Ranking 5 najlepszych kuwet dla kota w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Kuweta – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jaką kuwetę wybrać, aby zapewnić swojemu kotu komfort? Postanowiliśmy sprawdzić, które produkty cieszą się popularnością wśród konsumentów. Curver z Filtrem to model, który uplasował się na szczycie naszego zestawienia. Wyróżnia się on eleganckim designem. Kuweta została wykonana z tworzywa sztucznego, wyglądem przypominającego rattan wykorzystywany do produkcji ogrodowych mebli. To produkt zamknięty, a więc ma pokrywę z klapką ułatwiającą wchodzenie do środka. Wewnątrz umieszczono filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Co ważne, w razie konieczności pokrywę można zdjąć i zmienić model w kuwetę z otwartą konstrukcją. Na drugim miejscu jest produkt Savic Nestor. Jest on dostępny w kilku różnych kolorach do wyboru, co oznacza, że możemy dopasować go do wystroju pomieszczenia. Kuweta ma wysoką podstawę zapobiegającą rozsypywaniu się żwirku na podłogę, a to ułatwia utrzymanie porządku w pokoju. Atutem modelu jest ponadto zintegrowany uchwyt umożliwiający wygodne przechowywanie łopatki. Chcesz sprawdzić pozostałe, wyróżnione kuwety? Ich opisy znajdziesz w dalszej części rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kuweta sprzedawana jest w zestawie z filtrem, dzięki któremu nie musimy się obawiać o nieprzyjemne zapachy. Model ma wysuwaną szufladę i schowek na akcesoria tj. łopatka czy matę czyszczącą łapki. Szczelne zatrzaski skutecznie zapobiegają wysypywaniu się żwirku.

Wady

Produkt jest podatny na zarysowania, więc trzeba uważać podczas jego czyszczenia. W niektórych opiniach pojawia się informacja, że szuflada czasami się zacina. Nie została ona wyposażona w kółka, które zapewniłyby płynne działanie.

Podsumowanie

Model jest dostępny w kolorze kremowym i brązowym. Kuweta ma wygodny uchwyt, który ułatwia przenoszenie. Jest on solidny i dobrze wyprofilowany. Górną pokrywę można łatwo zdjąć, co ułatwia czyszczenie wnętrza kuwety.

Drugi wybór

Zalety

Model ma wysoką, dobrze wyprofilowaną podstawę. W efekcie nie musimy się obawiać o to, że żwirek będzie się wysypywał. Do produktu dołączono skuteczny filtr węglowy. Dobrze niweluje on nieprzyjemne zapachy.

Wady

Model jest stosunkowo duży, dlatego może okazać się nieodpowiedni dla małych kotków. Wahadłowe drzwiczki z przezroczystego tworzywa są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Na ich powierzchni po jakimś czasie widać drobne zarysowania.

Podsumowanie

Kuweta będzie odpowiednia dla kotów załatwiających swoje potrzeby fizjologiczne na stojąco. W sklepie można kupić produkt w różnych kolorach. Konsument może wybrać model dopasowany do wnętrza, w którym chce go umieścić. Na pokrywie modelu znajduje się uchwyt, który umożliwia swobodne przenoszenie pojemnika.

Rozważ też

Zalety

Produkt łatwo utrzymać w czystości, czego dowodem są pozytywne opinie konsumentów. Spód kuwety połączony jest z ramką wytrzymałymi klipsami. Dzięki wysokim ściankom nie musimy się obawiać o to, że koty będą rozsypały żwirek po podłodze.

Wady

Kuweta nie została wyposażona w uchwyt, który umożliwiłby jej bezpieczne przenoszenie. Jeśli chcemy przestawić model w inne miejsce, możemy mieć z tym niewielki problem. Produkt ma wysokie ścianki, więc może okazać się nieodpowiedni dla malutkich kotków.

Podsumowanie

Produkt ma szaro-kremowy kolor, który łatwo dopasować do wnętrza łazienki. Plastikowe sitko umieszczone przy wejściu do kuwety pozwala kotom dokładnie wyczyścić łapki po załatwieniu swoim potrzeb. Trixie Delio ma wytrzymałą konstrukcję i jest dostępny w przystępnej cenie.

