Opinie o rasie amstaff
American staffordshire terrier, w skrócie amstaff, to pies, który wzbudza sporo kontrowersji. Ma on zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników. W niektórych krajach prowadzenie hodowli tej rasy jest zakazane lub wiąże się z przestrzeganiem określonych obostrzeń. Co należy wiedzieć o amstaffach?
Contents
- Skąd wzięła się rasa american staffordshire terrier?
- Amstaff – opis rasy
- Jakie usposobienie ma amerykański staffordshire terrier?
- Czy amstaff to niebezpieczna rasa psa?
- American staffordshire terrier – pielęgnacja oraz żywienie
- Zdrowie amstaffów
- Dla kogo amstaff będzie odpowiedni?
- Cena american staffordshire terriera
- Ciekawostki o amstaffach
Skąd wzięła się rasa american staffordshire terrier?
Amstaff, czyli american staffordshire terrier, to rasa, która powstała na skutek skrzyżowania bulteriera oraz blue paul terriera. Pojawiła się ona to po, aby móc wykorzystywać czworonogi do walk psów. Była to popularna rozrywka w Stanach Zjednoczonych, interesowały się nią w szczególności mniej bogate osoby, które za sprawą zwycięstw swoich pupili mogły się wzbogacić. Podejmowano wiele prób krzyżowania psów, aby były one odpowiednio duże, zwinne i silne. W ten sposób pojawił się amerykański staffordshire terrier. Z czasem podjęto działania, aby rasa przestała kojarzyć się z agresywnymi walkami. W 1936 roku została ona zarejestrowana jako staffordshire terrier, a 36 lat później przekształcono ją w american staffordshire terrier. Do naszego kraju psy sprowadzono w latach 90. XX wieku. W Polsce hodowla tej rasy może być prowadzona legalnie, ale nie we wszystkich krajach Europy jest to możliwe. Zostało to zakazane m.in. w Norwegii i Danii, a w Niemczech zabronione jest wwożenie jej przedstawicieli.
Amstaff – opis rasy
Pies american staffordshire terrier ma bardzo charakterystyczną budowę ciała: Muskularną głowę oraz stosunkowo pulchny korpus. Jego wysokość w kłębie to średnio 43 – 48 cm, a waga ok. 23 kg. Amstaff ma ciemne, głęboko osadzone oczy. Mózgoczaszka jest szeroka i ma wyraźnie zaznaczony stop, a uszy są krótkie i zwykle nieprzycięte (obecnie przycinanie jest zabronione), swoim kształtem przypominają płatek róży, mogą być też lekko uniesione. Co prawda stafford amerykański jest średniej wielkości, ale wyróżnia się mocną budową ciała i dużą siłą. Jego klatka piersiowa jest szeroka, grzbiet krótki, a szyja masywna. Na średniej długości pysku dobrze widać, w którym miejscu czoło przechodzi w kufę. Ogon jest nisko osadzony i krótki, a kończyny masywne oraz dobrze umięśnione.
Amstaff ma krótką, twardą w dotyku i przylegającą do ciała sierść. Jest on pozbawiony podszerstka. Co ciekawe, w przypadku tej rasy dopuszczalne jest każde jednolite, pręgowane i łaciate umaszczenie, choć najmniej pożądany jest amstaff biały, czarny podpalany oraz czekoladowy. Bardzo często spotykane są czworonogi jednolicie czarne, a także czerwone i płowe, ponadto dużą popularnością cieszy się american staffordshire terrier blue, czyli niebieski. Biały odcień zazwyczaj jest jedynie niewielką domieszką barwową. Jak już zostało wspomniane, przedstawiciele tej rasy mają brązowe oczy. Jednak zdarzają się osobniki z błękitną tęczówką, za sprawą której wyglądają bardzo ciekawie i oryginalnie (bardzo często taką cechą wyróżnia się amstaff szary). Rasa ta jest na tyle charakterystyczna, że można bardzo łatwo ją rozpoznać, bez względu na umaszczenie czworonogów. Widząc zwierzę, z pewnością szybko uświadomimy sobie, że jest to amstaff: czarny, niebieski czy płowy, wszystkie mają taką samą budowę ciała.
Jakie usposobienie ma amerykański staffordshire terrier?
Sprawdzając opinie o rasie amstaff blue lub mającej inne umaszczenie, z pewnością znajdziemy komentarze, że jest bardzo agresywna i niebezpieczna. Jednak mimo przeszłości związanej z walkami psów, przedstawiciele wspomnianej rasy przez wiele osób są uznawani za rodzinne czworonogi. Okazuje się, że amstaffy mocno przywiązują się do właściciela i jego bliskich, bardzo często szczególnym uczuciem darzą najmłodszych domowników. Wobec ludzi są one lojalne i chętnie się bawią, jednak szczeniaki american staffordshire terrier już od początku wymagają właściwego szkolenia i socjalizacji.
Amstaff ma nieugięty charakter, dlatego wychowując go, należy zachować konsekwencję i mieć dużo cierpliwości. Pies bywa zaciekły, w szczególności w czasie zabawy z innymi czworonogami, więc niezbędne jest ustalenie jasnych zasad i trzymanie się ich. Dobrze wychowany, dorosły amstaff blue czy w innym kolorze, nie powinien sprawiać wiele problemów. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby zabawa zwierzęcia z dziećmi zawsze odbywała się pod kontrolą dorosłych (co jednak jest wskazane w przypadku większości ras). Istotne jest, że amstaff nie jest hałaśliwy. Szczeniaki zwykle nie ujadają, kiedy nie jest to konieczne. Głośne szczekanie przedstawicieli tej rasy zwykle sygnalizuje zagrożenie, choć niektórzy właściciele przyznają, że czasami pomocna w wychowywaniu pupila może być obroża antyszczekowa dla psa.
Czy amstaff to niebezpieczna rasa psa?
Amstaffy są uznawane za niebezpieczne psy głównie ze względu na swoją przeszłość i udział w walkach. Oczywiście co pewien czas słyszy się o atakach przedstawicieli tej rasy na dorosłych i dzieci, ale trzeba pamiętać, że tak naprawdę każde źle wychowane zwierzę wykazuje takie skłonności. American staffordshire terrier potrzebuje odpowiedzialnego właściciela, który poświęci mu dużo uwagi oraz odpowiednio dużo czasu na szkolenie. Z natury nie jest to pies uległy, jego upartość i niezależność sprawiają, że trzeba mieć do niego właściwe podejście. Dobre wychowanie pozwoli na zapanowanie nad zwierzakiem, dzięki czemu stanie się spokojny i oddany swojej rodzinie. Co więcej, pies nie powinien wtedy niszczyć mebli i innych przedmiotów znajdujących się w domu. Nie wykazuje on też skłonności do ucieczek, gdyż jest bardzo przywiązany do bliskich mu osób.
American staffordshire terrier – pielęgnacja oraz żywienie
Pielęgnacja rasy american staffordshire terrier nie jest trudna. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to amstaff niebieski, czarny czy płowy, każdy pies ma krótką sierść. Czworonoga należy przede wszystkim regularnie czesać, zwykle trzeba robić to raz w tygodniu. W porównaniu do innych ras american staffordshire terrier nie ma problemów z nadmiernym, okresowym linieniem, dlatego nie powinniśmy narzekać na dużą ilość sierści w domu. Ponadto niewskazane są częste kąpiele czworonogów. Wynika to z tego, że ich ciało pokrywa łój, który zapewnia zwierzętom odpowiednią izolację termiczną i to niezależnie od pory roku. Co pewien czas powinno się sprawdzić stan zębów, uszu i oczu pupila, a także przyciąć pazury. Bardzo istotne jest to, aby rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne jak najwcześniej. Jako szczeniak amstaff szybko się do nich przyzwyczai i nie będą dla niego stresujące.
Ponieważ psy american staffordshire terrier są energiczne, zwykle nie mają problemów z nadwagą. Niemniej jednak warto kontrolować, jak dużo i często zwierzę je oraz uważać, aby go nie przekarmiać. Poza tym za duża ilość białka w diecie amstaffa może przyczynić się do alergii skórnych. W przypadku wątpliwości na temat prawidłowego żywienia pupila warto poprosić o poradę specjalistę. Psy tej rasy powinny być szczupłe, żeby widocznie zarysowana była linia ostatniej pary żeber. Nierzadko w okresie rozwoju czworonogom trzeba podawać preparaty zapewniające ochronę stawów.
Zdrowie amstaffów
Amstaff to pies mający stosunkowo dobrą kondycję zdrowotną. Średnia długość jego życia to 11 lat. Czworonogi dobrze znoszą upały, problemem nie jest dla nich również temperatura poniżej 0 st. C. Choroby, które są najczęściej diagnozowane w przypadku rasy american staffordshire terrier to:
• dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
• kamica pęcherza moczowego,
• zwichnięcie rzepki,
• dwurzędowość rzęs,
• zaćma,
• ataksja móżdżkowa,
• niedoczynność tarczycy,
• podzastawkowe zwężenie ujścia aorty, zwężenie zastawki tętnicy płucnej.
