Zdrowie i higiena psa – jak o to zadbać?

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Posiadanie czworonoga to duża odpowiedzialność. Troska o psa wyraża się nie tylko w codziennych spacerach, nauce komend i wspólnej zabawie, ale i w dbałości o jego stan zdrowia. Chcąc, aby psiak jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji, należy wdrożyć zasady odpowiedniej pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę?

 

Właściwa dieta

Odpowiednie odżywianie to kluczowy czynnik wpływający na codzienność czworonoga. Wiele osób ma tendencję do przekarmiania swoich pupili, co szczególnie widać wśród właścicieli ras małych i miniaturowych. Mając na uwadze zdrowie psa, należy podawać mu zbilansowane posiłki, które objętościowo dopasowane są do wagi ulubieńca. Istotne informacje znajdują się na opakowaniu karmy każdego producenta – wystarczy dobrać dzienną dawkę zgodnie z wagą psa, by mieć pewność, że zwierzę nie chodzi głodne lub przejedzone.

 

Odrobaczanie i profilaktyka przeciwkleszczowa

Każdy psiak, który wychodzi na dwór i ma kontakt z innymi czworonogami, powinien być regularnie odrobaczany. Praktyka ta zapobiega powstawaniu chorób wywołanych przez pasożyty. Pies powinien być odrobaczany co trzy miesiące, a właścicielom zwierząt, które nie mają kontaktu z innymi psami, zaleca się przeprowadzać ten zabieg minimum dwa razy w roku.

Sezon na kleszcze trwa zazwyczaj od wiosny do jesieni i w tym czasie zaleca się wdrożenie odpowiedniej profilaktyki. Babeszjoza to choroba, która znacznie wpływa na zdrowie psa, a lekceważona może być śmiertelna. Warto wiedzieć, że w niektórych rejonach Polski obowiązuje całoroczna ochrona przeciw kleszczom.

 

Szczepienia i badanie krwi

Harmonogram corocznych szczepień u czworonogów zakłada jedynie jedno – przeciw wściekliźnie. Ten obowiązek niestety często pomijany jest przez właścicieli psów, zwłaszcza mieszkających na co dzień w gęstej przestrzeni miejskiej. Coroczna wizyta to idealna okazja do tego, by jeszcze dokładniej przyjrzeć się kondycji ukochanego czworonoga. Weterynarz powinien sprawdzić stan skóry i uzębienia zwierzęcia czy osłuchać serce w celu wykluczenia chorób. Warto przy okazji wykonać podstawowe badania krwi i zbadać mocz.

Wsparcie dla psiego organizmu

Niektóre rasy są szczególnie narażone na choroby i urazy, które mogą być niepokojące dla ich właścicieli. Jeśli psiak nadmiernie gubi sierść niezależnie od pory roku, warto wzbogacić codzienną dietę o dedykowane suplementy. Olej z łososia będzie smacznym dodatkiem do karmy, a przy okazji sprawdzi się jako naturalny preparat na wypadanie sierści.

Wiele czworonogów, zwłaszcza dużych ras, boryka się z chorobami stawów. Jeśli zwierzę odmawia długich spacerów i zaczyna kuleć, tracąc przy tym apetyt, może to oznaczać, że potrzebuje farmakologicznego wsparcia. Rozsądnie jest zatroszczyć się o zdrowie psa i podawać preparaty na bazie chondroityny, kolagenu i kwasu hialuronowego już od pierwszych miesięcy życia.

 

Pielęgnacja

Regularne wyczesywanie sierści to zabieg, któremu większość psów poddaje się z radością. Ten przyjemny rytuał zmniejszy intensywność gubienia sierści. Warto pamiętać też o tym, by w miarę możliwości nie kąpać psa zimą, kiedy narażony jest on na spadek odporności. Zaleca się także stosowanie preparatów ochronnych, które świetnie przeciwdziałają osadzaniu się śniegu oraz soli na psich łapkach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