Jak zrobić obrożę dla psa?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Dla osób, które zamiast kupowania gotowych produktów w sklepach, lubią je wykonywać samodzielnie, zaprezentujemy kilka łatwych sposobów, jak samodzielnie zrobić obrożę dla psa. Dzięki temu możesz stworzyć bardzo oryginalny oraz stylowy produkt, który będzie zdobił szyję Twojego pupila. Mamy nadzieję, że wykonanie obroży dla czworonoga sprawi Ci wiele radości, a sam zwierzak będzie z niej zadowolony.

Obroża dla psa z kolorowych sznurków

Jednym ze sposobów na samodzielne wykonanie obroży dla psa jest wykorzystanie kolorowych sznurków lub linek. Będzie ona nie tylko ozdobą na szyi  pupila, ale także zrobienie jej powinno sprawić Ci dużo radości. Do wykonania potrzebne będą: cienki sznurek, długie sznurówki lub linka (o średnicy ok. 5 mm), centymetr krawiecki lub linijka, zapalniczka albo świeczka, klej, plastikowe lub metalowe zapięcie oraz metalowe kółko, które posłuży jako zaczep do obroży. 

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać, jest dokładne zmierzenie obwodu szyi naszego pupila. Będzie to pomocne do odmierzenia długości sznurka, który jest nam potrzebny do wykonania obroży. Aby to zrobić, przy użyciu metra krawieckiego lub innej miarki owijamy szyję psa. Istotne jest to, że do zrobienia obroży, przykładowo o długości 25 cm, będzie nam potrzebny o wiele dłuższy sznurek, ponieważ linkę będziemy kilkukrotnie splatać. Jeżeli mamy już odmierzony sznurek, mocujemy na nim zapięcie obroży. W tym celu składamy sznurek na pół, a następnie przeciągamy przez uchwyt, który znajduje się w zapięciu. W ten sposób powinniśmy uzyskać pętelkę. Przeciągamy przez nią końcówkę sznurka. Linkę wiążemy na uchwycie zapięcia, a następnie mocno zaciskamy. Dwa pozostałe końce sznurka przewlekamy przez uchwyt drugiej części naszej klamerki.

Wykonując tę czynność, musimy ostatecznie zadecydować, jakiej długości powinna być obroża dla pupila. Dobór odpowiedniego wymiaru jest bardzo ważny, ponieważ przystępując do kolejnego etapu, wykonamy czynności, których nie będziemy mogli już później poprawić. W momencie, kiedy znamy już dokładny wymiar obroży, przystępujemy do mocowania drugiej części zapięcia. Miarką odmierzamy odległość pomiędzy dwoma elementami klamerki, dodając ok. 1 cm. Krok ten jest ważny z tego względu, że dobra obroża dla psa nie powinna być za ciasna. Kolejną czynnością, którą musimy wykonać, jest zawiązanie węzłów płaskich (makramy). Wiązanie to zaczynamy od lewej strony. Bierzemy luźny koniec linki, a następnie przekładamy go pod spodem tych dwóch, które w poprzednim etapie umocowaliśmy na klamerce. Drugi koniec luźnego sznurka przekładamy pod pojedynczą częścią poprzedniego, a następnie przekładamy go przez utworzoną przez niego pętelkę. Powstały węzeł zaciskamy. Następnie prawą końcówkę linki przekładamy pod głównymi, podwójnymi linkami, a lewą nad nimi i dociskamy. Wiązanie to powtarzamy wielokrotnie, do momentu, w którym dojdziemy do drugiej końcówki zapięcia.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby w połowie obroży zamontować metalowe kółko, które będzie przydatne jako zaczep do smyczy. Dochodząc do drugiej części zapięcia, odcinamy nadmiar sznurka. Zakończenia linek musimy ładnie wykończyć. Aby to zrobić, bierzemy zapalniczkę bądź świeczkę i topimy końce sznurka. Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać, jest przymocowanie końcówek sznurka do powstałej obroży. W tym celu przyklejamy je za pomocą kleju do powstałego wiązania. Odstawiamy produkt do wyschnięcia, a następnie zakładamy ją naszemu pieskowi. Do obroży możemy przyczepić adresówkę, na której zamieszczony jest adres właściciela lub różnego rodzaju zawieszki. Będą one stanowić dodatkowy element ozdobny.

Obroża z materiałowej taśmy

Dobrym pomysłem na zrobienie obroży dla psa jest użycie materiałowej taśmy. Możemy ją kupić w większości sklepów krawieckich. Dostępne są one w wielu wersjach kolorystycznych oraz wzorach. W zależności od własnych upodobań powinniśmy wybrać tę, która najbardziej nam się podoba. Będzie Ci także potrzebne kółko do zapięcia smyczy, sprzączka z możliwością regulacji, a także metr krawiecki, nożyce oraz igła i nici (lub maszyna do szycia). Na początku powinniśmy zmierzyć obwód szyi naszego zwierzaka. Ucinamy odpowiednią długość taśmy, a następnie przeciągamy przez nią sprzączkę z możliwością regulacji oraz metalowe kółko, które możemy np. odczepić od zepsutej zawieszki do kluczyków lub ze smyczy na szyję.

Łączymy ze sobą oba końce taśmy, przykładając je równo do siebie, a następnie zszywamy oba elementy (czynność tą możemy wykonać ręcznie lub przy pomocy maszyny do szycia – sposób ten jest o wiele prostszy i zajmie nam mniej czasu). Kiedy skończymy szyć, nasza obroża będzie gotowa. Dobrym pomysłem jest także wyszycie na powierzchni taśmy imienia naszego pupila lub różnych wzorów. Dzięki temu obroża będzie miała bardzo oryginalny i stylowy design. Do sprzączki znajdującej się na obroży możemy także zamontować różnego rodzaju zawieszki oraz adresówkę z danymi właściciela. Doda to nie tylko stylowego wyglądu, ale również zapewni większe bezpieczeństwo zwierzaka i pozwoli na szybsze znalezienie go w momencie, kiedy się nam zgubi.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