Jakie rybki akwariowe do domu?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Pływające w akwarium rybki wyglądają pięknie, dlatego też nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Przygotowując się do hodowli trzeba pamiętać nie tylko o tym, aby zainwestować w dobre akwarium, skutecznie działający filtr i potrzebne akcesoria. Kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie, jakie gatunki rybek chcemy mieć w swoim domu. Oczywiście nie można sugerować się tylko ich wyglądem. Zdecydowanie ważniejsze jest to, aby dopasować gatunki do warunków, jakie możemy im zapewnić. Jakie rybki są polecane do domowego akwarium?

Popularne gatunki ryb akwariowych

Do wyboru jest wiele ryb akwariowych, jednak można wymienić kilka z nich, które cieszą się największą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że łatwo się o nie dba, co ma duże znaczenie szczególnie dla początkujących akwarystów bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Do najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych można zaliczyć:

bojowniki – przystosowane do życia nie tylko w większych, ale też mniejszych akwariach (ok. 50 l). Ważne jest to, aby hodując takie rybki pamiętać, że zbiornik z wodą powinien być zamknięty. Bojowniki występują w różnych odmianach. Chętnie wybierany jest bojownik wspaniały, inaczej nazywany syjamskim. Występuje on w kolorze czerwonym i niebieskim, pięknie prezentuje się w wodzie. Doświadczeni akwaryści podkreślają, że na początek najlepiej kupić jednego bojownika. Jeśli będzie ich więcej, może dochodzić do starć, tak zarówno między samcami, jak i samicami. Odpowiednia temperatura wody dla ryb tego gatunku to ok. 24 st. C. do 30 st. C;

gupiki – mniej znane pod nazwą pawie oczko, łatwe w pielęgnacji i polecane także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Gupik to wielobarwna rybka osiągająca długość ok. 5 cm, która nadaje się do słodkowodnego zbiornika z wodą o długości ok. 60 cm. Dobrze czuje się ona w akwariach, w których temperatura wody wynosi do 27 st. C. Pawie oczka preferują pokarm suchy dostarczany do 3 razy dziennie. Do ich żywienia można też wykorzystać pokarm mrożony lub żywy. Gupiki łatwo się rozmnażają, dlatego też, jeśli nie zależy nam na powiększeniu ławicy, warto wybierać ryby tej samej płci;

mieczyki – niekiedy można zobaczyć je w mniejszych zbiornikach wodnych, jednak zdecydowanie lepiej hodować je w większych akwariach, których pojemność wynosi ok. 100 l. Najbardziej znanym przedstawicielem gatunku jest mieczyk Hellera, który w zbiorniku potrafi osiągnąć długość nawet 12 cm, częściej jednak jest mniejszy. Rybka może mieć czerwone, pomarańczowe albo lekko srebrzyste ubarwienie ciała. Mieczyki mogą przebywać w mocno oświetlonym akwarium, jednak ważne jest to, aby miało ono pokrywę. W innym wypadku rybka może wyskoczyć;

neonki – mają świecące wybarwienie ciała, więc swoim wyglądem zwracają uwagę początkujących akwarystów. Ich zaletą jest jednak nie tylko oryginalny wygląd, ale też stosunkowo łatwa pielęgnacja. Ryby nie lubią nadmiernego światła, dlatego też zaleca się hodowlę roślin, które będą je rozpraszać. Samice osiągają długość ok. 3 cm, a samce są nieco krótsze, mierzą do 2,5 cm. Neonki świetnie odnajdują się w towarzystwie, stąd też przy ich hodowli należy zadbać o odpowiednią ilość rybek w zbiorniku;

welonki – są często wybierane przez niedoświadczone osoby. Welonki mogą przebywać w małych zbiornikach wody, nawet w akwariach w kształcie kuli. Rybki akwariowe tego typu mają różne kolory. Welonki lubią życie w stadzie, przebywając wśród innych ryb mają więcej energii. 

Powyżej zostały wskazane tylko najpopularniejsze gatunki ryb akwariowych. Oczywiście w sklepach zoologicznych można kupić też bardziej wyszukane odmiany. Warto jednak przed podjęciem decyzji o hodowli poszukać dokładnych informacji na temat interesujących nas ryb. Dobrze też korzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób, choćby sprzedawców w sklepach zoologicznych, którzy z chęcią nam pomogą.

 

Jak łączyć gatunki ryb?

Zwykle chcemy mieć w akwarium nie tylko jedną, ale kilka odmian ryb. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą żyły ze sobą w zgodzie. Nie każde ryby mają też takie same wymagania do życia, co również należy wziąć pod uwagę. Dla przykładu dobrym połączeniem są gupiki z neonkami. Jeśli zdecydujesz się na wspomniane w akapicie wcześniej mieczyki Hellera, musisz pamiętać, aby w jednym zbiorniku nie znajdowało się zbyt dużo samców. Mieczyki są zaliczane do ryb terytorialnych, więc mogą być względem siebie agresywne.

Czy warto zakładać domowe akwarium?

Osoby, które zdecydowały się na założenie domowego akwarium, w większości nie żałują podjętej decyzji. Hodowla rybek akwariowych może bez wątpienia stać się nową pasją. Poznawanie coraz to ciekawszych gatunków i rozmnażanie rybek to przyjemne zajęcia. Wbrew pozorom dbanie o domowe akwarium nie jest tak czasochłonne, szczególnie jeśli zyskamy w tym wprawę.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Aqua Maciek

February 25, 2021 at 10:04 am

Zero profesjonalizmu. Szkoda gadać o tym artykule.🤬

Odpowiadać
Zespół ZwD

March 4, 2021 at 8:21 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać