Szukaj według litery

Szukaj według kategorii

Najpopularniejsze imiona dla psa

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

Zastanawiając się nad powiększeniem rodziny o psiaka, obok odpowiedzialnych decyzji o tym jak to wpłynie na nasze życie, gdzie zwierzę znajdzie w naszym domu swój kąt, kto i kiedy będzie go karmił, wychodził na spacer, słowem zajmował się, dylematem będzie wybór dla pupila imienia. Pamiętaj, że niezależnie czy to będzie imię dla psa czy imię dla suczki, zostanie prawdopodobnie z Twoim zwierzakiem na resztę jego życia, więc nie należy imienia wybierać pochopnie i pod chwilowym impulsem, czasem śmieszne imiona dla psa są zabawne tylko w chwili wyboru. Potem przestają nas już bawić. Jak więc podejść do sprawy, aby imię okazało się praktyczne, ładne, zrozumiałe dla psa i nieingerujące w niczyją prywatność? Oto kilka rad:

Wybór imion dla psów rasowych.

W przypadku zakupu psa z hodowli i zamiaru wyjazdów na wystawy psów rasowych, zwłaszcza wystawy międzynarodowe, warto zastanowić się, czy angielskie imiona dla psa nie będą najlepszym wyborem. Ułatwi to kontakty z międzynarodowym sędzią na wystawie. Ostatnio właściciele patrzą też przychylnym okiem na rosyjskie imiona dla psa. Ale niezależnie jaką decyzję w tej sprawie podejmiesz czy sięgniesz po popularne imiona dla psa czy oryginalne imiona dla psa, musisz trzymać się wyznaczonych reguł hodowlanych. Przede wszystkim imię psa hodowlanego składa się z kilku członów.

Zwykle jest to imię jakie my nadajemy pupilowi i drugi człon, jakim jest nazwa hodowli. Dodatkowo wszystkie szczenięta miotu muszą mieć imię zaczynające się na tę sama literę alfabetu. To może nieco komplikować sprawę i zawężać możliwości wyboru. Jednak, jak mamy dużą trudność w nadaniu imienia na przypisaną zwierzęciu literę, zawsze możemy uciec się do sposobu i nadać mu oficjalne “wystawowe” imię na wymaganą literę, a na użytek domowy wykorzystywać bardziej nam przyjazne brzmienie. 

Brzmienie imienia

Z pewnością przy wyborze należy się kierować własnym gustem, ale też i rozsądkiem. Kupując psiego oseska, chętnie przychodzą nam do głowy słodkie imiona dla psa, trzeba jednak pamiętać, że z tego maleństwa wyrośnie niejednokrotnie duże zwierzę. Zatem starajmy się brać pod uwagę to, jakie będą pasować imiona dla małych psów, a jakie okażą się odpowiednie imiona dla dużych psów. Pewne jest jedno, imiona dla psów i suczek muszą być nie więcej niż dwusylabowe i mocno brzmiące. Właściciel powinien sobie zdawać sprawę, że pies musi brzmienie swojego imienia wychwycić spośród potoku słów, które dla niego nic nie znaczą, dlatego silne brzmienie jest tak ważne.

Ponadto dwusylabowe imię znacznie łatwiej się używa niż takie, które składa się z trzech lub więcej sylab. Część hodowców uważa, że dobrze brzmiące dla psa imię zawiera literę “r”, która sprawia, że jest ono dobrze słyszalne i się wyróżnia. 

 

Najpopularniejsze imiona dla psa

Często kierujemy się wyglądem zwierzaka i wtedy najczęściej wybierane imiona dla psów to: Rudy, Czarny, Łatek, Pirat, a imiona dla suczek to: Łatka, Kuleczka, Plamka itp. Innym razem kierujemy się cechami charakteru wybierając imiona dla psów i samców nazywamy: Urwis, Łobuz, Gryzak, a samiczki na przykład Przylepa. Imiona dla psa nadawane przez właścicieli nierzadko też nawiązują do zjawisk przyrody i tak mamy wokół siebie takie imiona dla psa – samca jak Kamyk czy Piorun, dla samiczki Chmura czy Burza.

