Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Pawie oczko, czyli gupiki to jedne z najpopularniejszych akwariowych rybek z gatunku słodkowodnych. Mogą się szybko rozmnażać i nie wymagają dużej pielęgnacji. Są ciekawą propozycją dla początkujących hodowców. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat gupików i dowiesz się, jakie jest najlepsze akwarium dla tego gatunku rybek. 

 

Gupiki – o gatunku

Samiec pawiego oczka osiąga od 3 do 5 cm długości. Samice są dłuższe i okrąglejsze. Rybki w akwarium mogą dożyć 5 lat, natomiast w środowisku naturalnym ok. 2 lata. Gupiki rozmnażają się żyworodnie. Samice przybierają oliwkowo szary kolor. Samce mają wydłużoną płetwę ogonową, która przybiera różnorodne kształty i kolory. Gupiki nie są zagrożonym gatunkiem, ponieważ szybko się rozmnażają. W środowisku naturalnym występują w rejonach północnej Amazonii, Afryki Północno-Wschodniej oraz w części Ameryki Południowej. Najczęściej można je spotkać na brzegach akwenów oraz w półsłonych zbiornikach wodnych ujść rzecznych. Stworzenia unikają głębokich zbiorników, wolą wody przybrzeżne. Pawie oczko należy do ryb bardzo wytrzymałych, bez trudu odnajdują się w nowych warunkach. 

Akwarium

Do hodowli gupików zaleca się akwarium o pojemności wynoszącej 54 l. Wynika to z tego, że biologia w zbiorniku o większych rozmiarach jest bardziej stabilna. Mniej gwałtowne są w nim skoki pH oraz wahania temperatury wody. Woda dla pawiego oczka powinna być twarda 10 – 30 dGH, alkaliczna do zasadowej z przedziału od 7 do 8 pH. Jej temperatura powinna wynosić od 26 do 28 st. C. Rybki dobrze tolerują także wodę słoną, ponieważ należą do gatunku euryhalicznego (znoszą różny stopień zasolenia wody). Mogą żyć w wodach słodkich, słonawych, a także w morskich. Ważne jest odpowiednie napowietrzenie wody i utrzymywanie jej w czystości. Eksperci zalecają stosowanie różnych wkładów filtracyjnych w jednym filtrze. 

W przypadku pawiego oczka rodzaj podłoża akwarium nie jest istotny dla zdrowia oraz kondycji. Warto jednak wybierać ciemniejszy żwir, który pozwoli na dłuższe zachowanie estetycznego wyglądu. Gupiki lubią akwaria, w których znajduje się duża ilość roślin. Jednak lepiej unikać gatunków, które wytwarzają drobne, igiełkowate liście (rybki mają tendencję do zjadania roślinności). Wodę w zbiorniku powinniśmy wymieniać raz na 1 – 2 tygodnie. Pozbywamy się części wody z akwarium i w wolne miejsce wlewamy uprzednio odstaną wodę. Jeżeli nie zapewnimy gupikom odpowiednich warunków, łatwo mogą zachorować. Najczęstszymi dolegliwościami tego gatunku ryb jest pleśniawka, gruźlica oraz ichtiosporidioza, która wywoływana jest przez pasożytnicze grzyby.

 

Gupiki a inne gatunki ryb

Pawie oczko należy do ryb towarzyskich. Jeżeli chodzi o gatunki, z jakimi gupiki mogą przebywać w jednym akwarium, najlepiej będzie, jeżeli hodowca zdecyduje się na rybki tego samego gatunku (zdarza się, że samce wykazują agresywność względem samic) lub inne piękniczkowate (mieczyki, płatki) oraz na żyjące przy dnie – kiryski. Wybór może paść także na tęczanki oraz danio. Jeżeli akwarium jest dobrze urządzone oraz zawiera odpowiednią ilość roślin, możemy zdecydować się na zakup krewetek karłowatych. Warto wiedzieć, że małe krewetki mogą zostać zjedzone przez gupiki. Pawie oczka w jednym akwarium nie mogą przebywać z bojownikami, kolcobrzuchami, brzankami, glonojadami syjamskimi oraz tetrami, a także żółwiami, krabami i rakami, dla których pawie oczka mogą być pożywieniem.

 

Rozmnażanie

Hodowcy zalecają hodowlę gupików w większych grupach, przynajmniej 8 osobników. Ryby tego gatunku chętnie się rozmnażają, także w niewielkich zbiornikach. Pawie oczko należy do grupy ryb żyworodnych. Oznacza to, że nie składa ono jaj na liściach. Do momentu wyklucia jaja przebywają w ciele samicy. Znakiem wskazującym na to, czy rybka jest w ciąży, jest pojawienie się ciemnej plamki w okolicach odbytu. W późniejszym czasie możemy dostrzec zwiększające się rozmiary brzucha. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samica tuż przed porodem pływa blisko dna, często ocierając się o kamienie oraz dekoracje. W tym momencie możemy zdecydować się na przeniesienie jej do osobnego akwarium. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie kotnika dla gupików. Wtedy narybek rozwija się w takich samych warunkach, co okazy dorosłe. Małe gupiki są w stanie przetrwać w zbiorowym akwarium tylko wtedy, kiedy znajduje się w nim odpowiednia ilość roślin oraz kryjówek, oraz kiedy nie hodujemy w zbiorniku dużych ryb. 

Pożywienie

Pawie oczko jest rybą wszystkożerną. W środowisku naturalnym odżywia się szczątkami alg, okrzemkami, bezkręgowcami, fragmentami roślin oraz larwami owadów. Większą część diety stanowią glony. Dieta ryb uzależniona jest od warunków oraz dostępności pokarmów w danym środowisku. Gupiki, które hodowane są w akwariach, powinny dostawać zróżnicowane pokarmy suche, mrożone, żywe (wodzienie, dafnie, artemie, oczliki) oraz roślinne (blanszowany szpinak, sałatę). W przypadku podawania roślin istotne jest, aby pochodziły one z własnej, ekologicznej uprawy, która nie jest chemicznie nawożona produktami ochrony roślin oraz innymi nawozami azotowymi. Ważną informacją dla hodowców jest fakt, iż gupiki nie mogą spożywać ciężkostrawnych pokarmów, jak np. proteinowej ochotki.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Bojownik ze względu na okazały wygląd jest chętnie wybierany przez hodowców rybek. Dzięki pięknemu ubarwieniu wzbudza sympatię i zainteresowanie wśród najmłodszych. Decydując się na jego zakup, warto wiedzieć, w jakich warunkach powinna żyć rybka i jakie jest najlepsze akwarium dla bojownika? 

 

Bojownik – opis gatunku

Bojowniki należą do gatunku ryb labiryntowych z rodziny guramiowatych. W środowisku naturalnym można je spotkać w wodach azjatyckich, m.in. w Wietnamie, Tajlandii i Kambodży. Występują w dzikich akwenach oraz na polach ryżowych. Pomimo dzikiej formy stworzenia narażone są na wyginięcie. Okazy, które możemy spotkać w środowisku naturalnym, nie mają efektownego wyglądu (brak dużych płetw oraz intensywnego ubarwienia). Ubarwienie uzyskują drogą selekcji. Często zdarza się, że bojowniki zmieniają swoją płeć. 

 

Akwarium

Samce bojowników mogą osiągnąć nawet 10 cm długości, dlatego nie możemy trzymać ich w małych zbiornikach. Wybór małego akwarium mógłby uniemożliwić swobodne pływanie, a także spowodować wystąpienie różnych chorób, w najgorszym wypadku doprowadzić bojownika do śmierci. Jeżeli chcemy, aby rybka żyła jak najdłużej, warto zdecydować się na zakup zbiornika o pojemności od 10 do 30 litrów. Najlepiej wybierać prostokątne modele, ponieważ szklane kule nie są odpowiednie dla bojowników. W takich zbiornikach rybki pływają w kółko i są nerwowe. Kiedy wybierzemy odpowiednią wielkość akwarium, warto kupić potrzebne akcesoria, takie jak pokrywa czy oświetlenie. Dobrze dobrane oświetlenie uwydatni piękno bojownika.

Akcesoria

Przy zakupie akwarium do domu, warto zainwestować także w odpowiedni filtr z napowietrzaniem oraz grzałkę z termostatem. Termostat odpowiada za utrzymanie ustawionej temperatury, która powinna być na poziomie 24 – 30 st. C. Jeżeli chcemy kontrolować temperaturę, możemy umieścić w wodzie termometr. Jednym z podstawowych warunków dotyczących hodowli bojowników jest przebywanie zwierząt w czystej wodzie o pH 6.0 – 8.0. Ważna jest regularna wymiana wody (jednorazowo należy wymienić ok. 30% wody). Bojowniki są żarłocznym gatunkiem, przez co wytwarzają dużą ilość ekskrementów (odchodów). Istotne jest zachowanie czystości wody i dna zbiornika. W przeciwnym razie bojowniki będą chorować, staną się apatyczne, niekiedy mogą przestać przyjmować pokarm. 

 

Aranżacja akwarium dla bojownika

Przy wyposażeniu akwarium ważną rolę odgrywa jego dekoracja. Tylną ścianę można ozdobić tłem np. ciemnych skał. Musimy pamiętać, aby nie było efektu lustrzanego odbicia, ponieważ widok „innej” ryby może wzbudzić agresję oraz nerwowość bojownika. Podłoże zbiornika powinno być pokryte trzema warstwami. Jako pierwszą warstwę umieszczamy żwir o granulacie 1 – 2 cm, kolejna warstwa powinna być drobniejsza, a ostatnia ma być drobnym piaskiem. W tak przygotowanym podłożu możemy umieścić rośliny. Są one bardzo istotne, ponieważ samiec bojownika buduje na nich pieniste gniazdo. Ciekawy element ozdobny mogą stanowić korzenie oraz małe skałki. W akwariach, które przeznaczone są dla dzieci, często umieszczane są sztuczne dekoracje, takie jak zamki lub groty.

 

Czy bojownik może przebywać w akwarium z innymi rybami?

Niektórzy twierdzą, że bojowniki są agresywnymi rybami. Prawdą jest, że samce tego gatunku zaciekle walczą ze sobą i często dochodzi do śmierci jednego z rywali. Problem dostrzegany jest głównie w obrębie gatunku, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby bojowniki przebywały w akwarium z innymi rybkami. Stworzenia mogą nerwowo reagować na swoje odbicie. Bojownik może niszczyć płetwy oraz płaszczyć ryby znajdujące się w tym samym akwarium. Problem ten pojawia się, kiedy zajmujemy się hodowlą wielu dominujących osobników np. skalarów. Opisywana ryba jest mało ruchliwa. 

Jak odpowiednio dbać o bojownika? 

Jeżeli zdecydujemy się na zakup bojownika, musimy dbać o czystość akwarium. Wodę należy zmieniać raz w tygodniu. Wymieniamy ok. 1/3 wody. Częsta wymiana spowodowana jest niewielką pojemnością zbiornika oraz słabą równowagą biologiczną. Używaną wodę powinniśmy odpowiednio przygotować. Najlepiej jest, aby uzdatnić ją odpowiednimi preparatami. Warto także regularnie oczyszczać powierzchnię szyb, na których osadzają się glony. Rozwiązaniem, które może zapobiec nadmiernemu osadzaniu się wodorostów, jest wprowadzenie do akwarium młodych osobników zbrojników. W sklepach zoologicznych możemy bez problemu znaleźć pożywienie dla bojowników. Najlepiej kupować karmę pochodzenia zwierzęcego, np. larwy ochotki lub larwy komarów. Jest ona najbardziej wartościowa. Bojowniki zwalczają drapieżne wirki oraz płazińce, które pojawiają się w zaniedbanych akwariach. Do hodowli bojowników wystarczy podstawowe wyposażenie, zieleń oraz odpowiednia ilość przestrzeni w zbiorniku.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Ze względu na to, że akwarium z pływającymi w środku rybkami ładnie wygląda, sporo osób pragnie rozpocząć hodowlę. Pojawia się jednak pytanie, jak założyć pierwsze akwarium. Jeśli nie mamy wśród znajomych osoby z doświadczeniem w tym zakresie, pierwszym miejscem, w którym szukamy informacji, jest zwykle Internet. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który powstał na podstawie wiedzy i doświadczenia akwarystów. Jesteśmy pewni, że ujęte w nim wskazówki ułatwią Ci zakładanie pierwszego akwarium.

 

Stworzenie listy zakupów

Podczas zakładania zbiornika wodnego ważna jest odpowiednia organizacja. Dlatego też jednym z pierwszych zadań, jakie musi wykonać początkujący akwarysta, jest stworzenie listy niezbędnych akcesoriów. Oczywiście na samym jej szczycie znajdzie się akwarium, które musi być dostosowane pod względem wielkości dostosowanej do pomieszczenia, a także w zależności od ryb, jakie chcemy hodować. Na rynku są różne rodzaje zbiorników, więc bez względu na potrzeby powinniśmy bez problemu znaleźć dla siebie odpowiedni produkt. Wśród niezbędnych sprzętów do akwarium można wyróżnić filtr i grzałkę do wody. Wiele osób inwestuje też w odmulacz do akwarium na baterie, choć trzeba podkreślić, że w sklepach można znaleźć też modele ręczne. Korzystanie z nich może okazać się jednak nieco mniej wygodne. Odmulacze są potrzebne, aby łatwo czyścić dno. Niezbędnym wyposażeniem jest też pompa i stosowne oświetlenie. Polecane są moduły LED, które dobrze oświetlają zbiornik i można je kupić ze światełkami w różnych kolorach. Na liście niezbędnych akcesoriów do kupienia powinien znaleźć się też czyścik do szyb, termometr i siatka do odławiania ryb. Oczywiście nie możemy też zapominać o pokarmie. Kiedy już będziemy mieć swoją listę, najlepiej wybrać jeden sklep internetowy i dokonać w nim zakupu. Oczywiście możemy też zdecydować się na zakupy stacjonarne, jednak w przypadku nabywania tak dużej liczby produktów, może się to zdecydowanie mniej opłacać.

Wybranie miejsca do ustawienia akwarium

Przy zakładaniu domowego akwarium należy się zastanowić, gdzie je umieścimy. Należy podejść do tego rozsądnie, bo późniejsze przenoszenie zbiornika może okazać się kłopotliwe. W jakim miejscu powinniśmy ustawić akwarium? Przede wszystkim powinno być ono lekko zacienione. Jeśli do zbiornika będzie wpadało zbyt dużo światła słonecznego, może to spowodować rozwój glonów. Tym samym akwarium będzie szybciej się zanieczyszczało i wymagało częstszej pielęgnacji. Najlepiej, jeśli zbiornik będzie ustawiony na specjalnie przygotowanej do tego szafce, to da nam pewność, że mebel wytrzyma spore obciążenie i będzie gwarantował stabilność. W Internecie znajdziemy duży wybór szafek pod akwarium dostosowanych do zbiorników o różnych wymiarach i kształtach. Meble są dostępne w różnych kolorach, dlatego ich dopasowanie do wnętrza nie powinno okazać się zbyt wymagające. Akwaryści wskazują też, aby wybierać miejsce ustawienia zbiornika z łatwym dostępem do źródła zasilania. Trzeba pamiętać, że niektóre akcesoria do pracy wymagają podłączenia do prądu. Tam, gdzie postawimy akwarium, musi być na tyle dużo miejsca, aby można było wygodnie wykonywać wszystkie czynności związane z jego pielęgnacją. Ostatnią, choć równie ważną kwestią w kontekście wybrania miejsca akwarium jest to, aby wziąć pod uwagę, że ma być ono widoczne dla odwiedzających nas gości. Większości akwarystom zależy, aby zbiornik wzbudzał wśród innych osób podziw, więc ukrywanie go w zakamarkach mieszkania nie jest dobrą decyzją. 

 

Urządzenie akwarium

Kiedy już kupimy potrzebne rzeczy i zdecydujemy, gdzie ustawić akwarium, możemy rozpocząć jego urządzenie. Najważniejszym punktem na tym etapie jest wybranie odpowiedniego podłoża. Może być ono zrobione z piasku albo żwiru. Jeśli wybierzemy kamyczki (bardziej powszechne), pamiętajmy, aby nie były one zbyt duże ani za małe. Należy też zwrócić szczególną uwagę na ich pochodzenie. Podłoże nie może być sztucznie barwione, bo może to oznaczać, że zawiera szkodliwe substancje, które będą negatywnie wpływać na środowisko wodne. Dlaczego podłoże jest tak ważne? Przede wszystkim dzięki niemu ryby lepiej czują się w zbiorniku. Ponadto podłoże zwiększa walory estetyczne zbiornika i pozwala zasadzić w środku ładne roślinki. Sadzenie można przeprowadzić przed lub po nalaniu wody do środka. Pierwszy ze sposobów wydaje się wygodniejszy. Do zbiornika warto też wstawić drobne dekoracje w postaci budowli. Rybki będą mogły się skrywać w środku, a dzięki temu ich codzienne życie okaże się ciekawsze. 

Zarybianie zbiornika

Ostatnim krokiem jest zarybianie zbiornika, jednak zanim się tego podejmiemy, musimy wypełnić akwarium wodą i odczekać, aż będzie miała ona odpowiednie właściwości. Warto użyć preparatu, który oczyści wodę ze szkodliwych substancji. Zbiornik powinien stać bez ryb przez kilkanaście dni. Niezbędny jest stabilny montaż filtra i grzałki. Jeśli mowa o wybieraniu gatunków ryb do akwarium, możliwości są bardzo duże. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w hodowli, najlepiej wybierać ryby dla osób początkujących, które nie są zbyt wymagające w hodowli (to m.in. pawie oczko, kirysek czy welonka).

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Regularne czyszczenie akwarium jest obowiązkiem każdego hodowcy. Jeśli woda w zbiorniku zacznie mętnieć, a osadzające się na dnie zabrudzenia nie będą regularnie usuwane, istnieje duże niebezpieczeństwo, że ryby przestaną odpowiednio się rozwijać i pojawią się u nich różnego rodzaju choroby. Z tego też względu warto dowiedzieć się, jak odpowiednio pielęgnować akwarium. Jak wyczyścić żwir, jeśli jeszcze nie kupiliśmy odmulacza? Czy jest to w ogóle możliwe?

 

Jak często czyścić akwarium?

Częstotliwość czyszczenia akwarium zależy od jego wielkości, a także znajdujących się w środku rybek. Zwykle prace tego typu należy wykonywać co około 2 tygodnie. Może się jednak zdarzyć, że wystarczy czyścić zbiornik nieco rzadziej, albo odwrotnie, częściej niż zostało to przyjęte w ogólnych zaleceniach. Początkującym akwarystom może się wydawać, że to pielęgnacja dużego akwarium jest bardziej czasochłonna, jednak nie jest to zasadą. W większym zbiorniku można zasadzić zdecydowanie więcej roślin i tym samym zapewnić tam zbliżone do naturalnych warunki do życia. To z kolei sprawia, że akwarium wolniej się zanieczyszcza. Warto zapisywać, kiedy ostatnio czyściliśmy akwarium i starać się planować następne prace. Niezbędna jest też obserwacja tego, jak wygląda zbiornik i jak zachowują się pływające w środku ryby. 

Usuwanie zabrudzeń z dna – proste sposoby

Najwięcej zabrudzeń osadza się na dnie, dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to miejsce. W jaki sposób oczyścić żwirek bez użycia odmulacza? Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się zabrudzeń, a nie mamy tego sprzętu, najlepiej wyciągnąć wszystkie elementy ze zbiornika. Takie czyszczenie jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonne. Trzeba pamiętać o tym, aby przełożyć rybki w bezpieczne miejsce, co może być trudne, jeśli mamy ich dużo. Takie działania wiążą się też z dodatkowym stresem dla naszej ławicy. Osoby, które nie mają odmulacza, po przełożeniu rybek do innego zbiornika, powinny wylać wodę z akwarium i wyczyścić wszystkie znajdujące się w nim elementy, w tym żwirek, budowle i roślinki. Pamiętajmy jednak, że wlanie całkiem nowej wody do zbiornika nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, bo wtedy naturalne środowisko, które zdążyło się w nim rozwinąć, jest niszczone. Dlatego też zdecydowanie lepszym sposobem na efektywne czyszczenie dna i całej zbiornika jest używanie odmulacza. Jego zakup nie jest dużą inwestycją, a korzyści z niej płynące są znaczące.

 

Czy warto kupić odmulacz do akwarium?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje ryby miały jak najlepsze warunki do życia, jesteśmy pewni, że nie trzeba będzie długo namawiać Cię do zakupu odmulacza do akwarium. Każdy doświadczony akwarysta zgodzi się z tym, że jest to jedno z niezbędnych urządzeń pozwalających na szybką i efektywną pielęgnację zbiornika. Za jego pomocą można łatwo przeprowadzić zabieg odmulania, czyli pozbyć się zalegających na dnie zabrudzeń. Dodatkowo odmulacz pozwala usunąć resztki pokarmu, a także oczyścić wodę z odchodów zwierząt akwariowych. Dlaczego usuwanie mułu jest tak ważne? Bez wątpienia sprawia on, że zbiornik nie prezentuje się zbyt dobrze, niemniej jednak nie liczy się tylko wygląd akwarium, ale przede wszystkim to, jakie reakcje zachodzą w środku. Jeśli w zbiorniku jest dużo mułu, wydziela on szkodliwe związki azotu, które mogą powodować poważne problemy, a dokładniej wpływać negatywnie na zdrowie ryb. 

Co zrobić, aby rzadziej czyścić akwarium?

