Gdzie na wakacje z psem?

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Coraz częściej właściciele psów decydują się na wyjazd na wakacje razem ze swoim pupilem. Wybierając takie rozwiązanie, trzeba zadbać o wiele szczegółów, m.in. miejsce noclegowe przyjazne czworonogom. Zastanawiasz się, gdzie warto wyjechać razem ze swoim pupilem, aby miło spędzić czas? Oto nasze wskazówki.

Wakacje z psem – zalety i wady

Osoby rozważające wakacje z psem w Polsce lub za granicą powinny znać najważniejsze zalety oraz wady takiego rozwiązania. To ułatwi podjęcie decyzji, czy rzeczywiście warto zabrać swojego pupila ze sobą, czy może jednak na czas naszej nieobecności znaleźć mu odpowiedzialnego opiekuna na zastępstwo.

Wypoczynek z psem to czas, kiedy możemy pogłębić relację z własnym czworonogiem. Wzajemnie poznajemy swoje zachowania w różnych sytuacjach, przykładowo podczas długich, męczących spacerów czy spływu kajakowego. Możemy również przekonać się, czy pupil rzeczywiście zawsze jest posłuszny i wykonuje polecenia. Nowe miejsce to dla psa często duża ilość nieznanych do tej pory bodźców, z którymi musi sobie poradzić. Pozwala to na sprawdzenie, czy zwierzę dobrze radzi sobie w każdej sytuacji, czy może potrzebuje dodatkowego szkolenia i pracy nad swoim zachowaniem. Na wczasy z psem można wybrać się niemal wszędzie: Nad jezioro, w góry, do lasu czy nad morze. Dla czworonoga taki wyjazd z pewnością będzie przyjemny, dostarczy mu dużo radości i zabawy. Będzie to miła odmiana dla codziennego spacerowania w tych samych zakątkach.

Trzeba też mieć na uwadze, że urlop z psem ma swoje wady. Pierwszym problemem może być dłuższa podróż. Nie wszystkie czworonogi dobrze czują się w samochodzie lub innym środku transportu, a to wywołuje stres nie tylko u nich, ale i u całej rodziny. Poza tym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pupil może źle znosić upalne dni. Nie będzie chętny do długich wędrówek i zwiedzania atrakcji, w szczególności gdy jest już w podeszłym wieku. Psi seniorzy często mają problemy z poruszaniem się i znacznie mniej sił w porównaniu do młodych czworonogów. Jeśli więc planujemy weekend czy dłuższy wyjazd z psem, musimy ustalić odpowiedni plan. Konieczne jest wtedy zrezygnowanie z aktywnych zajęć, które szybko zmęczyłyby pupila. Nie zawsze spotka się to z aprobatą pozostałych członków rodziny, dlatego warto zastanowić się, czy wczasy ze zwierzakiem to najlepsza opcja. Podczas gdy my będziemy beztrosko wypoczywać z dala od domu, pies może przebywać w spokojniejszym otoczeniu z zaufaną osobą. Zwykle jest to dla niego znacznie mniej stresujące.

Wczasy z psem nad morzem

Jeżeli uznamy, że urlop z pupilem to więcej zalet niż wad, trzeba zastanowić się, gdzie wyjechać. Wiele osób decyduje się na wczasy nad morzem z psem, bo zwierzę może wesoło bawić się na plaży, a także w nadmorskich lasach. Takie rozwiązanie wciąż zyskuje na popularności, gdyż z roku na rok zwiększa się liczba ośrodków noclegowych akceptujących zwierzęta. Znalezienie tego odpowiedniego nie powinno być dużym problemem, znajdują się one w wielu miejscowościach, m.in.: Kołobrzegu, Łebie, Trójmieście, Dąbkach, Międzyzdrojach i Świnoujściu. Ponadto coraz częściej z psem można bez przeszkód iść na plażę czy wejść do restauracji.

Żeby wyjazd z psem nad morze był udany, musimy pamiętać, że inni turyści także mają prawo do spokojnego wypoczynku. Co to oznacza? Powinniśmy dostosować się do ogólnych zasad, a więc zawsze sprzątać po swoim pupilu, trzymać go na smyczy i unikać spacerowania po wydmach. Jeśli chcemy, aby pies swobodnie pobiegał, wyjdźmy na plażę późnym popołudniem, gdy plaża opustoszeje. Ponieważ nigdy nie mamy pewności, jak zachowa się czworonóg, przed wyjazdem warto kupić GPS dla psa, jeśli go nie mamy, a potem przymocować do obroży. Jeżeli zwierzak niespodziewanie ucieknie, za sprawą takiego sprzętu szybko go namierzymy. Należy też zachować ostrożność, kiedy pupil postanowi popływać. Jeśli morze jest niespokojne, powinien bawić się wyłącznie przy brzegu, można dla bezpieczeństwa trzymać go na lince. Co więcej, zwierzę nie powinno wchodzić do zimnej wody w upalny dzień, może to skutkować szokiem termicznym (tak samo jak w przypadku ludzi). Musimy też pilnować, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody i nie przebywał za długo na słońcu. Popularne plaże przyjazne czworonogom znajdziemy w wielu miejscowościach. To np.:

Łeba,

Jastarnia,

Pogorzelica,

Trzęsacz,

Władysławowo.

