Ranking 6 najlepszych korzeni do akwarium w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Korzeń do akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Korzeń japoński Red Moor Wood Nano losowy 10-15cm to jedna z najlepiej ocenianych przez konsumentów naturalnych dekoracji do akwarium. Skąd to wiemy? Wykazała to analiza opublikowanych opinii. Korzeń ciekawie prezentuje się na dnie zbiornika ze względu na oryginalny kształt oraz intensywny, ciemnobrązowy kolor. Można obsadzić go mchem lub różnego rodzaju roślinami, a nawet obłożyć kamieniami, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Korzenie na wagę Aqua Art Red Moor Wood 0,5kg to również bardzo popularny produkt. Kłącze jest rozgałęzione, dlatego sprawdza się jako schronienie dla ryb. Nie wydziela ono toksycznych substancji do wody w akwarium i nie zmienia jej koloru.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Korzeń ma bardzo ciekawy kształt, a także intensywny, ciemnobrązowy kolor. To sprawia, że efektownie prezentuje się on na dnie, w szczególności po obłożeniu kamieniami czy obsadzeniu roślinami (np. mchem). Kłącze sprawdza się jako kryjówka dla ryb.

Wady

Średnia długość kłącza to 10 – 15 cm. Dobrze pasuje ono do większych zbiorników, ale w bardzo małym akwarium może ograniczać ilość wolnej przestrzeni na dnie (co utrudnia stworzenie ciekawej aranżacji).

Podsumowanie

Dekoracja jest naturalna i wstępnie oczyszczona. Aby przyspieszyć proces zatonięcia korzenia na dno, możemy wygotować go w roztworze soli, a później zostawić w wodzie na kilka godzin (do momentu, aż przestanie ją barwić).

Drugi wybór

Zalety

Dekoracja jest naturalna, a ponieważ została oczyszczona, nie trzeba tego robić samodzielnie. Kłącze jest bezpieczne dla ryb i innych organizmów żyjących w akwarium, nie wydziela do wody toksycznych substancji.

Wady

Nie wszystkie korzenie mają taki sam kształt. Niektóre są mocno rozgałęzione i kupujący narzekają, że trudno jest je obłożyć mchem.

Podsumowanie

Kłącza stosunkowo szybko toną na dno zbiornika. Mają one ciemnobrązowy kolor, ich rozmiar to ok. 20 cm. Korzenie są oryginalną dekoracją akwarium, ale też bezpiecznym schronieniem dla ryb.

Rozważ też

Zalety

Ponieważ korzeń jest wykonany z tworzywa, nie wymaga oczyszczenia czy wygotowania w roztworze soli przed umieszczeniem w zbiorniku. Materiał, z którego wykonano ozdobę, nie jest toksyczny i nie wydziela szkodliwych dla ryb substancji.

Wady

Wysokość dekoracji to ok. 20 cm. Jest ona stosunkowo duża, dlatego dobrze prezentuje się głównie w akwariach o większej pojemności.

Podsumowanie

Ozdoba przypomina swoim wyglądem spróchniały, stary pień drzewa. Są w niej otwory, w których mogą ukryć się ryby. Ten sztuczny korzeń jest bardzo trwały i nie ma ryzyka, że zniszczy się na skutek ciągłego przebywania w wodzie.

 

 

6 najlepszych korzeni do akwarium. Opinie w 2024 roku

 

Korzenie w akwarium to nie tylko efektowna dekoracja, ale i schronienie dla ryb, a dodatkowo miejsce, do którego można przymocować roślinki. Jednak często akwaryści, w szczególności ci początkujący, nie do końca wiedzą, jakie kłącza można umieścić w zbiorniku, a które są złym wyborem. Przygotowaliśmy więc ranking korzeni do akwarium, który może rozwiać wątpliwości.

