Opinie o Staffordshire bull terrier

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Staffordshire bull terrier to niewielki piesek, który zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Pies uważany jest za  doskonałą nianię, co wynika z jego ogromnej cierpliwości do dzieci. Ma dużo energii, ale mimo przyjacielskiego charakteru, w niektórych krajach bull uważane są za zwierzęta agresywne, dlatego ich hodowle są całkowicie zakazane. 

 

Historia i charakterystyka rasy

Staffordshire bull terrier często nazywany jest także staffikiem. Jest to angielski terrier typu bull. Jest to jeden z najbardziej popularnych psów w Wielkiej Brytanii oraz Australii. Rasa ta została zapoczątkowana w XIX wieku. Powstała ze skrzyżowania buldoga oraz teriera. W tamtych czasach wśród Anglików bardzo popularną rozrywką były walki psów oraz polowanie na szczury. Z tego względu bardzo popularna stała się hodowla tzw. pit dogs, czyli psów tresowanych do walki. Były one bardzo sprytne, silne oraz niebezpieczne podczas walki, jednak wobec ludzi nie wykazywały żadnej agresji.

Po pewnym czasie całkowicie zakazano walki psów. Wtedy hodowcy chcieli nieco poprawić wizerunek tego psa, tworząc nową rasę rodzimą. Pierwsza hodowla w naszym kraju powstała dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, jednak psy nie są u nas bardzo popularne. W dużej części państw, posiadanie oraz hodowla tej rasy jest całkowicie zabroniona. Związane jest to z kilkoma wydarzeniami, w których psy wykazały się dużą agresją. W przypadku Polski, na liście niebezpiecznych ras, z psów typu bull, znajduje się tylko amerykański pit bull terrier. 

Staffordshire bull terrier – cena

Adopcja psa staffordshire bull terrier to koszt od 2 500 zł do 3 000 zł. Cena jest zależna głównie od hodowli, przodków psa, wieku oraz rasy. Decydując się na zakup szczeniaka z hodowli, wybierajmy jedynie te sprawdzone, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród kupujących. Wybrana przez nas hodowla powinna należeć do zrzeszenia FCI. Da nam to pewność, że adoptowany przez nas czworonóg był socjalizowany oraz przebadany pod kątem wszelkiego rodzaju wad genetycznych, które  mogły występować wśród jego przodków. Psy staffordshire bull terrier bez rodowodu są o wiele tańsze, jednak ich adopcja niesie za sobą większe ryzyko. 

 

Staffordshire bull terrier – wygląd, umaszczenie

Biały staffordshire bull terrier jest niewielkim pieskiem. Osiąga zwykle do 40 cm wysokości i waży ok. 17 kg. Pomimo tego, że jest on niewielki, wyróżnia się ogromną siłą. Jego sierść jest gładka oraz krótka. Lekko przylega do całego ciała. Psy występują w różnych kolorach. Według wzorca rasy niedopuszczalna jest maść koloru czarnego podpalanego oraz wątrobianego. Najbardziej popularne są pieski staffordshire bull terrier w umaszczeniu blue, czyli niebieskim grafitowym. Psy występują także w takich kolorach jak: Biały, czarny, czerwony oraz pręgowany lub w białe łaty w połączeniu z którymś z wymienionych kolorów. 

 

Staffordshire bull terrier – hodowla, choroby i pielęgnacja

Zastanawiasz się, ile żyją psy staffordshire bull terrier? Średnia długość ich życia wynosi ok. 10 – 14 lat. Rasa ta wyróżnia się dużą odpornością na choroby oraz panujące warunki atmosferyczne. Niestety większość piesków z tej rasy zapada na choroby genetyczne. Są nimi: L – 2 – HGA, katarakta oraz inne. Schorzenia te są bardzo rzadkie. Z tego względu bardzo istotne jest to, aby nabywać psiaka ze sprawdzonego miejsca. Jedynie prawdziwi hodowcy decydują się na wykonywanie testów oraz badań mających na celu wykrywanie ewentualnych chorób.

Jeżeli chodzi o pielęgnację, rasa ta nie jest wymagająca. Wystarczy, że raz w tygodniu wyczesujemy sierść gumową rękawicą i gotowe. Warto zaopatrzyć się także w pielęgnacyjne chusteczki dla psów, które dobrze sprawdzają się do usuwania z sierści czworonogów brudu oraz brzydkich zapachów. Staffika najlepiej kąpać w miarę potrzeby. Dużym minusem tych psiaków jest to, że jego krótka sierść bardzo łatwo wbija się w dywany oraz tapicerkę. Trudno jest ją całkowicie usunąć. Pies ten linieje dwa razy do roku.

