Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Akwarium – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Tetra Cascade Globe to akwarium w kształcie kuli. Dzięki nowoczesnemu designowi dobrze komponuje się zarówno w pokoju dziecka, jak i w salonie. Zamontowany jest w nim efekt szumiącego oceanu. Dlatego we własnym domu będziesz mógł się zrelaksować, a nawet poczuć się jakbyś leżał na plaży i słuchał dźwięku szumiących fal. Zbiornik jest wyposażony w 8 diod LED, zapewniają one oświetlenie z górnej części. Propozycją godną uwagi jest również model Aquael 100x40x50. Występuje on w klasycznym kształcie prostokąta. Wykonany jest z najwyższej jakości szkła o zielonej barwie, którego grubość wynosi 8 mm. Sprawia to, że produkt ten jest wytrzymały.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to akwarium wyposażone w 8 diod typu LED, które zapewniają dobre oświetlenie, dlatego też wnętrze widoczne jest nawet po zmroku. W razie potrzeby włącznik, pozwala na zgaszenie diod. Do zestawu dołączono również wysokiej jakości wkład filtracyjny Tetra wystarczający nawet na 4 tygodnie.

Wady

Brakuje przycisku, służączego zarówno do włączania, jak i wyłączania zasilania pompki. Może to przeszkadzać podczas karmienia zwierząt oraz czyszczenia.

Podsumowanie

Nowoczesny design pasuje do pokoju dziecka. Dzięki małym rozmiarom model nie zajmuje dużej przestrzeni. Nabywając produkt można poczuć się jak na egzotycznych wakacjach. Zawdzięczamy to efektowi szumiącego wodospadu, który pozwoli na odprężenie w domowym zaciszu.

Drugi wybór

Zalety

W ściankach umieszczone są dodatkowe wsporniki szklane znajdujące się w górnej krawędzi szyby. Zapewniają lepszą wytrzymałość, a także zabezpieczają przed uwypukleniem szyby. Model uważany jest za atrakcyjny.

Wady

Duży rozmiar powoduje, że akwarium jest ciężkie i zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Wymiary naczynia wynoszą 100 cm x 40 cm x 50 cm, dlatego może pomieścić nawet do 200 litrów wody. Łączenie każdej z szyb jest wykonane specjalistycznym sylikonem akwarystycznym w kolorze czarnym, który gwarantuje 100% szczelność naczynia. Klej nie zawiera szkodliwych substancji zarówno dla ludzi, jak również dla zwierząt.

Rozważ też

Zalety

Występują dwie wersje przedniej szyby – prosta i owalna. Model zawiera zamykaną klapę, z otworem do karmienia. Takie rozwiązanie zapobiega dostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń. Pokrywa jest wyposażona w oświetlenie LED, emitujące światło zbliżone do światła słonecznego.

Wady

Zestaw nie jest wyposażony w otwory do instalacji filtrów zewnętrznych. Nabywca musi je sam wyciąć, w tylnej części, w miejscu specjalnych wyżłobień.

Podsumowanie

Pokrywa jest wyposażona jest system otwierania SMART OPEN. Nie wymaga on stosowania zawiasów ani podpórek. Tym samym gwarantuje wygodę podczas czyszczenia wnętrza zbiornika. W klapie znajduje się otwór umożliwiający karmienie rybek, bez konieczności jej zdejmowania.

 

 

14 najlepszych akwariów. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej znajduje się ranking akwariów. Powstał on w oparciu o dokładną analizę opinii konsumentów, którzy nabyli dane produkty. Jesteśmy pewni, że wszystkie wyróżnione modele mają wiele pozytywnych cech.

 

Akwarium dla bojownika

 

1. Tetra Cascade Globe Led zestaw akwariowy

 

Interesujesz się zakupem akwarium dla bojownika? Przedstawiamy Ci model Tetra Casade Globe, szklane naczynie o kulistym kształcie. Ścianki wykonane są z wysokiej jakości materiału, odpornego na zarysowania. Pojemność akwarium wynosi 6,8 litra. Dzięki małym wymiarom nie zajmuje dużo miejsca. Model jest odpowiedni do hodowli pojedynczych ryb.

Przedmiot jest wyposażony w panel (znajdujący się nad zbiornikiem), umieszczono w nim 8 LED-owych diod, które zapewniają dobre oświetlenie zbiornika z góry.  Dołączony do zestawu włącznik pozwala na zapalanie i gaszenie światła, kiedy tylko chcemy. Naczynie jest łatwe w utrzymaniu czystości. Użytkownicy mogą widzieć jego zawartość nawet po zmroku. Do zestawu dołączony jest wkład filtrujący Tetra, który wystarcza na 4 tygodnie.

Konsumenci nabywający ten produkt wystawiają pozytywne opinie na jego temat. Model ten zawdzięcza je głównie efektowi szumiącego wodospadu. Taka technologia pozwala użytkownikowi na odprężenie się po całym dniu spędzonym poza domem. 

 

 

 

 

Akwarium 200 l

 

2. Aquael Akwarium Proste 200L

 

Akwarium o pojemności 200 l jest dużym naczyniem. Jego wymiary wynoszą 100 cm x 40 cm x 50 cm. Szklane ścianki są grubości 8 mm. Aquael 100x40x50 ma tradycyjny, prostokątny kształt. Dzięki swojej prostocie może dobrze prezentować się zarówno w nowoczesnych, jak również w klasycznie urządzonych wnętrzach.

Zamontowane, szklane wsporniki zabezpieczają szybę przed uwypukleniem oraz zapewniające dłuższą trwałość. Znajdują się one zarówno w szybie górnej, jak i dolnej. Zastosowanie takich rozwiązań podnosi jakość oferowanego produktu oraz zwiększa zainteresowanie wśród konsumentów zakupem.

Według kupujących jest to dobre akwarium, ponieważ jest starannie  wykonane. Łączenia są sklejane za pomocą specjalistycznego silikonu akwarystycznego, który ma czarny kolor. Jest on estetycznie położony, równomierną warstwą. Dużym atutem jest to, że jest on odporny na zabrudzenia. Użycie tego rodzaj kleju daje gwarancję szczelności.

 

 

 

 

Małe akwarium

 

3. Aquael Classic Box 60 Zestaw Akwarium Proste 54L

 

Małe akwarium Aquael Classic Box 60 jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają interesować się akwarystyką. Nie wiedząc jednak, czy to tymczasowe hobby, czy też trwała pasja, decydują się na produkt o niedużych rozmiarach. Przedmiot ma kształt prostokąta, którego długość wynosi 60 cm, szerokość – 30 cm, a wysokość – 30 cm.

Występuję w dwóch wersjach, z przednią szybą prostą, a także owalną. W zestawie znajduje się pokrywa, zabezpieczająca przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. Obudowa wyposażona jest w mały otwór z klapą ułatwiającą karmienie ryb, a także nowoczesne oświetlenie LED. Emituje ono światło zbliżone do parametrów światła słonecznego, stymulując prawidłowy wzrost roślin.

W przypadku tego akwarium doceniono innowacyjność zastosowanych technologii. Pokrywa jest wyposażona w system otwierania SMART OPEN, dzięki któremu nie jest wymagane stosowania zawiasów oraz podpórek. W taki sposób użytkownik ma zagwarantowaną wygodę podczas czyszczenia zbiornika.

 

 

 

 

Akwarium kula

 

4. Aquael Kula Szklana Fi30Cm 13L AAQ1704

 

Dobre i tanie akwarium jest bardzo pożądane wśród osób, które po raz pierwszy kupują taki produkt. Aquael Fi30Cm spełnia wszystkie podstawowe wymagania. Jest to akwarium kula o średnicy 30 cm oraz pojemności 13 litrów. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi przedmiot można z łatwością przenosić, gdyż nie jest ciężki.

Użytkownicy produktu doceniają jego funkcjonalność. Dobrze sprawdza się jako akwarium, a także może stanowić element dekoracyjny zarówno w nowocześnie, jak również klasycznie urządzonym wnętrzu. Wystarczy jedynie włożyć do niego kolorowy piasek, kamyczki czy też suszone kwiaty i kompozycja jest gotowa. Może także pełnić funkcję doniczki lub wazonu z żywymi kwiatami.

Szkło, z którego wykonano produkt, jest grube oraz odporne na pęknięcia. Głównym atutem jednak jest wielofunkcyjność. W akwarium można hodować zwierzęta bezkręgowe, takie jak ślimaki, krewetki akwariowe, sprawdzi się również do uprawy roślin wodnych, a także może służyć do zakładania kompozycji wabi – kusa.

 

 

 

 

Akwarium 112l

 

5. Diversa Akwarium Owalne 80X35X40 112L

 

Diversa 80X35X40 jest to akwarium o pojemności 112 l. Jego długość wynosi 80 cm, szerokość – 35 cm, a wysokość – 40 cm. Ścianki wykonano z wysokiej jakości szkła float, charakteryzującego się dużą wytrzymałością, a także dobrą przejrzystością. Przednia szyba jest owalna, co pozwoliło uzyskać nowoczesny wygląd. 

Hodowcy rybek wystawiają pozytywne opinie o akwariach tego producenta. Doceniają to, że zadbał on, aby produkt był trwały oraz wykonany z wysokiej jakości materiałów W przypadku szyby, jej grubość jest zgodna z normami DIN, co gwarantuje brak występowania naprężeń. Ścianki naczynia połączone są za pomocą podwójnych silikonowych łączeń oraz wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia.

W zestawie znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze elementy, takie jak filtr wewnętrzny, grzałka o mocy 100 W oraz termometr. Akwarium wyposażono w pokrywę, która zabezpiecza przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. W pokrywie znajduje się energooszczędna żarówka o mocy 18 W.

 

 

 

 

Akwarium 60 l

 

6. Tetra Akwarium set AquaArt Led 60L

 

Jesteś początkującym akwarystą? Sprawdź model Tetra Aquaart, akwarium o pojemności 60 l, długości – 61,5 cm, szerokości – 34 cm oraz wysokości – 43 cm. Ma ono nowoczesny design, dlatego też pasuje do każdego wnętrza. Sprzęt wyposażono w technologię Filter Crystal. Pozwala ona na utrzymanie czystej i przejrzystej wody przez długi czas. Do zestawu dołączone są 2 zapasowe filtry oraz grzałka.

Testy akwariów wykazały, że zamontowany do górnej klapy energooszczędny panel LED-owy wystarcza na 50 000 godzin ciągłego oświetlenia. Przedmiot wyposażony jest w przełącznik, który oprócz podstawowych włączników posiada również dwa tryby – dzienny i nocny. Zapewnia to optymalne warunki do życia zwierząt oraz roślin.

Kupujący zauważają wysoką jakość szkła, z którego wykonany został produkt. Jest ono odporne na zarysowania. Kanty obiektu są oszlifowane, co daje użytkownikowi ochronę przed skaleczeniami. Czyszczenie jest bezproblemowe, nie występuje konieczność moczenia rąk oraz wcześniejszego osuszania elementów filtra.

 

 

 

 

Akwarium 25l

 

7. Aquael Akwarium proste prostokątne 40x25x25 25L

 

Klasyczne, prostokątne akwarium o pojemności 25 l – to właśnie model Aquael o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm. Grubość ścianek bocznych wynosi 4 mm. Scalane są one ze sobą za pomocą podwójnych łączeń, klejonych specjalnym silikonem akwarystycznym w kolorze czarnym (nie zawiera on toksyn, które mogłyby być szkodliwe dla zwierząt). Taka technologia gwarantuje użytkownikowi, że naczynie nie będzie przeciekać.

Stali klienci marki podkreślają, że producent zawsze pamięta, aby jego produkty były wysokiej  jakości. Projektując ten model, użył dodatkowego systemu wzmocnień – bocznych oraz poprzecznych, odpowiednich do rozmiarów zbiornika. Szkło float, z którego wykonane jest naczynie, cechuje się dużą przejrzystością oraz wysoką wytrzymałością.

Mimo że akwarium ma tradycyjny, prostokątny kształt, to uroku dodaje mu lekko zielone zabarwienie szkła. Dzięki swojej prostocie dobrze skomponuje się do wystroju każdego wnętrza, jednocześnie nie zakłócając panującego w nim ładu.

 

 

 

 

Akwarium 100 l

 

8. Aquael Akwarium Owalne profilowane 80x35x40 102L

 

Owalne akwarium o pojemności 100 l Aquael ma wymiary 80 cm x 35 cm x 40 cm. Grubość szkła, z którego produkt w całości został wykonany wynosi 6 mm. Naczynie takiej wielkości znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniach zarówno o mniejszym, jak i większym metrażu. 

Prezentowany model wyposażono w dodatkowe wsporniki, wzmacniające szybę przed uwypuklaniem. Zamieszczono je w krawędziach przedmiotu. Takie zastosowania zwiększają trwałość oraz użyteczność produktu. Podobnie jak w przypadku pozostałych akwariów marki Aquael, krawędzie zbiornika są klejone czarnym silikonem akwarystycznym, który jest odporny na zabrudzenia.

Według użytkowników przedmiot jest solidnie wykonany, a także jest szczelny, co daje pewność, że producent stosuje materiały wysokiej jakości. Aquael to firma z wieloletnim doświadczeniem, dlatego też zależy jej na ciągłym utrzymywaniu wysokiej sprzedaży produktów oraz zapewnieniu konsumentów  o ich bezpiecznym użytkowaniu.

 

 

 

 

Akwarium zestaw

 

9. Tetra Silhouette Led Aquarium 12L 708323

 

Poszukujesz modelu o nietuzinkowym wyglądzie? Przedstawiamy zestaw akwarium – Tetra Silhouette. Dzięki zamontowanemu elementowi w kształcie półksiężyca okalającemu całość w tylnej części, produkt ma unikalny design. Będzie wyjątkową ozdobą Twojego domu. Prostokątne naczynie ma wymiary 31,5 cm x 27,5 cm x 31 cm, a jego pojemność wynosi 12 litrów.

Na panelu, który znajduje się nad pojemnikiem, zamontowane zostało wydajne i energooszczędne oświetlenie LED. Zawiera ono 6 białych diod, świecących w trakcie dnia oraz 6 niebieskich, przeznaczonych do użytkowania w nocy. Takie połączenie daje niespotykany efekt.

W przypadku tego akwarium opinie klientów marki są pozytywne. Istotnym aspektem, na który zwracają uwagę jest łatwe utrzymanie w czystości wnętrza. W prezentowanym modelu wymaganie użytkowników zostało spełnione, a ma to związek z zastosowaniem zintegrowanego systemowi filtracji, który gwarantuje bezpieczną dla ryb, krystalicznie czystą wodę. Filtr jest łatwy w czyszczeniu. Zawiera wkłady, które z łatwością można wymienić.

 

 

 

10. Aqua-Szut Aqua4Kids

 

1-aqua-szut-aqua4kidsNasza pierwsza propozycja to akwarium Aqua4Kids – idealny prezent dla małych akwarystów. W zestawie znajdziemy pełne wyposażenie, dzięki któremu od razu można uruchomić urządzenie, bez konieczności biegania po sklepach zoologicznych. Zestaw zawiera: szklane akwarium o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm, pokrywę z energooszczędnym oświetleniem, grzałki z termostatem, filtr Pat Mini.

Ponadto siatki, termometr, plastikowe roślinki, kolorowanki dla najmłodszych i pokarm dla rybek. To wszystko czego potrzebujemy do rozpoczęcia fascynującego hobby, jakim jest akwarystyka.To najlepsze akwarium domowe świetnie nadaje się do hodowli najpopularniejszych ryb tropikalnych, w tym gupików i neonek. Dobrze sprawdzi się także jako krewetkarium.

Ponadto zestaw Aqua4Kids jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu znajdziemy na niego miejsce nawet w małych pomieszczeniach. Poza tym pojemność 25 l sprawia, że akwarium nie wymaga dużego nakładu finansowego. Produkt jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale również w czyszczeniu. Użytkownicy docenili produkt za prostą obsługę, jak również niewielkie rozmiary, dzięki którym akwarium nie zajmuje dużo miejsca, a jego czyszczenie trwa dosłownie kilka minut.

Model Aqua-Szut Aqua4Kids ma pojemność 25 l. To dobre akwarium domowe do 200 zł, które ma wymiary: 40 cm x 25 cm x 25 cm.

 

Zalety

Komfortowe otwieranie pokrywy: Do akwarium dołączono pokrywę z systemem Smart Open. Za sprawa takiego rozwiązania otwieranie zbiornika jest bardzo łatwe.

Łatwe wycinanie otworów na filtry: Aby zamontować filtry w akwarium, należy wyciąć odpowiednie otwory. Z uwagi na żłobienia w tylnej części pokrywy, nie powinno to być trudne.

Klapka do karmienia ryb: Ze względu na praktyczną klapkę, karmienie ryb nie będzie zbyt kłopotliwe.

Energooszczędne oświetlenie: Model jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED 6W, które zapewnia odpowiednio jasne światło w zbiorniku.

Niezbędne akcesoria: Razem z produktem otrzymujemy potrzebne akcesoria, czyli: filtr wewnętrzny, automatyczną grzałkę, a także siatkę do odłowu rybek, pokarm i termometr.

 

Wady

Niewielka pojemność: Konsumenci uważają, że akwarium ma zbyt małą pojemność i nie nadaje się do hodowania dużej ilości rybek.

 

 

 

 

11. Aquael Leddy

 

2-aquael-leddyDruga propozycja to zestaw Aquael Leddy składający się z akwarium o pojemności 54 l. Zbiornik ma prostą szybę przednią i nowoczesną pokrywę z tworzyw sztucznych. Ponadto model ten ma energooszczędny moduł oświetleniowy LEDDY TUBE 6 W oraz bezobsługową grzałkę i wydajny filtr wewnętrzny. Użytkownicy tego modelu docenili przede wszystkim pokrywę z opatentowanym systemem otwierania SMART OPEN.

Dzięki niej nie musimy używać zawiasów i podpórek. W efekcie wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych wewnątrz zbiornika jest bardzo proste i bezproblemowe. Ponadto pokrywa posiada specjalne żłobienia w tylnej części, dzięki którym bez problemu wytniemy otwory do instalacji dowolnego rodzaju filtrów kanistrowych lub kaskadowych. Akwarium ma również dużą klapkę pozwalającą na swobodne karmienie ryb.

Żywotność systemu LEDDY TUBE SUNNY o mocy 6 W, który emituje mocne światło, wynosi ok. 50 tys. godzin. Dzięki temu może nam służyć nawet przez 10 lat. Nieco większa pojemność sprawia, że urządzenie wymaga więcej miejsca, aczkolwiek wciąż jest to jedna z bardziej kompaktowych propozycji na rynku.

