Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Samo założenie akwarium nie jest trudne, choć poza zbiornikiem i rybkami trzeba też pamiętać o zakupie kilku niezbędnych sprzętów. Jednak początkujące osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że akwarystyka to hobby generujące comiesięczne wydatki. Czy na utrzymanie akwarium trzeba przeznaczać bardzo dużą kwotę?

 

Co jest niezbędne do założenia akwarium?

Osoby, którym marzy się hodowla rybek, zwykle jako pierwsze kupują akwarium. Średnio kosztuje ono kilkadziesiąt, maksymalnie ok. 100 – 300 zł. W tej kwestii dużo zależy od tego, jaka jest pojemność zbiornika. Poza rybkami powinniśmy w nim umieścić również roślinki, za jedną zapłacimy przeważnie kilka, maksymalnie kilkanaście złotych. Podłoże kosztuje średnio 50 zł, tło do przyklejenia na tylną ściankę 20 zł, a ozdoby akwariowe od 20 zł do nawet 120 zł. Każdy akwarysta musi dodatkowo zainwestować w kilka sprzętów: grzałkę do wody, termometr, odmulacz dna oraz filtry. Większość wymienionych urządzeń także kosztuje kilkadziesiąt złotych. W zbiorniku potrzebne jest też oświetlenie o dostatecznie dużej mocy, wykazujące odporność na działanie wilgoci. Warto dokupić dodatkowo elementy ułatwiające dbanie o akwarium, w tym czyścik do szyb czy siatkę do odławiania rybek. Nie są to drogie produkty, przeciętnie kosztują one ok. 10 zł.

Nierzadko założenie akwarium wiąże się z koniecznością zakupu pokrywy, która zapobiegnie wyskakiwaniu ryb i ochroni je przed innymi domowymi zwierzętami, np. kotami. Zależnie od wielkości, materiału wykonania oraz producenta zapłacimy za nią od 50 zł do ponad 1000 zł. Bardzo przydatna zwykle okazuje się ponadto szafka akwariowa. To mebel, który jest przystosowany do ustawienia na nim zbiornika z wodą, nie zniszczy się pod jego ciężarem. Ile kosztuje taka szafka? Przeważnie jej cena mieści się w przedziale od 150 zł do ok. 500 zł.

Koszt założenia a wielkość akwarium

Nie zawsze zakładanie mniejszego akwarium wiąże się z mniejszym wydatkiem. Niezależnie od tego, jakie wymiary ma zbiornik, musimy kupić do niego wszystkie potrzebne elementy. Oczywiście nie musimy już na samym początku inwestować w specjalną szafkę czy pokrywę, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Niemniej jednak akwarium trzeba obowiązkowo wyposażyć w oświetlenie, filtry i grzałkę, inaczej nie zapewnimy rybom odpowiednich warunków do życia, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Jeśli początkowo planowaliśmy zakup akwarium o pojemności 150 l, ale potem uznaliśmy, że jest to za duży wydatek i zdecydowaliśmy się na model np. 80 l, nie zredukujemy mocno kosztów, gdyż i tak musimy kupić wszystkie potrzebne sprzęty.

W niektórych sklepach dostępne są bardzo tanie zestawy akwariowe, jednak ich zakup nie jest polecanym rozwiązaniem. Jak przekonują doświadczeni akwaryści, znajdujące się w nich elementy zazwyczaj nie są dobrej jakości, więc szybko się psują lub już na samym początku okazuje się, że nie są odpowiednie do użycia. Wtedy musimy samodzielnie dokupić brakujące sprzęty i ostatecznie wydajemy na całość więcej, niż początkowo oczekiwaliśmy.

Miesięczny koszt utrzymania akwarium

Przeciętny, miesięczny koszt utrzymania akwarium to ok. kilkadziesiąt złotych. Do niego wlicza się głównie pobieraną przez grzałkę i oświetlenie energię elektryczną, podmianę wody, pokarm dla rybek i ewentualnie stosowane suplementy czy preparaty służące do uzdatniania wody i zmiany jej pH. Trudno jednoznacznie określić, ile dokładnie będzie nas kosztowało utrzymywanie akwarium, bo to zależy też od ilości ryb i tego, jaki pokarm wybieramy. Suchy wystarcza średnio na 1 – 2 miesiące i kosztuje od 20 do 30 zł, z kolei za mrożony zapłacimy ok. 10 zł. Każdy akwarysta musi liczyć się też z tym, że rybki mogą niespodziewanie zachorować. Wtedy trzeba kupić odpowiednie leki, to przeważnie wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Doświadczone osoby radzą, aby co pewien czas, przykładowo co miesiąc lub dwa, odkładać określoną kwotę. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przydadzą się w momencie, kiedy pojawi się konieczność wymiany akwarium na nowe. Ponadto większość akwarystów dokupuje co rok nowe roślinki i ryby, kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Mimo że początkowo założenie akwarium wydaje się dużą inwestycją, nie powinniśmy rezygnować ze swoich planów związanych z hodowaniem rybek. To bardzo ciekawe hobby, które dodatkowo ma pozytywny wpływ na samopoczucie, a nawet kondycję zdrowotną. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, możemy wstrzymać się z zakupem akwarium na pewien czas i systematycznie odkładać określoną kwotę, aby później kupić większy oraz lepiej wyposażony zbiornik.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli filtrów do akwarium, które w zależności od funkcji, ceny oraz wielkości można zakupić w najbliższym sklepie zoologicznym. Filtry są niezbędne, aby zapewnić rybom w akwarium odpowiednie warunki do życia. Bez tego urządzenia w wodzie znajdzie się sporo zanieczyszczeń, które będą miały niekorzystny wpływ na hodowlę. Zakup dobrych filtrów jest ważny, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób wykonać tani alternatywny sprzęt samodzielnie w domowym zaciszu. 

 

Filtry z plastikowej butelki po napoju gazowanym 

Samodzielne wykonanie filtrów do akwarium wymaga zorganizowania kilku niezbędnych przedmiotów. Do zrobienia będą potrzebne artykuły, takie jak: plastikowa butelka, rura PCV, gumowy wężyk, wata filtrująca, żwir oraz kawałek gąbki. W zależności od potrzeb oraz rozmiaru akwarium należy samodzielnie wybrać pojemność butelki. Możne to być 0,5 litra, 0,8 litra, 1,5 litra lub 2 litry. Kiedy butelka jest już opróżniona, należy obciąć jej górną część (do wysokości etykiety) i wykonać w niej kilka nacięć ostrym nożem. Odcięty element należy włożyć do wnętrza butelki i umieścić na spodzie gwintem do góry. W otworze z gwintem powinno się umieścić kawałek rury PCV, którą można zakupić w każdym sklepie budowlanym. Ważne, aby jej średnica była mniejsza niż średnica gwintu w butelce. Włożona rura powinna wystawać ponad poziom uciętej plastikowej butelki około 2,5 cm. Do środka rury PCV należy wsunąć gumowy wąż. Aby go unieruchomić, warto użyć kawałka gąbki. Kiedy wszystko jest już gotowe, czas wsypać do butelki specjalny żwirek wykorzystywany w akwariach. Należy go wsypać w takiej ilości, aby u góry pozostała wolna przestrzeń na umieszczenie waty filtrującej. Gotowe filtry można włożyć do akwarium i sprawdzić, w jaki sposób będą filtrować wodę. 

