Ranking 14 najlepszych akwariów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 02.12.24

 

Akwarium – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Tetra Cascade Globe to akwarium w kształcie kuli. Dzięki nowoczesnemu designowi dobrze komponuje się zarówno w pokoju dziecka, jak i w salonie. Zamontowany jest w nim efekt szumiącego oceanu. Dlatego we własnym domu będziesz mógł się zrelaksować, a nawet poczuć się jakbyś leżał na plaży i słuchał dźwięku szumiących fal. Zbiornik jest wyposażony w 8 diod LED, zapewniają one oświetlenie z górnej części. Propozycją godną uwagi jest również model Aquael 100x40x50. Występuje on w klasycznym kształcie prostokąta. Wykonany jest z najwyższej jakości szkła o zielonej barwie, którego grubość wynosi 8 mm. Sprawia to, że produkt ten jest wytrzymały.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to akwarium wyposażone w 8 diod typu LED, które zapewniają dobre oświetlenie, dlatego też wnętrze widoczne jest nawet po zmroku. W razie potrzeby włącznik, pozwala na zgaszenie diod. Do zestawu dołączono również wysokiej jakości wkład filtracyjny Tetra wystarczający nawet na 4 tygodnie.

Wady

Brakuje przycisku, służączego zarówno do włączania, jak i wyłączania zasilania pompki. Może to przeszkadzać podczas karmienia zwierząt oraz czyszczenia.

Podsumowanie

Nowoczesny design pasuje do pokoju dziecka. Dzięki małym rozmiarom model nie zajmuje dużej przestrzeni. Nabywając produkt można poczuć się jak na egzotycznych wakacjach. Zawdzięczamy to efektowi szumiącego wodospadu, który pozwoli na odprężenie w domowym zaciszu.

Drugi wybór

Zalety

W ściankach umieszczone są dodatkowe wsporniki szklane znajdujące się w górnej krawędzi szyby. Zapewniają lepszą wytrzymałość, a także zabezpieczają przed uwypukleniem szyby. Model uważany jest za atrakcyjny.

Wady

Duży rozmiar powoduje, że akwarium jest ciężkie i zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Wymiary naczynia wynoszą 100 cm x 40 cm x 50 cm, dlatego może pomieścić nawet do 200 litrów wody. Łączenie każdej z szyb jest wykonane specjalistycznym sylikonem akwarystycznym w kolorze czarnym, który gwarantuje 100% szczelność naczynia. Klej nie zawiera szkodliwych substancji zarówno dla ludzi, jak również dla zwierząt.

Rozważ też

Zalety

Występują dwie wersje przedniej szyby – prosta i owalna. Model zawiera zamykaną klapę, z otworem do karmienia. Takie rozwiązanie zapobiega dostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń. Pokrywa jest wyposażona w oświetlenie LED, emitujące światło zbliżone do światła słonecznego.

Wady

Zestaw nie jest wyposażony w otwory do instalacji filtrów zewnętrznych. Nabywca musi je sam wyciąć, w tylnej części, w miejscu specjalnych wyżłobień.

Podsumowanie

Pokrywa jest wyposażona jest system otwierania SMART OPEN. Nie wymaga on stosowania zawiasów ani podpórek. Tym samym gwarantuje wygodę podczas czyszczenia wnętrza zbiornika. W klapie znajduje się otwór umożliwiający karmienie rybek, bez konieczności jej zdejmowania.

 

 

14 najlepszych akwariów. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej znajduje się ranking akwariów. Powstał on w oparciu o dokładną analizę opinii konsumentów, którzy nabyli dane produkty. Jesteśmy pewni, że wszystkie wyróżnione modele mają wiele pozytywnych cech.

 

Akwarium dla bojownika

 

1. Tetra Cascade Globe Led zestaw akwariowy

 

Interesujesz się zakupem akwarium dla bojownika? Przedstawiamy Ci model Tetra Casade Globe, szklane naczynie o kulistym kształcie. Ścianki wykonane są z wysokiej jakości materiału, odpornego na zarysowania. Pojemność akwarium wynosi 6,8 litra. Dzięki małym wymiarom nie zajmuje dużo miejsca. Model jest odpowiedni do hodowli pojedynczych ryb.

Przedmiot jest wyposażony w panel (znajdujący się nad zbiornikiem), umieszczono w nim 8 LED-owych diod, które zapewniają dobre oświetlenie zbiornika z góry.  Dołączony do zestawu włącznik pozwala na zapalanie i gaszenie światła, kiedy tylko chcemy. Naczynie jest łatwe w utrzymaniu czystości. Użytkownicy mogą widzieć jego zawartość nawet po zmroku. Do zestawu dołączony jest wkład filtrujący Tetra, który wystarcza na 4 tygodnie.

Konsumenci nabywający ten produkt wystawiają pozytywne opinie na jego temat. Model ten zawdzięcza je głównie efektowi szumiącego wodospadu. Taka technologia pozwala użytkownikowi na odprężenie się po całym dniu spędzonym poza domem. 

 

 

 

 

Akwarium 200 l

 

2. Aquael Akwarium Proste 200L

 

Akwarium o pojemności 200 l jest dużym naczyniem. Jego wymiary wynoszą 100 cm x 40 cm x 50 cm. Szklane ścianki są grubości 8 mm. Aquael 100x40x50 ma tradycyjny, prostokątny kształt. Dzięki swojej prostocie może dobrze prezentować się zarówno w nowoczesnych, jak również w klasycznie urządzonych wnętrzach.

Zamontowane, szklane wsporniki zabezpieczają szybę przed uwypukleniem oraz zapewniające dłuższą trwałość. Znajdują się one zarówno w szybie górnej, jak i dolnej. Zastosowanie takich rozwiązań podnosi jakość oferowanego produktu oraz zwiększa zainteresowanie wśród konsumentów zakupem.

Według kupujących jest to dobre akwarium, ponieważ jest starannie  wykonane. Łączenia są sklejane za pomocą specjalistycznego silikonu akwarystycznego, który ma czarny kolor. Jest on estetycznie położony, równomierną warstwą. Dużym atutem jest to, że jest on odporny na zabrudzenia. Użycie tego rodzaj kleju daje gwarancję szczelności.

 

 

 

 

Małe akwarium

 

3. Aquael Classic Box 60 Zestaw Akwarium Proste 54L

 

Małe akwarium Aquael Classic Box 60 jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają interesować się akwarystyką. Nie wiedząc jednak, czy to tymczasowe hobby, czy też trwała pasja, decydują się na produkt o niedużych rozmiarach. Przedmiot ma kształt prostokąta, którego długość wynosi 60 cm, szerokość – 30 cm, a wysokość – 30 cm.

Występuję w dwóch wersjach, z przednią szybą prostą, a także owalną. W zestawie znajduje się pokrywa, zabezpieczająca przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. Obudowa wyposażona jest w mały otwór z klapą ułatwiającą karmienie ryb, a także nowoczesne oświetlenie LED. Emituje ono światło zbliżone do parametrów światła słonecznego, stymulując prawidłowy wzrost roślin.

W przypadku tego akwarium doceniono innowacyjność zastosowanych technologii. Pokrywa jest wyposażona w system otwierania SMART OPEN, dzięki któremu nie jest wymagane stosowania zawiasów oraz podpórek. W taki sposób użytkownik ma zagwarantowaną wygodę podczas czyszczenia zbiornika.

 

 

 

 

Akwarium kula

 

4. Aquael Kula Szklana Fi30Cm 13L AAQ1704

 

Dobre i tanie akwarium jest bardzo pożądane wśród osób, które po raz pierwszy kupują taki produkt. Aquael Fi30Cm spełnia wszystkie podstawowe wymagania. Jest to akwarium kula o średnicy 30 cm oraz pojemności 13 litrów. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi przedmiot można z łatwością przenosić, gdyż nie jest ciężki.

Użytkownicy produktu doceniają jego funkcjonalność. Dobrze sprawdza się jako akwarium, a także może stanowić element dekoracyjny zarówno w nowocześnie, jak również klasycznie urządzonym wnętrzu. Wystarczy jedynie włożyć do niego kolorowy piasek, kamyczki czy też suszone kwiaty i kompozycja jest gotowa. Może także pełnić funkcję doniczki lub wazonu z żywymi kwiatami.

Szkło, z którego wykonano produkt, jest grube oraz odporne na pęknięcia. Głównym atutem jednak jest wielofunkcyjność. W akwarium można hodować zwierzęta bezkręgowe, takie jak ślimaki, krewetki akwariowe, sprawdzi się również do uprawy roślin wodnych, a także może służyć do zakładania kompozycji wabi – kusa.

 

 

 

 

Akwarium 112l

 

5. Diversa Akwarium Owalne 80X35X40 112L

 

Diversa 80X35X40 jest to akwarium o pojemności 112 l. Jego długość wynosi 80 cm, szerokość – 35 cm, a wysokość – 40 cm. Ścianki wykonano z wysokiej jakości szkła float, charakteryzującego się dużą wytrzymałością, a także dobrą przejrzystością. Przednia szyba jest owalna, co pozwoliło uzyskać nowoczesny wygląd. 

Hodowcy rybek wystawiają pozytywne opinie o akwariach tego producenta. Doceniają to, że zadbał on, aby produkt był trwały oraz wykonany z wysokiej jakości materiałów W przypadku szyby, jej grubość jest zgodna z normami DIN, co gwarantuje brak występowania naprężeń. Ścianki naczynia połączone są za pomocą podwójnych silikonowych łączeń oraz wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia.

W zestawie znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze elementy, takie jak filtr wewnętrzny, grzałka o mocy 100 W oraz termometr. Akwarium wyposażono w pokrywę, która zabezpiecza przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. W pokrywie znajduje się energooszczędna żarówka o mocy 18 W.

 

 

 

 

Akwarium 60 l

 

6. Tetra Akwarium set AquaArt Led 60L

 

Jesteś początkującym akwarystą? Sprawdź model Tetra Aquaart, akwarium o pojemności 60 l, długości – 61,5 cm, szerokości – 34 cm oraz wysokości – 43 cm. Ma ono nowoczesny design, dlatego też pasuje do każdego wnętrza. Sprzęt wyposażono w technologię Filter Crystal. Pozwala ona na utrzymanie czystej i przejrzystej wody przez długi czas. Do zestawu dołączone są 2 zapasowe filtry oraz grzałka.

Testy akwariów wykazały, że zamontowany do górnej klapy energooszczędny panel LED-owy wystarcza na 50 000 godzin ciągłego oświetlenia. Przedmiot wyposażony jest w przełącznik, który oprócz podstawowych włączników posiada również dwa tryby – dzienny i nocny. Zapewnia to optymalne warunki do życia zwierząt oraz roślin.

Kupujący zauważają wysoką jakość szkła, z którego wykonany został produkt. Jest ono odporne na zarysowania. Kanty obiektu są oszlifowane, co daje użytkownikowi ochronę przed skaleczeniami. Czyszczenie jest bezproblemowe, nie występuje konieczność moczenia rąk oraz wcześniejszego osuszania elementów filtra.

 

 

 

 

Akwarium 25l

 

7. Aquael Akwarium proste prostokątne 40x25x25 25L

 

Klasyczne, prostokątne akwarium o pojemności 25 l – to właśnie model Aquael o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm. Grubość ścianek bocznych wynosi 4 mm. Scalane są one ze sobą za pomocą podwójnych łączeń, klejonych specjalnym silikonem akwarystycznym w kolorze czarnym (nie zawiera on toksyn, które mogłyby być szkodliwe dla zwierząt). Taka technologia gwarantuje użytkownikowi, że naczynie nie będzie przeciekać.

Stali klienci marki podkreślają, że producent zawsze pamięta, aby jego produkty były wysokiej  jakości. Projektując ten model, użył dodatkowego systemu wzmocnień – bocznych oraz poprzecznych, odpowiednich do rozmiarów zbiornika. Szkło float, z którego wykonane jest naczynie, cechuje się dużą przejrzystością oraz wysoką wytrzymałością.

Mimo że akwarium ma tradycyjny, prostokątny kształt, to uroku dodaje mu lekko zielone zabarwienie szkła. Dzięki swojej prostocie dobrze skomponuje się do wystroju każdego wnętrza, jednocześnie nie zakłócając panującego w nim ładu.