 

 

5 najlepszych kuwet dla kota. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli masz w domu pupila, wiesz, że ma swoje potrzeby, również fizjologiczne. Kot w przeciwieństwie do psa nie potrzebuje długich spacerów, w czasie których może te potrzeby załatwić. Dlatego też warto zapewnić mu odpowiednie do tego miejsce, czyli kuwetę. Nasz ranking zawiera najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

1. Toaleta Dla Kota Curver 198849

 

Nasz ranking kuwet dla kota otwiera Curver z Filtrem. To niezastąpione rozwiązanie, idealne dla kotów, które wolą zabudowane kuwety. Wszystkich posiadaczy futrzaków powinno zainteresować to, że całkowita zabudowa z wahadłowymi drzwiczkami umożliwiającymi wejście, zapobiega wydostawaniu się żwirku na zewnątrz.

Dzięki temu możemy zapomnieć o regularnym zmiataniu kociego żwirku – nasz kot ma zapewnione odpowiednie miejsce do załatwiania swoich potrzeb, a my porządek w domu. Ta najlepsza kuweta dla kota to estetyczny, praktyczny model. Jego wymiary to 51 cm × 38,5 cm × 40 cm.

Został wykonany z materiału, który przypomina rattan, dlatego świetnie się prezentuje i jednocześnie jest naprawdę łatwy w utrzymaniu czystości. Dzięki temu, że szufladka na żwirek jest wysuwana, łatwo wymienimy go na czysty. Model ten zawiera również schowek na akcesoria, czyli łopatkę i matę czyszczącą łapki.

Poza tym w komplecie znajdziemy filtr przeciw zapachowy, który podnosi komfort użytkowania. Konsumenci wysoko ocenili też sam wygląd produktu – kolor beżowy sprawia, że domek może także stanowić ciekawy element dekoracyjny naszych wnętrz.

Kuweta Curver z Filtrem ma wymiary: wysokość – 40 cm, szerokość – 38 cm oraz długość – 51 cm. Produkt został wykonany z materiału, który swoim wyglądem przypomina rattan.

 

Zalety

Elegancki wygląd: To model, który bez przeszkód można ustawić w widocznym miejscu w korytarzu bądź innym pomieszczeniu. Kuweta elegancko się prezentuje i tym samym pełni też funkcję dekoracyjną.

Filtr przeciwzapachowy: Wewnątrz produktu zamontowano specjalny filtr, który pochłania nieprzyjemne zapachy.

Szufladka na akcesoria: Kuweta jest wyposażona w praktyczną szufladkę na akcesoria. Możemy w niej przechowywać łopatkę, saszetki z neutralizatorem zapachów itp.

Łatwe czyszczenie: Wnętrze modelu jest gładkie, dlatego można je szybko umyć gąbką czy ściereczką. Dla ułatwienia możemy zdjąć górną pokrywę, nie jest to kłopotliwe.

Wygodne przenoszenie: Po bokach kuwety są uchwyty pozwalające na jej wygodne przeniesienie w inne miejsce.

 

Wady

Niezdejmowana klapka: Konsumenci zauważyli, że klapka umieszczona w górnej pokrywie nie jest zdejmowana, dlatego kot może mieć początkowo problem z wejściem do środka (zwłaszcza jeśli do tej pory korzystał z modelu otwartego).

 

 

 

 

2. Savic Kuweta dla Kota Nestor

 

Kuweta z wysokim spodem Savic Nestor to świetny, nowoczesny produkt, w pięknej kolorystyce. Model ten jest lekki i szybki w sprzątaniu. Ma aktywny filtr węglowy, który zatrzymuje nieprzyjemny zapach. Przy regularnej wymianie filtra zapomnimy o tym problemie.

Wymiary produktu to długość – 56 cm, szerokość – 39 cm, wysokość – 38,5 cm. Bardzo duża tacka na żwirek została tak zaprojektowana, aby nieprzyjemny zapach nie roznosił się po mieszkaniu, a żwirek nie wysypywał na zewnątrz. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla kotów sikających na stojąco.

Pokrywa ma uchwyt przymocowany do tacki, który ułatwi nam przenoszenie kuwety. Dostępna jest w kolorze białym z kolorowy elementami dekoracyjnymi. Wygodne drzwiczki ułatwią nam czyszczenie jej wnętrza. Konsumenci, którzy wybrali ten model dla swojego futrzaka wysoko ocenili jego bardzo dobre wykonanie.

Jak zauważają, wysokie boki uniemożliwiają roznoszenie się żwirku, a świetny filtr węglowy pozwala nam zapomnieć o tym, że w pomieszczeniu znajduje się kuweta.

Produkt Savic Nestor jest wykonany z tworzywa sztucznego. Całkowite wymiary kuwety to: wysokość – 38,5 cm, szerokość – 39 cm oraz długość – 56 cm. Z kolei wejście ma wymiary: wysokość – 20 cm i szerokość – 21 cm.

 

Zalety

Kilka wersji kolorystycznych: Model jest dostępny w kilku kolorach do wyboru: biało-zielonym, biało-różowym, biało-szarym lub brązowo-szarym. To pozwala na dopasowanie kuwety do reszty wyposażenia wnętrza.

Wahadłowe drzwiczki: Drzwiczki zamocowane na pokrywie są wahadłowe, dlatego kot na pewno nie będzie miał problemu z wejściem do środka.

Wysoka podstawa: Jeśli zwierzę woli korzystać z otwartej kuwety, możemy zdjąć pokrywę. Podstawa jest wysoka i zapobiega rozsypywaniu żwirku na podłogę.

Zintegrowany uchwyt na łopatkę: W tylnej części produktu jest zintegrowany uchwyt na łopatkę, dlatego możemy mieć ją na wyciągnięcie ręki.

 

Wady

Nieprzylegająca do wejścia klapka: Umieszczona przy wejściu kuwety klapka niezbyt dobrze przylega, w efekcie czego nie zatrzymuje nieprzyjemnych zapachów. Roznoszą się one po całym pomieszczeniu.

 

 

 

 

3. Trixie Delio Kuweta Dla Kota Z Obrzeżem TX-40393

 

Trixie Deli to kuweta z szerokim wejściem i wysokimi bokami. Takie rozwiązanie sprawia, że żwirek nie wysypuje się na zewnątrz, gdy kot korzysta z toalety. Ramkę kuwety można w każdej chwili zdjąć, gdyż jest zapinana za pomocą zatrzasków.

Model ten posiada plastikowe sitko – wychodząc z kuwety kot wyciera łapki, żwirek zostaje w środku i nie jest roznoszony po domu. Wymiary produktu to: długość – 48 cm, szerokość – 35 cm, wysokość – 20 cm, wysokość progu – 12 cm. Ze względu na spore rozmiary jest idealna dla kotów wszystkich ras, o różnej wielkości.

Obniżony próg ułatwia wejście kociętom i starszym kotom. Produkt ten został wykonany z najwyższej jakości tworzywa sztucznego, które jest bardzo odporne na uszkodzenia. Ponadto całość jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Brązowo-kremowa kolorystyka sprawia, że model ten poza funkcjonalnością jest też bardzo ładny.

Osoby, które wybrały ten produkt potwierdzają, że sitko i wysoki rant ograniczają wysypywanie się żwirku na zewnątrz.

Trixie Delio to produkt z tworzywa sztucznego. Jego wymiary to: wysokość – 20 cm, szerokość – 35 cm i długość – 48 cm. To kuweta z progiem o wysokości 12 cm.

 

Zalety

Wysoka ramka: Wysoka ramka skutecznie zapobiega roznoszeniu żwirku po pomieszczeniu. Nie ma ryzyka, że bentonitowe czy silikatowe ziarenka będą zalegać na podłodze, co wymaga codziennego odkurzania lub zamiatania podłóg.

Otwarta konstrukcja: Z uwagi na otwartą konstrukcję, model jest odpowiedni dla kotów, które nie chcą korzystać z kuwety z górną pokrywą. To może być idealny produkt m.in. dla kociąt.

Mało kłopotliwe mycie: Mycie modelu nie sprawia żadnego problemu, głównie z uwagi na gładką powierzchnię oraz brak zakamarków, do których trudno byłoby dotrzeć.

