Ranking 5 najlepszych żwirków dla kotów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.05.24

 

Dobór odpowiedniego żwirku dla kota jest bardzo ważny. To od niego zależy, czy czworonogi będą chętnie korzystać z kuwety. Na rynku jest wiele tego typu produktów, m.in. bentonitowe, drewniane i silikonowe. Jak wybrać ten właściwy? Pomoże Ci w tym nasz ranking. Na jego szczycie plasuje się JRS Cats Best Eco Plus 40L, który jest wykonany z naturalnych włókien roślinnych. Ma on certyfikat PEFC, co oznacza, że produkuje się go jedynie z surowców wtórnych. Jest to dobra propozycja dla osób dbających o środowisko naturalne. Co ważne, żwirek jest sprzedawany w dużym, 40 l opakowaniu i nie ma ryzyka, że zbyt szybko się skończy. Włókna roślinne szybko pochłaniają nieprzyjemne zapachy i nie podrażniają kocich łap. Twój pupil jest wybredny i obawiasz się, że nie będzie tolerować nowego żwirku? W takim razie może zainteresować Cię produkt Certech Super Benek Compact. Drobinki pachną jak ziemia, co dodatkowo zachęca koty do korzystania z kuwety.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Cat’s Best Öko Plus to żwirek dla kotów, który jest ekologiczny. Produkt ma naturalny zapach i bardzo dobrze neutralizuje nieprzyjemną woń. Drobne kamyczki można bez problemu wrzucać do toalety. Produkt jest w pełni bezpieczny dla kotów i nie podrażnia ich łapek.

Wady

Kamyczki są nieco małe, dlatego wchodzą między poduszki znajdujące się na kocich łapkach. W rezultacie nasz pupil roznosi żwirek po całym domu. Bywa to męczące, ponieważ zdarza się, że musimy odkurzać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Podsumowanie

Większość osób jest zadowolona z zakupu tego produktu. Jest on wydajny i można łatwo usunąć go z kuwety. Żwirek dobrze pochłania wilgoć. Można go kompostować, więc uznaje się go za przyjazny środowisku.

Drugi wybór

Zalety

Produkt jest dostępny w opakowaniach o różnej pojemności. Żwirek jest uznawany za bardzo chłonny. Skutecznie pochłania on nieprzyjemne zapachy. Kamyczki mają naturalny zapach ziemi, więc nasz kot powinien chętnie załatwiać swoje potrzeby w kuwecie.

Wady

Dla niektórych osób minusem jest to, że żwirek nie można utylizować w toalecie, dlatego jego usunięcie jest trudniejsze. Czasami zdarza się, że kamyczki przyklejają się do kuwety i trzeba poświęcić więcej czasu na to, by się ich pozbyć.

Podsumowanie

Żwirek ma pewne wady, ale i tak cieszy się sporą popularnością wśród właścicieli kotów. Produkt jest w 100% naturalny. Jak zapewnia producent, kamyczki usuwają bakterie i grzyby i nie pozwalają się im rozmnażać.

Rozważ też

Zalety

Certech Super Benek Crystal skutecznie pochłania wilgoć i brzydką woń. Żwirek zmienia barwę, więc wiemy, kiedy konieczna jest jego wymiana. Produkt można wrzucać do toalety, co jest wygodne i zdecydowanie ułatwi nam sprzątanie.

Wady

Produkt nie jest akceptowany przez wszystkie koty. W związku z tym na początek zaleca się zakup jak najmniejszego opakowania, aby sprawdzić, jak nasz pupil zareaguje na żwirek. Opakowanie nie ma wygodnego uchwytu ułatwiającego przenoszenie.

Podsumowanie

Kamyczki mają neutralny zapach. Granulacja żwirku wynosi od 1 mm do 8 mm. Produkt jest całkowicie biodegradowalny, a tym samym przyjazny środowisku.

