Ranking 12 najlepszych filtrów do akwarium w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Filtr do akwarium – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Filtr jest niezbędnym elementem wyposażenia akwarium, ale jak wybrać sprzęt, który efektywnie działa, a przy tym nie wymaga częstej konserwacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w rankingu, który znajdziesz na tej stronie. Na jego szczycie plasuje się urządzenie Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664, które montuje się na zewnątrz zbiornika. Jest ono przeznaczone do większych akwariów, których pojemność wynosi maksymalnie 300 l. Model gwarantuje filtrację chemiczną, biologiczną oraz mechaniczną. Potrzebujesz filtra wewnętrznego do niewielkiego akwarium? Być może spodoba Ci się sprzęt  Tetra Tetratec IN400 30-60l. Jego wydajność można regulować, to samo dotyczy kierunku wypływu wody. Co ważne, nie powinieneś mieć żadnego problemu z zamontowaniem urządzenia.

12 najlepszych filtrów do akwarium. Opinie w 2024 roku

 

Aby pomóc Ci w zapewnieniu swoim rybom odpowiednich warunków do życia, przygotowaliśmy ranking filtrów do akwarium. Znajdziesz tu wiele różnych modeli, przystosowanych do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zbiornika.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Filtr oczyszcza wodę nie tylko w sposób mechaniczny, ale również chemiczny i biologiczny. Wyposażono go w prefiltr, w efekcie czego częste czyszczenie biologicznych wkładów nie jest konieczne. To cicho działający model.

Wady

Są akwaryści, którzy narzekają na brak możliwości regulacji wydajności sprzętu, a tym samym pełnego dopasowania sposobu jego działania do swoich potrzeb.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc 10 W i jest przeznaczone do akwariów o pojemności 100 - 300 l. Montuje się je na zewnątrz zbiornika, co nie jest trudne. Wydajność filtra jest równa 1000 l/h. Sprzęt skutecznie oczyszcza, a do tego napowietrza wodę.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie pozwala na regulację wydajności, więc możemy zmieniać efektywność jego działania. Służy ono do montażu wewnątrz akwarium, co nie sprawia żadnego problemu. W zestawie znajdziemy pozwalające na to przyssawki. Sprzęt zapewnia filtrację chemiczną, biologiczną i mechaniczną.

Wady

Niektórzy kupujący uważają, że regularne mycie biologicznych wkładów po pewnym czasie staje się uciążliwe. Jednak jest to konieczne, aby sprzęt niezawodnie działał.

Podsumowanie

Maksymalna wydajność filtra to 400 l/h. Jest on przeznaczony do zbiorników o pojemności 60 l. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc nie ograniczy wolnej przestrzeni w akwarium. Pozwala on na swobodną regulację kierunku wypływania wody.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt nie generuje dużego hałasu podczas pracy, dlatego bardzo dobrze nadaje się do akwarium stojącego np. w sypialni. Ma on dużą moc i wydajność, co zapewnia efektywną filtrację oraz napowietrzanie wody. To filtr z funkcją sterylizacji.

Wady

Pojawiają się opinie, że montaż filtra zajmuje za dużo czasu. Trzeba przy tym być cierpliwym i zachować ostrożność, aby przez przypadek nie zniszczyć obudowy.

Podsumowanie

Urządzenie jest przystosowane do montażu wewnętrznego, pasuje do akwariów o pojemności od 100 do 200 l. Jego wydajność to 500 l/h. Sprzęt oczyszcza wodę w sposób chemiczny i biologiczny, a lampa LED UV eliminuje glony, pierwotniaki i bakterie. Model jest odporny na awarie.

 

Filtr zewnętrzny do akwarium

 

1. Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664

 

Model Aquael Filtr Zewnętrzny Ultramax 1000 120664 jest przeznaczony do filtrowania wody w akwarium o pojemności od 100 do 300 litrów. Ma on konstrukcję kanistrową i jest przystosowany do montażu na zewnątrz zbiornika. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną, a także biologiczną, dodatkowo pozwala na napowietrzenie wody.

Wytypowany przez nas filtr zewnętrzny do akwarium jest wyposażony w specjalny prefiltr, za sprawą którego nie trzeba często czyścić biologicznych wkładów. W razie potrzeby możemy zamontować dodatkowo sterylizator emitujący promieniowanie UV, który zwalczy bakterie oraz glony. Urządzenie ma turbinę o mocy 10 W, a maksymalny przepływ wody wynosi 1000 l/h.

Sprzęt bardzo spodobał się kupującym, ponieważ skutecznie działa i nie generuje przy tym zbyt dużego hałasu. To popularny filtr zewnętrzny do akwarium, który nie wpływa znacząco na wzrost rachunków za zużycie energii elektrycznej.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 60l

 

2. Tetra Tetratec IN400 30-60l

 

Tetra Tetratec IN400 30-60l to odpowiedni filtr do akwarium o pojemności 60 l. Montuje się go wewnątrz zbiornika, ale nie jest to zbyt kłopotliwe, gdyż służą do tego mocne przyssawki. Wydajność sprzętu to 200 – 400 l/h. Zapewnia on filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

Urządzenie nie jest duże, więc nie powinno przeszkadzać rybom, nie będzie też negatywnie wpływać na wygląd akwarium. Wyposażono je w nowoczesny mechanizm, który pozwala na samodzielną regulację przepływu oraz kierunku wypływania strugi wody. Możemy też zmieniać intensywność napowietrzania oraz wydajność sprzętu.

Jak przekonują akwaryści, przedstawiony model jest solidny i niepodatny na awarie. Uznano go za dobry filtr do akwarium o stosunkowo niewielkiej pojemności. Nie tylko oczyszcza on wodę, ale też wzbogaca ją w tlen, którego potrzebują ryby i rosnące w zbiorniku rośliny.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 200l

 

3. Aquael Unifilter 500 UV Filtr Wewnętrzny

 

Urządzenie Aquael Unifilter 500 UV Filtr Wewnętrzny ma moc 6,5 W, a jego wydajność wynosi 500 l/h. Co ważne, nie generuje ono dużego hałasu podczas pracy, za co odpowiada ceramiczna oś wirnika. Ten wewnętrzny filtr do akwarium o pojemności 200 l wykazuje podwyższoną odporność na awarie.

Sprzęt oczyszcza i napowietrza wodę, jak również sterylizuje ją, ponieważ został wyposażony w diodę LED UV. Oznacza to, że w akwarium nie rozwijają się glony, bakterie oraz pierwotniaki. Funkcję sterylizacji można włączać nawet wtedy, gdy filtracja jest wyłączona. Urządzenie daje możliwość regulacji kierunku wylotu wody w zakresie do 90 stopni.

Dlaczego produkt marki Aquael znalazł się w zestawieniu? Zebrał on wiele pochlebnych recenzji konsumentów, dlatego nie mogliśmy go pominąć. Jak wykazał test filtrów do akwarium, sprzęt działa niezawodnie przez długi czas, a jego montaż nie jest trudny.

 

 

 

 

Filtr wewnętrzny do akwarium

 

4. Filtr wewnętrzny PAT Mini 107715

 

Filtr wewnętrzny PAT Mini 107715 jest przeznaczony głównie do małych zbiorników i tzw. nano akwariów. Jego moc jest równa 4 W, a maksymalna wydajność to 400 l/h (możemy ją regulować). Urządzenie ma niewielkie wymiary, dlatego nie będzie przeszkadzać rybom. Montuje się je przy użyciu wieszaka lub przyssawek.

Prezentowany filtr wewnętrzny do akwarium zapewnia filtrację mechaniczną i biologiczną. Ma on gąbkę z drobnymi porami, która skutecznie wychwytuje nawet niewielkie zanieczyszczenia. Jej czyszczenie nie jest trudne. Dodatkowo urządzenie napowietrza wodę, pozwala na to rurka podłączona do dyszy wylotowej.