Biologiczne filtry do akwarium 

Do wykonania filtrów biologicznych niezbędne będą przedmioty, które każdy pasjonat rybek akwariowych ma we własnym domu. Aby samodzielnie zrobić filtry do akwarium, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Jedyne czego potrzeba, to: plastikowa butelka o pojemności 0,5 litra, stary, niepotrzebny filtr lub pompa, nieduży kawałek styropianu, który utrzyma się na powierzchni wody, standardowe wypełniacze w postaci gąbki, stosowane w zwykłych filtrach, ceramiczne pierścienie do filtrów oraz aktywny węgiel drzewny. Kiedy wszystkie niezbędne przedmioty są już zebrane, należy zrobić otwory w dolnej części plastikowej butelki. Najprościej wykonać je przy użyciu śrubokręta, który wcześniej można podgrzać na kuchence, zapalniczką lub świeczką. Następnie należy włożyć do butelki wypełniacz – gąbkę, ceramiczne pierścienie oraz aktywny węgiel drzewny. Kiedy cała butelka będzie wypełniona, trzeba włożyć kawałek rurki do szyjki. Jeśli średnica jest zbyt duża, warto użyć gąbki jako uszczelnienia lub uzupełnić specjalnym silikonem akwariowym. Wypełnioną butelkę trzeba położyć na kawałku styropianu i ułożyć na powierzchni wody. Do rurki należy podłączyć filtr elektryczny lub pompkę i zanurzyć w wodzie. 

Jak zapewnić rybom w akwarium optymalne warunki rozwoju? 

Osoby, które po raz pierwszy zdecydowały się na hodowlę rybek akwariowych, na pewno, zastanawiają się, w jaki sposób można zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Samo akwarium z czystą wodą nie wystarczy. Aby rybki czuły się dobrze i mogły przeżyć, niezbędne są także inne przyrządy, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Najważniejszym elementem, który powinien znaleźć się na samym początku w wyposażeniu akwarium, to oczywiście filtr do wody. Warto wybrać model mający dodatkową funkcję napowietrzania wody. Dzięki temu do akwarium zostanie doprowadzony tlen, który zapewni przeżycie rybom i roślinom wewnątrz. Jeśli zakupiony zostanie model bez tej przydatnej funkcji, warto dokupić specjalną kostkę odpowiadającą za napowietrzanie. Głównym zadaniem filtrów jest oczyszczanie wody z resztek pokarmów oraz produktów przemiany materii, wydalanych przez ryby. W sklepach zoologicznych są specjalne urządzenia dopasowane do pojemności zbiornika oraz modele umieszczane wewnątrz i na zewnątrz. Osoby profesjonalnie zajmujące się akwarystyką polecają specjalne filtry kubełkowe, które umieszcza się poza akwarium. W przypadku filtrów zakupionych w sklepie, jak i tych zrobionych własnoręcznie należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtrujących. Bez tego regularna praca filtrów nie ma najmniejszego sensu. Urządzając akwarium, należy zakupić rośliny, które nie tylko będą ładnie się prezentować, ale także zapewnią dodatkową porcję tlenu dla hodowli. Na początek warto wybrać rośliny pochodzące z podwodnych upraw. Oprócz roślin należy kupić pokrywę, oświetlenie, specjalne węże do odprowadzania powietrza, a także grzałkę z termostatem. Akwarium warto wyposażyć w termometr, aby stale kontrolować temperaturę w hodowli.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Planujesz założenie akwarium, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić krok po kroku? W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek. Podpowiadamy, jak zapewnić rybom odpowiednie warunki do życia. Zebraliśmy też informacje o tym, jak należy czyścić zbiornik i co może się do tego przydać.

 

Dobór miejsca ustawienia i wielkości akwarium

Chcąc założyć akwarium, najpierw musimy dobrze przemyśleć, gdzie dokładnie je ustawimy. Powinno to być zaciemnione miejsce w pomieszczeniu, aby sztuczne światło zamontowane przy zbiorniku było dobrze widoczne i mogło efektywnie działać. Nie powinno się umieszczać rybek w pobliżu okna lub grzejnika, bo wtedy w wodzie szybko zaczną namnażać się glony. Jeśli mamy inne zwierzęta domowe, np. koty, warto na początek zainwestować w akwarium z pokrywą, aby ryby były w pełni bezpieczne.

Dla osób początkujących najlepszym wyborem są mniejsze akwaria, o pojemności do 100 litrów. Optymalna wysokość zbiornika to 50 – 55 cm, powinien on być wykonany z mocnego szkła. Jego długość uzależniona jest głównie od tego, gdzie zostanie ustawiony (pod tym względem akwarium powinno być dopasowane do wymiarów mebla). Szukając właściwego zbiornika, należy unikać modeli okrągłych. Ryby nie mają w nich spokojnego zakątka, gdzie mogą się schować, ponadto przez cały czas muszą pływać w kółko, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie, a nawet zdrowie.

 

Zakup niezbędnych elementów

Każdy początkujący akwarysta musi zdawać sobie sprawę z tego, że zakup akwarium i wybór rybek to nie wszystko. Konieczne jest zainwestowanie także w kilka innych, niezbędnych elementów. Jednym z nich jest lampa generująca światło przypominające promienie słoneczne. Jest ona niezbędna, ponieważ umożliwia rosnącym w zbiorniku roślinom przeprowadzenie procesu fotosyntezy. W akwarium musi się też znaleźć odpowiedni system filtrujący. Odpowiada on za napowietrzanie wody i zatrzymywanie różnych zanieczyszczeń. Jest kilka metod filtracji wody w zbiorniku z rybkami: chemiczna, biologiczna oraz mechaniczna. Niektóre systemy wykorzystują tylko jedną, a inne dwie lub trzy. Do założenia własnego akwarium przyda się ponadto: grzałka (utrzyma odpowiednią temperaturę wody), kamyki, korzenie i rośliny, domek, żwirek, termometr i ewentualnie tło do przyklejenia na tylnej ściance.

Jak urządzić akwarium?

Pierwszy krok do założenia akwarium to jego staranne umycie. Nie trzeba używać do tego detergentów, wystarczy tylko gąbka i ciepła woda. Nie można zapomnieć o kilkukrotnym wypłukaniu żwirku, który będzie pełnić funkcję podłoża (możemy dodatkowo sparzyć go wrzątkiem). Kiedy mamy pewność, że podłoże jest czyste, możemy je ułożyć na dnie zbiornika i lekko ubić. Potem należy wlać wodę, może być taka bezpośrednio z kranu. Nie napełniajmy akwarium po same brzegi, bo trudno nam będzie zamontować niezbędne sprzęty. Bezpośrednio po wlaniu do zbiornika woda może być mętna, ale kiedy włączymy filtr, stanie się przejrzysta. Po włączeniu wszystkich urządzeń (grzałki, termometru itp.) należy zostawić akwarium na ok. 2 – 3 dni, a potem posadzić rośliny. Ryby możemy wpuścić do wody dopiero po 7 – 14 dniach.

