Ranking 6 najlepszych krewetkariów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Krewetkarium – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Aquael Shrimp Set Duo to krewetkarium, którym warto się zainteresować. Umieściliśmy je na początku naszego zestawienia, ponieważ zyskało ono dużo pozytywnych ocen od kupujących. Jest ono sprzedawane w zestawie z kompletnym wyposażeniem. Kupujący otrzymuje nie tylko samo akwarium, ale też grzałkę, oświetlenie i filtr kaskadowy. Ten komplet jest polecany wszystkim tym, którzy chcą zająć się hodowlą krewetek, małych ryb i roślin. Aquael Shrimp Set Smart II to inny godny uwagi zestaw. Akwarium ma pojemność równą 10 l. Jest ono dobrze wyposażone, bo ma w zestawie grzałkę, filtr i lampkę. Kupujący otrzymuje też pokarm.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie jest filtr z regulacją wydajności pracy. Na krawędzi szyby zbiornika zamontowana jest podwójna lampa LED gwarantująca roślinom lepszy wzrost. Akwarium jest klejone transparentnym silikonem, więc estetycznie się prezentuje i cechuje je trwałość.

Wady

Kupujący zwracają uwagę na materiał wykonania lampy. Ma ona szklaną, a nie plastikową obudowę, dlatego stosunkowo łatwo ją uszkodzić np. podczas mycia. Użyty do jej zrobienia materiał jest delikatny.

Podsumowanie

Przybliżone wymiary akwarium to: 35 cm x 35 cm x 40 cm, a jego pojemność wynosi 49 l. Wydajność filtra wynosi do 1200 l/h. Dno akwarium zabezpiecza zrobiona z gąbki mata.

Drugi wybór

Zalety

Akwarium jest dostępne w komplecie z lampką LED, która wspomaga wzrost roślin i podkreśla kolor krewetek. Mini grzałka automatyczna umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury w zbiorniku. Pod spód akwarium przeznaczona jest specjalna mata ochronna.

Wady

W nielicznych recenzjach można przeczytać, że na powierzchni zbiornika po czasie pojawiają się zarysowania. Sugeruje to, że jakość użytego do jego produkcji szkła nie była najlepsza.

Podsumowanie

Zbiornik liczy 10 l i ma wymiary: 20 cm x 20 cm x 25 cm. Oświetlenie LED ma moc 6 W. Produkt ma przystępną cenę, biorąc pod uwagę to, że w zestawie są potrzebne urządzenia m.in. filtr i grzałka.

Rozważ też

Zalety

Wykonane w technologii LED oświetlenie krewetkarium wytrzymuje do 50 000 h. Kupujący otrzymuje w komplecie skutecznie działający preparat do uzdatniania wody TETRA Crusta Safe. W komplecie jest też m.in. filtr do wody.

Wady

W zestawie jest plastikowa pokrywa. Pojedyncze osoby przyznają, że czasami podczas czyszczenia zbiornika mają problem z tym, aby ją otworzyć i zdjąć.

Podsumowanie

Krewetkarium jest dostępne w odcieniach: Białym i antracyt. Wymiary zbiornika to 39,5 cm x 28 cm x 33 cm. Dołączone do zestawu akcesoria to m.in. pokarm TETRA Crust Menu i filtr Tetra Brillant z pompką. Akwarium ma plastikową pokrywę.

 

 

6 najlepszych krewetkariów. Opinie w 2024 roku 

 

Poniżej znajduje się ranking krewetkariów składający się z listy i dokładnych opisów produktów zyskujących największe uznanie kupujących. Powstał on po to, aby pomóc osobom zainteresowanym zakupem dokonać najlepszej decyzji. 

 

1. Aquael Shrimp Set Duo Akwarium Krewetkarium 49L 

 

Zakładanie krewetkarium wraz z zestawem Aquael Shrimp Set Duo na pewno będzie proste. W komplecie jest wszystko, co potrzebne do tego, aby stworzyć małe akwarium słodkowodne. Kupujący otrzymuje zbiornik klejony transparentnym silikonem. Krewetkarium Aquael ma kształt zbliżony do sześcianu. Jego pojemność wynosi 49 l, a wymiary to: 35 cm x 35 cm x 40 cm. 

Akwarium jest wyposażone w pokrywę z systemem Smart Open. Oznacza to, że po podniesieniu i zaczepieniu o tylną krawędź szyby utrzymuje się ona w pionowej pozycji. W komplecie jest też ochronna mata do zabezpieczania dna akwarium. Zestaw obejmuje lampę LED, grzałkę i filtr kaskadowy z regulacją wydajności pracy.

Osoby, które miały okazję korzystać z różnych produktów i przeprowadzały test krewetkariów wskazują, że Aquael Shrimp Set Duo to solidnie wykonany komplet. Akwarium ma klasyczny wygląd i wszystkie potrzebne dodatki w zestawie. 

 

 

 

 

2. Aquael Shrimp Set Smart II 10L Krewetkarium

 

Z uwagi na to, że opinie o krewetkariach firmy Aquael są bardzo dobre, a wiele pozytywnych recenzji zyskał zestaw Shrimp Set Smart II, nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. To akwarium przeznaczone jest nie tylko do hodowli krewetek, ale też małych ryb (w tym bojowników) i roślin niezbędnych do zapewnienia odpowiednich warunków wodnych. 

Krewetkarium 10 l ma wymiary: 20 cm x 20 cm x 25 cm. W zestawie poza nim znajduje się też szyba nakrywowa, ochronna podkładka pod dno, a także niezbędne urządzenia, czyli filtr wewnętrzny, automatyczna grzałka i lampa LED. Emituje ona światło o temperaturze barwowej 8000 K wspomagające wzrost roślin.

Czy warto zakupić to krewetkarium? Większość osób z przekonaniem odpowiada, że tak. Duże zainteresowanie zestawem wynika z tego, że jest on wyposażony we wszystkie akcesoria potrzebne do stworzenia krewetkom i rybom odpowiednich warunków do życia. Jakość sprzętów dołączonych do zestawu jest bardzo dobra.

 

 

 

 

3. Tetra AquaArt LED Shrimp 20L Krewetkarium 

 

Chcesz kupić krewetkarium 20 l? Jeśli tak, możesz wybrać produkt Tetra AquaArt LED Shrimp o wymiarach: Długość – 39,5 cm, szerokość – 28 cm i wysokość – 33 cm. Grubość ścianek zbiornika wynosi 4 mm. Model jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych (antracyt i biała). 

W krewetkarium zastosowano system filtracyjny TETRA Brillant, który jest uznawany za wydajny. Ponadto w zestawie jest pompa napowietrzająca. Otwory w pokrywie zbiornika są na tyle duże, że dostęp do urządzeń i karmienie krewetek oraz ryb jest wygodny. Oświetlenie LED ma moc 4,8 W i praktyczny przełącznik dzień/noc.

Prezentowany zestaw zdobywa pochlebne opinie. Zbiornik jest szczelny i solidnie zrobiony. Dołączone do kompletu akcesoria, czyli m.in. filtr i pompka membranowa działają sprawnie i wydajnie. Lampka LED ma dużą żywotność (określana przez producenta na 50 000 h). 

 

 

 

 

4. Zestaw Akwarystyczny, Akwarium Jalaya 9L 307180 

 

Warto zwrócić uwagę na zestaw akwarystyczny, akwarium Jalaya 9L 307180 o wymiarach: Wysokość – 25 cm, szerokość – 20 cm i długość – 20 cm. Grubość użytego do produkcji zbiornika szkła wynosi 3 mm. Akwarium ma klasyczny kształt (prostopadłościan).

Zestaw akwarystyczny jest dostępny w komplecie z drewnianą podstawą. Kupujący otrzymuje też 4 podkładki silikonowe przeznaczone do montażu pod zbiornikiem. Krewetkarium ma również światło LED o mocy 3,6 W z przełącznikiem dotykowym z 3 ustawieniami: Dzień, noc, wyłączone. Przydatny jest też filtr wewnętrzny 280 l/h z wkładem z zeolitu i węgla oraz z gąbką filtracyjną.