Użytkownicy akwarium docenili jego wygląd, trwałość oraz wymiary pozwalające na większą hodowlę rybek w domowym zaciszu.

Produkt Aquael Leddy ma wymiary: 30 cm x 30 cm x 60 cm. To zbiornik dla rybek, którego pojemność wynosi 54 l.

 

Zalety

Klapka na pokrywie: Na pokrywie znajduje się szeroka klapka umożliwiająca wygodne karmienie rybek.

Lampa LED: Akwarium ma lampę LED, która nie pobiera dużo prądu, ale doskonale oświetla zbiornik na całej jego długości. Możemy więc swobodnie obserwować wszystkie rybki.

Grzałka w komplecie: Do zestawu razem z produktem dołączono łatwą w obsłudze grzałkę, która samoczynnie się włącza i wyłącza, zależnie od warunków termicznych w zbiorniku.

Dwie wersje kolorystyczne: Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne akwarium – czarną i białą. Możemy więc dobrze dopasować produkt do reszty wyposażenia pomieszczenia, aby stworzyć spójną całość.

 

Wady

Grzałka bez regulacji temperatury: Dołączona do zbiornika grzałka nie daje możliwości regulacji temperatury. Podgrzewa ona wodę do ok. 25 st. C, a to może być, dla niektórych gatunków, zbyt mało i spowoduje rozwój chorób u rybek.

 

 

 

 

12. Aquael Shrimp Set Smart 30

 

3-aquael-shrimp-set-smart-30Nasza trzecia propozycja to Aquael Shrimp Set Smart 30 – świetny zestaw akwariowy do hodowli krewetek i małych ryb, a także do uprawy roślin wodnych. Stanowi doskonały model dla osób z ograniczoną ilością miejsca, które szukają niewielkiego zbiornika na rybki ozdobne lub krewetki. W zestawie znajdziemy akwarium z szybą nakrywkową, filtr wewnętrzny PAT MINI (w pełni bezpieczny dla larw krewetek).

Jak również ochronną podkładkę gąbkową, grzałkę, lampkę LED-ową oraz pokarm w tabletkach marki ACTI CRUSTA dla krewetek . Akwarium ma kształt kostki o wymiarach 29 cm x 29 cm x 35 cm i objętość 30 l. Lampka LEDDY SMART PLANT 6W emituje światło o temperaturze barwowej 8000 K, która wspomaga wzrost roślin akwariowych, a ponadto daje świetny efekt wizualny.

Oświetlenie dodatkowo podkreśla kolor rybek i krewetek, przez co widok jest ciekawszy. To naprawdę dobre i tanie akwarium domowe zostało docenione przez użytkowników, nie tylko za niewielkie wymiary, ale także trwały materiał i solidne wykonanie. Dużym atutem jest również fakt, że zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do rozpoczęcia hodowli rybek.

Akwarium Aquael Shrimp Set Smart 30 ma pojemność 30 l. Dokładne wymiary modelu to: 29 cm x 29 cm x 35 cm.

 

Zalety

Oryginalny design: Zbiornik jest kwadratowy i ma bardzo wysokie ścianki. To powoduje, że produkt estetycznie się prezentuje i może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Akwarium można bez przeszkód ustawić w dobrze widocznym miejscu w salonie lub innym pomieszczeniu.

Oświetlenie w komplecie: Do produktu dołączono kilka akcesoriów, w tym lampę LED generującą światło o temperaturze barwowej 8000 K. To oznacza, że w zbiorniku z rybkami można hodować też żywe roślinki, takie oświetlenie będzie wspomagać ich wzrost.

Idealny zbiornik dla krewetek: Akwarium idealnie nadaje się do hodowli krewetek. Wpływają na to nie tylko wymiary zbiornika, ale również dodany do zestawu pokarm w tabletkach.

 

Wady

Słabej jakości filtr: Dołączony do akwarium filtr nie jest dobrej jakości. Umieszczona na nim gąbka nie zatrzymuje krążących w wodzie zanieczyszczeń, więc najlepiej wymienić ją na inną.

 

 

 

 

13. Juwel Rio 180

 

4-juwel-rio-180Juwel Rio 180 to czwarte na naszej liście akwarium o świetnej specyfikacji technicznej. Jeśli kochasz rybki i marzysz o większej hodowli – to produkt, na który musisz zwrócić uwagę. Jest to jedna z największych propozycji w naszym zestawieniu. Dzięki pojemności 180 l możemy w niej hodować nawet większe ryby lub ogromną ilość małych okazów.

Rio firmy JUWEL to ekskluzywne, prostokątne akwarium z kompletnym wyposażeniem, które jest dostępne w czterech kolorach. W zestawie znajdziemy system filtracyjny zintegrowany z grzałką, umożliwiający dwuetapową filtrację: biologiczną oraz mechaniczną. Oświetlona pokrywa z przesuwaną belką to kolejne wygodne rozwiązanie, zapewniające swobodny dostęp do zbiornika.

Belka oświetleniowa jest wodoodporna, dzięki czemu nawet w czasie wymiany wody nie musimy obawiać się o wystąpienie awarii. Ponadto świetlówki w technologii T5 zapewniają świetne podświetlenie zbiornika, podkreślając całą aranżację i kolory rybek.

Chociaż jest to stosunkowo drogi i duży model, cieszy się sporym uznaniem wśród konsumentów. Przede wszystkim doceniono jego stabilną konstrukcję oraz łatwość czyszczenia.

Model Juwel Rio 180 ma wymiary: 41 cm x 50 cm x 101 cm. To akwarium o pojemności 180 l, w którym można hodować krewetki i różne gatunki ryb.

 

Zalety

Skuteczny system filtracji: Do produktu dołączono system filtracyjny zintegrowany z grzałką. Gwarantuje on dwuetapową, wydajną filtrację wody – mechaniczną oraz biologiczną. Czyszczenie filtrów nie sprawia problemu, gdyż mamy do nich łatwy dostęp.

Podstawa stabilizująca: Model ustawia się na podstawce (ramce), której zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów oraz ochrona krawędzi akwarium przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczelna belka oświetleniowa: W zbiorniku umieszczono belkę ze świetlówkami LED, która jest wodoodporna. Nawet jeśli przypadkowo zanurzymy ją w wodzie, pozostanie szczelna.

 

Wady

Zajmuje dużo miejsca: Z uwagi na pojemność, nie jest to produkt o kompaktowych wymiarach. Trzeba więc dobrze przemyśleć miejsce, w którym ustawimy zbiornik.

Niemodny design: Podstawa i pokrywa akwarium zostały wykonane z drewna, a nie tworzywa sztucznego. Możemy mieć problem z dopasowaniem modelu do urządzonego nowocześnie wnętrza.

 

 

 

 

14. Aquael 200

 

5-aquael-200Szklane, prostokątne akwarium Aquael o pojemności 200l to ostatni produkt w naszym zestawieniu. Jest to propozycja o wymiarach 100 cm x 40 cm x 50 cm, z systemem wzmocnień bocznych, wykonana ze szkła float. Produkt charakteryzuje się wysoką przejrzystością oraz wytrzymałością na uszkodzenia, co jest zasługą grubego szkła dobranego zgodnie z europejskimi normami DIN.

W efekcie nie musimy obawiać się o naprężenia, ani uszkodzenia w czasie czyszczenia. Nie można też zapomnieć o bezpiecznych, podwójnych silikonowych łączeniach. Ze względu na rozmiary jest to propozycja dla bardziej doświadczonych akwarystów. Wymaga też większego nakładu finansowego, aczkolwiek solidne wykonanie sprawia, że model ten będzie nam służył przez długie lata.

Lekko zielone zabarwienie szkła daje świetny efekt, przez co akwarium doskonale prezentuje się we wnętrzach. Opinie o akwariach domowych tej marki są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili ten model za bardzo niską cenę oraz jego dużą pojemność, umożliwiającą rozpoczęcie dużej hodowli rybek.

Aquael 200 to akwarium o wymiarach: 40 cm x 50 cm x 100 cm. Zbiornik ma pojemność 200 l, wykonano go ze szkła o grubości 0,8 cm.

 

Zalety

Szklane wsporniki: To model z dodatkowymi wspornikami ze szkła, które zapobiegają uwypukleniu szyby. Nie musimy się martwić, że po wypełnieniu wodą ścianki zbiornika ulegną deformacji.

Efektowny design: Akwarium wyróżnia się prostym, ale jednocześnie efektownym designem. Produkt można ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu, ponieważ pasuje do każdego wnętrza (niezależnie od wystroju).

 

Wady

Brak akcesoriów: Do zbiornika nie dołączono akcesoriów, bez których hodowanie rybek nie jest możliwe. Mowa tu nie tylko o grzałce, filtrach i oświetleniu, ale również o pokrywie umożliwiającej zamknięcie akwarium.

Nieestetyczny silikon na szybach: Ścianki są sklejone przy pomocy silikonu akwarystycznego w czarnym kolorze. Choć jest on nietoksyczny, to według wielu osób powinien być przezroczysty, aby nie był tak widoczny.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie akwarium kupić?

 

Akwarium z rybkami stanowi efektowny dodatek do wnętrza, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Aby zwierzęta miały zapewnione odpowiednie warunki do życia, trzeba dobrze dostosować zbiornik do ich potrzeb. Jaką pojemność akwarium wybrać? Jaki powinien być jego kształt? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

 

 

Rodzaje akwariów

W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele akwariów, które różnią się kształtem. Do wyboru mamy zbiorniki prostokątne, narożne, profilowane czy kuliste. Które z nich są najlepsze? Trzeba przyznać, że to akwaria prostokątne mające nieskomplikowaną budowę są najłatwiejsze w pielęgnacji. Dla osoby, która po raz pierwszy kupuje rybki i nie ma doświadczenia w tym zakresie, będzie to najlepsze rozwiązanie. W zbiorniku prostokątnym można łatwo zaaranżować wnętrze, co również ma duże znaczenie. 

Jeśli jednak wydaje Ci się, że zwykłe akwarium prostokątne nie będzie prezentowało się tak efektownie, jak tego oczekujesz, możesz wybrać zbiornik profilowany, w którym przednia szyba jest lekko wgięta. Takie rozwiązanie często polecane jest hodowcom, którzy chcą stworzyć akwarium morskie. Zbiorniki kuliste choć prezentują się ładnie, nie będą odpowiednie do każdego typu ryb. Pamiętajmy też, że tego rodzaju akwaria zwykle mają stosunkowo małą pojemność, dlatego jeśli chcesz hodować więcej ryb, powinieneś wybrać inny kształt. 

Akwaria narożne bardzo często są zbudowane na planie ćwiartki koła i można z powodzeniem ustawiać je w rogu pomieszczenia. Wybierają je chętnie osoby, które mają dokładny pomysł, jak zaaranżować swoje wnętrze. Tego typu zbiornik, inaczej niż kulisty czy prostokątny, nie można postawić w każdym miejscu, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć jego zakup. 

Zaprezentowany wyżej podział powstał na podstawie kryterium kształtu, jednak możemy także zastosować inny wyznacznik, a mianowicie sposób ustawienia. Na rynku dostępne są nie tylko akwaria wolnostojące, ale też wiszące i wbudowane. Na dwa ostatnie rodzaje decydują się w szczególności osoby o jasno sprecyzowanych oczekiwaniach. Przestawianie tego typu zbiorników i znajdowanie im nowego miejsca to zdecydowanie trudniejsze czynności niż w przypadku zwykłego akwarium wolnostojącego.

 

Pojemność zbiornika

Zastanawiając się nad tym, jakie akwarium wybrać, trzeba mieć na uwadze nie tylko jego kształt i to, czy pasuje wystrojem do naszego wnętrza. Istotna jest także pojemność, od której oczywiście zależy wielkość samego produktu, a także ilość ryb, które będzie można hodować. W związku z tym konsumenci często szukają odpowiedzi na pytanie, jakie jest najlepsze akwarium? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. W sklepach znajdziemy zbiorniki o pojemności poniżej 20 l, które są stosowane w szczególności do rozmnażania ryb. Często taką pojemność mają zbiorniki w kształcie kuli, w których zwykle hodujemy tylko jedną rybkę. Zbiorniki o pojemności od 20 l do 60 l nie są polecane jako akwaria dla osób początkujących z tego względu, że stosunkowo trudno utrzymać w nich odpowiednią równowagę biologiczną (potrzebna jest do tego wprawa). W przypadku konsumentów bez doświadczenia lepszym wyborem będzie zakup zbiornika powyżej 60 l. Tego typu akwaria są chętnie używane także przez doświadczonych hodowców. Zbiorniki duże, czyli te o pojemności od 100 l do 450 l to najbardziej uniwersalna propozycja. Takie akwaria są dostosowane do hodowania większości ryb. 

Myśląc o produkcie w kontekście jego wielkości, musimy też uwzględnić miejsce, w którym go ustawimy. Należy pamiętać o tym, że akwarium nie można stawiać blisko naturalnego źródła światła, bo może to źle wpłynąć na właściwości znajdującej się w zbiorniku wody.

Materiał wykonania 

Wiele osób zastanawia się, z czego powinno być wykonane najlepsze akwarium. Do produkcji zbiorników wykorzystuje się dwa rodzaje szkła, a mianowicie: OptiWhite i Float. Akwaria zrobione z drugiego rodzaju szkła są niemal idealnie płaskie, więc na ich powierzchni nie ma żadnych zniekształceń. Grubość tego typu zbiorników wynosi od 0,1 mm do 25 mm. Należy jednak pamiętać, że akwaria zrobione z tego typu materiału mają lekko zielonkawą barwę, którą można zauważyć w szczególności na krawędziach. 

Inny rodzaj szkła, czyli OptiWhite ma obniżoną zawartość żelaza, a dzięki temu jest niemal bezbarwne. Tego typu akwaria są polecane w szczególności osobom, którym zależy na idealnym odwzorowaniu barw i naturalnym efekcie. Szkło tego typu odznacza się wyższą przepuszczalnością światła. Akwaria zrobione z materiału OptiWhite są zazwyczaj droższe, więc rzadziej decydują się na ich zakup osoby początkujące, a znacznie częściej doświadczeni akwaryści.

 

Wyposażenie akwarium

Zakładając akwarium, musimy liczyć się nie tylko z zakupem samego zbiornika i rybek, ale też dodatkowego wyposażenia. Mowa tutaj m.in. o filtrze do wody (do wyboru wewnętrzny i zewnętrzny). Powinien mieć on odpowiednią wydajność, bo tylko wtedy woda zachowa odpowiednie właściwości. Grzałka to równie istotny element wyposażenia, dzięki któremu możemy utrzymać odpowiednią temperaturę wody w zbiorniku i zapewnić swoim rybom dobre warunki do życia. W akwarium powinien znajdować się także żwirek i rośliny. Konsumenci często kupują też elementy dekoracyjne np. w postaci niewielkich zamków czy budowli ze skały. Dobrze urządzone akwarium jest istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia rybek, ale ma też znaczenie w kontekście estetyki wnętrza.

 

 

Akwaria w dobrych cenach

Zakup samego akwarium nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużym wydatkiem. Jeśli chcemy kupić średniej wielkości zbiornik, musimy za niego zapłacić ok. 100 zł albo nieco więcej. Im akwarium jest większe, tym zazwyczaj więcej kosztuje. Jeśli w zestawie znajdują się dodatkowe akcesoria jak np. grzałka, również cena będzie wyższa. Stosunkowo tanie są zbiorniki w kształcie kuli, które można kupić już za ok. 50 zł. 

 

 

 

3 sposoby, żeby utrzymać akwarium w czystości

 

 

Odpowiednie urządzenia

Aby możliwe było utrzymanie dobrych warunków w akwarium, konieczny jest zakup odpowiednich urządzeń. Jednymi z najbardziej pożądanych są odmulacze do akwarium, które pozwalają w łatwy sposób utrzymać w czystości dno. Na rynku dostępne są dwa typy tego rodzaju sprzętów. Pierwsze z wymienionych odmulaczy działają tak, że podczas czyszczenia brudna woda jest spuszczana z akwarium, a następnie wylewana. W ten sposób można skutecznie pozbyć się zalegającego na dnie mułu, odchodów ryb, a także innych zanieczyszczeń. W sklepach dostępne są też bardziej zaawansowane odmulacze wyposażone w napowietrzacz, są one zasilane bateriami. Zanieczyszczenia z akwarium są kierowane do zbiornika odmulacza, a oczyszczona woda trafia z powrotem do zbiornika. Niezbędnym wyposażeniem każdego akwarium jest też filtr, który pozwala zachować odpowiednie warunki wody, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ryb. Do zadań tego sprzętu należy m.in. usuwanie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbywanie się szkodliwych substancji, które mogły pojawić się w zbiorniku na skutek występowania naturalnych procesów czy unieszkodliwianie glonów, bakterii i wirusów. Bez wspomnianych urządzeń zachowanie czystości w akwarium jest niemal niemożliwe. Oznacza to, że w zbiorniku bez filtra i odmulacza nie można utrzymać odpowiednich warunków dla ryb. 

Regularna pielęgnacja

Nie ma wątpliwości, że zachowanie czystości w akwarium nie jest możliwe bez jego regularnej pielęgnacji. Akwaryści zalecają, aby przeciętnie raz w tygodniu podmieniać wodę i czyścić szyby. Przy wymianie wody można skorzystać ze standardowego odmulacza, który pozwala na usunięcie zanieczyszczonej wody poza zbiornik. Wylewanie całej cieczy z akwarium nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wtedy trzeba usunąć z niego wszystkie ryby, co wiążę się dla nich z dużym stresem. Co więcej, poprzez takie działania tracimy wodę o dobrych właściwościach. Przy odmulaniu dna, należy pamiętać też o tym, aby dokładnie wyczyścić filtr. Jeśli będzie na nim zbyt dużo zabrudzeń, zaburzy to efektywność jego działania. Sporo akwarystów twierdzi, że najlepszym sposobem na umycie filtra jest zamoczenie go w wodzie, która została spuszczona do wiadra podczas odmulania dna.

Tym sposobem nie traci się cennych bakterii, co miałoby miejsce w przypadku przemywania filtra zwykłą wodą z kranu. Raz w tygodniu należy też usunąć zabrudzenia z szyby. W tym celu warto skorzystać z czyścika magnetycznego przeznaczonego specjalnie do czyszczenia zbiorników. Szybę od strony zewnętrznej powinniśmy przetrzeć papierowym ręcznikiem. Początkującym akwarystom może się wydawać, że wskazane czynności zajmują łącznie kilka godzin. Nie jest to jednak prawdą. Z tego typu pracami można uporać się w około 30 minut, w zależności od wprawy i wielkości zbiornika.

