Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Spośród wielu producentów zajmujących się dostarczaniem na rynek akcesoriów dla zwierząt czasami trudno wybrać tych najlepszych. Warto więc śledzić opinie na temat produktów poszczególnych firm. Dobrym zwyczajem jest też zapoznanie się z historią danej marki, jej filozofią i doświadczeniem. Poniżej znajdują się najczęściej polecani producenci obroży antyszczekowych i kilka słów na temat każdego z nich.

 

Dog Trace

Godnym polecenia producentem akcesoriów dla czworonogów jest Dog Trace zajmujący się produkcją wysokiej jakości obroży elektronicznych dla psów. Działają one w ten sposób, że wysyłają impulsy elektryczne, kiedy pies zaczyna szczekać, wyć albo warczeć. Do wyboru jest zwykle kilka trybów pracy, co pozwala na dopasowanie sprzętu w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy wybrać samą korekcję dźwiękową i korekcję wraz z impulsami na poziomie niskim, średnim, wysokim i wzrastającym. Obroże tego producenta są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie są podatne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych i podlegają regulacji. Marka Dog Trace poza obrożami ma w swojej ofercie także akcesoria dostosowane do użytkowania wraz z obrożami (m.in. piloty, nadajniki, przewody antenowe czy zapasowe elektrody). Produkty Dog Trace są dobrze oceniane przez właścicieli czworonogów, co stanowi jeden z najlepszych dowodów na ich wysoką jakość.

PetSafe

Marka PetSafe działa na rynku już ponad 20 lat, więc może pochwalić się sporym doświadczeniem nie tylko w zakresie produkcji akcesoriów dla zwierząt, ale także obsługi klientów. W ofercie producenta dostępnych jest wiele modeli elektronicznych systemów treningowych stworzonych z myślą o psach i kotach. Spośród produktów można wyróżnić: elektroniczne obroże do tresury, obroże antyszczekowe czy niewidoczne ogrodzenia dla psów. Producent dostarcza też na rynek wysokiej jakości drzwiczki, kuwety, akcesoria i zabawki. Tak naprawdę, w PetSafe można kupić wszystkie przedmioty, które są niezbędne do tego, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo i zabawę. Co warto podkreślić, PetSafe tworzy swoje produkty we współpracy z doświadczonymi trenerami psów, weterynarzami i innymi tego typu specjalistami. 

 

Petrainer

Tworząc ranking obroży antyszczekowych, nie można pominąć produktów marki Petrainer, która oferuje wysokiej jakości obroże elektroniczne w atrakcyjnych cenach. Sprzęty tego producenta są uznawane za skuteczne. Wśród produktów marki Petrainer znajdziemy: obroże treningowe i antyszczekowe, a także elektroniczne ogrodzenia. Za największą zaletę produktów tej marki uznaje się to, że mają one szeroką skalę impulsów elektrostatycznych. Oznacza to, że każdy sprzęt można dopasować idealnie do swojego psa, co zwiększa szansę na zadowolenie z zakupu. Nadajniki i odbiorniki mają odpowiednio wyprofilowany kształt, są stosunkowo małe i wygodnie się z nich korzysta. Obroże treningowe Petrainer wyróżnia estetyczny, prosty design. Produkty są zrobione z utwardzanego plastiku, który zwiększa ich wytrzymałość. Warto wiedzieć, że obroże Petrainer są zasilane dualną ładowarką, a czas ich ładowania nie jest długi. Większość znajdujących się w ofercie produktów ma wodoszczelną konstrukcję, więc można z nich korzystać bez względu na warunki panujące w miejscu, w którym przebywamy z psem.

Zolux

Miłośnicy zwierząt na pewno znają firmę ZOLUX, która działa już od ponad 80 lat. Tak długi czas pozwolił na zebranie niezbędnego doświadczenia i rozwój oferowanych produktów. Początki działalności przedsiębiorstwa są związane z założeniem rodzinnej firmy i datuje się je na rok 1933, kiedy to w niewielkim składzie zbożowym we Francji Madeleine i Fernand Haurit zajęli się sprzedażą nasion. Później rozszerzyli swą działalność o zboża dla ptaków i małych ssaków. Z biegiem czasu firma znacznie się rozwinęła i poszerzyła swoją ofertę o kolejne produkty dla zwierząt domowych. Marka ZOLUX w obecnej formie została stworzona w 1971 roku. Jest ona uznawana za współtwórcę współczesnego rynku zoologicznego. ZOLUX poza obrożami dla psów (w tym antyszczekowe), ma także inne produkty dla zwierząt domowych i hodowlanych m.in. legowiska, kuwety i zabawki. Produkty tego producenta wyróżnia wysoka jakość wykonania, a przy tym atrakcyjna cena. Grupa ZOLUX obejmuje też marki, takie jak Laboratoire FRANCODEX i Saint Bernard. Pierwsza z nich zajmuje się zdrowiem zwierząt i oferuje produkty do pielęgnacji pupili. Druga z kolei jest popularna w zagranicznych supermarketach.

Patrząc na sytuację rynkową, można z przekonaniem stwierdzić, że wybór produktów dla czworonogów, w tym obroży antyszczekowych dla psów, jest bardzo duży. To zaleta, ponieważ każdy, bez względu na zasobność portfela i preferencje może znaleźć odpowiedni produkt. Prezentowane powyżej marki cieszą się uznaniem konsumentów i są polecane przez specjalistów zajmujących się zwierzętami domowymi. To daje większą szansę na to, że również i my będziemy zadowoleni z zakupu akcesoriów tych producentów.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Ciągłe szczekanie psa może być uciążliwe nie tylko dla właścicieli, ale także sąsiadów. Kiedy problem narasta i właściwie co chwilę pojawia się sytuacja, której wolelibyśmy uniknąć, zaczynamy szukać rozwiązania. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku sposobów, które mogą sprawdzić się, kiedy Twój pies za dużo szczeka.

 

Ograniczanie przyczyny szczekania

Często zdarza się, że pupil zaczyna szczekać, kiedy przez okno zobaczy przechodniów. O ile nie jest to bardzo uciążliwe, jeśli mieszkamy w mało uczęszczanym miejscu, staje się takie, gdy nasze mieszkanie czy dom znajduje się np. niedaleko centrum miasta. Jeśli pies wygląda przez okno, powinniśmy je zasłonić albo w innym sposób uniemożliwić do niego dostęp. Jeśli pupil przebywa na zewnątrz, w miarę możliwości nie powinniśmy zostawiać go bez nadzoru przez dłuższy czas. 

 

Uczenie psa komendy “cicho”

Innym sposobem na ograniczenie problemu szczekania jest nauczenie psa komendy “cicho”. Aby jednak było to możliwe, pierwsze trzeba nauczyć pupila szczekania na polecenie. Jeśli trudno nam przekonać do tego zwierzaka, możemy sami naśladować szczekanie i liczyć na to, że psiak zacznie szczekać razem z nami. Kiedy to zrobi, powinniśmy go nagrodzić. Po opanowaniu sztuki wywoływania szczekania musimy przejść do nauki wyciszania. Jeśli pies zacznie szczekać, połóżmy przysmak niedaleko niego i kiedy ten przerwie szczekanie, aby go powąchać, pochwalmy go za dobre zachowanie. Trening wywoływania szczekania i wyciszania musimy odbywać regularnie i zdawać sobie sprawę z tego, że efekty nie pojawią się natychmiast. Niemniej jednak jest to skuteczna metoda, której warto poświęcić więcej czasu. Jeśli czynnikiem zapalnym powodującym u psa szczekanie jest np. pukanie do drzwi, jedna osoba może to robić, a my w tym czasie, będąc w domu, powinniśmy skupić się na uspokojeniu psa. Z czasem powinniśmy zacząć trenować w miejscach, w których jest więcej bodźców i tym samym pupilowi trudno jest się skupić.

Przyzwyczajanie psa do bodźców

Na liście skutecznych sposobów pozwalających na ograniczenie niepotrzebnego szczekania psa jest przyzwyczajanie go do bodźców powodujących takie poruszenie. Powinno się to odbywać bardzo powoli. Niektórzy specjaliści przyznają, że dobrym sposobem jest oswajanie pupila z rzeczą, miejscem czy sytuacją, która powoduje szczekanie, poprzez podawanie zwierzęciu smakołyków. W ten sposób pies zaczyna kojarzyć, że dana sytuacja wiąże się z radością wynikającą z otrzymaniem jedzenia. Jeśli nasz pupil ma w zwyczaju szczekać na inne psy, poprośmy znajomego właściciela czworonoga o to, aby pojawił się w polu widzenia naszego psa. W tym samym czasie powinniśmy zacząć karmić pupila smakołykami i przestać, kiedy inny pies zniknie z pola widzenia. Proces ten trzeba oczywiście powtarzać wiele razy, aby przyniósł oczekiwany efekt.

 

Dbaj o zmęczenie psa

Warto wiedzieć, że pies czasami szczeka, ponieważ chce zwrócić na siebie uwagę. Wie, że jeżeli zacznie to robić, od razu ktoś pojawi się obok niego i będzie starał się go uciszyć. W związku z tym trzeba szczególnie dbać o to, aby pies każdego dnia miał zapewniony odpowiedni poziom rozrywki. Spacery muszą być na tyle długie, aby pupil nie tylko mógł załatwić swoje potrzeby, ale też się zmęczyć. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wychodzić z psem tam, gdzie ma dużą, wolną przestrzeń i może pobiegać bez smyczy (bez narażania go na niebezpieczeństwo). Pies po intensywnej zabawie i spacerze wraca do domu zmęczony i nie ma siły na to, aby szczekać bez powodu. 

 

Zakup obroży antyszczekowej

W ograniczaniu niepożądanego zachowania psa może pomóc też obroża antyszczekowa. W sklepach można znaleźć różne rodzaje tego gadżetu. Niektóre obroże wysyłają impulsy elektryczne, inne dźwiękowe, a jeszcze inne rozpylają nieprzyjemny dla psa zapach. Każde jednak z tych urządzeń jest aktywowane wtedy, kiedy pies zaczyna szczekać. Po pewnym czasie szczekanie zaczyna się kojarzyć pupilowi z czymś nieprzyjemnym.

Podsumowanie

Każdy z przedstawionych sposobów jest na swój sposób skuteczny, choć nie możemy się spodziewać tego, że efekty pojawią się od razu. Jeśli chcemy podjąć walkę ze szczekaniem psa, musimy być przygotowani na to, że nauka dobrego zachowania zajmie nam sporo czasu, tym bardziej, jeśli pies ma ten problem już od dawna i jest to u niego wyuczone zachowanie. Podczas szkolenia warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie powinniśmy krzyczeć na psa, kiedy ten szczeka, bo wtedy może pomyśleć, że robimy to razem z nim. Warto w miarę możliwości dbać o to, aby szkolenie kojarzyło się psu z czymś przyjemnym. Co istotne, jeśli mieszkamy z innymi osobami, powinniśmy zaangażować do pracy wszystkich członków rodziny.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Prawie każdy właściciel psa spotkał się z problemem związanym ze szczekaniem swojego pupila właściwie bez powodu albo w najmniej odpowiednich momentach. Takie zachowanie zwierzęcia może irytować nie tylko nas, ale także pozostałych domowników czy sąsiadów. Jak skutecznie oduczyć psa przypadkowego szczekania? Jak ograniczyć ten problem? Producenci akcesoriów dla czworonogów opracowali specjalne obroże antyszczekowe. Czy rzeczywiście one działają?

 

Jak ograniczyć problem szczekania u swojego psa?

Jeśli zauważyliśmy, że naszemu psu coraz częściej zdarza się szczekać i zaczyna być to irytujące, trzeba podjąć odpowiednie działania. Im szybciej zabierzemy się do pracy, tym większa szansa, że zwierzak nie utrwali tego zachowania. Zazwyczaj, kiedy pupil zaczyna szczekać, stosujemy różnego rodzaju komendy, które jednak nie zawsze przynoszą efekty. Co więcej, jeśli mówimy do naszego psa głośno, może on pomyśleć, że dołączamy do niego i również jesteśmy pobudzeni tym, co zaobserwowaliśmy. Takie działanie oczywiście nie przynosi efektów. Chcąc uspokoić czworonoga, można spróbować odwrócić jego uwagę, np. zachęcając go do zabawy. Innym sposobem, sprawdzającym się także podczas sesji treningowych z pupilem jest używanie specjalnej obroży antyszczekowej. 

Warto zauważyć, że pies, który dużo szczeka, może być po prostu znudzony. Trzeba więc tak zorganizować swój każdy dzień z pupilem, aby zapewnić mu odpowiednio dużo rozrywki. Oczywiście, kluczem do sukcesu są spacery, które jednak muszą być na tyle długie i atrakcyjne, aby pies zdążył się wyszaleć. Pamiętajmy, że na samym początku spaceru musimy pozwolić zwierzęciu się załatwić i powąchać na spokojnie trawę. Nie wymagajmy od razu, aby pies szedł blisko naszej nogi. Kiedy już zauważymy, że pupil zaspokoił swoje potrzeby, możemy zacząć trenować z nim komendy czy iść w ustronne miejsce, aby się wybiegał. Szczególnie polecane u młodych psów jest to, aby na spacery zabierać ulubione zabawki np. piłkę. Świetnym sposobem na “wymęczenie” psa jest też kontakt z innymi czworonogami i wspólna zabawa. 

Kilka słów o obrożach antyszczekowych

Obroża antyszczekowa przypomina wyglądem zwykłą obrożę, tyle że jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Wewnątrz gadżetu tego typu znajduje się urządzenie elektroniczne, które jest aktywowane wtedy, kiedy wyczuje wibracje w psim gardle. Wtedy też obroża wysyła nieprzyjemny impuls, który ma powstrzymać czworonoga przed szczekaniem. Ładunek elektryczny jest wysyłany natychmiast, dlatego też obroże antyszczekowe uznawane są za skuteczne. Pies zaczyna po czasie kojarzyć szczekanie z czymś nieprzyjemnym. Zaletą obroży antyszczekowych jest to, że zostały one tak skonstruowane, aby być bezpieczne dla zwierzęcia. Producenci, którzy cieszą się zaufaniem konsumentów, dbają o to, aby ich produkty przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszły stosowne testy. Wybierając obrożę antyszczekową dla swojego pupila, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy interesujący nas model ma stosowny certyfikat. Jeśli tak, możemy mieć pewność, co do bezpieczeństwa stosowania sprzętu. 

Decydując się na korzystanie z obroży antyszczekowej, trzeba wziąć pod uwagę to, że nie we wszystkich przypadkach dobrze się sprawdzi. Mowa tutaj szczególnie o sytuacji, w której w domu znajduje się więcej niż jedno zwierzę. Chodzi o to, że urządzenie jest aktywowane przy każdym szczeknięciu, także tym pochodzącym od innego psa, który znajduje się w pobliżu. W związku z tym “karane” jest nie to zwierzę, które rzeczywiście zawiniło. To może powodować dezorientację naszego pupila. 

Czy warto kupić obrożę antyszczekową?

Oczywiście, trudno podać jedną słuszną odpowiedź na to, czy obroża antyszczekowa rzeczywiście działa i warto ją kupić. Wielu właścicieli czworonogów przyznało, że to właśnie ten gadżet okazał się pomocny w szkoleniu zwierzaka i przyniósł oczekiwane efekty. Najważniejsze jest to, aby decydując się na zakup obroży antyszczekowej, wybierać modele cenionych i mających doświadczenie producentów. Szczególnie polecamy zakup sprzętów z odpowiednimi certyfikatami. Jesteśmy pewni, że dobra obroża antyszczekowa przyniesie oczekiwane efekty. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nadal wahasz się, czy zainwestować w taki gadżet, możesz poprosić o radę weterynarza. Dobrym sposobem jest też zasięgnięcie opinii behawiorysty zwierząt, czyli osoby, która zajmuje się problemowym zachowaniem czworonogów. Możliwe, że behawiorysta wskaże inne, mniej inwazyjne metody walki z problemem, ale musisz nastawić się na to, że będą one wymagały od Ciebie zdecydowanie więcej pracy i zaangażowania. Warto na koniec podkreślić, że obroże antyszczekowe są chętnie wykorzystywane przez szkoleniowców psów. Są to osoby z dużym doświadczeniem, które pracują nad posłuszeństwem zwierząt. Fakt wykorzystywania przez nich obroży tego typu może stanowić dowód na to, że są one skuteczne, a co najważniejsze, bezpieczne dla psa.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

W sklepach można znaleźć różne rodzaje obroży dla psów, wybór w tym zakresie jest naprawdę imponujący. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej poznać propozycje producentów i zdecydować, jakie akcesorium nas interesuje. W ten sposób będziemy mogli zawęzić swoje poszukiwania, co w przypadku tak licznego grona produktów jest niezbędne. Poniżej prezentujemy różne rodzaje obroży dla psów.

 

Podział ze względu na typ zapięć

Ze względu na rodzaj zapięcia możemy wyróżnić m.in. obrożę na klamrę, która jest znana przez wszystkich i stanowi najczęstszy wybór właścicieli psów. To akcesorium ze zwykłym zapięciem na zatrzask. Klamra zazwyczaj jest wykonana z mocnego tworzywa sztucznego, dlatego odznacza się wytrzymałością i tym samym sprawia, że zapięcie jest bezpieczne. Obroże tego typu często nazywane są klasycznymi. Zwykle długo one służą, bo zatrzask nie jest podatny na zniszczenia. Innym rozwiązaniem są obroże na sprzączkę, które swoim wyglądem przypominają nieco skórzany pasek do spodni. Takie akcesoria są polecane dla czworonogów z bujną sierścią, która przeszkadza podczas zapinania obroży. Właściciele psów przyznają, że ten rodzaj zapięcia nie jest w pełni komfortowy. Przygotowywanie psa do spaceru zajmuje nieco dłużej niż w przypadku zwykłej, klasycznej obroży z klamrą. W sklepach można też znaleźć obroże półzaciskowe, które mają regulowany pasek i część zaciskową. Działa ona w ten sposób, że zaciska się podczas napięcia do pewnego momentu (nie uciska mocno szyi psa). Może występować w formie materiałowej lub łańcuszkowej. Obrożę zakłada się przez głowę. Takie akcesoria są polecane szczególnie podczas nauki spokojnego chodzenia. Kolejnym typem są obroże martingale, które działają podobnie do półzaciskowych. Zaciskają się one w określonym miejscu. Są polecane dla psów, które mają wąskie szyje np. chartów. Modele martingale są tak zrobione, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wyślizgnięcia się zwierzęcia z obroży. 

Obroże antyszczekowe 

Poza klasycznymi obrożami, z których korzysta się podczas spacerów z pupilem, są też modele bardziej zaawansowane, o odmiennych funkcjach. Mowa tutaj o wszystkich obrożach antyszczekowych, które, jak sama nazwa wskazuje, mają zniechęcić psa do szczekania. Są one wybierane przez właścicieli, którzy mają problemy ze swoim psiakiem, wykorzystuje się je także podczas szkoleń. Wśród obroży antyszczekowych można wyróżnić m.in. obroże elektryczne z wbudowanym czujnikiem reagującym na głos psa. Kiedy urządzenie wykryje wibracje w gardle, wysyła impuls elektrostatyczny, który ma za zadanie zniechęcić do szczekania. Warto, aby obroża tego typu była regulowana, tak aby każda osoba mogła ustawić intensywność impulsów i czujność urządzenia. Właściciel czworonoga może też zdecydować się na zakup obroży ultradźwiękowej, która działa podobnie do modeli elektrycznych, z tą różnicą, że wydaje dźwięk, a nie wysyła impulsy elektryczne. Ultradźwięki w większości przypadków są w ogóle niesłyszalne dla człowieka, jednak pozostają irytujące dla psa. Pupil zaczyna więc kojarzyć szczekanie z czymś nieprzyjemnym i przestaje ujadać. Do wyboru są też obroże wibracyjne, które wysyłają wibracje mające oduczyć psa szczekania. Ostatnim typem obroży antyszczekowych są modele zapachowe. Działają one w ten sposób, że kiedy czujnik wykryje szczekanie, spray zostaje uaktywniony. Zapach, który on rozprowadza, jest nieprzyjemny dla psa. 

 

Obroże ochronne

Innym typem obroży są modele ochronne, czyli takie, których zadaniem jest zabezpieczenie psa przed kleszczami, pchłami i innymi pasożytami. Nie mają one elementu pozwalającego na przypięcie do nich smyczy, ponieważ ich przeznaczenie jest inne. Ich powierzchnia pokryta jest specjalnymi substancjami czynnymi, które odstraszają pasożyty. Często wykorzystywanym do ich produkcji materiałem jest polichlorek winylu. Dobrej jakości obroże ochronne są przystosowane do radzenia sobie z wilgocią, więc można z nich korzystać bez względu na pogodę i mieć pewność, że zachowają swoje właściwości.

Inne rodzaje

Sklepy zoologiczne oferują też obroże pokryte warstwą PVC, które wyróżnia wysoka odporność na czynniki zewnętrzne. Z uwagi na materiał wykonania, są one wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, więc są chętnie wybierane dla psów, które często odbywają długie spacery po lesie czy polach i to w różnych warunkach pogodowych. Częstym wyborem są też obroże świecące, które szczególnie dobrze sprawdzają się po zmroku. Dzięki nim nasz pupil jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu, co niewątpliwie zwiększa jego bezpieczeństwo. 

Jak widać, wybór obroży dla psa jest bardzo duży, mamy różne modele o różnym przeznaczeniu. Każdy ze wspomnianych typów występuje w różnych długościach, więc nie ma żadnych problemów ze znalezieniem obroży w odpowiednim rozmiarze. Alternatywą dla tego akcesorium są szelki, które okazują się szczególnie dobrym rozwiązaniem dla psów, które mocno ciągną na spacerach. Prawie każda z wymienionych przez nas obroży występuje w różnych wersjach kolorystycznych, często są one dostępne w zestawach z pasującymi smyczami.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Najważniejsze zalety:

Czytając opinie o Tractive GPS, można wywnioskować, że sprzęt jest bardzo użyteczny. Daje on możliwość monitorowania położenia oraz ruchu psa w czasie rzeczywistym poprzez specjalną aplikację lub za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Lokalizator jest mały i lekki, po przypięciu do obroży nie powinien przeszkadzać zwierzęciu. Co ważne, ma on wodoodporną obudowę.

 

Najważniejsze wady:

Nie zawsze korzystanie z aplikacji na smartfonie jest w pełni komfortowe. Jak zauważyli kupujący, zacina się ona od czasu do czasu, a w takiej sytuacji nierzadko konieczne jest zresetowanie telefonu.

 

Werdykt: 9.8/10

Osoby chcące kupić lokalizator GPS dla psa przeważnie decydują się na model Tractive GPS. Cena produktu jest atrakcyjna, za niewielką kwotę otrzymujemy praktyczny sprzęt pozwalający na szybkie zlokalizowanie swojego pupila. Nadajnik ma wymiary: 5,1 cm x 4,1 cm x 1,5 cm i waży 35 g. Jest on odpowiedni dla psów małych, średnich, jak i dużych ras.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wytrzymałość

Lokalizator jest bardzo wytrzymałym sprzętem, nie ulegnie szybko awarii. Jak zostało wspomniane, obudowa jest wodoodporna, dlatego urządzenie nie zepsuje się w wyniku kontaktu z wilgocią, np. gdy nasz pupil postanowi wykąpać się w przydrożnym rowie. Specjaliści przeprowadzili test Tractive GPS, który wykazał, że model wykazuje też odporność na wstrząsy. Ponadto nie jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Przydatne funkcje

Urządzenie jest wyposażone w kilka ciekawych funkcji, które bez wątpienia przypadną do gustu właścicielom psów. Przykładem jest wirtualny płot. Możemy wyznaczyć na mapie bezpieczny obszar, którego zwierzę nie powinno przekraczać. Jeżeli tak się stanie, szybko otrzymamy stosowne powiadomienie i będziemy mogli zareagować. W nocy lokalizator świeci, a to ułatwia znalezienie czworonoga w ciemności. Daje on również możliwość zdalnej aktywacji sygnałów dźwiękowych. Ponieważ sprzęt ma zintegrowaną kartę SIM, dane są przesyłane bezpośrednio na nasz telefon.

 

Live Tracking

Za sprawą funkcji Live Tracking możemy sprawdzić, gdzie aktualnie przebywa nasz pies. Jeżeli zwierzę jest w ruchu, na mapie pokazuje się kierunek, w którym się porusza i widzimy, czy zbliżamy się do niego. Częstotliwość aktualizacji pozycji uzależniona jest od tego, z jaką prędkością pies biegnie (im szybciej się porusza, tym częstsze są aktualizacje). Dzięki temu nie ma ryzyka, że nagle zgubimy pupila i trudno nam będzie go odnaleźć. Istotne jest, że aplikacja dająca dostęp do funkcji Live Tracking jest kompatybilna nie tylko ze smartfonami z systemem Android, ale także iOS.

 

Łatwe przypinanie

Przypinanie lokalizatora do obroży psa nie jest trudne, zajmuje to tylko kilka sekund. W komplecie znajdziemy dwie klamry w różnych rozmiarach, więc możemy sprawdzić, która jest odpowiednia. Sprzęt nie przeszkadza zwierzęciu podczas zabawy czy snu, nie obciąża też nadmiernie jego szyi. Dotyczy to zarówno psów mniejszych, jak i większych ras. Nie musimy odpinać lokalizatora, kiedy wrócimy z czworonogiem ze spaceru do domu. To daje nam gwarancję, że zawsze będziemy wiedzieć, gdzie się znajduje.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

W momencie, kiedy decydujemy się na wzięcie psa w podróż, musimy liczyć się z tym, że czekają nas dodatkowe koszty. Przed wyjazdem należy załatwić kilka formalności, aby zapewnić zwierzakowi pełne bezpieczeństwo. W poniższym artykule zamieściliśmy informacje, które podpowiedzą, o co w szczególności warto zadbać przed podróżą. 

 

Lot samolotem z psem

Jeżeli zdecydujemy się na podróż z pupilem do innego kraju i jako środek transportu wybierzemy samolot, powinniśmy liczyć się z tym, że nie wszyscy przewoźnicy przyjmą zwierzę na pokład samolotu. Obecnie tanie linie lotnicze raczej nie przewożą zwierząt. Wyjątkiem są psy przewodnicy, towarzyszące osobom niewidomym. Jednak o zaistnieniu takiej sytuacji należy poinformować przewoźnika w momencie rezerwacji biletu. Przykładowo, w przypadku Ryanair’a w trakcie jednego lotu na pokładzie samolotu może przebywać tylko 4 pasażerów o ograniczonych możliwościach poruszania się, niewidomych lub niedowidzących z psem przewodnikiem, lub osób, które wymagają specjalnej pomocy. Przepisy te obowiązują ze względu na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Inna sytuacja jest w przypadku linii Easyjet. Tam informację o zwierzęciu możemy przekazać najpóźniej 48 h przed planowanym terminem lotu. 

Pasażerowie, którzy podróżują z psem przewodnikiem, muszą zadbać o niezbędne formalności. Zobowiązani są oni do przedstawienia na wszystkich lotach na terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego ważnego paszportu psa lub oficjalnego zaświadczenia wydanego przez lekarza weterynarii oraz książeczkę zdrowia psa z ważnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie. Inna sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii oraz w Republice Irlandii. W obu krajach dodatkowo należy zaopatrzyć się w dokumenty potwierdzające to, że pies przewodnik zgłoszony został do jednej z organizacji, którymi są:

 • * Międzynarodowa Federacja Psów Przewodników,
 • * Psy Przewodnicy UK,
 • * Międzynarodowa Organizacja Psów Przewodników.

Oprócz tego każdy czworonóg powinien być poddany odpowiedniemu przeszkoleniu. W trakcie lotu ma mieć założoną obrożę lub kamizelkę przewodnika, a także znajdować się na podłodze przy nogach osoby niepełnosprawnej. Niezależnie od linii lotniczej pies przewodnik podróżuje za darmo.

Wybierając polskie linie lotnicze LOT, obecność zwierzęcia na pokładzie samolotu zależy od jego wagi oraz wielkości. Waga psa, który przebywa na pokładzie wraz z transporterem, nie może przekraczać 8 kg. Większe zwierzęta przewożone są w luku bagażowym. Do ich transportu w takich miejscach potrzebny jest transporter dla psa do samolotu. Ważne jest także to, aby został on wyposażony w pojemnik z wodą oraz jedzeniem. 

Opłaty za przewóz zwierząt w liniach lotniczych LOT są następujące:

Krajowe loty Polska:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 zł.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 90 zł.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 170 zł.

Europa, Bliski Wschód:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 EUR.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 100 EUR.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 200 EUR.

USA, Kanada, Chiny:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 70 EUR / 100 CAD / 100 USD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 150 EUR / 200 CAD / 200 USD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 300 EUR / 400 CAD / 400 USD.

 

Opłaty za przewóz zwierząt w liniach lotniczych Lufthansa:

Krajowe loty Niemcy:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 35 EUR, 50 USD / CAD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga do od 8 15 kg – 70 EUR, 10 USD / CAD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 150 EUR, 200 USD / CAD.

Europa, Kraje Trzeciego Świata:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 50 EUR, 60 USD / CAD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 100 EUR 150 USD / CAD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 200 EUR, 300 USD / CAD.

Loty między kontynentami:

  • * Małe zwierzę w kabinie samolotu – waga do 8 kg – 70 EUR / 100 CAD / 100 USD.
  • * Średniej wielkości zwierzę w luku bagażowym – waga od 8 do 15 kg – 150 EUR / 200 CAD / 200 USD.
  • * Duże zwierzę w luku bagażowym – waga powyżej 15 kg – 300 EUR / 400 CAD / 400 USD.

O co powinniśmy zadbać przed udaniem się ze zwierzakiem na pokład samolotu?

Wybierając się w zagraniczną podróż z czworonogiem powinniśmy zadbać o kilka podstawowych formalności. Przede wszystkim musimy udać się do weterynarza, aby wszczepił pupilowi czip. Zawiera on 15 cyfrowy numer, który przyznawany jest indywidualnie każdemu zwierzakowi, a następnie wpisywany do jego książeczki zdrowia. Każdy właściciel musi samodzielnie go zarejestrować w internetowej bazie danych. Bez tego małego urządzenia, jeżeli będziemy chcieli udać się w podróż, nie załatwimy nic. Kiedy mamy czip, możemy wyrobić zwierzakowi paszport. Można to zrobić u uprawnionych do tego lekarzy. Ich rejestr znajdziemy na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Paszport w chwili wyrobienia zastępuje książeczkę szczepień psa, w której do tej pory zapisywaliśmy historię leczenia pupila. Cena wyrobienia paszportu wynosi 100 zł. Przed wyjazdem na wakacje musimy także zadbać o aktualne szczepienia na wściekliznę. Jeżeli pies szczepiony jest po raz pierwszy, należy je odbyć co najmniej 21 dni przed planowanym wyjazdem.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Duża liczba udogodnień przewozowych sprawia, że coraz chętniej zabieramy naszego czworonoga na wakacje. Aby były one udane oraz przebiegły bez większych niespodzianek, musimy je dokładnie zaplanować. Bardzo istotne jest to, aby zapewnić zwierzakowi pełne bezpieczeństwo podczas podróży. W artykule znajdującym się poniżej zaprezentowaliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które dotyczą podróży z psami.

 

Załatwienie wszystkich formalności

Jeżeli chcemy zabrać zwierzaka na urlop za granicę, musimy dokładnie zweryfikować, jakie w danym kraju obowiązują zasady dotyczące posiadania oraz przewożenia psa. W państwach europejskich różnice między obowiązującym prawem są zazwyczaj niewielkie, jednak warto je sprawdzić, aby nic nas później nie zaskoczyło. Przed wyjazdem powinniśmy przede wszystkim załatwić trzy podstawowe formalności, które obowiązują we wszystkich państwach Europy, USA i Azji. Są nimi:

Mikroczip – to niewielkie urządzenie, wszczepiane pod skórę szyi pupila. Zakodowany jest w nim 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, przypisywany jednorazowo do każdego zwierzaka, który możemy znaleźć w książeczce zdrowia psa. Bez tego gadżetu Twój pupil nie będzie mógł otrzymać paszportu. 

Paszport – dokument ten mogą wystawić jedynie lekarze, którzy specjalizują się w weterynarii i mają do tego specjalne uprawnienia. Listę specjalistów możesz znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Weterynarz podczas wizyty powinien sprawdzić ogólny stan zdrowia zwierzaka, a następnie wypełnić wszystkie rubryki znajdujące się w dokumentach. Przed wyjazdem w podróż pies musi także przejść odrobaczenie, które należy dokonać w gabinecie na minimum 48 h przed wyjazdem.

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie – warunkiem, który powinniśmy spełnić przed podróżą ze zwierzęciem, jest wykonanie mu szczepień przeciw wściekliźnie. Weterynarz zaznacza w książeczce zdrowia datę podania szczepionki, nazwę preparatu oraz numer identyfikacyjny psa. Jeżeli szczepienie odbywa się po raz pierwszy, należy je wykonać na minimum 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Jest to bardzo istotne, ponieważ dopiero po 21 dniach w ciele zwierzęcia zaczynają wytwarzać się przeciwciała.

Prawidłowe wyposażenie samochodu

Podczas podróży musimy zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo pupila. Dzięki temu pies będzie mógł dobrze znieść dłuższą trasę. Podstawowymi elementami, w które warto wyposażyć samochód, są: pasy bezpieczeństwa dla zwierząt, specjalna smycz oraz pokrowce ochronne na siedzenia. Istotne jest także, aby na dłuższą podróż wziąć ulubione zabawki, miskę na jedzenie oraz na wodę, smakołyki, apteczkę zdrowia, adresówkę, zwykłą smycz oraz kaganiec. Przed wyjazdem warto nakarmić pupila. Istotne jest także to, aby zadbać o jego wygląd. W niektórych krajach czysta sierść oraz obcięte pazury zwiększają szanse na to, że bez większego problemu będziemy mogli przekroczyć granicę. 

 

Transporter dla psa oraz pasy bezpieczeństwa

Przed dłuższą podróżą powinniśmy przyzwyczaić naszego zwierzaka do klatki, pasów bezpieczeństwa oraz co najważniejsze do jazdy w samochodzie, zwłaszcza jeżeli rzadko podróżujemy z psem. Warto go wcześniej wziąć na dłuższe przejażdżki, aby mógł się lepiej przyzwyczaić. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie. Dobry transporter dla psa to taki, w którym zwierzak będzie mógł swobodnie stać, obrócić się oraz wygodnie położyć. Produkt jest szczególnie polecany małym oraz średnim psom. Mocuje się go zazwyczaj na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. W przypadku dużych psów lepiej sprawdzą się specjalne pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu gadżetowi pupil nie będzie rozpraszał kierowcy w trakcie jazdy, a w momencie gwałtownego hamowania nie zrobi sobie, ani pozostałym pasażerom krzywdy. 

Choroba lokomocyjna u zwierząt

Zwierzęta, podobnie jak ludzie mają chorobę lokomocyjną. Cierpią na nią głównie szczenięta oraz młode psy. Rzadko pojawia się ona w późniejszym wieku. Jej objawami są zazwyczaj: wymioty, ślinotok, ziewanie oraz dyszenie. Każdy z nich możemy zaobserwować już podczas krótszych przejażdżek. Zanim zaplanujemy dłuższy, wakacyjny wyjazd, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem, który udzieli nam informacji na temat tego, w jaki sposób powinniśmy postępować oraz przepisze potrzebne leki. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

* Karmienie naszego zwierzaka powinno odbywać się co najmniej 2 – 3 godzin przed planowaną podróżą.

* W pojeździe powinniśmy ustawić umiarkowaną temperaturę, starać się nie wykonywać gwałtownych manewrów oraz robić regularne postoje na odpoczynek oraz podanie wody.

* Naszym zwierzakom nie możemy podawać lekarstw, które są przeznaczone dla ludzi. Mogą one im zaszkodzić. Wszystkie tabletki, które podajemy pupilowi, powinny być przepisane przez weterynarza.

 

Przewóz psów w samolocie

Nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają przewóz czworonogów w samolocie. Jeżeli jednak przewoźnik wyraża taką zgodę, to o chęci przewozu psa powinniśmy poinformować w momencie rezerwacji biletów. Małe zwierzęta możemy zazwyczaj wziąć na pokład samolotu. Najlepiej, aby znajdowały się one w specjalnym transporterze. Wraz z czworonogiem jego waga nie może przekroczyć 8 kg. Klatka powinna mieć taką wielkość, aby pupil mógł się w niej komfortowo czuć. W trakcie lotu możemy wyciągnąć go z pojemnika. Niektóre linie lotnicze nie wyrażają zgody na przewóz zwierząt na pokładzie samolotu. W takiej sytuacji zostaje nam do wyboru jedynie luk bagażowy. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii. Jedyne odstępstwo od tej zasady stanowią psy, które są przewodnikami osób niewidomych. Mogą one przebywać na pokładzie, jednak muszą być wyposażone w smycz oraz kaganiec. W luku bagażowym przewożone są także większe psy, które nie mogą przebywać na pokładzie. Znajdują się one zazwyczaj w klatkach lub transporterach. Linie lotnicze, które zezwalają na transport zwierząt to: LOT, Lufthansa, Norwegian oraz Air France. Szczegółowe wytyczne na temat przewozu zwierząt znajdują się na oficjalnych witrynach internetowych każdego z przewoźników.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Wybierając się w podróż z naszym pupilem powinniśmy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre psy nie są przyzwyczajone do dłuższego przebywania w pojeździe i cała podróż może być dla nich stresująca. Nigdy nie wiemy, jak zareaguje nasz zwierzak, więc warto zapewnić mu jak najlepsze warunki, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko jego, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

 

Jaki środek transportu jest najlepszy do przewożenia psów?

Przewożenie zwierząt jest dużym wyzwaniem dla ich właścicieli. Kiedy musimy wybrać się np. na wizytę do weterynarza, powinniśmy zdecydować, jaki środek transportu wybrać. Istotne jest to, aby właściciel zwrócił swoją uwagę na wygodę oraz bezpieczeństwo czworonoga. Wybierając autobus warto pamiętać o tym, że duży pies zajmuje sporo miejsca, co może nie cieszyć pozostałych pasażerów. Podobnie jest w przypadku pociągów. Zatem można stwierdzić, że w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest podróżowanie samochodem.

 

W jaki sposób przewozić czworonoga w samochodzie, aby był on w pełni bezpieczny?

Wielu właścicieli psów na samym początku, kiedy są one jeszcze szczeniakami, bierze je na własne kolana podczas jazdy samochodem. Jednak powinniśmy się zastanowić nad tym, czy aby na pewno jest to bezpieczne miejsce dla naszego zwierzaka? Jeżeli nie jest on stabilnie zabezpieczony, to podczas gwałtownego hamowania, może być narażony na różnego rodzaju obrażenia zagrażające nie tylko jego zdrowiu, ale także życiu pozostałych pasażerów. W przypadku dużych psów specjaliści polecają zakup pasów bezpieczeństwa, które swoim wyglądem przypominają szelki, używane podczas wyprowadzania czworonoga na spacer. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalną matę, którą można rozłożyć na tylnych siedzeniach pojazdu. Dzięki niej zabezpieczymy się przed osadzaniem sierści oraz brudu. 

Przewożenie psa w klatce

Często właściciele dużych psów decydują się na przewożenie ich w bagażniku. Wybór ten jest dobry w przypadku kiedy mamy samochód typu kombi. Tego typu auta mają zwykle dużą powierzchnię bagażową, która często oddzielona jest kratą od części, w której przebywają pozostali pasażerowie. Dzięki temu podczas wypadku wszyscy pasażerowie są bezpieczni. Bagażnik warto także wyścielić matą ochronną lub kocami. Zwiększy to komfort zwierzęcia w trakcie podróży. Kolejną dobrą propozycją jest transporter dla dużego psa. Można umieścić go w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Przy wyborze odpowiedniej klatki musimy pamiętać o tym, aby była ona wystarczająco duża. Nasz pupil powinien czuć się w niej komfortowo. Najlepszym wyborem będzie model, w którym nasz zwierzak bez problemu będzie mógł wstać, obrócić się oraz wygodnie położyć. 

 

Jak wygląda podróż z dużym psem w samolocie?

We wszystkich liniach lotniczych duże psy podróżują zawsze w luku bagażowym. Zalecane jest, aby znajdowały się one w specjalnym transporterze. Powinien być on na tyle duży, aby nasz pupil mógł w nim swobodnie stanąć oraz się obrócić. Klatkę, warto wyposażyć w identyfikator, na którym znajdują się dane właściciela oraz docelowe miejsce podróży. Jedyny wyjątek stanowią zwierzęta, które towarzyszą osobom niewidomym. W ich przypadku linie lotnicze umożliwiają podróż w środku samolotu bez konieczności korzystania z transportera. Taki zwierzak musi jednak mieć kaganiec oraz być w specjalnej uprzęży. Ma to na celu zabezpieczenie pozostałych uczestników lotu przed niespodziewanym zachowaniem czworonoga. 