 

Wady

Nie zatrzymuje przykrych zapachów: Biorąc pod uwagę to, że kuweta nie ma zamkniętej konstrukcji, nie mamy możliwość zamontowania w niej filtra węglowego. Z tego względu po pokoju mogą roznosić się nieprzyjemne zapachy, musimy go często wietrzyć.

 

 

 

 

4. Kuweta Dla Kota Savic Oscar

 


Savic Oscar to kuweta kryta, z obrotowymi drzwiczkami, zapewniająca naszemu pupilowi komfortowy azyl w czasie załatwiania swoich potrzeb. Ma ona praktyczny uchwyt umożliwiający łatwe przenoszenie produktu – może stanowić świetny model turystyczny.

W zestawie znajduje się specjalny filtr węglowy, który niweluje brzydkie zapachy (aby osiągnąć jak największą efektywność, należy go regularnie wymieniać).  Wymiary produktu to: długość – 50 cm, szerokość – 37 cm, wysokość – 39 cm. Jest więc idealny również dla nieco większych zwierzaków.

Ta elegancka i praktyczna propozycja stanowi idealne rozwiązanie do Twojego domu. Kuwetę można szybko zdemontować i zamontować, co ułatwi nam jej użytkowanie. Obrotowe drzwiczki umożliwiają Twojemu kotu, bezproblemowe korzystanie z kuwety i jednocześnie wpuszczają do wnętrza sporą ilość światła.

Można je też łatwo odpiąć, co może okazać się szczególnie przydatne, gdy mamy kocięta, jeszcze nieprzyzwyczajone do korzystają z drzwiczek. Model ten zyskał przychylność wielu posiadaczy kotów. Uważany jest za trwały i bardzo funkcjonalny.

Model Savic Oscar ma wymiary: wysokość – 39 cm, szerokość – 37 cm oraz długość – 50 cm. To dobra kuweta dla kotów do 30 zł, którą wykonano z odpornego na uszkodzenia plastiku.

 

Zalety

Rączka do przenoszenia: Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z przeniesieniem kuwety w inne miejsce, np. do łazienki, aby ją umyć. Na górnej pokrywie produktu znajduje się wygodna, dobrze wyprofilowana rączka.

Łatwe otwieranie: Aby otworzyć model i zdjąć pokrywę, wystarczy odpiąć umieszczone po bokach plastikowe klipsy. Nie wymaga to użycia siły.

Zdejmowana klapka: W wejściu kuwety jest przezroczysta klapka. Jeśli kot nie radzi sobie dobrze z wchodzeniem do środka i wychodzeniem, możemy ją zdjąć.

 

Wady

Mało elegancki design: Konsumenci narzekają przede wszystkim na mało elegancki design modelu. Twierdzą oni, że produkt nie prezentuje się zbyt estetycznie, m.in. ze względu na kolorystykę.

Za mała: Osoby mające w domu koty rasy maine coon (lub podobne) uważają, że w środku kuwety jest za mało miejsca i zwierzęta nie czują się w niej komfortowo.

 

 

 

 

5. MPS Kuweta Netta 54x39x40cm

 

MPS Netta to dobra i tania kuweta dla kota. Jej wymiary to długość – 54 cm, szerokość – 39 cm, wysokość – 40 cm. Model ten został wykonany z mocnego, niezwykle trwałego tworzywa, dlatego jest to solidna, bezpieczna propozycja dla nas i naszego kota. Wyróżnia ją atrakcyjny design i kształt, a także biało-zielona kolorystyka.

Produkt ten ma bardzo wygodny uchwyt do otwierania, który ułatwia oczyszczanie jego wnętrza. W zestawie znajduje się filtr węglowy minimalizujący nieprzyjemne zapachy oraz łopatka do żwirku.

Praktyczny próg wejściowy pozwala nam zachować porządek – kot wychodząc pozostawia resztki żwirku na progu, nie roznosząc go po domu. Opinie o kuwetach dla kota tej włoskiej firmy są bardzo pochlebne.