 

Szybka reakcja w przypadku zmętnienia wody

Czasami zdarza się tak, że woda w akwarium mętnieje, co powinno nas zainteresować. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, a przede wszystkim określenie źródła problemu. Trzeba pamiętać, że w dopiero co założonym zbiorniku taka reakcja jest w pełni naturalna. Woda musi nabrać odpowiednich właściwości, równowaga biologiczna tworzy się nawet do kilku tygodni. Jeśli jednak mamy swoje akwarium już zdecydowanie dłużej i zauważymy, że coś jest nie w porządku, trzeba znaleźć przyczynę wystąpienia tego typu problemu. Jeśli w zbiorniku jest zbyt wysokie stężenie jakichś związków, dobrze jest zastosować specjalne środki, które pozwolą to ograniczyć. W przypadku zmętnienia wody czasami skuteczna okazuje się zmiana filtra.

Należy kupić bardziej wydajne urządzenie, które efektywniej oczyszcza wodę i jednocześnie pozwala utrzymać odpowiednią równowagę biologiczną. Jeśli ciecz w zbiorniku ma mleczny kolor, powodem takiej sytuacji mogą być przede wszystkim zanieczyszczenia. Co ciekawe, ich powstawanie wiąże się ze zbyt częstym czyszczeniem filtra i wymianą zbyt dużej ilości wody. Takie działania przyczyniają się do rozwoju bakterii, które nie powinny znaleźć się w zbiorniku. Mowa tutaj o pierwotniakach. Często przyczyną mlecznej wody jest też przekarmianie ryb. Jeśli do akwarium wkładamy zbyt dużo jedzenia, ryby nie są w stanie go zjeść, a wtedy opada ono na dno, rozkłada się i zanieczyszcza wodę.

Wbrew pozorom utrzymanie akwarium w czystości nie jest zbyt trudnym zadaniem, choć takie może wydawać się na początku. Każdy nieco bardziej doświadczony akwarysta potwierdza, że nie trzeba dużo czasu, aby nauczyć się, jak skutecznie dbać o zbiornik, aby ładnie się on prezentował, a ryby miały zapewnione odpowiednie warunki do życia.

 

 

 

 

Kilka porad, jak dobrze dbać o domowe akwarium

 

Odpowiednie przygotowanie zbiornika

Pierwsze zadanie, które ma do wykonania początkujący akwarysta dotyczy przygotowania zbiornika z wodą. W środku musi znajdować się odpowiednie podłoże. Często koniecznym elementem jest pokrywa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie dla ryb. Nie można zapominać o tym, że poszczególne gatunki mają różne potrzeby. Niektóre ryby wolą przebywać w mniejszych zbiornikach, inne potrzebują większej przestrzeni. Ponadto w sklepach znajdziemy ryby, które preferują życie w towarzystwie innych gatunków, ale i takie, które nie tolerują wszystkich odmian. Warto poszukać rzetelnych informacji na temat zakładania pierwszego akwarium, przeczytać o gatunkach, które nam się podobają i zapytać o poradę osoby z doświadczeniem.

Karmienie ryb

Przede wszystkim codziennym obowiązkiem każdego akwarysty jest karmienie rybek. Częstotliwość jest tu zależna oczywiście od danego gatunku. Niektóre ryby wystarczy karmić raz dziennie, inne potrzebują zdecydowanie więcej pokarmu. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie jedzenia rano i po południu lub wieczorem. Ważną wskazówką jest to, aby nie przesadzać z ilością jedzenia, jakie trafia do wody. Jeśli wsypiemy go zbyt dużo, opadnie ono na dno i zanieczyści wodę. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile pokarmu potrzebują nasze ryby, wykorzystajmy metodę prób i błędów. Po wsypaniu płatków obserwujemy, czy wszystkie z nich są zjadane przez ryby, czy niekoniecznie. Jeśli jedzenie szybko znika, może się okazać, że dajemy go zbyt mało. Jeśli jednak pływa, a później osadza się na dnie, oznacza to, że nasze ryby nie potrzebują tyle pożywienia.

 

Czyszczenie zbiornika

Obowiązkiem każdego posiadacza akwarium jest regularne czyszczenie zbiornika. Na początku może wydawać się to trudne, ale z biegiem czasu okazuje się, że wykonywanie poszczególnych czynności zajmuje mniej czasu. Zaleca się, aby co tydzień wymieniać ok. 10-20% procent wody, później tę częstotliwość można zmniejszyć. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć występowanie glonów. Oczywiście są na to też prostsze sposoby polegające na stosowaniu specjalnych środków. Nie zawsze mają jednak one dobry skład, więc mogą źle wpływać na żyjące w zbiorniku ryby. 

Jak dokładnie wyczyścić akwarium? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w potrzebne akcesoria, do których należą: pojemnik na świeżą wodę, zbiornik na wodę z akwarium, miska, do której będziemy mogli włożyć wyjęte dekoracje, szczoteczka do ich czyszczenia, odmulacz i czyścik do szyb. W przypadku bardzo małych zbiorników niezbędne jest wyłowienie żyjących tam ryb i ich chwilowe przeniesienie w inne miejsce. To wiąże się jednak z niepotrzebnym stresem, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Większe akwaria dają ten komfort, że można je czyścić bez wyjmowania ryb, wystarczy tylko uważać, aby nie zrobić im krzywdy. Najlepiej rozpocząć pracę od usuwania glonów z szyb, a następnie pozbycia się pozostałych zabrudzeń, w tym także tych znajdujących się na wyjętych z wody dekoracjach. Podczas czyszczenia akwarium nie można zapomnieć też o pielęgnacji filtra, bo w innym wypadku przestanie on efektywnie działać. 

Sprawdzanie sprawności urządzeń

Od czasu do czasu należy także zwrócić uwagę na sprawność urządzeń. Przede wszystkim swoją uwagę powinniśmy skupić na filtrze, który dotlenia wodę i dzięki temu zapewnia rybkom odpowiednie warunki do życia. Regularnie trzeba weryfikować, czy pompka dobrze działa. Konieczne jest także systematyczne czyszczenie urządzenia. Najlepiej robić to w trakcie sprzątania akwarium. Czasami jednak sprzęt wymaga tego częściej. Doświadczeni akwaryści wskazują też, jak ważne jest sprawdzanie temperatury wody, a tym samym sprawności działania grzałki. Większość ryb wymaga utrzymania odpowiednie temperatury w zbiorniku, inaczej mogą zacząć chorować albo przestać dobrze się rozwijać.

 

Wymiana oświetlenia

Kolejną kwestią, o której czasami zapominamy jest regularna kontrola, a w miarę potrzeby wymiana oświetlenia w akwarium. Zbiorniki tego typu powinny być wyposażone w specjalne świetlówki, bo zwykłe żarówki nie dostarczają odpowiedniej ilości światła, a ponadto mogą sprawiać, że woda będzie szybciej parować. Montowane w akwariach świetlówki mają przyjemną barwę, nie emitują promieni, które mogłyby źle wpływać na florę i faunę, a dodatkowo nie wytwarzają ciepła. Jak podają doświadczeni akwaryści, świetlówki wymagają wymiany co około 12 miesięcy. 

Jak widać, posiadanie własnego akwarium wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak można je wykonywać bez znacznego obciążenia codziennego planu. Jeśli dobrze zorganizujemy czas wolny i będziemy regularnie wykonywać niezbędne prace, utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. 

 

FAQ 

 

P1: Jak założyć akwarium?

Choć wiele osób myśli, że zakładanie akwarium to bardzo prosta czynność, nie jest to do końca prawdą. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę, aby przygotować rybom dobre warunki do życia. Przede wszystkim przed zakupem akcesoriów należy zastanowić się, gdzie postawimy akwarium i na tej podstawie wybrać jego wielkość, a także dostosować ilość ryb, które będziemy w nim hodować. Akwarium musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, tak aby dzieci czy inne zwierzęta nie miały do niego swobodnego dostępu. Nie powinniśmy także umieszczać go zbyt blisko naturalnego źródła światła, bo może to doprowadzić do nadmiernej ekspozycji. Przed podjęciem decyzji zakupowej musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile roślinek chcemy mieć w akwarium, czy decydujemy się na jeden gatunek ryb czy kilka. Pamiętajmy, że każdy gatunek może mieć nieco inne potrzeby. 

 

 

P2: Jak urządzić akwarium?

Urządzanie akwarium to dla wielu osób jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, które trzeba wykonać przy jego zakładaniu. Każdy z nas ma wpływ na to, co umieści w zbiorniku. Odpowiednio dobrane dodatki mogą być nie tylko korzystne dla ryb, ale też znacznie poprawiać atrakcyjność wizualną naszego akwarium. Co zakupić do zbiornika? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o niezbędnych sprzętach takich jak filtr, grzałka i termostat. Te urządzenia pozwalają zachować odpowiednie właściwości wody w zbiorniku. Musimy też wybrać dobre podłoże do akwarium, najczęściej są to kamyczki. Występują one w różnych kolorach. Sztuczne albo żywe rośliny i ozdoby do akwarium w postaci skalnych budowli z pewnością nadadzą zbiornikowi bardziej oryginalnego charakteru.

 

P3: Jak przykleić tło do akwarium?

Przyklejanie tła do akwarium nie jest trudnym zadaniem. Ścianę, na której chcemy przykleić tło, powinniśmy wcześniej dokładnie umyć. Pamiętajmy, że jest ono umieszczane od strony zewnętrznej. Tylną ścianę należy spryskać np. olejem roślinnym, a następnie przykleić do niej tło. Za pomocą szpachelki lub karty kredytowej dociskamy okleinę i w ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza. Jeśli po bokach pozostały resztki tła, należy dokładnie przyciąć je np. z pomocą specjalnego nożyka do tapet albo zwykłej żyletki. W trakcie dociskania tła może dojść do wycieku zastosowanego na początku oleju, dlatego na koniec trzeba usunąć jego nadmiar.

 

P4: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Prawdziwe rośliny w akwarium dostarczają tlen i pomagają w utrzymaniu należytego stanu wody. Jak trzeba je posadzić, aby dobrze wyglądały? Wszystko zależy od wybranego gatunku roślin. Dla osób bez doświadczenia polecane są w szczególności rośliny sprzedawane w koszyczkach, mają one zazwyczaj dobrze uformowaną bryłę korzeniową. Należy umieścić je w podłożu, usuwając wcześniej wspomniany koszyczek i włókninę, która otacza korzenie. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby korzenie były całkowicie zasłonięte.

 

 

P5: Jako obliczyć pojemność akwarium?

Pojemność akwarium możemy policzyć, kiedy znamy jego dokładne wymiary. Jest to zadanie matematyczne, Długości 3 krawędzi wyrażoną w centymetrach należy pomnożyć przez siebie, a uzyskany wynik w centymetrach sześciennych podzielić na 1000. W ten sposób określimy pojemność naszego akwarium w litrach. Jeśli nasz zbiornik na nieregularny kształt, możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów do obliczania pojemności akwarium dostępnych na wielu stronach internetowych.

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Akwarium w kształcie szklanej kuli jest zrobione z wysokiej jakości materiałów wykazujących odporność na uszkodzenie mechaniczne. Przyjemne ukojenie zapewnia efekt szumiącego wodospadu. Słuchając delikatnych dźwięków i patrząc na pływające w zbiorniku rybki, można się zrelaksować. W skład zestawu wchodzi nie tylko akwarium, ale też oświetlenie i efektywnie działający sprzęt.

 

Najważniejsze wady:

Użytkownikom nie podoba się to, że akwarium nie zostało wyposażone w wyłącznik pompy. Jeśli chcemy, aby przestała ona działać, trzeba wyłączyć cały zbiornik z zasilania. Ze względu na to, że jest on stosunkowo mały, a dodatkowo ma kształt kuli, jego dokładne czyszczenie może być czasochłonne.

 

Werdykt: 9.8/10

Choć produkt nie jest pozbawiony drobnych wad, czytając opinie Tetra Cascade Globe, można dojść do wniosku, że dla wielu osób to najlepsze akwarium na rynku. Model jest doceniany za estetyczne wykonanie, a także dodatkowe, niezbędne sprzęty znajdujące się w zestawie (filtr i oświetlenie). Akwarium w kształcie kuli jest ułożone na stabilnej podstawie.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wyposażenie dodatkowe

Cena Tetra Cascade Globe nie jest wysoka, bo w zestawie poza akwarium znajduje się także dodatkowe wyposażenie w postaci filtra i oświetlenia LED. Są to niezbędne elementy w każdym akwarium. Filtr umożliwia zachowanie odpowiednich warunków do życia dla ryb, dba o jakość wody, więc rzadziej trzeba ją wymieniać. Jak podaje producent, wkład filtrujący znajdujący się w urządzeniu wystarcza na ok. 4 tygodnie. Po tym czasie należy go wyjąć i wymienić. Czynność ta nie stanowi wyzwania i nie zajmuje dużo czasu. Oświetlenie składa się z 8 diod LED, które są umieszczone u góry zbiornika. Skutecznie oświetlają one akwarium i eksponują jego walory. LED-owe oświetlenie ma wyłącznik-włącznik, którym można się łatwo posługiwać. W zestawie znajduje się też pojedynczy niskonapięciowy kabel do zasilania. Jest on zrobiony z wytrzymałych materiałów. Dodawana do kompletu ulotka z instrukcją zawiera wszystkie istotne informacje na temat akwarium i zasad działania dołączonych do niego sprzętów.

 

Wykonanie

Zbiornik zrobiono z wysokiej jakości szkła, które jest odporne na zarysowania, więc na długo zachowuje swój ładny wygląd. Akwarium jest ustawione na plastikowej podstawie, odpowiednio wyważonej i zapewniającej bezpieczeństwo użytkowania. Dla wielu osób duże znaczenie ma to, że produkt nie zajmuje zbyt dużo miejsca (pojemność równa 6,8 l) i w razie potrzeby można ustawić go w innym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje też efekt szumiącego wodospadu, dzięki któremu łatwiej jest nam się zrelaksować. Nawet krótka chwila spędzona przy akwarium może uspokoić myśli. 

 

Pielęgnacja

Wkład do filtra należy wymieniać co 4 tygodnie. Pielęgnacja akwarium nie jest skomplikowana. Trzeba regularnie wymieniać wodę i czyścić znajdujące się w środku dekoracje i rośliny. Aby uzyskać swobodny dostęp do zbiornika, należy zdjąć pokrywę. Informacji na ten temat powinniśmy szukać w dołączonej do zestawu instrukcji.

 

Przeznaczenie

Akwarium jest polecane w szczególności dla początkujących akwarystów, jednak spełni także oczekiwania bardziej zaawansowanych miłośników ryb. Prezentowany zbiornik to dobra propozycja dla bojownika. Z uwagi na to, że akwarium ma niewielką pojemność, powinna żyć w nim tylko jedna ryba. Produkt jest objęty 2-letnią gwarancją. Test Tetra Cascade Globe potwierdził wysoką jakość wykonania zbiornika.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Akwarium ma atrakcyjny design, więc zwracają na niego uwagę odwiedzający nas goście, co potwierdzają opinie Tetra Silhouette. Zbiornik wykonano z dobrej jakości szkła, które jest odpowiednio grube i nie powoduje zniekształcenia obrazu. W zestawie znajduje się zintegrowany filtr, aby zachować odpowiednie warunki w akwarium, należy regularnie go wymieniać. Nie jest to trudne ani czasochłonne zadanie.

 

Najważniejsze wady:

Osoby, które miały okazję przeprowadzić test Tetra Silhouette, zaznaczają, że zastosowane oświetlenie jest stosunkowo słabe. W efekcie, kiedy w pomieszczeniu jest ciemno, znajdujące się w akwarium rybki nie są idealnie widoczne.

 

Werdykt: 9.4/10

Zbiornik będzie odpowiedni do hodowli małych ryb np. ozdobnych. Można w nim umieścić efektownie wyglądające dekoracje i rośliny. Akwarium ma zintegrowany filtr, więc nie trzeba tracić pieniędzy na zakup dodatkowego sprzętu. Filtr działa sprawnie i pozwala utrzymać odpowiednie właściwości wody przez stosunkowo długi czas. W efekcie częstotliwość jej wymiany jest nieco mniejsza.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Szkło Float

Do produkcji prezentowanego zbiornika dla rybek wykorzystano szkło Float, Jest to idealnie płaski materiał, więc na jego powierzchni nie ma nawet najdrobniejszych zniekształceń. Szkło tego typu ma lekko zieloną barwę, a jej intensywność zależy głównie od grubości. W przypadku tego akwarium grubość wynosi tylko 4 mm, więc kolor wody nie będzie bardzo przekłamany, zielonkawą barwę dojrzymy prawdopodobnie tylko przy krawędziach, czyli tam, gdzie występują łączenia. Szkło nie jest podatne na zarysowania, więc jeśli będziemy odpowiednio dbać o zbiornik i delikatnie go czyścić, przez długi czas zachowa atrakcyjny wygląd. Dokładne wymiary produktu to: 31,5 cm x 27,5 cm x 31 cm, Pojemność akwarium jest równa 12 l. 

Filtr

Wraz z akwarium otrzymujemy zintegrowany filtr, który jest ukryty. Sprzęt też umożliwia utrzymanie odpowiednich warunków dla ryb. Dzięki niemu woda na dłużej zachowuje swoje właściwości, trzeba ją rzadziej wymieniać. Filtr działa efektywnie i nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy. Choć według niektórych osób cena Tetra Silhouette jest stosunkowo wysoka, trzeba przyznać, że akwarium ma potrzebne wyposażenie, więc nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów w związku z jego zakładaniem.

 

Oświetlenie

W komplecie znajduje się także oświetlenie LED, dzięki któremu rybki są ładnie wyeksponowane i zwracają większą uwagę zarówno domowników, jak i odwiedzających ich gości. Światło na 6 żarówek LED w kolorze białym, które dają efekt podobny do naturalnego, dziennego światła. Kolejne 6 żarówek jest w kolorze niebieskim. To relaksujący odcień odpowiedni na wieczór i noc. Nie ma obaw o to, że akwarium będzie świeciło zbyt mocno, kiedy na dworze i w pomieszczeniu będzie stosunkowo ciemno. 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Akwarium jest zrobione z wysokiej jakości szkła o gładkiej strukturze. Zbiornik łatwo utrzymać w czystości, o czym można przekonać się, czytając opinie Tetra Aquaart. W skład kompletu wchodzi zestaw filtrujący z wymiennymi wkładami. Na krawędziach akwarium znajdują się praktyczne uchwyty, dzięki którym montaż filtra jest wyjątkowo łatwy.