Co o produkcie sądzą akwaryści? Ich zdaniem to dobry i tani filtr do akwarium, którego sposób działania można swobodnie zmieniać. Montaż sprzętu zajmuje kilka sekund, jego konserwacja również nie sprawia dużego problemu. Model jest polecany w szczególności do krewetkarium.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 25l

 

5. Aquael Fan Mikro Plus 250 L/H, Filtr Wewnętrzny

 

Urządzenie Aquael Fan Mikro Plus 250 L/H, czyli wewnętrzny filtr do akwarium mającego pojemność 25 l, nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. Gwarantuje on filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną. Moc modelu wynosi 4 W, a jego maksymalna wydajność to 250 l/h.

Ciekawe jest to, że filtr może działać w bardzo płytkiej wodzie, dlatego sprawdzi się nie tylko w akwarium z rybami, ale i w terrarium żółwia. Szczelna komora wirnika sprawia, że sprzęt nie jest hałaśliwy i nie pobiera dużo prądu. Kierunek wylotu wody możemy regulować w zakresie 75 stopni, bez potrzeby zanurzania rąk w zbiorniku.

Urządzenie jest często polecane do oczyszczania i napowietrzania wody w akwariach o małej pojemności. Według osób, które je kupiły, jest odporne na zanieczyszczenia i efektywnie działa. To filtr ze specjalnie zaprojektowaną komorą na media filtracyjne, która zapobiega wylewaniu się wody do zbiornika np. podczas wyjmowania go.

 

 

 

 

Filtr kubełkowy do akwarium

 

6. Eheim Filtr Zewnętrzny Experience 150

 

Eheim Experience 150 to filtr kubełkowy do akwarium o pojemności do 150 l. Wydajność pompy wynosi do 500 l/h. Wysokość słupa wody to 1,3 m. Zużycie energii w urządzeniu jest na poziomie 8 W. Pojemność filtra to 5 l, a wypełnień 2,3 l. Wymiary sprzętu są następujące: 29 cm x 1,8 cm x 17,8 cm. 

W filtrze kubełkowym zastosowano nowe łożyska, osie i tuleje ceramiczne. Cyrkulacja powietrza jest odpowiednio ukierunkowana. Sprzęt nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy, a jednocześnie gwarantuje efektywność. W modelu zastosowano kosze filtracyjne, które ułatwiają czyszczenie wkładów. 

Filtr zewnętrzny zdobywa dobre opinie, bo ma stabilną podstawę i jest łatwy w montażu. Doceniana jest też wysoka jakość wykonania poszczególnych części sprzętu. Produkt jest dostępny w zestawie z wkładami filtracyjnymi, wężem gumowym i uchwytami z przyssawkami.

 

 

 

 

Filtr wewnętrzny do akwarium 300l

 

7. Aquael Unifilter Filtr Wewnętrzny Model 750

 

Aquael Unifilter Filtr Wewnętrzny Model 750 to propozycja nie tylko dla osób hodujących ryby, ale też żółwie. Sprzęt montuje się wewnątrz zbiornika i nie zajmuje to dużo czasu. W komplecie są mocne przyssawki, które pozwalają na łatwe zamocowanie urządzenia w wybranym miejscu. Wydajność modelu wynosi 750 l/h.

Cechami wyróżniającymi filtr są energooszczędność oraz cicha praca. Ciekawe jest to, że możemy go ustawić pionowo, jak i poziomo, nie wpływa to na efektywność jego działania. Kierunek wypływu wody jest regulowany w zakresie 90 stopni. Możemy też zmieniać wydajność urządzenia.

Dla większości kupujących bardzo ważne jest, że sprzęt nie wpływa negatywnie na wygląd akwarium. Ponieważ można go zamontować w dowolnej pozycji, bez trudu go zamaskujemy, np. dzięki roślinom. Warto dodać, że przedstawiony filtr do akwarium o pojemności 300 l ma ceramiczną oś wirnika, która zwiększa jego odporność na awarie.

 

 

 

 

Filtr zewnętrzny do akwarium 112l

 

8. Filtr kaskadowy Aqua Clear 30 do 76-113l

 

Filtr kaskadowy Aqua Clear 30 do 76-113l został wyposażony w trzy wkłady filtracyjne: ceramiczny, węglowy oraz gąbkowy. Skutecznie neutralizuje on pływające w wodzie zanieczyszczenia. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 567 l/h. Nadaje się ono do zbiorników zakrytych, ale też odkrytych.

Prezentowany model to filtr zewnętrzny do akwarium o wielkości 112 l. Mimo że jest on wydajny, nie przyczynia się do zwiększonego ruchu wody w zbiorniku. Sprzęt może efektywnie działać nawet przez kilka lat, nie wymaga wymiany turbiny. Musimy pamiętać głównie o regularnym czyszczeniu wkładów, co nie powinno być uciążliwe.

Bezawaryjność, cicha praca i solidne wykonanie to najczęściej wymieniane przez konsumentów zalety urządzenia. Na jego zakup decydują się m.in. posiadacze akwariów holenderskich, czyli takich z dużą ilością roślin ozdobnych oraz drobnymi rybami.

 

 

 

 

Filtr do akwarium 30l

 

9. Filtr Wewnętrzny do Akwarium 30L 200l/h Sunsun HJ-111B

 

Sunsun HJ-111B to polecany przez kupujących filtr wewnętrzny do akwarium o pojemności 30 l. Urządzenie zapewnia przepływ wody na poziomie 200 l/h. Sprzęt wyróżnia niski poziom zużycia energii wynoszący ok. 2 W. Filtr jest sprzedawany w zestawie z wkładem gąbkowym, dyfuzorem do napowietrzania, deszczownicą, silikonowym wężykiem i uchwytem z przyssawkami.

Prezentowany model oferuje dwa rodzaje napowietrzania. Deszczownia skutecznie natlenia wodę i sprawia, że na jej powierzchni nie pojawiają się bakterie. Dyfuzor z kolei ma regulację przepływu powietrza. Filtr można zamontować w pionie lub w poziomie, w zależności od tego, jakie mamy akwarium. 

Według konsumentów jedną z najważniejszych zalet sprzętu jest atrakcyjny stosunek ceny do jakości wykonania. Urządzenie jest jednym z najtańszych na rynku. Filtr jest łatwy w montażu i nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy.

 

 

 

 

10. Aquael Filtr Fan Mini Plus do akw 30-60l

 

3-aquael-filtr-wewnetrzny-fanAquael Fan-Mini Plus, to również jeden z tańszych filtrów wewnętrznych. Tu plastikowy pojemnik ochronny zatrzymuje grubsze zanieczyszczenia, a pozostałe są odfiltrowywane przez gąbkę umieszczoną na perforowanym trzpieniu. Jest to urządzenie o mocy 4,2 W, a jego wydajność to 260 litrów wody na godzinę, w związku z tym jest przystosowany do akwariów o pojemności od 30 do 60 litrów.

Filtr ma również regulację kierunku wylotu filtrowanej wody w zakresie 180 stopni. Jak podaje producent, jest to filtr trwały i wydajny. Także zużywa małą ilość energii do swojej pracy, oraz jest cichy w eksploatacji. W skład kupowanego zestawu wchodzi ramka z przyssawkami do zamontowania na ścianie akwarium, plastikowy pojemnik, oraz gąbka o odpowiedniej gęstości, spełniająca potrzebne parametry do filtrowania zanieczyszczeń.

Opinie o filtrach do akwarium Aquael Fan-Mini Plus, jakie pozostawiają użytkownicy mówią przede wszystkim, że jest to urządzenie solidnie wykonane i łatwe do czyszczenia. Osoby używające tego modelu uważają, że jest on godny polecenia.

Produkt Aquael Fan-Mini Plus służy do montażu wewnątrz zbiornika. To dobry filtr do akwarium do 50 zł, który zapewnia filtrację mechaniczną i biologiczną. Jest on przeznaczony do zbiorników o pojemności od 30 l do 60 l.

 

Zalety

Wydajna filtracja przez długi czas: Prezentowany produkt został wyposażony w plastikowy pojemnik ochronny. Skutecznie zatrzymuje on nawet grube i duże zanieczyszczenia, a więc woda w akwarium może pozostać czysta bardzo długo.

Możliwość łatwej regulacji: Filtr posiada specjalną kopułkę z pokrętłem, którą można umieścić nad powierzchnią wody. Takie rozwiązanie umożliwia szybką regulację bez potrzeby moczenia rąk i zakłócania spokoju ryb.

Duża regulacja kierunku wylotu wody: Kierunek wylotu wody można regulować w zakresie do 75 st., co zwiększa komfort użytkowania.

Funkcjonalność: Ponieważ komora wirnika filtra jest bardzo szczelna, zapewnia to bardzo cichą pracę produktu, a jednocześnie wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii.

 

Wady

Brak deszczowni w zestawie: W komplecie nie ma deszczowni, co generuje dodatkowe koszty w przypadku konieczności jej zamontowania w akwarium.

 

 

 

 

11. Filtry akwariowe Kaskadowe Aquael Versamax FZN-2

 

Filtr do akwarium Aquael Versamax FZN-2 z pewnością zadowoli osoby, które tego typu produktom stawiają wysokie wymagania. Został on wykonany z wysokiej jakości materiałów, dlatego jego niezawodnym działaniem można cieszyć się przez bardzo długi czas. Co więcej, produkt nie zajmuje w zbiorniku zbyt wiele miejsca, dlatego ryby mają dużo przestrzeni do pływania.

Prezentowany model zapewnia intensywną filtrację, która jest niezbędna do tego, by zapewnić hodowanym rybom optymalne warunki do życia. Na konstrukcję filtra składa się pokrywa, zespół przelewowy oraz pojemnik na media filtracyjne z gąbkowym wkładem. Powyższy produkt należy umieścić na ścianie akwarium w taki sposób, aby rurka zasysająca znalazła się wewnątrz zbiornika, a korpus pompki na zewnątrz.

Uruchomienie filtra jest niezwykle proste, gdyż wystarczy napełnić go wodą, a później włożyć wtyczkę przewodu przyłączeniowego do gniazdka. Produkt zamontowany w prawidłowy sposób szybko wyssie powietrze z układu ssącego i zacznie filtrować wodę. Oznacza to, iż od razu po zakupie i montażu można się przekonać o efektywności działania prezentowanego modelu.

Zewnętrzny filtr Aquael Versamax FZN-2 służy do oczyszczania wody w zbiornikach o pojemności od 50 l do 300 l. Zapewnia on nie tylko wydajną filtrację mechaniczną, ale też filtrację biologiczną.

 

Zalety

Duża pojemność filtracyjna: Ze względu na pojemność filtracyjną, powyższy produkt można bez obaw zamontować nawet w bardzo dużych akwariach, bez obaw o niezadowalającą wydajność pracy.

Szczelność: Pojemnik filtra składa się tylko z jednego elementu, dlatego też jest bardzo szczelny i niemożliwe jest przeciekanie wody.

Łatwość wymiany filtracyjnych wkładów: W przypadku modelu Aquael Versamax FZN-2 filtracyjne wkłady zostały umieszczone w specjalnych koszykach. Są one łatwo dostępne, dlatego ich wymiana nie jest kłopotliwa.

Wydajna filtracja biologiczna: Wkłady gąbkowe produktu zostały wykonane ze specjalnego materiału pozbawionego fenolu. To stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, które usuwają z akwarium zanieczyszczenia organiczne.

 

Wady

Wygląd: Z opinii konsumentów można wywnioskować, iż jedną z wad prezentowanego filtra jest jego niezbyt estetyczny wygląd. Ze względu na to, że to model zewnętrzny, niepotrzebnie zwraca na siebie uwagę.

 

 

 

 

12. Tetra Filtr External EX 800 Plus

 

Zewnętrzny filtr Tetra External EX 800 Plus nadaje się do użytku w akwarium o pojemności od 100 l do 300 l. Maksymalna wydajność pompy to 790 l/h. Produkt ma wymiary: 42 cm x 22 cm x 21 cm (bez końcówki węży).

Za sprawą prezentowanego modelu możemy zapewnić rybom krystalicznie czystą wodę. Uruchomienie filtra po montażu nie jest kłopotliwe, ponieważ wyposażono go w funkcję samoczynnego zalewania. Sprzęt łatwo się czyści, również wymiana wkładów filtrujących nie powinna nam sprawić problemu. Produkt nie wpływa negatywnie na wygląd akwarium.

Filtr cicho pracuje, a w dodatku został uszczelniony, aby nie przeciekał. Ma on 5 różnych wkładów filtracyjnych, w tym m.in. tradycyjną piankę i biologiczne kulki. To daje nam gwarancję, że woda w akwarium jest czysta i stworzyliśmy rybkom odpowiednie warunki do życia. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną, więc jest wyjątkowo praktyczny.

Tetra External EX 800 Plus to sprzęt, którego maksymalna wydajność wynosi 790 l/h. To filtr zewnętrzny o wymiarach: 42 cm x 22 cm x 21 cm.

 

Zalety

Nie hałasuje: Nie trzeba się obawiać o to, że hałas generowany przez sprzęt będzie nam przeszkadzał. Filtr pracuje na tyle cicho, że z pewnością szybko przestaniemy zwracać na niego uwagę.

Dobrze oczyszcza wodę: Model jest wyposażony w 5 różnych wkładów filtrujących: ceramiczne pierścienie, biologiczne kulki, tradycyjną piankę, węglowy materiał i włókninę. Sprzęt zapewnia filtrację mechaniczną, chemiczną oraz biologiczną.

 

Wady

Mało wytrzymała obudowa: Obudowa filtra została wykonana ze słabej jakości plastiku, co zwiększa jej podatność na uszkodzenia mechaniczne. Musimy zachować ostrożność podczas montażu sprzętu i wymiany wkładów filtrujących.

Słaby przepływ wody: Po zamocowaniu i włączeniu filtra nierzadko okazuje się, że przepływ wody jest zbyt słaby. W takiej sytuacji należy dokładnie przeczyścić wszystkie elementy budowy sprzętu, zajmuje to dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki filtr do akwarium kupić?

 

Filtr jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia akwarium. To niewielki sprzęt, który odpowiada zarówno za oczyszczanie wody, jak również jej napowietrzanie. Często akwaryści, zwłaszcza początkujący, mają wątpliwości, który model wybrać, aby skutecznie działał, nie pobierał dużo prądu, a przy tym był bezawaryjny. Przygotowaliśmy poradnik, który może ułatwić podjęcie tej decyzji.

Jaki filtr do akwarium wybrać?

Standardowo filtry do akwarium dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne, a więc różnią się przede wszystkim sposobem montażu. Sprzęty należące do pierwszej wymienionej grupy umieszcza się w zbiorniku, zwykle są mocowane do ścianki, choć czasami można je umieścić także na dnie. Do zalet urządzeń wewnętrznych zalicza się głównie: energooszczędność, łatwy montaż oraz niską cenę. Jednak ich czyszczenie nie dla wszystkich akwarystów jest tak samo wygodne, a jeśli wybierzemy za duży model, ograniczy rybom wolną przestrzeń w zbiorniku. Filtr wewnętrzny zapewnia filtrację chemiczną, mechaniczną oraz biologiczną.

Wśród sprzętów zewnętrznych, czyli takich mocowanych na zewnątrz zbiornika, wyróżnia się modele kubełkowe i kaskadowe. Te pierwsze są wydajne i łatwe w czyszczeniu, ale pobierają stosunkowo dużo energii i kosztują więcej niż filtry wewnętrzne. Sprzęty kaskadowe zwykle umieszcza się na tylnej lub bocznej ściance akwarium. Są tańsze niż modele kubełkowe, nie pobierają dużo prądu, a ich konserwacja także nie jest kłopotliwa. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie zbiorniki są przystosowane do montażu filtra kaskadowego, poza tym wiele takich urządzeń generuje stosunkowo duży hałas.

 

Pojemność akwarium

Dobierając odpowiedni filtr, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność akwarium. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że sprzęt efektywnie oczyszcza i napowietrza wodę, a ryby mają odpowiednie warunki do życia. Producenci umieszczają na opakowaniu informację, do jak dużego zbiornika jest przeznaczony dany sprzęt, więc nie powinniśmy mieć problemu z określeniem, jaki jest najlepszy filtr do akwarium, które znajduje się w naszym domu.