Renomowana hodowla rasy american staffordshire terrier przeważnie wykonuje u psów badania RTG, aby wykluczyć dysplazję stawów łokciowych i biodrowych (to najczęstsze schorzenie, z którymi borykają się te czworonogi). U zdrowych amstaffów kontrole weterynaryjne zwykle przeprowadzane są podczas wizyt szczepiennych. Jednak warto profilaktycznie wykonywać też badania krwi, zwłaszcza u starszych psów. Wszystkie niepokojące objawy, np. związane z sercem, należy jak najszybciej skonsultować z weterynarzem, który wykluczy lub potwierdzi chorobę genetyczną.
Dla kogo amstaff będzie odpowiedni?
Na amstaffa mogą zdecydować się zarówno osoby mieszkające w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. To pies, który nie ma pod tym względem dużych wymagań, ale trzeba pamiętać, że nie lubi niewielkich i zamkniętych pomieszczeń. To oznacza, że nie powinno się trzymać czworonoga w kojcu, może to źle na niego wpłynąć. Rasa american staffordshire terrier potrzebuje dużo ruchu, dlatego psy najlepiej czują się na otwartych przestrzeniach. Każdego dnia trzeba zapewnić im odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Ważne są nie tylko spacery, ale też wspólne zabawy (w ten sposób można też zacieśnić więź ze swoim czworonogiem). Podróże z pupilem są możliwe, ale pod warunkiem, że był do nich przyzwyczajany od samego początku i zadbamy o jego bezpieczeństwo na czas transportu.
Jeśli amstaff już od szczeniaka miał kontakt z kotami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie je akceptować. To samo dotyczy innych zwierząt. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że rasa ta wykazuje instynkt myśliwski. W stosunku do innych psów american staffordshire terriery są ostrożne, ale wdają się z nimi w bójki tylko wtedy, gdy ich socjalizacja nie została prawidłowo przeprowadzona. Ciekawe jest to, że amstaffy wykazują bardzo dużą cierpliwość do dzieci i często to właśnie one są dla nich najważniejsze, ale wspólne zabawy zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych. Rasa nie jest dobrym wyborem dla seniorów (ze względu na mniej aktywny tryb życia), a także osób bez doświadczenia z psami. Właściciel amstaffa musi być konsekwentny, odpowiedzialny, a jednocześnie łagodny, gdyż krzyk i przemoc nie pomagają w wychowywaniu pupila. Powinien on również dobrze wiedzieć, jak bawić się z czworonogiem, aby ten mógł spożytkować nadmiar energii. Amstaffy lubią długie spacery, dużą radość sprawia im także bieganie za właścicielem jadącym na rowerze. Ponadto chętnie aportują, bawią się z frisbee i uprawiają psie sporty, przykładowo flyball lub agility.
Cena american staffordshire terriera
Ile kosztuje amstaff blue, płowy lub mający inne umaszczenie? Cena za szczeniaka uzależniona jest w dużej mierze od renomy hodowli, a także pochodzenia czworonoga, ale standardowo mieści się ona w zakresie od 2500 do 3500 zł. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że pies wystawowy może być nieco droższy, nierzadko trzeba za niego zapłacić nawet 5000 zł. Nie jest to mała kwota, ale pamiętajmy, że rasowe zwierzęta powinno się kupować wyłącznie w sprawdzonych hodowlach. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku amstaffów, gdyż jest to rasa obciążona dużym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych i do rozrodu powinny być dopuszczane tylko zdrowe osobniki.
Ciekawostki o amstaffach
Mimo że wielu osobom amstaff kojarzy się z bardzo niebezpiecznym psem, to nie jest to rasa umieszczona na liście agresywnych czworonogów. Znajdziemy na niej za to m.in. rottweilery, amerykańskie pit bull terriery, dogi argentyńskie oraz tosa inu. Dawniej amstaffy brały udział nie tylko w walkach psów, wykorzystywano je również podczas polowań na leśną zwierzynę. Ponadto brały one udział w I wojnie światowej, we francuskich oddziałach pełniły funkcję psów bojowych. Prawdopodobnie najbardziej znanym przedstawicielem rasy american staffordshire terrier jest sierżant Stubby, który na froncie był aktywny przez 1,5 roku. Poza tym amstaffy to oficjalna maskotka 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych. Należy wspomnieć też o tym, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych ras psów w Polsce w 2020 roku.
January 8, 2022 at 4:25 pm
Piękne i kochane psy! Sama wychowuje amstaffa wraz z dwójką moich dzieci. Coś wspaniałego! Moje trzecie dziecko i najgrzeczniejsze. Cud miód i malinka.kicham go bardzo. Ale co do wagi w opisie to chyba jakaś pomyłka. 23kg?????? Mój w wieku 2 lat ważył 33 kg.
Odpowiadać