Część osób zastanawia się nad tym, co robić, aby móc rzadziej czyścić akwarium. Warto wprowadzić w życie kilka reguł, które z pewnością przyniosą satysfakcjonujące efekty. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby używać wysokowydajnego filtra do wody. W miarę możliwości powinien być on zamontowany jak najbliżej dna, wtedy będzie mógł zasysać opadające tam zanieczyszczenia. Ważne jest również to, aby nie przekarmiać ryb. Jeśli do zbiornika będzie trafiało zbyt dużo jedzenia, woda szybciej zacznie mętnieć. Jeśli jesteśmy dopiero na początku swojej drogi związanej z hodowlą ryb i nie do końca wiemy, ile pokarmu one potrzebują, powinniśmy obserwować, czy szybko on znika, czy może jednak opada na dno. Na tej podstawie będziemy mogli stosunkowo łatwo określić dzienną dawkę jedzenia. Niektórzy akwaryści polecają też, aby zainteresować się uprawą roślin akwariowych. Jeśli będą one dostosowane do warunków panujących w zbiorniku, zauważymy, że woda dłużej pozostaje czysta. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że hodowanie ryb wymaga od nas cierpliwości i odpowiedniej organizacji. Na rynku są jednak dostępne akcesoria, które znacznie ułatwiają zachowanie odpowiednich warunków w zbiorniku i jego skuteczną pielęgnację. Chcąc zadbać o czystość dna, warto regularnie używać odmulacza. W sklepach są dostępne różne rodzaje tego sprzętu, a ich cena nie jest wygórowana.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Jeśli myślisz o założeniu akwarium, z pewnością w Twojej głowie pojawiło się pytanie dotyczące tego, jakie akcesoria są przydatne. Co trzeba kupić, aby woda w zbiorniku miała odpowiednie właściwości i jakość, akwarium ładnie się prezentowało, a znajdujące się w nim rybki miały zapewnione odpowiednie warunki do życia? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj go i dowiedz się, co o akcesoriach musi wiedzieć każdy początkujący akwarysta.

 

Filtr do wody

Większośc osób zdaje sobie sprawę z tego, że do zapewnienia dobrej jakości wody niezbędny jest sprawnie działający filtr. To urządzenie oczyszcza wodę w zbiorniku, dzięki czemu nie mętnieje ona tak szybko. W zbiorniku nie rozwijają się szkodliwe bakterie, które mogłyby źle wpływać na zdrowie ryb. Jeśli nie będziemy używać dobrego filtra, woda nie tylko szybko zmieni swój początkowy kolor, ale też zacznie nieprzyjemnie pachnieć. W sklepach można znaleźć różne rodzaje filtrów: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. 

 

Grzałka do wody

Woda w zbiorniku powinna mieć określoną temperaturę, w zależności od tego, jakie rybki znajdują się w środku. Utrzymanie jej bez dodatkowego urządzenia jest właściwie niemożliwe, dlatego też ważnym wyposażeniem każdego akwarium jest grzałka do wody. Dzięki niej możemy ustawić preferowaną temperaturę i tym samym zapewnić nie tylko rybom, ale też umieszczonym w środku roślinom warunki do życia możliwe najlepiej przybliżone do naturalnych. Wybierając grzałkę do swojego zbiornika, trzeba pamiętać o dostosowaniu jej wydajności i dokładnym ustawieniu. 

Odmulacz

Zdaniem większości akwarystów dobry odmulacz do akwarium to wyposażenie, bez którego bardzo trudno utrzymać czystość w zbiorniku. Nietrudno się z tym nie zgodzić. Sprzęt tego typu pozwala skutecznie usunąć zabrudzenia, które zgromadziły się na dnie, bez konieczności wylewania całej wody, przenoszenia ryb i dokładnego czyszczenia akwarium. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju odmulacze, bez trudu powinniśmy nabyć model odpowiadający w pełni naszym potrzebom.

 

Oświetlenie 

Stosunkowo często zapominamy o tym, że akwarium powinno mieć odpowiednie oświetlenie. Jest to ważne nie tylko dlatego, że dobrze oświetlony zbiornik ładnie się prezentuje i zwraca większą uwagę gości. Przede wszystkim istotne jest to, że żyjące w środku ryby potrzebują światła, aby dobrze się czuć. Wybierając oświetlenie do akwarium, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, a mianowicie: wielkość zbiornika i jego wysokość, rodzaj znajdujących się w środku roślin i to, na jakim efekcie nam zależy. W sklepach zoologicznych można znaleźć różnego rodzaju świetlówki LED, lampy i specjalne moduły. Te ostatnie mają wysoką klasę szczelności, która wynosi zwykle IP68, co oznacza, że są dobrze chronione przed wpływem wilgoci, której, jak wiadomo, nie brakuje w akwarium. Moduły LED-owe można zamontować na różne sposoby. Są one dostępne nie tylko w standardowych kolorach, ale też bardziej wyszukanych barwach. 

 

Ozdoby

Kompletując akcesoria do akwarium, nie można zapomnieć o efektownie wyglądających ozdobach. Najbardziej popularne są małe budowle zrobione z ceramiki czy żywicy poliestrowej. Wspomniane materiały wykazują odporność na działanie wilgoci i słonej wody, więc na długo zachowują swój początkowy wygląd. Jeśli wybierzemy zamki o otwartej konstrukcji, zapewnimy rybom dodatkowo atrakcję. Będą mogły one wpływać do środka, co urozmaici im codzienność. Popularnymi ozdobami akwariowymi są też konary, skały czy kamienie występujące w różnych kolorach. Wybór tego typu dekoracji jest naprawdę duży i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez Internet.

Rośliny 

Jeśli chcemy, aby zbiornik ładnie się prezentował, koniecznymi dodatkami są roślinki. Nie mogą być one jednak dobierane tylko na podstawie wyglądu, muszą być dostosowane do ryb, jakie znajdują się w zbiorniku. Trzeba wziąć też pod uwagę temperaturę panującą w akwarium. Jeśli będzie ona zbyt wysoka lub zbyt niska dla danej rośliny, nie będzie ona dobrze rosła i może stosunkowo szybko zwiędnąć i stracić swój początkowy wygląd. Rośliny są nie tylko efektownie wyglądającym dodatkiem, ale też mają inną zaletę. Odpowiednio dobrane stanowią źródło cennych składników naturalnych dla naszej ławicy.

 

Tła strukturalne

Wielu osobom podobają się tła strukturalne, które są zrobione ze specjalnego, odpornego na wilgoć materiału. W związku z tym nie niszczą się szybko, więc nie trzeba ponosić kosztów związanych z ich wymianą. Najczęściej na tłach strukturalnych prezentowane są skały i kamienie, popularnym motywem jest też roślinność. Z uwagi na to, że tło ma zazwyczaj nieregularną strukturę, sprawia, że zbiornik zyskuje głębię. Wygląda on na większy i bardziej przyciąga wzrok.

Jak widać, jest wiele akcesoriów, w które może, a czasami nawet musi wyposażyć się początkujący akwarysta. Warto dobrze zagospodarować swoje akwarium, aby od początku ładnie ono wyglądało, a ryby miały idealne warunki do życia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Każdy akwarysta dąży do tego, aby jego rybki miały zapewnione jak najlepsze warunki do życia. Dla hodowców równie ważne jest to, aby akwarium ładnie się prezentowało, na co wpływ mają nie tylko umieszczone w nim dekoracje czy roślinki, ale też przejrzystość wody. Jak utrzymać akwarium w czystości, nie poświęcając na to zbyt dużo czasu? O czym nie wolno zapominać przy pielęgnacji zbiorników?

 

Odpowiednie urządzenia

Aby możliwe było utrzymanie dobrych warunków w akwarium, konieczny jest zakup odpowiednich urządzeń. Jednymi z najbardziej pożądanych są odmulacze do akwarium, które pozwalają w łatwy sposób utrzymać w czystości dno. Na rynku dostępne są dwa typy tego rodzaju sprzętów. Pierwsze z wymienionych odmulaczy działają tak, że podczas czyszczenia brudna woda jest spuszczana z akwarium, a następnie wylewana. W ten sposób można skutecznie pozbyć się zalegającego na dnie mułu, odchodów ryb, a także innych zanieczyszczeń. W sklepach dostępne są też bardziej zaawansowane odmulacze wyposażone w napowietrzacz, są one zasilane bateriami. Zanieczyszczenia z akwarium są kierowane do zbiornika odmulacza, a oczyszczona woda trafia z powrotem do zbiornika. Niezbędnym wyposażeniem każdego akwarium jest też filtr, który pozwala zachować odpowiednie warunki wody, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ryb. Do zadań tego sprzętu należy m.in. usuwanie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbywanie się szkodliwych substancji, które mogły pojawić się w zbiorniku na skutek występowania naturalnych procesów czy unieszkodliwianie glonów, bakterii i wirusów. Bez wspomnianych urządzeń zachowanie czystości w akwarium jest niemal niemożliwe. Oznacza to, że w zbiorniku bez filtra i odmulacza nie można utrzymać odpowiednich warunków dla ryb. 

Regularna pielęgnacja

Nie ma wątpliwości, że zachowanie czystości w akwarium nie jest możliwe bez jego regularnej pielęgnacji. Akwaryści zalecają, aby przeciętnie raz w tygodniu podmieniać wodę i czyścić szyby. Przy wymianie wody można skorzystać ze standardowego odmulacza, który pozwala na usunięcie zanieczyszczonej wody poza zbiornik. Wylewanie całej cieczy z akwarium nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wtedy trzeba usunąć z niego wszystkie ryby, co wiążę się dla nich z dużym stresem. Co więcej, poprzez takie działania tracimy wodę o dobrych właściwościach. Przy odmulaniu dna, należy pamiętać też o tym, aby dokładnie wyczyścić filtr. Jeśli będzie na nim zbyt dużo zabrudzeń, zaburzy to efektywność jego działania. Sporo akwarystów twierdzi, że najlepszym sposobem na umycie filtra jest zamoczenie go w wodzie, która została spuszczona do wiadra podczas odmulania dna.

Tym sposobem nie traci się cennych bakterii, co miałoby miejsce w przypadku przemywania filtra zwykłą wodą z kranu. Raz w tygodniu należy też usunąć zabrudzenia z szyby. W tym celu warto skorzystać z czyścika magnetycznego przeznaczonego specjalnie do czyszczenia zbiorników. Szybę od strony zewnętrznej powinniśmy przetrzeć papierowym ręcznikiem. Początkującym akwarystom może się wydawać, że wskazane czynności zajmują łącznie kilka godzin. Nie jest to jednak prawdą. Z tego typu pracami można uporać się w około 30 minut, w zależności od wprawy i wielkości zbiornika.

