Ostatnio aktualizowane: 26.07.21

 

Psy rasy parson russell terrier są bardzo wesołe i energiczne, a jednocześnie niewielkie. Uwielbiają one chodzić na spacery, mogą uprawiać sporty, wyróżniają się też inteligencją. Czy czworonogi należące do rasy parson russell terrier są dobrym wyborem dla każdego, zwłaszcza rodzin z dziećmi? Sprawdziliśmy to.

 

Historia rasy parson russell terrier

Rasa parson russell terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a jej historia rozpoczęła się za sprawą pastora Jacka Russella. Mężczyzna lubił brać udział w polowaniach na lisy i chciał wyhodować czworonogi, które byłyby niewielkie, a do tego bardzo wytrzymałe i sprawne. Mogłyby one wejść za lisem do każdego zakamarka i jednocześnie przemierzyć bardzo duży dystans (wówczas można byłoby zrezygnować z dowożenia psów bezpośrednio na miejsce polowania). Brytyjski Kennel Club opracował wzorzec rasy, która początkowo nazywała się jack russell terrier, a potem parson jack russell terrier. Jednak problemem, zwłaszcza na wystawach, było to, że wśród przedstawicieli tej rasy były psy zarówno krótkonożne, jak i wysokonożne. Rozwiązano go, kiedy czworonogi trafiły do Australii i w 1972 roku powstał tam klub rasy. Wówczas konsekwentnie rozdzielano psy krótkonożne od wysokonożnych, a w 2001 roku zatwierdzono ostateczny wzorzec. To był moment, kiedy oficjalnie dokonano podziału rasy na:

Parson russell terrier – psy są cięższe i wyższe, ich sylwetka jest bardziej kwadratowa (według Brytyjczyków to właśnie jest ich rasa).

Jack russell terrier – psy są lżejsze i niższe, co prawda także mają brytyjskie pochodzenie, ale to Australijczycy zajęli się opracowaniem tego wzorca.

Parson russell terrier, a jack russell terrier – główne różnice

Rasy parson russell terrier i jack russell terrier mają kilka wspólnych cech, to przede wszystkim: Umaszczenie, kształt uszu (razem ze zwisającymi końcówkami), długa i mocna szyja, temperament. Jednak między nimi są też istotne różnice, o których należy pamiętać. Wzorzec parson russell terrier mówi o kwadratowej sylwetce, podczas gdy w przypadku psów jack russell terrier jest ona bardziej zbliżona do prostokąta. Poza tym czworonogi należące do rasy parson russell terrier są nieco większe, mają dłuższe przednie kończyny i wciąż chętnie wykorzystuje się podczas polowań. Psy jack russell terrier obecnie traktuje się głównie jako członków rodziny.

 

Jak wygląda pies parson russell terrier?

Wysokość czworonogów rasy parson russell terrier to 36 cm lub 33 cm, w zależności od płci (odpowiednio samce i samice). Dominującym kolorem w umaszczeniu tych zwierząt jest biały, czasami można zauważyć czarne, płowe lub cytrynowe łatki. Czaszka jest płaska i stopniowo zwęża się w kierunku oczu, nos jest czarny, a oczy ciemne i głęboko osadzone. Uszy parson russell terrierów nie są duże, mają kształt litery ‘V’ i opadają do przodu, linia ich załamania nie może znajdować się wyżej niż wierzch czaszki. Ogon powinien być na tyle długi, aby możliwe było chwycenie go w dłoń, jest on prosty i wyraźnie się unosi, kiedy zwierzę się porusza. Należy pamiętać, że są dwie podstawowe odmiany tej rasy, wyróżnione na podstawie rodzaju włosa: Parson russell terrier szorstkowłosy i krótkowłosy. Jest także odmiana tzw. złamana, to typ pośredni między sierścią gładką, a szorstką.

Parson russell terrier – charakter

Pies parson russell terrier jest niewielki, a jednocześnie bardzo energiczny, towarzyski oraz radosny. Nie lubi on siedzieć na kanapie, uwielbia wychodzić na spacery i bawić się. Przedstawiciele tej rasy przywiązują się nie tylko do właściciela, ale wszystkich członków rodziny, dla każdego są bardzo czułe. Jednak nie są to psy polecane dla rodzin z małymi dziećmi, głównie ze względu na to, że są za bardzo pobudliwe.

Pies parson russell terrier potrzebuje ruchu, a także konsekwentnego szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Nie można go rozpieszczać, bo ze względu na swoją inteligencję szybko zacznie to wykorzystywać przeciwko swojemu właścicielowi. Co prawda parson russell terriery nie mają bardzo trudnego charakteru, ale trzeba wiedzieć, jak odpowiednio je podejść. Krzyk nie jest wskazany, bo sprawi, że zwierzę zacznie się bronić (nie toleruje traktowania w niedelikatny sposób). Ustalenie właściwej relacji między psem a właścicielem sprawi, że szkolenie będzie skuteczne i uda nam się zapanować nad energicznym czworonogiem.

