Co powinien jeść mały kotek? Żywienie kociąt w pigułce

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Kiedy pod nasz dach trafia malutki kociak, w naszych głowach pojawia się milion różnych pytań. Jak zadbać o takiego malucha? Co powinien jeść mały kotek? Jak powinno wyglądać karmienie kociąt po odłączeniu od mamy? Większość osób nie ma pojęcia, jak prawidłowo zająć się kocim dzieckiem i robi to nieco na oślep. Niestety, korzystając z porad domowników, którzy zawsze mieli koty lub sugerując się reklamami popularnych karm w telewizji, nie zawsze robimy to, co dla kota najlepsze. Co może jeść mały kot, a czego absolutnie nie powinien?

Co powinien jeść mały kotek po odstawieniu od matki?

Mały kociak bardzo intensywnie się rozwija, dlatego zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczowa, by zapewnić mu prawidłowy rozwój. Dieta kociąt powinna w całości opierać się o karmę mokrą, pełnoporcjową, o dużej zawartości mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego. Kot jako ścisły mięsożerca nie potrzebuje w swoim jadłospisie owoców, warzyw ani zbóż. Jako drapieżniki, koty większość wody pozyskują z posiłków, dlatego też nie powinny jeść karmy suchej – prowadzi ona do odwodnienia, a także sprzyja rozwojowi chorób nerek, otyłości, cukrzycy czy powstawaniu kamieni w pęcherzu moczowym. Dlatego lepiej postawić jest na wysokomięsną karmę mokrą.

Małe kocięta powinny jeść często i małymi porcjami. Nie należy zostawiać im nielimitowanego dostępu do karmy, a podawać kilka razy dziennie niewielkie posiłki. Jak wskazano w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/szczenieta-kocieta/co-powinny-jesc-male-kocieta kociaki do pierwszego roku życia mogą jeść na żądanie i być karmione za każdym razem, gdy zasygnalizują głód. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do dorosłych kotów, kocięta jedzą znacznie większe ilości karmy. Intensywnie rosnący i rozwijające się organizm potrzebuje dużo więcej energii i składników odżywczych, dlatego nie należy zbytnio przejmować się wyliczeniami w tabelkach na karmie.

 

Żywienie małych kociąt – czego lepiej nie podawać?

Skoro już wiemy, co powinien jeść mały kot, warto skupić się również na tym, czego absolutnie jeść nie powinien. Oprócz suchej karmy i słabej jakości produktów z dużą ilością dodatków roślinnych, sporym błędem jest także podawanie kotu mleka do picia. To popularny mit, często przewijający się w opowieściach domowników, a nawet bajkach dla dzieci. W rzeczywistości po zakończeniu karmienia przez matkę, kocięta powinny dostawać do picia wyłącznie wodę. Mleko zawiera szkodliwe cukry oraz kazeinę, która może powodować rozstrój żołądka, bóle brzucha i biegunki.

Co je mały kot porzucony przez matkę?

Czasem zdarza się, że w nasze ręce trafia kocia sierota, w wieku kilku lub kilkunastu dni. Takie maluszki, porzucone przez matkę nie potrafią jeszcze samodzielnie jeść karmy. Jak w takim wypadku należy karmić kociaka?

U lekarza weterynarii, do którego musimy udać się z maleństwem, z łatwością dostaniemy gotowe preparaty mlekozastępcze. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, bo skład tych produktów często pozostawia wiele do życzenia, jest to zdecydowanie najprostsza opcja wykarmienia kociego maluszka. Możemy również samodzielnie stworzyć preparat mlekozastępczy w domu. Wymaga to jednak dostępności do niektórych składników. 

Na 250 ml tłustego, koziego mleka należy dodać jedno żółtko jajka, 1g czystej tauryny, bez dodatków, 0,5 ml oleju z łososia lub kryla oraz 0,5 g martwych drożdży browarniczych. Taką mieszankę należy przechowywać w lodówce, a przed podaniem podgrzać do około 38 stopni. Kociaka powinniśmy karmić przy pomocy specjalnej butelki ze smoczkiem, strzykawki lub pipety.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