Czy obroża jest dobrym wyborem oraz w jaki sposób i jak długo zwierzak może ją nosić?
Opiekunowie psów często zastanawiają się, czy ich pupil powinien nosić obrożę oraz jak długo. Jest wielu zwolenników obroży, ale część właścicieli psów decyduje się na zakup szelek, twierdząc, że są one zdecydowanie wygodniejsze dla zwierzaków. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat noszenia obroży przez psy.
Contents
Obroże dla psów
Obecnie w sprzedaży producenci oferują bardzo duży wybór różnego rodzaju obroży. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą wielkością, budową oraz materiałem wykonania. Jeżeli zdecydujemy się na zakup obroży dla naszego pupila, powinniśmy zwrócić swoją uwagę na to, z czego został zrobiony produkt oraz na trwałość jego zapięcia. Wybierając modele skórzane, musimy pamiętać, że choć są one bardzo trwałe oraz mają elegancki wygląd, mogą okazać się ciężkie dla małych piesków. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się modele wykonane z tworzyw sztucznych (nylon, neopren).
Dostępne na rynku obroże przeznaczone do zakładania na szyję zwierząt zapinane są na dwa sposoby: zatrzask lub klamra. Modele wyposażone w klamry mają dziurki, które umożliwiają dobre dopasowanie do szyi pupila. Obroże, które zapinane są na zatrzask, mają regulację. Produkty te nie są polecane dla większych psów, ponieważ regulacja w trakcie użytkowania łatwo się luzuje. W przypadku takich zwierząt najlepiej sprawdzą się modele, które wyposażone są w metalowe klamry. Plastikowe zapięcia są polecane dla mniejszych czworonogów oraz tych, które są uczulone na metal. Musimy jednak pamiętać, że ten typ zapięcia nie jest wytrzymały.
Dla kogo obroża?
W momencie, kiedy do obroży przypniemy smycz, to mamy dużą kontrolę nad głową psa. W efekcie produkt ten najlepiej sprawdzi się w przypadku większych psów, a także tych, które są za bardzo aktywne podczas spaceru oraz agresywne. Prawidłowo dobrana obroża przeznaczona do noszenia na szyi czworonogów jest także dobrą propozycją w przypadku szczeniaków, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy.
W jaki sposób prawidłowo dopasować obrożę dla naszego zwierzaka?
Szukając odpowiedniego modelu dla zwierzaka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego długość, szerokość oraz ułożenie na szyi. Duża część właścicieli ma tendencję do zapinania obroży zbyt luźno. W przypadku prawidłowo dobranego produktu, pomiędzy szyją a paskiem powinny zmieścić się maksymalnie dwa palce, a w przypadku szczeniaków jeden. Jeżeli pod obrożą mieści się więcej palców, to w takim przypadku jest ona nieprawidłowo założona i istnieje duże ryzyko, że podczas spaceru pies wyjmie głowę i pozostanie bez kontroli opiekuna.
Wybierając szerokość paska, wskazane jest, żeby miał on wielkość dwóch kręgów szyjnych naszego psa. Dopasowując go w ten sposób, nie narazimy naszego zwierzaka na uszkodzenie kręgów szyjnych. Wybierając obrożę dla małych piesków, wystarczający będzie lekki model o szerokości od 1 cm do 1,5 cm. Dla zwierzaków o średniej wielkości najlepsze będą obroże o szerokości 2,5 cm, a dla dużych od 3 cm do 4 cm. Musimy pamiętać o tym, że za szeroki model może krępować ruchy głowy pupila, a zbyt ciasny może wżynać się w jego szyję.
W którym miejscu założyć psu obrożę?
Jeżeli zdecydujemy się na zakup obroży dla naszego pupila, musimy pamiętać o tym, aby była ona poprawnie umiejscowiona na jego szyi. W momencie, kiedy zapniemy ją w połowie szyi i usłyszymy, że zwierzak zaczyna charczeć, będzie to oznaka, że pasek uciska jego krtań. W takiej sytuacji musimy natychmiast zdjąć obrożę z szyi czworonoga. Powinna być ona zapięta nisko na szyi psa, aby nie uciskała tchawicy i krtani. Jeżeli poprawnie założymy obrożę na szyję zwierzęcia, to powinien on swobodnie oddychać oraz nie wydawać z siebie żadnych niepokojących dźwięków.
Jak długo zwierzak może nosić obrożę?
Nie ma ściśle określonych zasad odnośnie czasu, w którym nasz pies może nosić obrożę. Część opiekunów zakłada ją jedynie zwierzakom na czas spaceru. Pozostali preferują, aby ich czworonóg miał ją cały czas na szyi. Ich decyzja jest kierowana tym, że w przypadku, kiedy piesek się zgubi, to często na jego obroży znajdują się dane kontaktowe do właściciela lub wbudowany jest w nią nadajnik GPS. W ten sposób można w łatwy sposób odnaleźć zwierzę.
Co jest lepsze dla naszych pupili: obroża czy szelki?
Właściciele psów podzieleni są na dwie grupy: zwolenników obroży oraz zwolenników szelek. Obie z tych opcji mają swoje zalety oraz wady. Nie da się konkretnie określić, która z nich jest lepsza. Wszystko zależy od zwierzęcia, które je nosi. Zarówno obroża, jak i szelki, które są założone w nieprawidłowy sposób, mogą wyrządzić krzywdę naszemu pupilowi. Obroże najlepiej sprawdzają się w przypadku większych psów oraz tych, które są zbytnio agresywne. Często właściciele kupują je także dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Szelki preferowane są przez właścicieli, którzy lubią biegać ze zwierzakiem lub jeździć z nim na rowerze. Dzięki szelkom nacisk rozkłada się równomiernie i nie mamy problemu z ostrym szarpaniem pupila podrażniającym krtań oraz tchawice.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