Opinie o australian cattle dog

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Australian cattle dog to energetyczny, pełen werwy pies pasterski. Silny, charakterny i inteligentny, o pięknie zabarwionej sierści. Potrzebuje on właściciela, który zapewni mu codzienny ruch. Jego pierwotnym przeznaczeniem było przepędzanie dzikiego bydła w wyjątkowo trudnych warunkach australijskich pastwisk, w czym wciąż nie ma sobie równych. 

 

Pochodzenie

Australian cattle dog należy do zwierząt pasterskich i zaganiających. Jego pierwszym domem były wymagające ziemie Australii. Tamtejsi pasterze potrzebowali psa, który byłby na tyle wytrzymały, by znieść niesamowicie upalne temperatury, przeprowadzając bydło oraz inne zwierzęta pastewne z hodowli na targ. Liczba ludności w Australii na początku osadnictwa nie była wysoka, co skutkowało ograniczoną liczbą osób parających się pasterstwem. Przez to, że rozpoczęcie hodowli owiec było kluczowym elementem dla dalszego rozwoju osiedleńców, pasterze potrzebowali nieprzeciętnych pomocników. Psy europejskie nie radziły sobie z trudnym klimatem, oprócz tego były za głośne i agresywne, ich zachowanie stresowało zwierzęta przeznaczone na sprzedaż. Do ciężkiej pracy zaciągnięto także dingo, ale ich nieokiełznany charakter powodował sporadyczne ataki na trzodę.

Dlatego hodowcy skrzyżowali europejskie słabsze psy (między innymi smithfield i collie) z agresywnym, ale wytrzymałym dingo. Pod koniec XIX wieku dr Alan Mcniven postanowił dokonać jeszcze paru udoskonaleń już wyjątkowo wytrzymałej i wyspecjalizowanej rasy. Starając się zabezpieczyć rasę w lojalność wobec właściciela oraz zdolność delikatnego podszczypywania bydła skrzyżował psa z dalmatyńczykiem. Wybierał najinteligentniejsze i najlepiej zbudowane psy z miotów. Tak powstał australijski wzorcowy pies pasterski. W tym samym czasie w wyniku krzyżówek z psami bezogonowymi wyklarowała się rasa australian stumpy tail cattle dog, i jak sama nazwa wskazuje była odpowiednikiem cattle doga, jedynie ze skróconym ogonem. W roku 1980 pies został zarejestrowany przez amerykański Kennel Club, równocześnie cattle dog został sprowadzony do Anglii. 

Wygląd 

Pies australijski ma niesamowicie zwartą i proporcjonalną budowę. Być może dlatego, że każda jego ociężałość czy lekkość były i nadal są uznawane jako wady dyskwalifikujące. Ma dobrze zbudowaną, mocno umięśnioną szyję, która płynnie przechodzi w łopatki. Jego głowa jest masywna, ale proporcjonalna, z czaszką nieznacznie spłaszczoną z przodu. Jego policzki są umięśnione, a zęby mocne i zdrowe, stykające się w ciasnym zgryzie. Oczy ujawniają bardzo inteligentny, czujny, podejrzliwy wobec obcych wzrok. Krótkie, spiczaste, stojące uszy wskazują na jego ciągłą gotowość do wykonywania zadań. Dorosły osobnik jest wysoki na 40-50 centymetrów i waży między 20 a 30 kilogramów. Ogon osadzony jest stosunkowo nisko, nigdy nie podnosi się powyżej wysokości tułowia. Jego kończyny są sprężyste i umięśnione, o mocnych kościach. By wytrzymać wielogodzinny styk z gorącym podłożem, psy mają twarde łapy z grubymi opuszkami oraz mocnymi i krótkimi pazurami.

 

Sierść

Umaszczenie cattle doga jest naprawdę wyjątkowe i wyróżnia go na tle innych średnich psów. Jego sierść może mieć kolor błękitno-dereszowaty lub rudo-dereszowaty, niekiedy łaty czworonoga mają kolor czarny lub rudy. Co ciekawe, szczeniaki australian cattle dog rodzą się całkowicie białe, dopiero później pomiędzy białymi zaczynają się pojawiać kolorowe włosy. Sierść jest gęsta i krótka. Przed deszczem chroni psa okrywowe, proste, twarde i przylegające owłosienie. Gęsty podszerstek jest krótki i stanowi drugą warstwę zabezpieczającą. Pielęgnacja dwuwarstwowej szaty jest bardzo prosta, wystarczy wyczesywać martwą sierść zgodnie z kierunkiem włosa około dwóch razy w tygodniu. Cattle doga należy kąpać raz na około dwa miesiące, dzięki krótkiej sierści nie jest konieczne suszenie. 