To niewielkie krewetkarium jest polecane przez kupujących i dlatego cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Zbiornik jest solidnie wykonany, co daje pewność, że na długo zachowuje nie tylko ładny wygląd, ale też swoje właściwości.

 

 

 

 

5. Akwarium Krewetkarium OptiWhite 30x30x35 6mm 

 

Osoby, które chcą kupić krewetkarium 30 l mogą zdecydować się na model OptiWhite, który jest tylko niewiele większy (niecałe 31,5 l). Wymiary zbiornika są następujące: Długość – 30 cm, szerokość – 30 cm i wysokość – 35 cm. Krewetkarium ma klasyczny kształt i elegancki design.

Do wykonania tego zbiornika wykorzystano dobrej jakości szkło o grubości 6 mm. Wykazuje ono odporność na zarysowania, więc podczas czyszczenia nie trzeba się martwić o jego uszkodzenie. Szkło jest klejone silikonem barwy czarnej lub bezbarwnej. Kupujący wybiera wersję kolorystyczną, jaką chce otrzymać.

Zdaniem konsumentów OptiWhite to dobre i tanie krewetkarium, nad którego zakupem warto się zastanowić. Największą zaletą zbiornika jest jego solidność. Inwestując w ten produkt, można być pewnym, że długo nam posłuży.

 

 

 

 

6. Krewetkarium Gotowy, Zestaw Akwarystyczny 25L 

 

W tym rankingu musiało znaleźć się krewetkarium 25 l gotowy zestaw akwarystyczny. Jest ono polecane zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych akwarystów. Wymiary zbiornika to: 35 cm x 25 cm x 26 cm. Jego ścianki idealnie do siebie przylegają, a do ich łączenia wykorzystano bezbarwny, niemal niewidoczny silikon.

To dobre krewetkarium ma w zestawie podstawkę. Ponadto komplet obejmuje wydajny, a przy tym mały filtr gąbkowy z rurką napowietrzającą i deszczownicą. Dobre oświetlenie zbiornika i pomoc w fotosyntezie roślin gwarantuje wydajna lampa LED. Jej skala barwowa wynosi od 10000 K (białe) do 12000 K (niebieskie).

Recenzje produktu stanowią potwierdzenie na to, że spełnia on oczekiwania kupujących. Są oni zadowoleni z jakości wykonania i wydajności dołączonych do kompletu urządzeń. To gotowy zestaw, do którego nie trzeba wiele dokupować.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie krewetkarium kupić?

 

Marzysz o tym, aby hodować krewetki i podziwiać podwodny świat? Stworzenie krewetkarium jest możliwe nawet w przypadku osób bez doświadczenia. Potrzebna jest do tego jednak wiedza, która pozwoli wybrać odpowiednie gatunki skorupiaków, a także będzie stanowiła podstawę w trakcie zakupu odpowiedniego zbiornika i jego urządzania. Czytając ten poradnik, dowiesz się, jakie krewetkarium wybrać. 

O czym trzeba pamiętać na początku?

Przed tym, jak zaczniemy szukać odpowiedniego zbiornika, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki gatunek krewetek chcemy hodować. To na tej podstawie powinniśmy dobierać akwarium, a także niezbędne do niego wyposażenie. Do wyboru jest wiele gatunków, ale osoby, które nigdy wcześniej się tym nie zajmowały, powinny zdecydować się na hodowlę najmniej wymagających skorupiaków, przynajmniej na początku. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim krewetki z rodziny Neocardina. Innym, równie popularnym, choć trudniejszym w utrzymaniu gatunkiem jest Cardina.

 

Pojemność – jakie jest najlepsze krewetkarium?

Przed zakupem produktu istotne jest także określenie, gdzie chcemy ustawić swoje krewetkarium. Należy mieć przy tym na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim akwarium nie może znajdować się w miejscu narażonym na nadmierne działanie słońca, ponieważ to przyczynia się do rozwoju glonów. Ponadto zbiornik powinien znajdować się tam, gdzie możliwe jest utrzymanie w miarę stałej temperatury otoczenia. Jeśli będzie ona zmienna, trudno będzie o zachowanie odpowiednich warunków bytowych dla krewetek i innych stworzeń, na które się zdecydujemy. Niezależnie od tego, czy kupujemy krewetkarium 30 l, czy większy lub mniejszy zbiornik, powinniśmy mieć możliwość ustawienia go na wysokości ok. 80-120 cm. 

Osoby, które od lat interesują się akwarystyką i mają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie, wskazują, że zbiornik dla krewetek powinien mieć minimum 9-10 l. Akwarium o takiej pojemności nie jest jednak polecane dla tych, którzy są na początku swojej drogi i wiele jeszcze muszą się nauczyć. Dlaczego? Powód jest prosty. W tak małym zbiorniku zdecydowanie trudniej zachować równowagę biologiczną. Ponadto w małym akwarium zmieści się tylko niewiele krewetek, a nie każdy gatunek poradzi sobie w takich warunkach. 

Doświadczenie pokazuje, że najlepsze krewetkarium to takie, którego pojemność wynosi od 20 l w górę. Zasadą jest, że im większy zbiornik, tym łatwiej zapewnić krewetkom bezpieczne warunki do życia. Nie ma też większych problemów z utrzymaniem prawidłowego cyklu azotowego. Co więcej, osoby mające większe krewetkarium mogą pozwolić sobie na dokupienie rybek, a także mają większą swobodę w aranżacji podwodnej przestrzeni.

 

Filtr

W każdym krewetkarium musi znaleźć się filtr. W sklepach zoologicznych często można spotkać zbiorniki sprzedawane w zestawach z niezbędnym wyposażeniem, w tym również właśnie z filtrem. Najbardziej istotny jest nie tyle typ sprzętu, ile jego wydajność, szczególnie jeśli w zbiorniku pływa sporo skorupiaków. Dobrym wyborem będzie filtr z możliwością ustawiania wylotu wody. Bardzo ważne jest to, aby na wlocie znajdowała się gąbka, która będzie stanowiła skuteczne zabezpieczenie dla małych krewetek. Jeśli nie będzie gąbki, istnieje ryzyko, że małe skorupiaki zostaną wciągnięte do środka. 

 

Inne dodatkowe akcesoria

Jeśli w komplecie znajduje się grzałka, należy upewnić się, czy ma ona termostat. Takie urządzenia są najbardziej polecane do krewetkarium. Dzięki nim można zachować stałą temperaturę wody, a jest to niezbędne do zapewnienia skorupiakom dobrych warunków życiowych. Niektóre osoby zakładające krewetkarium rezygnują z takiego sprzętu, twierdząc, że w ich domu zachowana jest stabilna temperatura. W takim wypadku bardzo ważne jest posiadanie termometru, który pozwoli to kontrolować. Krewetkaria są najczęściej sprzedawane w komplecie także z lampą LED o mocy ok. 3,5 W lub większej. Jeśli jest taka możliwość, warto zweryfikować jej żywotność. Krewetki nie potrzebują dużo światła, ale jest ono niezbędne roślinom. 

W sklepach zoologicznych dostępne są też komplety, w skład których wchodzi mata (najczęściej wykonana z gąbki), która zabezpiecza dno zbiornika przed uszkodzeniem. To przydatne akcesorium. 

Krewetkaria w dobrych cenach

Cena produktu zależy przede wszystkim od dołączonych do zestawu akcesoriów i pojemności. Krewetkarium 60 l z reguły jest znacznie droższe od tego, którego pojemność wynosi np. 10 czy 20 l. Przeciętnie cena za 25 l zbiornik to 200-300 zł. Mniej zapłacimy za samo akwarium, a więcej za zestaw, w którym jest filtr, grzałka, oświetlenie i inne niezbędne akcesoria. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak założyć krewetkarium?

