Jakie jest najlepsze akwarium dla bojownika?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Bojownik ze względu na okazały wygląd jest chętnie wybierany przez hodowców rybek. Dzięki pięknemu ubarwieniu wzbudza sympatię i zainteresowanie wśród najmłodszych. Decydując się na jego zakup, warto wiedzieć, w jakich warunkach powinna żyć rybka i jakie jest najlepsze akwarium dla bojownika? 

 

Bojownik – opis gatunku

Bojowniki należą do gatunku ryb labiryntowych z rodziny guramiowatych. W środowisku naturalnym można je spotkać w wodach azjatyckich, m.in. w Wietnamie, Tajlandii i Kambodży. Występują w dzikich akwenach oraz na polach ryżowych. Pomimo dzikiej formy stworzenia narażone są na wyginięcie. Okazy, które możemy spotkać w środowisku naturalnym, nie mają efektownego wyglądu (brak dużych płetw oraz intensywnego ubarwienia). Ubarwienie uzyskują drogą selekcji. Często zdarza się, że bojowniki zmieniają swoją płeć. 

 

Akwarium

Samce bojowników mogą osiągnąć nawet 10 cm długości, dlatego nie możemy trzymać ich w małych zbiornikach. Wybór małego akwarium mógłby uniemożliwić swobodne pływanie, a także spowodować wystąpienie różnych chorób, w najgorszym wypadku doprowadzić bojownika do śmierci. Jeżeli chcemy, aby rybka żyła jak najdłużej, warto zdecydować się na zakup zbiornika o pojemności od 10 do 30 litrów. Najlepiej wybierać prostokątne modele, ponieważ szklane kule nie są odpowiednie dla bojowników. W takich zbiornikach rybki pływają w kółko i są nerwowe. Kiedy wybierzemy odpowiednią wielkość akwarium, warto kupić potrzebne akcesoria, takie jak pokrywa czy oświetlenie. Dobrze dobrane oświetlenie uwydatni piękno bojownika.

Akcesoria

Przy zakupie akwarium do domu, warto zainwestować także w odpowiedni filtr z napowietrzaniem oraz grzałkę z termostatem. Termostat odpowiada za utrzymanie ustawionej temperatury, która powinna być na poziomie 24 – 30 st. C. Jeżeli chcemy kontrolować temperaturę, możemy umieścić w wodzie termometr. Jednym z podstawowych warunków dotyczących hodowli bojowników jest przebywanie zwierząt w czystej wodzie o pH 6.0 – 8.0. Ważna jest regularna wymiana wody (jednorazowo należy wymienić ok. 30% wody). Bojowniki są żarłocznym gatunkiem, przez co wytwarzają dużą ilość ekskrementów (odchodów). Istotne jest zachowanie czystości wody i dna zbiornika. W przeciwnym razie bojowniki będą chorować, staną się apatyczne, niekiedy mogą przestać przyjmować pokarm. 

 

Aranżacja akwarium dla bojownika

Przy wyposażeniu akwarium ważną rolę odgrywa jego dekoracja. Tylną ścianę można ozdobić tłem np. ciemnych skał. Musimy pamiętać, aby nie było efektu lustrzanego odbicia, ponieważ widok „innej” ryby może wzbudzić agresję oraz nerwowość bojownika. Podłoże zbiornika powinno być pokryte trzema warstwami. Jako pierwszą warstwę umieszczamy żwir o granulacie 1 – 2 cm, kolejna warstwa powinna być drobniejsza, a ostatnia ma być drobnym piaskiem. W tak przygotowanym podłożu możemy umieścić rośliny. Są one bardzo istotne, ponieważ samiec bojownika buduje na nich pieniste gniazdo. Ciekawy element ozdobny mogą stanowić korzenie oraz małe skałki. W akwariach, które przeznaczone są dla dzieci, często umieszczane są sztuczne dekoracje, takie jak zamki lub groty.

 

Czy bojownik może przebywać w akwarium z innymi rybami?

Niektórzy twierdzą, że bojowniki są agresywnymi rybami. Prawdą jest, że samce tego gatunku zaciekle walczą ze sobą i często dochodzi do śmierci jednego z rywali. Problem dostrzegany jest głównie w obrębie gatunku, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby bojowniki przebywały w akwarium z innymi rybkami. Stworzenia mogą nerwowo reagować na swoje odbicie. Bojownik może niszczyć płetwy oraz płaszczyć ryby znajdujące się w tym samym akwarium. Problem ten pojawia się, kiedy zajmujemy się hodowlą wielu dominujących osobników np. skalarów. Opisywana ryba jest mało ruchliwa. 

Jak odpowiednio dbać o bojownika? 

Jeżeli zdecydujemy się na zakup bojownika, musimy dbać o czystość akwarium. Wodę należy zmieniać raz w tygodniu. Wymieniamy ok. 1/3 wody. Częsta wymiana spowodowana jest niewielką pojemnością zbiornika oraz słabą równowagą biologiczną. Używaną wodę powinniśmy odpowiednio przygotować. Najlepiej jest, aby uzdatnić ją odpowiednimi preparatami. Warto także regularnie oczyszczać powierzchnię szyb, na których osadzają się glony. Rozwiązaniem, które może zapobiec nadmiernemu osadzaniu się wodorostów, jest wprowadzenie do akwarium młodych osobników zbrojników. W sklepach zoologicznych możemy bez problemu znaleźć pożywienie dla bojowników. Najlepiej kupować karmę pochodzenia zwierzęcego, np. larwy ochotki lub larwy komarów. Jest ona najbardziej wartościowa. Bojowniki zwalczają drapieżne wirki oraz płazińce, które pojawiają się w zaniedbanych akwariach. Do hodowli bojowników wystarczy podstawowe wyposażenie, zieleń oraz odpowiednia ilość przestrzeni w zbiorniku.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