 

1. Korzeń japoński Red Moor Wood Nano losowy 10-15cm

 

Korzeń japoński Red Moor Wood Nano losowy 10-15cm wyróżnia się oryginalnym, bardzo ciekawym kształtem. Wymaga on namoczenia w wodzie przed włożeniem do zbiornika z rybami, jednak szybko przestaje ją barwić. To dobry i tani korzeń do akwarium, który ma długość 10 – 15 cm i bardzo dobrze nadaje się do zbiorników pełnych roślin.

Opisywany korzeń do akwarium po namoczeniu zyskuje ciemnobrązowy kolor i bardzo ładnie się prezentuje. Stosunkowo szybko tonie on na dno, w razie potrzeby można dodatkowo wygotować go w roztworze soli, aby to przyspieszyć. Co ważne, jest to naturalny, japoński korzeń do akwarium, który został już oczyszczony.

Wielu konsumentów kupiło przedstawione kłącze głównie ze względu na estetyczny wygląd i możliwość stworzenia rybom bezpiecznego schronienia. Ponadto tego typu korzenie do akwarium dobrze nadają się do obłożenia kamieniami, a także obsadzenia mchem.

 

 

 

 

2. Korzenie na wagę Aqua Art Red Moor Wood 0,5kg

 

Korzenie na wagę Aqua Art Red Moor Wood 0,5kg to ciekawa propozycja dla akwarystów szukających naturalnych kłączy z Azji. Są one sprzedawane na wagę (ważone po suszeniu) i sami decydujemy, jaka ilość nas interesuje. To rozgałęziony korzeń do akwarium, dlatego po włożeniu do zbiornika na pewno będzie estetycznie się prezentował.

Kłącze ma ciemnobrązowy kolor i jest oczyszczone, więc nie musimy samodzielnie usuwać kory czy znajdujących się na nim zanieczyszczeń. Jest ono bezpieczne dla ryb, co potwierdza przeprowadzony test korzeni do akwarium.

Na temat produktu opublikowano wiele opinii, w większości pozytywnych. Kupujący uważają, że kłącze wygląda oryginalnie, nie barwi wody w zbiorniku, a do tego umożliwia stworzenie ciekawej kompozycji z roślinami i mchem. Takie korzenie do akwarium po namoczeniu dobrze trzymają się dna.

 

 

 

 

3. Goldenmarket korzeń duży z otworami do akwarium 7333

 

Goldenmarket korzeń duży z otworami do akwarium 7333 to efektowna dekoracja, która pasuje do każdego zbiornika z rybami. Ponieważ jest to sztuczny korzeń do akwarium, nie wymaga oczyszczenia, zdjęcia kory czy namaczania. Wygląda on niemal jak prawdziwe kłącze, jego wymiary to: 19 cm x 17 cm x 15 cm.

Korzeń został wykonany z trwałego tworzywa. Jest ono bezpieczne dla ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, nie wytwarza szkodliwych substancji. Dekoracja swoim wyglądem przypomina spróchniały pień z obłamanym konarem.

Jak przyznają konsumenci, to oryginalnie wyglądający, duży korzeń do akwarium, który może stać się jego najważniejszą ozdobą. W figurce są małe otwory, dlatego sprawdza się jako kryjówka dla ryb.

 

 

 

 

4. Korzeń MANGROWIEC L Happet 40-60 cm

 

Korzeń MANGROWIEC L Happet 40-60 cm jest naturalną dekoracją do akwarium, którą można obsadzić roślinami. Kłącze wykazuje odporność na działanie wody, dlatego może leżeć na dnie zbiornika przez dłuższy czas. Dostarcza ono glonojadom substancji włóknistych, które zapewniają im prawidłowy rozwój.

Przed włożeniem do zbiornika korzeń można wyczyścić za pomocą szczotki, a także moczyć w wodzie przez kilka dni do momentu, aż przestanie ją barwić. Jest on dostępny w rozmiarze L, jego długość to 40 – 60 cm.

Konsumenci uważają, że to dobry korzeń do akwarium, ponieważ szybko tonie na dno, jest bezpieczny dla ryb i może zapewnić im schronienie. Wyróżnia się on nietypowym kształtem, dlatego pełni funkcję oryginalnej dekoracji. Poza tym możemy dowolnie dobierać rośliny na korzeń do akwarium, jego obsadzenie nie jest trudne.

 

 

 

 

5. AquaMag korzeń ozdoba do akwarium ceramiczna 21984

 

AquaMag korzeń ozdoba do akwarium ceramiczna 21984 to sztuczne kłącze, które jest robione ręcznie. Na pewno stanie się jedną z najważniejszych dekoracji w zbiorniku, jednocześnie ryby mogą się w nim schronić ze względu na kilka różnej wielkości otworów.

Materiałem wykonania ozdoby jest ceramika, która nie barwi wody i nie uwalnia toksycznych substancji. Nie należy się więc martwić, że sztuczny korzeń wpłynie negatywnie na zdrowie ryb. Wymiary dekoracji to ok.: 12 cm x 20 cm x 12 cm.

Przeanalizowane opinie o korzeniach do akwarium dowiodły, że prezentowana ozdoba dobrze pasuje zarówno do mniejszego, jak i większego zbiornika. Nie zajmuje ona dużo miejsca na dnie, a ponadto można do niej łatwo dopasować rośliny i inne elementy dekoracyjne.

 

 

 

 

6. Korzeń Drift M Happet 19-23 cm 5szt

 

Korzeń Drift M Happet 19-23 cm 5 szt to zestaw, w którym znajduje się 5 kłączy mających różne kształty. Ich rozmiar to 19 – 23 cm, możemy z nich stworzyć ciekawie wyglądającą aranżację akwarium. Korzenie są naturalne, pochodzą z Azji.

Kłącza można dowolnie ułożyć na dnie zbiornika, są one przystosowane do obsadzenia mchem i różnymi roślinami. Co więcej, ryby mogą się w nich w razie potrzeby schronić. Przed włożeniem do akwarium korzenie należy wygotować oraz wymoczyć w wodzie, to przyspieszy proces ich zatonięcia na dno.

Co na temat zestawu sądzą kupujący? Bardzo podoba im się to, że każdy korzeń ma nieco inny kształt. Po namoczeniu w wodzie kłącza zyskują intensywny, brązowy kolor. Ważne jest też to, że nie uwalniają one toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić rybom i innym żyjącym w akwarium organizmom.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki korzeń do akwarium kupić?

 

Korzenie są jednym z bardziej istotnych elementów w akwarium. Jednak trzeba je odpowiednio dobrać, aby uzyskać oczekiwany rezultat, a jednocześnie zapewnić rybom bezpieczną kryjówkę. Jak to zrobić? Jaki jest najlepszy korzeń do akwarium? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, zajrzyj do poradnika.

Rodzaje

Aby zdecydować, jaki korzeń do akwarium wybrać, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje kłączy są dostępne na rynku. Różnią się one przede wszystkim kolorem, sposobem rozgałęzienia, a także samą fakturą. Wyróżnia się korzenie:

♦ Jasne piaskowane – są oczyszczone z zewnętrznej kory metodą piaskowania i mają blado-żółty kolor, ale po umieszczeniu w wodzie lekko ciemnieją. Może się zdarzyć, że w niektórych częściach kłącza wciąż będą widoczne fragmenty kory, ponieważ piaskowanie to technika, która często uniemożliwia staranne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Tego typu korzenie nie toną od razu, wymagają obciążenia, to np. pochodzące z Azji Red Moor Wood Aqua-Art.

♦ Ciemne z drewna sosny bagiennej – preparuje się je w roztworze soli, co sprawia, że stosunkowo szybko toną w wodzie i trafiają na dno akwarium. Korzenie mają bardzo oryginalną i efektowną strukturę, dlatego są ciekawą dekoracją zbiornika. Są one dostępne w ciemnobrązowym kolorze.

♦ Ciemne tonące w wodzie – przykładem jest kłącze Iron Wood ADA. Takie korzenie mają ciemny kolor i jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się łatwą zatapialnością w akwarium. Z tego względu nie wymagają one czasochłonnego przygotowania przed ułożeniem na dnie. Kłącza cieszą się dużą popularnością wśród akwarystów, w szczególności te cienkie i mocno rozgałęzione (jednak ich znalezienie nie jest łatwe).

♦ Brązowe mocno rozgałęzione – mają duże wymiary i często zajmują sporo miejsca na dnie zbiornika, jednak dzięki temu można ograniczyć ilość rozsypanego podłoża. Mocne rozgałęzienie sprawia, że można stworzyć bardzo ciekawą aranżację akwarium. Kłącza należące do tej grupy wymagają obciążenia, gdyż nie zanurzają się od razu na samo dno, są lekkie.

Dostępne są ponadto sztuczne korzenie, wykonane zazwyczaj ze specjalnego tworzywa lub ceramiki. Jeśli są one starannie wykonane, po umieszczeniu w akwarium będą wyglądać równie dobrze jak te naturalne. Chcąc kupić taką ozdobę, trzeba się upewnić, że materiał wykorzystany do jej produkcji jest nietoksyczny.

 

Ilość

Przeważnie jeden korzeń w akwarium to za mało, aby ładnie się prezentowało. Jednak dużo w tej kwestii zależy od wymiarów zbiornika. Jeśli jego rozmiar to ok. 30 cm x 30 cm, należy kupić 1 – 2 kg kłączy. Nieco więcej, bo nawet 6 kg potrzebujemy do akwarium o wielkości: 60 cm x 30 cm x 30 cm. W większym zbiorniku, w rozmiarze 120 cm x 40 cm x 50 cm, powinniśmy umieścić ok. 15 korzeni. Dotyczy to cięższych kłączy, takich jak ciemne tonące w wodzie. Tych lżejszych i trudniej zatapialnych zwykle dobiera się nieco mniej. Warto zwrócić uwagę także na wymiary korzeni i ich kształt, aby później nie okazało się, że np. są za duże i nie możemy ich w odpowiedni sposób ułożyć na dnie.

 

Barwienie wody

Jak podkreślają doświadczeni akwaryści, każdy korzeń przyczynia się do zabarwienia wody w zbiorniku, to naturalne. Wynika to z tego, że kłącza uwalniają barwniki oraz związki humusowe, hamując w ten sposób rozwój glonów. Są korzenie, które przestają barwić wodę stosunkowo szybko, a także takie, które robią to nawet po upływie 1 – 2 lat. Przeważnie problem ten rozwiązuje częściowa, systematyczna podmiana wody w akwarium, ale niekiedy konieczne może być zastosowanie specjalnego preparatu lub węgla aktywnego.

Przygotowanie

Uważa się, że najlepszy korzeń do akwarium nie wymaga czasochłonnego przygotowania przed umieszczeniem na dnie. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ czasami czyszczenie, wygotowanie i moczenie kłączy w wodzie przez kilka godzin czy nawet dni bywa męczące oraz uciążliwe. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas korzenie trzeba odpowiednio przygotowywać, zwłaszcza jeśli nie mamy za dużo wolnego czasu na dbanie o akwarium. Jednocześnie trzeba pamiętać, że po pewnym czasie na wszystkich kłączach pojawiają się naloty w białym lub brązowym kolorze. Nie da się tego uniknąć, ale powstający osad można łatwo usunąć, np. za pomocą wężyka podczas podmieniania wody w zbiorniku.

 

Korzenie do akwarium w dobrych cenach

Korzenie do akwarium nie są drogie, dlatego nie musimy rezygnować z ich zakupu i szukać odpowiednich kłączy w lesie lub parku (ich przygotowanie prawdopodobnie zajęłoby nam dużo czasu). W zależności od rozmiaru, rodzaju i stopnia rozgałęzienia korzenie kosztują od 10 do ok. 100 zł za sztukę, niektóre są sprzedawane na wagę. Cena za sztuczne dekoracje to zwykle kilkadziesiąt złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Jak przygotować korzeń do akwarium?

Przeznaczone do umieszczenia w akwarium dla ryb korzenie często trzeba odpowiednio przygotować, pierwszym krokiem jest staranne usunięcie kory. Następnie za pomocą twardej szczotki oczyszczamy powierzchnię korzenia i gotujemy w wodzie z dodatkiem soli. Później znów zanurzamy kłącze w wodzie, tym razem nieosolonej i po kilku godzinach wyjmujemy. Często słyszy się, że korzenie do akwarium można zaimpregnować. Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ wykorzystywany w tym celu preparat może okazać się toksyczny dla ryb. Ponadto poddane impregnacji kłącze często pływa na powierzchni wody, zamiast zanurzyć się na samo dno.

 

P2: Skąd wziąć korzeń do akwarium?

Korzenie do akwarium znajdziemy w sklepach zoologicznych. Zwykle nie wymagają one oczyszczenia i gotowania w wodzie, gdyż są już odpowiednio przygotowane i od razu po zakupie można umieścić je w zbiorniku. Jednak jeśli mieszkamy w pobliżu lasu lub parku, możemy sami zebrać korzenie, a następnie odpowiednio je spreparować. Co prawda zajmie nam to kilka godzin (lub nawet dni), ale możemy wybrać takie kłącza, które są dobrze dopasowane do wielkości akwarium i efektu, jaki chcemy uzyskać. Często zdarza się, że w mniejszych sklepach stacjonarnych trudno jest znaleźć odpowiednie korzenie, dlatego warto też sprawdzić ofertę tych internetowych.

P3: Jak wygotować korzeń do akwarium?

Do wygotowania korzenia do akwarium potrzebujemy emaliowanego garnka. Przygotowujemy w nim roztwór soli, zalecane stężenie to 1 kg soli na 10 litrów wody. Czas gotowania kłączy w dużej mierze uzależniony jest od ich wielkości, ale nie powinno to trwać krócej niż 30 minut. Podczas gotowania w solance poddajemy korzenie dezynfekcji i usuwamy mikroorganizmy, które mogłyby się na nich rozwijać: Bakterie, grzyby, a także owady. Sól w razie potrzeby możemy zastąpić np. roztworem nadmanganianu potasu.

 

P4: Jak oczyścić korzeń do akwarium?

Wstępne czyszczenie korzenia do akwarium polega na usunięciu kory (jeśli się na nim znajduje) i widocznych zadr. Później należy użyć twardej szczotki i detergentu, aby na powierzchni kłącza nie było już żadnych zanieczyszczeń. Po wygotowaniu korzenia w roztworze soli trzeba go zanurzyć w wodzie, najlepiej na kilka dni. To pozwala na sprawdzenie, czy po zanurzeniu w akwarium nie zabarwi on znajdującej się w nim wody. Ponadto możemy dzięki temu się upewnić, że kłącze rzeczywiście zatonie na dno. Jeśli pojawi się taka potrzeba, do okorowania korzenia możemy wykorzystać dłuto, a do jego wyczyszczenia myjkę ciśnieniową.

 

P5: Gdzie kupić korzenie do akwarium?

Korzenie do akwarium, które są już we właściwy sposób spreparowane i gotowe do włożenia do zbiornika, kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Jednak nie zawsze asortyment jest na tyle szeroki, aby znaleźć odpowiednio duże lub dobrze prezentujące się kłącza. W sytuacji, gdy nie chcemy samodzielnie czyścić i wygotowywać korzeni znalezionych np. w lesie, dobrym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia przez Internet. Jest wiele sklepów zoologicznych prowadzących działalność online, ponadto elementy wyposażenia do akwarium dostępne są też na różnych serwisach aukcyjnych. Na dostarczenie zamówienia zwykle trzeba poczekać kilka dni, jednak robienie zakupów przez Internet często pozwala sporo zaoszczędzić. Przy okazji możemy też kupić inne niezbędne elementy do akwarium, np. filtr do wody, termometr czy rośliny.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