 

Wydajność

Jak sprawdzić, czy działanie wybranego urządzenia okaże się dostatecznie efektywne? Musimy znaleźć informację na temat jego wydajności. Przyjmuje się, że dobry filtr może w ciągu godziny przepompować całą wodę w akwarium przynajmniej raz. Optymalna wydajność sprzętu do zbiornika o pojemności 25 l to ok. 90 l/h, a dla takiego o pojemności ponad 110 l – 402 l/h. Coraz częściej na rynku pojawiają się filtry, które dają możliwość samodzielnej regulacji ich wydajności w określonym zakresie. To duże ułatwienie, ponieważ w razie potrzeby możemy zmniejszyć skuteczność filtracji i napowietrzania, aby uniknąć nadmiernego ruchu tafli wody (co mogłoby przeszkadzać rybom).

 

Moc turbiny

Wewnętrzne filtry są wyposażone w turbinę, której moc zwykle wynosi nie więcej niż 10 W. Musimy dobrać taki sprzęt, który będzie efektywnie działać, a jednocześnie nie okaże się zbyt hałaśliwy. Model z mocniejszą turbiną może pobierać więcej energii elektrycznej, co także trzeba mieć na uwadze, robiąc zakupy.

 

Wymiary

To, jak duże jest urządzenie filtrujące, odgrywa istotną rolę. Na tę kwestię powinny szczególną uwagę zwrócić osoby, które szukają modelu wewnętrznego. Nie może on być za duży, bo będzie przeszkadzał rybom, może też negatywnie wpłynąć na wygląd zbiornika. Niemniej jednak filtr zewnętrzny także nie powinien być zbyt duży, gdyż trudno będzie nam go odpowiednio zamaskować.

Dodatkowe funkcje

Podstawową funkcją filtra do akwarium jest oczyszczanie wody z różnych zanieczyszczeń. Jest wiele modeli, które mogą dodatkowo zapobiegać rozwojowi pierwotniaków i glonów, a jest to możliwe za sprawą wbudowanej lampy LED UV. Są też sprzęty ze specjalnym prefiltrem, dzięki któremu częste czyszczenie biologicznych wkładów nie jest konieczne. Doświadczeni akwaryści uważają, że najlepszy filtr do akwarium pozwala na dostosowanie sposobu jego działania do indywidualnych potrzeb. Z tego względu większość urządzeń daje możliwość samodzielnej regulacji nie tylko wydajności, ale i kierunku wypływu strumienia wody.

 

Łatwe czyszczenie

Żeby filtr skutecznie działał i nie był podatny na awarie, należy go regularnie czyścić. Czynność ta nie powinna być zbyt kłopotliwa, inaczej szybko zaczniemy żałować zakupu. Na szczęście zwykle czyszczenie wszystkich wkładów filtracyjnych nie zajmuje dużo czasu i można je bez trudu wyjąć z obudowy.

 

Hałaśliwość

Ponieważ filtr akwariowy pracuje nieprzerwanie przez cały czas, 24 godziny na dobę, nie może igenerować dużego hałasu. Głośne dźwięki wydawane przez sprzęt szybko staną się irytujące, zwłaszcza gdy akwarium stoi w pokoju dziecka lub sypialni. Wielu producentów stosuje rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie hałaśliwości filtrów. Może to być np. uszczelniona komora wirnika czy wykorzystanie ceramicznej osi.

 

Filtry do akwarium w dobrych cenach

Zakup filtra do akwarium często nie wiąże się z dużym wydatkiem, bo w sklepach jest wiele modeli kosztujących mniej niż 100 zł. Oczywiście są też sprzęty, za które musimy zapłacić kilkaset złotych. Dużo zależy od tego, w jaki sposób montuje się urządzenie, ale nie tylko. Inne czynniki mające wpływ na cenę filtra akwariowego to: marka, wydajność i sposób filtracji.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić filtr biologiczny do akwarium?

