Opinie o Cavalier King Charles Spaniel

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Spaniele to urocze psiaki, które zachwycają urodą i charakterem. Cavalier King Charles Spaniel, czyli jeden z przedstawicieli tej grupy, to oddany właścicielowi towarzysz. Wiele osób marzy o tym, aby mieć go w swoim domu i móc się nim zajmować. Rasa Cavalier jest stosunkowo mała. Zwierzaki te są ufne, lubią długie spacery i towarzystwo człowieka. 

 

Historia rasy

Skąd wzięły się Cavaliery i gdzie najpierw były popularne? Ich nazwa wywodzi się od króla Karola I i Karola II, którzy byli wyjątkowymi miłośnikami tej rasy. Psy były chętnie nabywane dla dam, niemal każda arystokratka miała u siebie to zwierzę. Cavalier King Charles Spaniel był też częstym towarzyszem polowań na ptactwo. Swoją popularność zdobył dzięki uroczemu wyglądowi i przyjaznemu usposobieniu. W XIX w. sławę zyskały inne psy do towarzystwa, a były nimi pekińczyki, maltańczyki i mopsy. Wszystkie rasy były ze sobą krzyżowane, co wpłynęło na wygląd Cavaliera Kinga Charlesa Spaniela. Oczy zwierzęcia stały się większe, kufa skrócona, a skalp wyrównany. W późniejszym okresie, w latach 20. XX w. podjęto działania, których celem był powrót do pierwotnego wyglądu tego psa. Aby to umożliwić, szukano i łączono zwierzęta w oryginalnym typie. Po czasie opracowane zostały wzorce obu ras – Cavaliera Kinga Charlesa Spaniela i Kinga Charlesa Spaniela. W Polsce Cavaliery pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w latach 70. ubiegłego wieku. Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć w Internecie, pierwsze szczeniaki urodziły się w Polsce w 1981 r. 

Cavalier King Charles Spaniel – opis

Zgodnie z nomenklaturą Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, czyli jednostki nadrzędnej w stosunku do innych organizacji kynologicznych, Cavalier King Charles Spaniel jest rasą z grupy IX (psy ozdobne i do towarzystwa). Zalicza się go do sekcji 7 z angielskimi spanielami miniaturowymi, a wzorzec rasy znajduje się pod numerem 136. To zwierzak dla osób, których interesują małe rasy psów. Cavaliery mają średniej długości futro, które jest gęste szczególnie na uszach. Sierść występuje w 4 kolorach: Kasztanowo-białym (Blenheim), czarno-białym z przydymionymi plamami m.in. na policzkach (tricolor), czarnym podpalanym (black and tan) i rubinowym (ruby). Pyszczek u tych psów jest skrócony, a twarz kopułowa. Oczy, w porównaniu do głowy są stosunkowo duże, co wygląda uroczo. Cavaliery zaliczane są do małych psów, ich budowa jest delikatna. Zazwyczaj waga zwierzaka nie przekracza 8 kg. Najlżejsze Cavaliery ważą ok. 5,5 kg. 

 

Cavalier King Charles Spaniel – usposobienie

Wiele osób marzy o tym, aby kupić psa rasy Cavalier King Charles Spaniel. Charakter zwierzęcia przemawia na jego korzyść. Psy te są wyjątkowo przyjacielskie, mają łagodny charakter i przyjazne usposobienie. Szczeniak Cavalier King Charles Spaniel, jak to bywa zresztą w przypadku każdej innej rasy, musi być odpowiednio socjalizowany, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów behawioralnych w przyszłości. Już od samego początku należy poświęcać psu dużo uwagi i w miarę możliwości go szkolić, tak aby wyrósł na pewnego siebie osobnika. Prawdą jest, że Cavaliery to psy miłe dla innych, niemniej jednak do obcych mogą podchodzić z rezerwą i niepewnością. Przedstawiciel tej rasy może zostać wybrany do domu, w którym są dzieci. Cavalier King Charles Spaniel lubi najmłodszych, choć mogą irytować go hałasy i nadmierne zaczepki. Psy lepiej dogadują się z nieco starszymi, spokojniejszymi dziećmi. 

Cavaliery to rasa, która wymaga szczególnej uwagi, a dokładniej przebywania wspólnie z człowiekiem. Psy często podążają krok w krok za właścicielem, bo chcą towarzyszyć mu bez przerwy. Z uwagi na to, że mocno się przywiązują i potrzebują dużo kontaktu, nie nadają się do domów, w którym często nie ma nikogo przez długie godziny. Brak interakcji z człowiekiem może doprowadzić zwierzę nawet do depresji. Należy też pamiętać, że Cavaliery to wyjątkowo wrażliwa rasa, więc trzeba być wobec nich łagodnym opiekunem, który jest w stanie je docenić, a nie karać. Aby zdecydować się na Cavaliera nie trzeba mieć dużego domu z ogrodem, wystarczy nawet niewielkie mieszkanie. Psy te dobrze odnajdują się w takich warunkach, ale też są chętne na długie wędrówki po polach. U psów tych, z uwagi na to, że są spokojne i posłuszne, nie powinna być potrzebna obroża antyszczekowa.