 

Szybka reakcja w przypadku zmętnienia wody

Czasami zdarza się tak, że woda w akwarium mętnieje, co powinno nas zainteresować. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, a przede wszystkim określenie źródła problemu. Trzeba pamiętać, że w dopiero co założonym zbiorniku taka reakcja jest w pełni naturalna. Woda musi nabrać odpowiednich właściwości, równowaga biologiczna tworzy się nawet do kilku tygodni. Jeśli jednak mamy swoje akwarium już zdecydowanie dłużej i zauważymy, że coś jest nie w porządku, trzeba znaleźć przyczynę wystąpienia tego typu problemu. Jeśli w zbiorniku jest zbyt wysokie stężenie jakichś związków, dobrze jest zastosować specjalne środki, które pozwolą to ograniczyć. W przypadku zmętnienia wody czasami skuteczna okazuje się zmiana filtra.

Należy kupić bardziej wydajne urządzenie, które efektywniej oczyszcza wodę i jednocześnie pozwala utrzymać odpowiednią równowagę biologiczną. Jeśli ciecz w zbiorniku ma mleczny kolor, powodem takiej sytuacji mogą być przede wszystkim zanieczyszczenia. Co ciekawe, ich powstawanie wiąże się ze zbyt częstym czyszczeniem filtra i wymianą zbyt dużej ilości wody. Takie działania przyczyniają się do rozwoju bakterii, które nie powinny znaleźć się w zbiorniku. Mowa tutaj o pierwotniakach. Często przyczyną mlecznej wody jest też przekarmianie ryb. Jeśli do akwarium wkładamy zbyt dużo jedzenia, ryby nie są w stanie go zjeść, a wtedy opada ono na dno, rozkłada się i zanieczyszcza wodę.

Wbrew pozorom utrzymanie akwarium w czystości nie jest zbyt trudnym zadaniem, choć takie może wydawać się na początku. Każdy nieco bardziej doświadczony akwarysta potwierdza, że nie trzeba dużo czasu, aby nauczyć się, jak skutecznie dbać o zbiornik, aby ładnie się on prezentował, a ryby miały zapewnione odpowiednie warunki do życia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Odmulacz do akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nie do końca wiesz, który odmulacz do akwarium wybrać? Jeśli zapoznasz się z naszym rankingiem, podjęcie decyzji na pewno stanie się łatwiejsze. Bardzo popularny jest zasilany bateriami model Eheim Quick Vac Pro 3531, który łatwo się obsługuje. Pozwala on na skuteczne odmulenie zbiornika, nie musisz przy tym zanurzać rąk w wodzie. Wodoszczelna konstrukcja zapobiega awarii sprzętu po umieszczeniu go w akwarium, a specjalny wkład zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia wewnątrz obudowy. Polecamy Ci też Odmulacz 3w1, czyli urządzenie, które może być zasilane sieciowo lub bateriami, zależnie od potrzeb. To model, którego długość możesz samodzielnie regulować. Nadaje się on do odmulania mniejszych, jak i większych akwariów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych odmulaczy do akwarium. Opinie w 2020 roku

 

Wszystkich akwarystów zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Pierwsza część to ranking odmulaczy do akwarium, w którym opisaliśmy kilka godnych uwagi sprzętów. Pozwalają one na skuteczne oczyszczenie zbiornika i to w krótkim czasie.

 

Odmulacz do akwarium na baterie

 

1. Eheim Quick Vac Pro 3531 Odmulacz Automatyczny

 

Przedstawiamy praktyczny odmulacz do akwarium na baterie, czyli Eheim Quick Vac Pro 3531. Służy on do szybkiego i efektywnego oczyszczenia dna zbiornika i to bez potrzeby zanurzania rąk w wodzie. To wygodny w użyciu sprzęt, którego wysokość wynosi 60 cm. Można go bez przeszkód zanurzyć w całości w akwarium, nie martwiąc się, że ulegnie awarii.

Urządzenie łatwo się włącza i wyłącza przyciskiem. Jest ono zasilane bateriami zapewniającymi ok. 5 godzin pracy. To profesjonalny odmulacz, który daje możliwość usunięcia zanieczyszczeń na dnie akwarium, bez potrzeby wymiany wody. Zanieczyszczenia osadzają się na specjalnym wkładzie, nie trafiają z powrotem do zbiornika.

Przeanalizowaliśmy opinie o odmulaczach do akwarium różnych marek i to pozwoliło nam dojść do wniosku, że model Eheim jest jednym z najbardziej popularnych sprzętów. Zdobył on uznanie konsumentów, gdyż precyzyjnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia, takie jak drobinki mułu.

 

 

 

 

2. Odmulacz Bateryjny B-600

 

Odmulacz Bateryjny B-600 ma długość równą 82 cm. Umożliwia on oczyszczenie dna akwarium bez konieczności spuszczania i wymiany wody, co uznano za duże udogodnienie. Urządzenie ma kompaktowe wymiary i zostało wykonane z solidnych materiałów. Nie trzeba się obawiać, że sprzęt ulegnie awarii po zanurzeniu w akwarium.

Prezentowany model jest zasilany dwiema bateriami R14. Ich wymiana nie jest kłopotliwa. Wirnik nie generuje dużego hałasu w czasie pracy, w efekcie czego odmulanie zbiornika staje się bardziej komfortowe. W zestawie znajdziemy dodatkowe akcesoria, czyli siatkę na zanieczyszczenia oraz wąż do spuszczania wody.

Osobom hodującym ryby bardzo spodobał się ten bateryjny odmulacz do akwarium. Uważają oni, że sprzęt jest nie tylko cichy, ale też efektywny i łatwy w obsłudze. W dodatku został on dobrze zabezpieczony przed awarią na skutek kontaktu z wilgocią.

 

 

 

 

Odmulacz elektryczny do akwarium

 

3. Odmulacz na Baterie 3w1 do Akwarium

 

Odmulacz 3w1 to odpowiednie urządzenie do czyszczenia zarówno małych, jak i dużych zbiorników (co świadczy o jego użyteczności). Model można zanurzyć na głębokość do 56 cm, a przepływ wody wynosi 520 l/h. W zestawie znajdziemy: 3 rurki połączeniowe, końcówkę do czyszczenia brzegów akwarium, woreczek na zanieczyszczenia, rurkę do usuwania wody oraz zasilacz.

Mimo że jest to elektryczny odmulacz do akwarium, w razie potrzeby może być też zasilany bateriami R14. Jego długość możemy samodzielnie regulować w zakresie od 57 do 82 cm. Sprzęt można zawiesić na krawędzi zbiornika, a także wykorzystać do jednoczesnego odmulania i wymiany wody.

Praktyczność to jedna z częściej wskazywanych przez konsumentów cech urządzenia. Przeprowadzony wśród nich test odmulaczy do akwarium pokazał, że sprzęt nie jest trudny w obsłudze. Aby go włączyć, wystarczy wcisnąć umieszczony w górnej części przycisk.

 

 

 

 

Odmulacz do akwarium na powietrze

 

4. Odmulacz z Pompką Super Odkurzacz do Akwarium

 

Model Odmulacz z Pompką Super nie wymaga użycia dodatkowych źródeł zasilania. Oznacza to, że nie musimy podłączać go do prądu czy regularnie wymieniać baterii. Sprzęt ma długość równą 150 cm. Jest on prosty w użyciu, bardzo dobrze nadaje się do podmiany wody w zbiorniku. To niewielki odmulacz do akwarium działający na powietrze.

Sprzęt pozwala na szybkie usunięcie z dna zbiornika różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mogą to być resztki roślin lub pokarmu dla ryb, a także odchody. Ponieważ odmulacz został wyposażony w pompkę, nie musimy sami zasysać wody (co stwarza ryzyko napicia się jej). W końcówce wlotowej umieszczono sitko, więc żwir pozostanie na dnie akwarium.

Kupujący chwalą produkt przede wszystkim za nieskomplikowaną budowę. Twierdzą, że to dobry i tani odmulacz do akwarium, który skutecznie usuwa wszystkie mechaniczne zanieczyszczenia.

 

 

 

 

Odmulacz do akwarium Tetra

 

5. Tetra Odmulacz do Akwarium GC40

 

Tetra GC40 to odmulacz przeznaczony do czyszczenia akwariów, których wysokość wynosi maksymalnie 40 cm. To dobra propozycja dla posiadaczy zbiorników o pojemności od 50 do 200 l. Sprzęt został wyposażony w siatkę zabezpieczającą, dlatego w czasie odmulania nie zasysa żwiru. W komplecie znajdziemy wężyk o długości 180 cm oraz dwa uchwyty do rur.

Za pomocą urządzenia możemy szybko odmulić wszystkie zakamarki w akwarium, pozwala na to specjalna konstrukcja rury ssącej (ma trójkątny kształt). Do włączenia zasysania wody służy zawór z możliwością szybkiego startu. Sprzęt ma też innowacyjną głowicę, która dobrze dopasowuje się do czyszczonej powierzchni.

Jakie zalety ma odmulacz do akwarium  marki Tetra? Akwarystom spodobała się w szczególności możliwość regulacji przepływu wody i to w płynny sposób. Wielu z nich wspomina w swoich recenzjach również o wygodnym uchwycie, który znacząco ułatwia obsługę urządzenia.

 

 

 

 

Odmulacz do akwarium z zasilaczem

 

6. Odmulacz Akwariowy na Baterie HapPet

 

Odmulacz Akwariowy na Baterie HapPet umożliwia dokładne oczyszczenie zbiornika, bez tracenia na to dużo czasu. Usuwa on nie tylko reszki pokarmu i roślin, ale też odchody oraz inne mechaniczne zanieczyszczenia. Sprzęt służy do odmulania dna, szyb, jak również czyszczeniale  trudno dostępnych miejsc. 

W komplecie znajdziemy trzy wymienne końcówki: do usuwania mułu (z siateczką zabezpieczającą przed zasysaniem żwiru), do usuwania glonów i do czyszczenia narożników zbiornika. To odmulacz do akwarium z zasilaczem, który daje możliwość podłączenia do niego węża do spuszczania wody. Należy dokupić go samodzielnie, jego średnica powinna wynosić 12 mm.

Czy warto kupić prezentowane urządzenie? Akwaryści przekonują, że tak. Sprzęt ma duży, materiałowy pojemnik na zanieczyszczenia, który można bez trudu opróżnić. W razie potrzeby możemy zmienić długość odmulacza, maksimum to 75 cm. Co więcej, działa on niezawodnie przez długi czas.

 

 

 

 

Odmulacz do akwarium Aquael

 

7. Aquael Gravel Cleaners Odmulacz Small 222876

 

Odmulacz do akwarium Aquael Gravel Cleaners Small 222876 ma długość równą 26 cm i jest przystosowany do czyszczenia małych zbiorników. Jego konstrukcja składa się z kolumny wykonanej z przezroczystego plastiku oraz długiego, gumowego wężyka. Sprzęt wyposażono w system Easy Start, dlatego rozpoczęcie odmulania nie jest trudne.

Ważne jest to, że przy użyciu odmulacza możemy nie tylko usunąć zanieczyszczenia leżące na dnie akwarium, ale też łatwo pozbyć się glonów ze ścianek. To bardzo praktyczny model o prostej budowie, który nie wymaga podłączenia do prądu.

