Jak wyczyścić żwir w akwarium bez odmulacza?

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Regularne czyszczenie akwarium jest obowiązkiem każdego hodowcy. Jeśli woda w zbiorniku zacznie mętnieć, a osadzające się na dnie zabrudzenia nie będą regularnie usuwane, istnieje duże niebezpieczeństwo, że ryby przestaną odpowiednio się rozwijać i pojawią się u nich różnego rodzaju choroby. Z tego też względu warto dowiedzieć się, jak odpowiednio pielęgnować akwarium. Jak wyczyścić żwir, jeśli jeszcze nie kupiliśmy odmulacza? Czy jest to w ogóle możliwe?

 

Jak często czyścić akwarium?

Częstotliwość czyszczenia akwarium zależy od jego wielkości, a także znajdujących się w środku rybek. Zwykle prace tego typu należy wykonywać co około 2 tygodnie. Może się jednak zdarzyć, że wystarczy czyścić zbiornik nieco rzadziej, albo odwrotnie, częściej niż zostało to przyjęte w ogólnych zaleceniach. Początkującym akwarystom może się wydawać, że to pielęgnacja dużego akwarium jest bardziej czasochłonna, jednak nie jest to zasadą. W większym zbiorniku można zasadzić zdecydowanie więcej roślin i tym samym zapewnić tam zbliżone do naturalnych warunki do życia. To z kolei sprawia, że akwarium wolniej się zanieczyszcza. Warto zapisywać, kiedy ostatnio czyściliśmy akwarium i starać się planować następne prace. Niezbędna jest też obserwacja tego, jak wygląda zbiornik i jak zachowują się pływające w środku ryby. 

Usuwanie zabrudzeń z dna – proste sposoby

Najwięcej zabrudzeń osadza się na dnie, dlatego też trzeba zwrócić szczególną uwagę na to miejsce. W jaki sposób oczyścić żwirek bez użycia odmulacza? Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się zabrudzeń, a nie mamy tego sprzętu, najlepiej wyciągnąć wszystkie elementy ze zbiornika. Takie czyszczenie jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonne. Trzeba pamiętać o tym, aby przełożyć rybki w bezpieczne miejsce, co może być trudne, jeśli mamy ich dużo. Takie działania wiążą się też z dodatkowym stresem dla naszej ławicy. Osoby, które nie mają odmulacza, po przełożeniu rybek do innego zbiornika, powinny wylać wodę z akwarium i wyczyścić wszystkie znajdujące się w nim elementy, w tym żwirek, budowle i roślinki. Pamiętajmy jednak, że wlanie całkiem nowej wody do zbiornika nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, bo wtedy naturalne środowisko, które zdążyło się w nim rozwinąć, jest niszczone. Dlatego też zdecydowanie lepszym sposobem na efektywne czyszczenie dna i całej zbiornika jest używanie odmulacza. Jego zakup nie jest dużą inwestycją, a korzyści z niej płynące są znaczące.

Czy warto kupić odmulacz do akwarium?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje ryby miały jak najlepsze warunki do życia, jesteśmy pewni, że nie trzeba będzie długo namawiać Cię do zakupu odmulacza do akwarium. Każdy doświadczony akwarysta zgodzi się z tym, że jest to jedno z niezbędnych urządzeń pozwalających na szybką i efektywną pielęgnację zbiornika. Za jego pomocą można łatwo przeprowadzić zabieg odmulania, czyli pozbyć się zalegających na dnie zabrudzeń. Dodatkowo odmulacz pozwala usunąć resztki pokarmu, a także oczyścić wodę z odchodów zwierząt akwariowych. Dlaczego usuwanie mułu jest tak ważne? Bez wątpienia sprawia on, że zbiornik nie prezentuje się zbyt dobrze, niemniej jednak nie liczy się tylko wygląd akwarium, ale przede wszystkim to, jakie reakcje zachodzą w środku. Jeśli w zbiorniku jest dużo mułu, wydziela on szkodliwe związki azotu, które mogą powodować poważne problemy, a dokładniej wpływać negatywnie na zdrowie ryb. 

Co zrobić, aby rzadziej czyścić akwarium?

Część osób zastanawia się nad tym, co robić, aby móc rzadziej czyścić akwarium. Warto wprowadzić w życie kilka reguł, które z pewnością przyniosą satysfakcjonujące efekty. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby używać wysokowydajnego filtra do wody. W miarę możliwości powinien być on zamontowany jak najbliżej dna, wtedy będzie mógł zasysać opadające tam zanieczyszczenia. Ważne jest również to, aby nie przekarmiać ryb. Jeśli do zbiornika będzie trafiało zbyt dużo jedzenia, woda szybciej zacznie mętnieć. Jeśli jesteśmy dopiero na początku swojej drogi związanej z hodowlą ryb i nie do końca wiemy, ile pokarmu one potrzebują, powinniśmy obserwować, czy szybko on znika, czy może jednak opada na dno. Na tej podstawie będziemy mogli stosunkowo łatwo określić dzienną dawkę jedzenia. Niektórzy akwaryści polecają też, aby zainteresować się uprawą roślin akwariowych. Jeśli będą one dostosowane do warunków panujących w zbiorniku, zauważymy, że woda dłużej pozostaje czysta. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że hodowanie ryb wymaga od nas cierpliwości i odpowiedniej organizacji. Na rynku są jednak dostępne akcesoria, które znacznie ułatwiają zachowanie odpowiednich warunków w zbiorniku i jego skuteczną pielęgnację. Chcąc zadbać o czystość dna, warto regularnie używać odmulacza. W sklepach są dostępne różne rodzaje tego sprzętu, a ich cena nie jest wygórowana.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