Założenie krewetkarium, podobnie jak zwykłego akwarium, jest nieco czasochłonne i wymaga zaangażowania oraz wiedzy, ale efekt, który można uzyskać, jest tego wart. Przede wszystkim konieczny jest zakup odpowiedniego zbiornika, najlepiej wraz z niezbędnymi urządzeniami. Wybór krewetek również nie może być przypadkowy. Jest kilka gatunków tych skorupiaków, które mają różne potrzeby bytowe. Na początek warto zastanowić się nad zakupem krewetek z rodziny Neocaridina (Sakura Red czy Red Cherry), które są stosunkowo łatwe w hodowli. Nieco trudniejsze w opiece i droższe są krewetki Caridina (m.in. Crystal Red). Należy też pamiętać o tym, że przed wprowadzeniem skorupiaków do zbiornika w środku musi zajść pełen cykl azotowy. Jest to niezbędne dla zachowania równowagi biologicznej w akwarium.

 

P2: Jakie rybki do krewetkarium?

Nie zawsze jest tak, że wystarczają nam same krewetki. Czasami poza nimi chcemy mieć też rybki, ale zastanawiamy się, które gatunki są w stanie dobrze żyć w jednym zbiorniku ze skorupiakami. Na pewno zwierzęta muszą być dobrane pod względem wymogów życiowych, a także temperamentu. Eksperci wskazują, że ryby zamieszkujące krewetkarium powinny być małe, tak aby nie było ryzyka, że zjedzą krewetki. Do polecanych gatunków zaliczają się m.in. neonki i kiryski. Decydując się na ryby, należy zadbać o to, aby nie były one drapieżne, a krewetki miały w zbiorniku sporo kryjówek.

P3: Jakie rośliny do krewetkarium?

Niejedna dostępna w Internecie aranżacja krewetkarium sprawia, że początkujący akwarysta marzy o tym, aby stworzyć coś takiego w swoim zbiorniku. Częstym pytaniem, które się pojawia, jest to, jakie rośliny wybrać. Należy wiedzieć, że krewetki nie są miłośniczkami mocnego światła, więc wymagające rośliny nie bardzo się sprawdzają. Lepiej wybierać te gatunki, które mają mniejsze wymagania, jeśli mowa o oświetleniu. W sklepach zoologicznych można znaleźć różne rośliny do krewetkarium. Jedną z popularnych jest gałęzatka, która rośnie niemal w każdych warunkach. Do innych mało wymagających roślin zaliczyć można: Bolbitis heudelotii, Microsorium czy Ceratophyllum demersum. Polecane gatunki mchów to m.in.: Taxiphyllum alternans (Taiwan moss) i Fissidens fontanus (Phoenix moss). Dobrze wybierać rośliny drobnolistne, bo optycznie zwiększają one zbiornik.

 

P4: Jakie podłoże do krewetkarium?

Podłoże do krewetkarium jest bardzo ważnym elementem, dlatego jego wybór również musi być dobrze przemyślany. Zależy on oczywiście od tego, jaki gatunek krewetek hodujemy. Caridiny wymagają podłoża aktywnego, które gwarantuje stabilne parametry wody. Dzięki niemu można utrzymać niskie pH wynoszące ok. 6,0. Do wyboru jest wiele producentów oferujących podłoża aktywne, więc każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje. U krewetek Neocaridina sprawdza się podłoże neutralne, choćby żwirek kwarcowy. Jeśli wybieramy ten barwiony na czarno, musimy być pewni źródła jego pochodzenia.

 

P5: Jakie kamienie do krewetkarium? 

Osoby, które nie mają wiedzy i doświadczenia, a chcą założyć krewetkarium, zastanawiają się, jakie kamienie mogą znajdować się w zbiorniku. Również i tym przypadku wiele zależy od tego, jaki rodzaj krewetek będziemy hodować. W przypadku Neocaridinów sprawdzi się właściwie każdy rodzaj kamienia. Trzeba tylko mieć pewność, że nie zanieczyszcza on wody czymś, co mogłoby zaszkodzić skorupiakom. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku Caridinów (Crystal). Mając takie krewetki w zbiorniku, lepiej zrezygnować z kamieni i zastosować drewno.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