 

 

 

 

Akwarium 100 l

 

8. Aquael Akwarium Owalne profilowane 80x35x40 102L

 

Owalne akwarium o pojemności 100 l Aquael ma wymiary 80 cm x 35 cm x 40 cm. Grubość szkła, z którego produkt w całości został wykonany wynosi 6 mm. Naczynie takiej wielkości znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniach zarówno o mniejszym, jak i większym metrażu. 

Prezentowany model wyposażono w dodatkowe wsporniki, wzmacniające szybę przed uwypuklaniem. Zamieszczono je w krawędziach przedmiotu. Takie zastosowania zwiększają trwałość oraz użyteczność produktu. Podobnie jak w przypadku pozostałych akwariów marki Aquael, krawędzie zbiornika są klejone czarnym silikonem akwarystycznym, który jest odporny na zabrudzenia.

Według użytkowników przedmiot jest solidnie wykonany, a także jest szczelny, co daje pewność, że producent stosuje materiały wysokiej jakości. Aquael to firma z wieloletnim doświadczeniem, dlatego też zależy jej na ciągłym utrzymywaniu wysokiej sprzedaży produktów oraz zapewnieniu konsumentów  o ich bezpiecznym użytkowaniu.

 

 

 

 

Akwarium zestaw

 

9. Tetra Silhouette Led Aquarium 12L 708323

 

Poszukujesz modelu o nietuzinkowym wyglądzie? Przedstawiamy zestaw akwarium – Tetra Silhouette. Dzięki zamontowanemu elementowi w kształcie półksiężyca okalającemu całość w tylnej części, produkt ma unikalny design. Będzie wyjątkową ozdobą Twojego domu. Prostokątne naczynie ma wymiary 31,5 cm x 27,5 cm x 31 cm, a jego pojemność wynosi 12 litrów.

Na panelu, który znajduje się nad pojemnikiem, zamontowane zostało wydajne i energooszczędne oświetlenie LED. Zawiera ono 6 białych diod, świecących w trakcie dnia oraz 6 niebieskich, przeznaczonych do użytkowania w nocy. Takie połączenie daje niespotykany efekt.

W przypadku tego akwarium opinie klientów marki są pozytywne. Istotnym aspektem, na który zwracają uwagę jest łatwe utrzymanie w czystości wnętrza. W prezentowanym modelu wymaganie użytkowników zostało spełnione, a ma to związek z zastosowaniem zintegrowanego systemowi filtracji, który gwarantuje bezpieczną dla ryb, krystalicznie czystą wodę. Filtr jest łatwy w czyszczeniu. Zawiera wkłady, które z łatwością można wymienić.

 

 

 

10. Aqua-Szut Aqua4Kids

 

1-aqua-szut-aqua4kidsNasza pierwsza propozycja to akwarium Aqua4Kids – idealny prezent dla małych akwarystów. W zestawie znajdziemy pełne wyposażenie, dzięki któremu od razu można uruchomić urządzenie, bez konieczności biegania po sklepach zoologicznych. Zestaw zawiera: szklane akwarium o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm, pokrywę z energooszczędnym oświetleniem, grzałki z termostatem, filtr Pat Mini.

Ponadto siatki, termometr, plastikowe roślinki, kolorowanki dla najmłodszych i pokarm dla rybek. To wszystko czego potrzebujemy do rozpoczęcia fascynującego hobby, jakim jest akwarystyka.To najlepsze akwarium domowe świetnie nadaje się do hodowli najpopularniejszych ryb tropikalnych, w tym gupików i neonek. Dobrze sprawdzi się także jako krewetkarium.

Ponadto zestaw Aqua4Kids jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu znajdziemy na niego miejsce nawet w małych pomieszczeniach. Poza tym pojemność 25 l sprawia, że akwarium nie wymaga dużego nakładu finansowego. Produkt jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale również w czyszczeniu. Użytkownicy docenili produkt za prostą obsługę, jak również niewielkie rozmiary, dzięki którym akwarium nie zajmuje dużo miejsca, a jego czyszczenie trwa dosłownie kilka minut.

Model Aqua-Szut Aqua4Kids ma pojemność 25 l. To dobre akwarium domowe do 200 zł, które ma wymiary: 40 cm x 25 cm x 25 cm.

 

Zalety

Komfortowe otwieranie pokrywy: Do akwarium dołączono pokrywę z systemem Smart Open. Za sprawa takiego rozwiązania otwieranie zbiornika jest bardzo łatwe.

Łatwe wycinanie otworów na filtry: Aby zamontować filtry w akwarium, należy wyciąć odpowiednie otwory. Z uwagi na żłobienia w tylnej części pokrywy, nie powinno to być trudne.

Klapka do karmienia ryb: Ze względu na praktyczną klapkę, karmienie ryb nie będzie zbyt kłopotliwe.

Energooszczędne oświetlenie: Model jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED 6W, które zapewnia odpowiednio jasne światło w zbiorniku.

Niezbędne akcesoria: Razem z produktem otrzymujemy potrzebne akcesoria, czyli: filtr wewnętrzny, automatyczną grzałkę, a także siatkę do odłowu rybek, pokarm i termometr.

 

Wady

Niewielka pojemność: Konsumenci uważają, że akwarium ma zbyt małą pojemność i nie nadaje się do hodowania dużej ilości rybek.

 

 

 

 

11. Aquael Leddy

 

2-aquael-leddyDruga propozycja to zestaw Aquael Leddy składający się z akwarium o pojemności 54 l. Zbiornik ma prostą szybę przednią i nowoczesną pokrywę z tworzyw sztucznych. Ponadto model ten ma energooszczędny moduł oświetleniowy LEDDY TUBE 6 W oraz bezobsługową grzałkę i wydajny filtr wewnętrzny. Użytkownicy tego modelu docenili przede wszystkim pokrywę z opatentowanym systemem otwierania SMART OPEN.

Dzięki niej nie musimy używać zawiasów i podpórek. W efekcie wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych wewnątrz zbiornika jest bardzo proste i bezproblemowe. Ponadto pokrywa posiada specjalne żłobienia w tylnej części, dzięki którym bez problemu wytniemy otwory do instalacji dowolnego rodzaju filtrów kanistrowych lub kaskadowych. Akwarium ma również dużą klapkę pozwalającą na swobodne karmienie ryb.

Żywotność systemu LEDDY TUBE SUNNY o mocy 6 W, który emituje mocne światło, wynosi ok. 50 tys. godzin. Dzięki temu może nam służyć nawet przez 10 lat. Nieco większa pojemność sprawia, że urządzenie wymaga więcej miejsca, aczkolwiek wciąż jest to jedna z bardziej kompaktowych propozycji na rynku.

Użytkownicy akwarium docenili jego wygląd, trwałość oraz wymiary pozwalające na większą hodowlę rybek w domowym zaciszu.

Produkt Aquael Leddy ma wymiary: 30 cm x 30 cm x 60 cm. To zbiornik dla rybek, którego pojemność wynosi 54 l.

 

Zalety

Klapka na pokrywie: Na pokrywie znajduje się szeroka klapka umożliwiająca wygodne karmienie rybek.

Lampa LED: Akwarium ma lampę LED, która nie pobiera dużo prądu, ale doskonale oświetla zbiornik na całej jego długości. Możemy więc swobodnie obserwować wszystkie rybki.

Grzałka w komplecie: Do zestawu razem z produktem dołączono łatwą w obsłudze grzałkę, która samoczynnie się włącza i wyłącza, zależnie od warunków termicznych w zbiorniku.

Dwie wersje kolorystyczne: Do wyboru mamy dwie wersje kolorystyczne akwarium – czarną i białą. Możemy więc dobrze dopasować produkt do reszty wyposażenia pomieszczenia, aby stworzyć spójną całość.

 

Wady

Grzałka bez regulacji temperatury: Dołączona do zbiornika grzałka nie daje możliwości regulacji temperatury. Podgrzewa ona wodę do ok. 25 st. C, a to może być, dla niektórych gatunków, zbyt mało i spowoduje rozwój chorób u rybek.

 

 

 

 

12. Aquael Shrimp Set Smart 30

 

3-aquael-shrimp-set-smart-30Nasza trzecia propozycja to Aquael Shrimp Set Smart 30 – świetny zestaw akwariowy do hodowli krewetek i małych ryb, a także do uprawy roślin wodnych. Stanowi doskonały model dla osób z ograniczoną ilością miejsca, które szukają niewielkiego zbiornika na rybki ozdobne lub krewetki. W zestawie znajdziemy akwarium z szybą nakrywkową, filtr wewnętrzny PAT MINI (w pełni bezpieczny dla larw krewetek).

Jak również ochronną podkładkę gąbkową, grzałkę, lampkę LED-ową oraz pokarm w tabletkach marki ACTI CRUSTA dla krewetek . Akwarium ma kształt kostki o wymiarach 29 cm x 29 cm x 35 cm i objętość 30 l. Lampka LEDDY SMART PLANT 6W emituje światło o temperaturze barwowej 8000 K, która wspomaga wzrost roślin akwariowych, a ponadto daje świetny efekt wizualny.

Oświetlenie dodatkowo podkreśla kolor rybek i krewetek, przez co widok jest ciekawszy. To naprawdę dobre i tanie akwarium domowe zostało docenione przez użytkowników, nie tylko za niewielkie wymiary, ale także trwały materiał i solidne wykonanie. Dużym atutem jest również fakt, że zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy do rozpoczęcia hodowli rybek.

Akwarium Aquael Shrimp Set Smart 30 ma pojemność 30 l. Dokładne wymiary modelu to: 29 cm x 29 cm x 35 cm.

 

Zalety

Oryginalny design: Zbiornik jest kwadratowy i ma bardzo wysokie ścianki. To powoduje, że produkt estetycznie się prezentuje i może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Akwarium można bez przeszkód ustawić w dobrze widocznym miejscu w salonie lub innym pomieszczeniu.

Oświetlenie w komplecie: Do produktu dołączono kilka akcesoriów, w tym lampę LED generującą światło o temperaturze barwowej 8000 K. To oznacza, że w zbiorniku z rybkami można hodować też żywe roślinki, takie oświetlenie będzie wspomagać ich wzrost.

Idealny zbiornik dla krewetek: Akwarium idealnie nadaje się do hodowli krewetek. Wpływają na to nie tylko wymiary zbiornika, ale również dodany do zestawu pokarm w tabletkach.

 

Wady

Słabej jakości filtr: Dołączony do akwarium filtr nie jest dobrej jakości. Umieszczona na nim gąbka nie zatrzymuje krążących w wodzie zanieczyszczeń, więc najlepiej wymienić ją na inną.

 

 

 

 

13. Juwel Rio 180

 

4-juwel-rio-180Juwel Rio 180 to czwarte na naszej liście akwarium o świetnej specyfikacji technicznej. Jeśli kochasz rybki i marzysz o większej hodowli – to produkt, na który musisz zwrócić uwagę. Jest to jedna z największych propozycji w naszym zestawieniu. Dzięki pojemności 180 l możemy w niej hodować nawet większe ryby lub ogromną ilość małych okazów.

Rio firmy JUWEL to ekskluzywne, prostokątne akwarium z kompletnym wyposażeniem, które jest dostępne w czterech kolorach. W zestawie znajdziemy system filtracyjny zintegrowany z grzałką, umożliwiający dwuetapową filtrację: biologiczną oraz mechaniczną. Oświetlona pokrywa z przesuwaną belką to kolejne wygodne rozwiązanie, zapewniające swobodny dostęp do zbiornika.

Belka oświetleniowa jest wodoodporna, dzięki czemu nawet w czasie wymiany wody nie musimy obawiać się o wystąpienie awarii. Ponadto świetlówki w technologii T5 zapewniają świetne podświetlenie zbiornika, podkreślając całą aranżację i kolory rybek.

Chociaż jest to stosunkowo drogi i duży model, cieszy się sporym uznaniem wśród konsumentów. Przede wszystkim doceniono jego stabilną konstrukcję oraz łatwość czyszczenia.

Model Juwel Rio 180 ma wymiary: 41 cm x 50 cm x 101 cm. To akwarium o pojemności 180 l, w którym można hodować krewetki i różne gatunki ryb.

