Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Akwarium – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Tetra Cascade Globe to akwarium w kształcie kuli. Dzięki nowoczesnemu designowi dobrze komponuje się zarówno w pokoju dziecka, jak i w salonie. Zamontowany jest w nim efekt szumiącego oceanu. Dlatego we własnym domu będziesz mógł się zrelaksować, a nawet poczuć się jakbyś leżał na plaży i słuchał dźwięku szumiących fal. Zbiornik jest wyposażony w 8 diod LED, zapewniają one oświetlenie z górnej części. Propozycją godną uwagi jest również model Aquael 100x40x50. Występuje on w klasycznym kształcie prostokąta. Wykonany jest z najwyższej jakości szkła o zielonej barwie, którego grubość wynosi 8 mm. Sprawia to, że produkt ten jest wytrzymały.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych akwariów. Opinie w 2020 roku

 

Poniżej znajduje się ranking akwariów. Powstał on w oparciu o dokładną analizę opinii konsumentów, którzy nabyli dane produkty. Jesteśmy pewni, że wszystkie wyróżnione modele mają wiele pozytywnych cech.

 

Akwarium dla bojownika

 

1. Tetra Cascade Globe Led zestaw akwariowy

 

Interesujesz się zakupem akwarium dla bojownika? Przedstawiamy Ci model Tetra Casade Globe, szklane naczynie o kulistym kształcie. Ścianki wykonane są z wysokiej jakości materiału, odpornego na zarysowania. Pojemność akwarium wynosi 6,8 litra. Dzięki małym wymiarom nie zajmuje dużo miejsca. Model jest odpowiedni do hodowli pojedynczych ryb.

Przedmiot jest wyposażony w panel (znajdujący się nad zbiornikiem), umieszczono w nim 8 LED-owych diod, które zapewniają dobre oświetlenie zbiornika z góry.  Dołączony do zestawu włącznik pozwala na zapalanie i gaszenie światła, kiedy tylko chcemy. Naczynie jest łatwe w utrzymaniu czystości. Użytkownicy mogą widzieć jego zawartość nawet po zmroku. Do zestawu dołączony jest wkład filtrujący Tetra, który wystarcza na 4 tygodnie.

Konsumenci nabywający ten produkt wystawiają pozytywne opinie na jego temat. Model ten zawdzięcza je głównie efektowi szumiącego wodospadu. Taka technologia pozwala użytkownikowi na odprężenie się po całym dniu spędzonym poza domem. 

 

 

 

 

Akwarium 200 l

 

2. Aquael Akwarium Proste 200L

 

Akwarium o pojemności 200 l jest dużym naczyniem. Jego wymiary wynoszą 100 cm x 40 cm x 50 cm. Szklane ścianki są grubości 8 mm. Aquael 100x40x50 ma tradycyjny, prostokątny kształt. Dzięki swojej prostocie może dobrze prezentować się zarówno w nowoczesnych, jak również w klasycznie urządzonych wnętrzach.

Zamontowane, szklane wsporniki zabezpieczają szybę przed uwypukleniem oraz zapewniające dłuższą trwałość. Znajdują się one zarówno w szybie górnej, jak i dolnej. Zastosowanie takich rozwiązań podnosi jakość oferowanego produktu oraz zwiększa zainteresowanie wśród konsumentów zakupem.

Według kupujących jest to dobre akwarium, ponieważ jest starannie  wykonane. Łączenia są sklejane za pomocą specjalistycznego silikonu akwarystycznego, który ma czarny kolor. Jest on estetycznie położony, równomierną warstwą. Dużym atutem jest to, że jest on odporny na zabrudzenia. Użycie tego rodzaj kleju daje gwarancję szczelności.

 

 

 

 

Małe akwarium

 

3. Aquael Classic Box 60 Zestaw Akwarium Proste 54L

 

Małe akwarium Aquael Classic Box 60 jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają interesować się akwarystyką. Nie wiedząc jednak, czy to tymczasowe hobby, czy też trwała pasja, decydują się na produkt o niedużych rozmiarach. Przedmiot ma kształt prostokąta, którego długość wynosi 60 cm, szerokość – 30 cm, a wysokość – 30 cm.

Występuję w dwóch wersjach, z przednią szybą prostą, a także owalną. W zestawie znajduje się pokrywa, zabezpieczająca przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. Obudowa wyposażona jest w mały otwór z klapą ułatwiającą karmienie ryb, a także nowoczesne oświetlenie LED. Emituje ono światło zbliżone do parametrów światła słonecznego, stymulując prawidłowy wzrost roślin.

W przypadku tego akwarium doceniono innowacyjność zastosowanych technologii. Pokrywa jest wyposażona w system otwierania SMART OPEN, dzięki któremu nie jest wymagane stosowania zawiasów oraz podpórek. W taki sposób użytkownik ma zagwarantowaną wygodę podczas czyszczenia zbiornika.

 

 

 

 

Akwarium kula

 

4. Aquael Kula Szklana Fi30Cm 13L AAQ1704

 

Dobre i tanie akwarium jest bardzo pożądane wśród osób, które po raz pierwszy kupują taki produkt. Aquael Fi30Cm spełnia wszystkie podstawowe wymagania. Jest to akwarium kula o średnicy 30 cm oraz pojemności 13 litrów. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi przedmiot można z łatwością przenosić, gdyż nie jest ciężki.

Użytkownicy produktu doceniają jego funkcjonalność. Dobrze sprawdza się jako akwarium, a także może stanowić element dekoracyjny zarówno w nowocześnie, jak również klasycznie urządzonym wnętrzu. Wystarczy jedynie włożyć do niego kolorowy piasek, kamyczki czy też suszone kwiaty i kompozycja jest gotowa. Może także pełnić funkcję doniczki lub wazonu z żywymi kwiatami.

Szkło, z którego wykonano produkt, jest grube oraz odporne na pęknięcia. Głównym atutem jednak jest wielofunkcyjność. W akwarium można hodować zwierzęta bezkręgowe, takie jak ślimaki, krewetki akwariowe, sprawdzi się również do uprawy roślin wodnych, a także może służyć do zakładania kompozycji wabi – kusa.

 

 

 

 

Akwarium 112l

 

5. Diversa Akwarium Owalne 80X35X40 112L

 

Diversa 80X35X40 jest to akwarium o pojemności 112 l. Jego długość wynosi 80 cm, szerokość – 35 cm, a wysokość – 40 cm. Ścianki wykonano z wysokiej jakości szkła float, charakteryzującego się dużą wytrzymałością, a także dobrą przejrzystością. Przednia szyba jest owalna, co pozwoliło uzyskać nowoczesny wygląd. 

Hodowcy rybek wystawiają pozytywne opinie o akwariach tego producenta. Doceniają to, że zadbał on, aby produkt był trwały oraz wykonany z wysokiej jakości materiałów W przypadku szyby, jej grubość jest zgodna z normami DIN, co gwarantuje brak występowania naprężeń. Ścianki naczynia połączone są za pomocą podwójnych silikonowych łączeń oraz wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia.

W zestawie znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze elementy, takie jak filtr wewnętrzny, grzałka o mocy 100 W oraz termometr. Akwarium wyposażono w pokrywę, która zabezpiecza przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych substancji. W pokrywie znajduje się energooszczędna żarówka o mocy 18 W.

 

 

 

 

Akwarium 60 l

 

6. Tetra Akwarium set AquaArt Led 60L

 

Jesteś początkującym akwarystą? Sprawdź model Tetra Aquaart, akwarium o pojemności 60 l, długości – 61,5 cm, szerokości – 34 cm oraz wysokości – 43 cm. Ma ono nowoczesny design, dlatego też pasuje do każdego wnętrza. Sprzęt wyposażono w technologię Filter Crystal. Pozwala ona na utrzymanie czystej i przejrzystej wody przez długi czas. Do zestawu dołączone są 2 zapasowe filtry oraz grzałka.