Opieka nad zwierzęciem – zabawy i czas wspólny

Dorosły Cavalier potrzebuje około godziny ćwiczeń dziennie. W przypadku szczeniaka czas spacerów może być nieco krótszy. Godzina wystarczy do tego, aby pies zachował dobrą formę. Nie jest jednak tak, że dłuższe aktywności są wykluczone. Warto zaznaczyć, że Cavaliery dobrze odnajdują się zarówno podczas dłuższych spacerów, jak i odpoczywając na kanapie w mieszkaniu. Psy te w szczególności lubią spędzać czas z właścicielem i niejako dostosowują się do jego trybu życia. Należy przy tym pamiętać, że Cavaliery są przodkami psów sportowych, więc zajęcia na świeżym powietrzu są im potrzebne. Zwierzaki lubią aportować i biegać za patykiem. 

 

Dieta – ile powinien jeść Cavalier King Charles Spaniel?

Odpowiednie żywienie psa jest bardzo ważną kwestią, ponieważ pokarm wpływa bezpośrednio na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzęcia. Zawsze należy wybierać najlepszej jakości pożywienie. Cavaliery mogą być karmione na różne sposoby. Najłatwiejsze jest podawanie suchej karmy. Wybór takich produktów na rynku jest bardzo duży, w razie potrzeby można skonsultować się z weterynarzem albo poprosić o pomoc doświadczone osoby, które są w stanie szczerze polecić nam karmę z bardzo dobrym składem. Podobnie sprawa wygląda w przypadku karmienia psa puszkami. Bardziej naturalne sposoby to przygotowanie ugotowanego jedzenia. To poddane obróbce cieplnej mięso, podroby, warzywa i potrzebne suplementy. Coraz więcej osób decyduje się na żywienie BARF, czyli surowym mięsem. Do takiej diety można też dodać owoce, warzywa i suplementy. To najbardziej naturalna ze wszystkich wskazanych metod. 

Cavalier King Charles Spaniel to pies narażony na problemy z nadwagą. W związku z tym trzeba szczególnie odpowiedzialnie podejść do kwestii żywienia. Należy pilnować kalorii, szczególnie jeśli zwierzę jest po kastracji lub sterylizacji. Należy unikać potraw, w których jest wysoka zawartość tłuszczu i nie przesadzać z ilością podawanych smakołyków.

Pielęgnacja

Cavaliery mają dłuższe włosy, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są one podatne na zmatowienie, dlatego dobór kosmetyków ma kluczowe znaczenie. Psa wystarczy kąpać okazjonalnie, aby jego futro zachowało ładny wygląd. Podczas kąpieli warto dokładnie sprawdzać ciało zwierzęcia pod kątem ewentualnych guzków czy innych nietypowych problemów skórnych. Zaleca się, aby psa czesać jak najczęściej, najlepiej po spacerze. Szczególną uwagę należy poświęcić na sprawdzanie uszu i miejsc między palcami. Minimum raz w miesiącu trzeba też przycinać psu pazury.

 

Cavalier King Charles Spaniel – choroby

Czasami zdarza się Cavalier King Charles Spaniel do adopcji, a powodem oddania psa bywają jego problemy zdrowotne. Na szczęście takie przypadki należą do rzadkości, niemniej jednak faktem pozostaje to, że zdrowie u tych ras bywa nie najlepsze. Zwierzęta są narażone na różne choroby, które skracają długość ich życia. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

♦ suchość oczu – dziedziczny problem, który wynika z braku produkcji naturalnego filmu łzowego. Oczy nie otrzymują odpowiedniego nawilżenia, a to powoduje, że rogówka jest zdecydowanie bardziej podatna na podrażnienia. Problemy suchego oka mogą doprowadzić po czasie do ograniczonego widzenia. Na szczęście na rynku dostępne są leki, które pomagają w walce z tą dolegliwością. Oczu należy pilnować od samego początku, bo im szybciej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie rozwiązania.

♦ choroba zastawek serca – jest związana z pracą zaworów, które regulują jednokierunkowy przepływ krwi. Kiedy stają się pogrubione, przestają prawidłowo się zamykać, a krew wycieka w niewłaściwym kierunku przez serce. Jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta, jest duża szansa na to, że leczenie okaże się skuteczne na tyle, aby wydłużyć życie psa. 