 

Jak wyczyścić akwarium?

Codzienne dbanie o akwarium sprowadza się głównie do karmienia rybek, sprawdzania temperatury wody oraz monitorowania stanu wszystkich sprzętów. Na sprzątanie składa się kilka czynności, część należy wykonywać rzadziej, a inne nieco częściej. Zaleca się, aby podmianę wody i czyszczenie szyb powtarzać co tydzień, a czyszczenie filtrów raz na kilka tygodni. Co miesiąc należy podcinać rośliny, a co 6 – 12 miesięcy wymieniać żarówki.

Pierwszym etapem dokładnego czyszczenia akwarium jest wyjęcie termometru, grzałki, kamieni i korzeni oraz pozbycie się zalegającego na nich osadu. Jeśli na ściankach pojawiły się glony, trzeba je usunąć, np. za pomocą specjalnego czyścika lub skrobaka. Następny krok to pozbycie się zanieczyszczeń z dna zbiornika. Do tego potrzebny jest odmulacz do akwarium, jego sposób działania można porównać do zwykłego odkurzacza. Ten niewielki sprzęt zasysa niewielkie zanieczyszczenia, żwirek i inne ciężkie przedmioty, które zostają na dnie. Model przeznaczony do mniejszego zbiornika zazwyczaj jest napędzany pompką napowietrzającą, a ten do większego bateriami. Po oczyszczeniu dna akwarium można już wymienić wodę, ale tylko jej część. Całkowite opróżnienie zbiornika i jego ponowne napełnienie to bardzo duży szok dla rybek, jak również samych roślin. Ostatnie czynności to staranne wyczyszczenie filtrów oraz zewnętrznej strony akwarium.

Czego należy unikać podczas czyszczenia akwarium?

Do czyszczenia akwarium trzeba przygotować się jeden lub dwa dni wcześniej, nie może to być spontaniczna decyzja, wynikająca np. z nadmiaru wolnego czasu. Należy wlać do pojemnika lub wiadra czystą wodę z kranu i poczekać, aż wyparuje z niej chlor, który jest szkodliwy dla ryb. Do czyszczenia zbiornika nie powinniśmy używać środków chemicznych ani tej samej gąbki, którą wykorzystujemy do mycia naczyń (może być nasączona detergentem). Istotne jest również to, żeby nie czyścić filtra pod bieżącą wodą, bo w ten sposób zniszczymy całą florę bakteryjną, która się w nim znajduje.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

W każdym akwarium powinien znaleźć się efektywnie działający filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości i zapewni rybom odpowiednie warunki do życia. Jak zamontować filtr do akwarium? Czy jest to proste zadanie, czy wręcz przeciwnie, wymaga pewnych umiejętności i ponadprzeciętnego skupienia? Znajdź odpowiedź na wszystkie te pytania czytając nasz artykuł.

 

Jak działa filtr?

Warto na samym wstępie skupić się na tym, jak działa filtr i udowodnić zasadność jego używania. Początkujące osoby, które chcą wydać jak najmniej pieniędzy na stworzenie domowego akwarium, mogą się zastanawiać, czy rzeczywiście to urządzenie jest potrzebne. Odpowiedź brzmi, że zdecydowanie tak. Filtr do akwarium umożliwia utrzymanie odpowiednich warunków fizycznych i chemicznych wody. Urządzenie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbycie się substancji chemicznych, które zostały celowo wprowadzone do zbiornika i wyeliminowanie szkodliwych wirusów, bakterii i glonów. Na rynku można znaleźć różne typu tego urządzenia, więc wybór najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb filtra nie powinien być trudny. Ogólnie sprzęty możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Na podstawie tego rozróżnienia wykażemy w dalszej części tekstu, jak zamontować poszczególne typy filtra do akwarium.

Instalacja filtra wewnętrznego do akwarium

Jak nietrudno się domyślić po nazwie, wewnętrzne filtry do akwarium są wkładane do środka zbiornika. Uznaje się je za najbardziej popularne, są one niedrogie. Filtry tego typu wkłada się pod wodę, muszą one znajdować się na takiej wysokości, aby bez trudu można było otworzyć górną pokrywę. Z reguły do montażu używane są specjalne przystawki stanowiące jeden z elementów zestawu. Na obudowie filtra znajduje się specjalna dysza, do której przymocowany jest elastyczny wąż. Taka konstrukcja pozwala na dostarczanie powietrza do filtra. Wąż powinien być tak ułożony, aby wychodził z akwarium, można go też przymocować do górnej krawędzi ściany zbiornika, o ile mamy potrzebne do tego akcesoria. 

Przed przystąpieniem do instalacji sprzętu należy najpierw go rozpakować i sprawdzić, czy w pudełku są wszystkie wyszczególnione przez producenta części. Na początku warto też przemyć wodą wkłady gąbkowe. Warto przejrzeć dokładnie instrukcje montażu, nierzadko poza tekstem znajdują się też obrazki pomocnicze znacznie ułatwiające montaż. Postępując wedle zaleceń producenta, można łatwo przeprowadzić cały proces. Instalacja filtru wewnętrznego różni się w zależności od modelu.

Niezmienna pozostaje zasada, że urządzenie należy podłączyć do sieci dopiero po poprawnym połączeniu wszystkich elementów i zainstalowaniu całej konstrukcji. Takie zachowanie gwarantuje nam lepsze bezpieczeństwo. Należy także pamiętać, aby zawsze odłączyć filtr do akwarium od zasilania przed włożeniem rąk do wody czy przeprowadzeniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych.

Filtry są zwykle wyposażone w regulatory dopływu powietrza, które na początku warto ustawić w pozycji środkowej, czyli najbardziej uniwersalnej. Później urządzenie powinniśmy dostosować do tego, jakie ryby hodujemy i jakie są ich preferencje. Nie zawsze jest tak, że przy poprawnej instalacji filtra pojawiają się pęcherzyki powietrza, więc nie warto się tym sugerować. Pęcherzyki mogą być niewidoczne np. wtedy, kiedy ustawiamy mały przepływ wody. 

 

Jak zainstalować zewnętrzny filtr do akwarium?

Tak jak i w przypadku modelu wewnętrznego, również i w wypadku filtra zewnętrznego konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Choć wydaje się to oczywiste, nadal niektóre osoby tego nie robią, co nierzadko prowadzi później do pojawienia się problemów w trakcie instalacji. Przed podłączeniem filtra konieczne jest wypłukanie wkładów i kosza pod bieżącą wodą celem pozbycia się ewentualnych nieczystości.

Przed rozpoczęciem instalacji należy zweryfikować, czy obudowa nie jest w żadnym miejscu zniszczona. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że filtr w pewnym stopniu jest narażony na działanie wody, więc pęknięcia obudowy mogą być przyczyną zwarcia. W zestawie powinny znajdować się węże, które należy przymocować do głowicy. Węże wlotowy i wylotowy należy ustawić prosto do krawędzi, do ich instalacji wykorzystuje się specjalne ssawki zapewniające stabilność. Rurka wlotowa nie powinna się znajdować za blisko źródła powietrza. Filtr musi być umieszczony na odpowiedniej wysokości, dokładnych informacji w tym zakresie należy szukać w instrukcji. Jeśli filtr będzie ustawiony na złej wysokości, wpłynie to negatywnie na efektywność jego pracy. 

Podsumowanie

Montaż filtra, czy to zewnętrznego czy wewnętrznego, nie powinien sprawiać trudności. Kluczem do sprawnej i poprawnej instalacji jest podążanie za wskazówkami producenta zamieszczonymi w instrukcji. Nie można zapominać o tym, że sprzęt wymaga odpowiedniej konserwacji m.in. regularnego czyszczenia i wymiany wkładów. Informacje, jak to robić, również są zamieszczone w instrukcji. Co więcej, wskazówek można też szukać na forach czy grupach skupiających akwarystów.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

A home aquarium consists not only of fish and decorations. It is often necessary to install many devices that will take care of the quality and temperature of the water. One of the necessary equipment is a filter that regularly removes impurities. However, choosing the right device for your aquarium can be difficult. Therefore, we present the most important advantages of different types of filters to help you make your decision.

 

Why is a filter needed?

Over time, the water in the aquarium begins to accumulate various impurities in it. They can come from outside or directly from processes inside the tank. Additionally, heat and access to sunlight contribute to the growth of algae. As a result, the water becomes cloudy. Fish also secrete ammonia and any food they eat is broken down. All these factors make the water inside the aquarium smell bad and change color. In the case of small tanks, you can try to replace it regularly. However, the aquarium filter is the most effective in purifying water . The devices can be found in any pet store. Before making your choice, it is worth familiarizing yourself with the types of filters so that you can choose the best one for your aquarium.

Filter types

There are three types of filtration, each based on different factors. However, it often happens that one device combines all three types. So we distinguish mechanical, biological and chemical filters:

♦ Mechanical filtration – consists only in removing physical dirt from it. For this purpose, synthetic wool, fleece or nylon are usually used. Dirty water is passed through this material, and sediment and impurities remain on the filter. Filter cartridges should be replaced regularly, because depending on the degree of contamination of the aquarium, they become clogged and cannot be used again. This type of cleaning will work when you want to clean the tank of plant debris, fish droppings or dust.

♦ Chemical filtration – filters that clean the aquarium chemically are usually filled with cartridges with active carbon or hydrated silicates. When polluted water flows through them, they trap chemicals that can harm fish. The contribution neutralizes the products of changes taking place in the aquarium, which are unnecessary for the functioning of the entire ecosystem. You can also add other substances to chemical filters that will soften the water or change its pH. Special peat inserts can also provide the fish with vitamins and hormones. Chemical cartridges should be replaced, as well as mechanical ones, it is enough every few weeks.

♦ Biological filtration – the biological filter is considered the most important of all three. The cartridge contains special nitrifying bacteria that break down the ammonia secreted by the fish and turn it into less harmful nitrites, and then into nitrates. These substances go back to the tank where they are used by plants as food. However, nitrates and nitrites can be harmful to fish if they are present in large amounts. Therefore, it is worth changing some of the water in the aquarium from time to time, even if it has been filtered recently.

 

Types of filters

There are two types of aquarium filters. They can be placed inside or outside the tank. Choosing the right model depends primarily on individual needs. Internal filters are mounted inside the aquarium and immersed in water. The most commonly used cartridges are biological and mechanical. The internal filters can be attached to the wall of the aquarium or, on some models, placed under a layer of gravel. Bacterial colonies at the bottom purify the water flowing through them. Filters cannot be placed on the bottom of the tank when the substrate consists of fine gravel or active granules. The advantage of this type of devices installed inside the tank is high efficiency during mechanical filtration.

External filters are usually placed under the aquarium, so it is worth placing the tank on a properly adapted cabinet. They consist of several smaller tanks through which water flows. They are separated by walls, and each chamber has a different filter. Outdoor devices include bucket and cascade models. Both variants are mounted outside the water tank. Bucket filters collect water through a special conduit. Separate inlet and outlet prevent dirty and clean liquids from mixing. The big advantage of bucket filters, which consist of several smaller tanks, is their efficiency. In addition, a wide variety of cartridges can be used, from biological to mechanical. The second type of external filters, cascading, are placed on the wall of the aquarium. They should be in contact with the top edge, because the water flows out of them like a waterfall. Next to the outlet, there is a special tube that takes the contaminated fluid from the tank. Inside the device, all impurities, both physical and chemical, are filtered. Then the water is poured back into the aquarium. Cascade devices consume less energy than bucket devices, but are just as efficient. They allow the simultaneous use of several different filters for water purification. The advantage of all external devices is that they are easy to clean as they are not in the tank. In addition, they do not take up space in the aquarium, thanks to which the fish have more free space to swim. both physical and chemical.

Then the water is poured back into the aquarium. Cascade devices consume less energy than bucket devices, but are just as efficient. They allow the simultaneous use of several different filters for water purification. The advantage of all external devices is that they are easy to clean as they are not in the tank. In addition, they do not take up space in the aquarium, thanks to which the fish have more free space to swim. both physical and chemical. Then the water is poured back into the aquarium. Cascade devices consume less energy than bucket devices, but are just as efficient. They allow the simultaneous use of several different filters for water purification. The advantage of all external devices is that they are easy to clean as they are not in the tank. In addition, they do not take up space in the aquarium, thanks to which the fish have more free space to swim.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Chociaż niektóre elementy wyposażenia akwarium dodatkowo ozdabiają wnętrze i nadają mu egzotyczny charakter, nie jest ono tylko elementem dekoracyjnym. Właściciele rybek twierdzą, że obserwowanie  spokojnie pływających zwierząt wycisza i relaksuje. Akwarium, ze względu na swój rozmiar i ciężar musi być ustawione na specjalnej szafce, której wymiary utrudniają ustawienie w pomieszczeniu. Podpowiadamy kilka miejsc, w których można postawić mebel.

 

Daleko od okien

Jeżeli pozwala na to rozmiar pokoju, umieść akwarium daleko od okien. Światło słoneczne nie jest szkodliwe dla rybek, jednak wspomaga rozwój glonów. Kiedy szyba akwarium całkowicie nimi zarośnie, nie tylko trudno będzie oczyścić zbiornik, ale także woda stanie się mętna. Tym samym rybki, stanowiące główną ozdobę, będą mniej widoczne. Z tego powodu szafka pod akwarium powinna znajdować się w miejscu, do którego nie docierają ostre promienie słoneczne. Rybki nie potrzebują całkowitej ciemności, dlatego warto zainstalować dodatkowe oświetlenie z filtrami UVB i UVA. Rozjaśni ono wnętrze zbiornika, a dodatkowo pomoże w walce z nieestetycznymi glonami.

