6 porad przydatnych do budowania szafki pod akwarium  

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Założenie w domu akwarium wymaga dokładnego przemyślenia wielu spraw, między innymi, gdzie będzie ono stało i jakie będzie jego wyposażenie. Dodatkowo musisz zadbać o odpowiedni mebel pod zbiornik, który wytrzyma duże obciążenie. Jeżeli nie możesz znaleźć w sklepie dobrej szafki pod akwarium, możesz spróbować zrobić ją w domu. W naszym artykule znajdziesz kilka użytecznych porad, jak zbudować taki mebel.

Zrób dokładny projekt

Budowę szafki pod akwarium rozpocznij od zrobienia dokładnego projektu, na którym umieścisz wszystkie elementy konstrukcji. Jeżeli masz taką możliwość, warto skorzystać z programu komputerowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie wymiary są dokładne. Projekt pozwoli Ci precyzyjnie określić, ile materiałów będzie Ci potrzebnych. Warto jednak dobrze przygotować się do pracy i zapewnić sobie zapasowe śrubki, gwoździe, czy inne niezbędne elementy. Kupując drewno lub płytę OSB, weź pod uwagę, że w trakcie budowy szafki może być potrzebne więcej materiału na boki mebla, niż było obliczone w projekcie.

 

Dodaj szuflady i drzwiczki

Dobra szafka pod akwarium to nie tylko podstawa pod zbiornik. Mebel powinien być także wielofunkcyjny i umożliwić  przechowywanie pokarmu dla rybek, sprzętu i dodatków. Nie musisz decydować się na dodawanie szuflad i półek, jeżeli akwarium jest małe i wyposażone w filtr wewnętrzny. Jednak w przypadku, gdy zbiornik jest duży, musi znaleźć się w nim filtr zewnętrzny i pompka powietrza. Takie elementy wyposażenia można przechowywać w zamkniętej szafce. Drzwiczki przydadzą się także, gdy urządzenia wewnątrz akwarium muszą być podłączone do źródła zasilania. Wtedy wewnątrz szafki można poprowadzić kable lub ukryć listwę. Pamiętaj jednak o wycięciu odpowiednich otworów, które to umożliwią. Takie rozwiązanie będzie estetyczne i pozwoli na przechowywanie wszystkich rzeczy potrzebnych w akwarium. Szuflady pomogą utrzymać porządek, szczególnie gdy akwarium będzie się powiększać i zwiększy się liczba potrzebnych do niego sprzętów.

Pamiętaj o wzmocnieniu konstrukcji

Akwarium z całym wyposażeniem, wodą i żwirem na dnie może ważyć ponad 100 kg. Z tego powodu zwykłe meble często nie nadają się jako podstawa pod ciężki zbiornik. Budując własną szafkę, pamiętaj o właściwym wzmocnieniu jej konstrukcji. Jeżeli tego nie zrobisz, blat może się nieestetyczne uginać, a w najgorszym przypadku pęknie lub złamie się i akwarium ulegnie zniszczeniu. Dlatego ważne jest także wykorzystanie solidnych i wytrzymałych materiałów, aby szafka mogła służyć przez wiele lat. Blat powinien być odpowiednio podparty, ponieważ tylko wtedy nacisk będzie rozkładał się równomiernie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pękania dna akwarium.  

 

Zabezpiecz materiały przed wodą

Blat szafki pod akwarium jest narażony na dużą wilgotność, a nierzadko zdarza się, że woda ze zbiornika wylewa się na mebel. Dlatego materiały, z których jest on wykonany, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli wykorzystujesz drewno lub płytę OSB, możesz użyć lakieru lub ochronnych farb. W rezultacie woda nie będzie wsiąkać w szafkę, powodując jej gnicie i miejscowe odkształcenia. Możesz także zastosować dodatkowe maty na blacie, które ochronią go przed nadmierną wilgocią, a przede wszystkim przed niewielkimi drganiami, które mogą uszkodzić akwarium. Jeżeli nie możesz znaleźć w sklepie podkładki o odpowiednich wymiarach, możesz zrobić ją w domu. W tym celu najlepiej wykorzystać kawałek wykładziny dywanowej lub cienkiego styropianu o grubości ok. 1 cm.  

 

Zadbaj o równą podstawę

Szafka pod akwarium powinna być precyzyjnie wykonana i przede wszystkim równa. Jeżeli jej podstawa będzie chwiać się pod ciężarem zbiornika, może to prowadzić do przelewania się wody. Ciągłe kołysanie może także niekorzystnie wpływać na mieszkające w akwarium zwierzęta. Dlatego upewnij się, że nie tylko podłoga, na której postawisz mebel, jest równa. Również podstawa szafki powinna być dokładnie wypoziomowana. Jeżeli decydujesz się na zbudowanie modelu z szufladami i półkami, nierówna konstrukcja może uniemożliwić domykanie drzwiczek. W efekcie może to pogorszyć wygląd całej szafki. Co więcej, jeżeli umieścisz wewnątrz działającą pompkę, niedomknięte drzwiczki mogą nie zagłuszać uciążliwego hałasu pracującego sprzętu.

Wykorzystanie gotowego mebla

Jeżeli chcesz wykorzystać gotowy mebel jako podstawę pod akwarium, musisz go odpowiednio wzmocnić, aby dno zbiornika nie pękało, a blat szafki się nie wyginał. W tym celu warto wymienić tylną ściankę, która zwykle wykonana jest z płyty pilśniowej. W jej miejsce należy umieść trwalszą płytę meblową o grubości 18 mm, którą wpuszcza się między boczne ścianki szafki. Zapewnia to stabilność i wytrzymałość tylnej części mebla. Jednak najważniejsze jest wzmocnienie powierzchni, na której umieszczone będzie akwarium. Warto wykorzystać do tego blat kuchenny, ponieważ jest trwały i mocny. Powinien być on przycięty w taki sposób, aby pokrywał całą powierzchnię mebla, dochodząc do wszystkich krawędzi. Możesz dodatkowo wzmocnić szafkę dodając na środku nóżki. Standardowo znajdują się one jedynie w rogach całej konstrukcji. Dodatkowe dwie nóżki ustabilizują i wzmocnią także środkową część szafki, na której spoczywa duży ciężar akwarium.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