Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Posiadanie domowego akwarium wiąże się nie tylko z podziwianiem pięknych, kolorowych rybek, ale też obowiązkami. Każdy akwarysta musi zapewnić odpowiednie warunki w zbiorniku, regularnie wymieniać w nim wodę czy sprawdzać skuteczność działania urządzeń. Tylko wtedy ryby będą mogły się prawidłowo rozwijać, na czym z pewnością wszystkim zależy. Poniżej prezentujemy kilka porad na temat tego, jak zadbać o akwarium domowe. Zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

 

Odpowiednie przygotowanie zbiornika

Pierwsze zadanie, które ma do wykonania początkujący akwarysta dotyczy przygotowania zbiornika z wodą. W środku musi znajdować się odpowiednie podłoże. Często koniecznym elementem jest pokrywa stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie dla ryb. Nie można zapominać o tym, że poszczególne gatunki mają różne potrzeby. Niektóre ryby wolą przebywać w mniejszych zbiornikach, inne potrzebują większej przestrzeni. Ponadto w sklepach znajdziemy ryby, które preferują życie w towarzystwie innych gatunków, ale i takie, które nie tolerują wszystkich odmian. Warto poszukać rzetelnych informacji na temat zakładania pierwszego akwarium, przeczytać o gatunkach, które nam się podobają i zapytać o poradę osoby z doświadczeniem.

Karmienie ryb

Przede wszystkim codziennym obowiązkiem każdego akwarysty jest karmienie rybek. Częstotliwość jest tu zależna oczywiście od danego gatunku. Niektóre ryby wystarczy karmić raz dziennie, inne potrzebują zdecydowanie więcej pokarmu. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie jedzenia rano i po południu lub wieczorem. Ważną wskazówką jest to, aby nie przesadzać z ilością jedzenia, jakie trafia do wody. Jeśli wsypiemy go zbyt dużo, opadnie ono na dno i zanieczyści wodę. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile pokarmu potrzebują nasze ryby, wykorzystajmy metodę prób i błędów. Po wsypaniu płatków obserwujemy, czy wszystkie z nich są zjadane przez ryby, czy niekoniecznie. Jeśli jedzenie szybko znika, może się okazać, że dajemy go zbyt mało. Jeśli jednak pływa, a później osadza się na dnie, oznacza to, że nasze ryby nie potrzebują tyle pożywienia.

 

Czyszczenie zbiornika

Obowiązkiem każdego posiadacza akwarium jest regularne czyszczenie zbiornika. Na początku może wydawać się to trudne, ale z biegiem czasu okazuje się, że wykonywanie poszczególnych czynności zajmuje mniej czasu. Zaleca się, aby co tydzień wymieniać ok. 10-20% procent wody, później tę częstotliwość można zmniejszyć. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć występowanie glonów. Oczywiście są na to też prostsze sposoby polegające na stosowaniu specjalnych środków. Nie zawsze mają jednak one dobry skład, więc mogą źle wpływać na żyjące w zbiorniku ryby. 

Jak dokładnie wyczyścić akwarium? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w potrzebne akcesoria, do których należą: pojemnik na świeżą wodę, zbiornik na wodę z akwarium, miska, do której będziemy mogli włożyć wyjęte dekoracje, szczoteczka do ich czyszczenia, odmulacz i czyścik do szyb. W przypadku bardzo małych zbiorników niezbędne jest wyłowienie żyjących tam ryb i ich chwilowe przeniesienie w inne miejsce. To wiąże się jednak z niepotrzebnym stresem, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Większe akwaria dają ten komfort, że można je czyścić bez wyjmowania ryb, wystarczy tylko uważać, aby nie zrobić im krzywdy. Najlepiej rozpocząć pracę od usuwania glonów z szyb, a następnie pozbycia się pozostałych zabrudzeń, w tym także tych znajdujących się na wyjętych z wody dekoracjach. Podczas czyszczenia akwarium nie można zapomnieć też o pielęgnacji filtra, bo w innym wypadku przestanie on efektywnie działać. 

Sprawdzanie sprawności urządzeń

Od czasu do czasu należy także zwrócić uwagę na sprawność urządzeń. Przede wszystkim swoją uwagę powinniśmy skupić na filtrze, który dotlenia wodę i dzięki temu zapewnia rybkom odpowiednie warunki do życia. Regularnie trzeba weryfikować, czy pompka dobrze działa. Konieczne jest także systematyczne czyszczenie urządzenia. Najlepiej robić to w trakcie sprzątania akwarium. Czasami jednak sprzęt wymaga tego częściej. Doświadczeni akwaryści wskazują też, jak ważne jest sprawdzanie temperatury wody, a tym samym sprawności działania grzałki. Większość ryb wymaga utrzymania odpowiednie temperatury w zbiorniku, inaczej mogą zacząć chorować albo przestać dobrze się rozwijać.

 

Wymiana oświetlenia

Kolejną kwestią, o której czasami zapominamy jest regularna kontrola, a w miarę potrzeby wymiana oświetlenia w akwarium. Zbiorniki tego typu powinny być wyposażone w specjalne świetlówki, bo zwykłe żarówki nie dostarczają odpowiedniej ilości światła, a ponadto mogą sprawiać, że woda będzie szybciej parować. Montowane w akwariach świetlówki mają przyjemną barwę, nie emitują promieni, które mogłyby źle wpływać na florę i faunę, a dodatkowo nie wytwarzają ciepła. Jak podają doświadczeni akwaryści, świetlówki wymagają wymiany co około 12 miesięcy. 

Jak widać, posiadanie własnego akwarium wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak można je wykonywać bez znacznego obciążenia codziennego planu. Jeśli dobrze zorganizujemy czas wolny i będziemy regularnie wykonywać niezbędne prace, utrzymanie akwarium w odpowiednim stanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments