Przydatne wskazówki podczas instalowania filtra do akwarium 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

W każdym akwarium powinien znaleźć się efektywnie działający filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości i zapewni rybom odpowiednie warunki do życia. Jak zamontować filtr do akwarium? Czy jest to proste zadanie, czy wręcz przeciwnie, wymaga pewnych umiejętności i ponadprzeciętnego skupienia? Znajdź odpowiedź na wszystkie te pytania czytając nasz artykuł.

Jak działa filtr?

Warto na samym wstępie skupić się na tym, jak działa filtr i udowodnić zasadność jego używania. Początkujące osoby, które chcą wydać jak najmniej pieniędzy na stworzenie domowego akwarium, mogą się zastanawiać, czy rzeczywiście to urządzenie jest potrzebne. Odpowiedź brzmi, że zdecydowanie tak. Filtr do akwarium umożliwia utrzymanie odpowiednich warunków fizycznych i chemicznych wody. Urządzenie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbycie się substancji chemicznych, które zostały celowo wprowadzone do zbiornika i wyeliminowanie szkodliwych wirusów, bakterii i glonów. Na rynku można znaleźć różne typu tego urządzenia, więc wybór najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb filtra nie powinien być trudny. Ogólnie sprzęty możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Na podstawie tego rozróżnienia wykażemy w dalszej części tekstu, jak zamontować poszczególne typy filtra do akwarium.

Instalacja filtra wewnętrznego do akwarium

Jak nietrudno się domyślić po nazwie, wewnętrzne filtry do akwarium są wkładane do środka zbiornika. Uznaje się je za najbardziej popularne, są one niedrogie. Filtry tego typu wkłada się pod wodę, muszą one znajdować się na takiej wysokości, aby bez trudu można było otworzyć górną pokrywę. Z reguły do montażu używane są specjalne przystawki stanowiące jeden z elementów zestawu. Na obudowie filtra znajduje się specjalna dysza, do której przymocowany jest elastyczny wąż. Taka konstrukcja pozwala na dostarczanie powietrza do filtra. Wąż powinien być tak ułożony, aby wychodził z akwarium, można go też przymocować do górnej krawędzi ściany zbiornika, o ile mamy potrzebne do tego akcesoria. 

Przed przystąpieniem do instalacji sprzętu należy najpierw go rozpakować i sprawdzić, czy w pudełku są wszystkie wyszczególnione przez producenta części. Na początku warto też przemyć wodą wkłady gąbkowe. Warto przejrzeć dokładnie instrukcje montażu, nierzadko poza tekstem znajdują się też obrazki pomocnicze znacznie ułatwiające montaż. Postępując wedle zaleceń producenta, można łatwo przeprowadzić cały proces. Instalacja filtru wewnętrznego różni się w zależności od modelu.

Niezmienna pozostaje zasada, że urządzenie należy podłączyć do sieci dopiero po poprawnym połączeniu wszystkich elementów i zainstalowaniu całej konstrukcji. Takie zachowanie gwarantuje nam lepsze bezpieczeństwo. Należy także pamiętać, aby zawsze odłączyć filtr do akwarium od zasilania przed włożeniem rąk do wody czy przeprowadzeniem jakichkolwiek prac konserwacyjnych.

Filtry są zwykle wyposażone w regulatory dopływu powietrza, które na początku warto ustawić w pozycji środkowej, czyli najbardziej uniwersalnej. Później urządzenie powinniśmy dostosować do tego, jakie ryby hodujemy i jakie są ich preferencje. Nie zawsze jest tak, że przy poprawnej instalacji filtra pojawiają się pęcherzyki powietrza, więc nie warto się tym sugerować. Pęcherzyki mogą być niewidoczne np. wtedy, kiedy ustawiamy mały przepływ wody. 

 

Jak zainstalować zewnętrzny filtr do akwarium?

Tak jak i w przypadku modelu wewnętrznego, również i w wypadku filtra zewnętrznego konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Choć wydaje się to oczywiste, nadal niektóre osoby tego nie robią, co nierzadko prowadzi później do pojawienia się problemów w trakcie instalacji. Przed podłączeniem filtra konieczne jest wypłukanie wkładów i kosza pod bieżącą wodą celem pozbycia się ewentualnych nieczystości.

Przed rozpoczęciem instalacji należy zweryfikować, czy obudowa nie jest w żadnym miejscu zniszczona. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że filtr w pewnym stopniu jest narażony na działanie wody, więc pęknięcia obudowy mogą być przyczyną zwarcia. W zestawie powinny znajdować się węże, które należy przymocować do głowicy. Węże wlotowy i wylotowy należy ustawić prosto do krawędzi, do ich instalacji wykorzystuje się specjalne ssawki zapewniające stabilność. Rurka wlotowa nie powinna się znajdować za blisko źródła powietrza. Filtr musi być umieszczony na odpowiedniej wysokości, dokładnych informacji w tym zakresie należy szukać w instrukcji. Jeśli filtr będzie ustawiony na złej wysokości, wpłynie to negatywnie na efektywność jego pracy. 

Podsumowanie

Montaż filtra, czy to zewnętrznego czy wewnętrznego, nie powinien sprawiać trudności. Kluczem do sprawnej i poprawnej instalacji jest podążanie za wskazówkami producenta zamieszczonymi w instrukcji. Nie można zapominać o tym, że sprzęt wymaga odpowiedniej konserwacji m.in. regularnego czyszczenia i wymiany wkładów. Informacje, jak to robić, również są zamieszczone w instrukcji. Co więcej, wskazówek można też szukać na forach czy grupach skupiających akwarystów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