Testy akwariów wykazały, że zamontowany do górnej klapy energooszczędny panel LED-owy wystarcza na 50 000 godzin ciągłego oświetlenia. Przedmiot wyposażony jest w przełącznik, który oprócz podstawowych włączników posiada również dwa tryby – dzienny i nocny. Zapewnia to optymalne warunki do życia zwierząt oraz roślin.

Kupujący zauważają wysoką jakość szkła, z którego wykonany został produkt. Jest ono odporne na zarysowania. Kanty obiektu są oszlifowane, co daje użytkownikowi ochronę przed skaleczeniami. Czyszczenie jest bezproblemowe, nie występuje konieczność moczenia rąk oraz wcześniejszego osuszania elementów filtra.

 

 

 

 

Akwarium 25l

 

7. Aquael Akwarium proste prostokątne 40x25x25 25L

 

Klasyczne, prostokątne akwarium o pojemności 25 l – to właśnie model Aquael o wymiarach 40 cm x 25 cm x 25 cm. Grubość ścianek bocznych wynosi 4 mm. Scalane są one ze sobą za pomocą podwójnych łączeń, klejonych specjalnym silikonem akwarystycznym w kolorze czarnym (nie zawiera on toksyn, które mogłyby być szkodliwe dla zwierząt). Taka technologia gwarantuje użytkownikowi, że naczynie nie będzie przeciekać.

Stali klienci marki podkreślają, że producent zawsze pamięta, aby jego produkty były wysokiej  jakości. Projektując ten model, użył dodatkowego systemu wzmocnień – bocznych oraz poprzecznych, odpowiednich do rozmiarów zbiornika. Szkło float, z którego wykonane jest naczynie, cechuje się dużą przejrzystością oraz wysoką wytrzymałością.

Mimo że akwarium ma tradycyjny, prostokątny kształt, to uroku dodaje mu lekko zielone zabarwienie szkła. Dzięki swojej prostocie dobrze skomponuje się do wystroju każdego wnętrza, jednocześnie nie zakłócając panującego w nim ładu.

 

 

 

 

Akwarium 100 l

 

8. Aquael Akwarium Owalne profilowane 80x35x40 102L

 

Owalne akwarium o pojemności 100 l Aquael ma wymiary 80 cm x 35 cm x 40 cm. Grubość szkła, z którego produkt w całości został wykonany wynosi 6 mm. Naczynie takiej wielkości znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniach zarówno o mniejszym, jak i większym metrażu. 

Prezentowany model wyposażono w dodatkowe wsporniki, wzmacniające szybę przed uwypuklaniem. Zamieszczono je w krawędziach przedmiotu. Takie zastosowania zwiększają trwałość oraz użyteczność produktu. Podobnie jak w przypadku pozostałych akwariów marki Aquael, krawędzie zbiornika są klejone czarnym silikonem akwarystycznym, który jest odporny na zabrudzenia.

Według użytkowników przedmiot jest solidnie wykonany, a także jest szczelny, co daje pewność, że producent stosuje materiały wysokiej jakości. Aquael to firma z wieloletnim doświadczeniem, dlatego też zależy jej na ciągłym utrzymywaniu wysokiej sprzedaży produktów oraz zapewnieniu konsumentów  o ich bezpiecznym użytkowaniu.

 

 

 

 

Akwarium zestaw

 

9. Tetra Silhouette Led Aquarium 12L 708323

 

Poszukujesz modelu o nietuzinkowym wyglądzie? Przedstawiamy zestaw akwarium – Tetra Silhouette. Dzięki zamontowanemu elementowi w kształcie półksiężyca okalającemu całość w tylnej części, produkt ma unikalny design. Będzie wyjątkową ozdobą Twojego domu. Prostokątne naczynie ma wymiary 31,5 cm x 27,5 cm x 31 cm, a jego pojemność wynosi 12 litrów.

