Opinie o owczarku niemieckim długowłosym

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Owczarek długowłosy to marzenie niejednego miłośnika psów. Choć popularne od dawna jest hasło ‘nie kupuj, adoptuj’, nie każdy decyduje się na wzięcie zwierzęcia ze schroniska. Niektórzy wiedzą dokładnie, jaka rasa ich interesuje i czego oczekują od swojego pupila. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany długowłosymi owczarkami niemieckimi i chcesz upewnić się, że ta rasa jest dla Ciebie, nasz artykuł będzie pomocny. Zebraliśmy w nim wszystkie ważne informacje.

 

Historia rasy

Niektóre osoby wpisują w wyszukiwarkę frazę ‘owczarek niemiecki długowłosy szczeniaki’, szukając miejsca, w którym mogą zakupić zwierzaka i szybko się na to decydują. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pies, czy to rasowy czy nie, to ogromna odpowiedzialność. Przed decyzją o zakupie zwierzęcia należy dokładnie poznać interesującą nas rasę, aby wiedzieć, czego można się spodziewać. Zaczynamy od przedstawienia historii długowłosych owczarków niemieckich. Te po raz pierwszy pojawiły się w XIX wieku na terenie Niemiec. Dokładnie miało to miejsce w mieście Karlsruhe położonym w południowo-zachodniej części kraju. Kapitan Max von Stephanitz i inni podjęli się stworzenia psów, które miały być odpowiednie do pracy w policji i wojsku. W tym celu krzyżowane były różne psy pasterskie i gospodarskie z takich terenów jak: Bawaria, Wirtembergia i Turyngia. Pierwszy raz niemieckie owczarki długowłose zostały pokazane w 1882 roku w Hanowerze. Kapitan Max von Stephanitz założył też specjalny klub o nazwie Towarzystwo Owczarka Niemieckiego. Pierwszy zarejestrowany owczarek niemiecki wabił się Horan. W Stanach Zjednoczonych ta rasa pojawiła się na początku XX wieku. W 1908 roku została ona uznana przez American Kennel Club (AKC).

Obecnie długowłose owczarki niemieckie są popularne w różnych rejonach świata, także w Polsce. Wiele osób wybiera psy tej rasy, ponieważ podoba im się ich charakter, przywiązanie i inteligencja. Bardzo często owczarki niemieckie wykorzystywane są jako psy ratownicze i poszukiwawcze. Często wspomagają one pracę policji i służby granicznej, wykorzystując zmysł węchu. Zwierzęta te są też świetnymi towarzyszami.

Owczarek niemiecki długowłosy – waga, umaszczenie

Na grupach skupiających miłośników rasy często pojawia się pytanie dotyczące tego, ile waży owczarek niemiecki długowłosy. Kwestia ta jest różna w zależności od płci. Około 30 kg do 45 kg waży samiec, dorosły owczarek niemiecki długowłosy. Suka jest lżejsza, jej waga przeciętnie mieści się w zakresie od 22 kg do 32 kg. 

Psy tej rasy mogą mieć jedno z dwóch umaszczeń. Najbardziej popularne są psy z podpalanym futrem, niemniej jednak owczarek niemiecki długowłosy czarny również jest chętnie wybierany. Rasa ta charakteryzuje się długą, obfitą sierścią. Co ciekawe, można powiedzieć, że sierść ta ma podwójną budowę. Owczarki mają włos właściwy, a także gęsty podszerstek. Włos właściwy nie przylega bezpośrednio do ciała, dlatego też psy tej rasy sprawiają wrażenie większych, niż są w rzeczywistości. Charakteryzując wygląd wilczura, można też wskazać na jego lekko skośne, czujne oczy, a także spiczaste uszy. Sprawiają one wrażenie, jakby pies był zawsze gotowy na to, aby zareagować.

Czy istnieje taka rasa jak owczarek niemiecki długowłosy biały? Nie, taki pies nie jest ujęty we wzorcu rasy. Niemniej jednak osoby chcące kupić wyglądające w ten sposób zwierzę mogą zdecydować się na owczarka szwajcarskiego. Czasami nazywany jest on też amerykańskim, kanadyjskim albo amerykańsko-kanadyjskim. Te psy stanowią jedną z odmian owczarka niemieckiego. Rasa ta została uznana przez FCI, czyli Międzynarodową Federację Kynologiczną. Jej pochodzenie nie jest dobrze udokumentowane. Owczarki szwajcarskie są podobne do niemieckich. Charakteryzuje je odwaga, temperament i motywacja do pracy. Psy te chętnie się uczą i są w stanie pojąć nawet trudne sztuczki. Owczarki szwajcarskie są też pewne siebie i spokojne.