Żywienie: Staffordshire bull terrier uważane są za mocne psy. Ich ciała są dobrze umięśnione, jednak sam zwierzak nie jest ciężki. Z tego względu powinniśmy dbać o jego odpowiednią dietę. Dobrym wyborem jest zastosowanie gotowej karmy, która przeznaczona jest dla średniej wielkości ras. Staffiki bardzo dobrze tolerują dietę BARF, która polega na spożywaniu naturalnie surowego pokarmu. W okresie linienia, czyli wiosną oraz jesienią możemy stosować preparaty, w których składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie zestawów witaminowych, jednak przed ich zastosowaniem warto, jest skonsultować się z weterynarzem. 

Szczenięta wymagają starannego żywienia oraz ciągłego kontrolowania wagi, aż do pierwszego roku życia. Zwierzaki powinny być szczupłe, jednak nie wychudzone. Na ich ciele jest uwidoczniona ostatnia linia żeber oraz wcięcie w talii. Psy tej rasy często mają profilaktycznie suplementowane preparaty, które chronią stawy przed glukozaminą oraz chondroityną. Dla dorosłego psa dzienna porcja składników odżywczych powinna być podzielona na dwa razy. 

 

Staffordshire bull terrier – usposobienie 

Opinie wskazują, że psy staffordshire bull terrier uważane są za bardzo wesołe oraz przyjacielskie. Bardzo szybko przywiązują się do opiekunów i swojej rodziny. Chętnie biorą udział w szkoleniach, jednak muszą być one bardzo ciekawe. Staffiki często są przekorne oraz bardzo uparte. Z tego względu ich wychowanie nie powinno być nudne. Nie warto opierać się na stosowaniu negatywnych metod tresury. Opiekun powinien być bardzo konsekwentny, aby prawidłowo wyszkolić psa. Warto stosować przyjazne metody, które są przyjazne dla zwierząt. Wychowywanie oraz tresura powinny stać się dla opiekunów przyjemnością, a nie wyłącznie obowiązkiem. Wtedy nasz piesek wyczuje to i bardzo szybko nauczy się wszystkich potrzebnych komend. Dużą pomocą podczas szkolenia jest stosowanie różnego rodzaju smakołyków, które psy tej rasy uwielbiają.

Umiejętności: W momencie, kiedy całkowicie zakazano walk psów, zwierzaki tej rasy stały się psami rodzinnymi. Takie przekonanie na temat tych psiaków panuje do dnia dzisiejszego. Staffordshire bull terrier dobrze sprawdzi się do wykonywania niektórych sportów, takich jak: Agility, flyball, obedience, przyciągania ciężarów oraz wędrowania z psem, czy nawet morsowania. Ze względu na dużą żywiołowość tej rasy, wiele osób decyduje się na GPS dla psa, który pozwala znaleźć czworonoga w razie jego zgubienia się.

Staffordshire bull terrier – wychowanie i szkolenie

Przedstawiciele tej rasy są bardzo inteligentnymi czworonogami, które bardzo szybko się uczą. Jednak psiaki te są bardzo przekorne oraz uparte. Podczas ćwiczeń właściciel powinien być w pełni zaangażowany. Podczas tresury ważna jest odpowiednia motywacja staffika. Psy tej rasy są wpatrzone w swoich właścicieli, dlatego z pełną radością wykonują jego polecenia. Przygotowując szkolenia, powinniśmy połączyć je z zabawą, wtedy jego efekty będą najbardziej widoczne. Naukę tresury warto zaczynać od samego początku. Wychowując psa tej rasy, powinniśmy zadbać o ich prawidłową socjalizację. Szczeniaki staffordshire bull terrier potrzebują ciągłych bodźców, dlatego powinny odwiedzać wiele nowych miejsc, a także mieć kontakt z różnymi ludźmi oraz czworonogami. Istotne jest to, aby dobrze pilnować szczeniaka podczas kontaktów z innymi psami, ponieważ będzie miało to duży wpływ na późniejsze relacje z innymi pupilami. Dlatego ważne jest to, aby uważać, by nasz szczeniak nie uczestniczył w bójkach oraz nie został agresywnie pogryziony przez inne zwierzęta. 

 

Dla kogo ta rasa?

Niewielkich rozmiarów, angielski piesek nie jest dla każdego. Osoby, które chcą zdecydować się na jego adopcję, powinny prowadzić aktywny tryb życia. Osoby lubiące ruch, mogą zapewnić zwierzakowi dużą ilość czasu do zabawy na świeżym powietrzu. Opiekun musi wiedzieć, w jaki sposób wychować psa. Podstawowa wiedza w tym zakresie nie jest trudna do opanowania, dlatego żaden z nas nie powinien mieć problemów z odpowiednim jej przyswojeniem. Staffordshire bull terrier często wybierany jest jako pierwszy pies przez właścicieli. Jednak tak jak już wspomnieliśmy, początkujący opiekun powinien prowadzić aktywny tryb życia, aby mógł poświęcić sporą część czasu czworonogowi. Istotna jest także duża cierpliwość, która przydaje się głównie podczas tresury. Ze względu na dużą żywiołowość oraz ciągłą potrzebę ruchu psy tej rasy nie nadają się dla osób starszych.

Wiele osób określa psy tej rasy mianem niani. Wynika to z bardzo dużej cierpliwości psiaków do dzieci. Staffik nie jest agresywny. W sytuacji, kiedy dzieci są natarczywe, pies po prostu odchodzi. Warto jednak pamiętać o tym, że rasa ta została stworzona z myślą o walkach. Z tego względu nie powinniśmy zostawiać psów samych z dziećmi bez nadzoru osób dorosłych. Psy tej rasy nie są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Dlatego nalezy sie zastanowic nad zakupem tej rasy, jesli planujemy powiekszenie rodziny. Staffiki mogą mieszkać w małych mieszkaniach w blokach. Psy nie są hałaśliwe. Największą wadą tych czworonogów jest to, że zostawiając je same w zamkniętym pomieszczeniu, po powrocie możemy spodziewać się wielu zniszczeń. 

Akcesoria dla psów

Staffordshire bull terrier podczas spacerów powinny mieć na szyi szerokie skórzane lub parciane obroże z miękkim podszyciem. Psy powinny chodzić w dobrze dopasowanych szelkach typu guard. Smycz, którą zakupimy, powinna być przede wszystkim solidna. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model został wyposażony w mocne karabińczyki. Podczas dłuższych spacerów zalecane jest stosowanie dodatkowej linki. Służy ona do zapewnienia psu swobody oraz pełnego bezpieczeństwa.

Wybierając dla psów zabawki, powinniśmy stawiać na te o bardziej solidnym wykonaniu. Pies może bawić się nimi jedynie pod naszą opieką, ponieważ większość z nich jest w stanie bardzo szybko zniszczyć. Z tego względu może wystąpić sytuacja niebezpiecznego połknięcia przez psiaka części odgryzionej zabawki. W przypadku psów tej rasy najlepiej sprawdzą się gryzaki oraz piłki, które wykonywane są z twardej gumy. Jeżeli chodzi o posłanie, powinniśmy wybierać większe legowiska, w których pies będzie mógł się swobodnie rozciągnąć.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Przemek

December 28, 2022 at 1:22 pm

Witam,
zastanawiają mnie dwa zdania wpisane w akapicie pt. “Dla kogo ta rasa?”, a mianowicie “Psy tej rasy nie są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Dlatego wiele osób, które zaczynają planować powiększenie rodziny, w takiej sytuacji uważa, że pies staffordshire bull terrier jest do oddania.” – skąd w ogóle takie opinie? Sam mam zamiar kupić psiaka tej rasy za około 1,5roku kiedy już dziecko się trochę odchowa. Rozmawiałem z bardzo wieloma osobami posiadającymi tę rasę w domu oraz małe dzieci i żadna z osób nie wypowiedziała słów, że ta rasa nie jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi, a tym bardziej, że pies jest do oddania. Jeszcze raz podkreślam, że mam w planach zakup tej rasy, nie jestem właścicielem, ale mimo tego co tutaj ktoś napisał, konkretnie w tych dwóch zdaniach i tak nie zmieni mojego nastawienia do rasy, więc mam nadzieję, że dla ‘kumatych’ również te zdania nie będą miały żadnego znaczenia.
Pozdrawiam.

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 23, 2023 at 8:12 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Postanowilismy zmodyfikowac nieco tekst. Mimo wszystko, nalezy pamietac, ze czworonogi nie powinny byc zostawiane z dziecmi bez opieki osoby doroslej. Pamietajmy takze, ze kazdy pies moze roznie reagowac na dzieci.

Pozdrawiamy,
Zespol ZwierzeWDomu.com

Odpowiadać