Na panelu, który znajduje się nad pojemnikiem, zamontowane zostało wydajne i energooszczędne oświetlenie LED. Zawiera ono 6 białych diod, świecących w trakcie dnia oraz 6 niebieskich, przeznaczonych do użytkowania w nocy. Takie połączenie daje niespotykany efekt.

W przypadku tego akwarium opinie klientów marki są pozytywne. Istotnym aspektem, na który zwracają uwagę jest łatwe utrzymanie w czystości wnętrza. W prezentowanym modelu wymaganie użytkowników zostało spełnione, a ma to związek z zastosowaniem zintegrowanego systemowi filtracji, który gwarantuje bezpieczną dla ryb, krystalicznie czystą wodę. Filtr jest łatwy w czyszczeniu. Zawiera wkłady, które z łatwością można wymienić.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie akwarium kupić?

 

Akwarium z rybkami stanowi efektowny dodatek do wnętrza, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Aby zwierzęta miały zapewnione odpowiednie warunki do życia, trzeba dobrze dostosować zbiornik do ich potrzeb. Jaką pojemność akwarium wybrać? Jaki powinien być jego kształt? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

 

 

Rodzaje akwariów

W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele akwariów, które różnią się kształtem. Do wyboru mamy zbiorniki prostokątne, narożne, profilowane czy kuliste. Które z nich są najlepsze? Trzeba przyznać, że to akwaria prostokątne mające nieskomplikowaną budowę są najłatwiejsze w pielęgnacji. Dla osoby, która po raz pierwszy kupuje rybki i nie ma doświadczenia w tym zakresie, będzie to najlepsze rozwiązanie. W zbiorniku prostokątnym można łatwo zaaranżować wnętrze, co również ma duże znaczenie. 

Jeśli jednak wydaje Ci się, że zwykłe akwarium prostokątne nie będzie prezentowało się tak efektownie, jak tego oczekujesz, możesz wybrać zbiornik profilowany, w którym przednia szyba jest lekko wgięta. Takie rozwiązanie często polecane jest hodowcom, którzy chcą stworzyć akwarium morskie. Zbiorniki kuliste choć prezentują się ładnie, nie będą odpowiednie do każdego typu ryb. Pamiętajmy też, że tego rodzaju akwaria zwykle mają stosunkowo małą pojemność, dlatego jeśli chcesz hodować więcej ryb, powinieneś wybrać inny kształt. 

Akwaria narożne bardzo często są zbudowane na planie ćwiartki koła i można z powodzeniem ustawiać je w rogu pomieszczenia. Wybierają je chętnie osoby, które mają dokładny pomysł, jak zaaranżować swoje wnętrze. Tego typu zbiornik, inaczej niż kulisty czy prostokątny, nie można postawić w każdym miejscu, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć jego zakup. 

Zaprezentowany wyżej podział powstał na podstawie kryterium kształtu, jednak możemy także zastosować inny wyznacznik, a mianowicie sposób ustawienia. Na rynku dostępne są nie tylko akwaria wolnostojące, ale też wiszące i wbudowane. Na dwa ostatnie rodzaje decydują się w szczególności osoby o jasno sprecyzowanych oczekiwaniach. Przestawianie tego typu zbiorników i znajdowanie im nowego miejsca to zdecydowanie trudniejsze czynności niż w przypadku zwykłego akwarium wolnostojącego.

