Opinie o rasie flat coated retriever

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Flat coated retriever to przyjaźnie nastawiony i chętny do zabawy pies, którego można rozpoznać po stale poruszającym się ogonie. Dawniej był on ulubieńcem angielskiej arystokracji, obecnie cieszy się dużą popularnością w wielu krajach Europy. Jaki charakter ma flat coated retriever i co należy o nim wiedzieć?

 

Flat coated retriever – krótka historia

Rasa flat coated retriever pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jej przedstawiciela pokazano po raz pierwszy na wystawie kynologicznej w Birmingham w 1895 roku. Ta odmiana retrieverów powstała po to, aby ułatwić myśliwym polowanie. Potrzebowali oni czworonogów, które byłyby specjalistami w aportowaniu i reagowały na wszystkie polecenia. Zadaniem Flat coated retrievera było szukanie postrzałka (zwierzęcia zranionego przez postrzelenie), nawet jeśli wiązałoby się to np. z wejściem do zimnej wody. Jego praca tak naprawdę zaczynała się po strzale, nie musiał on szukać czy gonić za żywą zwierzyną. Aby stworzyć tę rasę, skrzyżowano kilka innych: Setera irlandzkiego, nowofundlanda i owczarka szkockiego collie. Szczególnie dużą popularność flat coated retriever zyskał w latach 80. XIX wieku, głównie za sprawą S. E. Shirleya. To członek brytyjskiego parlamentu, który pomógł w założeniu klubu rasy.

Kiedy pojawiły się labradory i golden retrievery, odmiana flat coated przestała cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, gdyż gorzej radziła sobie w dyscyplinie sportowej określanej mianem ‘field trials’. Obecnie przedstawicieli tej rasy najczęściej spotyka się w Anglii, a także krajach skandynawskich. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 1000 takich czworonogów.

 

Jak wygląda pies flat coated retriever?

Dorosły pies rasy flat coated retriever ma od 56 do 61 cm w kłębie, w przypadku suczek jest to 51 – 61 cm. Waga czworonogów to odpowiednio 27 – 36 kg lub 25 – 32 kg. Według wzorca dopuszczana jest szata w kolorze czarnym oraz brązowym (to tzw. flat coated retriever wątrobiany). Zdarza się, że w hodowli pojawiają się też szczenięta mające żółte umaszczenie, ale zwykle nie dopuszcza się ich do dalszego rozmnażania. Podszerstek psów tej rasy jest gęsty, to samo dotyczy włosa okrywowego. Dotykając sierści, można się przekonać, że jest ona bardzo przyjemna w dotyku i gładka, dobrze przylega do ciała. Biorąc pod uwagę wygląd, flat coated retriever przypomina nieco golden retrievera, ma podobną budowę i masę ciała. Jego głowa jest długa, oczy średniej wielkości, a uszy małe i dobrze osadzone. Ogon tej odmiany retrieverów jest stosunkowo krótki i prosty, mogą powstawać na nim frędzle.

Charakter psów flat coated retriever

O psach rasy flat coated retriever mówi się, że są zawsze uśmiechnięte i zadowolone z życia, chętnie się bawią. Czworonogi te nie wykazują agresji, ale trzeba pamiętać, że mocno przywiązują się do swoich właścicieli i nie powinno się ich izolować. Jeśli zwierzęta będą zostawione same sobie, szybko staną się nieznośne. Ze względu na to, że psy są bardzo energiczne, są polecane dla rodzin ze starszymi dziećmi (podczas zabawy z maluchami mogą niechcący zrobić im krzywdę).

Flat coated retrievery nie sprawdzają się dobrze w roli stróża, ponieważ są przyjaźnie nastawione nawet do obcych. Co istotne, rzadko zdarzają im się dominacyjne zachowania w stosunku do innych psów i nie lubią wdawać się w pogoń za kotem czy dzikimi zwierzętami spotkanymi na spacerze. Według specjalistów rasa flat coated retriever potrzebuje ok. 2 godzin aktywności każdego dnia, najlepiej połączonej ze szkoleniem. Psy mające za mało ruchu nudzą się, domagają ciągłej uwagi i niszczą meble oraz sprzęty domowe.

Choć początkowo czworonogi flat coated retriever na polowaniach aportowały postrzałki, obecnie wykorzystuje się je również do tropienia i płoszenia zwierzyny. Często pracują one w policji, wykrywając narkotyki i tropiąc przestępców. Rasa ta dobrze sprawdza się także w ratownictwie i służbach celnych, psy mogą być asystentami osób niepełnosprawnych lub brać udział w dogoterapii.

 

Flat coated retriever – szkolenie

Szczeniaki flat coated retriever dojrzewają stosunkowo późno, dlatego przez dłuższy czas mogą być nieco niesforne. Już od samego początku warto zadbać o ich socjalizację, umożliwić im kontakt z innymi czworonogami, jak również z ludźmi. Bardzo dobrym pomysłem dla właścicieli psów tej rasy jest znalezienie psiego przedszkola, gdzie czworonogi zostaną przygotowane do dalszego szkolenia. Flat coated retriever powinien być wychowywany w sposób łagodny, a jednocześnie konsekwentny. Za duża presja (zarówno fizyczna, jak i psychiczna), jest powodem zamknięcia się w sobie i wycofania.

Opiekując się flat coated retrieverem, należy zwrócić uwagę na stosowane metody wychowawcze. Nie zaleca się karcenia zwierzaka za to, że nosi w pyszczku różne przedmioty, gdyż później może nie wykazywać chęci aportowania. Początkowo trzeba też unikać zabaw w postaci przepychanek z większymi psami, niewskazane są ponadto gwałtowne skoki. Aby zapewnić czworonogowi bezpieczeństwo, warto zdecydować się na szkolenie w wodzie. Bardzo istotne jest to, żeby wyznaczyć psu czas zarówno na zabawę, jak i odpoczynek. Podczas spacerów musimy dać mu możliwość rozładowania energii, aby później mógł wyciszyć się w domu. Rasa flat coated retriever stosunkowo szybko się nudzi, dlatego zwierzęta te potrzebują urozmaiconych zadań do wykonania, ważną rolę odgrywa też zaangażowanie właściciela. Nie są to czworonogi, które uciążliwe szczekają i nadmiernie hałasują, gdyż nie są bardzo czujne. Niemniej jednak czasami przydatna może okazać się obroża antyszczekowa dla psa, choć tę kwestię warto przedyskutować ze specjalistą, przykładowo behawiorystą.

Pielęgnacja i żywienie flat coated retrievera

Pielęgnacja psów flat coated retriever nie jest skomplikowana. Linieją one dwa razy w roku, a mimo że ich sierść zostaje wszędzie, sprzątnięcie jej nie stanowi problemu. Zwykle czesanie czworonogów należy powtarzać co kilka dni, ich szata nie wykazuje tendencji do powstawania kołtunów. Warto dodatkowo kupić metalowy grzebień, aby po spacerze szybko usunąć z sierści gałązki, listki i podobne zanieczyszczenia.

Jak często należy kąpać flat coated retrievera? Należy robić to w miarę potrzeby, a jeśli pies podczas spacerów pływa w czystej wodzie, kąpiele w domu powinno się ograniczyć do minimum. Używanie suszarki nie jest wskazane, gdyż przyczynia się ona do nadmiernego wysuszenia włosa. Jeśli zwierzę samodzielnie nie ściera pazurów, trzeba je regularnie przycinać, wskazane jest też systematyczne kontrolowanie uszu i oczu. Czworonogi jeżdżące na wystawy przed każdym takim wydarzeniem wymagają korekty szaty, co najlepiej powierzyć profesjonaliście.

Flat coated retrievery mają dobry apetyt, dlatego należy uważać, aby ich nie przekarmiać (może to skończyć się otyłością). Produkty, które powinny znaleźć się w ich diecie to m.in.: Ryby, mięso i chrząstki. Psy nie mogą za szybko przybierać na wadze.

 

Jak długo żyje flat coated retriever?

Rasa flat coated retriever jest uznawana za wytrzymałą i odporną. Jej przedstawiciele żyją średnio 11 lat. Zwykle psy nie mają poważnych problemów ze zdrowiem, jednak zdarzają się przypadki zwichnięcia rzepki, dysplazji biodrowej lub łokciowej, a także dziedziczne choroby oczu czy nowotwory. Warto uważnie obserwować swojego czworonoga, ponieważ flat coated retrievery są odporne na ból i często przez nieuwagę można przeoczyć istotne symptomy świadczące o pogorszeniu stanu zdrowia. Trzeba pamiętać także o tym, że psy tej rasy są wrażliwe na wysokie temperatury (choć dobrze radzą sobie w mrozie). Z tego względu latem spacery powinny odbywać się wcześnie rano i późnym wieczorem.

Flat coated retriever – opinie

Psy flat coated retriever dobrze czują się zarówno w większym mieszkaniu w bloku, jak i w domu z ogrodem. Bardziej istotne jest to, aby zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, dlatego rasa nie jest polecana osobom mało aktywnym. Z czworonogiem trzeba spędzać dużo czasu, poświęcać mu uwagę i zapewniać sporo ćwiczeń umysłowych. Nie lubi on krzyku, poza tym źle radzi sobie z samotnością i bezczynnością. Flat coated retriever nie wdaje się w sprzeczki z innymi psami spotkanymi podczas spacerów, a spuszczony ze smyczy będzie trzymał się w pobliżu swojego właściciela.

 

Cena flat coated retriever

To, ile zapłacimy za czworonoga rasy flat coated retriever zależy od jego płci, wieku oraz pochodzenia. Przeważnie cena mieści się w zakresie od 2200 do 3500 zł, a średni miesięczny koszt utrzymania zwierzęcia to 200 – 300 zł. Hodowla psów flat coated retriever powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Jeśli kupimy szczeniaka z niesprawdzonego miejsca, nie możemy mieć pewności, że jest on zdrowy i nie będzie sprawiał problemów wychowawczych. Właściciel dobrej hodowli przedstawi nam kilka pokoleń zwierzęcia wstecz, zadba o jego szczepienia i podstawowe badania, a także udzieli ważnych porad na temat pielęgnacji, żywienia czy szkolenia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