Wiele osób nadaje swoim pupilom imiona inspirowane ludzkimi imionami czy to polskimi, czy obcymi. I tak na ulicach możemy spotkać zwierzaki o imionach Leon, Czarek, Aleks, Jackie czy Ada, Rita albo Lola. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wołając za psem “Karol” na ulicy może się obejrzeć kilku panów, nie polecamy wyboru dla psa imion należących do ludzi. Wiele osób może poczuć się dotkniętych taką sytuacją, gdy ich imieniem będziemy przywoływać czworonoga. 

Skąd czerpać pomysły na imiona dla psa i suczki?

Właściwie łatwiej byłoby napisać skąd nie czerpać. Źródła inspiracji są wokół nas, wystarczy się tylko rozejrzeć. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie postaci z bajek i użyć jako imiona dla psa takie postaci jak Olaf, Balto, Nemo, Pumba, Simba. Imiona dla suczek z tej kategorii to Migotka, Nela, Arielka, Pigi.

Można wykorzystać rozmaite obcojęzyczne słowa, które brzmią dla nas przyjaźnie. Jednak zawsze należy zapoznać się z faktycznym znaczeniem wyrazu, aby nie okazał się kłopotliwy, gdy wybierzemy się z naszym pupilem z węgiersko brzmiącym imieniem do Budapesztu, a tam okaże się, że imię jest wulgaryzmem, albo słowem powszechnie używanymi a nie aprobowanym jako imię dla zwierzaka. Ale na przykład takie imiona jak Jelly, Stone. Latte. Pillow, nie powinny nikogo razić. 

Wiele osób chce wykorzystać rozmaite zabawne zwroty, które jako imię zwierzęcia brzmi przyjemnie. Stąd trafiają się imiona dla psa i suczki takie jak: Bigos, Fotka, Pasztet, Boczek, Budyń, Kluska, Czikita. Inspiracją też może być, wcześniej już wymieniany, wygląd lub cecha charakteru czworonoga i tak imiona dla psa – chłopaka jakie się z tej kategorii trafiają to: Laluś, Ważniak, Kleks, Patyk, Brutal, a dla dziewczynek: Kluska. Łatka, Kruszyna.

Ale inspiracji możemy szukać wszędzie. Imiona dla psa mogą być zaczerpnięte z produktów spożywczych i niejeden Baton, Keks czy Pączek chodzą na smyczy i spotykają się z koleżankami o imionach Beza, Śliwka czy Fanta.

Ambitnym właścicielom polecamy imiona dla psów związane z nazwami geograficznymi czy astronomią. Wśród wyróżniających się możemy przytoczyć: Uran, Eris, Jowisz, Kepler, Łazik, Wenus, Nasa, Fidżi, Kuba, Dunaj, Fryzja, Olita, Peru.

Ponieważ nasze zwierzaki często jawią się nam jako wyjątkowe, naturalnym jest, że wybieramy dla nich imiona super bohaterów z filmów czy książek.  Imiona dla psów najczęściej się powtarzające to: Raven, Thor, Robin, Drax, Atom, Zatanna. A bardzo bogatym źródłem do poszukiwań będą nazwy zwierząt. Imiona dla psa zainspirowane nawą innego zwierzęcia, mogą oddawać charakter lub usposobienie naszego pupila, na przykład; Pirania, Dudek, Gibon, albo przypominać je z wyglądu: Rudzik, Zebra, Tapir, Waran.

Niezależnie też jaką decyzję w końcu podjąłeś i jak nazwałeś swojego pupila, gdy wybór okazał się nietrafiony, imię psu można zmienić. Nawet dorosły pies przyzwyczai się do nowego imienia, gdy będziesz za jego pomocą psa przywoływać, a potem nagradzać za przyjście. Jeśli mimo przeczytania powyższych rad nadal nie wiesz na jakie imię się zdecydować, wpisz w wyszukiwarkę internetową frazę “imiona dla psa przykłady”, a pokażą Ci się strony z długą listą przykładowych imion. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