 

Z dala od źródeł ciepła

Akwarium nie powinno znajdować się blisko źródeł ciepła, takich jak kaloryfer lub kominek. Jeżeli jednak odsuniesz szafkę od okna, automatycznie oddalisz ją także od grzejnika. Zbiornik nie powinien znajdować się w pobliżu miejsc, które wydzielają dużo ciepła z tego samego powodu, co w przypadku dostępu do światła słonecznego. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi glonów, które mogą szybko rozmnażać się w sprzyjających dla nich warunkach. Dlatego lepiej jest zadbać nie tylko o wygląd akwarium, ale także o zdrowie i samopoczucie mieszkających w nim rybek. Warto odsunąć szafkę w kąt pomieszczenia, ale wyposażyć zbiornik w specjalne oświetlenie. Nie tylko rozjaśni ono wnętrze akwarium, ale także odpowiednio nagrzeje wodę.

Z dostępem do gniazdka elektrycznego

Wybierając miejsce na szafkę pod akwarium, zwróć uwagę, czy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele elementów wyposażenia, między innymi filtr czy oświetlenie, musi mieć stały dostęp do prądu. Umiejscowienie zbiornika blisko gniazdka pozwoli uniknąć sytuacji, w której kable będą musiały być poprowadzone wzdłuż całego pomieszczenia. Jest to również dobry powód do ustawienia akwarium przy ścianie. Warto pamiętać, aby zostawić kilka centymetrów odstępu. Umożliwi to swobodne ukrycie przewodów za szafką.

 

Na równej i wytrzymałej podłodze

Odpowiednie miejsce na szafkę pod akwarium musi być idealnie równie. W przeciwnym wypadku woda może przelewać się ze zbiornika lub może się on nieznacznie kołysać. Taki ruch wody może być w niektórych przypadkach szkodliwy dla rybek. Dlatego upewnij się, że podłoga pod szafką jest równa i przede wszystkim wytrzymała. Akwarium z wodą i całym niezbędnym wyposażeniem może ważyć nawet 150 kg. Ze względu na swój ciężar często umieszczane jest w rogach pokoi lub pod ścianą, ponieważ tam podłoże jest bardziej wytrzymałe. W przypadku podłogi, która ustawiona jest na belkach, ustaw szafkę w poprzek nich. Dzięki temu drewno nie będzie pękać pod naciskiem akwarium.

 

Zwróć uwagę na hałas

Sprzęty znajdujące się w akwarium, takie jak oświetlenie czy filtr, mogą wydawać dźwięki o różnym natężeniu. W ciągu dnia nie powinny przeszkadzać w codziennym życiu, jednak może się okazać, że w nocnej ciszy stają się bardzo uciążliwe. Hałas wydobywający się z wnętrza akwarium może przeszkadzać w odpoczynku, dlatego warto umieścić zbiornik z dala od sypialni. Niektóre osoby uważają jednostajne dźwięki urządzeń filtrujących i plusk wody za uspokajające i relaksujące. Wtedy akwarium można umieścić w dowolnym miejscu, jeżeli tylko wszyscy domownicy wyrażą na to zgodę.

Akwarium na odpowiedniej wysokości

Wysokość szafki pod akwarium dopasuj do wzrostu wszystkich domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł swobodnie nakarmić rybki lub popatrzeć, jak pływają. Jeżeli jednak w domu znajdują się małe dzieci, akwarium powinno znajdować się poza ich zasięgiem. Szafka powinna umożliwić Ci również czyszczenie akwarium, dlatego nie może być za wysoka. Zwróć również uwagę, czy zbiornik znajduje się daleko od kuchni lub łazienki. Bliskość tych pomieszczeń może okazać się przydatna podczas wymiany wody. Czyszczenie powinno się przeprowadzać maksymalnie co dwa tygodnie. Jeżeli masz duże akwarium, wynoszenie wody w pojemnikach może być uciążliwe, a nieduża odległość do kuchni lub łazienki umożliwi Ci wymianę za pomocą węża.

 

Z dala od źródeł hałasu

Ryby bywają bardzo wrażliwe na nadmierny hałas. Jeżeli ustawisz akwarium w przejściu między pokojami lub blisko źródła głośnych dźwięków, zwierzęta mogą się chować. Płochliwe rybki nie staną się ozdobą pomieszczenia, jeżeli trudno je będzie dostrzec. Dlatego zadbaj, aby zbiornik nie znajdował się w miejscu, gdzie nieustannie przebywa wielu ludzi. Możesz zdecydować się na ustawienie akwarium we wnęce w ścianie, co pozwoli również zaoszczędzić miejsce i stworzyć rybom zaciszny kąt. Pamiętaj, aby zostawić wystarczająco wolnej przestrzeni do karmienia zwierząt i sprzątania zbiornika. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Akwarium stanowi przede wszystkim ozdobę w domu. Zazwyczaj umieszcza się w nim rośliny i ozdoby, które nadają mu ciekawy, egzotyczny wygląd. Akwarium wnosi do pomieszczenia klimat wakacji nad morzem lub na dalekiej wyspie. Jednak to przede wszystkim rybki decydują o jego dekoracyjnym charakterze. Podpowiadamy, jakie gatunki zwierząt kupić, aby stworzyć u siebie namiastkę barwnego oceanu.

 

Akarka czerwonobrzucha

Akarka czerwonobrzucha to niewielka rybka, która sprawdzi się nawet w małych akwariach. W stanie dzikim występuje przede wszystkim w okolicach Ameryki Południowej. Ma ok. 7 cm długości i złoto-czerwony kolor łusek. Akarki są łagodne i spokojne, mogą mieszkać z innymi gatunkami ryb. Bywają nieśmiałe i lubią przebywać w okolicach dna akwarium. Zwykle łączą się w pary na całe życie. W warunkach domowych mogą żyć nawet 8 lat. Lubią ciepłą wodę w temperaturze ok. 20 – 28 stopni Celsjusza o pH 4.0 – 7.5.

 

Babka złota

Jeżeli masz w domu małe akwarium o pojemności ok. 40 l, możesz wprowadzić do niego babkę złotą. Ten gatunek ryby osiąga wielkość ok. 4 cm. Ubarwienie babki złotej przypomina kolorystykę pszczoły – złote ciało z ciemnymi paskami. Ryby pochodzą z Azji, w warunkach naturalnych bytują przede wszystkim na terenach bagiennych, w ujściach rzek i strumieni. Babki złote lubią ciepłą wodę o temperaturze od 24 do 28 stopni Celcjusza. Samce są terytorialne, szczególnie w okresie tarła, dlatego warto trzymać grupę kilku rybek. Ich płeć jest trudna do rozróżnienia. Większe stado zniweluje ich agresywne zachowania.

Bocja pręgowana

Pochodząca z Azji ryba z gatunku bocji pręgowanych to pasiaste zwierzę, kolorystyką przypominające tygrysa. Osiąga nawet 10 cm długości, a ze względu na swoje upodobania powinna zamieszkiwać duże, pojemne akwaria. Zbiorniki dla bocji pręgowanych powinny być długie i wypełnione rozmaitymi ozdobami, które stworzą dla ryb odpowiednie miejsca na kryjówki. Ze względu na ciężar całego wyposażenia dobrze sprawdzi się szafka pod akwarium 150 x 50 cm, na której nacisk będzie równomiernie rozłożony. Mniejszy mebel mógłby doprowadzić do pękania dna zbiornika. Bocje pręgowane żyją ok. 10 lat, a w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet 15. Ryby z tego gatunku prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia i są zwierzętami stadnymi, dlatego zaleca się trzymanie ich w grupie liczącej co najmniej 5 osobników.

 

Brzanka rekinia

Azjatycka ryba brzanka rekinia osiąga długość 25 cm. Jej łuski mają srebrzysty odcień, a płetwy, z wyjątkiem płetw piersiowych, zakończone są czarnym obramowaniem. Brzanki rekinie żyją w stadach o silnej, hierarchicznej strukturze. W akwarium zaleca się trzymać je w większej grupie, minimum 5 osobników. Jeżeli będzie ich mniej, ryba, która zdominuje pozostałe, będzie wobec nich agresywna. Ze względu na swoje rozmiary wymagają dużego akwarium, o długości powyżej 180 cm i pojemności 350 l. Optymalna temperatura wody dla brzanek rekinich to 22 – 28 stopni Celsjusza o pH 6.0 – 8.0.

 

Duch amazoński

Duch amazoński, zwany także brazylijskim to duża ryba słodkowodna osiągająca 30 cm długości. W stanie dzikim może dorastać nawet do 50 cm. Cechą charakterystyczną duchów amazońskich jest ich budowa ciała – jest ono silnie wydłużone i zwęża się ku tyłowi, przypominając kształtem ostrze noża. Ryby te są czarne z lekkimi przebarwieniami na płetwach. Ciekawy jest fakt, że duchy amazońskie wytwarzają słabe pole elektryczne, które w naturalnych warunkach pozwala im przemieszczać się i nawigować. Ryby  nie mają łusek, ich ciała są gładkie, a tym samym bardziej wrażliwe. Mogą przebywać jedynie w dużych akwariach o pojemności minimum 350 l. Warto im również zapewnić liczne kryjówki wewnątrz zbiornika. W mniejszym akwarium mogą przejawiać agresywne zachowania wobec innych gatunków.

Giętkoząb wielkopłetwy

Giętkoząb wielkopłetwy pochodzi z Afryki i dorasta do nawet 20 cm długości. Ryby z tego gatunku mają ciekawą kolorystykę. Ich ciało przybiera barwę stalowoszarą w czarne cętki. Często młode giętkozęby mają zupełnie inny kolor ciała niż osobniki dorosłe – są w czarno – białe pasy przypominające umaszczenie zebry. Pomimo swoich rozmiarów, ryby z gatunku giętkozębów wielkopłetwych nie potrzebują dużych przestrzeni. Można wprowadzić je do akwarium o pojemności 120 l. Preferowana przez nie temperatura wody wynosi 22 – 27 stopni Celsjusza, a jej pH powinno znajdować się w przedziale 6.0 – 7.5. Giętkozęby wielkopłetwe żyją w stadach i są bardziej aktywne w nocy. Mogą dożywać nawet kilkudziesięciu lat, a w niektórych przypadkach nawet powyżej 20. Ryb z tego gatunku nie powinno łączyć się z mniejszymi osobnikami ze względu na ryzyko zjedzenia ich przez giętkozęby.

 

Kirys grzebykoczelny

Pochodzący z Ameryki Południowej kirys grzebykoczelny to ryba o ciekawym umaszczeniu, przypominającym ćmę. Jest to gatunek, który prowadzi nocny tryb życia. Ryby osiągają ok. 15 cm długości, ale dobrze czują się w akwarium o pojemności ok. 110 l. Z natury kirysy nie są agresywne, może się jednak zdarzyć, że zjedzą mniejsze rybki z akwarium. Lubią przebywać w stadzie, dlatego warto zakupić kilka osobników. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Założenie w domu akwarium wymaga dokładnego przemyślenia wielu spraw, między innymi, gdzie będzie ono stało i jakie będzie jego wyposażenie. Dodatkowo musisz zadbać o odpowiedni mebel pod zbiornik, który wytrzyma duże obciążenie. Jeżeli nie możesz znaleźć w sklepie dobrej szafki pod akwarium, możesz spróbować zrobić ją w domu. W naszym artykule znajdziesz kilka użytecznych porad, jak zbudować taki mebel.

 

Zrób dokładny projekt

Budowę szafki pod akwarium rozpocznij od zrobienia dokładnego projektu, na którym umieścisz wszystkie elementy konstrukcji. Jeżeli masz taką możliwość, warto skorzystać z programu komputerowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie wymiary są dokładne. Projekt pozwoli Ci precyzyjnie określić, ile materiałów będzie Ci potrzebnych. Warto jednak dobrze przygotować się do pracy i zapewnić sobie zapasowe śrubki, gwoździe, czy inne niezbędne elementy. Kupując drewno lub płytę OSB, weź pod uwagę, że w trakcie budowy szafki może być potrzebne więcej materiału na boki mebla, niż było obliczone w projekcie.

 

Dodaj szuflady i drzwiczki

Dobra szafka pod akwarium to nie tylko podstawa pod zbiornik. Mebel powinien być także wielofunkcyjny i umożliwić  przechowywanie pokarmu dla rybek, sprzętu i dodatków. Nie musisz decydować się na dodawanie szuflad i półek, jeżeli akwarium jest małe i wyposażone w filtr wewnętrzny. Jednak w przypadku, gdy zbiornik jest duży, musi znaleźć się w nim filtr zewnętrzny i pompka powietrza. Takie elementy wyposażenia można przechowywać w zamkniętej szafce. Drzwiczki przydadzą się także, gdy urządzenia wewnątrz akwarium muszą być podłączone do źródła zasilania. Wtedy wewnątrz szafki można poprowadzić kable lub ukryć listwę. Pamiętaj jednak o wycięciu odpowiednich otworów, które to umożliwią. Takie rozwiązanie będzie estetyczne i pozwoli na przechowywanie wszystkich rzeczy potrzebnych w akwarium. Szuflady pomogą utrzymać porządek, szczególnie gdy akwarium będzie się powiększać i zwiększy się liczba potrzebnych do niego sprzętów.

Pamiętaj o wzmocnieniu konstrukcji

Akwarium z całym wyposażeniem, wodą i żwirem na dnie może ważyć ponad 100 kg. Z tego powodu zwykłe meble często nie nadają się jako podstawa pod ciężki zbiornik. Budując własną szafkę, pamiętaj o właściwym wzmocnieniu jej konstrukcji. Jeżeli tego nie zrobisz, blat może się nieestetyczne uginać, a w najgorszym przypadku pęknie lub złamie się i akwarium ulegnie zniszczeniu. Dlatego ważne jest także wykorzystanie solidnych i wytrzymałych materiałów, aby szafka mogła służyć przez wiele lat. Blat powinien być odpowiednio podparty, ponieważ tylko wtedy nacisk będzie rozkładał się równomiernie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pękania dna akwarium.  

