Ostatnio aktualizowane: 20.10.20

 

Każdy akwarysta dąży do tego, aby jego rybki miały zapewnione jak najlepsze warunki do życia. Dla hodowców równie ważne jest to, aby akwarium ładnie się prezentowało, na co wpływ mają nie tylko umieszczone w nim dekoracje czy roślinki, ale też przejrzystość wody. Jak utrzymać akwarium w czystości, nie poświęcając na to zbyt dużo czasu? O czym nie wolno zapominać przy pielęgnacji zbiorników?

 

Odpowiednie urządzenia

Aby możliwe było utrzymanie dobrych warunków w akwarium, konieczny jest zakup odpowiednich urządzeń. Jednymi z najbardziej pożądanych są odmulacze do akwarium, które pozwalają w łatwy sposób utrzymać w czystości dno. Na rynku dostępne są dwa typy tego rodzaju sprzętów. Pierwsze z wymienionych odmulaczy działają tak, że podczas czyszczenia brudna woda jest spuszczana z akwarium, a następnie wylewana. W ten sposób można skutecznie pozbyć się zalegającego na dnie mułu, odchodów ryb, a także innych zanieczyszczeń. W sklepach dostępne są też bardziej zaawansowane odmulacze wyposażone w napowietrzacz, są one zasilane bateriami. Zanieczyszczenia z akwarium są kierowane do zbiornika odmulacza, a oczyszczona woda trafia z powrotem do zbiornika. Niezbędnym wyposażeniem każdego akwarium jest też filtr, który pozwala zachować odpowiednie warunki wody, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ryb. Do zadań tego sprzętu należy m.in. usuwanie zanieczyszczeń z toni wodnej, pozbywanie się szkodliwych substancji, które mogły pojawić się w zbiorniku na skutek występowania naturalnych procesów czy unieszkodliwianie glonów, bakterii i wirusów. Bez wspomnianych urządzeń zachowanie czystości w akwarium jest niemal niemożliwe. Oznacza to, że w zbiorniku bez filtra i odmulacza nie można utrzymać odpowiednich warunków dla ryb. 

Regularna pielęgnacja

Nie ma wątpliwości, że zachowanie czystości w akwarium nie jest możliwe bez jego regularnej pielęgnacji. Akwaryści zalecają, aby przeciętnie raz w tygodniu podmieniać wodę i czyścić szyby. Przy wymianie wody można skorzystać ze standardowego odmulacza, który pozwala na usunięcie zanieczyszczonej wody poza zbiornik. Wylewanie całej cieczy z akwarium nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wtedy trzeba usunąć z niego wszystkie ryby, co wiążę się dla nich z dużym stresem. Co więcej, poprzez takie działania tracimy wodę o dobrych właściwościach. Przy odmulaniu dna, należy pamiętać też o tym, aby dokładnie wyczyścić filtr. Jeśli będzie na nim zbyt dużo zabrudzeń, zaburzy to efektywność jego działania. Sporo akwarystów twierdzi, że najlepszym sposobem na umycie filtra jest zamoczenie go w wodzie, która została spuszczona do wiadra podczas odmulania dna.

Tym sposobem nie traci się cennych bakterii, co miałoby miejsce w przypadku przemywania filtra zwykłą wodą z kranu. Raz w tygodniu należy też usunąć zabrudzenia z szyby. W tym celu warto skorzystać z czyścika magnetycznego przeznaczonego specjalnie do czyszczenia zbiorników. Szybę od strony zewnętrznej powinniśmy przetrzeć papierowym ręcznikiem. Początkującym akwarystom może się wydawać, że wskazane czynności zajmują łącznie kilka godzin. Nie jest to jednak prawdą. Z tego typu pracami można uporać się w około 30 minut, w zależności od wprawy i wielkości zbiornika.

 

Szybka reakcja w przypadku zmętnienia wody

Czasami zdarza się tak, że woda w akwarium mętnieje, co powinno nas zainteresować. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, a przede wszystkim określenie źródła problemu. Trzeba pamiętać, że w dopiero co założonym zbiorniku taka reakcja jest w pełni naturalna. Woda musi nabrać odpowiednich właściwości, równowaga biologiczna tworzy się nawet do kilku tygodni. Jeśli jednak mamy swoje akwarium już zdecydowanie dłużej i zauważymy, że coś jest nie w porządku, trzeba znaleźć przyczynę wystąpienia tego typu problemu. Jeśli w zbiorniku jest zbyt wysokie stężenie jakichś związków, dobrze jest zastosować specjalne środki, które pozwolą to ograniczyć. W przypadku zmętnienia wody czasami skuteczna okazuje się zmiana filtra.

Należy kupić bardziej wydajne urządzenie, które efektywniej oczyszcza wodę i jednocześnie pozwala utrzymać odpowiednią równowagę biologiczną. Jeśli ciecz w zbiorniku ma mleczny kolor, powodem takiej sytuacji mogą być przede wszystkim zanieczyszczenia. Co ciekawe, ich powstawanie wiąże się ze zbyt częstym czyszczeniem filtra i wymianą zbyt dużej ilości wody. Takie działania przyczyniają się do rozwoju bakterii, które nie powinny znaleźć się w zbiorniku. Mowa tutaj o pierwotniakach. Często przyczyną mlecznej wody jest też przekarmianie ryb. Jeśli do akwarium wkładamy zbyt dużo jedzenia, ryby nie są w stanie go zjeść, a wtedy opada ono na dno, rozkłada się i zanieczyszcza wodę.

Wbrew pozorom utrzymanie akwarium w czystości nie jest zbyt trudnym zadaniem, choć takie może wydawać się na początku. Każdy nieco bardziej doświadczony akwarysta potwierdza, że nie trzeba dużo czasu, aby nauczyć się, jak skutecznie dbać o zbiornik, aby ładnie się on prezentował, a ryby miały zapewnione odpowiednie warunki do życia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments