Opinie o Welsh corgi pembroke

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Welsh corgi pembroke to jedna z ras psów, które dawniej były bardzo pomocne w pilnowaniu stada bydła lub owiec oraz ochrony gęsi przed drapieżnikami. Pomimo tego, że rasa zakwalifikowana jest jako psy pasterskie, z biegiem lat zostały one udomowione i obecnie większość z nich można spotkać wylegujących się na kanapie w domu. Zanim jednak podejmie się decyzje o zakupie z hodowli psa rasy Welsh corgi pembroke warto wiedzieć, jakie cechy charakteryzują tego niewielkich rozmiarów towarzysza oraz w jaki sposób troszczyć się o pupila. 

 

Pies Welsh corgi pembroke – co warto wiedzieć o brytyjskiej rasie?  

Prawdziwe pochodzenie psów z rasy Welsh corgi pembroke nie jest do końca wiadome, ani potwierdzone. Z pochodzeniem czworonogów jest związana pewna legenda, według której te niewielkie psy były wierzchowcami wróżek. Po tym, jak wróżki zniknęły, pozostały po nich jedynie dwa szczeniaki, które wychowały się wśród ludzi i dały początek tej niezwykłej rasie. Według historii Welsh corgi pembroke pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Walii położonej w południowo-zachodniej części królestwa. To właśnie Walijczycy wykorzystywali rasę jako psy zaganiające. Pierwsze wzmianki, jakie można znaleźć o tych niezwykłych czworonogach, pochodzą z X wieku n.e. Wszystko wskazuje na to, że to wikingowie przywieźli psy do Walii, stąd podejrzenia, że pochodzą one od szpiców. 

Istnieje druga teoria, według której Welsh corgi pembroke pochodzi od szpiców, które znalazły się na terenach obecnego królestwa przywiezione przez flamandzkich tkaczy. Pierwsze oficjalne zapiski dotyczące protoplastów rasy zostały zapisane w Kodeksie Walijskim własności króla Howella Dha pochodzącym z 920 roku. W języku celtyckim słowo „corgi” oznacza „krasnopsa”, co może kojarzyć się z niewielkich rozmiarów zwierzęciem. Psy corgi nie były popularne wśród hodowców, jednak mimo tego wzbudziły zainteresowanie na początku XX wieku. Głównie z tego powodu nastąpiło wyodrębnienie dwóch ras, takich jak: Welsh corgi pembroke oraz Welsh corgi cardigan. 

Psy rasy corgi mimo swoich niewielkich gabarytów są zaklasyfikowane do rodzaju odpowiedzialnego za zaganianie oraz pilnowanie stada. Należą do grupy psów pasterskich, co może się wydawać dziwne ze względu na wysokość wynoszącą zaledwie 25-30 cm oraz masę do 12 kg. Przyglądając się sylwetce Welsh corgi pembroke można zauważyć bardzo duże podobieństwo do jamnika, ze względu na krótkie łapy oraz dobrze rozwiniętą, muskularną szyję. Długi i mocny tułów, prosta linia grzbietu, a także szeroka klatka piersiowa zwracają uwagę, że jest to pies przystosowany do pracy z innymi zwierzętami. Ogon czworonoga jest osadzony w linii grzbietu i jest o wiele krótszy niż u cardigana. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na lisowaty kształt głowy oraz brązowe, płytko osadzone oczy, w których można zauważyć mądre spojrzenie zwierzęcia. Te niewielkie psy mają śniade, rude, płowe oraz czarne umaszczenie, które może być jednolite lub z białymi, odróżniającymi się znaczeniami. Sierść jest średniej długości, raczej prosta i ma gęsty podszerstek, co jest wyczuwalne podczas głaskania. Właściciele psów powinni zadbać o regularne wyczesywanie, przynajmniej raz w tygodniu, aby pozbyć się błota, które bardzo często przylepia się do sierści. Należy pamiętać także o kąpaniu z zastosowaniem odpowiednio dobranych preparatów dla psów tej rasy. 

 

Welsh corgi pembroke – charakter 

Decydując się na wybór psa rasy Welsh corgi pembroke, warto wiedzieć, że od małego szczeniaka należy dbać o jego wychowanie. Mimo niepozornego wyglądu może on sprawiać spore problemy wychowawcze, kiedy podrośnie. Jednak w większości przypadków psy tej rasy są bardzo pogodne i serdeczne przede wszystkim w stosunku do dzieci. Odpowiednio wyszkolony zwierzak potrafi nawet mieć przyjacielskie stosunki z obcymi osobami, dlatego też nie ma obawy, że przychodzący do domu goście zostaną ugryzieni lub zaatakowani w inny sposób. Właściciele Welsh corgi pembroke na pewno niejednokrotnie zauważyli, że czworonogi na dźwięk dzwonka lub domofonu reagują szczekaniem, a następnie ciepło witają przybyłych gości. Rasa jest odpowiednia dla osób, które mają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pies nie reaguje agresywnie na zaczepki ze strony najmłodszych, jednak czasami w trakcie zabawy można zauważyć, że delikatnie podszczypuje biegające dzieciaki. Wynika to jednak z pobudzenia jego instynktów związanych z zaganianiem do zagrody, dlatego trzeba mu to wybaczyć. 

Odpowiednie wychowanie psa sprawi, że będzie bez problemu spędzał czas  z innymi psami oraz że nie będzie zazdrosny o inne zwierzęta znajdujące się w domu. Mimo pogodnego nastawienia do innych zwierząt zaatakowany nie będzie dłużny i odwdzięczy się tym samym. Czasami dochodzi do konfliktów między osobnikami mieszkającymi pod jednym dachem i będącymi tej samej płci. Pies jest towarzyski i chętnie spędza czas tuż obok swojego właściciela. Stadny instynkt zwierzęcia nie pozwoli mu uciec lub oddalić się daleko od opiekuna. Gdyby jednak tak się stało można zainwestować w GPS dla psa, który w zależności od wybranego wariantu można założyć na obrożę lub kupić jako gotowy produkt z możliwością zapięcia na szyi. W ten prosty sposób właściciel może mieć pewność, że szybko odnajdzie zaginionego pupila, który postanowił wybrać się na dłuższy, samotny spacer. Czasami Welsh corgi pembroke może zainteresować się ptakami w parku lub uciekającą wiewiórką. Instynkt zaganiacza zmusi go wówczas do interwencji, która może skutkować brakiem kontroli nad pupilem. 

 

Welsh corgi pembroke – szczeniaki i ich wychowanie 

Szczeniaki corgi wymagają odpowiedniego podejścia ze strony właścicieli. Od początku należy zadbać o to, aby pies był socjalizowany z domownikami, innymi ludźmi oraz zwierzętami. Czworonogi tej rasy mają bardzo dobrą pamięć, chętnie współpracują z człowiekiem, a co najważniejsze szybko się uczą. Mimo tego należy uważać, aby towarzysz nie nauczył się czegoś, czego nie powinien, ponieważ błędy w wychowaniu za szczeniaka pozostaną już do końca. Właściciele bez doświadczenia powinni mieć świadomość, że pies szybko się uczy zarówno dobrych, jak i złych nawyków. Welsh corgi pembroke mogą być bardzo uparte i często lubią stawiać na swoim, co sprawia, że właściciele muszą umiejętnie wytyczać granice i określać zasady panujące w domu. Ważne jest to, aby nie pozwalać mu na wszystko, ponieważ szybko można odczuć błędy w wychowaniu. Nauka, wdrażanie nowych zasad oraz praca nad charakterem powinny być wdrażane powoli i konsekwentnie. Współpraca powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu zarówno ze strony właściciela, jak i pupila. Wyuczone komendy oraz zachowania są chętnie powtarzane i zazwyczaj nie sprawiają psu żadnego problemu. W zależności od typu charakteru niektóre czworonogi lubią być dopingowane ulubioną przekąską lub zabawą w aportowanie. W ten sposób pies wie, że robi dobrze i tak należy postępować. 

Welsh corgi pembroke – hodowla

Osoby, które zdecydują się na adopcję psa z hodowli, powinny dokładnie sprawdzić wybrane miejsce oraz dowiedzieć się, czy są to zwierzęta z rodowodem. Cena Welsh corgi pembroke z wszystkimi dokumentami to koszty sięgające nawet 6000 zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od płci, renomy hodowli, a także od wartości konkretnego czworonoga. Bardzo wartościowe i wyróżniające się od innych szczeniaki mogą kosztować nawet powyżej 6000 zł. Poszukując odpowiedniej hodowli, należy zwrócić uwagę na tzw. „pseudohodowle”, w których psy nie zawsze są traktowane dobrze i często dochodzi do różnego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji związanych z chorobami genetycznymi psiaków. Powodem tego jest brak odpowiednich badań tuż po urodzeniu szczeniaka, które wykluczą lub potwierdzą np. dysplazję stawu biodrowego czy choroby oczu. Decydując się na zakup psa z profesjonalnej hodowli, warto także dowiedzieć się coś więcej o rodzicach szczenięcia. Zdarzają się przypadki, kiedy osobniki są bardzo lękliwe i boją się ludzi. W późniejszym wieku może to sprawiać duże problemy wychowawcze związane z odpowiednim przystosowaniem psa do życia w domu. 

 

Corgi do adopcji – jakie są wady i zalety rasy 

Osoby poszukujące rasowego psa w typie jamnika, który dodatkowo lubi ruch i aktywność na świeżym powietrzu na pewno będą zadowolone z możliwości odbywania długich spacerów ze swoim pupilem. Welsh corgi pembroke to odpowiedni towarzysz leniwych wieczorów na kanapie oraz codziennych zabaw ulubioną zabawką. Osoby decydujące się na wybór psa tej rasy powinny wiedzieć, że lubi on aktywnie spędzać każdy dzień, a brak zaangażowania ze strony właściciela może skutkować przypadkowym zniszczeniem sprzętów domowych lub ulubionych butów przybyłego w odwiedziny gościa. Z głównych zalet Welsh corgi pembroke należy wymienić przywiązanie do całej rodziny, a nie do poszczególnych jej członków, inteligencję, tolerancję wobec innych zwierząt w domu, a także bezpieczeństwo względem małych dzieci.

Rasa nie jest agresywna, dlatego też często jest wybierana do mieszkania, w którym są dzieci. Do zalet należy dodać także łatwość w pielęgnacji za sprawą sierści, która wymaga czesania raz w tygodniu. Niestety, oprócz zalet warto dodać także jego wady. Źle wychowany za szczeniaka może sprawiać duże problemy wychowawcze. Głównie z tego względu osoby wybierające Welsh corgi pembroke powinny przyłożyć się do swojej edukacji i dowiedzieć, w jaki sposób właściwie wychować psa tej rasy, aby nie sprawiał kłopotów i był grzeczny. Dla ludzi, którzy nie wiedzą, jak podejść do wychowania czworonoga, zaleca się szkolenie w profesjonalnej szkole, gdzie właściciele przychodzą ze swoimi psami i uczą się, w jaki sposób postępować w danych sytuacjach. Odbycie takiego kursu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ pomoże uniknąć problemów w przyszłości. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