 

Pojemność zbiornika

Zastanawiając się nad tym, jakie akwarium wybrać, trzeba mieć na uwadze nie tylko jego kształt i to, czy pasuje wystrojem do naszego wnętrza. Istotna jest także pojemność, od której oczywiście zależy wielkość samego produktu, a także ilość ryb, które będzie można hodować. W związku z tym konsumenci często szukają odpowiedzi na pytanie, jakie jest najlepsze akwarium? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. W sklepach znajdziemy zbiorniki o pojemności poniżej 20 l, które są stosowane w szczególności do rozmnażania ryb. Często taką pojemność mają zbiorniki w kształcie kuli, w których zwykle hodujemy tylko jedną rybkę. Zbiorniki o pojemności od 20 l do 60 l nie są polecane jako akwaria dla osób początkujących z tego względu, że stosunkowo trudno utrzymać w nich odpowiednią równowagę biologiczną (potrzebna jest do tego wprawa). W przypadku konsumentów bez doświadczenia lepszym wyborem będzie zakup zbiornika powyżej 60 l. Tego typu akwaria są chętnie używane także przez doświadczonych hodowców. Zbiorniki duże, czyli te o pojemności od 100 l do 450 l to najbardziej uniwersalna propozycja. Takie akwaria są dostosowane do hodowania większości ryb. 

Myśląc o produkcie w kontekście jego wielkości, musimy też uwzględnić miejsce, w którym go ustawimy. Należy pamiętać o tym, że akwarium nie można stawiać blisko naturalnego źródła światła, bo może to źle wpłynąć na właściwości znajdującej się w zbiorniku wody.

 

 

Materiał wykonania 

Wiele osób zastanawia się, z czego powinno być wykonane najlepsze akwarium. Do produkcji zbiorników wykorzystuje się dwa rodzaje szkła, a mianowicie: OptiWhite i Float. Akwaria zrobione z drugiego rodzaju szkła są niemal idealnie płaskie, więc na ich powierzchni nie ma żadnych zniekształceń. Grubość tego typu zbiorników wynosi od 0,1 mm do 25 mm. Należy jednak pamiętać, że akwaria zrobione z tego typu materiału mają lekko zielonkawą barwę, którą można zauważyć w szczególności na krawędziach. 

Inny rodzaj szkła, czyli OptiWhite ma obniżoną zawartość żelaza, a dzięki temu jest niemal bezbarwne. Tego typu akwaria są polecane w szczególności osobom, którym zależy na idealnym odwzorowaniu barw i naturalnym efekcie. Szkło tego typu odznacza się wyższą przepuszczalnością światła. Akwaria zrobione z materiału OptiWhite są zazwyczaj droższe, więc rzadziej decydują się na ich zakup osoby początkujące, a znacznie częściej doświadczeni akwaryści.

 

Wyposażenie akwarium

Zakładając akwarium, musimy liczyć się nie tylko z zakupem samego zbiornika i rybek, ale też dodatkowego wyposażenia. Mowa tutaj m.in. o filtrze do wody (do wyboru wewnętrzny i zewnętrzny). Powinien mieć on odpowiednią wydajność, bo tylko wtedy woda zachowa odpowiednie właściwości. Grzałka to równie istotny element wyposażenia, dzięki któremu możemy utrzymać odpowiednią temperaturę wody w zbiorniku i zapewnić swoim rybom dobre warunki do życia. W akwarium powinien znajdować się także żwirek i rośliny. Konsumenci często kupują też elementy dekoracyjne np. w postaci niewielkich zamków czy budowli ze skały. Dobrze urządzone akwarium jest istotne nie tylko z punktu widzenia zdrowia rybek, ale ma też znaczenie w kontekście estetyki wnętrza.

 

 

Akwaria w dobrych cenach

Zakup samego akwarium nie wiąże się zazwyczaj ze zbyt dużym wydatkiem. Jeśli chcemy kupić średniej wielkości zbiornik, musimy za niego zapłacić ok. 100 zł albo nieco więcej. Im akwarium jest większe, tym zazwyczaj więcej kosztuje. Jeśli w zestawie znajdują się dodatkowe akcesoria jak np. grzałka, również cena będzie wyższa. Stosunkowo tanie są zbiorniki w kształcie kuli, które można kupić już za ok. 50 zł. 