 

Najważniejsze wady:

Napełnione akwarium waży ok. 65 kg, więc jego przenoszenie jest niemal niemożliwe. Konsumenci wskazują też, że trudno jest pewne chwycić zbiornik. Z uwagi na to, że produkt kosztuje prawie 500 zł, na jego zakup decydują się zazwyczaj tylko doświadczeni akwaryści, którzy mają jasno określone oczekiwania.

 

Werdykt: 9.4/10

Produkt spełnia oczekiwania wymagających osób. Akwarium ma certyfikat CE i znak jakości TÜV/GS, co stanowi potwierdzenie, że został on zrobiony z wytrzymałych materiałów, z zachowaniem najwyższej staranności. W skład kompletu wchodzi pokrywa. Jest ona otwierana, dzięki czemu karmienie rybek jest proste. 

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Dodatkowe wyposażenie

Producent zadbał o to, aby w zestawie znajdowało się niezbędne wyposażenie, które zagwarantuje rybom odpowiednie warunki do życia. W skład kompletu wchodzi nowoczesny system filtrujący Filter Crystal, który pozwala utrzymać wodę przez dłuższy czas w należytej czystości. W rezultacie nie trzeba zbyt często jej wymieniać, co jak wiadomo, zajmowałoby dużo czasu. W zestawie znajdują się też wymienne wkłady. Co istotne, ich wymiana przebiega bez problemów – nie trzeba wcześniej osuszać filtra ani moczyć rąk. Na krawędziach akwarium znajdują się specjalne uchwyty, które ułatwiają zamontowanie sprzętu. Zbiornik ma także zintegrowany system ogrzewania i lampy LED. Gwarantują one do 50 000 h świecenia. Użytkownik może korzystać ze zintegrowanego przełącznika światła: tryb nocny i dzienny. Poza wspomnianymi elementami w skład kompletu wchodzą też próbki karmy i zestaw środków przeznaczonych do pielęgnacji wody.

Wysoka jakość wykonania

Akwarium zostało wykonane z wytrzymałego, odpornego na zarysowania szkła. Ma ono płaską powierzchnię i starannie oszlifowane kanty. Warto wspomnieć o tym, że produkt uzyskał certyfikat CE i znak jakości  TÜV/GS, co stanowi potwierdzenie jego trwałości. Test Tetra Aquaart wykazał, że na powierzchni zbiornika nie pojawiają się nieestetycznie wyglądające zarysowania. Trzeba jednak pamiętać, aby do czyszczenia akwarium używać delikatnych środków. Pojemność zbiornika jest równa 60 l, a jego dokładne wymiary to: długość – 61,5 cm, szerokość – 34 cm i wysokość – 43 cm. Masa pustego akwarium wynosi 11,5 kg.

 

Pokrywa i podstawa

Prezentowany zbiornik wyposażono w solidnie zrobioną pokrywę. Jest ona duża i ma otwory, więc karmienie rybek nie stanowi żadnego problemu. Użytkownik ma także swobodny dostęp do wszystkich urządzeń odpowiadających za zapewnienie dobrych warunków wody. Akwarium ma także wytrzymałą podstawę, która zabezpiecza przed przesuwaniem się Tetra Aquaart. Cena produktu może wydawać się nieco wysoka, jednak należy wziąć pod uwagę jakość jego wykonania i zastosowane rozwiązania. Kupując ten produkt, nie trzeba martwić się o inwestycje w dodatkowe sprzęty, które są niezbędne, jeśli chcemy zapewnić rybkom najlepsze warunki do życia.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Akwarium jest wyposażone w solidnie zrobioną pokrywę z opatentowanym systemem otwierania SMART OPEN. Nie ma ona zawiasów i podpórek, które zwykle po pewnym czasie nieco się niszczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych wewnątrz zbiornika jest wygodne. Akwarium jest wyposażone w oświetlenie zbliżone do światła naturalnego.

 

Najważniejsze wady:

W pojedynczych opiniach można przeczytać, że łączenia nie są idealnie wykonane, co w późniejszym czasie może wpływać na szczelność zbiornika. Niemniej jednak tylko nieliczne osoby uważają, że zakup tego produktu to nie było dobrą decyzją.

 

Werdykt: 9.6/10

Akwarium zrobiono ze szkła Float, które ma idealnie gładką powierzchnię. Pojemność zbiornika jest równa 54 l. Produkt jest polecany dla początkujących, ale też bardziej zaawansowanych akwarystów. Zbiornik ładnie się prezentuje, jeśli umieścimy w nim ciekawe ozdoby i ładny żwirek, możemy być pewni, że będzie stanowił ciekawe dopełnienie wnętrza. Na podstawie nie pojawiają się zarysowania, na co wskazują opinie Aquael Classic Box 60.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Prostokątny kształt

Akwarium ma prostokątny kształt, a jego dokładne wymiary to: 60 cm x 30 cm x 30 cm. Pojemność zbiornika wynosi 54 l. Do jego wykonania wykorzystano wytrzymałe szkło o grubości równej 4 mm. Poszczególne elementy zostały spojone za pomocą specjalnego czarnego silikonu akwarystycznego. W rezultacie ewentualne zabrudzenia, które czasami pojawiają się przy krawędziach, są zdecydowanie mniej widoczne. W takim akwarium można hodować nawet kilka rybek. Z uwagi na jego prosty kształt łatwo ustawić w nim dodatkowe akcesoria. 

 

 

Światło

Akwarium jest sprzedawane w zestawie z energooszczędnymi modułami oświetleniowymi LEDDY TUBE RETRO FIT SUNNY, które generują stosunkowo mocne światło o parametrach zbliżonych do światła słonecznego. Oświetlenie dobrze oddaje kolory rybek i znajdujące się w zbiorniku roślinności. Lampki mają moc równą 10 W, a ich żywotność wynosi do 50 000 h. Producent szacuje, że nie wymagają one wymiany przed ok. 8 do 10 lat. Osoby, które dłużej korzystają z akwarium i wykonały test Aquael Classic Box 60, również to potwierdzają.

 

Pokrywa

W zestawie znajduje się specjalna pokrywa o wymiarach 60 cm x 30 cm. Ma ona opatentowany system otwierania SMART OPEN, który nie wykorzystuje zawiasów i podpórek, czyli elementów, które stosunkowo często się psują. Możemy być pewni, że pokrywa będzie działała bez zarzutów. Dzięki temu, że łatwo się ją otwiera, karmienie rybek i wykonywanie niezbędnych czynności pielęgnacyjnych jest łatwe i wygodne. W tylnej części pokrywy znajdują się specjalne żłobienia, co umożliwia wycinanie otworów niezbędnych do instalacji różnego rodzaju filtrów. Z uwagi na funkcjonalność, sporo osób decyduje się na zakup Aquael Classic Box 60. Cena zbiornika nie jest wygórowana, co jest uznawane za jedną z jego zalet.

 

Design

Kupującym podoba się to, że akwarium ma prosty design. Pokrywa jest zrobiona z ciemnego materiału, a zbiornik ma klasyczny, prostokątny kształt. W rezultacie akwarium pasuje do różnie urządzonych wnętrz. Możemy zadbać o jego bardziej atrakcyjny wygląd, decydując się na zakup efektownie wyglądających roślin i specjalnych dekoracji dostępnych w sklepach zoologicznych. Ciekawym dodatkiem będzie też z pewnością tło, które można łatwo przykleić po zewnętrznej stronie zbiornika.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Grzałka akwariowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Kompletując akcesoria do akwarium dla rybek, nie możesz zapomnieć o grzałce. To niewielki sprzęt, który podgrzewa wodę w zbiorniku do optymalnej temperatury i pozwala ją utrzymać na tym samym poziomie. Które urządzenie jest polecane przez doświadczonych hodowców? Największą popularnością cieszy się model AquaelEasyHeater 25W, który pasuje do akwariów o pojemności do 20 l. Grzałka nie zajmuje dużo miejsca w zbiorniku, a w dodatku jest całkowicie bezpieczna dla rybek. Ma ona nienagrzewającą się obudowę wykonaną z solidnych materiałów. Sprzęt ma moc 25 W i umożliwia podgrzanie wody do 36 st. C. Regulacja temperatury nie stanowi problemu z uwagi na duże i wygodne pokrętło. Potrzebujesz mocniejszego urządzenia przystosowanego do instalacji w znacznie większym akwarium? W takim razie przyjrzyj się modelowi Aquael Comfort Zone Gold 200W. Ma on pozłacane styki, w efekcie czego jest trwały i mniej podatny na awarie. Sprzęt wyposażono w elektroniczny przekaźnik pozwalający na precyzyjne ustawienie temperatury.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Grzałka do akwarium Aquael EasyHeater ma korpus zrobiony z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które nie jest podatne na działanie wilgoci. Model wyposażono w dwustronną zawieszkę umożliwiającą montaż urządzenia na dowolnej ściance akwarium.

Wady

Oznaczenia na pokrętle do regulacji temperatury są duże, a dzięki temu widoczne. Część osób twierdzi jednak, że wpływają nieco negatywnie na design produktu, ponieważ bardzo mocno kontrastują z czarną obudową.

Podsumowanie

Sprzęt jest przeznaczony do akwariów o pojemności do 25 l. Istnieje możliwość regulacji temperatury grzania od 18 st. C. do 36 st. C. Na obudowie umieszczono 3 diody sygnalizujące pracę urządzenia. Model ma wyłącznik termiczny.

Drugi wybór

Zalety

Konsumenci zapewniają, że sprzęt jest dobrej jakości. Styki termostatu pokryto warstwą złota, która dobrze chroni przed uszkodzeniem tych elementów gwarantując efektywną pracę i brak awarii. Przed dopuszczeniem do sprzedaży każdy element jest kalibrowany.

Wady

Pojedyncze osoby mają problem z montażem sprzętu. Może się zdarzyć, że grzałka będzie zsuwała się ze szklanej ścianki i trzeba będzie ją poprawiać, co może okazać się nieco denerwujące.

Podsumowanie

Dokładność termostatu wynosi 1 st. C. Urządzenie jest dostępne o różnej mocy, dzięki czemu istnieje możliwość zakupu sprzętu dostosowanego do wielkości posiadanego przez nas akwarium. Temperaturę pracy grzałki można łatwo regulować. Model ma czarną obudowę.

Rozważ też

Zalety

Konstrukcja modelu Sera jest wodoszczelna. Sprzęt jest przystosowany do pracy w pełnym zanurzeniu. Model ma wygodne pokrętło umożliwiające ustawienie odpowiedniej temperatury pracy. Lampka kontrolna informuje o etapie pracy urządzenia.

Wady

Grzałkę można zainstalować tylko w pozycji pionowej. Mimo zapewnień producenta, wskaźnik temperatury nie jest przejrzysty. W związku z tym nie każdy może bez problemu odczytać z niego informacje.

Podsumowanie

Grzałka ma drobne niedociągnięcia, ale mimo to jej praca jest efektywna. Wbudowany termostat utrzymuje ustawioną temperaturę. Zakres jej regulacji wynosi od 20 st. C. do 34 st. C. Montaż modelu jest prosty. W zestawie znajdują się solidnie zrobione przyssawki.

 

 

5 najlepszych grzałek do akwarium. Opinie w 2024 roku

 

Kiedy ma się akwarium z rybkami, żółwiami lub innymi zwierzętami wodnymi, trzeba pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej temperatury. W naturalnym środowisku poziom ciepła w zbiornikach wodnych nie zmienia się zbyt gwałtownie. Aby rybki lub inne zwierzęta miały zapewnione warunki zbliżone do tych zgodnych z ich naturą, trzeba im zapewnić odpowiedni sprzęt regulujący ciepło w zbiorniku. Dlatego też stworzyliśmy ranking grzałek do akwarium, w którym znajdziesz najróżniejsze modele do akwariów o różnej pojemności.

 

1. Aquael Grzałka z Termostatem EasyHeater 25W

 

Pierwszym produktem, który chcielibyśmy Państwu zaprezentować jest grzałka EasyHeater firmy Aquael. Urządzenie nadaje się zarówno do akwariów, jak i akwaterrariów. Ciemna obudowa sprawia, że nie przykuwa uwagi. Dzięki płaskiej konstrukcji grzeje dużą powierzchnią.

Do tego urządzenie to jest bezpieczne dla ryb. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości, nietłukących się materiałów. Ponadto istnieje możliwość zamontowania go zarówno w pionie, jak i w poziomie, dzięki czemu można go dostosować do przestrzeni we własnym akwarium.

Jest to bardzo łatwy w obsłudze sprzęt. Posiada duże pokrętło do regulacji temperatury, którą można ustawić na poziomie od 18 st. C do 36 st. C. Moc produktu wynosi 25 W. Ta najlepsza grzałka do akwarium jest odpowiednia do niewielkich zbiorników o pojemności od 10 l do 25 l.

Model ten dostępny jest również w wersjach o mocy 50 W, 75 W, 100 W i 150 W (urządzenie należy wybierać  uwzględniając pojemność akwarium). Użytkownicy twierdzą, że jest to produkt bezproblemowy i chwalą jego dużą wydajność.

Grzałka AquaelEasyHeater 25W ma długość 16 cm. Moc sprzętu wynosi 25 W. Model umożliwia regulację temperatury w zakresie od 18 st. C do 36 st. C.

 

Zalety 

Kompaktowe wymiary: Grzałka ma kompaktowe wymiary, dlatego nie zajmuje zbyt dużo miejsca w akwarium. Nie powinna ona przeszkadzać pływającym w zbiorniku rybom.

Solidna obudowa: Obudowa modelu jest wykonana z solidnych tworzyw sztucznych, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia.

Wyłącznik termiczny: Sprzęt wyposażono w ochronny wyłącznik termiczny. Uaktywnia się on w momencie niekontrolowanego wycieku wody z akwarium lub przypadkowego włączenia grzałki poza zbiornikiem.

Zapewnia bezpieczeństwo rybom: Model jest całkowicie bezpieczny dla ryb. Jego korpus nie nagrzewa się, więc można uniknąć poparzenia przy dotknięciu go.

Łatwa regulacja temperatury: Ustawienie temperatury na grzałce nie stanowi problemu, głównie ze względu na duże i dobrze opisane pokrętło.

 

Wady

Tylko do małego zbiornika: Biorąc pod uwagę moc sprzętu jest to dobry wybór do małych akwariów, o pojemności do 20 l. Do większego zbiornika potrzebujemy znacznie mocniejszej grzałki.

 

 

 

 

2. Aquael Grzałka Comfort Zone Gold 200W

 

Drugim produktem w naszym rankingu jest grzałka Aquael Comfort Zone Gold. Jej moc wynosi 200 W. Dlatego też nadaje się do akwariów o pojemności od 130 l do 200 l. Dla innych pojemności akwariów, produkt występuje w innych wariantach, o mocy: 25 W, 50 W, 100 W, 150 W, 250 W i 300 W.

Grzałka ma zgrabny wygląd i jest dostępna w ciemnej obudowie, dzięki czemu nie przykuwa wzroku. Urządzenie jest odpowiednie do akwariów słodkowodnych i morskich.

Trwałość produktu zapewnia warstwa złota pokrywająca styki urządzenia, gdyż metal ten jest obojętny chemicznie. Model ten jest bezpieczny dla rybek, co potwierdzają testy producenta. Opinie o grzałkach do akwarium tej marki są bardzo pochlebne. Użytkownicy tego modelu potwierdzają jego wysoką jakość i trwałość.

Konsumenci wysoko oceniają również to, że produkt dostępny jest w różnych wersjach pasujących do małych i dużych akwariów.

Aquael Comfort Zone Gold 200W to model polecany do akwariów o pojemności od 130 l do 200 l. Długość sprzętu wynosi 31 cm, natomiast jego moc to 200 W.

 

Zalety 

Pozłacane wtyki: To, co wyróżnia produkt to pozłacane wtyki. Test grzałek do akwarium wykazał, że tego typu rozwiązanie wydłuża trwałość sprzętu, ponieważ znacząco spowalnia utlenianie metalu i powstawanie zanieczyszczeń na wtykach.

Precyzyjne ustawienie temperatury: Grzałka daje nam możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury. Wyposażono ją w elektroniczny przekaźnik.

Bezawaryjność: Wielu hodowców ryb uważa, że sprzęt jest bezawaryjny i działa niezawodnie przez długi czas.

Estetyczny design: Model jest nie tylko wytrzymały, ale też elegancki. Grzałka jest długa i wąska, więc nie powinna przeszkadzać rybom.

 

Wady

Kłopotliwy montaż: Choć sprzęt działa efektywnie, pojawiają się opinie, że zamontowanie go w akwarium nie należy do najłatwiejszych czynności.

 

 

 

 

3. Sera Grzałka do akwarium z termostatem 50W

 

Grzałka Sera to kolejny produkt na naszej liście. Dzięki niewielkim rozmiarom może być wykorzystany nawet w bardzo małych zbiornikach. Urządzenie ma moc 50 W i najlepiej sprawdzi się w akwariach o pojemności 50 l. Grzałka posiada precyzyjny termostat.

Ustawienie temperatury jest bardzo proste i odbywa się za pomocą pokrętła w zakresie od 20 st. C do 34 st. C. Wodoszczelna konstrukcja sprawia, że może być w całości umieszczona pod wodą. Ta dobra i tania grzałka do akwarium ma grube, 2 mm szklane ścianki, dzięki czemu jest bezpieczna dla rybek i odporna na wstrząsy.

Załączone w zestawie przyssawki umożliwiają łatwą i bezproblemową instalację w akwarium. Produkt ma zamontowaną lampkę kontrolną, która informuje o  czynnym działaniu grzałki.

Użytkownicy cenią go szczególnie za jego tempo nagrzewania wody. Ponadto ten model jest doceniany za dobrą jakość wykonania i trwałość.

Sprzęt Sera 50W umożliwia regulowanie temperatury w zakresie od 20 st. C do 34 st. C. To dobra grzałka do akwarium do 30 zł, której moc wynosi 50 W. Model jest polecany do zbiorników o pojemności do 50 l.

 

Zalety 

Odporność na wstrząsy: Grzałka ma grube ścianki wykonane z 2 mm szkła. Wykazuje ona odporność na wstrząsy i nie ma ryzyka, że zniszczy się na skutek przypadkowego uderzenia. Poza tym model ma w pełni wodoszczelną konstrukcję.

Szybki montaż: Montaż urządzenia w akwarium nie jest trudny i nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, nie wymaga to użycia specjalistycznych narzędzi. Grzałkę należy przymocować do ściany akwarium przy pomocy przyssawek.

Lampka kontrolna: Możemy na bieżąco sprawdzać i upewniać się, że sprzęt działa, a tym samym podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury. Umożliwia to niewielka lampka kontrolna umieszczona na obudowie modelu.

 

Wady

Mało estetyczny wygląd: Niektórym hodowcom rybek nie odpowiada zbyt prosty design produktu. Uważają oni, że grzałka nie prezentuje się zbyt dobrze w akwarium.

 

 

 

 

4. Tetra HT 300 Grzałka 300W

 

Na czwartym miejscu naszego zestawienia plasuje się grzałka TetraTec HT300. Produkt posiada termostat. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą pokrętła, w przedziale od 20 st. C do 32 st. C. Urządzenie wyposażone jest w lampkę kontrolną, która sygnalizuje czy jest ono włączone.

Sprzęt posiada niklowo-chromowy element grzewczy, który jest bardzo trwały (tlenek chromu zapewnia ochronę przed utlenianiem i korozją). Dodatkowo jest to produkt, który jest odporny na wstrząsy. Grzałka ma moc 300 W, dzięki czemu świetnie nadaje się do większych akwariów o pojemności od 300 l do 450 l.

W ofercie producenta znajdziesz również modele o niższej mocy, przeznaczone do mniejszych zbiorników. Grzałka posiada specjalne przyssawki, które ułatwiają montaż na ścianie akwarium.

O jakości produktu świadczą certyfikaty takie, jak TÜV/GS oraz certyfikat CE. Konsumenci uważają, że ten sprzęt jest wysoce bezawaryjny i trwały.

Grzałka Tetratec HT300 ma moc 300 W i jest przeznaczona do akwariów o pojemności od 300 l do 450 l. Zakres regulacji temperatury obejmuje wartości od 20 st. C do 32 st. C.

 

Zalety 

Wytrzymały element grzewczy: Sprzęt ma wytrzymały element grzewczy. Został on wykonany z niklu i chromu, dlatego jest dobrze zabezpieczony przed korozją i utlenianiem się metalu.

Długi przewód: Grzałka ma długi, 1,6 m przewód, w efekcie czego jej montaż w wybranym miejscu w zbiorniku nie powinien okazać się kłopotliwy. Instalację urządzenia ułatwiają dodatkowo solidne przyssawki.

Szczelna konstrukcja: Konstrukcja modelu jest szczelna i nie ma ryzyka, że po zanurzeniu w akwarium do środka przedostanie się woda.

 

Wady

Za głośna praca: Nie jest to najciszej pracująca grzałka, dlatego może zakłócać nasz spokój (zwłaszcza jeśli akwarium jest ustawione w sypialni).

Ścierająca się farba: Farba pokrywająca górną część obudowy sprzętu szybko się ściera. Przez to produkt przestaje ładnie się prezentować.

 

 

 

5. Juwel Aqua Heat grzałka 200W 260L

 

Piąte miejsce zajęła grzałka Juwel o mocy 200 W, która świetnie nadaje się do akwarium o pojemności 260 l. W ofercie dostępne są również warianty o mocy 50 W, 100 W i 300 W. Produkt wyposażony jest dodatkowo w termoregulator. Dzięki temu urządzeniu temperatura w całym akwarium jest taka sama.

Model ten ma wbudowany termostat, który dopasowuje poziom grzania do wybranej temperatury i utrzymuje ciepło na stałym poziomie. Grzałka dobrze działa w zestawieniu z systemami filtrującymi tej samej marki. Sprzęt posiada przyssawki, pozwalające na wygodną instalację na ściankach akwarium.

Styki produktu zbudowane są ze srebra, co zapewnia trwałość urządzenia. Ponadto grzałka jest odporna na wstrząsy i uderzenia. Jest to zasługa obudowy wykonanej z żaroodpornego, borokrzemowego szkła. Taka konstrukcja zapewnia również bezpieczeństwo użytkowania.

O wysokiej jakości wykonania świadczą certyfikaty, takie jak TÜV / GS. Konsumenci cenią sobie ten produkt za jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Model Juwel 200W to propozycja do 260 l akwariów. Grzałka ma moc 200 W. Pozwala ona podgrzać wodę w zbiorniku do maksymalnie 28 st. C.

 

Zalety 

W pełni bezpieczna w użytkowaniu: To sprzęt, który można bez obaw zamontować w akwarium. Zapewnia on maksymalne bezpieczeństwo rybom. Grzałka jest wykonana z żaroodpornego szkła borokrzemowego, a w dodatku ma stosowne certyfikaty, m.in. TÜV / GS.

Wbudowany termostat: Ponieważ model ma wbudowany termostat, wybrana przez nas temperatura jest przez cały czas utrzymywana na tym samym poziomie. Nie ma ryzyka, że nagle woda w zbiorniku się ochłodzi.

 

Wady

Mało solidne przyssawki: Przyssawki umożliwiające szybki montaż grzałki w akwarium nie są zbyt solidne i po pewnym czasie zaczynają odczepiać się od ścianki.

Za mała temperatura grzania: Niektóre gatunki ryb wymagają podgrzania wody do większej temperatury niż 28 st. C. W takiej sytuacji należy zamontować nie jedną, ale dwie grzałki, co może ograniczyć wolną przestrzeń w zbiorniku.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grzałkę do akwarium kupić?

 

Temperatura wody to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój żywych organizmów w akwarium. Odpowiednie warunki są szczególnie potrzebne rybom tropikalnym lub takim, które preferują nieco cieplejsze klimaty. Z tego względu producenci wprowadzili na rynek specjalne grzałki, które podnoszą temperaturę wody. O prawidłowe warunki w akwarium powinniśmy szczególnie dbać w okresie zimowym, kiedy nie trudno o wychłodzenie. W przeciwnym razie żywe organizmy mogą być narażone na poważne choroby lub nawet śmierć. Dziś większość amatorów akwarystyki zdaje sobie sprawę z konieczności używania ogrzewania, jednak wciąż zastanawia się, jaką grzałkę do akwarium wybrać, aby spełniła swoje zadanie. W niniejszym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi na wszelkie pytania.

 

 

Rodzaje – jaka grzałka do akwarium jest najlepsza

Grzałki akwariowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: niezanurzalne i zanurzalne. Pierwszy rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, jedynie częściowo znajduje się w wodzie. Najważniejsza część, czyli element grzewczy znajduje się pod taflą, natomiast pozostała powinna być wynurzona. Zazwyczaj na ściance urządzenia rozrysowana jest specjalna podziałka, która informuje o najlepszej pozycji dla grzałki. Ten rodzaj sprzętu świetnie nadaje się do niewielkich akwariów, gdzie zanurzenie całego korpusu byłoby problematyczne.

Z biegiem czasu producenci opracowali nową technologię dla ogrzewania wody i wprowadzili na rynek grzałki całkowicie zanurzalne. Konsumenci docenili je za niezwykłą funkcjonalność, która jest szczególnie zauważalna podczas sprzątania. Wylewając płyn ze szklanego pojemnika nie musimy pozbywać się urządzenia. Jest ono bowiem stabilnie przymocowane do jednej ze ścianek. Jedyne o czym musimy pamiętać to to, aby wyłączyć grzałkę. W przeciwnym razie dość duża temperatura uwalniająca się z urządzenia może zacząć oddziaływać na kruchy materiał. W takim wypadku istnieje ryzyko, że ścianka pęknie i akwarium będzie do wyrzucenia.

 

Termoregulacja

Większość grzałek nowej generacji wyposażona jest w specjalny termoregulator, który utrzymuje stałą temperaturę wody. Za jego pomocą jesteśmy w stanie stworzyć idealne warunki cieplne dla bardzo wrażliwych rybek. Dzięki wbudowanym mechanizmom urządzenie może samo dobierać odpowiednią temperaturę i wspomagać jej utrzymanie. To oznacza, że po osiągnięciu ustawionej przez Ciebie wartości, sprzęt automatycznie się wyłącza, kontrolując proces obniżania się temperatury. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne, ponieważ nie wymaga ciągłej kontroli.

Najlepsza grzałka do akwarium nie dopuści do przegrzania się wody, co jest często głównym powodem umieralności ryb. Oczywiście w sklepach spotkamy się jeszcze z grzałkami bez termoregulatora. Wybierane są one zazwyczaj przez właścicieli niewielkich akwariów, gdzie nie jest trudno o szybkie podgrzanie wody. Posiadają one bardzo małą moc, przez co są znacznie mniej efektywne, niż ich odpowiedniki z termoregulatorem.

 

Moc

Grzałki różnią się od siebie również mocą. Jest to bardzo ważny parametr, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Przede wszystkim w przypadku podgrzewaczy zasada: “im więcej tym lepiej” nie obowiązuje. To oznacza, że moc sprzętu należy dobierać konkretnie do swojego akwarium. Jeśli jesteś właścicielem kilkulitrowego szklanego naczynia, w żadnym wypadku nie możesz kupić najsilniejszej w sklepie grzałki.

Gadżet będzie ciągle podgrzewał wodę po to, aby za kilka sekund się wyłączyć. Po paru dniach takiej pracy urządzenie będzie zużyte i prawdopodobnie będziesz zmuszony je wyrzucić. Analogicznie powinniśmy postępować w przypadku bardzo dużych akwariów. One wymagają sporej mocy, która zdoła ogrzać wodę w każdym zakamarku. Bardzo często na opakowaniu produktu znajdziesz informacje o idealnej objętości dla danego modelu podgrzewacza. To dobra wskazówka, którą warto wziąć pod uwagę. Przyjmuje się, że objętość wody powinna odpowiadać mocy grzałki.

Dlatego też dla akwariów od 10 l do 25 l zaleca się zakup sprzętu o mocy 25 W. 50 W jest idealne dla pojemności od 30 l do 60 l. Biorąc pod uwagę bardzo duże akwaria (np. od 280 l do 350 l), powinniśmy sięgnąć po urządzenie o mocy 300 W. Jeśli jesteś właścicielem jeszcze większego akwenu, zastanów się nie czy nie warto wyposażyć go w dwie grzałki. Będzie to korzystnie nie tylko dlatego, że cała powierzchnia zostanie ogrzana, ale również ciepłe prądy będą rozchodzić się równomiernie nie powodując gromadzenia się ryb tylko w jednym miejscu.

 

Grzałka z filtrem

W profesjonalnych sklepach akwarystycznych znajdziesz urządzenia, które łączą w sobie dwie technologie: filtrację oraz ogrzewanie. Zazwyczaj przeznaczone są one do bardzo dużych akwariów o pojemności ponad 300 l. Taki sprzęt zapewnia użytkownikom pełen komfort w utrzymywaniu wody w czystości, przy jednoczesnym dbaniu o panujące w niej warunki. Jeśli nie jesteś gotowy na tego typu rozwiązanie, możesz poszukać grzałki przepływowej, która jest kompatybilna z różnymi systemami filtracyjnymi. Tym sposobem możesz nieco zredukować koszty przy zachowaniu podobnej jakości.

 

Bezpieczeństwo

Bardzo ważnym detalem w każdej grzałce do akwarium jest specjalna osłonka. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona delikatnych ryb przed bezpośrednim kontaktem z rozgrzanym metalem. Oczywiście żywe stworzenia unikają niebezpieczeństwa, dlatego też dawniej trudno było spotkać urządzenie z tego typu zabezpieczeniem. Jednak dziś, gdy technologia bardzo się rozwinęła, producenci dokładają wszelkich starań, aby obniżyć ryzyko uszkodzenia delikatnej, żywej tkanki.

Warto również zwrócić uwagę na produkty o podwyższonej czułości na bezpośredni kontakt z innymi przedmiotami. Jak wiadomo wewnątrz akwarium oprócz żywych stworzeń, znajdują się również liczne elementy dekoracyjne bardzo ważne w procesie hodowli ryb. Jako że woda jest w ciągłym lecz stabilnym ruchu, zbyt słabo przymocowane gadżety mogą się oderwać. W przypadku delikatnych grzałek, uderzenie kamykiem lub innym masywniejszym elementem może zakończyć się zniszczeniem przedmiotu. Z tego względu warto zastanowić się nad urządzeniem, którego ścianki zostały dodatkowo wzmocnione.

Pamiętaj, aby zamontować w swoim akwarium dodatkowy termometr. Każda grzałka może ulec nagłemu zniszczeniu, dlatego też warto podwójnie kontrolować warunki panujące w wodzie. Bezpieczeństwo Twoich stworzeń jest kwestią priorytetową, dlatego też nie ryzykuj minimalnym wyposażeniem.

 

 

Design

Drugorzędną, lecz również istotną cechą grzałki jest jej wygląd. Zastanów się więc, w jakim stylu planujesz wyposażyć swoje akwarium. Z racji tego, że w sklepach znajdziesz urządzenia w różnych kolorach i kształtach, warto dobrać element w taki sposób, aby spełniał nie tylko rolę termoregulacji, ale również był ciekawą dekoracją.

 

Grzałki do akwarium w dobrych cenach

Ceny grzałek do akwarium są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim wpływa na nie moc urządzenia oraz producent. Dodatkowo wartość podnoszą wszelkie dodatki, dlatego też wybierając odpowiedni dla siebie model pomyśl, co tak naprawdę będzie Ci potrzebne. Najprostszy sprzęt 100 W kupisz już za 20 zł. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnym wyposażeniu, musisz przygotować się na wydatek rzędu nawet 200 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Filtr do akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Filtr jest niezbędnym elementem wyposażenia akwarium, ale jak wybrać sprzęt, który efektywnie działa, a przy tym nie wymaga częstej konserwacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rankingu, który znajdziesz na tej stronie. Na jego szczycie plasuje się urządzenie Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664, które montuje się na zewnątrz zbiornika. Jest ono przeznaczone do większych akwariów, których pojemność wynosi maksymalnie 300 l. Model gwarantuje filtrację chemiczną, biologiczną oraz mechaniczną. Potrzebujesz filtra wewnętrznego do niewielkiego akwarium? Być może spodoba Ci się sprzęt  Tetra Tetratec IN400 30-60l. Jego wydajność można regulować, to samo dotyczy kierunku wypływu wody. Co ważne, nie powinieneś mieć żadnego problemu z zamontowaniem urządzenia.

12 najlepszych filtrów do akwarium. Opinie w 2024 roku

 

Aby pomóc Ci w zapewnieniu swoim rybom odpowiednich warunków do życia, przygotowaliśmy ranking filtrów do akwarium. Znajdziesz tu wiele różnych modeli, przystosowanych do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zbiornika.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Filtr oczyszcza wodę nie tylko w sposób mechaniczny, ale również chemiczny i biologiczny. Wyposażono go w prefiltr, w efekcie czego częste czyszczenie biologicznych wkładów nie jest konieczne. To cicho działający model.

Wady

Są akwaryści, którzy narzekają na brak możliwości regulacji wydajności sprzętu, a tym samym pełnego dopasowania sposobu jego działania do swoich potrzeb.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc 10 W i jest przeznaczone do akwariów o pojemności 100 - 300 l. Montuje się je na zewnątrz zbiornika, co nie jest trudne. Wydajność filtra jest równa 1000 l/h. Sprzęt skutecznie oczyszcza, a do tego napowietrza wodę.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie pozwala na regulację wydajności, więc możemy zmieniać efektywność jego działania. Służy ono do montażu wewnątrz akwarium, co nie sprawia żadnego problemu. W zestawie znajdziemy pozwalające na to przyssawki. Sprzęt zapewnia filtrację chemiczną, biologiczną i mechaniczną.

Wady

Niektórzy kupujący uważają, że regularne mycie biologicznych wkładów po pewnym czasie staje się uciążliwe. Jednak jest to konieczne, aby sprzęt niezawodnie działał.

Podsumowanie

Maksymalna wydajność filtra to 400 l/h. Jest on przeznaczony do zbiorników o pojemności 60 l. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc nie ograniczy wolnej przestrzeni w akwarium. Pozwala on na swobodną regulację kierunku wypływania wody.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt nie generuje dużego hałasu podczas pracy, dlatego bardzo dobrze nadaje się do akwarium stojącego np. w sypialni. Ma on dużą moc i wydajność, co zapewnia efektywną filtrację oraz napowietrzanie wody. To filtr z funkcją sterylizacji.

Wady

Pojawiają się opinie, że montaż filtra zajmuje za dużo czasu. Trzeba przy tym być cierpliwym i zachować ostrożność, aby przez przypadek nie zniszczyć obudowy.

Podsumowanie

Urządzenie jest przystosowane do montażu wewnętrznego, pasuje do akwariów o pojemności od 100 do 200 l. Jego wydajność to 500 l/h. Sprzęt oczyszcza wodę w sposób chemiczny i biologiczny, a lampa LED UV eliminuje glony, pierwotniaki i bakterie. Model jest odporny na awarie.

 

Filtr zewnętrzny do akwarium

 

1. Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664

 

Model Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664 jest przeznaczony do filtrowania wody w akwarium o pojemności od 100 do 300 litrów. Ma on konstrukcję kanistrową i jest przystosowany do montażu na zewnątrz zbiornika. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną, a także biologiczną, dodatkowo pozwala na napowietrzenie wody.

Wytypowany przez nas filtr zewnętrzny do akwarium jest wyposażony w specjalny prefiltr, za sprawą którego nie trzeba często czyścić biologicznych wkładów. W razie potrzeby możemy zamontować dodatkowo sterylizator emitujący promieniowanie UV, który zwalczy bakterie oraz glony. Urządzenie ma turbinę o mocy 10 W, a maksymalny przepływ wody wynosi 1000 l/h.

Sprzęt bardzo spodobał się kupującym, ponieważ skutecznie działa i nie generuje przy tym zbyt dużego hałasu. To popularny filtr zewnętrzny do akwarium, który nie wpływa znacząco na wzrost rachunków za zużycie energii elektrycznej.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 60l

 

2. Tetra Tetratec IN400 30-60l

 

Tetra Tetratec IN400 30-60l to odpowiedni filtr do akwarium o pojemności 60 l. Montuje się go wewnątrz zbiornika, ale nie jest to zbyt kłopotliwe, gdyż służą do tego mocne przyssawki. Wydajność sprzętu to 200 – 400 l/h. Zapewnia on filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Urządzenie nie jest duże, więc nie powinno przeszkadzać rybom, nie będzie też negatywnie wpływać na wygląd akwarium. Wyposażono je w nowoczesny mechanizm, który pozwala na samodzielną regulację przepływu oraz kierunku wypływania strugi wody. Możemy też zmieniać intensywność napowietrzania oraz wydajność sprzętu.