♦ jamistość rdzenia – dolegliwość, która powoduje dyskomfort w okolicy szyi i głowy. Jeśli pies zaczyna drapać w powietrzu tylną nogą, może to wskazywać na rozwój choroby. Trzeba dokładnie obserwować pupila, a kiedy jego zachowanie nas zaniepokoi, od razu szukać pomocy. Jamistość rdzenia polega na tym, że obudowa czaszki jest za mała, aby pomieścić cały mózg. Jego tylna część zostaje wypchnięta, a to z kolei powoduje problemy z krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest zwiększone ciśnienie i gromadzenie się torbieli. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę. W leczeniu wykorzystywane są sterydy i środki przeciwbólowe.

Cavaliery mają skróconą kufę i predyspozycję do osadzania się kamienia na zębach. Trzeba dbać o regularnie czyszczenie zębów, w razie problemów wskazane są też wizytu u weterynarza mające na celu usunięcie nagromadzonego się kamienia. Jeśli nie zadbamy o ten aspekt, czeka nas nie tylko nieprzyjemny zapach z pyska naszego pupila, ale też znacznie poważniejsze problemy np. wypadanie zębów.

 

Ile kosztuje Cavalier King Charles Spaniel?

Trzeba być gotowym na spory wydatek, chcąc kupić psa z rodowodem, takiego jak Cavalier King Charles Spaniel. Hodowla tej rasy rozwija się dobrze, jest wiele miejsc, w których można kupić szczeniaki, co do których ma się pewność, że są one zadbane i dobrze traktowane. Za zakup zwierzęcia z rodowodem trzeba zapłacić przeciętnie pomiędzy 3000 zł a 5000 zł. Cena Cavalier King Charles Spaniel różni się w zależności od popularności i renomy hodowli. Koszt zakupu jest większy, jeśli rodzice mają imponujące osiągnięcia na wystawach, a sam szczeniak idealnie wpisuje się we wzorzec rasy opracowany przez FCI. Jak znaleźć psa dla siebie? Można po prostu wpisać w wyszukiwarkę frazę ‘Cavalier King Charles Spaniel hodowla szczeniaki’, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kontakt z osobami, które mogą polecić sprawdzone miejsca. Można go łatwo nawiązać na forach czy grupach na Facebooku.

Decydując się na zakup Cavaliera, warto upewnić się, że rodzice mają wykonane potrzebne badania i nie wykazują problemów ze zdrowiem. Należy też unikać wszelkich hodowli, w których oferowane są np. miniatury tych ras. Nie występują one w oficjalnej klasyfikacji, co oznacza, że miejsca, w których takie zwierzęta się rodzą, to tzw. pseudohodowle. 

Cavalier King Charles Spaniel – opinie

Opisywana przez nas rasa bez wątpienia ma wiele zalet. Osoby, będące właścicielami Cavalierów, bardzo dobrze wypowiadają się na nich temat. Analizując liczne wpisy czy prowadzone w Internecie dyskusje, a także mając na uwadze charakterystykę rasy, można wskazać kilka jej zalet i wad. Do słabych stron Cavalierów można zaliczyć to, że ich pielęgnacja bywa wymagająca. Psy trzeba często czesać, a to jak wiadomo, jest czasochłonne. Ponadto rasa ta jest chorowita, a tym samym długość życia psów jest stosunkowo krótka. Inną często podawaną wadą Cavalierów jest nadmierna ufność. Trzeba jednak zaznaczyć, że czworonogi te mają naprawdę wiele zalet i dlatego są w stanie rozkochać w sobie niemal każdego. Przede wszystkim psy te bardzo mocno przywiązują się do właściciela i uwielbiają spędzać z nim czas. Mają łagodne usposobienie, dobrze dogadują się z dziećmi i innymi psami. Zwykle Cavaliery nie są nadmiernie hałaśliwe. 

Cavalier King Charles Spaniel to pies, który przynosi wiele radości. Polecany jest dla osób, którym zależy na czułym, lubiącym pieszczoty i oddanym zwierzęciu. Z tym czworonogiem można, jeśli się chce, ćwiczyć niektóre psie sporty np. agility czy flyball. Nadaje się on także na wystawy, a współpraca z nim to czysta przyjemność. Cavalier spełni oczekiwania aspirującego wystawcy i tresera. Może być wybrany do domu, w którym są dzieci. Ważne jest to, aby potencjalny właściciel dysponował czasem i lubił przebywać w domu. Psy tej rasy potrzebują kontaktu i są nieszczęśliwe, jeśli domowników często nie ma i muszą spędzać czas samotnie w domu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