Wakacje z psem – Mazury

Bardzo dobrym pomysłem mogą okazać się również wakacje z psem nad jeziorem. Mazury to jeden ciekawszych zakątków Polski, jest tu wiele zbiorników wodnych, lasów i niepowtarzalnych krajobrazów. Co istotne, wcale nie musimy szukać miejsca noclegowego w przyjaznym dla zwierząt hotelu, pensjonacie czy domku. Na Mazurach można wypoczywać też w nieco inny sposób, przykładowo na polu namiotowym nad jeziorem. Takie wakacje zapewnią dużo radości psom, które uwielbiają się kąpać i przebywać na łonie natury. Jakie miejsca warto odwiedzić razem z pupilem? Oto kilka propozycji:

• Puszcza Piska – największy kompleks leśny na Mazurach, jego powierzchnia to ok. 100 tysięcy hektarów. Tereny te zamieszkują różne dzikie zwierzęta: Bobry, jelenie, sarny, łosie czy lisy. W Puszczy Piskiej można spacerować, a także wybrać się na spływ kajakowy (również z psem, powinniśmy założyć mu kapok).

• Giżycko – tu na uwagę zasługują m.in. zabytki: Neogotycka wieża ciśnień z tarasem widokowym na szczycie, XIX-wieczna twierdza Boyen i zamek krzyżacki. Giżycko to również ważny port na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Można się stąd wybrać w rejs, psy na pokładzie są mile widziane.

• Jezioro Wiartel – jedno z częściej polecanych jezior osobom wyjeżdżającym na wakacje razem z czworonogami. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości miejsc noclegowych przyjaznych zwierzętom, w szczególności domków letniskowych. W pobliżu znajdują się też inne jeziora: Pogubie Wielkie, Brzozolasek oraz Nidzkie.

Co w sytuacji, gdy dobrze znamy już Mazury, ale mimo to marzą nam się wakacje z psem nad jeziorem? Województwo lubuskie może być wówczas bardzo dobrym wyborem. Polecane miejscowości to: Łagówek, Lubniewice i Głębokie.

 

Gdzie z psem w góry?

Wakacje z psem w górach także są możliwe. Jednak zanim się na nie wybierzemy, koniecznie sprawdźmy, czy czworonogi mogą przebywać na terenie danego parku narodowego. Ponadto spakujmy do plecaka odpowiednio długą smycz (aby zwierzę mogło swobodnie iść przed nami) oraz specjalne buty dla pupila. Przydadzą się one na kamienistym, śliskim szlaku, skutecznie zapobiegają odciskom czy rozcięciu łapy.

Najbardziej popularne góry w Polsce to Tatry. Z psem możemy bez przeszkód wybrać się w ten zakątek kraju, ale trzeba pamiętać, że nie wszędzie swobodnie wyjdziemy z nim na spacer. Po stronie polskiej dla osób z czworonogami dostępna jest jedynie Dolina Chochołowska oraz Ścieżka pod Reglami. O wiele więcej miejsc znajdziemy w Tatrach Słowackich, jest tu wiele ciekawych szlaków, po których można wędrować z pupilem.

Na wakacje z psem dobrze nadają się Bieszczady. Miejsc odpowiednich do wędrowania ze swoim czworonogiem jest wiele, to m.in.:

Polańczyk i okolice Zalewu Solińskiego,

Dolina Sanu,

pasmo Łopiennika,

szczyt Dwernik-Kamień,

Magura Stuposiańska,

Balnica,

Bukowiec i góra Korbania,

Bystre z Jeziorkiem Bobrowym i starymi kamieniołomami,

Jeziorka Duszatyńskie,

Myczkowce.

Na szlaki w Bieszczadach objęte terenem Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie należy wchodzić z psem. To oznacza, że nie możemy zabrać pupila na wędrówkę na Połoninę Caryńską czy Tarnicę. Jednak nie powinien to być powód do zmartwień. Co prawda Bieszczady są niższe w porównaniu do Tatr, ale także bardzo wymagające. Dla psa wejście na bieszczadzki szczyt może być bardzo trudne i męczące, lepiej nie narażać go na tak duży wysiłek.

W naszym kraju są też inne górskie tereny, gdzie można wyjechać z czworonogiem:

Góry Stołowe – także po czeskiej stronie,

Góry Sowie,

Śnieżnik i okolice,

Beskid Żywiecki i Śląski,

Góry Izerskie.

Czy znalezienie noclegu jest równie łatwe, jak nad jeziorem czy morzem? Okazuje się, że tak. Na wakacje z psem w górach można wynająć domki, pokoje w pensjonacie, a nawet w hotelu.