 

 

FAQ 

 

P1: Jak założyć akwarium?

Choć wiele osób myśli, że zakładanie akwarium to bardzo prosta czynność, nie jest to do końca prawdą. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę, aby przygotować rybom dobre warunki do życia. Przede wszystkim przed zakupem akcesoriów należy zastanowić się, gdzie postawimy akwarium i na tej podstawie wybrać jego wielkość, a także dostosować ilość ryb, które będziemy w nim hodować. Akwarium musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, tak aby dzieci czy inne zwierzęta nie miały do niego swobodnego dostępu. Nie powinniśmy także umieszczać go zbyt blisko naturalnego źródła światła, bo może to doprowadzić do nadmiernej ekspozycji. Przed podjęciem decyzji zakupowej musimy też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile roślinek chcemy mieć w akwarium, czy decydujemy się na jeden gatunek ryb czy kilka. Pamiętajmy, że każdy gatunek może mieć nieco inne potrzeby. 

 

 

P2: Jak urządzić akwarium?

Urządzanie akwarium to dla wielu osób jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, które trzeba wykonać przy jego zakładaniu. Każdy z nas ma wpływ na to, co umieści w zbiorniku. Odpowiednio dobrane dodatki mogą być nie tylko korzystne dla ryb, ale też znacznie poprawiać atrakcyjność wizualną naszego akwarium. Co zakupić do zbiornika? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o niezbędnych sprzętach takich jak filtr, grzałka i termostat. Te urządzenia pozwalają zachować odpowiednie właściwości wody w zbiorniku. Musimy też wybrać dobre podłoże do akwarium, najczęściej są to kamyczki. Występują one w różnych kolorach. Sztuczne albo żywe rośliny i ozdoby do akwarium w postaci skalnych budowli z pewnością nadadzą zbiornikowi bardziej oryginalnego charakteru.

 

P3: Jak przykleić tło do akwarium?

Przyklejanie tła do akwarium nie jest trudnym zadaniem. Ścianę, na której chcemy przykleić tło, powinniśmy wcześniej dokładnie umyć. Pamiętajmy, że jest ono umieszczane od strony zewnętrznej. Tylną ścianę należy spryskać np. olejem roślinnym, a następnie przykleić do niej tło. Za pomocą szpachelki lub karty kredytowej dociskamy okleinę i w ten sposób pozbywamy się pęcherzyków powietrza. Jeśli po bokach pozostały resztki tła, należy dokładnie przyciąć je np. z pomocą specjalnego nożyka do tapet albo zwykłej żyletki. W trakcie dociskania tła może dojść do wycieku zastosowanego na początku oleju, dlatego na koniec trzeba usunąć jego nadmiar.

 

P4: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Prawdziwe rośliny w akwarium dostarczają tlen i pomagają w utrzymaniu należytego stanu wody. Jak trzeba je posadzić, aby dobrze wyglądały? Wszystko zależy od wybranego gatunku roślin. Dla osób bez doświadczenia polecane są w szczególności rośliny sprzedawane w koszyczkach, mają one zazwyczaj dobrze uformowaną bryłę korzeniową. Należy umieścić je w podłożu, usuwając wcześniej wspomniany koszyczek i włókninę, która otacza korzenie. Głębokość sadzenia powinna być taka, aby korzenie były całkowicie zasłonięte.

 

 

P5: Jako obliczyć pojemność akwarium?

Pojemność akwarium możemy policzyć, kiedy znamy jego dokładne wymiary. Jest to zadanie matematyczne, Długości 3 krawędzi wyrażoną w centymetrach należy pomnożyć przez siebie, a uzyskany wynik w centymetrach sześciennych podzielić na 1000. W ten sposób określimy pojemność naszego akwarium w litrach. Jeśli nasz zbiornik na nieregularny kształt, możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów do obliczania pojemności akwarium dostępnych na wielu stronach internetowych.