 

Zalety

Skuteczny system filtracji: Do produktu dołączono system filtracyjny zintegrowany z grzałką. Gwarantuje on dwuetapową, wydajną filtrację wody – mechaniczną oraz biologiczną. Czyszczenie filtrów nie sprawia problemu, gdyż mamy do nich łatwy dostęp.

Podstawa stabilizująca: Model ustawia się na podstawce (ramce), której zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów oraz ochrona krawędzi akwarium przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Szczelna belka oświetleniowa: W zbiorniku umieszczono belkę ze świetlówkami LED, która jest wodoodporna. Nawet jeśli przypadkowo zanurzymy ją w wodzie, pozostanie szczelna.

 

Wady

Zajmuje dużo miejsca: Z uwagi na pojemność, nie jest to produkt o kompaktowych wymiarach. Trzeba więc dobrze przemyśleć miejsce, w którym ustawimy zbiornik.

Niemodny design: Podstawa i pokrywa akwarium zostały wykonane z drewna, a nie tworzywa sztucznego. Możemy mieć problem z dopasowaniem modelu do urządzonego nowocześnie wnętrza.

 

 

 

 

14. Aquael 200

 

5-aquael-200Szklane, prostokątne akwarium Aquael o pojemności 200l to ostatni produkt w naszym zestawieniu. Jest to propozycja o wymiarach 100 cm x 40 cm x 50 cm, z systemem wzmocnień bocznych, wykonana ze szkła float. Produkt charakteryzuje się wysoką przejrzystością oraz wytrzymałością na uszkodzenia, co jest zasługą grubego szkła dobranego zgodnie z europejskimi normami DIN.

W efekcie nie musimy obawiać się o naprężenia, ani uszkodzenia w czasie czyszczenia. Nie można też zapomnieć o bezpiecznych, podwójnych silikonowych łączeniach. Ze względu na rozmiary jest to propozycja dla bardziej doświadczonych akwarystów. Wymaga też większego nakładu finansowego, aczkolwiek solidne wykonanie sprawia, że model ten będzie nam służył przez długie lata.

Lekko zielone zabarwienie szkła daje świetny efekt, przez co akwarium doskonale prezentuje się we wnętrzach. Opinie o akwariach domowych tej marki są niezwykle pozytywne. Użytkownicy docenili ten model za bardzo niską cenę oraz jego dużą pojemność, umożliwiającą rozpoczęcie dużej hodowli rybek.

Aquael 200 to akwarium o wymiarach: 40 cm x 50 cm x 100 cm. Zbiornik ma pojemność 200 l, wykonano go ze szkła o grubości 0,8 cm.

 

Zalety

Szklane wsporniki: To model z dodatkowymi wspornikami ze szkła, które zapobiegają uwypukleniu szyby. Nie musimy się martwić, że po wypełnieniu wodą ścianki zbiornika ulegną deformacji.

Efektowny design: Akwarium wyróżnia się prostym, ale jednocześnie efektownym designem. Produkt można ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu, ponieważ pasuje do każdego wnętrza (niezależnie od wystroju).

 

Wady

Brak akcesoriów: Do zbiornika nie dołączono akcesoriów, bez których hodowanie rybek nie jest możliwe. Mowa tu nie tylko o grzałce, filtrach i oświetleniu, ale również o pokrywie umożliwiającej zamknięcie akwarium.

Nieestetyczny silikon na szybach: Ścianki są sklejone przy pomocy silikonu akwarystycznego w czarnym kolorze. Choć jest on nietoksyczny, to według wielu osób powinien być przezroczysty, aby nie był tak widoczny.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie akwarium kupić?

 

Akwarium z rybkami stanowi efektowny dodatek do wnętrza, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Aby zwierzęta miały zapewnione odpowiednie warunki do życia, trzeba dobrze dostosować zbiornik do ich potrzeb. Jaką pojemność akwarium wybrać? Jaki powinien być jego kształt? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

 

 

Rodzaje akwariów

W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele akwariów, które różnią się kształtem. Do wyboru mamy zbiorniki prostokątne, narożne, profilowane czy kuliste. Które z nich są najlepsze? Trzeba przyznać, że to akwaria prostokątne mające nieskomplikowaną budowę są najłatwiejsze w pielęgnacji. Dla osoby, która po raz pierwszy kupuje rybki i nie ma doświadczenia w tym zakresie, będzie to najlepsze rozwiązanie. W zbiorniku prostokątnym można łatwo zaaranżować wnętrze, co również ma duże znaczenie. 

Jeśli jednak wydaje Ci się, że zwykłe akwarium prostokątne nie będzie prezentowało się tak efektownie, jak tego oczekujesz, możesz wybrać zbiornik profilowany, w którym przednia szyba jest lekko wgięta. Takie rozwiązanie często polecane jest hodowcom, którzy chcą stworzyć akwarium morskie. Zbiorniki kuliste choć prezentują się ładnie, nie będą odpowiednie do każdego typu ryb. Pamiętajmy też, że tego rodzaju akwaria zwykle mają stosunkowo małą pojemność, dlatego jeśli chcesz hodować więcej ryb, powinieneś wybrać inny kształt. 

Akwaria narożne bardzo często są zbudowane na planie ćwiartki koła i można z powodzeniem ustawiać je w rogu pomieszczenia. Wybierają je chętnie osoby, które mają dokładny pomysł, jak zaaranżować swoje wnętrze. Tego typu zbiornik, inaczej niż kulisty czy prostokątny, nie można postawić w każdym miejscu, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć jego zakup. 

Zaprezentowany wyżej podział powstał na podstawie kryterium kształtu, jednak możemy także zastosować inny wyznacznik, a mianowicie sposób ustawienia. Na rynku dostępne są nie tylko akwaria wolnostojące, ale też wiszące i wbudowane. Na dwa ostatnie rodzaje decydują się w szczególności osoby o jasno sprecyzowanych oczekiwaniach. Przestawianie tego typu zbiorników i znajdowanie im nowego miejsca to zdecydowanie trudniejsze czynności niż w przypadku zwykłego akwarium wolnostojącego.

 

Pojemność zbiornika

Zastanawiając się nad tym, jakie akwarium wybrać, trzeba mieć na uwadze nie tylko jego kształt i to, czy pasuje wystrojem do naszego wnętrza. Istotna jest także pojemność, od której oczywiście zależy wielkość samego produktu, a także ilość ryb, które będzie można hodować. W związku z tym konsumenci często szukają odpowiedzi na pytanie, jakie jest najlepsze akwarium? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. W sklepach znajdziemy zbiorniki o pojemności poniżej 20 l, które są stosowane w szczególności do rozmnażania ryb. Często taką pojemność mają zbiorniki w kształcie kuli, w których zwykle hodujemy tylko jedną rybkę. Zbiorniki o pojemności od 20 l do 60 l nie są polecane jako akwaria dla osób początkujących z tego względu, że stosunkowo trudno utrzymać w nich odpowiednią równowagę biologiczną (potrzebna jest do tego wprawa). W przypadku konsumentów bez doświadczenia lepszym wyborem będzie zakup zbiornika powyżej 60 l. Tego typu akwaria są chętnie używane także przez doświadczonych hodowców. Zbiorniki duże, czyli te o pojemności od 100 l do 450 l to najbardziej uniwersalna propozycja. Takie akwaria są dostosowane do hodowania większości ryb. 

Myśląc o produkcie w kontekście jego wielkości, musimy też uwzględnić miejsce, w którym go ustawimy. Należy pamiętać o tym, że akwarium nie można stawiać blisko naturalnego źródła światła, bo może to źle wpłynąć na właściwości znajdującej się w zbiorniku wody.

Materiał wykonania 

Wiele osób zastanawia się, z czego powinno być wykonane najlepsze akwarium. Do produkcji zbiorników wykorzystuje się dwa rodzaje szkła, a mianowicie: OptiWhite i Float. Akwaria zrobione z drugiego rodzaju szkła są niemal idealnie płaskie, więc na ich powierzchni nie ma żadnych zniekształceń. Grubość tego typu zbiorników wynosi od 0,1 mm do 25 mm. Należy jednak pamiętać, że akwaria zrobione z tego typu materiału mają lekko zielonkawą barwę, którą można zauważyć w szczególności na krawędziach. 

Inny rodzaj szkła, czyli OptiWhite ma obniżoną zawartość żelaza, a dzięki temu jest niemal bezbarwne. Tego typu akwaria są polecane w szczególności osobom, którym zależy na idealnym odwzorowaniu barw i naturalnym efekcie. Szkło tego typu odznacza się wyższą przepuszczalnością światła. Akwaria zrobione z materiału OptiWhite są zazwyczaj droższe, więc rzadziej decydują się na ich zakup osoby początkujące, a znacznie częściej doświadczeni akwaryści.

 

Wyposażenie akwarium

Zakładając akwarium, musimy liczyć się nie tylko z zakupem samego zbiornika i rybek, ale też dodatkowego wyposażenia. Mowa tutaj m.in. o filtrze do wody (do wyboru wewnętrzny i zewnętrzny). Powinien mieć on odpowiednią wydajność, bo tylko wtedy woda zachowa odpowiednie właściwości. Grzałka to równie istotny element wyposażenia, dzięki któremu możemy utrzymać odpowiednią temperaturę wody w zbiorniku i zapewnić swoim rybom dobre warunki do życia. W akwarium powinien znajdować się także żwirek i rośliny. Konsumenci często kupują też elementy dekoracyjne np. w postaci niewielkich zamków czy budowli ze skały. Dobrze urządzone akwarium jest istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia rybek, ale ma też znaczenie w kontekście estetyki wnętrza.

 

 

Akwaria w dobrych cenach

Zakup samego akwarium nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużym wydatkiem. Jeśli chcemy kupić średniej wielkości zbiornik, musimy za niego zapłacić ok. 100 zł albo nieco więcej. Im akwarium jest większe, tym zazwyczaj więcej kosztuje. Jeśli w zestawie znajdują się dodatkowe akcesoria jak np. grzałka, również cena będzie wyższa. Stosunkowo tanie są zbiorniki w kształcie kuli, które można kupić już za ok. 50 zł. 

 

 

 

3 sposoby, żeby utrzymać akwarium w czystości

 

 

Odpowiednie urządzenia

Aby możliwe było utrzymanie dobrych warunków w akwarium, konieczny jest zakup odpowiednich urządzeń. Jednymi z najbardziej pożądanych są odmulacze do akwarium, które pozwalają w łatwy sposób utrzymać w czystości dno. Na rynku dostępne są dwa typy tego rodzaju sprzętów. Pierwsze z wymienionych odmulaczy działają tak, że podczas czyszczenia brudna woda jest spuszczana z akwarium, a następnie wylewana. W ten sposób można skutecznie pozbyć się zalegającego na dnie mułu, odchodów ryb, a także innych zanieczyszczeń. W sklepach dostępne są też bardziej zaawansowane odmulacze wyposażone w napowietrzacz, są one zasilane bateriami. Zanieczyszczenia z akwarium są kierowane do zbiornika odmulacza, a oczyszczona woda trafia z powrotem do zbiornika. Niezbędnym wyposażeniem każdego akwarium jest też filtr, który pozwala zachować odpowiednie warunki wody, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ryb. Do zadań tego sprzętu należy m.in. usuwanie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbywanie się szkodliwych substancji, które mogły pojawić się w zbiorniku na skutek występowania naturalnych procesów czy unieszkodliwianie glonów, bakterii i wirusów. Bez wspomnianych urządzeń zachowanie czystości w akwarium jest niemal niemożliwe. Oznacza to, że w zbiorniku bez filtra i odmulacza nie można utrzymać odpowiednich warunków dla ryb. 

Regularna pielęgnacja

Nie ma wątpliwości, że zachowanie czystości w akwarium nie jest możliwe bez jego regularnej pielęgnacji. Akwaryści zalecają, aby przeciętnie raz w tygodniu podmieniać wodę i czyścić szyby. Przy wymianie wody można skorzystać ze standardowego odmulacza, który pozwala na usunięcie zanieczyszczonej wody poza zbiornik. Wylewanie całej cieczy z akwarium nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wtedy trzeba usunąć z niego wszystkie ryby, co wiążę się dla nich z dużym stresem. Co więcej, poprzez takie działania tracimy wodę o dobrych właściwościach. Przy odmulaniu dna, należy pamiętać też o tym, aby dokładnie wyczyścić filtr. Jeśli będzie na nim zbyt dużo zabrudzeń, zaburzy to efektywność jego działania. Sporo akwarystów twierdzi, że najlepszym sposobem na umycie filtra jest zamoczenie go w wodzie, która została spuszczona do wiadra podczas odmulania dna.

