Jakie jest najlepsze akwarium dla gupika?

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Pawie oczko, czyli gupiki to jedne z najpopularniejszych akwariowych rybek z gatunku słodkowodnych. Mogą się szybko rozmnażać i nie wymagają dużej pielęgnacji. Są ciekawą propozycją dla początkujących hodowców. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat gupików i dowiesz się, jakie jest najlepsze akwarium dla tego gatunku rybek. 

Gupiki – o gatunku

Samiec pawiego oczka osiąga od 3 do 5 cm długości. Samice są dłuższe i okrąglejsze. Rybki w akwarium mogą dożyć 5 lat, natomiast w środowisku naturalnym ok. 2 lata. Gupiki rozmnażają się żyworodnie. Samice przybierają oliwkowo szary kolor. Samce mają wydłużoną płetwę ogonową, która przybiera różnorodne kształty i kolory. Gupiki nie są zagrożonym gatunkiem, ponieważ szybko się rozmnażają. W środowisku naturalnym występują w rejonach północnej Amazonii, Afryki Północno-Wschodniej oraz w części Ameryki Południowej. Najczęściej można je spotkać na brzegach akwenów oraz w półsłonych zbiornikach wodnych ujść rzecznych. Stworzenia unikają głębokich zbiorników, wolą wody przybrzeżne. Pawie oczko należy do ryb bardzo wytrzymałych, bez trudu odnajdują się w nowych warunkach. 

Akwarium

Do hodowli gupików zaleca się akwarium o pojemności wynoszącej 54 l. Wynika to z tego, że biologia w zbiorniku o większych rozmiarach jest bardziej stabilna. Mniej gwałtowne są w nim skoki pH oraz wahania temperatury wody. Woda dla pawiego oczka powinna być twarda 10 – 30 dGH, alkaliczna do zasadowej z przedziału od 7 do 8 pH. Jej temperatura powinna wynosić od 26 do 28 st. C. Rybki dobrze tolerują także wodę słoną, ponieważ należą do gatunku euryhalicznego (znoszą różny stopień zasolenia wody). Mogą żyć w wodach słodkich, słonawych, a także w morskich. Ważne jest odpowiednie napowietrzenie wody i utrzymywanie jej w czystości. Eksperci zalecają stosowanie różnych wkładów filtracyjnych w jednym filtrze. 

W przypadku pawiego oczka rodzaj podłoża akwarium nie jest istotny dla zdrowia oraz kondycji. Warto jednak wybierać ciemniejszy żwir, który pozwoli na dłuższe zachowanie estetycznego wyglądu. Gupiki lubią akwaria, w których znajduje się duża ilość roślin. Jednak lepiej unikać gatunków, które wytwarzają drobne, igiełkowate liście (rybki mają tendencję do zjadania roślinności). Wodę w zbiorniku powinniśmy wymieniać raz na 1 – 2 tygodnie. Pozbywamy się części wody z akwarium i w wolne miejsce wlewamy uprzednio odstaną wodę. Jeżeli nie zapewnimy gupikom odpowiednich warunków, łatwo mogą zachorować. Najczęstszymi dolegliwościami tego gatunku ryb jest pleśniawka, gruźlica oraz ichtiosporidioza, która wywoływana jest przez pasożytnicze grzyby.

 

Gupiki a inne gatunki ryb

Pawie oczko należy do ryb towarzyskich. Jeżeli chodzi o gatunki, z jakimi gupiki mogą przebywać w jednym akwarium, najlepiej będzie, jeżeli hodowca zdecyduje się na rybki tego samego gatunku (zdarza się, że samce wykazują agresywność względem samic) lub inne piękniczkowate (mieczyki, płatki) oraz na żyjące przy dnie – kiryski. Wybór może paść także na tęczanki oraz danio. Jeżeli akwarium jest dobrze urządzone oraz zawiera odpowiednią ilość roślin, możemy zdecydować się na zakup krewetek karłowatych. Warto wiedzieć, że małe krewetki mogą zostać zjedzone przez gupiki. Pawie oczka w jednym akwarium nie mogą przebywać z bojownikami, kolcobrzuchami, brzankami, glonojadami syjamskimi oraz tetrami, a także żółwiami, krabami i rakami, dla których pawie oczka mogą być pożywieniem.

 

Rozmnażanie

Hodowcy zalecają hodowlę gupików w większych grupach, przynajmniej 8 osobników. Ryby tego gatunku chętnie się rozmnażają, także w niewielkich zbiornikach. Pawie oczko należy do grupy ryb żyworodnych. Oznacza to, że nie składa ono jaj na liściach. Do momentu wyklucia jaja przebywają w ciele samicy. Znakiem wskazującym na to, czy rybka jest w ciąży, jest pojawienie się ciemnej plamki w okolicach odbytu. W późniejszym czasie możemy dostrzec zwiększające się rozmiary brzucha. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samica tuż przed porodem pływa blisko dna, często ocierając się o kamienie oraz dekoracje. W tym momencie możemy zdecydować się na przeniesienie jej do osobnego akwarium. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie kotnika dla gupików. Wtedy narybek rozwija się w takich samych warunkach, co okazy dorosłe. Małe gupiki są w stanie przetrwać w zbiorowym akwarium tylko wtedy, kiedy znajduje się w nim odpowiednia ilość roślin oraz kryjówek, oraz kiedy nie hodujemy w zbiorniku dużych ryb. 

Pożywienie

Pawie oczko jest rybą wszystkożerną. W środowisku naturalnym odżywia się szczątkami alg, okrzemkami, bezkręgowcami, fragmentami roślin oraz larwami owadów. Większą część diety stanowią glony. Dieta ryb uzależniona jest od warunków oraz dostępności pokarmów w danym środowisku. Gupiki, które hodowane są w akwariach, powinny dostawać zróżnicowane pokarmy suche, mrożone, żywe (wodzienie, dafnie, artemie, oczliki) oraz roślinne (blanszowany szpinak, sałatę). W przypadku podawania roślin istotne jest, aby pochodziły one z własnej, ekologicznej uprawy, która nie jest chemicznie nawożona produktami ochrony roślin oraz innymi nawozami azotowymi. Ważną informacją dla hodowców jest fakt, iż gupiki nie mogą spożywać ciężkostrawnych pokarmów, jak np. proteinowej ochotki.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