Wiele osób twierdzi, że produkt oferowany przez markę Aquael to dobry odmulacz do akwarium. Oczyszcza on wodę z pływających w niej odchodów, fragmentów roślin, resztek pokarmu i podobnych zanieczyszczeń, osadzających się na dnie. Plastik, z którego jest zrobiony sprzęt, wykazuje odporność na pęknięcia.

 

 

 

 

Odmulacz do akwarium z pompką

 

8. EBI Odkurzacz do Akwarium Akwarystyczny na Pompkę

 

Sprzęt EBI Odkurzacz do Akwarium Akwarystyczny na Pompkę działa w połączeniu z dowolną pompką membranową. Jest on przeznaczony do czyszczenia dna zbiornika, bez potrzeby wcześniejszego spuszczania wody. Wszystkie zanieczyszczenia są zatrzymywane w woreczku, który później wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą. Model jest wykonany z solidnego tworzywa sztucznego, możemy bez obaw używać go tak często, jak jest to konieczne. Nie ma ryzyka, że na skutek intensywnej eksploatacji sprzęt szybko się zepsuje.

W zestawieniu musiał pojawić się odmulacz do akwarium z pompką, gdyż z jego obsługą poradzi sobie każdy, nawet mało doświadczony hodowca rybek. Sprzęt nie jest duży, więc można go przechowywać w szafce akwariowej, razem z pokarmem i niezbędnymi akcesoriami.

Kupujący docenili odmulacz m.in. za to, że można samodzielnie dobrać do niego pompkę. Im będzie ona mocniejsza, tym mniej czasu zajmie odmulanie akwarium. Ponadto woreczek, do którego trafiają zanieczyszczenia, łatwo się montuje i demontuje. Istotne jest to, że ryzyko jego rozerwania podczas czyszczenia jest niewielkie.

 

 

 

 

9. Sera Gravel Cleaner Odmulacz

 

Urządzenie Sera Gravel Cleaner nadaje się do odmulania wszystkich akwariów o wysokości do 60 cm. Możemy samodzielnie regulować jego siłę ssącą poprzez zmianę długości rury teleskopowej. To bardzo dobry odmulacz do piasku i innego podłoża. Niezależnie od tego, jakie podłoże znajduje się w zbiorniku, model działa równie skutecznie.

Zasysane przez sprzęt zanieczyszczenia są zatrzymywane na gąbce, którą można wielokrotnie myć. Istotne jest, że odmulacz można podłączyć do dowolnej pompki napowietrzającej, bez względu na markę. W zestawie otrzymujemy silikonowy, elastyczny wężyk, którego długość wynosi ok. 200 cm.

Produkt Sera Gravel Cleaner jest dobrym wyborem dla osób szukających łatwego w obsłudze odmulacza o nieskomplikowanej budowie. Akwaryści wypowiadają się o nim pochlebnie, m.in. ze względu na to, że pozwala na oczyszczenie dna zbiornika bez konieczności wymiany wody.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odmulacz do akwarium kupić?

 

Odmulacz to jedno z ważniejszych akcesoriów, które jest potrzebne do tego, aby w stosunkowo łatwy sposób utrzymać w akwarium odpowiednie warunki dla życia ryb. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu można skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z dna, bez konieczności wylewania całej wody ze zbiornika. Pojawia się jednak pytanie: jaki jest najlepszy odmulacz do akwarium? Konsumenci zastanawiają się, na co zwracać uwagę, będąc w sklepie zoologicznym i wybierając odpowiedni dla siebie model. Odpowiedzią na wszystkie pojawiające się wątpliwości jest ten poradnik, w którym wskazujemy, jakie cechy powinien mieć tego typu sprzęt.

Rodzaje i zasady działania odmulacza do akwarium

Zacznijmy od tego, czy odmulacz rzeczywiście jest namiejscu potrzebny? Każdy, choć trochę doświadczony akwarysta, odpowie, że tak. Dzięki temu urządzeniu można łatwo usunąć zabrudzenia, które osiadły na dnie. Z pomocą odmulacza można łatwo pozbyć się zalegającego na dnie pokarmu, kawałków obumarłych roślin czy produktów przemiany materii. Gdybyśmy nie korzystali z tego akcesorium, usuwanie zabrudzeń byłoby mniej wygodne, bardziej czasochłonne i w wielu przypadkach zdecydowanie mniej skuteczne. Odmulacze do wody działają podobnie jak odkurzacze. Zależnie od modelu mogą być wyposażone w pompę o dużej mocy, która poprzez dyszę ssącą wchłania zanieczyszczoną wodę, która następnie przechodzi przez filtr. Ten zaś skutecznie zatrzymuje drobne zanieczyszczenia, dzięki czemu woda, która znowu trafia do zbiornika, jest oczyszczona.

Jaki odmulacz do akwarium wybrać? W sklepach zoologicznych można znaleźć m.in. modele na baterie, które są popularne wśród akwarystów. Takie urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, wymagają do pracy baterii. Na obudowie odmulacza znajduje się przycisk zasilający, wystarczy go nacisnąć, aby sprzęt zaczął działać. Jak nietrudno się domyślić, używając takiego modelu, nie musimy wykonywać żadnych ruchów dłonią, praca z jego użyciem jest komfortowa i nie męczy. Na rynku dostępne są też odmulacze z pompką. Trzeba wciskać je w odpowiednim miejscu, aby zadziałały. Nie wymagają one do pracy zasilania, dlatego są ekologicznym wyborem. Do wyboru są też odmulacze do akwarium podłączane do pompy powietrznej. 

 

Czas pracy

Jeśli zdecydujemy się na zakup odmulacza do akwarium na baterie, koniecznie musimy sprawdzić przewidywany czas pracy. Zwykle wynosi on kilka godzin. Dobrze jest wybierać modele wyposażone w akumulatory, bo wtedy można ograniczyć koszty związane z zakupem baterii (wystarczy ładowanie akumulatorków). Jeśli urządzenie będzie szybko się rozładowywało, korzystanie z niego może okazać się nieco irytujące.

 

Jakość wykonania

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że najlepszy odmulacz do akwarium musi być zrobiony z wysokiej jakości materiałów. Użyte do jego produkcji tworzywa muszą wykazywać odporność na działanie wilgoci. Konstrukcja akcesorium powinna być szczelna. Wielu akwarystów chwali rury ssące w kształcie trójkąta, które umożliwiają dokładne czyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc w akwarium. Sporo osób uważa, że dobry odmulacz powinien być sprzedawany w zestawie z wymiennymi końcówkami np.: do odmulania dna, do czyszczenia szyb i do usuwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Wybierając model z dodatkowymi akcesoriami, można mieć pewność, że skuteczne czyszczenie akwarium nie okaże się zbyt wymagającym zadaniem. 

Przeznaczenie

Przed podjęciem decyzji zakupowej zwróćmy uwagę na to, do jakich akwariów jest przeznaczony dany model. Mowa tutaj w szczególności o wielkości zbiornika. Na rynku dostępne są urządzenia o uniwersalnym przeznaczeniu, odpowiednie do dużych i małych zbiorników wodnych. Warto sprawdzić, jaka jest długość odmulacza i wybierać modele, które dają możliwość regulacji długości, wtedy można je dopasować idealnie do swoich potrzeb. Dobrze, jeśli odmulacz ma tak przemyślaną konstrukcję, że można łatwo zawiesić go na krawędzi akwarium.

 

Odmulacze do akwarium w dobrych cenach

Chyba każdemu konsumentowi zależy, aby zakupić dobrej jakości produkt w przystępnej cenie. Ile trzeba zapłacić za solidnie zrobiony odmulacz? Cena takiego urządzenia nie jest wysoka. Najtańsze modele niewymagające zasilania można kupić nawet za kilkanaście złotych. Zwykle cena odmulacza do akwarium nie przekracza 50 złotych. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest odmulacz do akwarium?

Odmulacz do akwarium to niewielkie, ale bardzo przydatne urządzenie. Pozwala ono na oczyszczenie dna zbiornika z mułu, a także resztek podawanego rybom pokarmu. Akwaryści uważają, że tego typu sprzęt jest niezbędny, żeby utrzymać akwarium w czystości. Są dwa typy odmulaczy. Pierwszy z nich odmula i spuszcza wodę ze zbiornika. Drugi wymaga do działania baterii lub napowietrzacza. Takie urządzenie wytwarza podciśnienie zasysające wodę, a następnie przepuszcza ją przez sitko. Zebrane zanieczyszczenia są zatrzymywane w zbiorniczku odmulacza, a czysta już woda jest z powrotem wlewana do akwarium. Bez sprzętu usunięcie osiadających na dnie zanieczyszczeń byłoby bardzo trudne.

P2: Odmulacz do akwarium – jak działa?

Wszystkie odmulacze do akwarium, które nie są zasilane elektrycznie czy pneumatycznie, działają tak naprawdę w taki sam sposób. W sprzętach grawitacyjnych siłą napędową jest ciśnienie atmosferyczne. Akwarium i sam odmulacz, do którego wlewa się woda, tworzą naczynia połączone. Im niżej podstawimy zbiornik sprzętu, tym większa będzie moc zasysania, dlatego możemy samodzielnie regulować tempo odmulania akwarium. Modele elektryczne zasysają brudną wodę do zainstalowanego w nich filtra, umożliwia to niewielka turbina. To droższe i mniej poręczne sprzęty, jednak wyróżniają się bardziej efektywnym działaniem.

 

P3: Jak wygląda odmulacz do akwarium?

Najprostsze odmulacze do akwarium są zbudowane z plastikowej rury (określanej mianem dzwonu), która jest połączona z silikonowym wężem. To stosunkowo niewielkie sprzęty, które są łatwe w użyciu. Są też inne urządzenia, mające bardziej skomplikowaną budowę, które pozwalają na szybsze oczyszczenie zbiornika. Są one wyposażone w specjalny filtr i wydzielone miejsce, w którym umieszcza się baterie. Do niektórych odmulaczy konieczne jest podłączenie dodatkowej pompy powietrza. Sprzęty przelewowe z filtrem mają większe wymiary i są znacznie cięższe w porównaniu do tych dzwonowych (grawitacyjnych).

 

P4: Jak zrobić odmulacz do akwarium?

Samodzielne zrobienie odmulacza do akwarium nie jest trudne, ale trzeba przygotować kilka rzeczy. Są to: plastikowy pojemnik (np. opakowanie po śmietanie), wężyk, a także gumowa uszczelka, ewentualnie klej lub silikon do akwariów. Żeby samodzielnie zrobić sprzęt do odmulania zbiornika, najpierw należy wykonać w dolnej części pojemnika otwór o niewielkiej średnicy. Potem musimy przeciągnąć przez niego wężyk tak, aby we wnętrzu wystawał tylko jego mały fragment. Na koniec powinniśmy uszczelnić połączenie. Kiedy klej zaschnie, możemy umieścić pojemnik w akwarium, a drugi koniec wężyka zassać i włożyć do miseczki na nieczystości. W ten sposób usuniemy z dna większość zanieczyszczeń.