Jak wygląda podróż psa na statku?

Zwierzęta możemy przewozić na promach i to zazwyczaj jedynie w ramach rejsów transportowych. Wyjątek ten stanowią jednak psy asystujące osobom niewidomym. Niektóre wycieczkowce umożliwiają przewożenie czworonogów w prywatnych kabinach. Na niektórych promach zwierzęta mają wyznaczone klatki w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu. W takim miejscu właściciel powinien dbać o jego karmienie, a także wyprowadzanie. Niektórzy pasażerowie podczas podróży promem decydują się na pozostawienie psa w samochodzie. Jednak w takiej sytuacji muszą oni poinformować obsługę. W przypadku tej opcji w czasie niektórych podróży można do naszego pupila zaglądać co jakiś czas. Jednak część promów zamyka pokład, na którym znajdują się samochody i wtedy właściciel przez wiele godzin nie ma możliwość wglądu do swojego psa. 

 

W jaki sposób poradzić sobie ze stresem zwierzaka podczas podróży?

Istotne jest to, aby podróże ze zwierzakiem zacząć jak najwcześniej. Mały szczeniak jest w stanie lepiej przyzwyczaić się do zmian. Dla niego zazwyczaj wszystko jest nowe i każde doświadczenie przyjmuje z wielką ciekawością. Dla starszego psa, który rzadko miał możliwość spędzania czasu w bardziej urozmaiconym środowisku, sytuacja ta może być o wiele trudniejsza. Pierwsza podróż w samolocie może wywołać u niego duży stres. Przed podróżą warto zadbać o dobry stan zdrowia oraz samopoczucie pupila. Jeżeli w trakcie lotu wystąpi taka potrzeba, można podawać zwierzakowi lekarstwa na uspokojenie. Warto także zastosować łagodniejsze sposoby. Najbardziej polecane jest użycie smoczków antystresowych, obroży feromonowych lub kropli zapachowych. Na podróż można zabrać ze sobą ulubione zabawki oraz kocyk, na których pies może poczuć “domowy zapach”.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

O bezpieczeństwo czworonoga powinniśmy dbać nie tylko podczas długich podróży, ale także w trakcie krótszych przejażdżek. Złe zabezpieczenie pieska może stanowić spore zagrożenie nie tylko dla zwierzęcia, ale także wszystkich pasażerów. W poniższym artykule zaprezentowaliśmy kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas przewozu średniej wielkości psa.

 

Jakie samochody są najbezpieczniejsze do przewozu psów?

Według specjalistów najbezpieczniejszymi oraz najlepiej przystosowanymi do przewożenia psów samochodami są modele typu kombi, które wyposażone są w zamontowane na stałe boksy lub mają wstawiony transporter dla psa. Klatka dla czworonoga powinna być dobrana w taki sposób, aby dać mu możliwość swobodnego wstania, obrócenia oraz położenia. Nie może ona mieć jednak zbyt wiele luzu, ponieważ w takim przypadku w trakcie hamowania nasz pupil może być narażony na różnego rodzaju urazy spowodowane odbijaniem się od ścianek transportera. Niektórzy właściciele decydują się na wyścielenie wnętrza klatki kocami oraz pianką. Zastosowanie tych produktów zwiększa komfort jazdy oraz zabezpiecza przed powstawaniem urazów. Powinniśmy jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy nasz zwierzak nie będzie gryzł tych produktów, gdyż w takiej sytuacji mogą one stanowić dla niego niemałe zagrożenie. Zazwyczaj w samochodach kombi jesteśmy w stanie przewozić w bagażniku dwie klatki na średnie psy o wielkości około: 82 cm x 57 cm x 60 cm. Jeżeli nie mamy zbyt dużej ilości miejsca w naszym bagażniku, możemy także wykorzystać tylne siedzenie. W takim przypadku klatkę ustawiamy bokiem. Należy ją przymocować w taki sposób, aby zapobiec jej przemieszczaniu się. Często do tego celu wystarczy dosunięcie przedniego fotela. Dodatkowe zabezpieczenie mogą stanowić gumki do mocowania towaru.

Przyczepa stosowana do przewozu zwierząt

Jednym z bardzo bezpiecznych sposobów na przewóz naszych pupili jest wykorzystanie specjalnej przyczepy. Produkt tego typu nie jest jeszcze jednak popularny w Polsce. Korzystają z niego przede wszystkim hodowcy owczarków niemieckich oraz osoby, które uprawiają sport np. zaprzęgowy. 

 

Przewożenie psa luzem

Bardzo duża część właścicieli zwierząt decyduje się na ich przewożenie luzem. Często wybieranym przez nich miejscem jest bagażnik. Jeśli jest on oddzielony od kabiny, w której znajdują się podróżujący kratką lub wysokimi siedzeniami, wybór ten jest dosyć bezpieczny dla pozostałych pasażerów, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania nasz pupil nie poleci do przodu. Jednak musimy pamiętać, że taki sposób nie jest w pełni bezpieczny dla zwierzaka. Według statystyk im bagażnik, w którym go przewozimy, jest większy oraz im mniejszy jest nasz pies, tym jego obrażenia podczas wypadku mogą być większe. Dlatego też przewożąc zwierzaka, musimy pamiętać, aby go odpowiednio zabezpieczyć.

 

Pasy bezpieczeństwa dla zwierząt

Bardzo dobrą propozycją, która jest w pełni bezpieczna dla pupili, jest przewożenie ich na tylnym siedzeniu samochodu oraz przypięcie pasami bezpieczeństwa. Są one wyglądem zbliżone do szelek, które użytkujemy podczas wyprowadzania psa na spacer. Wpina się je do pasów, w które wyposażony jest każdy pojazd. Specjaliści polecają zainwestować w droższe modele, które mają przeprowadzone atesty. Jest to bardzo istotne, ponieważ te, które ich nie miały, często mogą nie sprostać masie zderzeniowej w momencie kolizji drogowej.

Przewożenie psa samolotem

W sytuacji, kiedy chcemy wybrać się z naszym zwierzakiem w podróż samolotem, powinniśmy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim przed takim wyjazdem warto wybrać się do weterynarza po to, aby wszczepić pupilowi czip. Dzięki temu urządzeniu będzie można w łatwy sposób go zidentyfikować w momencie zaginięcia. Gadżet ten jest niezbędny także w momencie wyrabiania paszportu. Następnie należy się zorientować na temat wymagań danej linii lotniczej dotyczących przewozu zwierząt. W większości z nich, jeżeli chcemy, aby pupil znajdował się razem z nami na pokładzie samolotu, to jego waga razem z klatką powinna mieścić się w przedziale od 6 kg do 8 kg. Psy, które się w nim nie mieszczą, są zazwyczaj transportowane w klatkach, które są umiejscowione w luku bagażowym. Taki transporter powinien spełniać wymagania, które ustanowiło IATA. W regułach tych znajduje się między innymi punkt, który mówi, że klatka powinna być wodoszczelna oraz zamknięta na kłódkę, a czworonóg musi mieć możliwość swobodnego wstania, obrotu, a także położenia się. Maksymalna waga transportera znajdującego się w luku bagażowym nie może przekraczać 75 kg. W przypadku przewoźnika PLL LOT, za przelot między krajami Europy, za psa o wadze do 8 kg zapłacimy 50 EUR, a jeżeli jest konieczność umieszczenia go w luku bagażowym to 100 EUR, za średniej wielkości czworonoga oraz za duże zwierzę – 200 EUR. Jeżeli nasza podróż będzie odbywać się między kontynentami, to musimy przygotować się na następujące koszty: mały pies – 70 EUR, umieszczenie go w luku bagażowym – 150 EUR, średni i duży zwierzak – 300 EUR.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.10.20

 

Podczas podróży ze zwierzęciem powinniśmy pamiętać o jego bezpieczeństwie. Czworonóg podczas nagłego hamowania samochodu, kiedy nie jest dobrze zabezpieczony, może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla pasażerów pojazdu oraz innych uczestników ruchu. Warto zapoznać się ze wskazówkami, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem z pupilem.