Biologiczny filtr do akwarium możemy zrobić sami. W tym celu musimy przygotować: plastikową butelkę o pojemności 0,5 l, kawałek styropianu, wypełniacze (gąbkę i Sintepon), ceramiczne pierścienie, węgiel drzewny oraz stary filtr lub pompę. Pierwszym krokiem jest zrobienie 5 otworów w dnie butelki. Następnie musimy włożyć do środka warstwę wypełniaczy, ceramicznych pierścieni i węgla drzewnego, może nam się przydać przy tym lejek. Do szyjki butelki trzeba włożyć rurkę wylotową ze starego filtra, a jeśli ma małą średnicę, możemy całość uszczelnić za pomocą akwariowego silikonu, ewentualnie gąbki. W ten sposób zyskujemy skutecznie działający filtr biologiczny, który będzie wspomagał zachodzące w zbiorniku przemiany biochemiczne.

P2: Ile kosztuje filtr do akwarium?

Często osoby zastanawiające się nad założeniem własnego akwarium obawia się, że będzie to bardzo duży wydatek. Większości z nich wydaje się, że drogie są w szczególności filtry, które są niezbędne do tego, aby woda była czysta i dostatecznie napowietrzona. Za wydajny i bezawaryjny sprzęt zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena jest uzależniona od kilku różnych czynników, a do nich zalicza się: marka, sposoby filtracji wody, wydajność oraz moc turbiny. Znaczenie ma też to, do jak dużych akwariów jest przeznaczony dany model i jak należy do zamontować (wewnątrz czy na zewnątrz zbiornika).

 

P3: Jak założyć filtr do akwarium?

Bardzo często montaż filtra w akwarium zajmuje nie więcej niż kilka minut. Dotyczy to w szczególności modeli wewnętrznych, czyli takich umieszczanych w środku zbiornika. Tego typu sprzęt trzeba przymocować do szyby, przeważnie służą do tego przyssawki. Najczęściej filtr montuje się w pozycji pionowej, ale są też takie, które można ułożyć na dnie akwarium, w pozycji poziomej. Urządzenia zewnętrzne mocuje się w nieco inny sposób. Te o budowie kaskadowej zawiesza się na jednej ze ścianek zbiornika, tak aby przez rurki mogła być pobierana woda do filtracji. Filtry kubełkowe zazwyczaj ustawia się na szafce przy akwarium, a rurki montuje się na ściance, np. przy użyciu przyssawek.

 

P4: Jak czyścić filtr akwariowy?

Systematyczne czyszczenie filtra akwariowego jest konieczne, aby niezawodnie działał i nie zepsuł się. Zanim usuniemy nagromadzone w nim zanieczyszczenia, musimy odłączyć go od prądu. Warto przygotować miskę, do której przełożymy elementy budowy sprzętu, nie brudząc przy tym akwariowej szafki. Po wyjęciu filtra należy go otworzyć i dokładnie wypłukać wnętrze, bez używania detergentów (płynu do naczyń czy mydła). Do czyszczenia niewielkich części możemy wykorzystać specjalną szczotkę, którą znajdziemy w większości sklepów zoologicznych. Potem musimy wypłukać lub wymienić wkłady filtracyjne, do tego należy używać wody z akwarium, a nie z kranu. Pozwala to na zachowanie pożytecznych bakterii. Ostatni krok to staranne wyczyszczenie pompy.

P5: Jak rozebrać filtr akwariowy?

Aby dokładnie wyczyścić wewnętrzne elementy budowy filtra, najpierw trzeba zyskać do nich dostęp, a więc rozebrać sprzęt. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, ale należy zachować ostrożność i być cierpliwym. Zwykle konieczne jest zdjęcie górnej części obudowy, a także wyjęcie wkładów filtracyjnych. Potem możemy wyjąć wirnik, uważając przy tym, aby nie zniszczyć zawiasów ani innego elementu. Rozkręcenie filtra do akwarium przeważnie nie wymaga użycia dużej siły, a dokładne instrukcje, jak to zrobić, powinny znajdować się w dołączonej do niego instrukcji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