Jak przekonują akwaryści, przedstawiony model jest solidny i niepodatny na awarie. Uznano go za dobry filtr do akwarium o stosunkowo niewielkiej pojemności. Nie tylko oczyszcza on wodę, ale też wzbogaca ją w tlen, którego potrzebują ryby i rosnące w zbiorniku rośliny.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 200l

 

3. Aquael Unifilter 500 UV Filtr Wewnętrzny

 

Urządzenie Aquael Unifilter 500 UV Filtr Wewnętrzny ma moc 6,5 W, a jego wydajność wynosi 500 l/h. Co ważne, nie generuje ono dużego hałasu podczas pracy, za co odpowiada ceramiczna oś wirnika. Ten wewnętrzny filtr do akwarium o pojemności 200 l wykazuje podwyższoną odporność na awarie.

Sprzęt oczyszcza i napowietrza wodę, jak również sterylizuje ją, ponieważ został wyposażony w diodę LED UV. Oznacza to, że w akwarium nie rozwijają się glony, bakterie oraz pierwotniaki. Funkcję sterylizacji można włączać nawet wtedy, gdy filtracja jest wyłączona. Urządzenie daje możliwość regulacji kierunku wylotu wody w zakresie do 90 stopni.

Dlaczego produkt marki Aquael znalazł się w zestawieniu? Zebrał on wiele pochlebnych recenzji konsumentów, dlatego nie mogliśmy go pominąć. Jak wykazał test filtrów do akwarium, sprzęt działa niezawodnie przez długi czas, a jego montaż nie jest trudny.

 

 

 

 

Filtr wewnętrzny do akwarium

 

4. Filtr wewnętrzny PAT Mini 107715

 

Filtr wewnętrzny PAT Mini 107715 jest przeznaczony głównie do małych zbiorników i tzw. nano akwariów. Jego moc jest równa 4 W, a maksymalna wydajność to 400 l/h (możemy ją regulować). Urządzenie ma niewielkie wymiary, dlatego nie będzie przeszkadzać rybom. Montuje się je przy użyciu wieszaka lub przyssawek.

Prezentowany filtr wewnętrzny do akwarium zapewnia filtrację mechaniczną i biologiczną. Ma on gąbkę z drobnymi porami, która skutecznie wychwytuje nawet niewielkie zanieczyszczenia. Jej czyszczenie nie jest trudne. Dodatkowo urządzenie napowietrza wodę, pozwala na to rurka podłączona do dyszy wylotowej.

Co o produkcie sądzą akwaryści? Ich zdaniem to dobry i tani filtr do akwarium, którego sposób działania można swobodnie zmieniać. Montaż sprzętu zajmuje kilka sekund, jego konserwacja również nie sprawia dużego problemu. Model jest polecany w szczególności do krewetkarium.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 25l

 

5. Aquael Fan Mikro Plus 250 L/H, Filtr Wewnętrzny

 

Urządzenie Aquael Fan Mikro Plus 250 L/H, czyli wewnętrzny filtr do akwarium mającego pojemność 25 l, nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. Gwarantuje on filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Moc modelu wynosi 4 W, a jego maksymalna wydajność to 250 l/h.

Ciekawe jest to, że filtr może działać w bardzo płytkiej wodzie, dlatego sprawdzi się nie tylko w akwarium z rybami, ale i w terrarium żółwia. Szczelna komora wirnika sprawia, że sprzęt nie jest hałaśliwy i nie pobiera dużo prądu. Kierunek wylotu wody możemy regulować w zakresie 75 stopni, bez potrzeby zanurzania rąk w zbiorniku.

Urządzenie jest często polecane do oczyszczania i napowietrzania wody w akwariach o małej pojemności. Według osób, które je kupiły, jest odporne na zanieczyszczenia i efektywnie działa. To filtr ze specjalnie zaprojektowaną komorą na media filtracyjne, która zapobiega wylewaniu się wody do zbiornika np. podczas wyjmowania go.

 

 

 

 

Filtr kubełkowy do akwarium

 

6. Eheim Filtr Zewnętrzny Experience 150

 

Eheim Experience 150 to filtr kubełkowy do akwarium o pojemności do 150 l. Wydajność pompy wynosi do 500 l/h. Wysokość słupa wody to 1,3 m. Zużycie energii w urządzeniu jest na poziomie 8 W. Pojemność filtra to 5 l, a wypełnień 2,3 l. Wymiary sprzętu są następujące: 29 cm x 1,8 cm x 17,8 cm. 

W filtrze kubełkowym zastosowano nowe łożyska, osie i tuleje ceramiczne. Cyrkulacja powietrza jest odpowiednio ukierunkowana. Sprzęt nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy, a jednocześnie gwarantuje efektywność. W modelu zastosowano kosze filtracyjne, które ułatwiają czyszczenie wkładów. 

Filtr zewnętrzny zdobywa dobre opinie, bo ma stabilną podstawę i jest łatwy w montażu. Doceniana jest też wysoka jakość wykonania poszczególnych części sprzętu. Produkt jest dostępny w zestawie z wkładami filtracyjnymi, wężem gumowym i uchwytami z przyssawkami.

 

 

 

 

Filtr wewnętrzny do akwarium 300l

 

7. Aquael Unifilter Filtr Wewnętrzny Model 750

 

Aquael Unifilter Filtr Wewnętrzny Model 750 to propozycja nie tylko dla osób hodujących ryby, ale też żółwie. Sprzęt montuje się wewnątrz zbiornika i nie zajmuje to dużo czasu. W komplecie są mocne przyssawki, które pozwalają na łatwe zamocowanie urządzenia w wybranym miejscu. Wydajność modelu wynosi 750 l/h.

Cechami wyróżniającymi filtr są energooszczędność oraz cicha praca. Ciekawe jest to, że możemy go ustawić pionowo, jak i poziomo, nie wpływa to na efektywność jego działania. Kierunek wypływu wody jest regulowany w zakresie 90 stopni. Możemy też zmieniać wydajność urządzenia.

Dla większości kupujących bardzo ważne jest, że sprzęt nie wpływa negatywnie na wygląd akwarium. Ponieważ można go zamontować w dowolnej pozycji, bez trudu go zamaskujemy, np. dzięki roślinom. Warto dodać, że przedstawiony filtr do akwarium o pojemności 300 l ma ceramiczną oś wirnika, która zwiększa jego odporność na awarie.

 

 

 

 

Filtr zewnętrzny do akwarium 112l

 

8. Filtr kaskadowy Aqua Clear 30 do 76-113l

 

Filtr kaskadowy Aqua Clear 30 do 76-113l został wyposażony w trzy wkłady filtracyjne: ceramiczny, węglowy oraz gąbkowy. Skutecznie neutralizuje on pływające w wodzie zanieczyszczenia. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 567 l/h. Nadaje się ono do zbiorników zakrytych, ale też odkrytych.

Prezentowany model to filtr zewnętrzny do akwarium o wielkości 112 l. Mimo że jest on wydajny, nie przyczynia się do zwiększonego ruchu wody w zbiorniku. Sprzęt może efektywnie działać nawet przez kilka lat, nie wymaga wymiany turbiny. Musimy pamiętać głównie o regularnym czyszczeniu wkładów, co nie powinno być uciążliwe.

Bezawaryjność, cicha praca i solidne wykonanie to najczęściej wymieniane przez konsumentów zalety urządzenia. Na jego zakup decydują się m.in. posiadacze akwariów holenderskich, czyli takich z dużą ilością roślin ozdobnych oraz drobnymi rybami.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 30l

 

9. Filtr Wewnętrzny do Akwarium 30L 200l/h Sunsun HJ-111B

 

Sunsun HJ-111B to polecany przez kupujących filtr wewnętrzny do akwarium o pojemności 30 l. Urządzenie zapewnia przepływ wody na poziomie 200 l/h. Sprzęt wyróżnia niski poziom zużycia energii wynoszący ok. 2 W. Filtr jest sprzedawany w zestawie z wkładem gąbkowym, dyfuzorem do napowietrzania, deszczownicą, silikonowym wężykiem i uchwytem z przyssawkami.

Prezentowany model oferuje dwa rodzaje napowietrzania. Deszczownia skutecznie natlenia wodę i sprawia, że na jej powierzchni nie pojawiają się bakterie. Dyfuzor z kolei ma regulację przepływu powietrza. Filtr można zamontować w pionie lub w poziomie, w zależności od tego, jakie mamy akwarium. 

Według konsumentów jedną z najważniejszych zalet sprzętu jest atrakcyjny stosunek ceny do jakości wykonania. Urządzenie jest jednym z najtańszych na rynku. Filtr jest łatwy w montażu i nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy.

 

 

 

 

10. Aquael Filtr Fan Mini Plus do akw 30-60l

 

3-aquael-filtr-wewnetrzny-fanAquael Fan-Mini Plus, to również jeden z tańszych filtrów wewnętrznych. Tu plastikowy pojemnik ochronny zatrzymuje grubsze zanieczyszczenia, a pozostałe są odfiltrowywane przez gąbkę umieszczoną na perforowanym trzpieniu. Jest to urządzenie o mocy 4,2 W, a jego wydajność to 260 litrów wody na godzinę, w związku z tym jest przystosowany do akwariów o pojemności od 30 do 60 litrów.

Filtr ma również regulację kierunku wylotu filtrowanej wody w zakresie 180 stopni. Jak podaje producent, jest to filtr trwały i wydajny. Także zużywa małą ilość energii do swojej pracy, oraz jest cichy w eksploatacji. W skład kupowanego zestawu wchodzi ramka z przyssawkami do zamontowania na ścianie akwarium, plastikowy pojemnik, oraz gąbka o odpowiedniej gęstości, spełniająca potrzebne parametry do filtrowania zanieczyszczeń.

Opinie o filtrach do akwarium Aquael Fan-Mini Plus, jakie pozostawiają użytkownicy mówią przede wszystkim, że jest to urządzenie solidnie wykonane i łatwe do czyszczenia. Osoby używające tego modelu uważają, że jest on godny polecenia.

Produkt Aquael Fan-Mini Plus służy do montażu wewnątrz zbiornika. To dobry filtr do akwarium do 50 zł, który zapewnia filtrację mechaniczną i biologiczną. Jest on przeznaczony do zbiorników o pojemności od 30 l do 60 l.

 

Zalety

Wydajna filtracja przez długi czas: Prezentowany produkt został wyposażony w plastikowy pojemnik ochronny. Skutecznie zatrzymuje on nawet grube i duże zanieczyszczenia, a więc woda w akwarium może pozostać czysta bardzo długo.

Możliwość łatwej regulacji: Filtr posiada specjalną kopułkę z pokrętłem, którą można umieścić nad powierzchnią wody. Takie rozwiązanie umożliwia szybką regulację bez potrzeby moczenia rąk i zakłócania spokoju ryb.

Duża regulacja kierunku wylotu wody: Kierunek wylotu wody można regulować w zakresie do 75 st., co zwiększa komfort użytkowania.

Funkcjonalność: Ponieważ komora wirnika filtra jest bardzo szczelna, zapewnia to bardzo cichą pracę produktu, a jednocześnie wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii.

 

Wady

Brak deszczowni w zestawie: W komplecie nie ma deszczowni, co generuje dodatkowe koszty w przypadku konieczności jej zamontowania w akwarium.

 

 

 

 

11. Filtry akwariowe Kaskadowe Aquael Versamax FZN-2

 

Filtr do akwarium Aquael Versamax FZN-2 z pewnością zadowoli osoby, które tego typu produktom stawiają wysokie wymagania. Został on wykonany z wysokiej jakości materiałów, dlatego jego niezawodnym działaniem można cieszyć się przez bardzo długi czas. Co więcej, produkt nie zajmuje w zbiorniku zbyt wiele miejsca, dlatego ryby mają dużo przestrzeni do pływania.

Prezentowany model zapewnia intensywną filtrację, która jest niezbędna do tego, by zapewnić hodowanym rybom optymalne warunki do życia. Na konstrukcję filtra składa się pokrywa, zespół przelewowy oraz pojemnik na media filtracyjne z gąbkowym wkładem. Powyższy produkt należy umieścić na ścianie akwarium w taki sposób, aby rurka zasysająca znalazła się wewnątrz zbiornika, a korpus pompki na zewnątrz.

Uruchomienie filtra jest niezwykle proste, gdyż wystarczy napełnić go wodą, a później włożyć wtyczkę przewodu przyłączeniowego do gniazdka. Produkt zamontowany w prawidłowy sposób szybko wyssie powietrze z układu ssącego i zacznie filtrować wodę. Oznacza to, iż od razu po zakupie i montażu można się przekonać o efektywności działania prezentowanego modelu.

Zewnętrzny filtr Aquael Versamax FZN-2 służy do oczyszczania wody w zbiornikach o pojemności od 50 l do 300 l. Zapewnia on nie tylko wydajną filtrację mechaniczną, ale też filtrację biologiczną.

 

Zalety

Duża pojemność filtracyjna: Ze względu na pojemność filtracyjną, powyższy produkt można bez obaw zamontować nawet w bardzo dużych akwariach, bez obaw o niezadowalającą wydajność pracy.

Szczelność: Pojemnik filtra składa się tylko z jednego elementu, dlatego też jest bardzo szczelny i niemożliwe jest przeciekanie wody.

Łatwość wymiany filtracyjnych wkładów: W przypadku modelu Aquael Versamax FZN-2 filtracyjne wkłady zostały umieszczone w specjalnych koszykach. Są one łatwo dostępne, dlatego ich wymiana nie jest kłopotliwa.

Wydajna filtracja biologiczna: Wkłady gąbkowe produktu zostały wykonane ze specjalnego materiału pozbawionego fenolu. To stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, które usuwają z akwarium zanieczyszczenia organiczne.

 

Wady

Wygląd: Z opinii konsumentów można wywnioskować, iż jedną z wad prezentowanego filtra jest jego niezbyt estetyczny wygląd. Ze względu na to, że to model zewnętrzny, niepotrzebnie zwraca na siebie uwagę.

 

 

 

 

12. Tetra Filtr External EX 800 Plus

 

Zewnętrzny filtr Tetra External EX 800 Plus nadaje się do użytku w akwarium o pojemności od 100 l do 300 l. Maksymalna wydajność pompy to 790 l/h. Produkt ma wymiary: 42 cm x 22 cm x 21 cm (bez końcówki węży).

Za sprawą prezentowanego modelu możemy zapewnić rybom krystalicznie czystą wodę. Uruchomienie filtra po montażu nie jest kłopotliwe, ponieważ wyposażono go w funkcję samoczynnego zalewania. Sprzęt łatwo się czyści, również wymiana wkładów filtrujących nie powinna nam sprawić problemu. Produkt nie wpływa negatywnie na wygląd akwarium.

Filtr cicho pracuje, a w dodatku został uszczelniony, aby nie przeciekał. Ma on 5 różnych wkładów filtracyjnych, w tym m.in. tradycyjną piankę i biologiczne kulki. To daje nam gwarancję, że woda w akwarium jest czysta i stworzyliśmy rybkom odpowiednie warunki do życia. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną, więc jest wyjątkowo praktyczny.

Tetra External EX 800 Plus to sprzęt, którego maksymalna wydajność wynosi 790 l/h. To filtr zewnętrzny o wymiarach: 42 cm x 22 cm x 21 cm.

 

Zalety

Nie hałasuje: Nie trzeba się obawiać o to, że hałas generowany przez sprzęt będzie nam przeszkadzał. Filtr pracuje na tyle cicho, że z pewnością szybko przestaniemy zwracać na niego uwagę.

Dobrze oczyszcza wodę: Model jest wyposażony w 5 różnych wkładów filtrujących: ceramiczne pierścienie, biologiczne kulki, tradycyjną piankę, węglowy materiał i włókninę. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną oraz biologiczną.

 

Wady

Mało wytrzymała obudowa: Obudowa filtra została wykonana ze słabej jakości plastiku, co zwiększa jej podatność na uszkodzenia mechaniczne. Musimy zachować ostrożność podczas montażu sprzętu i wymiany wkładów filtrujących.

Słaby przepływ wody: Po zamocowaniu i włączeniu filtra nierzadko okazuje się, że przepływ wody jest zbyt słaby. W takiej sytuacji należy dokładnie przeczyścić wszystkie elementy budowy sprzętu, zajmuje to dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki filtr do akwarium kupić?

 

Filtr jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia akwarium. To niewielki sprzęt, który odpowiada zarówno za oczyszczanie wody, jak również jej napowietrzanie. Często akwaryści, zwłaszcza początkujący, mają wątpliwości, który model wybrać, aby skutecznie działał, nie pobierał dużo prądu, a przy tym był bezawaryjny. Przygotowaliśmy poradnik, który może ułatwić podjęcie tej decyzji.

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Standardowo filtry do akwarium dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne, a więc różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Sprzęty należące do pierwszej wymienionej grupy umieszcza się w zbiorniku, zwykle są mocowane do ścianki, choć czasami można je umieścić także na dnie. Do zalet urządzeń wewnętrznych zalicza się głównie: energooszczędność, łatwy montaż oraz niską cenę. Jednak ich czyszczenie nie dla wszystkich akwarystów jest tak samo wygodne, a jeśli wybierzemy za duży model, ograniczy rybom wolną przestrzeń w zbiorniku. Filtr wewnętrzny zapewnia filtrację chemiczną, mechaniczną oraz biologiczną.

Wśród sprzętów zewnętrznych, czyli takich mocowanych na zewnątrz zbiornika, wyróżnia się modele kubełkowe i kaskadowe. Te pierwsze są wydajne i łatwe w czyszczeniu, ale pobierają stosunkowo dużo energii i kosztują więcej niż filtry wewnętrzne. Sprzęty kaskadowe zwykle umieszcza się na tylnej lub bocznej ściance akwarium. Są tańsze niż modele kubełkowe, nie pobierają dużo prądu, a ich konserwacja także nie jest kłopotliwa. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie zbiorniki są przystosowane do montażu filtra kaskadowego, poza tym wiele takich urządzeń generuje stosunkowo duży hałas.

 

Pojemność akwarium

Dobierając odpowiedni filtr, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność akwarium. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że sprzęt efektywnie oczyszcza i napowietrza wodę, a ryby mają odpowiednie warunki do życia. Producenci umieszczają na opakowaniu informację, do jak dużego zbiornika jest przeznaczony dany sprzęt, więc nie powinniśmy mieć problemu z określeniem, jaki jest najlepszy filtr do akwarium, które znajduje się w naszym domu.

 

Wydajność

Jak sprawdzić, czy działanie wybranego urządzenia okaże się dostatecznie efektywne? Musimy znaleźć informację na temat jego wydajności. Przyjmuje się, że dobry filtr może w ciągu godziny przepompować całą wodę w akwarium przynajmniej raz. Optymalna wydajność sprzętu do zbiornika o pojemności 25 l to ok. 90 l/h, a dla takiego o pojemności ponad 110 l – 402 l/h. Coraz częściej na rynku pojawiają się filtry, które dają możliwość samodzielnej regulacji ich wydajności w określonym zakresie. To duże ułatwienie, ponieważ w razie potrzeby możemy zmniejszyć skuteczność filtracji i napowietrzania, aby uniknąć nadmiernego ruchu tafli wody (co mogłoby przeszkadzać rybom).