 

Zabezpiecz materiały przed wodą

Blat szafki pod akwarium jest narażony na dużą wilgotność, a nierzadko zdarza się, że woda ze zbiornika wylewa się na mebel. Dlatego materiały, z których jest on wykonany, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli wykorzystujesz drewno lub płytę OSB, możesz użyć lakieru lub ochronnych farb. W rezultacie woda nie będzie wsiąkać w szafkę, powodując jej gnicie i miejscowe odkształcenia. Możesz także zastosować dodatkowe maty na blacie, które ochronią go przed nadmierną wilgocią, a przede wszystkim przed niewielkimi drganiami, które mogą uszkodzić akwarium. Jeżeli nie możesz znaleźć w sklepie podkładki o odpowiednich wymiarach, możesz zrobić ją w domu. W tym celu najlepiej wykorzystać kawałek wykładziny dywanowej lub cienkiego styropianu o grubości ok. 1 cm.  

 

Zadbaj o równą podstawę

Szafka pod akwarium powinna być precyzyjnie wykonana i przede wszystkim równa. Jeżeli jej podstawa będzie chwiać się pod ciężarem zbiornika, może to prowadzić do przelewania się wody. Ciągłe kołysanie może także niekorzystnie wpływać na mieszkające w akwarium zwierzęta. Dlatego upewnij się, że nie tylko podłoga, na której postawisz mebel, jest równa. Również podstawa szafki powinna być dokładnie wypoziomowana. Jeżeli decydujesz się na zbudowanie modelu z szufladami i półkami, nierówna konstrukcja może uniemożliwić domykanie drzwiczek. W efekcie może to pogorszyć wygląd całej szafki. Co więcej, jeżeli umieścisz wewnątrz działającą pompkę, niedomknięte drzwiczki mogą nie zagłuszać uciążliwego hałasu pracującego sprzętu.

Wykorzystanie gotowego mebla

Jeżeli chcesz wykorzystać gotowy mebel jako podstawę pod akwarium, musisz go odpowiednio wzmocnić, aby dno zbiornika nie pękało, a blat szafki się nie wyginał. W tym celu warto wymienić tylną ściankę, która zwykle wykonana jest z płyty pilśniowej. W jej miejsce należy umieść trwalszą płytę meblową o grubości 18 mm, którą wpuszcza się między boczne ścianki szafki. Zapewnia to stabilność i wytrzymałość tylnej części mebla. Jednak najważniejsze jest wzmocnienie powierzchni, na której umieszczone będzie akwarium. Warto wykorzystać do tego blat kuchenny, ponieważ jest trwały i mocny. Powinien być on przycięty w taki sposób, aby pokrywał całą powierzchnię mebla, dochodząc do wszystkich krawędzi. Możesz dodatkowo wzmocnić szafkę dodając na środku nóżki. Standardowo znajdują się one jedynie w rogach całej konstrukcji. Dodatkowe dwie nóżki ustabilizują i wzmocnią także środkową część szafki, na której spoczywa duży ciężar akwarium.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium jest filtr. Wiele osób, które po raz pierwszy kupują produkt zastanawia się, który model sprawdzi się najlepiej w przypadku ich akwarium. W poniższym artykule staraliśmy się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą nie tylko w wyborze odpowiedniego urządzenia, ale również dadzą wiele wskazówek odnośnie do jego instalacji.

 

Do czego służy oraz jak działa filtr do akwarium?

Główną funkcją filtra do akwarium jest usuwanie różnego rodzaju zbędnych substancji oraz oczyszczanie wody. Ma to na celu stworzenie jak najlepszego środowiska dla żyjących w nim organizmów. Jeżeli wybrany model działa prawidłowo, woda znajdująca się w zbiorniku powinna być przejrzysta. Jeżeli nie zastosujemy filtrów, woda w akwarium może przybrać brzydkie zabarwienie, stać się mętna oraz wydzielać nieprzyjemny zapach. Wszystko to spowodowane jest przez substancje, które powstają w wyniku przemiany materii oraz amoniaku, który jest wydzielany przez ryby. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze drobinki kurzu, które osadzają się na powierzchni wody i resztki obumierających roślin, które opadają na dno akwarium. W przypadku naturalnego zbiornika wody np. jeziora mamy do czynienia z samoczynnym oczyszczaniem się wody. W przypadku zbiorników sztucznych, jakimi są m.in. akwaria, proces ten jest niemożliwy bez zastosowania odpowiedniego filtra.

Dobry filtr do akwarium to taki, którego działanie polega głównie na oczyszczaniu znajdującej się w zbiorniku wody oraz na jej podmienianiu. Co 2 lub 3 tygodnie powinniśmy wymieniać ok. 20%-30% wody znajdującej się w akwarium. Świeża woda powoduje rozrzedzenie nagromadzonych w pojemniku zanieczyszczeń i sprawia, że całość jest bardziej przystosowana do bieżącego filtrowania. Specjaliści zalecają usuwanie starej wody za pomocą odmulacza, który usuwa nie tylko wodę, ale także wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się na dnie zbiornika.

Wyróżniamy trzy metody filtracji:

Mechaniczną – oczyszcza wodę z resztek zanieczyszczeń. Filtr mechaniczny jest w stanie usunąć wszelkie drobinki, brud oraz resztki przemiany materii. Zazwyczaj wyposażony jest w wymienny wkład, który jest wykonany z flizeliny, nylonu lub włókna syntetycznego. W niektórych sklepach dostępne są filtry mechaniczne z gąbką.

Chemiczną – przebiega najczęściej przy użyciu filtrów z węglem aktywnym. Głównym celem jest usuwanie związków chemicznych, które nie powinny znajdować się w akwarium.

Biologiczną – oczyszczanie polega na neutralizowaniu szkodliwych związków chemicznych, które mogą pojawiać się w zbiorniku naszego akwarium. Filtry są w stanie zmienić produkowany przez ryby amoniak w nieszkodliwy azotyn, który bardzo często wykorzystywany jest przez rośliny. W filtrze biologicznym umieszczone są bakterie nitryfikacyjne, które w głównej mierze odpowiadają za skuteczność pracy tego urządzenia.

 

Jakie są rodzaje filtrów do akwarium?

Podział nie zależy tylko od metody filtracji, ale także od budowy oraz miejsca montażu. Z tego względu wyróżniamy filtry:

Wewnętrzne – są częstym wyborem w przypadku akwariów domowych. Montowane są zazwyczaj na przyssawki w środkowej części szyby zbiornika. Ten rodzaj filtrów jest w stanie przeprowadzać filtrację: mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną. 

Kubełkowe – są montowane na zewnątrz zbiornika. Użytkownicy uważają je za najlepsze rozwiązania do każdego akwarium. Dzięki temu, że są montowane na zewnętrznej ściance akwarium, nie zajmują one miejsca w wewnętrznej części zbiornika. Dostęp do nich jest łatwy oraz wygodny. Są one w stanie działać mechanicznie, biologicznie lub chemicznie. Wszystko zależy od zastosowanych przez nas wkładów.

Kaskadowe – to kolejny rodzaj filtrów montowanych na zewnętrznej ściance akwarium. Można je umiejscowić na tylnej lub bocznej ściance. Ich działanie polega na pobieraniu wody ze zbiornika, a następnie wypuszczenie jej z powrotem do akwarium w formie niskiej kaskady. Filtry są w stanie działać mechanicznie i biologicznie. 

Jaki filtr do jakiego akwarium?