Tym sposobem nie traci się cennych bakterii, co miałoby miejsce w przypadku przemywania filtra zwykłą wodą z kranu. Raz w tygodniu należy też usunąć zabrudzenia z szyby. W tym celu warto skorzystać z czyścika magnetycznego przeznaczonego specjalnie do czyszczenia zbiorników. Szybę od strony zewnętrznej powinniśmy przetrzeć papierowym ręcznikiem. Początkującym akwarystom może się wydawać, że wskazane czynności zajmują łącznie kilka godzin. Nie jest to jednak prawdą. Z tego typu pracami można uporać się w około 30 minut, w zależności od wprawy i wielkości zbiornika.

 

Szybka reakcja w przypadku zmętnienia wody

Czasami zdarza się tak, że woda w akwarium mętnieje, co powinno nas zainteresować. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, a przede wszystkim określenie źródła problemu. Trzeba pamiętać, że w dopiero co założonym zbiorniku taka reakcja jest w pełni naturalna. Woda musi nabrać odpowiednich właściwości, równowaga biologiczna tworzy się nawet do kilku tygodni. Jeśli jednak mamy swoje akwarium już zdecydowanie dłużej i zauważymy, że coś jest nie w porządku, trzeba znaleźć przyczynę wystąpienia tego typu problemu. Jeśli w zbiorniku jest zbyt wysokie stężenie jakichś związków, dobrze jest zastosować specjalne środki, które pozwolą to ograniczyć. W przypadku zmętnienia wody czasami skuteczna okazuje się zmiana filtra.

Należy kupić bardziej wydajne urządzenie, które efektywniej oczyszcza wodę i jednocześnie pozwala utrzymać odpowiednią równowagę biologiczną. Jeśli ciecz w zbiorniku ma mleczny kolor, powodem takiej sytuacji mogą być przede wszystkim zanieczyszczenia. Co ciekawe, ich powstawanie wiąże się ze zbyt częstym czyszczeniem filtra i wymianą zbyt dużej ilości wody. Takie działania przyczyniają się do rozwoju bakterii, które nie powinny znaleźć się w zbiorniku. Mowa tutaj o pierwotniakach. Często przyczyną mlecznej wody jest też przekarmianie ryb. Jeśli do akwarium wkładamy zbyt dużo jedzenia, ryby nie są w stanie go zjeść, a wtedy opada ono na dno, rozkłada się i zanieczyszcza wodę.

Wbrew pozorom utrzymanie akwarium w czystości nie jest zbyt trudnym zadaniem, choć takie może wydawać się na początku. Każdy nieco bardziej doświadczony akwarysta potwierdza, że nie trzeba dużo czasu, aby nauczyć się, jak skutecznie dbać o zbiornik, aby ładnie się on prezentował, a ryby miały zapewnione odpowiednie warunki do życia.

 

 

 

 

Kilka porad, jak dobrze dbać o domowe akwarium

 

Odpowiednie przygotowanie zbiornika

Pierwsze zadanie, które ma do wykonania początkujący akwarysta dotyczy przygotowania zbiornika z wodą. W środku musi znajdować się odpowiednie podłoże. Często koniecznym elementem jest pokrywa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie dla ryb. Nie można zapominać o tym, że poszczególne gatunki mają różne potrzeby. Niektóre ryby wolą przebywać w mniejszych zbiornikach, inne potrzebują większej przestrzeni. Ponadto w sklepach znajdziemy ryby, które preferują życie w towarzystwie innych gatunków, ale i takie, które nie tolerują wszystkich odmian. Warto poszukać rzetelnych informacji na temat zakładania pierwszego akwarium, przeczytać o gatunkach, które nam się podobają i zapytać o poradę osoby z doświadczeniem.

Karmienie ryb

Przede wszystkim codziennym obowiązkiem każdego akwarysty jest karmienie rybek. Częstotliwość jest tu zależna oczywiście od danego gatunku. Niektóre ryby wystarczy karmić raz dziennie, inne potrzebują zdecydowanie więcej pokarmu. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie jedzenia rano i po południu lub wieczorem. Ważną wskazówką jest to, aby nie przesadzać z ilością jedzenia, jakie trafia do wody. Jeśli wsypiemy go zbyt dużo, opadnie ono na dno i zanieczyści wodę. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile pokarmu potrzebują nasze ryby, wykorzystajmy metodę prób i błędów. Po wsypaniu płatków obserwujemy, czy wszystkie z nich są zjadane przez ryby, czy niekoniecznie. Jeśli jedzenie szybko znika, może się okazać, że dajemy go zbyt mało. Jeśli jednak pływa, a później osadza się na dnie, oznacza to, że nasze ryby nie potrzebują tyle pożywienia.

 

Czyszczenie zbiornika

Obowiązkiem każdego posiadacza akwarium jest regularne czyszczenie zbiornika. Na początku może wydawać się to trudne, ale z biegiem czasu okazuje się, że wykonywanie poszczególnych czynności zajmuje mniej czasu. Zaleca się, aby co tydzień wymieniać ok. 10-20% procent wody, później tę częstotliwość można zmniejszyć. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć występowanie glonów. Oczywiście są na to też prostsze sposoby polegające na stosowaniu specjalnych środków. Nie zawsze mają jednak one dobry skład, więc mogą źle wpływać na żyjące w zbiorniku ryby. 

Jak dokładnie wyczyścić akwarium? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w potrzebne akcesoria, do których należą: pojemnik na świeżą wodę, zbiornik na wodę z akwarium, miska, do której będziemy mogli włożyć wyjęte dekoracje, szczoteczka do ich czyszczenia, odmulacz i czyścik do szyb. W przypadku bardzo małych zbiorników niezbędne jest wyłowienie żyjących tam ryb i ich chwilowe przeniesienie w inne miejsce. To wiąże się jednak z niepotrzebnym stresem, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Większe akwaria dają ten komfort, że można je czyścić bez wyjmowania ryb, wystarczy tylko uważać, aby nie zrobić im krzywdy. Najlepiej rozpocząć pracę od usuwania glonów z szyb, a następnie pozbycia się pozostałych zabrudzeń, w tym także tych znajdujących się na wyjętych z wody dekoracjach. Podczas czyszczenia akwarium nie można zapomnieć też o pielęgnacji filtra, bo w innym wypadku przestanie on efektywnie działać. 

Sprawdzanie sprawności urządzeń

Od czasu do czasu należy także zwrócić uwagę na sprawność urządzeń. Przede wszystkim swoją uwagę powinniśmy skupić na filtrze, który dotlenia wodę i dzięki temu zapewnia rybkom odpowiednie warunki do życia. Regularnie trzeba weryfikować, czy pompka dobrze działa. Konieczne jest także systematyczne czyszczenie urządzenia. Najlepiej robić to w trakcie sprzątania akwarium. Czasami jednak sprzęt wymaga tego częściej. Doświadczeni akwaryści wskazują też, jak ważne jest sprawdzanie temperatury wody, a tym samym sprawności działania grzałki. Większość ryb wymaga utrzymania odpowiednie temperatury w zbiorniku, inaczej mogą zacząć chorować albo przestać dobrze się rozwijać.

 

Wymiana oświetlenia

Kolejną kwestią, o której czasami zapominamy jest regularna kontrola, a w miarę potrzeby wymiana oświetlenia w akwarium. Zbiorniki tego typu powinny być wyposażone w specjalne świetlówki, bo zwykłe żarówki nie dostarczają odpowiedniej ilości światła, a ponadto mogą sprawiać, że woda będzie szybciej parować. Montowane w akwariach świetlówki mają przyjemną barwę, nie emitują promieni, które mogłyby źle wpływać na florę i faunę, a dodatkowo nie wytwarzają ciepła. Jak podają doświadczeni akwaryści, świetlówki wymagają wymiany co około 12 miesięcy. 

Jak widać, posiadanie własnego akwarium wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak można je wykonywać bez znacznego obciążenia codziennego planu. Jeśli dobrze zorganizujemy czas wolny i będziemy regularnie wykonywać niezbędne prace, utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. 

 

FAQ 

 

P1: Jak założyć akwarium?

Choć wiele osób myśli, że zakładanie akwarium to bardzo prosta czynność, nie jest to do końca prawdą. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę, aby przygotować rybom dobre warunki do życia. Przede wszystkim przed zakupem akcesoriów należy zastanowić się, gdzie postawimy akwarium i na tej podstawie wybrać jego wielkość, a także dostosować ilość ryb, które będziemy w nim hodować. Akwarium musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, tak aby dzieci czy inne zwierzęta nie miały do niego swobodnego dostępu. Nie powinniśmy także umieszczać go zbyt blisko naturalnego źródła światła, bo może to doprowadzić do nadmiernej ekspozycji. Przed podjęciem decyzji zakupowej musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile roślinek chcemy mieć w akwarium, czy decydujemy się na jeden gatunek ryb czy kilka. Pamiętajmy, że każdy gatunek może mieć nieco inne potrzeby. 

 

 

P2: Jak urządzić akwarium?

Urządzanie akwarium to dla wielu osób jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, które trzeba wykonać przy jego zakładaniu. Każdy z nas ma wpływ na to, co umieści w zbiorniku. Odpowiednio dobrane dodatki mogą być nie tylko korzystne dla ryb, ale też znacznie poprawiać atrakcyjność wizualną naszego akwarium. Co zakupić do zbiornika? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o niezbędnych sprzętach takich jak filtr, grzałka i termostat. Te urządzenia pozwalają zachować odpowiednie właściwości wody w zbiorniku. Musimy też wybrać dobre podłoże do akwarium, najczęściej są to kamyczki. Występują one w różnych kolorach. Sztuczne albo żywe rośliny i ozdoby do akwarium w postaci skalnych budowli z pewnością nadadzą zbiornikowi bardziej oryginalnego charakteru.

 

P3: Jak przykleić tło do akwarium?

Przyklejanie tła do akwarium nie jest trudnym zadaniem. Ścianę, na której chcemy przykleić tło, powinniśmy wcześniej dokładnie umyć. Pamiętajmy, że jest ono umieszczane od strony zewnętrznej. Tylną ścianę należy spryskać np. olejem roślinnym, a następnie przykleić do niej tło. Za pomocą szpachelki lub karty kredytowej dociskamy okleinę i w ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza. Jeśli po bokach pozostały resztki tła, należy dokładnie przyciąć je np. z pomocą specjalnego nożyka do tapet albo zwykłej żyletki. W trakcie dociskania tła może dojść do wycieku zastosowanego na początku oleju, dlatego na koniec trzeba usunąć jego nadmiar.

 

P4: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Prawdziwe rośliny w akwarium dostarczają tlen i pomagają w utrzymaniu należytego stanu wody. Jak trzeba je posadzić, aby dobrze wyglądały? Wszystko zależy od wybranego gatunku roślin. Dla osób bez doświadczenia polecane są w szczególności rośliny sprzedawane w koszyczkach, mają one zazwyczaj dobrze uformowaną bryłę korzeniową. Należy umieścić je w podłożu, usuwając wcześniej wspomniany koszyczek i włókninę, która otacza korzenie. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby korzenie były całkowicie zasłonięte.

 

 

P5: Jako obliczyć pojemność akwarium?

Pojemność akwarium możemy policzyć, kiedy znamy jego dokładne wymiary. Jest to zadanie matematyczne, Długości 3 krawędzi wyrażoną w centymetrach należy pomnożyć przez siebie, a uzyskany wynik w centymetrach sześciennych podzielić na 1000. W ten sposób określimy pojemność naszego akwarium w litrach. Jeśli nasz zbiornik na nieregularny kształt, możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów do obliczania pojemności akwarium dostępnych na wielu stronach internetowych.

 

 

 

 

0 KOMENTARZ