P5: Ile kosztuje odmulacz do akwarium?

Odmulacze do akwarium nie są drogimi produktami. Te mające bardzo prostą budowę kosztują zwykle nie więcej niż kilkanaście złotych. Co ważne, także cena sprzętów przelewowych z filtrem nie powinna okazać się zbyt wysoka. Najczęściej nie przekracza ona kwoty 50 zł. Jednak pamiętajmy, że to, ile zapłacimy za odmulacz do akwarium, nie zależy tylko od jego budowy i sposobu działania. Równie istotną rolę w przypadku ceny odgrywa producent. Najważniejsze jest to, aby wybrany przez nas sprzęt był solidny i pozwalał na skuteczne oczyszczenie zbiornika. Wtedy będziemy mieć pewność, że zapewniamy rybkom odpowiednie warunki do życia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Pływające w akwarium rybki wyglądają pięknie, dlatego też nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Przygotowując się do hodowli trzeba pamiętać nie tylko o tym, aby zainwestować w dobre akwarium, skutecznie działający filtr i potrzebne akcesoria. Kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jakie gatunki rybek chcemy mieć w swoim domu. Oczywiście nie można sugerować się tylko ich wyglądem. Zdecydowanie ważniejsze jest to, aby dopasować gatunki do warunków, jakie możemy im zapewnić. Jakie rybki są polecane do domowego akwarium?

 

Popularne gatunki ryb akwariowych

Do wyboru jest wiele ryb akwariowych, jednak można wymienić kilka z nich, które cieszą się największą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że łatwo się o nie dba, co ma duże znaczenie szczególnie dla początkujących akwarystów bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Do najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych można zaliczyć:

bojowniki – przystosowane do życia nie tylko w większych, ale też mniejszych akwariach (ok. 50 l). Ważne jest to, aby hodując takie rybki pamiętać, że zbiornik z wodą powinien być zamknięty. Bojowniki występują w różnych odmianach. Chętnie wybierany jest bojownik wspaniały, inaczej nazywany syjamskim. Występuje on w kolorze czerwonym i niebieskim, pięknie prezentuje się w wodzie. Doświadczeni akwaryści podkreślają, że na początek najlepiej kupić jednego bojownika. Jeśli będzie ich więcej, może dochodzić do starć, tak zarówno między samcami, jak i samicami. Odpowiednia temperatura wody dla ryb tego gatunku to ok. 24 st. C. do 30 st. C;

gupiki – mniej znane pod nazwą pawie oczko, łatwe w pielęgnacji i polecane także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Gupik to wielobarwna rybka osiągająca długość ok. 5 cm, która nadaje się do słodkowodnego zbiornika z wodą o długości ok. 60 cm. Dobrze czuje się ona w akwariach, w których temperatura wody wynosi do 27 st. C. Pawie oczka preferują pokarm suchy dostarczany do 3 razy dziennie. Do ich żywienia można też wykorzystać pokarm mrożony lub żywy. Gupiki łatwo się rozmnażają, dlatego też, jeśli nie zależy nam na powiększeniu ławicy, warto wybierać ryby tej samej płci;

mieczyki – niekiedy można zobaczyć je w mniejszych zbiornikach wodnych, jednak zdecydowanie lepiej hodować je w większych akwariach, których pojemność wynosi ok. 100 l. Najbardziej znanym przedstawicielem gatunku jest mieczyk Hellera, który w zbiorniku potrafi osiągnąć długość nawet 12 cm, częściej jednak jest mniejszy. Rybka może mieć czerwone, pomarańczowe albo lekko srebrzyste ubarwienie ciała. Mieczyki mogą przebywać w mocno oświetlonym akwarium, jednak ważne jest to, aby miało ono pokrywę. W innym wypadku rybka może wyskoczyć;

neonki – mają świecące wybarwienie ciała, więc swoim wyglądem zwracają uwagę początkujących akwarystów. Ich zaletą jest jednak nie tylko oryginalny wygląd, ale też stosunkowo łatwa pielęgnacja. Ryby nie lubią nadmiernego światła, dlatego też zaleca się hodowlę roślin, które będą je rozpraszać. Samice osiągają długość ok. 3 cm, a samce są nieco krótsze, mierzą do 2,5 cm. Neonki świetnie odnajdują się w towarzystwie, stąd też przy ich hodowli należy zadbać o odpowiednią ilość rybek w zbiorniku;

welonki – są często wybierane przez niedoświadczone osoby. Welonki mogą przebywać w małych zbiornikach wody, nawet w akwariach w kształcie kuli. Rybki akwariowe tego typu mają różne kolory. Welonki lubią życie w stadzie, przebywając wśród innych ryb mają więcej energii. 

Powyżej zostały wskazane tylko najpopularniejsze gatunki ryb akwariowych. Oczywiście w sklepach zoologicznych można kupić też bardziej wyszukane odmiany. Warto jednak przed podjęciem decyzji o hodowli poszukać dokładnych informacji na temat interesujących nas ryb. Dobrze też korzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób, choćby sprzedawców w sklepach zoologicznych, którzy z chęcią nam pomogą.

 

Jak łączyć gatunki ryb?

Zwykle chcemy mieć w akwarium nie tylko jedną, ale kilka odmian ryb. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą żyły ze sobą w zgodzie. Nie każde ryby mają też takie same wymagania do życia, co również należy wziąć pod uwagę. Dla przykładu dobrym połączeniem są gupiki z neonkami. Jeśli zdecydujesz się na wspomniane w akapicie wcześniej mieczyki Hellera, musisz pamiętać, aby w jednym zbiorniku nie znajdowało się zbyt dużo samców. Mieczyki są zaliczane do ryb terytorialnych, więc mogą być względem siebie agresywne.

Czy warto zakładać domowe akwarium?

Osoby, które zdecydowały się na założenie domowego akwarium, w większości nie żałują podjętej decyzji. Hodowla rybek akwariowych może bez wątpienia stać się nową pasją. Poznawanie coraz to ciekawszych gatunków i rozmnażanie rybek to przyjemne zajęcia. Wbrew pozorom dbanie o domowe akwarium nie jest tak czasochłonne, szczególnie jeśli zyskamy w tym wprawę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Posiadanie domowego akwarium wiąże się nie tylko z podziwianiem pięknych, kolorowych rybek, ale też obowiązkami. Każdy akwarysta musi zapewnić odpowiednie warunki w zbiorniku, regularnie wymieniać w nim wodę czy sprawdzać skuteczność działania urządzeń. Tylko wtedy ryby będą mogły się prawidłowo rozwijać, na czym z pewnością wszystkim zależy. Poniżej prezentujemy kilka porad na temat tego, jak zadbać o akwarium domowe. Zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

 

Odpowiednie przygotowanie zbiornika

Pierwsze zadanie, które ma do wykonania początkujący akwarysta dotyczy przygotowania zbiornika z wodą. W środku musi znajdować się odpowiednie podłoże. Często koniecznym elementem jest pokrywa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie dla ryb. Nie można zapominać o tym, że poszczególne gatunki mają różne potrzeby. Niektóre ryby wolą przebywać w mniejszych zbiornikach, inne potrzebują większej przestrzeni. Ponadto w sklepach znajdziemy ryby, które preferują życie w towarzystwie innych gatunków, ale i takie, które nie tolerują wszystkich odmian. Warto poszukać rzetelnych informacji na temat zakładania pierwszego akwarium, przeczytać o gatunkach, które nam się podobają i zapytać o poradę osoby z doświadczeniem.

Karmienie ryb

Przede wszystkim codziennym obowiązkiem każdego akwarysty jest karmienie rybek. Częstotliwość jest tu zależna oczywiście od danego gatunku. Niektóre ryby wystarczy karmić raz dziennie, inne potrzebują zdecydowanie więcej pokarmu. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie jedzenia rano i po południu lub wieczorem. Ważną wskazówką jest to, aby nie przesadzać z ilością jedzenia, jakie trafia do wody. Jeśli wsypiemy go zbyt dużo, opadnie ono na dno i zanieczyści wodę. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile pokarmu potrzebują nasze ryby, wykorzystajmy metodę prób i błędów. Po wsypaniu płatków obserwujemy, czy wszystkie z nich są zjadane przez ryby, czy niekoniecznie. Jeśli jedzenie szybko znika, może się okazać, że dajemy go zbyt mało. Jeśli jednak pływa, a później osadza się na dnie, oznacza to, że nasze ryby nie potrzebują tyle pożywienia.

 

Czyszczenie zbiornika

Obowiązkiem każdego posiadacza akwarium jest regularne czyszczenie zbiornika. Na początku może wydawać się to trudne, ale z biegiem czasu okazuje się, że wykonywanie poszczególnych czynności zajmuje mniej czasu. Zaleca się, aby co tydzień wymieniać ok. 10-20% procent wody, później tę częstotliwość można zmniejszyć. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć występowanie glonów. Oczywiście są na to też prostsze sposoby polegające na stosowaniu specjalnych środków. Nie zawsze mają jednak one dobry skład, więc mogą źle wpływać na żyjące w zbiorniku ryby. 

Jak dokładnie wyczyścić akwarium? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w potrzebne akcesoria, do których należą: pojemnik na świeżą wodę, zbiornik na wodę z akwarium, miska, do której będziemy mogli włożyć wyjęte dekoracje, szczoteczka do ich czyszczenia, odmulacz i czyścik do szyb. W przypadku bardzo małych zbiorników niezbędne jest wyłowienie żyjących tam ryb i ich chwilowe przeniesienie w inne miejsce. To wiąże się jednak z niepotrzebnym stresem, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Większe akwaria dają ten komfort, że można je czyścić bez wyjmowania ryb, wystarczy tylko uważać, aby nie zrobić im krzywdy. Najlepiej rozpocząć pracę od usuwania glonów z szyb, a następnie pozbycia się pozostałych zabrudzeń, w tym także tych znajdujących się na wyjętych z wody dekoracjach. Podczas czyszczenia akwarium nie można zapomnieć też o pielęgnacji filtra, bo w innym wypadku przestanie on efektywnie działać. 

Sprawdzanie sprawności urządzeń

Od czasu do czasu należy także zwrócić uwagę na sprawność urządzeń. Przede wszystkim swoją uwagę powinniśmy skupić na filtrze, który dotlenia wodę i dzięki temu zapewnia rybkom odpowiednie warunki do życia. Regularnie trzeba weryfikować, czy pompka dobrze działa. Konieczne jest także systematyczne czyszczenie urządzenia. Najlepiej robić to w trakcie sprzątania akwarium. Czasami jednak sprzęt wymaga tego częściej. Doświadczeni akwaryści wskazują też, jak ważne jest sprawdzanie temperatury wody, a tym samym sprawności działania grzałki. Większość ryb wymaga utrzymania odpowiednie temperatury w zbiorniku, inaczej mogą zacząć chorować albo przestać dobrze się rozwijać.

 

Wymiana oświetlenia

Kolejną kwestią, o której czasami zapominamy jest regularna kontrola, a w miarę potrzeby wymiana oświetlenia w akwarium. Zbiorniki tego typu powinny być wyposażone w specjalne świetlówki, bo zwykłe żarówki nie dostarczają odpowiedniej ilości światła, a ponadto mogą sprawiać, że woda będzie szybciej parować. Montowane w akwariach świetlówki mają przyjemną barwę, nie emitują promieni, które mogłyby źle wpływać na florę i faunę, a dodatkowo nie wytwarzają ciepła. Jak podają doświadczeni akwaryści, świetlówki wymagają wymiany co około 12 miesięcy. 

Jak widać, posiadanie własnego akwarium wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak można je wykonywać bez znacznego obciążenia codziennego planu. Jeśli dobrze zorganizujemy czas wolny i będziemy regularnie wykonywać niezbędne prace, utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Szafka pod akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Szafka pod akwarium to produkt, który chcesz kupić? Jeśli szukasz sprawdzonych propozycji, zachęcamy do przeczytania rankingu. Aby był on wiarygodny, przejrzeliśmy dokładnie opisy wielu modeli i poznaliśmy opinie użytkowników na ich temat. W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć szafki pod akwarium Plantica Ecco z aluminiowym stelażem 32 mm. Możesz mieć pewność, że konstrukcja modelu jest stabilna i wytrzymała. W szafce można zmieścić sporo rzeczy, co pozwala utrzymać porządek w pomieszczeniu. Płyta laminowana jest łatwa do utrzymania w czystości. Szafkę pod akwarium Diversa Budget, czyli kolejną naszą propozycję, można kupić w dobrej cenie. Produkt jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych szafek pod akwarium. Opinie w 2020 roku 

 

Przedstawiamy ranking szafek pod akwarium, a w nim opisy polecanych przez akwarystów produktów. Jesteśmy pewni, że każdy, niezależnie od posiadanego akwarium i preferencji wizualnych, znajdzie dla siebie odpowiedni model.  

 

Szafka pod akwarium 100×40

 

1. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Orzech Plantica Ecco 100×40

 

Szafka pod akwarium 100×40 cm Plantica Ecco to jeden z najlepiej ocenianych przez użytkowników produktów. Ten model wyróżnia prosty design, który będzie pasował do wnętrz urządzonych w różnej stylistyce. Co więcej, producent zapewnia, że w razie potrzeby po dłuższym czasie użytkowania można łatwo zmienić fronty na nowe i w ten sposób odświeżyć wygląd pomieszczenia.

Szafka pod akwarium o wymiarach 100×40 cm ma wysokość całkowitą równą 77 cm, a wysokość pleców wynosi 35 cm. Do produkcji mebla wykorzystano wytrzymałą płytę laminowaną, która estetycznie się prezentuje i łatwo utrzymać ją w czystości. Stelaż Classic 32 mm odznacza się wytrzymałością. Zrobiono go z aluminium, czyli materiału, który jest jednocześnie lekki i odporny na zniekształcenia. 

Opinie na temat Plantica Ecco są pozytywne, dlatego też konsumenci, którzy szukają wysokiej jakości szafki pod akwarium, często decydują się właśnie na ten produkt. W szafkach mieszczą się wszystkie przedmioty niezbędne do utrzymania akwarium w dobrym stanie.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 60×30

 

2. Diversa Szafka Budget 60x30x60 Standard

 

Być może zainteresuje Cię szafka pod akwarium 60×30 cm Diversa Budget o otwartej konstrukcji. Ma ona dwie półki, na których można umieścić zarówno niezbędne akcesoria akwarystyczne, jak i ozdoby, które dopełnią charakteru wnętrza. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu, a jego składanie nie jest trudne. 

Diversa Budget to dobra i tania szafka pod akwarium wykonana z płyty laminowanej o grubości równej 18 mm. Wykorzystany w procesie produkcji materiał jest wytrzymały, co daje gwarancję stabilności i długiego czasu użytkowania. Warto wspomnieć, że szafka jest dostępna w kilku kolorach, a mianowicie: klon, buk, wiśnia, orzech, wenge i biały.

Konsumenci, odpowiadając na pytanie, dlaczego warto kupić model Diversa Budget, zwracają uwagę w szczególności na przystępną cenę produktu pozostającą w atrakcyjnym stosunku do jakości wykonania. Mebel ma prosty design, więc pasuje do większości wnętrz.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 112 l

 

3. Aquael 114615 Szafka pod Akwarium 80x35x72cm

 

Jeśli interesuje Cię szafka pod akwarium 112 l, zachęcamy do przeczytania opisu produktu Aquael 114615 Simple Cabinets. Jego dokładne wymiary to: długość – 80 cm, szerokość – 35 cm i wysokość – 72 cm. Mebel jest polecany do zestawów Aquael Classic 80 i Classic Box 80. Na szafce można umieścić akwarium o wymiarach: 80 cm x 35 cm z prostą szybą przednią. 

Mebel ma czarny kolor i prostą konstrukcję pozwalającą na szybki montaż. Składanie szafki pod akwarium zajmuje mało czasu, co potwierdzają w swoich opiniach użytkownicy. Produkt dobrze komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami, ale tak naprawdę będzie pasował do każdego pomieszczenia, bez względu na jego stylistykę. Szafka pod akwarium jest zrobiona z materiału wykazującego sporą odporność na działanie wody.

Do zakupu tego produktu zachęca przede wszystkim jego prosta stylistyka gwarantująca, że nawet w przypadku zmiany wystroju pomieszczenia, szafka z akwarium nadal będzie się ładnie z nim komponowała. 

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 80×40

 

4. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Lakier Plantica 80×40

 

ZL-80X40-BL Plantica to dobra szafka pod akwarium, której nie mogło zabraknąć w tym rankingu. Jej wysokość jest równa 77 cm. Mebel jest dostępny w białym kolorze z połyskującym wykończeniem, a w związku z tym jest chętnie wybierany przez osoby, które urządzają wnętrze swojego domu zgodnie z zasadami stylistyki nowoczesnej czy minimalistycznej.

Szafka pod akwarium 80×40 cm ma wytrzymały, aluminiowy stelaż Classic 32 mm. Wytrzymuje on spore obciążenie, dzięki czemu napełniony zbiornik z wodą jest solidnie trzymany. Mebel jest wykonany z płyty meblowej MDF. Szafka ma drzwi, które otwierają się po lekkim dociśnięciu (push to open), co jest wygodne. W środku mieszczą się wszystkie akcesoria potrzebne do utrzymania akwarium w odpowiednim stanie.

Zamieszczone w Internecie opinie o co ZL-80X40-BL Plantica wskazują, że produkt spełnia oczekiwania akwarystów. Szafka wygląda na solidną i zachowuje swój ładny wygląd na długo od momentu zakupu.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 120×40

 

5. Diversa Modern Szafka Kolor Extra AP

 

Diversa Modern to wysokiej jakości szafka pod akwarium 120×40 cm utrzymana w eleganckiej, klasycznej stylistyce. Mebel jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Do wyboru kupujący ma szafkę w kolorze gruszy, dębu rustykalnego i popielu, więc powinien z łatwością zdecydować się na model pasujący do wnętrza, w którym chce ustawić akwarium.

Produkt jest zrobiony z płyty laminowanej o grubości równej 18 mm i sprzedawany w zestawie z ramką maskującą podłoże akwarium. Na szafce znajduje się także otwór, który umożliwia podłączenie do zbiornika filtra, a w razie potrzeby także innych urządzeń. Półki i zamykane za szklanymi, półprzezroczystymi drzwiami schowki pozwalają odpowiednio zorganizować przestrzeń. 

Nie dziwi, że opinie o szafkach pod akwarium Diversa są pozytywne. Produkty tego producenta są wykonane z najwyższą starannością i nie inaczej jest w przypadku modelu Modern. Mebel jest wytrzymały i dobrze podtrzymuje wypełniony wodą zbiornik.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 80×35

 

6. Diversa Szafka Comfort Horizont 80x35x67 Extra

 

Diversa Comfort Horizont to solidnie zrobiona szafka pod akwarium 80×35 cm, która jest dobrze oceniana przez akwarystów. Postanowiliśmy więc uwzględnić ją w tworzonym rankingu. Produkt jest dostępny w 3 kolorach: grusza, dąb rustykalny i popiel. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu, a jego składanie nie okazuje się trudne ani czasochłonne.

W szafce bez wątpienia zmieści się filtr, a także pokarm dla ryb i inne potrzebne akcesoria. Mebel ma ramkę maskującą podłoże akwarium, dzięki czemu zbiornik ładnie się prezentuje. Na uwagę zasługuje też jakość wykonania szafki pod akwarium. Do jej produkcji wykorzystano płytę laminowaną o grubości równej 18 mm. 

Diversa Comfort Horizont to godna polecenia szafka pod akwarium, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale też jest praktyczna. Można w niej zmieścić potrzebne przedmioty i lepiej uporządkować przestrzeń. Mebel wytrzymuje spore obciążenie i nie ugina się pod ciężarem napełnionego zbiornika.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 120×50

 

7. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Połysk Plantica 120x50cm

 

Interesuje Cię szafka pod akwarium 120×50 cm i zastanawiasz się, jaki produkt kupić? Dobrą propozycją będzie ZL Plantica, czyli elegancko i nowocześnie wyglądający model w kolorze czarnym. Szafka jest lakierowana na wysoki połysk, co podoba się większości kupującym.

Dokładna wysokość produktu to 77 cm. W modelu zastosowano wytrzymały stelaż Classic 32 mm, który utrzymuje sztywno całą konstrukcję i odznacza się wytrzymałością. Szafka została zrobiona także z płyty meblowej MDF, która nie jest podatna na zarysowania. Drzwiczki szafki mają system push to open, więc łatwo się otwierają. W środku mieści się sporo rzeczy, więc nie będziemy mieć problemu z ustawieniem potrzebnych przedmiotów.

Możliwe, że nadal nie jesteś pewny, czy warto inwestować w szafkę pod akwarium ZL Plantica. Jesteśmy jednak przekonani, że do jej zakupu zachęcą Cię pochlebne recenzje zamieszczane w Internecie przez innych akwarystów.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 150×50

 

8. Diversa Szafka Modern 150x50x77 Kolor Extra

 

Jaka szafka pod akwarium 150×50 cm jest godna polecenia? Sporo osób zapewnia, że u nich dobrze sprawdza się model Diversa Modern, który pasuje przede wszystkim do klasycznie urządzonych wnętrz. Istotną zaletą jest to, że kupujący może wybrać, w jakim kolorze będzie szafka (grusza, dąb rustykalny i popiel). To pozwala na zakup idealnie dopasowanego do wystroju wnętrza mebla.