 

 

5 najlepszych żwirków dla kotów. Opinie w 2024 roku

 

Kot, w przeciwieństwie do psa, nie potrzebuje regularnych spacerów na zewnątrz, gdyż wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w żwirku. Pozornie wydaje się, że zakup takiego produktu to nic trudnego. Musisz jednak pamiętać o wygodzie zarówno swojej, jak i Twojego kota. Żwirek musi być ekonomiczny. Powinien również pochłaniać wszystkie nieprzyjemne zapachy, zapewniając komfort Tobie i Twoim bliskim. Ważna jest też kwestia pochłaniania wilgoci, a także samego sprzątania kuwety. Na rynku jest wiele produktów i czasem trudno jest wybrać ten właściwy. Dlatego przygotowaliśmy ranking najlepszych żwirków dla kotów.

 

1. Cats Best Eko Plus Żwirek Drewniany 40L 17,2Kg

 

JRS Cat’s Best Öko Plus to żwirek dla kota, który jest do 3 razy wydajniejszy w porównaniu do innych, konkurencyjnych propozycji. Jest to zasługa wykorzystania naturalnych roślin, które lepiej magazynują wilgoć. Sprawia to, że kot może dłużej korzystać ze żwirku.

Jednocześnie zapachy z toalety są zminimalizowane, a samo jej sprzątanie staje się łatwiejsze. To zasługa roślin zastosowanych do produkcji żwirku. Produkt ma naturalny zapach, bez sztucznych dodatków. Wszystkich zwolenników naturalnych rozwiązań zachwyci też fakt, że ulega on biodegradacji – jest bezpieczny dla środowiska i można go wsypać do toalety. Poza tym jest bardzo delikatny dla kocich łapek.

Co istotne, nie przylepia się do nich, a więc kot nie roznosi go po całym mieszkaniu. Ten najlepszy żwirek dla kotów cieszy się dużym uznaniem właścicieli futrzaków. Potwierdzają oni jego wydajność i wysoko oceniają stopień pochłaniania wilgoci oraz fakt, że neutralizuje zapachy.

Produkt sprzedawany jest w dużym, ekonomicznym opakowaniu o pojemności 40 l, a więc starczy Ci na wiele napełnień kuwety.

JRS Cats Best Eco Plus 40L to produkt sprzedawany w dużym, 40 l opakowaniu (ok. 18 kg). Żwirek jest wykonany w 100% z naturalnych włókien roślinnych.

 

Zalety

Wydajność: Przeprowadziliśmy test żwirków dla kotów, który wykazał, że produkt ten jest do 3 razy wydajniejszy w porównaniu do innych. To oznacza, że nie trzeba zbyt często opróżniać i znowu napełniać kuwety.

Neutralizuje nieprzyjemne zapachy: Włókna roślinne skutecznie neutralizują nieprzyjemne zapachy, co pozwala zrezygnować z używania odświeżacza.

Biodegradowalny: Żwirek jest biodegradowalny i nadaje się na kompost. Pojedyncze, zbrylone grudki można wrzucać do toalety.

Nie podrażnia kocich łap: Włókna roślinne są delikatne, dlatego nie ma ryzyka, że podrażnią wrażliwe, kocie łapy.

Certyfikat PEFC: Produkt ma certyfikat PEFC, a to oznacza, że powstaje wyłącznie z surowców wtórnych (jego produkcja nie przyczynia się do ingerencji w gospodarkę drzewną).

 

Wady

Koty często go roznoszą: Wiele osób zauważyło, że koty często roznoszą roślinne włókna po całym mieszkaniu, przez co koniecznością jest regularne odkurzanie.

 

 

 

 

2. Certech Super Benek Compact 25L

 

Higieniczny żwirek dla kotów Certech Super Benek Compact to kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę. Ma regularne, grube kawałki o ziarnistości od 0,5 mm do 2 mm. Doskonale pochłania wilgoć i różne, nieprzyjemne zapachy, jednocześnie zapewniając dobrą ochronę antybakteryjną.

W czasie użytkowania ziarna zbrylają się, tworząc zwarte bryłki, dzięki czemu opróżnianie kuwety jest łatwiejsze. Granulat nie przywiera do dna, a więc czyszczenie toalety Twojego kociaka stanie się bardziej znośnie. Produkt jest w 100% bio-naturalny, a więc jest przyjazny środowisku.

Cechuje go wysoka wydajność. Doskonale eliminuje grzyby i bakterie. Producent poleca go szczególnie dla samców. Żwirek cieszy się dużym uznaniem konsumentów.

Przede wszystkim wysoko oceniają oni jego chłonność, wydajność, a także fakt, że eliminuje wszelkie nieprzyjemne zapachy. Produkt sprzedawany jest w 25 litrowym opakowaniu.

Certech Super Benek Compact to żwirek dostępny w 25 l opakowaniu. To bezpyłowy granulat. Ziarenka mają wielkość od 0,5 do 2 mm.

 

Zalety

Naturalny zapach ziemi: Produkt jest polecany w szczególności właścicielom kocurów. Granulat ma naturalny zapach głębi ziemi, co zachęca czworonogi do korzystania z kuwety.

Zapobiega namnażaniu bakterii: Żwirek skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, dlatego możemy zrezygnować z używania dodatkowych środków przeznaczonych do dezynfekcji kuwety.

Łatwe usuwanie: Usuwanie moczu i kału zwierząt nie jest kłopotliwe. Granulat zbryla się, w efekcie czego wystarczy go zebrać łopatką i wyrzucić. Nie powinno to sprawić problemu żadnemu domownikowi, również dzieciom.

Nie przykleja się do dna kuwety: Nawet jeśli nasypiemy cienką warstwę żwirku, nie ma ryzyka, że pęczniejące drobinki przykleją się do dna.

 

Wady

Nie można wrzucać do toalety: To żwirek mineralny, którego nie można wrzucać do toalety. Istnieje ryzyko, że granulat utknie w rurach.

 

 

 

 

3. Super Benek Crystal Standard Naturalny 13Kg

 

Super Benek Crystal to doskonały żwirek dla kotów różnych ras. Produkt to syntetyczna, amorficzna krzemionka (SiO2). Wielkość granulek to od 4 mm do 8 mm. Doskonale pochłania wilgoć i eliminuje nieprzyjemny zapach, a także bakterie. Jest to zasługa rozwiniętej powierzchni wewnętrznej żwirku oraz porowatości powyżej 80%.

W efekcie Twój kot jest bezpieczny, nienarażony na różne zakażenia bakteryjne, a w Twoim mieszkaniu nie jest wyczuwalny zapach odchodów. Kryształki żwirku matowieją, a potem żółkną – jest to naturalny proces, nie oznacza, że stracił on swoje właściwości.

Jest to bardzo lekki biodegradowalny żwirek, który można wysypać do toalety. Produkt nie zbryla się, jednak całkowicie pochłania płyny. Opinie o żwirkach dla kotów są bardzo pochlebne. Produkty te cechują się świetnym wchłanianiem wilgoci.

Prezentowany przez nas produkt sprzedawany jest w 34,5 l opakowaniu (15 kg), a więc wystarczy na wiele uzupełnień kociej kuwety.

Silikonowy żwirek Super Benek Crystal jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 34,5 l (15 kg). Drobinki mają wielkość od 4 do 8 mm.

 

Zalety

Dobrze pochłania wilgoć: Silikonowy granulat bardzo dobrze pochłania wilgoć. Kiedy kot wyjdzie z kuwety wystarczy kilka razy przemieszać drobinki łopatką (stałe odchody należy wyrzucać). Ważne jest to, że drobinki zapobiegają namnażaniu się bakterii i do tego pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Można usuwać drogą sanitarną: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby usuwać żwirek drogą sanitarną. Nie musimy się obawiać, że granulat doprowadzi do niedrożności rur, pod warunkiem, że nie wsypiemy całej zawartości kuwety naraz.