Wybór odpowiedniego filtra jest zależny nie tylko od osobistych preferencji właściciela, ale również od wielkości posiadanego przez niego akwarium. Filtr zewnętrzny o pojemności 25 l będzie dobrą opcją w przypadku zbiorników o pojemności od 20 l do 30 l. W tego typu zbiornikach raczej nie warto wybierać filtrów wewnętrznych, bo zajmują one sporo miejsca. Filtr zewnętrzny powinien być dopasowany pod względem parametrów i wydajności do ilości wody w akwarium. Według danych technicznych urządzenie powinno być w stanie przepuścić całą wodę, która znajduje się w zbiorniku dwa razy w ciągu godziny. Jeżeli nasze akwarium ma pojemność 20 l, to warto wybrać model o maksymalnym przepływie 40 litrów na godzinę. W większych akwariach o pojemności 60 l możemy zamontować zarówno filtr zewnętrzny, jak i wewnętrzny. W tym przypadku nasz wybór powinien paść na model o wydajności ok. 120 l na godzinę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Pawie oczko, czyli gupiki to jedne z najpopularniejszych akwariowych rybek z gatunku słodkowodnych. Mogą się szybko rozmnażać i nie wymagają dużej pielęgnacji. Są ciekawą propozycją dla początkujących hodowców. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat gupików i dowiesz się, jakie jest najlepsze akwarium dla tego gatunku rybek. 

 

Gupiki – o gatunku

Samiec pawiego oczka osiąga od 3 do 5 cm długości. Samice są dłuższe i okrąglejsze. Rybki w akwarium mogą dożyć 5 lat, natomiast w środowisku naturalnym ok. 2 lata. Gupiki rozmnażają się żyworodnie. Samice przybierają oliwkowo szary kolor. Samce mają wydłużoną płetwę ogonową, która przybiera różnorodne kształty i kolory. Gupiki nie są zagrożonym gatunkiem, ponieważ szybko się rozmnażają. W środowisku naturalnym występują w rejonach północnej Amazonii, Afryki Północno-Wschodniej oraz w części Ameryki Południowej. Najczęściej można je spotkać na brzegach akwenów oraz w półsłonych zbiornikach wodnych ujść rzecznych. Stworzenia unikają głębokich zbiorników, wolą wody przybrzeżne. Pawie oczko należy do ryb bardzo wytrzymałych, bez trudu odnajdują się w nowych warunkach. 

Akwarium

Do hodowli gupików zaleca się akwarium o pojemności wynoszącej 54 l. Wynika to z tego, że biologia w zbiorniku o większych rozmiarach jest bardziej stabilna. Mniej gwałtowne są w nim skoki pH oraz wahania temperatury wody. Woda dla pawiego oczka powinna być twarda 10 – 30 dGH, alkaliczna do zasadowej z przedziału od 7 do 8 pH. Jej temperatura powinna wynosić od 26 do 28 st. C. Rybki dobrze tolerują także wodę słoną, ponieważ należą do gatunku euryhalicznego (znoszą różny stopień zasolenia wody). Mogą żyć w wodach słodkich, słonawych, a także w morskich. Ważne jest odpowiednie napowietrzenie wody i utrzymywanie jej w czystości. Eksperci zalecają stosowanie różnych wkładów filtracyjnych w jednym filtrze. 

W przypadku pawiego oczka rodzaj podłoża akwarium nie jest istotny dla zdrowia oraz kondycji. Warto jednak wybierać ciemniejszy żwir, który pozwoli na dłuższe zachowanie estetycznego wyglądu. Gupiki lubią akwaria, w których znajduje się duża ilość roślin. Jednak lepiej unikać gatunków, które wytwarzają drobne, igiełkowate liście (rybki mają tendencję do zjadania roślinności). Wodę w zbiorniku powinniśmy wymieniać raz na 1 – 2 tygodnie. Pozbywamy się części wody z akwarium i w wolne miejsce wlewamy uprzednio odstaną wodę. Jeżeli nie zapewnimy gupikom odpowiednich warunków, łatwo mogą zachorować. Najczęstszymi dolegliwościami tego gatunku ryb jest pleśniawka, gruźlica oraz ichtiosporidioza, która wywoływana jest przez pasożytnicze grzyby.

 

Gupiki a inne gatunki ryb

Pawie oczko należy do ryb towarzyskich. Jeżeli chodzi o gatunki, z jakimi gupiki mogą przebywać w jednym akwarium, najlepiej będzie, jeżeli hodowca zdecyduje się na rybki tego samego gatunku (zdarza się, że samce wykazują agresywność względem samic) lub inne piękniczkowate (mieczyki, płatki) oraz na żyjące przy dnie – kiryski. Wybór może paść także na tęczanki oraz danio. Jeżeli akwarium jest dobrze urządzone oraz zawiera odpowiednią ilość roślin, możemy zdecydować się na zakup krewetek karłowatych. Warto wiedzieć, że małe krewetki mogą zostać zjedzone przez gupiki. Pawie oczka w jednym akwarium nie mogą przebywać z bojownikami, kolcobrzuchami, brzankami, glonojadami syjamskimi oraz tetrami, a także żółwiami, krabami i rakami, dla których pawie oczka mogą być pożywieniem.

 

Rozmnażanie

Hodowcy zalecają hodowlę gupików w większych grupach, przynajmniej 8 osobników. Ryby tego gatunku chętnie się rozmnażają, także w niewielkich zbiornikach. Pawie oczko należy do grupy ryb żyworodnych. Oznacza to, że nie składa ono jaj na liściach. Do momentu wyklucia jaja przebywają w ciele samicy. Znakiem wskazującym na to, czy rybka jest w ciąży, jest pojawienie się ciemnej plamki w okolicach odbytu. W późniejszym czasie możemy dostrzec zwiększające się rozmiary brzucha. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samica tuż przed porodem pływa blisko dna, często ocierając się o kamienie oraz dekoracje. W tym momencie możemy zdecydować się na przeniesienie jej do osobnego akwarium. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie kotnika dla gupików. Wtedy narybek rozwija się w takich samych warunkach, co okazy dorosłe. Małe gupiki są w stanie przetrwać w zbiorowym akwarium tylko wtedy, kiedy znajduje się w nim odpowiednia ilość roślin oraz kryjówek, oraz kiedy nie hodujemy w zbiorniku dużych ryb. 

Pożywienie

Pawie oczko jest rybą wszystkożerną. W środowisku naturalnym odżywia się szczątkami alg, okrzemkami, bezkręgowcami, fragmentami roślin oraz larwami owadów. Większą część diety stanowią glony. Dieta ryb uzależniona jest od warunków oraz dostępności pokarmów w danym środowisku. Gupiki, które hodowane są w akwariach, powinny dostawać zróżnicowane pokarmy suche, mrożone, żywe (wodzienie, dafnie, artemie, oczliki) oraz roślinne (blanszowany szpinak, sałatę). W przypadku podawania roślin istotne jest, aby pochodziły one z własnej, ekologicznej uprawy, która nie jest chemicznie nawożona produktami ochrony roślin oraz innymi nawozami azotowymi. Ważną informacją dla hodowców jest fakt, iż gupiki nie mogą spożywać ciężkostrawnych pokarmów, jak np. proteinowej ochotki.