Test szafek pod akwarium potwierdził, że opisywany model jest solidnie wykonany, co wiąże się z wysoką jakością materiałów użytych w produkcji. Konstrukcja jest stabilna, a płyta laminowana o grubości 18 mm wytrzymuje spore obciążenie i na długo zachowuje estetyczny wygląd. Szafka jest pojemna, co stanowi jej dodatkowy atut. 

Model jest przeznaczony do samodzielnego montażu, choć jak twierdzą kupujący, jego składanie nie jest trudne i zajmuje niewiele czasu. Montaż można z powodzeniem przeprowadzić bez pomocy dodatkowej osoby.

 

 

 

 

Szafka pod akwarium 100×50

 

9. ZL Szafka + Stelaż pod Akwarium Plantica Alaska 100x50cm

 

Zastanawiasz się, jaka szafka pod akwarium 100×50 cm spełni Twoje oczekiwania? Polecamy zapoznać się z opisem ZL Plantica Alaska. Ma ona wysokość całkowitą 77 cm, a wysokość pleców jest równa 35 cm. Model jest zbudowany na aluminiowym stelażu, który stabilnie podtrzymuje całą konstrukcję. 

Szafkę zrobiono z laminowanej płyty meblowej w kolorze białym, która ładnie się prezentuje i pasuje do każdego wnętrza. Szafka otwiera się po lekkim dociśnięciu (push to open), dlatego można łatwo sięgnąć po to, co znajduje się w środku. Jest ona dodatkowo pojemna.

Dlaczego prezentowany produkt cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników? Wynika to przede wszystkim z jego praktyczności. Na szafce można postawić akwarium i mieć pewność, że będzie ono bezpieczne, a także schować do środka potrzebne do czyszczenia zbiornika akcesoria, pokarm dla rybek czy filtr.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką szafkę pod akwarium kupić?

 

Wiele osób marzy o tym, aby mieć w swoim salonie duże akwarium, które będzie można podziwiać w trakcie odpoczynku. Nie ulega wątpliwości, że napełniony wodą zbiornik, w którym pływają kolorowe rybki zwraca uwagę gości i stanowi ciekawe dopełnienie wnętrza. Trzeba jednak wiedzieć, że posiadanie rybek to duża odpowiedzialność. Trzeba odpowiednio o nie dbać, a przed podjęciem decyzji o hodowli odpowiednio się do tego przygotować, kupując niezbędne akcesoria. Aby zbiornik dobrze się prezentował i miał stabilne podparcie, potrzebuje solidnie wykonanej szafki. Jak taką znaleźć?

Wielkość – jaka jest najlepsza szafka pod akwarium?

Chcąc być zadowolonym z zakupu szafki pod akwarium, trzeba przede wszystkim zadbać o jej dopasowanie do wielkości zbiornika. Ma to znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa. Jeśli mebel będzie zbyt mały, istnieje duża szansa, że nie utrzyma napełnionego wodą akwarium, co może mieć bardzo złe skutki. Co więcej, jeśli szafka nie jest dostosowana do wielkości zbiornika, może powodować jego przechylanie się na jedną ze stron, co również zwiększa możliwość wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Dobór produktu odpowiednio do pojemności i wymiarów akwarium jest też ważna ze względów wizualnych. Jeśli szafka okazuje się o wiele większa od zbiornika, optycznie wydaje się on mniejszy. W efekcie to właśnie mebel zwraca większą uwagę gości niż zbiornik i pływające w nim rybki. Nie ulega wątpliwości, że każdy chciałby uniknąć takiej sytuacji.

 

Materiał wykonania

Kupując szafkę pod akwarium, trzeba sprawdzić, z jakich materiałów została ona wykonana. Musi być ona wytrzymała, tak aby mogła utrzymać ciężki zbiornik i na długo zachować estetyczny wygląd. Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji takich mebli? Najczęściej są one zrobione z płyty meblowej MDF, która jest stosunkowo tania i wytrzymała. Warto, aby szafka była zabezpieczona specjalną okleiną zwiększającą odporność na działanie wilgoci. Niektóre dostępne na rynku modele są tak skonstruowane, aby w razie potrzeby można było szybko wymienić fronty i boki. Takie rozwiązanie jest doceniane, bo dzięki niemu w razie potrzeby można odświeżyć wygląd szafki i wydać przy tym zdecydowanie mniej pieniędzy niż w przypadku zakupu nowego modelu.

Istotnym elementem każdej szafki pod akwarium jest stelaż, który jest robiony ze stali albo aluminium. Drugi ze wspomnianych materiałów jest częściej wykorzystywany, a wszystko dlatego, że jest lżejszy, a jednocześnie równie solidny. 

 

Półki pozwalające zorganizować przestrzeń

Najlepsza szafka pod akwarium ułatwia zachowanie porządku, dlatego też zastanawiając się nad zakupem określonego mebla, warto sprawdzić, czy ma on odpowiednią ilość półek. W szafce powinny bez problemu zmieścić się akcesoria przeznaczone do pielęgnacji zbiornika, pożywienie dla ryb, a także niezbędne urządzenia pozwalające na zapewnienie odpowiednich warunków w akwarium. Często szafki mają specjalne otwory umożliwiające łatwy montaż sprzętów. W sklepach znajdziemy meble o otwartej i zamkniętej konstrukcji. Pierwsze z wymienionych są tańsze i zwykle dostosowane do mniejszych zbiorników. Dzięki szafce z drzwiczkami łatwiej jest nam zachować porządek, bo nie widać tego, co znajduje się w środku. Drzwiczki mogą mieć standardowe uchwyty albo być wykonane przy wykorzystaniu systemu push to open (automatyczne otwieranie po lekkim dociśnięciu).

 

Montaż

Szafki pod akwarium są z reguły przeznaczone do samodzielnego montażu, więc warto przeczytać opinie na temat wybranego modelu i dowiedzieć się, czy jego składanie jest proste. W zestawie zawsze jest instrukcja, zazwyczaj z obrazkami ułatwiającymi montaż. W komplecie powinniśmy znaleźć niezbędne akcesoria pozwalające złożyć poszczególne elementy w całość.

Design

Dla wielu osób kluczowe znaczenie, poza jakością wykonania, ma też design szafki pod akwarium. Nie ma w tym nic dziwnego, bo prawie każdemu zależy, aby poszczególne elementy umieszczone w danym pomieszczeniu do siebie pasowały. W sklepach można znaleźć meble w różnych kolorach. Szafki pod akwarium występują zarówno ze zwykłymi, jak i lakierowanymi, bardziej nowoczesnymi frontami. Wybór jest duży, więc każdy powinien znaleźć produkt, który przypadnie mu do gustu.

 

Szafki pod akwarium w dobrych cenach

Zastanawiając się nad tym, jaką szafkę pod akwarium wybrać, konsumenci biorą pod uwagę cenę poszczególnych modeli i nierzadko chętniej kupują te tańsze. Istnieje możliwość zakupu dobrej jakości szafki pod akwarium już za ok. 150 zł lub niewiele więcej. Standardowa cena wynosi jednak zwykle ok. 500 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wzmocnić szafkę pod akwarium?

Nie każda szafka pod akwarium jest wystarczająco wytrzymała, dlatego też akwaryści szukają informacji na temat tego, jak ją wzmocnić. Jeśli konstrukcja mebla zacznie się lekko uginać, oznacza to, że nie wytrzymuje ona obciążenia. W takim wypadku warto zastosować jedno z polecanych przez konsumentów rozwiązań. Skutecznym sposobem na wzmocnienie konstrukcji jest dołożenie na górę płyty w tym samym kolorze i jej połączenie z meblem. Trzeba też pamiętać o bokach, które jeśli są cienkie, po pewnym czasie zaczną się uginać. W środku szafki można zastosować metalowe elementy, które wzmocnią całą konstrukcję (np. stelaż). Jeśli jednak nie mamy czasu na wykonywanie takich prac, lepiej wymienić szafkę na nową, zwracając szczególną uwagę, czy wybrany model ma mocny stelaż.

P2: Ile wytrzyma szafka pod akwarium?

To, ile wytrzyma szafka pod akwarium, zależy od wielu czynników m.in. jej wielkości, jakości zastosowanych materiałów i wzmocnienia konstrukcji. Kupując taki mebel, powinniśmy dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. W opisie szafki powinno być wskazane, pod akwarium o jakich wymiarach jest ona przystosowana. Im materiał jest solidniejszy, tym większe obciążenie wytrzyma. Stawianie zbiornika z wodą na zbyt małym modelu może skutkować uszkodzeniem mebla, a w konsekwencji także akwarium. 

 

P3: Jak zrobić szafkę pod akwarium?

Nie każdy jest zainteresowany zakupem szafki pod akwarium, niektórzy konsumenci chcą zrobić mebel samodzielnie. Oczywiście jest to wykonalne, tylko trzeba przygotować odpowiedni plan działania, kupić materiały i mieć pod ręką potrzebne narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy trzeba określić, jak duże akwarium chcemy mieć i dokładnie pod nie dopasować wymiary tworzonej szafki. Konstrukcja mebla powinna opierać się na stalowym lub aluminiowym stelażu. Profile do jego zrobienia znajdziemy w każdym sklepie budowlanym. Kolejnymi potrzebnymi elementami będą płyty meblowe. Robiąc szafkę samodzielnie, można określić, jaki kolor będzie ona miała i dopasować ją idealnie do wnętrza swojego domu. Materiał, z którego robimy produkt, musi wykazywać odporność na działanie wilgoci. Warto pomyśleć o odpowiednim zorganizowaniu półek, aby w środku można było bez trudu zmieścić wszystkie potrzebne akcesoria.

 

P4: Ile kosztuje szafka pod akwarium?

Jeśli mamy niewielkie akwarium, nie musimy się obawiać o to, że koszty zakupy odpowiedniej szafki będą bardzo wysokie. Solidnie wykonany mebel można znaleźć już za niewiele ponad 100 zł. Takie szafki mają specjalnie wydzielone półki, choć zwykle mają też otwartą konstrukcję, co nie wszystkim się spodoba. Większe meble kosztują ok. 500 zł, choć wiele zależy od designu, użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań. W sklepach można też znaleźć szafki za 1000 zł, a nawet i więcej. Najważniejsze jest to, aby mebel był wytrzymały i ładnie komponował się z wystrojem wnętrza. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni z jego zakupu.

P5: Gdzie kupić szafkę pod akwarium?

Największy wybór szafek pod akwarium jest w Internecie i tam też akwaryści zachęcają do robienia zakupów. Wykorzystując przeglądarkę, można znaleźć solidnie wykonane modele, a ponadto zawęzić krąg swoich poszukiwań do konkretnych szafek i w ten sposób łatwiej podjąć decyzję zakupową. Zakupy online są o tyle wygodne, że nie musimy zastanawiać się, jak przewieźć mebel ze sklepu (szczególnie, jeśli jest on duży, albo nie mamy auta), bo dostawą zajmuje się zewnętrzna firma.