Wystarcza na długo: Żwirek jest dostępny w bardzo dużym opakowaniu. Nawet jeśli mamy w domu nie jednego, a kilka kotów, nie powinien on zbyt szybko się skończyć. 

 

Wady

Nie do otwartej kuwety: Hodowcy nie polecają produktu do otwartych kuwet. Po pewnym czasie drobinki zmieniają kolor z białego na żółty, co niezbyt estetycznie wygląda.

 

 

 

 

4. Benek Żwirek Super Naturalny 20Kg 25L

 

Żwirek Super Benek Naturalny to nasza czwarta propozycja. Został wykonany z gliny bentonitowej. Jest to produkt w 100% bio naturalny, a więc przyjazny środowisku. Ma też naturalny zapach akceptowany przez koty, co jest szczególnie ważne, gdy dopiero uczysz swojego pupila korzystania z kuwety.

Charakteryzuje się wysoką wydajnością, bardzo dobrą chłonnością, a jednocześnie eliminuje wszelkie grzyby i bakterie, zapewniając i kotu i Tobie bezpieczeństwo oraz higienę. Poza tym produkt doskonale eliminuje brzydkie zapachy. Jest to żwirek, który się zbryla – tworzy regularne, zwarte bryłki.

Dzięki swojej porowatości, efektywniej pochłania wilgoć i tym samym starcza na dłużej. Ziarna żwirku mają wymiary od 2 mm do 5 mm. Jest on bardzo wydajny, co potwierdzają liczne pozytywne oceny konsumentów.

Produkt ceniony jest za bardzo dobrą wchłanialność wilgoci i neutralny zapach, który utrzymuje się przez długi czas. Przeznaczony jest dla kotów o krótkiej i średniej długości sierści. Sprzedawany jest w 20 l opakowaniu.

Produkt Super Benek Naturalny ma postać piasku. Grubość ziarenek mieści się w zakresie od 2 do 5 mm. Żwirek jest dostępny w 20 l opakowaniu.

 

Zalety

Akceptowany przez większość kotów: To uniwersalny produkt, który jest akceptowany przez większość kotów, niezależnie od wieku. Ziarenka mają naturalny zapach ziemi, dlatego nie powinniśmy się martwić, że zwierzę nie będzie chciało korzystać z kuwety.

Zbryla się: Żwirek się zbryla, co oznacza, że z drobnych ziarenek powstają duże bryłki. To znacząco ułatwia usuwanie odchodów z kuwety, zwłaszcza mniej doświadczonym hodowcom.

Zapewnia antybakteryjną ochronę: Ziarenka bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, a dodatkowo wykazują antybakteryjne właściwości. Z tego względu żwirek zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów i grzybów.

 

Wady

Nieporęczne opakowanie: Opakowanie nie do końca jest poręczne, dlatego napełnianie kuwety może okazać się nieco kłopotliwe.

Czasami przykleja się do dna: Niekiedy zdarza się, że zbrylone grudki przyklejają się do dna kuwety (zwłaszcza gdy szybko ich nie usuniemy).

 

 

 

 

5. Żwirek Bazyl Ag+ Compact 10L

 

Ostatni produkt w rankingu to Bazyl Compact. Jest to bardzo dobry i tani żwirek bentonitowy dla kotów różnych ras. Bardzo dobrze pochłania wilgoć. Jest to produkt niezbrylający się. Co istotne, doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy, nie pyli i jest bardzo ekonomiczny.

Przez konsumentów ceniony jest nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale przede wszystkim za swoją dużą wydajność. Raz uzupełniona kuweta będzie służyła Twojemu kociakowi przez długi czas.

Żwirek posiada atest Państwowego Zakładu Higieny – potwierdza to higieniczność produktu oraz jego właściwości antyalergiczne.

Możesz więc mieć pewność, że produkt jest bezpieczny nie tylko dla Twojego pupila a także dla Ciebie i Twojego otoczenia. Żwirek przeznaczony jest dla krótko- i długowłosych kotów. Sprzedawany jest w 10 l opakowaniu.

Bazyl Compact to dobry żwirek dla kotów do 30 zł, który jest sprzedawany w opakowaniu o pojemności 10 l. To produkt bentonitowy, ziarenka mają wielkość od 2 do 5 mm.

 

Zalety

Nie przykleja się do łapek: Właściciele kotów zauważyli, że żwirek nie przykleja się do zwierzęcych łapek. Z tego względu nie ma potrzeby codziennego zamiatania czy odkurzania podłóg, gdyż ziarenka nie roznoszą się po domu. 

Ułatwia utrzymanie kuwety w czystości: Żwirek się zbryla, co znacząco ułatwia usuwanie odchodów czworonoga. Istotne jest też to, że ziarenka szybko chłoną wilgoć i neutralizują nieprzyjemny zapach moczu, a dodatkowo eliminują bakterie. Produkt ma atest PZH, dobrze sprawdza się również w przypadku kotów z alergią.

 

Wady

Pyli podczas napełniania kuwety: W czasie napełniania kuwety nie powinniśmy nadmiernie się nad nią pochylać, ponieważ żwirek mocno pyli.

Kłopotliwe usuwanie: Niektórzy kupujący uważają, że usuwanie zużytych ziarenek jest kłopotliwe. Wszystko przez to, że nie można ich wrzucić do toalety ani kompostować.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki żwirek dla kota kupić?

 

Żwirek dla kotów spełnia bardzo ważną rolę podczas opieki nad czworonogiem. Po pierwsze, drapieżniki bardzo dużą uwagę przywiązują do miejsc, w których zaspokajają swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli Twój kotek nie będzie mógł zakopać pozostawionych nieczystości lub wyczuje, że podłoże jest zbyt twarde, kuweta nie zostanie przez niego odebrana jako bezpieczny teren. Z drugiej strony złej jakości wypełnienie doprowadzi do reakcji, w których mocz zacznie uwalniać bardzo przykry dla otoczenia zapach. Z tego względu należy dość dobrze zastanowić się, jaki żwirek dla kota wybrać, aby pomógł Ci w wychowywaniu czworonoga bez niepotrzebnego stresu dla Ciebie i Twojego zwierzaka. W niniejszym poradniku zastanowimy się, jakimi właściwościami powinien charakteryzować się wysokiej jakości produkt.

 

 

Rodzaj – jaki żwirek dla kota jest najlepszy

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na różne rodzaje żwirków, producenci zaczęli wzbogacać swój asortyment o nowe, innowacyjne materiały, z jakich produkowany jest podkład dla kotków. Obok klasycznego, mineralnego żwirku na półkach znajdziesz kilka produktów, które mogą bardziej zainteresować Twojego pupila. Zaliczamy do nich np. podkład drewniany, silikonowy czy japoński. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, posiada wady i zalety oraz różną cenę.

Żwirek bentonitowy jest najpopularniejszym pokładem spośród wszystkich dostępnych żwirków. Został doceniony przede wszystkim za dość niską cenę oraz praktyczność. Właściciele kotów cenią sobie łatwość w sprzątaniu oraz to, że granulki nie przyczepiają się do łapek kotka i nie powodują tym samym nieporządku w całym domu. Oprócz tego w zależności od rozmiaru pupila, możemy dobrać odpowiedniej wielkości kamyczki. Dzięki temu jesteśmy w stanie niemal całkowicie zaspokoić potrzeby kotka. Rekomenduje się jednak, by tego typu żwirku nie stosować w przypadku malutkich zwierzątek. Kocięta mogą połknąć mały element, a wydalenie kamyczka może być bardzo niebezpieczne dla młodego organizmu.