 

Moc turbiny

Wewnętrzne filtry są wyposażone w turbinę, której moc zwykle wynosi nie więcej niż 10 W. Musimy dobrać taki sprzęt, który będzie efektywnie działać, a jednocześnie nie okaże się zbyt hałaśliwy. Model z mocniejszą turbiną może pobierać więcej energii elektrycznej, co także trzeba mieć na uwadze, robiąc zakupy.

 

Wymiary

To, jak duże jest urządzenie filtrujące, odgrywa istotną rolę. Na tę kwestię powinny szczególną uwagę zwrócić osoby, które szukają modelu wewnętrznego. Nie może on być za duży, bo będzie przeszkadzał rybom, może też negatywnie wpłynąć na wygląd zbiornika. Niemniej jednak filtr zewnętrzny także nie powinien być zbyt duży, gdyż trudno będzie nam go odpowiednio zamaskować.

Dodatkowe funkcje

Podstawową funkcją filtra do akwarium jest oczyszczanie wody z różnych zanieczyszczeń. Jest wiele modeli, które mogą dodatkowo zapobiegać rozwojowi pierwotniaków i glonów, a jest to możliwe za sprawą wbudowanej lampy LED UV. Są też sprzęty ze specjalnym prefiltrem, dzięki któremu częste czyszczenie biologicznych wkładów nie jest konieczne. Doświadczeni akwaryści uważają, że najlepszy filtr do akwarium pozwala na dostosowanie sposobu jego działania do indywidualnych potrzeb. Z tego względu większość urządzeń daje możliwość samodzielnej regulacji nie tylko wydajności, ale i kierunku wypływu strumienia wody.

 

Łatwe czyszczenie

Żeby filtr skutecznie działał i nie był podatny na awarie, należy go regularnie czyścić. Czynność ta nie powinna być zbyt kłopotliwa, inaczej szybko zaczniemy żałować zakupu. Na szczęście zwykle czyszczenie wszystkich wkładów filtracyjnych nie zajmuje dużo czasu i można je bez trudu wyjąć z obudowy.

 

Hałaśliwość

Ponieważ filtr akwariowy pracuje nieprzerwanie przez cały czas, 24 godziny na dobę, nie może igenerować dużego hałasu. Głośne dźwięki wydawane przez sprzęt szybko staną się irytujące, zwłaszcza gdy akwarium stoi w pokoju dziecka lub sypialni. Wielu producentów stosuje rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie hałaśliwości filtrów. Może to być np. uszczelniona komora wirnika czy wykorzystanie ceramicznej osi.

 

Filtry do akwarium w dobrych cenach

Zakup filtra do akwarium często nie wiąże się z dużym wydatkiem, bo w sklepach jest wiele modeli kosztujących mniej niż 100 zł. Oczywiście są też sprzęty, za które musimy zapłacić kilkaset złotych. Dużo zależy od tego, w jaki sposób montuje się urządzenie, ale nie tylko. Inne czynniki mające wpływ na cenę filtra akwariowego to: marka, wydajność i sposób filtracji.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić filtr biologiczny do akwarium?

Biologiczny filtr do akwarium możemy zrobić sami. W tym celu musimy przygotować: plastikową butelkę o pojemności 0,5 l, kawałek styropianu, wypełniacze (gąbkę i Sintepon), ceramiczne pierścienie, węgiel drzewny oraz stary filtr lub pompę. Pierwszym krokiem jest zrobienie 5 otworów w dnie butelki. Następnie musimy włożyć do środka warstwę wypełniaczy, ceramicznych pierścieni i węgla drzewnego, może nam się przydać przy tym lejek. Do szyjki butelki trzeba włożyć rurkę wylotową ze starego filtra, a jeśli ma małą średnicę, możemy całość uszczelnić za pomocą akwariowego silikonu, ewentualnie gąbki. W ten sposób zyskujemy skutecznie działający filtr biologiczny, który będzie wspomagał zachodzące w zbiorniku przemiany biochemiczne.

P2: Ile kosztuje filtr do akwarium?

Często osoby zastanawiające się nad założeniem własnego akwarium obawia się, że będzie to bardzo duży wydatek. Większości z nich wydaje się, że drogie są w szczególności filtry, które są niezbędne do tego, aby woda była czysta i dostatecznie napowietrzona. Za wydajny i bezawaryjny sprzęt zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena jest uzależniona od kilku różnych czynników, a do nich zalicza się: marka, sposoby filtracji wody, wydajność oraz moc turbiny. Znaczenie ma też to, do jak dużych akwariów jest przeznaczony dany model i jak należy do zamontować (wewnątrz czy na zewnątrz zbiornika).

 

P3: Jak założyć filtr do akwarium?

Bardzo często montaż filtra w akwarium zajmuje nie więcej niż kilka minut. Dotyczy to w szczególności modeli wewnętrznych, czyli takich umieszczanych w środku zbiornika. Tego typu sprzęt trzeba przymocować do szyby, przeważnie służą do tego przyssawki. Najczęściej filtr montuje się w pozycji pionowej, ale są też takie, które można ułożyć na dnie akwarium, w pozycji poziomej. Urządzenia zewnętrzne mocuje się w nieco inny sposób. Te o budowie kaskadowej zawiesza się na jednej ze ścianek zbiornika, tak aby przez rurki mogła być pobierana woda do filtracji. Filtry kubełkowe zazwyczaj ustawia się na szafce przy akwarium, a rurki montuje się na ściance, np. przy użyciu przyssawek.

 

P4: Jak czyścić filtr akwariowy?

Systematyczne czyszczenie filtra akwariowego jest konieczne, aby niezawodnie działał i nie zepsuł się. Zanim usuniemy nagromadzone w nim zanieczyszczenia, musimy odłączyć go od prądu. Warto przygotować miskę, do której przełożymy elementy budowy sprzętu, nie brudząc przy tym akwariowej szafki. Po wyjęciu filtra należy go otworzyć i dokładnie wypłukać wnętrze, bez używania detergentów (płynu do naczyń czy mydła). Do czyszczenia niewielkich części możemy wykorzystać specjalną szczotkę, którą znajdziemy w większości sklepów zoologicznych. Potem musimy wypłukać lub wymienić wkłady filtracyjne, do tego należy używać wody z akwarium, a nie z kranu. Pozwala to na zachowanie pożytecznych bakterii. Ostatni krok to staranne wyczyszczenie pompy.

P5: Jak rozebrać filtr akwariowy?

Aby dokładnie wyczyścić wewnętrzne elementy budowy filtra, najpierw trzeba zyskać do nich dostęp, a więc rozebrać sprzęt. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, ale należy zachować ostrożność i być cierpliwym. Zwykle konieczne jest zdjęcie górnej części obudowy, a także wyjęcie wkładów filtracyjnych. Potem możemy wyjąć wirnik, uważając przy tym, aby nie zniszczyć zawiasów ani innego elementu. Rozkręcenie filtra do akwarium przeważnie nie wymaga użycia dużej siły, a dokładne instrukcje, jak to zrobić, powinny znajdować się w dołączonej do niego instrukcji.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Użytkownikom podoba się to, że sprzęt cicho działa, więc nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Na uwagę zasługuje też skuteczny system filtracji. Jak wskazuje producent, filtr oczyszcza wodę nie tylko w sposób mechaniczny, ale też biologiczny i chemiczny. To stanowi gwarancję, że ryby mają zapewnione odpowiednie warunki do życia. Sprzęt dodatkowo napowietrza wodę. 

 

Najważniejsze wady:

Jednym z minusów urządzenia jest to, że nie ma możliwości regulacji wydajności jego działania. W związku z tym czasami trudno jest dopasować produkt idealnie do potrzeb konkretnej osoby.

 

Werdykt: 9.8/10

W Internecie można znaleźć recenzje sugerujące, że Aquael Ultramax 1000 to najlepszy filtr do akwarium. Nietrudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Jego wydajność wynosi 1000 l/h, skutecznie oczyszcza on wodę, a jednocześnie ją napowietrza. Filtr jest przeznaczony do montażu zewnętrznego, który nie jest skomplikowany.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Dane techniczne

Urządzenie ma turbinę o mocy równej 10 W. Dokładne wymiary sprzętu to: 27 cm x 29 cm x 34 cm, a wysokość słupa wypompowywanej wody jest równa 160 cm. Maksymalny przepływ wody wynosi 1000 l/h. Model ma 3 zasobniki na substraty filtracyjne, a każdy z nich ma pojemność równą 1,9 l. Dodatkowo na urządzeniu znajduje się specjalne miejsce przeznaczone na zamontowanie sterylizatora UV-C. Prezentowany filtr jest dostosowany do akwariów o pojemności od 100 do 300 l. Mimo że parametry techniczne urządzenia są bardzo dobre, cena Aquael Ultramax 1000 nie jest wygórowana.

Wygodne użytkowanie

Do zakupu filtra do akwarium zachęca konsumentów to, że jest on łatwy w obsłudze. Wygodnie się z niego korzysta, nawet jeśli wcześniej nie użytkowało się takich sprzętów. Nie ma żadnych problemów z obsługą Aquael Ultramax 1000. Opinie, jakie można przeczytać w Internecie tylko to potwierdzają. Urządzenie cicho pracuje, więc możemy zdecydować się na jego zakup, nawet jeśli akwarium jest umieszczone w sypialni lub w innym miejscu, w którym często odpoczywamy. Dodatkowo model ma system automatycznego zalewania, który również podnosi komfort użytkowania.

 

System filtracji

Jedną z najważniejszych zalet zachęcających do inwestycji w ten sprzęt jest skuteczny system filtracji. Proces przebiega nie tylko w sposób mechaniczny, ale też biologiczny i chemiczny, a to daje jeszcze lepsze efekty. Potwierdził to przeprowadzony przez akwarystów test Aquael Ultramax 1000. Dodatkowo urządzenie nie tylko filtruje wodę, ale też ją napowietrza. Model ma specjalny prefiltr, który sprawia, że nie trzeba zbyt często czyścić wkłady biologiczne. Pozwala to zredukować czas potrzebny na pielęgnację akwarium. Użytkownik ma możliwość zamontowania sterylizatora, który poprzez emitowanie promieniowania UV usuwa bakterie i glony.  

 

Łatwy montaż

Aby poprawnie zamontować sprzęt nie trzeba specjalnych umiejętności. Czynność ta nie jest wymagająca ani skomplikowana, więc każdy powinien sobie z nią poradzić. Prezentowany model jest przeznaczony do montażu zewnętrznego. Istotne informacje znajdują się w instrukcji.

 

Zawartość zestawu

Co wchodzi w skład zestawu? Kupujący otrzymuje głowicę filtra, a także kubełek na wkłady filtracyjne i specjalne pojemniki. Komplet obejmuje też zestaw wkładów filtracyjnych. W opakowaniu znajduje się wąż wpustowy i spustowy do wody i wszystkie akcesoria, które są niezbędne do poprawnej instalacji końcówek filtra.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Najważniejsze zalety:

Prezentowany filtr do akwarium cicho pracuje, co stanowi jedną z jego najważniejszych zalet zachęcających do zakupu. Nie bez znaczenia jest też wysoka efektywność pracy, która jest gwarancją, że w akwarium będą panowały odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju ryb. Lampa LED UV pozwala skutecznie pozbyć się bakterii i ograniczyć powstawanie glonów.

 

Najważniejsze wady:

Montaż filtra do akwarium może nam zająć sporo czasu, szczególnie jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Potrzeba cierpliwości, aby poprawnie przeprowadzić tę czynność. Należy przy tym pamiętać, aby robić wszystko delikatnie, bo w innym wypadku może dojść do uszkodzenia obudowy.

 

Werdykt: 9.6/10

Wystawiane przez użytkowników opinie o Aquael Unifilter 500 UV są pozytywne i wskazują, że sprzęt ma sporo zalet. Z tego też powodu warto zdecydować się na jego zakup. Urządzenie jest tanie, sprawnie pracuje, a do jego wykonania wykorzystano dobrej jakości materiały. Model jest wysoce odporny na awarie, więc z reguły nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z jego naprawą.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Działanie

Filtr Aquael Unifilter 500 UV jest odpowiedni do akwariów o pojemności od 100 do 200 l, a jego wydajność wynosi 500 l/h. Moc urządzenia jest równa 6,5 W. Sprzęt jest przeznaczony nie tylko do oczyszczania, ale też napowietrzania wody. Poza tym ma diody LED UV, które skutecznie zwalczają glony, pierwotniaki i bakterie. W efekcie woda jest bardziej przejrzysta, a ryby mają zapewnione lepsze warunki do życia. Co istotne, wspomniane diody można włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeb. Test Aquael Unifilter 500 UV potwierdza, że dobrze spełniają one swoje zadanie. 

Łatwa obsługa

Akwaryści doceniają ten sprzęt za łatwość obsługi. Jest to szczególnie istotne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą ryb i nie mają żadnego doświadczenia. Można łatwo ustawić wydajność filtra za pomocą sprawnie działającego pokrętła. Użytkownik ma możliwość regulacji kierunku wylotu wody w zależności od potrzeb.

 

Wykonanie

Jakość wykonania sprzętu jest określana jako bardzo dobra, a jednocześnie cena Aquael Unifilter 500 UV jest przystępna. Filtr ma ceramiczną oś wirnika, która jest wytrzymała, a co więcej, zapewnia cichą i bezawaryjną pracę. Model ma specjalną komorę na media filtracyjne. Zapobiega ona wlewaniu się wody z filtra do akwarium w trakcie jej zmiany czy mycia gąbek. Konsumentom podoba się również to, że urządzenie ma dwa niezależnie wkłady gąbkowe. Można je wyciągać pojedynczo i czyścić na zmianę. Obudowa filtr jest zrobiona ze szczelnych, solidnych materiałów, a utrzymanie jej w czystości nie wymaga dużo pracy.

 

Montaż

Urządzenie można zamontować na dwa sposoby – krótszym lub dłuższym bokiem, w zależności od tego, jaki kształt ma akwarium i jaki efekt chcemy uzyskać. Dodatkowo użytkownik ma możliwość podłączenia deszczowni. Jest to opcja dodatkowa, wspomniane akcesorium w razie potrzeby należy dokupić do zestawu. 

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Szafka pod akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Szafka pod akwarium to produkt, który chcesz kupić? Jeśli szukasz sprawdzonych propozycji, zachęcamy do przeczytania rankingu. Aby był on wiarygodny, przejrzeliśmy dokładnie opisy wielu modeli i poznaliśmy opinie użytkowników na ich temat. W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć szafki pod akwarium Plantica Ecco z aluminiowym stelażem 32 mm. Możesz mieć pewność, że konstrukcja modelu jest stabilna i wytrzymała. W szafce można zmieścić sporo rzeczy, co pozwala utrzymać porządek w pomieszczeniu. Płyta laminowana jest łatwa do utrzymania w czystości. Szafkę pod akwarium Diversa Budget, czyli kolejną naszą propozycję, można kupić w dobrej cenie. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Szafka pod akwarium ma solidny, aluminiowy stelaż, który wytrzymuje spore obciążenie i nie ulega zniekształceniom. Ma on mocną konstrukcję i jest łatwy w składaniu. Płyta laminowana nie jest podatna na zarysowania i ma gładką powierzchnię (łatwe czyszczenie).

Wady

Model ma system otwierania drzwiczek typu push to open, co wydaje się praktycznym rozwiązaniem. Po dłuższym czasie użytkowania wspomniany system wyrabia się i może nie działać jednak tak dobrze, jak na początku.

Podsumowanie

Produkt jest utrzymany w prostej stylistyce, dlatego pasuje do różnych wnętrz. Szafka jest pojemna, więc bez trudu zmieszczą się w niej wszystkie potrzebne akwarystom akcesoria. Wysokość całkowita modelu jest równa 77 cm.

Drugi wybór

Zalety

Mebel zrobiono z płyty laminowanej, która ma idealnie gładką powierzchnię, jest solidna, nie ulega zniekształceniom i łatwo utrzymać ją w czystości. Szafka pod akwarium ma dwie półki, na których można ustawić to, co chcemy mieć blisko zbiornika.

Wady

Produkt jest przeznaczony do samodzielnego montażu. Choć nie powinien on sprawiać żadnego problemu, może zajmować nieco więcej czasu, niż początkowo zakładaliśmy.

Podsumowanie

Szafka pod akwarium cieszy się dobrymi opiniami użytkowników. W tym przedziale cenowym trudno znaleźć równie dobry produkt. Mebel jest dostępny w kilku kolorach, więc można bez trudu wybrać taki, który będzie pasował do wnętrza naszego domu.

Rozważ też

Zalety

Produkt został wykonany z materiałów wykazujących podwyższoną odporność na działanie wilgoci. Mebel jest lekki i łatwo się go składa. Szafka ma półkę, na której zmieszczą się potrzebne akcesoria akwarystyczne.

Wady

Wybierając szafkę pod akwarium w kolorze czarnym, musimy liczyć się z tym, że osiadający na jej powierzchni kurz będzie od razu widoczny. W związku z tym konieczne będzie częstsze czyszczenie mebla.

Podsumowanie

Model jest chętnie polecany przez osoby mające w swoich domach akwaria. Do zakupu szafki przekonuje jej przystępna cena. Nie bez znaczenia jest też prosty design i wysoka jakość wykonania zapewniająca długi czas użytkowania.

 

 

9 najlepszych szafek pod akwarium. Opinie w 2024 roku 

 

Przedstawiamy ranking szafek pod akwarium, a w nim opisy polecanych przez akwarystów produktów. Jesteśmy pewni, że każdy, niezależnie od posiadanego akwarium i preferencji wizualnych, znajdzie dla siebie odpowiedni model.  

 

Szafka pod akwarium 100×40

 

1. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Orzech Plantica Ecco 100×40

 

Szafka pod akwarium 100×40 cm Plantica Ecco to jeden z najlepiej ocenianych przez użytkowników produktów. Ten model wyróżnia prosty design, który będzie pasował do wnętrz urządzonych w różnej stylistyce. Co więcej, producent zapewnia, że w razie potrzeby po dłuższym czasie użytkowania można łatwo zmienić fronty na nowe i w ten sposób odświeżyć wygląd pomieszczenia.