Ma ona wieloletnie doświadczenie w produkcji tego typu produktów dla zwierząt. Konsumenci docenili świetne wykonanie kuwety, ale również wymiary, dzięki którym mogą z niej korzystać zarówno mniejsze, jak i większe koty.

MPS Netta to kuweta, którą wykonano z mocnego tworzywa sztucznego. Model ma wymiary: wysokość – 39 cm, szerokość – 40 cm i długość – 54 cm.

 

Zalety

Wytrzymałość: Z uwagi na to, że produkt jest wykonany z dobrego gatunkowo plastiku, nie ma ryzyka, że szybko pęknie lub pojawią się na nim nieestetycznie wyglądające ślady użytkowania (np. wyszczerbienia, przetarcia bądź zarysowania).

Próg wyjściowy: Przy wyjściu z kuwety znajduje się próg z otworami, za sprawą którego zwierzę może pozbyć się żwirku przyczepionego do jego łapek. To oznacza, że wokół produktu zachowany jest porządek i nie trzeba codziennie sprzątać w pomieszczeniu.

 

Wady

Za duże otwory w łopatce: Do kompletu dołączono łopatkę ułatwiającą wyrzucanie odchodów, niemniej jednak wiele osób twierdzi, że są w niej zbyt duże otwory. To powoduje, że zbrylony żwirek przesypuje się i trudno go usunąć z kuwety.

Zbyt wysoki próg: Próg modelu jest stosunkowo wysoki, dlatego starsze lub chore koty mogą mieć problem z wchodzeniem do środka i wychodzeniem.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuwetę kupić?

 

Wybór kuwety czy wyściółki jest dla właścicieli kotów bardzo ważną decyzją. Między innymi od tych elementów zależy komfort naszego życia prywatnego i towarzyskiego. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby osoby z naszego otoczenia nie odczuwały dyskomfortu podczas składanych wizyt. Szybka adaptacja do zapachu sprawi, że przestaniemy czuć nieprzyjemną woń. Nie oznacza to jednak, że problem się ulotnił. Ponadto niewygodne urządzenia sanitarne zmuszają naszego kotka do poszukiwania innych, wygodnych miejsc do zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy ten oto poradnik. Podpowiemy Ci w nim, jaką kuwetę wybrać.

Rodzaje kuwet

Najprostszym wariantem jest prosta, plastikowa skrzynka o prostokątnym kształcie z niezbyt wysokimi burtami. Ten model jest idealny dla młodych kociąt, ponieważ, ze względu na budowę, łatwo w niego wejść. Poza tym jest kompaktowa, wygodna w użyciu i utrzymaniu czystości kuweta oraz jest bardzo ekonomiczna. Niestety, ta konstrukcja wymaga od nas ciągłego wymieniania piasku, ponieważ kotki bez trudu wysypują go na zewnątrz, a utrzymujący się zapach nie jest blokowany przez żadne ścianki.

Kolejnym modelem jest kuweta z siatką – wierzchnia warstwa zabudowana jest plastikową kratką. Kocie odchody spływają do podstawki, co zabezpiecza łapki przed zabrudzeniem. Niektóre kotki nie tolerują żwirku i w takim wypadku model będzie najlepszy. Po każdym użyciu siatkę należy ściągnąć i oczyścić, a podstawkę opróżnić i przemyć. Sterylność tej toalety wymaga od nas wiele wysiłku, a plastikowa kratka często rani łapki kotka, podświadomie przyzwyczajonego do zakopywania odchodów.

Jeśli nasz kot nie toleruje zamkniętych toalet, a ciągle otaczający kuwetę piasek jest trudny do usunięcia, warto przemyśleć zakup prostokątnej skrzynki wzbogaconej o dodatkowe podwyższenie bocznych ścianek. Dzięki wysokiej nakładce żwirek nie opuszcza kuwety, pozostawiając porządek wokół toalety.

Najbardziej zabudowanym typem kuwety jest konstrukcja kryta. Swoją budową przypomina domek, jednocześnie spełniając tożsamą funkcję. Taki rodzaj toalety daje kotkom poczucie bezpieczeństwa i odosobnienia, dlatego jest tolerowany przez większość pupili. Natomiast ze względu na estetykę i higienę, właściciele upodobali sobie kuwetki zabudowane. Ściany blokują zapach powstały wewnątrz oraz uniemożliwiają wysypywanie się piasku poza miejsce jego przeznaczenia.  

Ostatnim dostępnym typem toalety jest kuweta automatyczna – najnowszy hit wśród kocich akcesoriów. Jest to kompleksowy produkt wzbogacony o opcję samooczyszczania oraz automatycznego uzupełniania żwirku. Ten rodzaj kuwety znajduje poparcie wśród osób, które mało czasu spędzają w domu. Dodatkowo specjalna chemia używana do czyszczenia (całkowicie bezpieczna dla zwierząt) obniża ryzyko zachorowań wskutek zakażenia bakteriami kałowymi.

 

Wielkość – jaka kuweta jest najlepsza dla Twojego kota?

Bardzo istotne jest, aby kotek swobodnie mieścił się w swojej kuwetce – nie może być ona zbyt ciasna, szczególnie w przypadku konstrukcji krytej. Ponadto, wiele zwierzaków wykazuje „higieniczne preferencje”. Jedne czują się swobodnie w zamkniętych toaletach, inne będą unikać ograniczonych przestrzeni. Jeśli wasz pupil jest wyjątkowo kapryśny, będziecie musieli wypróbować kilka wariantów, aby odnaleźć ten najlepszy.

 

Dodatki

Zaplanuj, jak będzie wyglądać otoczenie kuwety. Toaleta powinna być łatwa w demontażu, tak by czyszczenie jej nie było skomplikowanym zadaniem. Jeśli kuweta będzie ustawiona na dywanie, lub w miejscu gdzie rozsypany piasek będzie trudny do usunięcia, wybierz wysokie burty lub zaopatrz się w matę. Pomyśl wcześniej o doborze wyściółki. Jeśli wolisz uniknąć piasku, możesz wybrać kuwetkę z siatką, która nie wymaga uzupełniania żwirku.

 

Solidne wykonanie

Niezależnie od tego, jaki typ kuwety wybierzesz, ważne jest to, aby produkt był solidnie wykonany, odporny na zadrapania oraz uszkodzenia mechaniczne. Koty często drapią różne rzeczy, a więc dobry produkt powinien być odporny na takie zadrapania.

Atesty

Bardzo istotną rolę odgrywają atesty, które potwierdzają, że produkt nie zawiera niebezpiecznych substancji. Jeśli nasz kociak będzie miał kontakt z materiałami, które mogą wywoływać choroby nowotworowe, w przyszłości może zachorować, a to wiąże się z drogim leczeniem, a nawet utratą naszego pupila.

 

Kuwety w dobrych cenach

Drożej nie oznacza lepiej, jednak na tym produkcie również nie opłaca się przesadnie oszczędzać. Jedna kuwetka czasami towarzyszy kotu całe życie, dlatego wybierz coś solidnego ze średniej półki cenowej. Najtańsze toalety kupimy za 15-20 zł. Są to zazwyczaj plastikowe skrzynki z podwyższoną burtą. Jeśli możesz zainwestować więcej pieniędzy, zdecyduj się na toaletę zabudowaną. W zależności od użytych do produkcji materiałów (plastik, drewno, guma), ceny wahają się od 30 zł do 200 zł. Z reguły najdroższe są produkty znanych marek, które wyróżniają się często jedynie odpowiednim znaczkiem. Solidną kuwetę kupisz za ok. 70 zł, lub nawet mniej. Zwróć szczególną uwagę na materiał kuwety.

Jeśli pokryta jest delikatnymi tkaninami, możesz być niemal pewny, że po roku będziesz zmuszony do nowego zakupu. Kotki uwielbiają drapać, dlatego poszukaj produktu o wzmocnionej odporności na mechaniczne uszkodzenia. Dodatkowo, jeśli zauważysz, że pupil stroni od swojej toalety, często się liże i ma problemy z odżywianiem, pomyśl, czy nie jest uczulony, na któryś z elementów materiału. Wybieraj certyfikowane produkty, które potwierdzają, że plastiki są wolne od niebezpiecznych substancji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