 

Wyjazd z psem za granicę

Na wakacje, również z czworonogiem, można wybrać się nawet za granicę. Coraz więcej osób planuje wyjazd z psem do Chorwacji, Słowenii, Francji czy innych państw należących do Unii Europejskiej. Wczasy na terenie UE z pupilem są możliwe, jeśli zadbamy o kilka ważnych kwestii:

Mikroczip,

paszport dla zwierzaka,

szczepienie przeciwko wściekliźnie,

zaświadczenie o profilaktyce przeciwko tasiemcowi (obowiązuje m.in. przy wjeździe do Finlandii).

W przypadku innych krajów, spoza UE, lista formalności może wyglądać nieco inaczej. Należy to sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji miejsca noclegowego, aby później nie okazało się, że przygotowanie się do wyjazdu z psem jest bardzo kosztowne lub stresujące.

Mimo że konieczne jest zadbanie o kilka istotnych kwestii, wakacje z psem za granicą są bardzo popularne. Oferty, które znajdziemy m.in. w Internecie, nierzadko prezentują się bardzo atrakcyjnie. Możemy zdecydować się na przykład na wynajęcie domu wakacyjnego, co zapewnia swobodę i prywatność, ewentualnie wynająć pokój w hotelu, który akceptuje czworonogi. Gdzie najlepiej wyjechać na wakacje z pupilem? Tak naprawdę propozycji jest bardzo wiele, a najbardziej popularne kierunki to:

Austria – Karyntia, Styria, Ziemia Salzburska, Burgenland,

Chorwacja – Istria, Dalmacja, Krk, Kvarner,

Włochy – Marche, Emilia Romagna, Gargano, Toskania,

Hiszpania – Costa Blanca, Majorka, Costa Brava, Costa Dorada,

Grecja – Peloponez, Kreta, Chalkidiki, Rodos.

 

Wczasy z psem połączone ze szkoleniem

Decydując się na urlop nad jeziorem czy też góry z psem, możemy skorzystać z usług szkół zajmujących się szkoleniem czworonogów. Takie wakacje połączone z tresurą organizowane są w różnych zakątkach Polski. Turnusy przeważnie trwają tydzień, a zajęcia odbywają się przez kilka godzin dziennie, przykładowo rano i wieczorem. Program jest układany w taki sposób, aby uczestnicy mieli dostatecznie dużo wolnego czasu na relaks. Szkolenia organizowane są na terenie całej Polski, a więc zarówno w górach, jak i nad morzem czy wybranym jeziorem. To w dużej mierze zależy od ośrodka, z usług którego zechcemy skorzystać.

 

Podróż z psem – o co trzeba zadbać?

Jeśli już podejmiemy decyzję, gdzie na weekend lub dłuższe wakacje z psem się wybierzemy, musimy dobrze zaplanować samą podróż. Tuż przed samym wyjazdem nie należy karmić czworonoga, nie robimy tego również podczas jazdy. Jednocześnie musimy zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej wody. Prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż własnym samochodem, ponieważ wtedy możemy swobodnie robić krótkie przerwy na odpoczynek. W aucie pies powinien przebywać w klatce transportowej. Jeżeli nie ma na nią dostatecznie dużo miejsca, zwierzę może zostać na siedzeniu, ale musi być przypięte specjalnymi pasami.

Jak wygląda podróż z psem pociągiem, który jest popularnym środkiem transportu? Przede wszystkim należy kupić bilet zarówno dla siebie, jak i dla czworonoga, a później wybrać odpowiedni wagon. Powinniśmy przy tym upewnić się, że zwierzę nie będzie przeszkadzać pozostałym podróżnym. Co istotne, zwykle pies nie musi mieć kagańca, choć może to być konieczne, jeśli w pobliżu znajdują się np. małe dzieci.

W samolocie zwierzęta mogą być przewożone na trzy sposoby:

W luku bagażowym,

na pokładzie samolotu,

w luku bagażowym jako cargo.

Musimy pamiętać, że opłata za podróż psa samolotem jest uzależniona od jego wielkości i wagi. Bez względu na to, czy zwierzę leci w luku bagażowym, czy na pokładzie samolotu, musi przebywać w transporterze. Wyjątkiem są psy pełniące funkcję przewodnika, asystujące osobom niewidomym, niesłyszącym i z dysfunkcją fizyczną lub psychiczną.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Iwona Drzewiecka

January 18, 2022 at 5:51 pm

Ja w tamtym roku wybrałam się nie z psem ale z kotkiem pozdrawiam Mielno

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 23, 2022 at 10:55 am

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za pozostawienie komentarza. Miło nam, że miłośnicy kotów też zaglądają na strony o psach. Każdy domowy pupil, jako członek rodziny, zasługuje na to, aby pojechać z domownikami na wakacje!

Pozdrawiamy,
Zespół Zwierzewdomu com

Odpowiadać