Parson russell terrier to zwierzę dobrze nadające się do psich sportów, w tym frisbee czy agility. Kiedy pupil robi postępy, warto nagrodzić go jego ulubionym smakołykiem lub chwilą zabawy. Co ciekawe, pies może bez przeszkód towarzyszyć nam podczas jazdy na rowerze, biegania czy pływania. Trzeba pamiętać, że kiedy parson russell terrier się nudzi, wykazuje tendencję do agresji oraz niszczenia znajdujących się w pobliżu przedmiotów. Brak konsekwencji w jego wychowaniu może spowodować, że będzie nieposłuszny wobec całej rodziny. Pupil może nawet stać się zagrożeniem zarówno dla osób, jak i innych zwierząt przebywających w jego otoczeniu.

 

Pielęgnacja psów parson russell terrier

Każdy właściciel parson russell terriera musi pamiętać o tym, żeby regularnie kontrolować oczy, uszy, pazury i zęby swojego pupila. Jeśli jest to zwierzę szorstkowłose, należy co kilka miesięcy przycinać sierść. Można robić to samodzielnie lub zabierać czworonoga do salonu groomerskiego, gdzie o jego pielęgnację zadbają specjaliści. Odmiana szorstkowłosa nie wymaga częstego czesania, ale krótkowłosa już tak. Niekiedy trzeba to robić nawet codziennie, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy linienie psów jest wzmożone.

Jak często trzeba kąpać parson russell terriery? Zwykle robi się to w sytuacji, gdy pojawi się taka potrzeba, np. gdy pupil wróci zabrudzony ze spaceru. Psy tej rasy uwielbiają biegać i kopać dziury, dlatego należy sprawdzać też, czy na ich ciele nie znajdują się pasożyty, w szczególności kleszcze. Aby być przygotowanym na każdą okoliczność, warto kupić GPS dla psa i przypiąć go do obroży pupila. Kiedy zwierzę postanowi np. pobiegać w samotności, będziemy mogli szybko je namierzyć. GPS to bardzo przydatny sprzęt, gdyż parson russell terriery są uznawane za mistrzów ucieczek i nawet bardzo wysoki płot nie jest dla nich wyzwaniem (mogą szybko wykonać podkop). Nie mają one specjalnych wymagań żywieniowych, więc najbardziej istotne jest to, aby podawana im karma była dobrej jakości.

Ile żyje parson russell terrier?

Rasa parson russell terrier jest uznawana za stosunkowo wytrzymałą i odporną. Długość życia jej przedstawicieli to średnio 14 lat. Czworonogi dobrze znoszą upały, jednak należy zapewnić im chłodne miejsce do odpoczynku i stały dostęp do świeżej wody. Ponieważ są one energiczne, zimą zwykle nie muszą nosić ubranek, aby nie odczuwały mrozu (niemniej jednak nie mogą mieszkać na zewnątrz). Parson russell terriery nie chorują często, a ich najczęstsze problemy zdrowotne to głównie:

zwichnięcia rzepki,

głuchota (u całkowicie białych czworonogów),

choroby oczu (jaskra, zwichnięcie soczewki, zaćma),

ichtioza, inaczej rybia łuska.

 

Parson russell terrier – opinie

Psy rasy parson russell terrier są odpowiednie zarówno dla osób mało aktywnych, jak i tych bez doświadczenia w wychowywaniu czworonogów. Co prawda nie są one polecane także rodzinom z bardzo małymi dziećmi, jednak z pociechami w wieku szkolnym mogą szybko się zaprzyjaźnić. Decydując się na parson russell terriera, trzeba uzbroić się w cierpliwość i zachować konsekwencję podczas treningów. Uważa się, że nie jest to pies, który będzie dobrze czuł się w mieszkaniu w bloku. Wynika to z tego, że trzeba mu zapewnić rozległy teren do biegania i tak zaplanować dzień, aby się nie nudził. Mimo że czworonogi tej rasy są przyjaźnie nastawione do ludzi, w stosunku do mniejszych zwierząt mogą wykazywać instynkt łowiecki. Nie powinny one mieszkać razem z kotami, jak i z gryzoniami. Z uwagi na swój zadziorny charakter parson russell terriery mogą wdawać się w bójki z innymi psami. Nie powinny być na siłę przekonywane do przyjaźni z pozostałymi czworonogami, bo prawdopodobnie i tak nigdy się to nie uda. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to zwierzęta wychodzące na krótkie, 10 – 15 minutowe spacery. Muszą one pokonywać znacznie większy dystans, nawet kilka kilometrów, a przy tym rozładować nadmiar energii. Z tego powodu nie są to odpowiednie czworonogi również dla seniorów, którzy chcą znaleźć wiernego towarzysza do wypoczynku na kanapie.

Parson russell terrier – cena i hodowla

Za szczeniaka parson russell terrier zapłacimy od 2000 do 4000 zł. Zależy to od kilku różnych czynników, m.in. tego, w jakim stopniu zwierzę wpasowuje się we wzorzec rasy. Pod uwagę bierze się również przodków czworonoga (czy wśród nich był wybitny przedstawiciel) i ewentualne osiągnięcia rodziców na wystawach. W kwestii ceny rolę odgrywa też renoma hodowli. Jeżeli zdecydujemy się na psa rasy parson russell terrier, musimy dobrze przemyśleć, gdzie go kupimy. Musi to być sprawdzona hodowla, której właściciel dba o szczepienia i stan zdrowia zwierząt, a dodatkowo kontroluje ich rozmnażanie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