Owczarek niemiecki długowłosy – charakter

Jak zachowuje się owczarek niemiecki długowłosy? Szczeniak na pewno jest bardziej żywiołowy od dorosłego psa. Zwierzęta tej rasy sprawiają wrażenie takich, które cały czas pozostają w gotowości. Długowłose owczarki niemieckie są ostrożne i lojalne. Zwierzęta uwielbiają swoich właścicieli i towarzystwo całej rodziny. Są one polecane także do domów, w których są dzieci. Mały owczarek niemiecki długowłosy oczywiście musi być odpowiednio socjalizowany. Zwierzę należy trenować już od okresu szczenięcego i uczyć go kontaktu z różnymi ludźmi, także dziećmi. Tak jest jednak w przypadku każdej rasy. Psy, które uznaje się za idealne dla rodzin, oczywiście mają określony zestaw cech, jednak bez wkładania pracy w ich wychowanie nie możemy się spodziewać, że relacje z domownikami będą się wzorowo układały.

Długowłose owczarki niemieckie na tle innych ras wyróżniają się świetnym węchem i słuchem. Z tego też powodu często wykorzystane są w służbach ratowniczych i mundurowych. To rasa, na którą można liczyć. Owczarki niemieckie są odważne już na etapie szczenięcym. Są chętne na podejmowanie nowych wyzwań i nie boją się kontaktu z nieznanymi osobami. Raczej nie występuje u nich problem związany z lękliwością. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to psy, które wykazują bardzo dużą ufność w stosunku do obcych osób. Kiedy obok posesji pojawia się nieznajomy, wilczury zazwyczaj szczekają i w ten sposób dają sygnał swoim właścicielom o potencjalnym zagrożeniu. Długowłose owczarki niemieckie idealnie sprawdzają się w roli stróżów i obrońców.

Przedstawiciele tej rasy są lojalne wobec swoich właścicieli. Już na etapie szczenięcym bardzo mocno przywiązują się do domowników i uwielbiają spędzać z nimi czas. Są to psy domowe, które nie lubią zbyt długo przebywać same. W ciągu dnia muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności. Mowa tutaj nie tylko o spacerach, ale też różnego rodzaju zabawach z elementami treningu. Jeśli nie zadbamy o rozrywkę i ćwiczenia umysłowe, nasz pies będzie się nudził i może zacząć sprawiać problemy. Jako właściciele możemy przemyśleć zakup różnych zabawek i akcesoriów dla naszego pupila. Polecany jest lokalizator GPS dla psa, dzięki któremu łatwiej zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka.

Pielęgnacja

Owczarki niemieckie mają długie futro, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najwięcej jest go na ogonie i szyi. Charakterystyczny jest też stosunkowo gęsty podszerstek. Czy zatem pielęgnacja zwierzęcia jest bardzo skomplikowana? Nie, ponieważ w zasadzie ogranicza się ona do regularnego wyczesywania. Długa sierść łatwo się plącze i kołtuni, więc jeśli o to nie zadbamy, nasz pies będzie źle wyglądał. Ponadto może to wpłynąć negatywnie na stan jego skóry. Do czesania psiaka najlepiej wybrać metalowy grzebień. Częstotliwość czesania powinna wynosić średnio raz na tydzień, chyba że stan sierści wymaga, aby robiono to częściej. Od czasu do czasu powinniśmy też wykąpać naszego psa. Nie może jednak odbywać się to zbyt często, bo naruszymy w ten sposób naturalną barierę skóry. Wystarczy kąpać owczarka raz na kilka miesięcy, chyba że zwierzę wybrudzi się na spacerze i będzie wymagało tego częściej. Do pielęgnacji warto wybrać dobrej jakości szampon przeznaczony dla psów długowłosych. Często zapomina się o tym, że swojego pupila należy przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych już od okresu szczenięcego. Jeśli tego nie zrobimy, pies może bać się czesania i kąpania, co utrudni nam dbanie o niego. Tym bardziej, że długowłose owczarki niemieckie osiągają sporą wielkość i wagę. Warto podkreślić, że psy należące do tej rasy są bardziej narażone na występowanie chorób dermatologicznych. Najczęściej jest to łojotok suchy, który powoduje, że skóra staje się matowa i łamliwa.

 

Odżywianie

Jeśli w Twoim domu znajdzie się owczarek niemiecki długowłosy podpalany czy czarny, musisz zadbać o jego odpowiednie żywienie. Szczególnie ważny jest okres szczenięcy, kiedy to pojawiające się niedobory mogą wpłynąć na rozwój zwierzęcia. Oczywiście żywienie w okresie dorosłości również jest kluczowe. Trzeba mieć świadomość tego, że psy rasy owczarek niemiecki wykazują dużą aktywność na co dzień. Zwierzęta te są ruchliwe i lubią długie spacery. Z uwagi na to ich dzienny wydatek energetyczny jest spory. Specjaliści przyznają, że psiaki powinny spożywać posiłki bogate w białko. Właściciel ma do wyboru różne sposoby żywienia, od tych najprostszych takich jak karma sucha i mokra, po bardziej wymagające: Gotowane jedzenie i BARF. Ostatnia z metod żywienia jest szczególnie polecana dla owczarków niemieckich. Przewiduje ona podawanie jedzenia w wersji surowej. Właściciel musi sam komponować jedzenie dla swojego psiaka, mając na uwadze to, aby spełniało ono jego potrzeby. Oznacza to, że dietę BARF może zaoferować swojemu psu osoba mająca wiedzę i doświadczenie. Ten sposób żywienia nie jest polecany dla laików. Dobór mikroskładników nie należy do prostych zadań i trzeba być tego świadomym.

Owczarek niemiecki długowłosy – długość życia i choroby

Często pojawiającym się pytaniem jest to, ile żyje owczarek niemiecki długowłosy. Przeciętnie długość ich życia wynosi 10-13 lat. Psy wymagają odpowiedniej opieki. Jeśli będziemy dbać o ich zdrowie, odpowiednią porcję ruchu i regularne wizyty u weterynarza, jest mniejsza szansa, że pupil odejdzie przedwcześnie. Wpływ na zdrowie i tym samym długość życia ma oczywiście sposób karmienia wilczura. Wybór pożywienia dla zwierzęcia jest bardzo duży. Powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją jedzenia dla psów. Nie każda karma zasługuje jednak na uwagę. W pożywieniu dla pupila nie powinno być dużo cukru i zbóż. Często jest tak, że atrakcyjne cenowo karmy mają słaby skład i dużo wypełniaczy, które nie wpływają dobrze na samopoczucie i zdrowie naszego psa. 

Jakie choroby są najczęstsze dla długowłosych owczarków niemieckich? Głównym powodem wizyty u weterynarza są problemy ortopedyczne. Wynikają one bardzo często ze zwyrodnień stawowych, zapalenia stawów czy dysplazji. Kluczowa w tym wypadku jest oczywiście profilaktyka, ale też dbanie o to, aby pupil utrzymywał odpowiednią wagę (problemy z nadwagą mogą prowadzić do wymienionych wcześniej schorzeń). Owczarki niemieckie długowłose często borykają się też z alergią. Powodem mogą być w tym wypadku zarówno alergeny pokarmowe, jak i środowiskowe. U wilczurów występuje też większe ryzyko chorób kardiologicznych. Niektóre psy mierzą się z niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki, a symptomem mówiącym o chorobie mogą być nawracające biegunki.

 

Gdzie kupić sprawdzonego długowłosego owczarka niemieckiego?

Wpisując w wyszukiwarkę słowa ‘owczarek niemiecki długowłosy hodowla’, można znaleźć miejsca, w których możliwy jest zakup szczeniaka tej rasy. Szukanie hodowcy w ten sposób nie jest jednak do końca efektywne, a z pewnością zajmuje więcej czasu. Jeśli mamy taką możliwość, warto poprosić o pomoc miłośników tej rasy. Można zapisać się np. do grupy na Facebooku i dopytać, które hodowle są najlepsze. Kupując psa w sprawdzonym miejscu, ma się pewność, że zarówno szczeniak, jak i jego rodzice, są dobrze traktowani. Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy? Zazwyczaj cena szczeniaka wynosi 2000-3000 zł. Droższe bywają owczarki z czarnym, a nie podpalanym umaszczeniem. Ich cena może wynosić nawet 5000 zł, ale to zależy od popularności i renomy hodowcy. Wpływ na cenę ma oczywiście również to, kim są rodzice psa. Jeśli mają oni np. medale na koncie i różne osiągnięcia na wystawach, szczeniak będzie więcej kosztował. 

Warto być świadomym tego, że suki i psy rozrodcze rasy owczarek niemiecki powinny być przebadane pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Konieczne jest zrobienie zdjęć RTG i ich wpisanie do rodowodu. Hodowcy decydują się też często na testy genetyczne, badania kardiologiczne i sprawdzenie stawów łokciowych. 

Długowłosy owczarek niemiecki – podsumowanie

Dla wielu osób dobrym wyborem okazał się owczarek niemiecki długowłosy. Opinie na temat tej rasy są z reguły bardzo dobre. Oczywiście owczarki nie są dla każdego. Psy tej rasy mają całkiem wysokie wymagania szkoleniowe i muszą mieć zapewnioną dużą aktywność na co dzień. Osoby, które decydują się na zakup szczeniaka, muszą przygotować się na codzienną pracę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poczytać książki i różne publikacje, aby w pełni świadomie zdecydować się na nowego członka rodziny. Owczarki niemieckie mogą żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Oczywiście druga opcja wydaje się mniej wygodna, ale trzeba pamiętać, że nawet mając ogródek, należy wychodzić z psem na spacery i każdego dnia poświęcać czas na zabawę i rozwój umiejętności.

Do zalet owczarka niemieckiego można zaliczyć m.in. jego przywiązanie do rodziny, bystrość, bycie dobrym stróżem i obrońcą, a także łatwość w pielęgnacji. Nie można zapominać o tym, że przedstawiciele tej rasy bywają hałaśliwi. Psom tym trzeba też poświęcać więcej uwagi (szczególny nacisk położony jest na aktywności umysłowe).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