Szafka pod akwarium o wymiarach 100×40 cm ma wysokość całkowitą równą 77 cm, a wysokość pleców wynosi 35 cm. Do produkcji mebla wykorzystano wytrzymałą płytę laminowaną, która estetycznie się prezentuje i łatwo utrzymać ją w czystości. Stelaż Classic 32 mm odznacza się wytrzymałością. Zrobiono go z aluminium, czyli materiału, który jest jednocześnie lekki i odporny na zniekształcenia. 

Opinie na temat Plantica Ecco są pozytywne, dlatego też konsumenci, którzy szukają wysokiej jakości szafki pod akwarium, często decydują się właśnie na ten produkt. W szafkach mieszczą się wszystkie przedmioty niezbędne do utrzymania akwarium w dobrym stanie.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 60×30

 

2. Diversa Szafka Budget 60x30x60 Standard

 

Być może zainteresuje Cię szafka pod akwarium 60×30 cm Diversa Budget o otwartej konstrukcji. Ma ona dwie półki, na których można umieścić zarówno niezbędne akcesoria akwarystyczne, jak i ozdoby, które dopełnią charakteru wnętrza. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu, a jego składanie nie jest trudne. 

Diversa Budget to dobra i tania szafka pod akwarium wykonana z płyty laminowanej o grubości równej 18 mm. Wykorzystany w procesie produkcji materiał jest wytrzymały, co daje gwarancję stabilności i długiego czasu użytkowania. Warto wspomnieć, że szafka jest dostępna w kilku kolorach, a mianowicie: klon, buk, wiśnia, orzech, wenge i biały.

Konsumenci, odpowiadając na pytanie, dlaczego warto kupić model Diversa Budget, zwracają uwagę w szczególności na przystępną cenę produktu pozostającą w atrakcyjnym stosunku do jakości wykonania. Mebel ma prosty design, więc pasuje do większości wnętrz.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 112 l

 

3. Aquael 114615 Szafka pod Akwarium 80x35x72cm

 

Jeśli interesuje Cię szafka pod akwarium 112 l, zachęcamy do przeczytania opisu produktu Aquael 114615 Simple Cabinets. Jego dokładne wymiary to: długość – 80 cm, szerokość – 35 cm i wysokość – 72 cm. Mebel jest polecany do zestawów Aquael Classic 80 i Classic Box 80. Na szafce można umieścić akwarium o wymiarach: 80 cm x 35 cm z prostą szybą przednią. 

Mebel ma czarny kolor i prostą konstrukcję pozwalającą na szybki montaż. Składanie szafki pod akwarium zajmuje mało czasu, co potwierdzają w swoich opiniach użytkownicy. Produkt dobrze komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami, ale tak naprawdę będzie pasował do każdego pomieszczenia, bez względu na jego stylistykę. Szafka pod akwarium jest zrobiona z materiału wykazującego sporą odporność na działanie wody.

Do zakupu tego produktu zachęca przede wszystkim jego prosta stylistyka gwarantująca, że nawet w przypadku zmiany wystroju pomieszczenia, szafka z akwarium nadal będzie się ładnie z nim komponowała. 

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 80×40

 

4. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Lakier Plantica 80×40

 

ZL-80X40-BL Plantica to dobra szafka pod akwarium, której nie mogło zabraknąć w tym rankingu. Jej wysokość jest równa 77 cm. Mebel jest dostępny w białym kolorze z połyskującym wykończeniem, a w związku z tym jest chętnie wybierany przez osoby, które urządzają wnętrze swojego domu zgodnie z zasadami stylistyki nowoczesnej czy minimalistycznej.

Szafka pod akwarium 80×40 cm ma wytrzymały, aluminiowy stelaż Classic 32 mm. Wytrzymuje on spore obciążenie, dzięki czemu napełniony zbiornik z wodą jest solidnie trzymany. Mebel jest wykonany z płyty meblowej MDF. Szafka ma drzwi, które otwierają się po lekkim dociśnięciu (push to open), co jest wygodne. W środku mieszczą się wszystkie akcesoria potrzebne do utrzymania akwarium w odpowiednim stanie.

Zamieszczone w Internecie opinie o co ZL-80X40-BL Plantica wskazują, że produkt spełnia oczekiwania akwarystów. Szafka wygląda na solidną i zachowuje swój ładny wygląd na długo od momentu zakupu.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 120×40

 

5. Diversa Modern Szafka Kolor Extra AP

 

Diversa Modern to wysokiej jakości szafka pod akwarium 120×40 cm utrzymana w eleganckiej, klasycznej stylistyce. Mebel jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Do wyboru kupujący ma szafkę w kolorze gruszy, dębu rustykalnego i popielu, więc powinien z łatwością zdecydować się na model pasujący do wnętrza, w którym chce ustawić akwarium.

Produkt jest zrobiony z płyty laminowanej o grubości równej 18 mm i sprzedawany w zestawie z ramką maskującą podłoże akwarium. Na szafce znajduje się także otwór, który umożliwia podłączenie do zbiornika filtra, a w razie potrzeby także innych urządzeń. Półki i zamykane za szklanymi, półprzezroczystymi drzwiami schowki pozwalają odpowiednio zorganizować przestrzeń. 

Nie dziwi, że opinie o szafkach pod akwarium Diversa są pozytywne. Produkty tego producenta są wykonane z najwyższą starannością i nie inaczej jest w przypadku modelu Modern. Mebel jest wytrzymały i dobrze podtrzymuje wypełniony wodą zbiornik.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 80×35

 

6. Diversa Szafka Comfort Horizont 80x35x67 Extra

 

Diversa Comfort Horizont to solidnie zrobiona szafka pod akwarium 80×35 cm, która jest dobrze oceniana przez akwarystów. Postanowiliśmy więc uwzględnić ją w tworzonym rankingu. Produkt jest dostępny w 3 kolorach: grusza, dąb rustykalny i popiel. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu, a jego składanie nie okazuje się trudne ani czasochłonne.

W szafce bez wątpienia zmieści się filtr, a także pokarm dla ryb i inne potrzebne akcesoria. Mebel ma ramkę maskującą podłoże akwarium, dzięki czemu zbiornik ładnie się prezentuje. Na uwagę zasługuje też jakość wykonania szafki pod akwarium. Do jej produkcji wykorzystano płytę laminowaną o grubości równej 18 mm. 

Diversa Comfort Horizont to godna polecenia szafka pod akwarium, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale też jest praktyczna. Można w niej zmieścić potrzebne przedmioty i lepiej uporządkować przestrzeń. Mebel wytrzymuje spore obciążenie i nie ugina się pod ciężarem napełnionego zbiornika.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 120×50

 

7. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Połysk Plantica 120x50cm

 

Interesuje Cię szafka pod akwarium 120×50 cm i zastanawiasz się, jaki produkt kupić? Dobrą propozycją będzie ZL Plantica, czyli elegancko i nowocześnie wyglądający model w kolorze czarnym. Szafka jest lakierowana na wysoki połysk, co podoba się większości kupującym.

Dokładna wysokość produktu to 77 cm. W modelu zastosowano wytrzymały stelaż Classic 32 mm, który utrzymuje sztywno całą konstrukcję i odznacza się wytrzymałością. Szafka została zrobiona także z płyty meblowej MDF, która nie jest podatna na zarysowania. Drzwiczki szafki mają system push to open, więc łatwo się otwierają. W środku mieści się sporo rzeczy, więc nie będziemy mieć problemu z ustawieniem potrzebnych przedmiotów.

Możliwe, że nadal nie jesteś pewny, czy warto inwestować w szafkę pod akwarium ZL Plantica. Jesteśmy jednak przekonani, że do jej zakupu zachęcą Cię pochlebne recenzje zamieszczane w Internecie przez innych akwarystów.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 150×50

 

8. Diversa Szafka Modern 150x50x77 Kolor Extra

 

Jaka szafka pod akwarium 150×50 cm jest godna polecenia? Sporo osób zapewnia, że u nich dobrze sprawdza się model Diversa Modern, który pasuje przede wszystkim do klasycznie urządzonych wnętrz. Istotną zaletą jest to, że kupujący może wybrać, w jakim kolorze będzie szafka (grusza, dąb rustykalny i popiel). To pozwala na zakup idealnie dopasowanego do wystroju wnętrza mebla.

Test szafek pod akwarium potwierdził, że opisywany model jest solidnie wykonany, co wiąże się z wysoką jakością materiałów użytych w produkcji. Konstrukcja jest stabilna, a płyta laminowana o grubości 18 mm wytrzymuje spore obciążenie i na długo zachowuje estetyczny wygląd. Szafka jest pojemna, co stanowi jej dodatkowy atut. 

Model jest przeznaczony do samodzielnego montażu, choć jak twierdzą kupujący, jego składanie nie jest trudne i zajmuje niewiele czasu. Montaż można z powodzeniem przeprowadzić bez pomocy dodatkowej osoby.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 100×50

 

9. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Plantica Alaska 100x50cm

 

Zastanawiasz się, jaka szafka pod akwarium 100×50 cm spełni Twoje oczekiwania? Polecamy zapoznać się z opisem ZL Plantica Alaska. Ma ona wysokość całkowitą 77 cm, a wysokość pleców jest równa 35 cm. Model jest zbudowany na aluminiowym stelażu, który stabilnie podtrzymuje całą konstrukcję. 

Szafkę zrobiono z laminowanej płyty meblowej w kolorze białym, która ładnie się prezentuje i pasuje do każdego wnętrza. Szafka otwiera się po lekkim dociśnięciu (push to open), dlatego można łatwo sięgnąć po to, co znajduje się w środku. Jest ona dodatkowo pojemna.

Dlaczego prezentowany produkt cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników? Wynika to przede wszystkim z jego praktyczności. Na szafce można postawić akwarium i mieć pewność, że będzie ono bezpieczne, a także schować do środka potrzebne do czyszczenia zbiornika akcesoria, pokarm dla rybek czy filtr.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką szafkę pod akwarium kupić?

 

Wiele osób marzy o tym, aby mieć w swoim salonie duże akwarium, które będzie można podziwiać w trakcie odpoczynku. Nie ulega wątpliwości, że napełniony wodą zbiornik, w którym pływają kolorowe rybki zwraca uwagę gości i stanowi ciekawe dopełnienie wnętrza. Trzeba jednak wiedzieć, że posiadanie rybek to duża odpowiedzialność. Trzeba odpowiednio o nie dbać, a przed podjęciem decyzji o hodowli odpowiednio się do tego przygotować, kupując niezbędne akcesoria. Aby zbiornik dobrze się prezentował i miał stabilne podparcie, potrzebuje solidnie wykonanej szafki. Jak taką znaleźć?

Wielkość – jaka jest najlepsza szafka pod akwarium?

Chcąc być zadowolonym z zakupu szafki pod akwarium, trzeba przede wszystkim zadbać o jej dopasowanie do wielkości zbiornika. Ma to znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa. Jeśli mebel będzie zbyt mały, istnieje duża szansa, że nie utrzyma napełnionego wodą akwarium, co może mieć bardzo złe skutki. Co więcej, jeśli szafka nie jest dostosowana do wielkości zbiornika, może powodować jego przechylanie się na jedną ze stron, co również zwiększa możliwość wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Dobór produktu odpowiednio do pojemności i wymiarów akwarium jest też ważna ze względów wizualnych. Jeśli szafka okazuje się o wiele większa od zbiornika, optycznie wydaje się on mniejszy. W efekcie to właśnie mebel zwraca większą uwagę gości niż zbiornik i pływające w nim rybki. Nie ulega wątpliwości, że każdy chciałby uniknąć takiej sytuacji.

 

Materiał wykonania

Kupując szafkę pod akwarium, trzeba sprawdzić, z jakich materiałów została ona wykonana. Musi być ona wytrzymała, tak aby mogła utrzymać ciężki zbiornik i na długo zachować estetyczny wygląd. Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji takich mebli? Najczęściej są one zrobione z płyty meblowej MDF, która jest stosunkowo tania i wytrzymała. Warto, aby szafka była zabezpieczona specjalną okleiną zwiększającą odporność na działanie wilgoci. Niektóre dostępne na rynku modele są tak skonstruowane, aby w razie potrzeby można było szybko wymienić fronty i boki. Takie rozwiązanie jest doceniane, bo dzięki niemu w razie potrzeby można odświeżyć wygląd szafki i wydać przy tym zdecydowanie mniej pieniędzy niż w przypadku zakupu nowego modelu.

Istotnym elementem każdej szafki pod akwarium jest stelaż, który jest robiony ze stali albo aluminium. Drugi ze wspomnianych materiałów jest częściej wykorzystywany, a wszystko dlatego, że jest lżejszy, a jednocześnie równie solidny. 

 

Półki pozwalające zorganizować przestrzeń

Najlepsza szafka pod akwarium ułatwia zachowanie porządku, dlatego też zastanawiając się nad zakupem określonego mebla, warto sprawdzić, czy ma on odpowiednią ilość półek. W szafce powinny bez problemu zmieścić się akcesoria przeznaczone do pielęgnacji zbiornika, pożywienie dla ryb, a także niezbędne urządzenia pozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków w akwarium. Często szafki mają specjalne otwory umożliwiające łatwy montaż sprzętów. W sklepach znajdziemy meble o otwartej i zamkniętej konstrukcji. Pierwsze z wymienionych są tańsze i zwykle dostosowane do mniejszych zbiorników. Dzięki szafce z drzwiczkami łatwiej jest nam zachować porządek, bo nie widać tego, co znajduje się w środku. Drzwiczki mogą mieć standardowe uchwyty albo być wykonane przy wykorzystaniu systemu push to open (automatyczne otwieranie po lekkim dociśnięciu).

 

Montaż

Szafki pod akwarium są z reguły przeznaczone do samodzielnego montażu, więc warto przeczytać opinie na temat wybranego modelu i dowiedzieć się, czy jego składanie jest proste. W zestawie zawsze jest instrukcja, zazwyczaj z obrazkami ułatwiającymi montaż. W komplecie powinniśmy znaleźć niezbędne akcesoria pozwalające złożyć poszczególne elementy w całość.

Design

Dla wielu osób kluczowe znaczenie, poza jakością wykonania, ma też design szafki pod akwarium. Nie ma w tym nic dziwnego, bo prawie każdemu zależy, aby poszczególne elementy umieszczone w danym pomieszczeniu do siebie pasowały. W sklepach można znaleźć meble w różnych kolorach. Szafki pod akwarium występują zarówno ze zwykłymi, jak i lakierowanymi, bardziej nowoczesnymi frontami. Wybór jest duży, więc każdy powinien znaleźć produkt, który przypadnie mu do gustu.

 

Szafki pod akwarium w dobrych cenach

Zastanawiając się nad tym, jaką szafkę pod akwarium wybrać, konsumenci biorą pod uwagę cenę poszczególnych modeli i nierzadko chętniej kupują te tańsze. Istnieje możliwość zakupu dobrej jakości szafki pod akwarium już za ok. 150 zł lub niewiele więcej. Standardowa cena wynosi jednak zwykle ok. 500 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wzmocnić szafkę pod akwarium?

Nie każda szafka pod akwarium jest wystarczająco wytrzymała, dlatego też akwaryści szukają informacji na temat tego, jak ją wzmocnić. Jeśli konstrukcja mebla zacznie się lekko uginać, oznacza to, że nie wytrzymuje ona obciążenia. W takim wypadku warto zastosować jedno z polecanych przez konsumentów rozwiązań. Skutecznym sposobem na wzmocnienie konstrukcji jest dołożenie na górę płyty w tym samym kolorze i jej połączenie z meblem. Trzeba też pamiętać o bokach, które jeśli są cienkie, po pewnym czasie zaczną się uginać. W środku szafki można zastosować metalowe elementy, które wzmocnią całą konstrukcję (np. stelaż). Jeśli jednak nie mamy czasu na wykonywanie takich prac, lepiej wymienić szafkę na nową, zwracając szczególną uwagę, czy wybrany model ma mocny stelaż.

P2: Ile wytrzyma szafka pod akwarium?

To, ile wytrzyma szafka pod akwarium, zależy od wielu czynników m.in. jej wielkości, jakości zastosowanych materiałów i wzmocnienia konstrukcji. Kupując taki mebel, powinniśmy dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. W opisie szafki powinno być wskazane, pod akwarium o jakich wymiarach jest ona przystosowana. Im materiał jest solidniejszy, tym większe obciążenie wytrzyma. Stawianie zbiornika z wodą na zbyt małym modelu może skutkować uszkodzeniem mebla, a w konsekwencji także akwarium. 

 

P3: Jak zrobić szafkę pod akwarium?

Nie każdy jest zainteresowany zakupem szafki pod akwarium, niektórzy konsumenci chcą zrobić mebel samodzielnie. Oczywiście jest to wykonalne, tylko trzeba przygotować odpowiedni plan działania, kupić materiały i mieć pod ręką potrzebne narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy trzeba określić, jak duże akwarium chcemy mieć i dokładnie pod nie dopasować wymiary tworzonej szafki. Konstrukcja mebla powinna opierać się na stalowym lub aluminiowym stelażu. Profile do jego zrobienia znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Kolejnymi potrzebnymi elementami będą płyty meblowe. Robiąc szafkę samodzielnie, można określić, jaki kolor będzie ona miała i dopasować ją idealnie do wnętrza swojego domu. Materiał, z którego robimy produkt, musi wykazywać odporność na działanie wilgoci. Warto pomyśleć o odpowiednim zorganizowaniu półek, aby w środku można było bez trudu zmieścić wszystkie potrzebne akcesoria.

 

P4: Ile kosztuje szafka pod akwarium?

Jeśli mamy niewielkie akwarium, nie musimy się obawiać o to, że koszty zakupy odpowiedniej szafki będą bardzo wysokie. Solidnie wykonany mebel można znaleźć już za niewiele ponad 100 zł. Takie szafki mają specjalnie wydzielone półki, choć zwykle mają też otwartą konstrukcję, co nie wszystkim się spodoba. Większe meble kosztują ok. 500 zł, choć wiele zależy od designu, użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań. W sklepach można też znaleźć szafki za 1000 zł, a nawet i więcej. Najważniejsze jest to, aby mebel był wytrzymały i ładnie komponował się z wystrojem wnętrza. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni z jego zakupu.

P5: Gdzie kupić szafkę pod akwarium?

Największy wybór szafek pod akwarium jest w Internecie i tam też akwaryści zachęcają do robienia zakupów. Wykorzystując przeglądarkę, można znaleźć solidnie wykonane modele, a ponadto zawęzić krąg swoich poszukiwań do konkretnych szafek i w ten sposób łatwiej podjąć decyzję zakupową. Zakupy online są o tyle wygodne, że nie musimy zastanawiać się, jak przewieźć mebel ze sklepu (szczególnie, jeśli jest on duży, albo nie mamy auta), bo dostawą zajmuje się zewnętrzna firma.