 

Przewożenie małego psa w samochodzie luzem

Często zdarza się, że właściciele małych psów decydują się na ich przewożenie w pojeździe luzem lub na kolanach właściciela. Zazwyczaj wybierają oni miejsce na tylnej kanapie, a także na przednim siedzeniu obok kierowcy. Jednak decydując się na takie przewożenie czworonoga, powinniśmy pamiętać o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, w jaki sposób nasz zwierzak się zachowa. Małe psy mogą bez problemu przemieszczać się po wnętrzu pojazdu, co może spowodować, że kierowca nie będzie mógł skupić się na prowadzeniu auta. Takie działanie często niesie za sobą nieprzewidziane skutki, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Niebezpieczeństwo może istnieć podczas gwałtownego hamowania. W momencie, kiedy jesteśmy zmuszeni do wykonania samochodem gwałtownych ruchów, wszyscy pasażerowie są w jakimś stopniu zagrożeni.

Taka sytuacja może być bardziej niebezpieczna w przypadku większych zwierząt, jednak przy przewożeniu małych psów ryzyko również istnieje. Zwierzak, który siedzi na tylnej kanapie, spada z niej i w ten sposób naraża nie tylko siebie, ale i wszystkich podróżujących. Według przeprowadzonych badań ważący 2 kg przedmiot podczas wypadku uderza w przednią szybę z siłą, która jest równa przedmiotowi o wadze ok. 100 kg (badanie to przeprowadzono przy prędkości 90 km/h). Jest mało prawdopodobne, żeby mały pupil przeżył taką kolizję. Nie tylko jego życie jest zagrożone, ale także zdrowie innych uczestników ruchu. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby był on odpowiednio unieruchomiony. W taki sposób zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak najlepiej przewozić małego psa?

Podczas przewozu czworonogów, powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. Specjaliści twierdzą, że najlepszym wyborem dla małego psa jest transporter. Z pewnością zwiększa on prawdopodobieństwo bezpiecznego dotarcia do celu podróży. Na rynku możemy spotkać modele wykonane z plastiku oraz wikliny. Te pierwsze okazują się praktyczniejsze, bo są łatwiejsze w czyszczeniu oraz lżejsze, a ich montaż nie jest trudny. Kiedy kupimy już klatkę, z pewnością będziemy się zastanawiać, w którym miejscu najlepiej ją umieścić. Crash testy wykazały, że najbezpieczniejsza jest podłoga pomiędzy przednim a tylnym siedzeniem. Jeżeli zdecydujemy się na przypięcie transportera pasami, powinniśmy liczyć się z tym, że pod wpływem dużego nacisku w trakcie wypadku mogą pęknąć jego ścianki. Wybierając klatkę dla zwierzaka, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość. Musi być ona takich rozmiarów, aby pies czuł się w niej komfortowo. Jednocześnie miejsce to nie może być zbyt duże, gdyż w takiej sytuacji pupil może się w niej przewracać podczas ruchu pojazdu. Transporter powinien zapewniać także odpowiednią wentylację. Jeżeli chcemy, żeby skrzynia była bardziej wygodna dla czworonoga, jej wnętrze możemy wyścielić kocami, a boki pianką. Warto się jednak wcześniej upewnić, że żaden z tych elementów nie będzie stanowić dla zwierzęcia zagrożenia. Taka sytuacja może nastąpić, kiedy pies będzie próbował żuć wykorzystany przez nas materiał.

 

Materiałowe torby

W wielu sklepach oferujących produkty przeznaczone dla zwierząt możemy spotkać się z takimi akcesoriami, jak torby z materiału. W ich przypadku bez problemu oraz większej obawy przed zranieniem czworonoga możemy użyć pasów bezpieczeństwa. Specjaliści twierdzą, że wybór zabudowanych transporterów jest niewłaściwy, ponieważ do ich wnętrza dociera bardzo mała ilość powietrza. Przez to nawet w przypadku, jeżeli pojazd wyposażony został w klimatyzację, to istnieje bardzo duże ryzyko niebezpieczeństwa szybkiego przegrzania organizmu zwierzaka. Jest to najbardziej istotne w przypadku małych piesków, które są najmniej odporne na wysoką temperaturę. 

 

Pasy bezpieczeństwa dla zwierząt

Niektórzy właściciele czworonogów nie są zwolennikami zamykania psów w klatkach. W takim przypadku często wybierają oni pasy bezpieczeństwa. Obecnie sporo marek produkuje tego typu wyroby w każdym rozmiarze (od XS do XL). Te mniejsze dobrze sprawdzają się w przypadku psów o niskiej wadze. Tego typu zabezpieczenie najlepiej stosować w przypadku pupili przyzwyczajonych do noszenia szelek.

Co robić, kiedy w naszym pojeździe nie ma tylnego siedzenia

Tylne siedzenie samochodu jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do przewożenia zwierząt. Wynika to z tego, że na przednim siedzeniu podczas wypadku otwierają się poduszki powietrzne, które stanowią duże zagrożenie dla pupili. Jednak co robić, kiedy w aucie nie ma tylnego siedzenia? Taka sytuacja ma głównie miejsce, w przypadku pojazdów ciężarowych oraz samochodów dwuosobowych. Wtedy najlepiej zabezpieczyć pupila w transporterze na przednim siedzeniu. Wcześniej jednak powinniśmy wyłączyć boczne poduszki bezpieczeństwa po stronie pasażera. Psa można także przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie powinniśmy wozić zwierzaka w tylnej, otwartej części pojazdu. 

 

W jaki sposób zapewnić zwierzakowi komfort podczas jazdy?

Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż, warto pamiętać o tym, aby zapewnić zwierzakowi pełny komfort jazdy. Powinniśmy zaplanować postoje, wskazane jest, aby odbywały się co dwie godziny. Wtedy pies ma możliwość rozciągnięcia nóg oraz wypróżnienia się. Istotne jest to, aby zapewnić mu świeżą wodę, a w przypadku kiedy jest taka potrzeba, należy go również nakarmić.