Innym materiałem, z którego wytwarza się żwirek jest drewno. Jest ono idealne zarówno dla dorosłych zwierząt, jak i kociąt. Jako że surowiec wykazuje duże właściwości chłonące, mocz wchodzi w głąb żwirku i zostaje tam zablokowany. Taki proces minimalizuje ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu. Poza tym pochodzenie produktu jest całkowicie naturalne, więc może z niego korzystać nawet najbardziej wrażliwy pupil. Z racji tego, że drewno szybko się rozpuszcza, brudny materiał możemy śmiało wyrzucić do ubikacji. Do minusów tego typu podkładu możemy zaliczyć znacznie mniejszą wydajność (spowodowaną koniecznością częstej wymiany) oraz lekkość. Kupując drewniany żwirek warto zaopatrzyć się w kuwetę z burtami, w przeciwnym razie kot bardzo szybko rozniesie produkt po całym domu.

W związku z tym, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na naturalne pochodzenie produktów, z których korzysta, producenci żwirków starają się zapewnić im potrzebny asortyment. Nowością na rynku jest podkład wykonany z ziaren kukurydzy. Z opinii konsumentów wynika, że jest on bardzo podobny do drewnianego, lecz znacznie słabiej radzi sobie z maskowaniem nieprzyjemnego zapachu. Dzieje się tak, ponieważ sam surowiec charakteryzuje się dość specyficzną wonią, nietolerowaną przez niektórych ludzi.

Naturalne żwirki produkowane są nie tylko z drewna czy kukurydzy, ale również z innych surowców. Tego typu produkty są neutralne dla żywego organizmu, przyjazne dla środowiska oraz nie wywołują reakcji alergicznych. Mogą być zrobione z różnych materiałów np. papieru, krochmalu, celulazy, a nawet soi. Co prawda konsumenci bardzo ostrożnie podchodzą do zakupów innowacyjnych żwirków, jednak wygoda i bezpieczeństwo ich pupili często wygrywa z obawami.

Najdroższy i zarazem najlepszy żwirek dla kota to podkład z silikonowymi granulkami. Drobne elementy bardzo dobrze wchłaniają mocz i wilgoć, dlatego też pozostawiają pomieszczenie w idealnym stanie, jeśli chodzi o zapach. Tego typu podkład wymienia się raz w miesiącu, ponieważ wszelkie bakterie po wniknięciu w strukturę silikonu zostają zabite. Wszystko co powinno się robić, to usuwać twarde odchody. To wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie posiada jedną, kluczową wadę – cenę. Tego typu produkt jest bardzo drogi i z tego względu nie cieszy się zbytnią popularnością wśród właścicieli czworonogów. Oprócz tego zdarza się, że charakterystyczny dźwięk wydawany podczas przesuwania granulek odstrasza kotka, przez co niechętnie wchodzi do kuwety.

 

Żwirki zbrylające

Specjalna technologia umożliwiła wyprodukowanie specjalnych żwirków, które zbrylają się pod wpływem wilgoci. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla osób, które nie mają czasu, aby za każdym razem wymieniać cały piasek w kuwecie. Kiedy nasz pupil skorzysta z toalety, mokry piasek łączy się ze sobą tworząc zwartą kulkę.

 

 

Skład

Oprócz głównego materiału, z którego wyprodukowany został żwirek, zwróć również uwagę na pozostałe substancje zawarte w jego składzie. Poza minerałami, silikonem czy drewnem produkt wzbogacony jest o różnego rodzaju pudry i zapachy, które neutralizują nieprzyjemną woń wydobywającą się z kuwety. Z tego względu bardzo ważne jest, abyś stopniowo sprawdzał, czy kotek będzie tolerował sztuczne składniki.

 

Żwirki dla kotów w dobrych cenach

Najprostszy żwirek bentonitowy kosztuje ok. 1,70 zł za kg. Oczywiście, cena ta może się wahać, dlatego warto też obserwować oferowane przez sklepy promocje. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości podkładzie silikonowym, musisz przygotować się na wydatek rzędu 25 zł za kg.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