 

Zdrowie

Zważając na główne zadania tego psa pasterskiego, nie dziwi nikogo jego odporność na ekstremalne warunki pogodowe i świetne zdrowie. Na jego dobrą kondycję składa się m.in. zbilansowana dieta. Aktywność wymaga posiłków bogatych w wartości odżywcze, mogą być to zarówno karma przemysłowa, jak i domowe dania. Trzeba jednak uważać, ponieważ rasa przy złym odżywianiu i braku ruchu ma tendencję do zapadania na otyłość. Ewentualne schorzenia, które mogą wystąpić, najczęściej spowodowane są przez małą ilość ruchu lub notoryczne przemęczanie psa. Do takich zaburzeń zalicza się luźne łokcie, miękkie śródręcze lub łapy, ruch związany czy złą postawę.

Na genetyczną głuchotę narażone są statystycznie częściej biało zabarwione psy tej rasy – to pozostałość po skrzyżowaniu z dalmatyńczykiem, który także często cierpi na to schorzenie. Pojawiającym objawem jest także duża lękliwość lub agresywność. Są to jednak zachowania, które mogą być także spowodowane przez samych właścicieli na skutek błędnego wychowania. Pies pasterski dożywa około 13-15 lat. Co więcej, najstarszym psem świata był właśnie australian cattle dog. Queensland Heeler przeżył 29 lat i 5 miesięcy, z czego 20 lat przepracował dzielnie na pastwisku. 

 

Charakter i wychowanie

Opinie o rasie australian cattle dog są zgodne: To pies nieprzeciętnie energiczny, wymagający dużej dozy wolności, ale jednocześnie bliskiego kontaktu z właścicielem. Do jego podstawowych potrzeb należy codzienny ruch, bliskość natury i szereg (stosunkowo trudnych) zadań do wykonania. Jest psem stworzonym do pracy, nie znosi nudy, dlatego nie można doprowadzić go do stanu, w którym nie ma jasnego celu. Może wtedy wyrządzać znaczne szkody, dominować i agresywnie zaczepiać. Musi posiadać pewnego siebie przewodnika. Doświadczony właściciel powinien zapewnić psu stałe zajęcie oraz stawiać przed nim jasne zasady socjalizacji. Stanowcze prowadzenie pozwoli mu wyładować ogromne pokłady energii, które posiada. W wychowaniu tego psa najistotniejsza jest konsekwencja i stabilność, ponieważ jest on uparty i ma tendencje do dominacji. Oczywiście szkolenie oraz uprawianie sportów to dla niego czysta przyjemność.

Trenerzy psów radzą, aby szkolenia łączyć z zabawą, tak aby pies kojarzył posłuszeństwo z rozrywką. Jest szalenie bystry, dlatego nauka nie sprawia mu żadnych problemów. Bezkonkurencyjny jest także w stróżowaniu. Odwaga, czujność i cierpliwość pozwalają mu na pilnowanie stada czy posesji. Pracuje w ciszy i skupieniu. Szczeka, tylko by zaalarmować o niebezpiecznym wydarzeniu. Badania wykazały jednak, że jeśli pies wychowany jest w hałaśliwych warunkach, szczeka częściej, na przykład, gdy jest znudzony lub chce zwrócić na siebie uwagę domowników. Uwielbia przebywać zarówno pośród zwierząt, jak i pomiędzy ludźmi. Największą karą jest dla niego to izolacja. Zdolny jest do wykonywania wszelkich zadań, które leżą w zakresie psich obowiązków. Ten australijski czworonóg wchodzi w bardzo bliską relację ze swoim właścicielem. Jest całkowicie oddany swojemu opiekunowi i ufa mu bezgranicznie. Jednocześnie jest raczej podejrzliwy wobec obcych. Chociaż wykazuje tendencje do zaczepliwości to nie należy oczekiwać od niego pozytywnego nastawienia względem przypadkowo napotkanych na spacerze przechodniów.

Jeśli chodzi o socjalizację psa z dziećmi, przeprowadzona poprawnie, przebiega bardzo szybko. Pies pasterski jest łagodny i spokojny, lubi się także bawić. Dlatego jeśli dziecko nauczone jest odpowiednich zachowań, przebywanie z psem będzie dla niego całkowicie bezpieczne. Krew dingo pozwoliła mu jednak zachować respekt jedynie do osób nad nim dominującym, dlatego ważne jest jasne pokazanie psu rangi dziecka, jako postaci postawionej wyższej. Problemem może także okazać się tendencja psa do podgryzania, której został nauczony na potrzeby dyscyplinowania owiec. Nie jest wskazane nabywanie psa pasterskiego przez osoby starsze. Jego temperament może sprawiać im na co dzień problemy. Wobec innych psów cattle dog bywa konfliktowy, na agresywne ataki narażone są szczególnie samce. Jeśli jednak dorasta z innym psem lub kotem, tworzą zgodnie jedną grupę społeczną. 

 

Spacery

Jak zostało już wspomniane, pies pasterski musi mieć zapewniony przynajmniej jeden dłuższy spacer dziennie. To konieczne dla jego prawidłowego rozwoju. Genetycznie został przystosowany do pokonywania ogromnych odległości w bardzo ciężkich warunkach atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że potrzebuje się wybiegać. Charakter, który posiada australian cattle dog nie pozwala mu długo siedzieć w miejscu, pies jest często pobudzony i potrzebuje swobody. Jeśli właściciel nie jest w stanie zapewnić mu nieustannego dostępu do wybiegu, ogrodu, czy innej większej przestrzeni, niestety musi poświęcać mu więcej czasu w ciągu dnia i zabrać go w miejsce oddalone od blokowisk. Jednak dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa na spacerach niezbędny może okazać się GPS dla psa. Kiedy zwierzak się zagubi, urządzenie zdecydowanie skróci nam czas poszukiwań.

 

Hodowla

Australian cattle dog jest bardzo popularnym psem w Australii. Zalicza się go do klasycznego towarzysza rodziny. Na nasze tereny został sprowadzony w latach 90. z Czech i Włoch. W Polsce ta rasa aktualnie nie należy do najpopularniejszych. Po pierwsze mamy swojego górskiego odpowiednika – owczarka podhalańskiego, dlatego nigdy nie było potrzeby, by sprowadzać innego psa, który zająłby się wypasaniem owiec. Po drugie, rasa ta jest niezwykle wymagająca, osoba zdecydowana na adopcję cattle doga musi liczyć się z ogromem obowiązków i odpowiedzialności, jakie na nią spadną. Można się domyślać, że to właśnie z tych powodów, rynek hodowli tej rasy w Polsce nie jest bardzo rozwinięty. Jeśli jednak ACD znajdzie się już w Polsce, najczęściej pracuje w sporcie. Przez prędkości, jakie osiąga oraz niesamowitą zwrotność, świetnie radzi sobie na torze wyścigowym. Zatrudniany jest także jako pies tropiący przy poszukiwaniu zaginionej trzody. Ich niesamowity węch pozwala im pracować także w ratownictwie. W Nowym Sączu psy tej rasy odnalazły już kilka zaginionych osób. 

Cena

Australijski pies pasterski, choć jest źródłem niezliczonych zalet, nie należy do psów szczególnie drogich. Cena australian cattle dog waha się między 2500 a 4500 zł. Średni koszt miesięcznego utrzymania wynosi około 120 zł. Kwota ta oczywiście znacznie wzrośnie, jeśli zdecydujemy się chodzić z psem na konkursy oraz wystawy. 

Podsumowując, do największych zalet rasy australian cattle dog należą jego bezgraniczne przywiązanie i wierność właścicielowi. Szkoleniowcy uwielbiają go za wybitną inteligencję i łatwość w pojmowaniu komend. Jest doskonałym stróżem i niezawodnym obrońcą. Systematyczna praca z doświadczonym właścicielem prowadzi do ułożenia cudownego towarzysza. Jako wadę można liczyć jego skłonność do dominacji, a także zaczepność wobec nieznanych psów, dlatego tak istotna jest wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami. Gdy poczuje się znudzony, potrafi być trudny do opanowania, dlatego musi mieć stałe zajęcie lub konkretne zadanie do wykonania. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