7 gatunków rybek, które możesz dodać do swojego akwarium 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Akwarium stanowi przede wszystkim ozdobę w domu. Zazwyczaj umieszcza się w nim rośliny i ozdoby, które nadają mu ciekawy, egzotyczny wygląd. Akwarium wnosi do pomieszczenia klimat wakacji nad morzem lub na dalekiej wyspie. Jednak to przede wszystkim rybki decydują o jego dekoracyjnym charakterze. Podpowiadamy, jakie gatunki zwierząt kupić, aby stworzyć u siebie namiastkę barwnego oceanu.

 

Akarka czerwonobrzucha

Akarka czerwonobrzucha to niewielka rybka, która sprawdzi się nawet w małych akwariach. W stanie dzikim występuje przede wszystkim w okolicach Ameryki Południowej. Ma ok. 7 cm długości i złoto-czerwony kolor łusek. Akarki są łagodne i spokojne, mogą mieszkać z innymi gatunkami ryb. Bywają nieśmiałe i lubią przebywać w okolicach dna akwarium. Zwykle łączą się w pary na całe życie. W warunkach domowych mogą żyć nawet 8 lat. Lubią ciepłą wodę w temperaturze ok. 20 – 28 stopni Celsjusza o pH 4.0 – 7.5.

 

Babka złota

Jeżeli masz w domu małe akwarium o pojemności ok. 40 l, możesz wprowadzić do niego babkę złotą. Ten gatunek ryby osiąga wielkość ok. 4 cm. Ubarwienie babki złotej przypomina kolorystykę pszczoły – złote ciało z ciemnymi paskami. Ryby pochodzą z Azji, w warunkach naturalnych bytują przede wszystkim na terenach bagiennych, w ujściach rzek i strumieni. Babki złote lubią ciepłą wodę o temperaturze od 24 do 28 stopni Celcjusza. Samce są terytorialne, szczególnie w okresie tarła, dlatego warto trzymać grupę kilku rybek. Ich płeć jest trudna do rozróżnienia. Większe stado zniweluje ich agresywne zachowania.

Bocja pręgowana

Pochodząca z Azji ryba z gatunku bocji pręgowanych to pasiaste zwierzę, kolorystyką przypominające tygrysa. Osiąga nawet 10 cm długości, a ze względu na swoje upodobania powinna zamieszkiwać duże, pojemne akwaria. Zbiorniki dla bocji pręgowanych powinny być długie i wypełnione rozmaitymi ozdobami, które stworzą dla ryb odpowiednie miejsca na kryjówki. Ze względu na ciężar całego wyposażenia dobrze sprawdzi się szafka pod akwarium 150 x 50 cm, na której nacisk będzie równomiernie rozłożony. Mniejszy mebel mógłby doprowadzić do pękania dna zbiornika. Bocje pręgowane żyją ok. 10 lat, a w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet 15. Ryby z tego gatunku prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia i są zwierzętami stadnymi, dlatego zaleca się trzymanie ich w grupie liczącej co najmniej 5 osobników.

 

Brzanka rekinia

Azjatycka ryba brzanka rekinia osiąga długość 25 cm. Jej łuski mają srebrzysty odcień, a płetwy, z wyjątkiem płetw piersiowych, zakończone są czarnym obramowaniem. Brzanki rekinie żyją w stadach o silnej, hierarchicznej strukturze. W akwarium zaleca się trzymać je w większej grupie, minimum 5 osobników. Jeżeli będzie ich mniej, ryba, która zdominuje pozostałe, będzie wobec nich agresywna. Ze względu na swoje rozmiary wymagają dużego akwarium, o długości powyżej 180 cm i pojemności 350 l. Optymalna temperatura wody dla brzanek rekinich to 22 – 28 stopni Celsjusza o pH 6.0 – 8.0.

 

Duch amazoński

Duch amazoński, zwany także brazylijskim to duża ryba słodkowodna osiągająca 30 cm długości. W stanie dzikim może dorastać nawet do 50 cm. Cechą charakterystyczną duchów amazońskich jest ich budowa ciała – jest ono silnie wydłużone i zwęża się ku tyłowi, przypominając kształtem ostrze noża. Ryby te są czarne z lekkimi przebarwieniami na płetwach. Ciekawy jest fakt, że duchy amazońskie wytwarzają słabe pole elektryczne, które w naturalnych warunkach pozwala im przemieszczać się i nawigować. Ryby  nie mają łusek, ich ciała są gładkie, a tym samym bardziej wrażliwe. Mogą przebywać jedynie w dużych akwariach o pojemności minimum 350 l. Warto im również zapewnić liczne kryjówki wewnątrz zbiornika. W mniejszym akwarium mogą przejawiać agresywne zachowania wobec innych gatunków.

Giętkoząb wielkopłetwy

Giętkoząb wielkopłetwy pochodzi z Afryki i dorasta do nawet 20 cm długości. Ryby z tego gatunku mają ciekawą kolorystykę. Ich ciało przybiera barwę stalowoszarą w czarne cętki. Często młode giętkozęby mają zupełnie inny kolor ciała niż osobniki dorosłe – są w czarno – białe pasy przypominające umaszczenie zebry. Pomimo swoich rozmiarów, ryby z gatunku giętkozębów wielkopłetwych nie potrzebują dużych przestrzeni. Można wprowadzić je do akwarium o pojemności 120 l. Preferowana przez nie temperatura wody wynosi 22 – 27 stopni Celsjusza, a jej pH powinno znajdować się w przedziale 6.0 – 7.5. Giętkozęby wielkopłetwe żyją w stadach i są bardziej aktywne w nocy. Mogą dożywać nawet kilkudziesięciu lat, a w niektórych przypadkach nawet powyżej 20. Ryb z tego gatunku nie powinno łączyć się z mniejszymi osobnikami ze względu na ryzyko zjedzenia ich przez giętkozęby.

 

Kirys grzebykoczelny

Pochodzący z Ameryki Południowej kirys grzebykoczelny to ryba o ciekawym umaszczeniu, przypominającym ćmę. Jest to gatunek, który prowadzi nocny tryb życia. Ryby osiągają ok. 15 cm długości, ale dobrze czują się w akwarium o pojemności ok. 110 l. Z natury kirysy nie są agresywne, może się jednak zdarzyć, że zjedzą mniejsze rybki z akwarium. Lubią przebywać w stadzie, dlatego warto zakupić kilka osobników. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