5 błędów popełnianych przez opiekunów psów lękliwych

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Opieka nad psem lękliwym wymaga szczególnego podejścia i zrozumienia, ponieważ te zwierzęta często reagują na otaczający je świat w sposób bardziej wrażliwy niż ich pewniejsi siebie towarzysze. Niestety, opiekunowie psów lękliwych niekiedy popełniają błędy, które mogą pogłębiać niepokój pupila i utrudniać jego adaptację do otoczenia. Specjaliści z Wojtków Szkolenia wskazują trzy często spotykane błędy, których unikanie pomoże w stworzeniu bezpiecznego i spokojnego środowiska dla psa lękliwego.

 

1. Przymuszanie do sytuacji stresujących

Jednym z najczęstszych błędów jest przymuszanie psa lękliwego do sytuacji, które dla niego są stresujące. Choć naturalne jest pragnienie zintegrowania psa z otoczeniem, zbyt szybkie wprowadzanie go w nieznane sytuacje może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu i niepokoju. Opiekunowie powinni dostosować tempo wprowadzania psa do nowych doświadczeń, zwracając uwagę na jego reakcje i zapewniając mu bezpieczne miejsce schronienia, do którego może się udać w razie potrzeby.

 

2. Niewłaściwe stosowanie kary

Stosowanie kary wobec psa lękliwego jest nie tylko nieskuteczne, ale również może prowadzić do nasilenia jego lęków. Kary fizyczne, głośne krzyki mogą jedynie wzmocnić negatywne skojarzenia z daną sytuacją. Zamiast tego, opiekunowie powinni skupić się na pozytywnym wzmocnieniu, nagradzając psa za spokojne zachowanie i stopniowe przystosowywanie się do nowych bodźców.

3. Brak konsekwencji w podejściu do szkolenia

Brak konsekwencji w podejściu do szkolenia psa lękliwego może wprowadzać zamęt i dezorientację u zwierzęcia. Jeśli jednego dnia tolerujemy pewne zachowanie, a następnego, za takie same zachowanie psa karzemy, skutecznie to może zdezorientować pupila i sprawić, że będzie jeszcze bardziej zestresowany. Ważne jest, aby opiekunowie byli konsekwentni w swoich działaniach, dostosowując metody szkoleniowe do indywidualnych potrzeb i charakteru psa. Firma Wojtków Szkolenia ma w swojej bardzo bogatej ofercie webinar pod tytułem „Jak walczyć z psimi strachami i demonami? Kulisy pracy behawiorystów”, w którym pokazuje konkretne przypadki zachowania się psów i rozwiązania ich problemów.

4. Niedostateczna socjalizacja

Niezapewnienie psu odpowiedniej socjalizacji w okresie szczenięcym może prowadzić do lękliwości w stosunku do nowych sytuacji, ludzi, innych zwierząt czy otoczenia. Brak eksponowania psa na różnorodne bodźce może utrudnić mu przystosowanie się do różnych sytuacji. Ponadto, psy, które nie doświadczają w młodym wieku pozytywnych interakcji z otoczeniem, mogą wykazywać zachowania agresywne lub nadmiernie obronne, gdy zostaną postawione w nieznanej im sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat zapewnić czworonogom bogate doświadczenia, które pomogą im stać się zrównoważonymi i pewnymi siebie towarzyszami życia.

5. Zaniedbywanie szkolenia

Pies lękliwy może nie być w stanie efektywnie radzić sobie w różnych sytuacjach, co może prowadzić do agresji, ucieczek, czy też zachowań obsesyjno-kompulsywnych. Systematyczne szkolenie pomaga psu nabyć umiejętności społeczne, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania w środowisku domowym i społeczeństwie. Szkolenie oparte na nagradzaniu za dobre zachowanie jest nie tylko skuteczną metodą nauki, ale również buduje pozytywną więź między psem a opiekunem. Pozytywne wzmocnienie jest motywujące dla psa i zachęca go do powtarzania pożądanych zachowań.

Opieka nad psem lękliwym to wyzwanie, ale również szansa na budowanie silnej więzi opartej na zaufaniu i zrozumieniu. Unikanie wspomnianych błędów i zamiast tego skupienie się na delikatnym, spokojnym podejściu pozwoli psu lękliwemu stopniowo przystosować się do otaczającego go świata. Warto pamiętać, że każdy pies jest jednostką o indywidualnych potrzebach, więc kluczem do sukcesu jest empatia, cierpliwość i gotowość do nauki od swojego wiernego towarzysza.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