Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Klatka dla chomika – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie masz pewności, która klatka dla Twojego chomika będzie odpowiednia? Aby pozbyć się wszystkich wątpliwości, powinieneś zapoznać się z opisami modeli umieszczonych w poniższym rankingu. Wytypowaliśmy do niego tylko te produkty, które inni kupujący uznali za wytrzymałe i bezpieczne dla gryzoni. Popularnością cieszy się klatka dla chomika, myszki, gryzoni + trociny + karma. W zestawie znajdują się wszystkie akcesoria, które są potrzebne Twojemu pupilowi. Klatkę można łatwo zdjąć z plastikowej kuwety, odpinając boczne zatrzaski. Dwie pary drzwiczek, z przodu i na górze, zapewniają wygodny dostęp do zwierzęcia. Polecamy Ci również klatkę Teddy Lux Rocky G137, do której także dołączono kilka akcesoriów. Jest ona solidna, a w dodatku łatwa do utrzymania w czystości. Poza tym model nie zajmuje dużo miejsca na półce.

12 najlepszych klatek dla chomika. Opinie w 2025 roku

 

Poniżej znajdziesz ranking klatek dla chomika. Dzięki niemu możesz się przekonać, które modele wśród wszystkich dostępnych na rynku zasługują na szczególną uwagę. Opisane w zestawieniu produkty są chwalone przez konsumentów za solidność i możliwość zapewnienia gryzoniom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka dla chomika dostępna jest z pełnym wyposażeniem, w skład którego wchodzi między innymi kołowrotek i domek. Klatkę montuje się do kuwety za pomocą łatwych w obsłudze zaczepów. Zestaw jest odpowiedni dla wszystkich małych gryzoni, zarówno chomików, jak i myszek. Dwie pary drzwiczek ułatwiają wyjmowanie zwierzęcia z klatki.

Wady

Poszczególne akcesoria nie są dobrze dopasowane do klatki, karuzela jest za duża, podobnie jak poidełko. Metalowe pręty mają wiele ostrych zakończeń. Drzwiczki ciężko się otwierają.

Podsumowanie

Każdy miłośnik małych zwierząt ucieszy się z chomika lub myszki. Pupil musi mieć jednak dobre warunki, dlatego najlepiej sprawdzi się klatka z całym wyposażeniem. Łatwo się ją otwiera, co ułatwia karmienie i wyjmowanie zwierzęcia. Klatka ma dwa piętra, co zapewnia pupilowi dużo miejsca do zabawy.

Drugi wybór

Zalety

W zestawie są wszystkie akcesoria, których potrzebuje chomik. Mowa tu o: domku, kołowrotku, miseczce, tunelach, platformach oraz pięterkach do wspinania. Mimo że klatka jest stosunkowo duża, nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na biurku czy półce.

Wady

Jak przekonują niektórzy hodowcy, kuweta mogłaby być o kilka centymetrów wyższa. Czasami zdarza się, że chomik wysypuje część wyściółki poza klatkę, a ciągłe sprzątanie jej może stać się uciążliwe.

Podsumowanie

Klatka jest dostępna w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych, dlatego może stać się dodatkową dekoracją pokoju. Wykonano ją z materiałów bezpiecznych dla zwierząt, które dodatkowo wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Rozważ też

Zalety

Klatka jest wykonana z plastiku, który nie jest podatny na pęknięcia. W dodatku nie ma on w składzie substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie gryzonia. Model wyposażono w uchwyt pozwalający na bezpieczne przenoszenie go z miejsca na miejsce.

Wady

Pojawiają się opinie, że zabawie chomika w kołowrotku towarzyszy zbyt duży hałas. Powstające przy tym dźwięki nie są przyjemne, dlatego wiele osób decyduje się na wymianę kołowrotka na inny.

Podsumowanie

Model ma przezroczyste ścianki, więc przez cały czas możemy obserwować, co robi gryzoń. Wyjmowanie go ze środka nie jest trudne, gdyż klatkę wyposażono w dwie pary drzwiczek.

 

 

Klatka dla chomika syryjskiego

 

1. Klatka dla Chomika, Myszki, Gryzoni + Trociny + Karma

 

Jeśli chcesz mieć w domu małe zwierzątko, musisz zapewnić mu odpowiednie schronienie. W tym celu dobrze sprawdzi się klatka dla chomika, myszki, gryzoni + trociny + karma. W zestawie znajduje się pełne wyposażenie, w skład którego wchodzą: Kołowrotek, poidełko, karmidełko, tunel oraz domek. Klatka ma dwa piętra, co zapewnia zwierzęciu dużo miejsca do zabawy. U góry znajduje się domek, a na dole kołowrotek. Układ wyposażenia można jednak dowolnie zmieniać.

Klatka ma drzwiczki z przodu i na górze. W efekcie można łatwo karmić zwierzę oraz wyjmować je, aby się z nim pobawić. Klatka dostępna jest w kilku kolorach, co sprawia, że można dopasować ją do wystroju wnętrza. Górną część można łatwo oddzielić od kuwety, wystarczy jedynie odpiąć boczne zaczepy. W zestawie z klatką znajduje się także jedzenie dla chomików oraz opakowanie trocin do wypełnienia plastikowego pojemnika.

Miłośnicy zwierząt, którzy zdecydowali się na zakup klatki dla swoich pupili są zadowoleni z wyboru. Wyposażenie zapewnia miejsce do spania, zabawy i jedzenia dla małych gryzoni. Klatkę łatwo się czyści, górną część można wygodnie zdjąć po odpięciu bocznych zacisków.

 

 

 

 

Klatka dla chomika dżungarskiego

 

2. Klatka dla chomika Teddy Lux Rocky G137

 

Osoby, którym potrzebna jest klatka dla chomika dżungarskiego powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Teddy Lux Rocky G137. Został on wykonany z czarnej siatki z drutu, dolną częścią konstrukcji jest plastikowa kuweta o wysokości 7 cm. Całkowite wymiary modelu to: szerokość – 27 cm, wysokość – 37 cm oraz długość – 41 cm.

Odstępy między prętami wynoszą 1 cm, dlatego nie trzeba się obawiać, że chomikowi uda się przez nie przecisnąć. Razem z klatką otrzymujemy w zestawie niezbędne wyposażenie, czyli: kołowrotek, domek, tunele, platformę, miseczkę oraz pięterka. Model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Kupującym spodobało się to, że klatka ma nie jedną, ale dwie pary drzwiczek, co znacząco ułatwia dostęp do środka. Duża liczba akcesoriów sprawia, że zamknięte wewnątrz zwierzę na pewno nie będzie się nudzić. W dodatku model nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni.

 

 

 

 

Duża klatka dla chomika

 

3. Zolux Klatka dla Chomika Duo RODY3

 

Duża klatka dla chomika Zolux RODY3 ma 2-piętrową konstrukcję. Wyróżnia się ona przede wszystkim oryginalnym designem. Z pewnością nie wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia. Model wyposażono w: miseczkę, poidełko, tunel, balkonik oraz kołowrotek.

Produkt jest solidny, wykonano go z dobrego gatunkowo plastiku, który nie ma w składzie toksycznych substancji. Wymiary klatki to: wysokość – 40 cm, szerokość – 26 cm i długość – 40 cm. W razie potrzeby można ją przenieść w inne miejsce, pozwala na to wygodny uchwyt umieszczony w górnej części konstrukcji.

Jak wykazały poddane analizie opinie o klatkach dla chomika, model Zolux RODY3 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród hodowców gryzoni, także myszoskoczków czy myszy. Jeśli pojawi się taka konieczność, klatkę można z łatwością rozbudować, aby zwierzęta zyskały więcej wolnej przestrzeni.

 

 

 

 

Klatka dla chomika plastikowa

 

4. Ferplast Tube Line Combi 2 klatka dla chomika

 

Produkt Ferplast Tube Line Combi 2 jest wykonany z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego. Nie trzeba się obawiać, że umieszczone w środku zwierzę przegryzie ściankę i ucieknie. Klatka jest modułowa, co oznacza, że można do niej dołączyć dodatkowe elementy, aby gryzoń miał więcej miejsca.

Przedstawiony model ma wymiary: 79,5 cm x 29,5 cm x 26,3 cm. Jest on kolorowy i dlatego ciekawie prezentuje się na półce czy biurku. Co ważne, do kompletu dołączono niezbędne akcesoria, dlatego nie trzeba kupować ich osobno. Są to: miseczka, poidełko oraz domek.

Czy plastikowa klatka dla chomika spodobała się konsumentom? Przeanalizowane komentarze na jej temat wykazały, że tak. Model doceniono m.in. za łatwe czyszczenie. Aby wymienić wyściółkę wystarczy odłączyć kuwetę od górnej części konstrukcji, co nie wymaga użycia siły.

 

 

 

 

Klatka dla chomika 60×40

 

5. Duża klatka dla chomika szczurka REX III

 

3-piętrowy model REX III wyróżnia się solidnością oraz estetycznym designem. To klatka dla chomika o wymiarach 60 x 40 cm, w której zwierzę ma dostatecznie dużo miejsca do zabawy i wypoczynku. W zestawie znajdziemy trzy drabinki do wspinania, miseczkę na pokarm, a także domek oraz dwie karuzele o średnicy 13,5 cm.

Ciekawe jest to, że możemy sami zdecydować, w jakim kolorze będzie kuweta oraz drabinki: beżowym lub czarnym. To daje nam możliwość dopasowania klatki do wystroju wnętrza. Opisywany model nie zajmie dużo miejsca na biurku, może stać np. w pokoju dziecka.

Za jedną z podstawowych zalet produktu konsumenci uznali łatwe czyszczenie kuwety. Poza tym wiele osób uważa, że to dobra klatka dla chomika, jak i myszy czy innych, równie małych gryzoni. Pręty są blisko siebie, zwierzę nie przeciśnie się pomiędzy nimi i nie ucieknie.

 

 

 

 

Mała klatka dla chomika

 

6. Zolux Klatka dla chomika Indoor 40 cm

 

Zolux INDOOR to mała klatka dla chomika, do której dołączono kilka akcesoriów. Są to: kołowrotek, gniazdo oraz kładka. Całkowite wymiary produktu są równe: wysokość – 37,5 cm, szerokość – 20,5 cm oraz głębokość – 23 cm. Można go ustawić na biurku, nie powinien zajmować za dużo miejsca na blacie.

Kuweta została wykonana z wytrzymałego plastiku bez szkodliwych substancji w składzie. Nie jest ona podatna na pęknięcia i inne uszkodzenia. Górną część konstrukcji pokryto epoksydową, bezołowiową farbą w grafitowym kolorze. Ładnie kontrastuje ona z pomarańczowymi akcesoriami.

Według hodowców gryzoni to dobra i tania klatka dla chomika, która estetycznie się prezentuje. Jej czyszczenie nie jest trudne, radzą sobie z tym nawet dzieci. Model jest solidny, w dodatku można go bez trudu przenieść w inne miejsce.

 

 

 

 

Klatka dla chomika 80×40

 

7. Inter-Zoo Klatka dla chomika Tommy

 

Klatka INTER-ZOO TOMMY ma plastikową kuwetę, a umieszczone w jej wnętrzu elementy zostały wykonane z drewna. Mowa tu o domku oraz schodkach z tarasem. Do zestawu dołączono ponadto miseczkę i kołowrotek do zabawy.

Prezentowany model jest na tyle duży, że w środku można umieścić dodatkowe akcesoria, których potrzebuje gryzoń. To klatka dla chomika o wymiarach 80 x 40 cm, która nadaje się też dla myszy oraz myszoskoczków.

Rozstaw między drutami wynosi 1 cm, co daje pewność, że gryzoń nie wydostanie się sam na zewnątrz. Możemy szybko wyjąć go ze środka, pozwalają na to dwie pary drzwiczek. Kupującym spodobało się to, że pokrywająca pręty farba nie odpryskuje, potwierdził to też test klatek dla chomików.

 

 

 

 

Klatka dla chomika z rurami

 

8. Ferplast Combi 1 klatka dla chomika

Model Ferplast Combi 1 został wykonany częściowo z tworzywa sztucznego, a częściowo z metalu. To zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Oddzielenie górnej części konstrukcji od dolnej nie jest trudne, wystarczy odpiąć boczne klipsy. Z tego względu czyszczenie klatki nie powinno zająć dużo czasu.

Wymiary produktu są równe: 40,5 cm x 29,5 cm x 26 cm. Akcesoria, które zostały dołączone do kompletu to: kołowrotek, miska, tunel, jak również domek. Co ciekawe, to klatka dla chomika z rurami, którą można z łatwością rozbudować o kolejne moduły, aby gryzoń zyskał więcej wolnej przestrzeni.

Model przypadł do gustu w szczególności dzieciom. Według nich klatka ciekawie wygląda na biurku, a jednocześnie nie zajmuje za dużo miejsca. Chomik może się w niej swobodnie bawić, biegać i spać.

 

 

 

9. Klatka dla gryzoni Vitapol 30X23X31

 

Vitapol to klatka dla małego gryzonia – chomika lub myszki. Wymiary produktu to: 30 cm x 23 cm x 31 cm. Jest on sprzedawany w zestawie z domkiem, miską, poidłem i kołowrotkiem. Zarówno klatka, jak i inne elementy kompletu, wykonane są z solidnych, bezpiecznych materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu małego zwierzaczka.

Prezentowany model składa się z solidnej postawy z tworzywa sztucznego oraz zewnętrznej klatki wykonanej ze stali. Jest on dość obszerny, więc mały zwierzak nie będzie miał problemu z poruszaniem się po klatce.

Metalowy uchwyt do przenoszenia ułatwi Ci transportowanie zwierzaka, na przykład do weterynarza. Klatka nie jest zbyt ciężka, więc nie będzie stanowić dużego obciążenia.

Warto wspomnieć, że produkt dostępny jest w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Konsumenci, którzy zdecydowali się na ten model bardzo pozytywnie oceniają jego solidne wykonanie i atrakcyjny wygląd. Poza tym w swoich recenzjach niejednokrotnie podkreślają, że to dobra i tania klatka dla chomika.

Dobrym wyborem dla chomików jest Vitapol 30X23X31. Jego wymiary wynoszą 30 cm x 23 cm x 20 cm. Ta klatka dla chomika do 50 zł jest dobrze wyposażona. Jest ona wykonana z plastiku oraz z metalu.

 

Zalety

Wykonanie: Model jest wykonany z dobrego gatunkowo plastiku, który w żadnym stopniu nie jest niebezpieczny dla zwierzątek. Z kolei stosunkowo gruby drut siatki nie przerwie się pod wpływem gryzienia lub innych niedogodności.

Wygoda wyciągania ściółki: Dolną część klatki można wyciągnąć tak, jak szufladę. Dlatego możesz bardzo łatwo pozbyć się ściółki oraz innych nieczystości po pupilach.

Wyposażenie: W środku znajduje się kilka elementów, które z pewnością przydadzą się chomikom. Jest to między innymi miseczka, kołowrotek oraz pojnik.

Konstrukcja klatki: Wysoka kuweta sprawia, że ściółka nie wydostaje się poza nią, dzięki czemu można utrzymać dom w czystości. Pręty są ustawione gęsto, aby zwierzątko przez przypadek nie utknęło pomiędzy nimi.

 

Wady

Drzwiczki: Użytkownicy uważają, że drzwiczki czasem się zacinają. W rezultacie korzystanie z klatki może być trochę utrudnione, szczególnie jeśli chcesz coś zrobić bardzo szybko, np. dać pupilowi jeść.

 

 

 

 

10. Klatka dla gryzoni Model drut ocynk

 

Na naszej liście znajduje się Model Drut Ocynk o wymiarach: wysokość – 45 cm, szerokość – 33 cm i długość – 51 cm. Model zapewnia pupilom dość dużo miejsca do zabawy oraz biegania. Z kolei wysokość kuwety wynosi 11 cm i jest to wystarczające, aby ze środka na podłogę nie wysypywała się ściółka.

Posiadacze chomików chwalą wykonanie prezentowanego modelu. Ocynkowany drut jest wytrzymały, jego przegryzienie jest praktycznie niemożliwe. Nie musisz się martwić o to, że w klatce chomiki nie będą bezpieczne. Dolna część modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego. Służy ona jako kuweta, a dzięki łatwemu mechanizmowi demontażu można ją swobodnie wsuwać i wysuwać.

Wyposażenie klatki to miseczka, kołowrotek, 3 drabinki, po których chomiki mogą się wspinać, oraz domek. W środku znajduje się również tunel, przez który pupile przechodzą. Jego średnica wynosi 4 cm. Właścicielom bardzo podoba się wyposażenie.

Model Drut Ocynk jest dobrą klatką dla chomików, której wymiary to 45 cm x 33 cm x 51 cm. Jest on wykonany z drutu (pokrytego ocynkiem) oraz tworzywa sztucznego. Klatka jest dobrze wyposażona.

 

Zalety

Ciekawe wyposażenie: Dzięki wyposażeniu, na które składa się tunel, miseczka, pięterka, domek i inne elementy, chomik czuje się, jak w domu. Może się łatwo schronić, a Ty nie musisz dokupować dodatkowych elementów.

Solidne wykonanie: Ocynkowany drut jest solidny, nie można go łatwo uszkodzić. Masz pewność, że przez długi czas nie straci swojego kształtu, tak samo, jak kuweta z tworzywa sztucznego.

Wymiary: Klatka jest duża, chomik ma dużo miejsca do biegania i z pewnością będzie się w niej dobrze czuł.

 

Wady

Umieszczenie tunelu: Właściciele chomików uważają, że tunel nie jest dobrze przytwierdzony. Można to naprawić samemu (lepsze mocowania), lecz na to potrzeba trochę czasu.

 

 

 

 

11. Zolux Klatka Indoor Vision Dla Chomika

 

Prezentujemy piękną klatkę Zolux Indoor Vision . Jest ona odpowiednia dla: chomików, myszoskoczków i myszy. Wymiary produktu to: 28 cm x 38 cm x 55 cm. Szerokość między pręcikami wynosi zaledwie 7 mm, więc Twoje zwierzątko nie zdoła samo opuścić wnętrza.

Jest to atrakcyjny model, w szaro-pomarańczowym kolorze, który zyskał uznanie posiadaczy zwierząt. Nie jest to najtańszy produkt, ale wiele osób zdecydowało się na jego zakup, głównie ze względu na solidne wykonanie. Głęboka, plastikowa kuweta jest łatwa pielęgnacji. Górną część stanowi przezroczyste plexi, więc wiórki z klatki nie wysypują się na zewnątrz, a do tego nasze dzieci mogą obserwować swojego pupila, a my nie musimy obawiać się, że zostaną pogryzione.

Zestaw zawiera: domek, kołowrotek, miseczkę i kładkę, czyli wszystko to, co jest potrzebne zwierzątkom, aby miały trochę ruchu. Żeby łatwiej nam było wyjąć gryzonia, na górze klatki znajduje się kratka pomalowana bezpieczną farbą.

Polecamy Zolux Indoor Vision, klatkę o wymiarach 24 cm x 34 cm x 50 cm. Model jest szaro-pomarańczowy. Dolna część klatki jest jednocześnie kuwetą.

 

Zalety

Duże drzwiczki: Duże drzwiczki, które znajdują się w górnej części klatki sprawiają, że wkładanie pokarmu oraz dostanie się do samych zwierzaków nie stanowi żadnego problemu.

Wyposażenie: W środku klatki znajduje się kilka przydatnych elementów, jak kołowrotek poidełko i inne. Dzięki ich obecności oszczędzasz swój czas.

Widoczność: Na bokach klatki nie ma prętów. W rezultacie można łatwo obserwować, co w danym momencie robi chomik i zawsze mieć go na oku.

 

Wady

Kołowrotek: Niektórzy właściciele gryzoni zauważyli, że kołowrotek ociera się o jeden z prętów klatki. Jest on przymocowany na stałe, więc nie można go przestawić.

Wykonanie: Użytkownicy uważają, że plastik, z którego wykonano model jest dość delikatny, więc trzeba szczególnie uważać, aby go nie uszkodzić.

 

 

 

 

12. Ferplast Mini Duna Klatka Dla Chomika

 

Chcemy Ci przedstawić Ferplast Mini Duna, czyli klatkę o wymiarach: 55 cm x 39 cm x 27 cm. Jest ona odpowiednia dla chomika oraz innych gryzoni. Produkt wykonano z tworzyw sztucznych oraz metalu.

Klatka zyskała uznanie posiadaczy chomików, bo jest duża, a do tego łatwa w utrzymaniu czystości. System klipsów bocznych sprawia, że górny i dolny element są dobrze przytwierdzone, a ich rozłączenie w celu oczyszczenia wnętrza nie stanowi problemu.

Prezentowany model dostępny jest w wielu atrakcyjnych kolorach, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do swoich wnętrz. Opinie o klatkach dla chomika tego producenta są bardzo pozytywne. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Wiele osób uważa, że produkt jest solidnie wykonany, bezpieczny i wygodny w obsłudze. Warto w niego zainwestować.

Ferplast Mini Duna to klatka dla chomików oraz dla trochę większych gryzoni. Wymiary modelu wynoszą 55 cm x 39 cm x 27 cm. Sprzęt jest wykonany z tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Łatwe oddzielanie części: Górną oraz dolną część produktu oddzielają solidne klipsy. Można je łatwo odpiąć, kiedy zdecydujesz, że czas wysprzątać kuwetę.

Możliwość obserwacji: Model nie zawiera żadnych szczebelków, jest to przezroczysty plastik, więc można cały czas obserwować, co aktualnie robi chomik.

 

Wady

Wykonanie: Klatka jest w całości wykonana z plastiku. Niektórzy uważają, że łatwo powstają na niej rysy.

Brak wyposażenia: W środku klatka jest pusta, producent nie gwarantuje żadnych dodatków w postaci tuneli lub kołowrotków, te trzeba zakupić samemu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla chomika kupić?

 

Co prawda chomik jest małym zwierzątkiem, ale potrzebuje dostatecznie dużej i właściwie urządzonej klatki. Zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia jest bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na jego samopoczucie, a także zdrowie. Jeśli zapoznasz się z informacjami zawartymi w poradniku, nie będziesz już dłużej zastanawiać się, jak wygląda najlepsza klatka dla chomika.

Budowa

Co prawda małe gryzonie można hodować w akwarium dla rybek, ale część osób uważa, że nie jest to idealne rozwiązanie, choćby ze względu na bardziej kłopotliwą wymianę wyściółki. Klatka nierzadko okazuje się nie tylko łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, ale i np. w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Do wyboru mamy modele klasyczne, a także wyglądające, jak pudełka. Te pierwsze są zbudowane z metalowych prętów, a materiałem wykonania dna jest tworzywo sztuczne (określa się go mianem kuwety). Jedną z największych zalet klasycznych klatek jest gwarancja stałej cyrkulacji powietrza, co zapobiega podwyższaniu się poziomu wilgotności w ich wnętrzu, a tym samym szybszego gnicia podłoża. Urządzenie wnętrza nie stanowi problemu, gdyż na prętach można bez trudu przymocować huśtawki, drabinki i inne akcesoria. Niemniej jednak często się zdarza, że gryzonie wyrzucają wyściółkę na zewnątrz, więc koniecznością staje się częste sprzątanie półki. Z kolei modele wyglądające, jak pudełka są prawie w całości wykonane z przezroczystego plastiku. Pręty znajdują się tylko w górnej części konstrukcji, co może ograniczać dopływ świeżego powietrza i zwiększać ryzyko nadmiernego wzrostu temperatury w środku, gdy klatka stoi w nasłonecznionym miejscu.

 

Wymiary

Co trzeba wziąć pod uwagę próbując ustalić, jaka jest najlepsza klatka dla chomika? Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, jak dużo wolnej przestrzeni będzie miało mieszkające w niej zwierzę. Gdy gryzoń ma zbyt mało miejsca do zabawy, biegania, ale i wypoczynku stanie się przygnębiony lub nawet agresywny. Z czasem może stracić on apetyt i stać się bardziej narażony na poważne choroby. Pamiętajmy, że w dobrze urządzonej klatce mają znaleźć się niezbędne elementy, takie jak kołowrotek, miseczka, poidełko i domek do spania. Trzeba też wyznaczyć jeden kąt, który stanie się dla gryzonia toaletą. Mówi się, że minimalne wymiary klatki dla chomika to 60 cm x 40 cm, ale w sklepach można znaleźć też nieco mniejsze modele. One także mogą okazać się dobrym wyborem, jeśli są zbudowane nie z jednego, ale kilku poziomów. Wtedy na pewno uda nam się urządzić wnętrze tak, aby zwierzę mogło się swobodnie poruszać.

 

Odległość między prętami

Klatka powinna zapewniać chomikowi maksymalny poziom bezpieczeństwa, a na to w dużej mierze wpływa odległość dzieląca pręty. Jeśli będą one za daleko od siebie, gryzoń z łatwością się przeciśnie i ucieknie, więc np. po powrocie z pracy możemy zastać pustą klatkę. Zaleca się, aby hodowcy chomików syryjskich wybierali modele z prętami oddalonymi od siebie na maksymalnie 1,5 cm. W przypadku gryzoni dżungarskich zalecany odstęp to 1 cm, a Roborowskiego 0,5 cm (są najmniejsze i bardzo zwinne).

 

Akcesoria

Przeważnie razem z klatką dostajemy potrzebne chomikowi akcesoria, dlatego nie musimy samodzielnie ich dobierać. Zwykle jest to: miseczka na pokarm, poidełko, kołowrotek, domek i ewentualnie tunele do biegania. Czasami niektóre elementy trzeba dokupić samodzielnie, ale wtedy mamy możliwość dobrania takich, które są w pełni dostosowane do potrzeb gryzonia. Model z pełnym wyposażeniem często jest droższy. Jednak mając wątpliwości, jaką klatkę dla chomika wybrać warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj produkt sprzedawany z akcesoriami jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż skompletowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów osobno.

 

Łatwe czyszczenie

Regularne czyszczenie klatki chomika jest konieczne, podobnie jak wymiana wyściółki. Czynności te nie powinny zajmować zbyt dużo czasu, inaczej wykonywanie ich szybko stanie się uciążliwe. Musimy upewnić się, że odłączenie dolnej części konstrukcji od górnej nie wymaga użycia dużej siły. Na szczęście zwykle wystarczy odpięcie bocznych klipsów, co zajmuje kilka sekund.

Możliwości rozbudowy

Choć chomiki są małymi zwierzętami potrzebują stosunkowo dużo wolnej przestrzeni do życia. Nie możemy umieszczać kilku gryzoni w jednej, małej klatce. Jeśli planujemy stopniowo powiększać swoją domową hodowlę, powinniśmy poszukać modelu dającego możliwość rozbudowy w pionie lub poziomie. Na szczególną uwagę zasługują klatki modułowe, które łączy się ze sobą przy pomocy dodatkowych tuneli. Zwierzęta mogą przez nie przebiegać do kolejnych części, co sprawia im dużo radości.

 

Klatki dla chomika w dobrych cenach

Zakup solidnej i dużej klatki dla chomika nie zawsze wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Niewielkie modele kosztują mniej niż 100 zł, nawet z wyposażeniem. Jednak nie dotyczy to produktów o większych wymiarach, np. zbudowanych z kilku poziomów. Za nie trzeba zapłacić średnio 120 – 400 zł, ale wiele osób uważa, że mimo wszystko nie są to wygórowane ceny.

 

 

FAQ

 

P1: Jak urządzić klatkę dla chomika?

To, w jaki sposób urządzimy chomikowi klatkę ma istotny wpływ na jego samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Niezbędne elementy wyposażenia to przede wszystkim: poidełko, karmidełko (najlepiej gliniane lub porcelanowe), kołowrotek, domek z kilkoma otworami oraz gałązki owocowych drzew. Pamiętajmy, aby miejsce, w którym gryzoń je znajdowało się z daleka od jego toalety. Należy również zadbać o odpowiednią wyściółkę. Jak twierdzą hodowcy, dobrze sprawdza się w szczególności taka z suszonych kaczanów kukurydzy, choć możemy również zdecydować się na podłoże z trocin. Niewskazane jest rozsypywanie piasku, chyba że ma to być tylko niewielki fragment pełniący funkcję piaskownicy do zabawy.

 

P2: Jak powinna wyglądać klatka dla chomika?

Klatka dla chomika musi mieć odpowiedni rozmiar. Uważa się, że optymalne wymiary podstawy to 60 cm x 40 cm, ale może być ona nieco mniejsza lub nawet większa. Najważniejsze jest to, aby gryzoń miał dostatecznie dużo wolnej przestrzeni do zabawy. Co prawda klatka nie musi być bardzo wysoka, ale byłoby dobrze, gdyby zwierzę mogło się swobodnie wspinać (sprawi mu to sporo radości). Wewnątrz niej trzeba odpowiednio rozmieścić niezbędne elementy, w tym poidełko, domek, karmidełko oraz kołowrotek. Żeby gryzoń się nie nudził warto dokupić także niewielki hamak, huśtawkę lub tunel. Nie zapomnijmy o tym, żeby jeden róg klatki przeznaczyć na toaletę.

P3: Gdzie kupić klatkę dla chomika?

Klatkę dla chomika można kupić niemal w każdym stacjonarnym sklepie z artykułami dla zwierząt. Daje to możliwość obejrzenia wszystkich dostępnych modeli i wybór jednego, który naszym zdaniem będzie odpowiadał gryzoniowi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie klatki przez Internet, w ten sposób można sporo zaoszczędzić. W sklepach online zwykle jest szerszy asortyment, więc z łatwością znajdziemy dostatecznie duży model dla jednego lub kilku chomików. Poza tym nie musimy się martwić, że trudno nam go będzie przewieźć w samochodzie, gdyż kurier dostarczy nam zamówienie bezpośrednio do domu.

 

P4: Co lepsze dla chomika – klatka czy akwarium?

Często osoby planujące zakup chomika zastanawiają się, czy inwestycja w klatkę to zawsze właściwe rozwiązanie. Niektórzy hodowcy umieszczają swoje gryzonie w akwarium przeznaczonym dla ryb, co nierzadko wzbudza kontrowersje. Jednak jeśli zbiornik jest odpowiednio duży i zwierzę może się po nim swobodnie poruszać, nie ma potrzeby inwestowania w klatkę. Często słyszy się, że akwarium może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo. Wynika to z tego, że zwierzę nie przeciśnie się przez kraty, co mogłoby się skończyć upadkiem na podłogę z dużej wysokości. Z drugiej strony klatka o właściwych wymiarach sprawdzi się równie dobrze, więc w tej kwestii dużo zależy m.in. od tego, jakim budżetem dysponujemy. Akwaria przeważnie są nieco tańsze.

 

P5: Ile kosztuje klatka dla chomika?

Za niewielką klatkę dla chomika o wymiarach odpowiadających zalecanemu minimum zwykle zapłacimy mniej niż 100 zł. Większe modele kosztują średnio od 120 zł do 400 zł. Cena zależy nie tylko od wielkości, ale i materiału wykonania czy producenta. Trzeba też pamiętać, że klatki z akcesoriami w zestawie są nieco droższe niż te bez wyposażenia. Niemniej jednak zwykle ich zakup jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, bo niektóre elementy są chomikowi niezbędne, więc i tak będziemy musieli je skompletować. To, ile kosztuje klatka nie powinno być dla nas najważniejsze. Bardziej istotne jest to, czy chomik będzie się w niej dobrze czuł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Klatka dla królików – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Flamingo Combi to jedna z najbardziej popularnych klatek dla królików hodowlanych, dlatego uplasowała się na szczycie naszego zestawienia. Została ona wykonana z drewna, dobrze zabezpieczono ją przed działaniem wilgoci, promieni UV i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Konstrukcja jest dwupiętrowa, a jeśli pojawi się taka konieczność, można bez przeszkód oddzielić kondygnacje. Zaletą klatki jest to, że zwierzęta mają w środku dużo wolnej przestrzeni. Modelem polecanym dla królików domowych jest Ferplast Casita 120, do którego dołączono niezbędne akcesoria, w tym miski i poidełka. Dwudzielny dach jest otwierany, ale pupil sam nie wydostanie się na zewnątrz, gdyż zapobiegają temu specjalne zaciski. W rankingu znalazło się też kilka innych klatek dla królików, koniecznie sprawdź ich opisy.

7 najlepszych klatek dla królików. Opinie w 2025 roku

 

Po tym, jak szczegółowo przeanalizowaliśmy opinie opublikowane przez konsumentów, udało nam się przygotować ranking klatek dla królików. Opisaliśmy w nim modele zróżnicowane pod względem wymiarów, przeznaczenia i materiału wykonania, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka jest dwupiętrowa i odpowiednio przystosowana do hodowli większej ilości zwierząt. W razie potrzeby można oddzielić kondygnacje. Produkt wykonano z solidnego drewna, odpornego zabezpieczonego przed działaniem promieni UV, wilgoci itp.

Wady

Na obu piętrach znajdują się długie, plastikowe tacki. Ich wyjmowanie oraz czyszczenie sprawia niektórym hodowcom problem, według nich są to mało przyjemne czynności.

Podsumowanie

Model ma biało-szary kolor i elegancko wygląda. Ma on otwierany dach i regulowane, gumowe nóżki, dzięki którym konstrukcja zachowuje stabilność. Na dnie znajduje się otwór odpowiadający za odprowadzanie na zewnątrz wody. Klatka jest duża i wytrzymała, zapewnia królikom odpowiednie warunki do życia.

Drugi wybór

Zalety

W zestawie otrzymujemy wszystkie akcesoria potrzebne pupilowi, czyli miskę, paśnik, poidełko, a także domek ze schodkami. To model otwierany od góry, takie rozwiązanie ułatwia wyjmowanie i wkładanie zwierząt z powrotem do środka.

Wady

Mimo że kuweta jest wysoka i zapobiega rozsypywaniu ściółki, część kupujących narzeka na jej podatność na zarysowania. Po pewnym czasie ten element konstrukcji przestaje estetycznie wyglądać.

Podsumowanie

Klatka jest odpowiednia zarówno dla królików domowych, jak również różnych gryzoni, np. świnek morskich. Metalowa kratka, która pełni funkcję ścianek, została zabezpieczona przed korozją. Pręty są rozmieszczone blisko siebie, w efekcie czego zwierzę nie wydostanie się na zewnątrz.

Rozważ też

Zalety

Klatka jest wykonana z wytrzymałych materiałów, czyli dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego oraz metalowej kratki. Do kompletu dołączono kilka elementów, w tym poidełko z wentylem kulkowym oraz domek. Kuweta jest wysoka, dlatego zwierzę nie będzie rozsypywało ściółki na blat stolika.

Wady

Nie wszystkim konsumentom odpowiada to, że model otwiera się tylko z boku. Część osób uważa, że wygodniejszym rozwiązaniem byłoby otwieranie od góry.

Podsumowanie

Produkt jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemnoszarej i jasnoszarej. Nadaje się on dla królików miniaturek, a także małych gryzoni, takich jak świnki morskie. Metalową kratkę pomalowano farbą bez toksycznych substancji w składzie, jest bezpieczna dla zwierząt.

 

Klatki dla królików hodowlanych

 

1. Flamingo Klatka dla królika Combi, 122 x 50 x 102 cm

 

Osobom, którym potrzebne są klatki dla królików hodowlanych, polecamy produkt Flamingo Combi. Jego wymiary są równe: długość – 122 cm, szerokość – 50 cm oraz wysokość – 102 cm. Materiałem wykonania modelu jest drewno w kolorze białym i szarym. Zostało ono pozyskane w zrównoważony sposób, co oznacza, że wycinka drzew nie przyczyniła się do zniszczenia czy obumarcia lasu.

Klatka jest dwupiętrowa, kondygnacje można od siebie oddzielić. Klatkę wyposażono w dwie plastikowe tace, które są łatwe do utrzymania w czystości. Dach jest otwierany, a na dnie znajduje się otwór odprowadzający nadmiar wody na zewnątrz. W podstawie modelu znajdują się regulowane, gumowe nóżki zapewniające stabilność.

Kupujący uważają, że to bardzo dobra klatka dla królików, gdyż jest solidna, a do tego zapewnia zwierzętom odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. To elegancko wyglądający model, który nie jest podatny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym wilgoci.

 

 

 

 

Klatki dla królików domowych

 

2. Ferplast Klatka Casita 120 57067070

 

Model Ferplast Casita 120 jest przeznaczony dla domowych zajęczaków. Można ustawić go na biurku czy szafce, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Często klatki dla królików do domu są wyposażone w przezroczystą, dwudzielną pokrywę, którą można swobodnie otwierać. Podobnie jest w przypadku prezentowanego modelu. Ułatwia to wkładanie i wyjmowanie pupila ze środka.

Produkt ma wymiary: długość – 119 cm, szerokość – 58 cm i wysokość – 61 cm. Jest on zrobiony metalu (kratka), a także z dobrego gatunkowo plastiku, który łatwo się czyści. W skład zestawu wchodzą przydatne akcesoria dla pupila, czyli: miska na karmę, poidełko, paśnik na siano oraz domek z piętrem.

Zdaniem konsumentów marka Ferplast oferuje bardzo praktyczne i wytrzymałe klatki dla królików domowych, a model Casita 120 jest tego dobrym przykładem. Ma on wysoką kuwetę, która zapobiega rozsypywaniu żwirku przez zwierzę. Istotną zaletą produktu są zaciski na dachu, uniemożliwiające pupilowi samodzielne wyjście na zewnątrz.

 

 

 

 

Klatki dla królików miniaturek

 

3. Ferplast Rabbit 100 dla Krolików i świnek Morskich

 

Ferplast Rabbit 100 to popularna, dobra i tania klatka dla królików miniaturek. Konstrukcja składa się z wysokiej, plastikowej kuwety oraz metalowej kratki. Do kompletu dołączono kilka elementów, a są to: domek z plastiku, paśniki, miska oraz poidełko z wentylem kulkowym. Mamy więc wszystko, czego zwierzę potrzebuje.

Podobnie jak inne klatki dla królików miniaturek, opisywany produkt nie zajmuje dużo miejsca na stoliku. Jego wymiary są równe: 95 cm x 57 cm x 46 cm. Model jest otwierany z boku. Co ciekawe, jest on odpowiedni także dla świnek morskich i innych małych gryzoni.

Zalety klatki, o których najczęściej wspominają konsumenci, to: solidne wykonanie, kompaktowe wymiary oraz łatwe składanie. Kratka została pomalowana bezpieczną dla zwierząt farbą, a wysoka kuweta zapobiega rozsypywaniu ściółki.

 

 

 

 

Klatki dla królików drewniane

 

4. vidaXL Duża Klatka z Zadaszeniem dla Królików, Drewniana

 

Drewniane klatki dla królików są bardzo często wybierane przez hodowców, więc tego typu produkt musiał znaleźć się w zestawieniu. Wytypowaliśmy model vidaXL Duża Klatka z Zadaszeniem dla Królików o wymiarach: wysokość – 85 cm, szerokość – 190 cm i głębokość – 46 cm. Konstrukcja jest dwupoziomowa, a zwierzęta mogą się poruszać po antypoślizgowych drabinkach.

Wykorzystane do produkcji modelu lite drewno sosnowe zostało dobrze zabezpieczone przed deszczem, śniegiem, mrozem i promieniami UV. Możemy bez przeszkód ustawić produkt na świeżym powietrzu. Dach jest wodoszczelny, dlatego woda nie przedostanie się do środka.

Często mówi się, że klatki dla królików z drewna estetycznie się prezentują i są trwałe. Tym wyróżnia się też model marki vidaXL, co potwierdzają zadowoleni kupujący. Jest on bezpiecznym schronieniem dla zwierząt, w dodatku zapewnia im dużo miejsca do zabawy.

 

 

 

 

Klatki dla królików metalowe

 

5. Kojec Wybieg Klatka dla Królika, Fretki 115 cm + Dach

 

Kojec Wybieg Klatka dla Królika, Fretki 115 cm + Dach to produkt pozwalający m.in. na bezpieczne podróżowanie ze swoim pupilem. Konstrukcja jest zrobiona z metalowej kratki, a odległość między prętami wynosi 3 cm. Zwierzę nie przeciśnie się między nimi i nie ucieknie.

Wymiary klatki to: długość – 115 cm, szerokość – 115 cm i wysokość – 60 cm. Można ustawić ją w domu, a także na zewnątrz, np. na balkonie, aby pupil spędził trochę czasu na świeżym powietrzu.

Model jest chwalony przez hodowców za wygodny uchwyt do przenoszenia, a także uniwersalność, ponieważ nadaje się też dla fretek i świnek morskich. Metalowe klatki dla królików powinny być dobrze zabezpieczone przed korozją, dlatego produkt pokryto srebrną, galwanizacyjną powłoką.

 

 

 

 

Duże klatki dla królików

 

6. @Pet Klatka dla Królika Piazza 130x

 

Wykonana z drewna sosnowego klatka @Pet Piazza 130x wyróżnia się oryginalnym designem. Wygląda ona jak domek, zwierzęta z pewnością będą dobrze się czuły w środku. Konstrukcja składa się z poddasza, wybiegu i schodków. Model ma wymiary: długość – 130 cm, szerokość – 62 cm oraz wysokość – 90,5 cm.

Klatka jest przystosowana do użytku na zewnątrz, a to oznacza, że jest zabezpieczona przed działaniem wilgoci, promieni UV czy niskiej i wysokiej temperatury. Jej czyszczenie nie jest trudne, co wynika z możliwości wysunięcia szuflady. Drzwiczki pozwalające na wyjmowanie zwierząt umieszczono w dolnej, jak i górnej części konstrukcji.

Osoby, którym potrzebne były duże klatki dla królików, są bardzo zadowolone z zakupu przedstawionego produktu. Wygląda on elegancko, chroni zwierzęta przed deszczem, a w dodatku łatwo się go montuje.

 

 

 

 

7. Ferplast Casita 80

 

Prezentujemy klatkę Ferplast Casita 80. Jest to niewielki model o wymiarach: długość – 78 cm, szerokość – 48 cm i wysokość – 50 cm. Stanowi odpowiednie mieszkanko dla królika lub świnki morskiej.

Ponieważ prezentowany model ma otwierany sufit, łatwiej jest nam wyjąć nasze zwierzątko, oczyścić wnętrze i wymienić wodę pitną dla naszego pupila. Produkt składa się z oddzielnej kuwety, co dodatkowo sprzyja zachowaniu higieny wewnątrz klatki.

Plastikowe zaciski sprawiają, że otwieranie i zamykanie produktu jest łatwe, a poza tym możemy mieć pewność, że nasz zwierzak sam nie wyjdzie z wnętrza swojego mieszanka.

Zestaw zawiera podest z kładką (pełniący też funkcję domku), poidło, karmnik na sianko i miseczkę na karmę. Nie musisz więc dokupować dodatkowych elementów.

Osoby, które wybrały prezentowaną klatkę dla swoich zwierzątek uważają, że jest wygodna, bardzo łatwa w pielęgnacji i pięknie się prezentuje.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla królików kupić?

 

Jeżeli nadal masz wątpliwości, jaka jest najlepsza klatka dla królików, zapoznaj się również z informacjami zawartymi w poradniku. To zbiór wielu przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać, robiąc zakupy.

Wymiary

Klatka musi mieć przede wszystkim odpowiednie wymiary, aby zapewnić mieszkającemu w niej zwierzęciu odpowiednio dużo miejsca do zabawy, jak i wypoczynku. Jej wielkość uzależniona jest od rasy królików, jakie zamierzamy hodować oraz ich ilości. W przypadku zajęczaków miniaturek minimalne wymiary klatki to ok. 80 cm x 40 cm x 40 cm (dla jednego zwierzęcia). Model odpowiedni dla królików dużych ras powinien mieć rozmiar: 100 cm x 80 cm x 60 cm. Pamiętajmy, że im więcej osobników ma znaleźć się w klatce, tym bardziej przestronna powinna ona być. Uwzględnijmy także to, że w środku musi być niezbędne wyposażenie, czyli miski, paśnik, poidełko, a także domek czy legowisko do spania. Czasami koniecznością jest zakup dwukondygnacyjnego modelu, zwłaszcza jeśli zamierzamy hodować większą ilość królików. Zajmuje on nieco więcej miejsca niż ten jednopiętrowy, ale pozwala na zapewnienie spokoju np. samicy z młodymi i oddzielenie jej od reszty zwierząt. Podejmując decyzję, jaką klatkę dla królików wybrać, weźmy pod uwagę to, że w środku trzeba wyznaczyć kilka różnych stref: do spania, do jedzenia, a także miejsce na toaletę.

 

Materiał wykonania

Klatki przeznaczone dla królików domowych zwykle mają dwuczęściową konstrukcję. Są one zbudowane z plastikowej, wysokiej kuwety, a także metalowej siatki pełniącej funkcję ścianek i dachu. Tego typu modele nierzadko mają niewielki uchwyt, w efekcie czego w razie potrzeby możemy bez trudu przenieść pupila w inne miejsce, np. wystawić na chwilę na balkon lub taras. Bardzo ważne jest to, aby wykorzystane do produkcji kuwety tworzywo sztuczne było pozbawione szkodliwych substancji. Musi być ono też solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w szczególności na pęknięcia. Z kolei metalowa siatka powinna być zabezpieczona przed działaniem wilgoci, najczęściej w tym celu pokrywa się ją kilkoma warstwami cynku lub maluje specjalną farbą (bezpieczną dla zwierząt).

Klatki dla królików hodowlanych przeważnie są wykonane z drewna, również te przystosowane do użytku na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego produktu, koniecznie upewnijmy się, że został zaimpregnowany. Inaczej drewno będzie podatne na butwienie na skutek działania wilgoci i w dodatku szybko przestanie elegancko wyglądać.

 

Wentylacja

Króliki muszą mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Z tego powodu nie zaleca się kupowania klatek wykonanych w całości z tworzywa sztucznego ani umieszczania zwierząt w akwariach dla ryb. Co prawda ryzyko wydostania się pupili na zewnątrz jest zmniejszone do minimum, ale jednocześnie ograniczona zostaje cyrkulacja powietrza. Problem ten nie dotyczy klatek ze ściankami z siatki. Te drewniane zwykle mają osiatkowane drzwi, są też wyposażone w specjalny, przewiewny wybieg bez podłogi, co pozwala zwierzętom bawić się na trawie.

 

Szczelność

Najlepsza klatka dla królików musi zapewniać im ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza przed wilgocią, wiatrem i deszczem. Jeśli szukamy modelu do użytku na zewnątrz, powinien on dodatkowo zabezpieczać zajęczaki przed lisami czy innymi drapieżnikami. Klatka ma być szczelna, dotyczy to w szczególności dachu. Ten element konstrukcji bardzo często jest pokryty wodoodpornym materiałem, np. membraną bitumiczną.

 

Łatwe czyszczenie

Osoby hodujące króliki czy inne zwierzęta mieszkające w klatkach powinny pamiętać o regularnej wymianie podłoża i myciu misek oraz innych akcesoriów. Nie zajmuje to bardzo dużo czasu, pod warunkiem, że dostęp do wnętrza klatki nie jest utrudniony. Modele dla mniejszych królików bardzo często mają nie tylko jedną czy dwie pary drzwiczek, ale także otwierany dach. To znacząco ułatwia wyjmowanie i wkładanie zwierząt do środka, a także elementów przeznaczonych do mycia. Klatki dwupiętrowe powinny mieć drzwiczki na każdej kondygnacji, a także wysuwane tacki umożliwiające szybką wymianę wyściółki.

Wyposażenie

Sam zakup klatki to nie wszystko, musimy też pamiętać o doborze potrzebnych akcesoriów, czyli miseczek, paśników, poidełek, domków i zabawek. Możemy dokupić je osobno i tym samym dopasować do indywidualnych potrzeb (choćby pod względem materiału wykonania oraz designu). Jednak chcąc zaoszczędzić czas, wiele osób decyduje się na klatkę, do której dołączono wszystkie lub prawie wszystkie elementy wyposażenia. Kupując taki produkt, możemy od razu wykorzystać go dla królika.

 

Bezpieczeństwo

Materiały użyte do produkcji klatki muszą być wytrzymałe. Jeżeli jest to drewno, należy sprawdzić, czy zostało starannie oszlifowane i na jego powierzchni nie ma wystających drzazg. Z kolei metalowa kratka musi być na tyle gęsta, aby zwierzę nie zdołało przecisnąć się na zewnątrz. Drabinka przeznaczona do wbiegania na wyższą kondygnację powinna być antypoślizgowa. Ponadto otwierany dach musi być zabezpieczony niewielkimi zaczepami, inaczej królik samodzielnie go podniesie i ucieknie.

 

Klatki dla królików w dobrych cenach

Jak dużo trzeba wydać na zakup klatki dla królika? To zależy od takich kwestii jak wymiary produktu, materiał wykonania, konstrukcja, ilość dodatkowych elementów dołączonych do zestawu i marka. Najtańsze są modele przeznaczone dla królików miniaturek, średnio kosztują one od 100 do 300 zł. Drewniane, dwupiętrowe klatki dla ras hodowlanych są znacznie droższe, trzeba za nie zapłacić minimum 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak wyglądają klatki dla królików?

Wygląd klatek dla królików zależy przede wszystkim od tego, gdzie je umieścimy. Te ustawione na otwartej przestrzeni zwykle są wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości i przystosowanego do częstego odkażania. Co więcej, klatka stojąca na zewnątrz musi zabezpieczać zwierzęta przed zimnem, deszczem oraz słońcem. Modele przystosowane do użytku w budynkach inwentarskich nie muszą zapewniać zwierzętom ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale ma być w nich wystarczająco dużo miejsca na montaż karmników i pojemników na wodę. Wyróżnia się też klatki dla ferm przemysłowych, wykonane z ocynkowanej siatki. Mogą mieć one kilka kondygnacji.

P2: Jakie wymiary klatki dla królików?

To, jak duża powinna być klatka dla królików, uzależnione jest od kilku ważnych kwestii. Pod uwagę należy wziąć rasę, wiek, a także metodę chowu zwierząt. Przyjmuje się, że model przeznaczony dla samicy większej rasy z młodymi do momentu ich odstawienia powinien mieć wymiary równe: 100 cm x 80 cm x 60 cm. W przypadku samic mniejszych ras zalecany rozmiar klatki to: 80 cm x 80 cm x 55 cm. Model przeznaczony dla królika miniaturki czy baranka ma wymiary ok. 80 cm x 40 cm x 40 cm.

 

P3: Jaka siatka na klatki dla królików?

Siatka do budowy klatek dla królików musi być przede wszystkim solidna. Zwykle jej materiałem wykonania jest drut stalowy, który pokrywa się jedną lub kilkoma warstwami cynku, w efekcie czego wykazuje podwyższoną odporność na korozję. Wyprodukowana w taki sposób siatka jest trwała, dlatego nie trzeba pamiętać o jej regularnej wymianie ani martwić się o bezpieczeństwo zwierząt. Jej oczka mają różne wymiary, przeważnie są one równe: 16 mm x 16 mm lub 19 mm x 19 mm, choć w razie potrzeby z pewnością znajdziemy też inne modele. Średnica drutu zwykle mieści się w zakresie od 0,65 mm do 2 mm.

 

P4: Jak zbudować klatkę dla królików?

Pierwszym krokiem do zbudowania klatki dla królika jest stworzenie ramy, możemy do tego wykorzystać np. kantówki. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko ucieczki zwierząt, nie możemy zapomnieć o podłodze, do której solidnie przymocujemy obramowanie. Ściany boczne najlepiej zbudować z drewnianych desek, zamontowanie ich do ramy nie stanowi dużego problemu. Potem należy przymocować siatkę wykonaną z solidnego drutu (upewnijmy się, że oczka mają odpowiednią wielkość). Od zewnątrz klatkę możemy wykończyć ozdobnymi listwami, żeby zakryć nieestetycznie wyglądające i nie do końca bezpieczne, ostre krawędzie siatki. Ostatnie kroki to zamontowanie dachu oraz drzwiczek.

P5: Ile kosztują klatki dla królików?

Małe klatki dla królików, w szczególności miniaturek, nie kosztują zbyt dużo. Przeciętnie jest to wydatek rzędu 100 – 300 zł. Nierzadko w zestawie dostajemy potrzebne zwierzętom akcesoria, takie jak np. paśniki, poidełko, miseczki, a nawet domek pełniący funkcję bezpiecznego schronienia. Jeżeli ma to być duża klatka dla królików hodowlanych, którą ustawimy na zewnątrz, musimy liczyć się z tym, że na jej zakup przeznaczymy znacznie większą kwotę. Zwykle minimum to 1000 zł, cena uzależniona jest od wymiarów i materiału wykonania produktu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Najważniejsze zalety:

Klatka dla królików jest wyposażona we wszystkie potrzebne akcesoria, czyli: miskę, pojnik i paśnik. W zestawie znajduje się też domek ze schodkami. Pielęgnacja produktu nie jest trudna, wszystkie elementy można łatwo odłączyć i je wyczyścić. Dodatkowo model ma prosty design. Szaro-srebrne elementy pasują do wystroju każdego pomieszczenia. Klatkę w razie potrzeby można złożyć na płasko.

 

Najważniejsze wady:

Wysoka kuweta jest zrobiona z tworzywa sztucznego. Ma ono gładką powierzchnię, jednak po dłuższym czasie można zauważyć pojawiające się na niej zarysowania. Nie wpływa to na komfort użytkowania klatki, a jedynie nieco na jej estetykę. Do czyszczenia produktu warto używać delikatnej gąbki.

 

Werdykt: 9.7/10

Ferplast Casita 120 to zdaniem sporej liczby osób dobra klatka dla królików, która zapewnia odpowiednie warunki do życia. Model jest polecany także dla większych gryzoni. Klatka jest otwierania od góry, dlatego łatwiej wyciągnąć z niej wszystkie akcesoria i zrobić porządek w środku.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Dodatkowe wyposażenie

Produkt jest sprzedawany w zestawie z dodatkowym wyposażeniem, co ogranicza koszty związane z przygotowaniem domku dla pupila. Nie trzeba kupować zbyt dużo akcesoriów, aby zapewnić królikowi odpowiednie warunki do życia i codzienną rozrywkę. W komplecie znajduje się paśnik, do którego można wkładać siano (wygodnie i solidnie mocowany na klatce). Dodatkowo zestaw zawiera poidło na wodę, jego pojemność jest równa 500 ml. Uzupełnianie pojnika jest proste, a zwierzę ma stały dostęp do wody. Kupujący otrzymuje też miskę na karmę i domek ze schodami. Każdy ze wspomnianych elementów jest zrobiony z dobrych gatunkowo materiałów, czego dowodem jest test Ferplast Casita 120 i jego pozytywne wyniki. 

Łatwa pielęgnacja

Ważnym aspektem, na którym większość osób zwraca uwagę jest to, czy czyszczenie klatki dla królików jest wygodne i łatwe. Obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie dobrych warunków pupilowi, co sprowadza się nie tylko do odpowiedniego karmienia, ale też dbania o klatkę. Opisywany przez nas model jest pod tym względem dobrze oceniany, czego można dowiedzieć się czytając opinie o Ferplast Casita 120. Zaletą jest to, że klatkę można otworzyć od góry i w związku z tym łatwo wyjąć z niej wszystkie przedmioty i wyczyścić podstawę. 

 

Montaż i składanie

Osoby, które zdecydowały się kupić ten produkt zapewniają, że jego składanie przebiega intuicyjnie i, co istotne, nie zajmuje dużo czasu. System montażu to SaveSpace Packing, co oznacza, że klatkę w razie potrzeby można łatwo złożyć, bezpiecznie ją przenieść i przechowywać tak, aby nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Dokładne wymiary produktu to: długość – 119 cm, szerokość – 58 cm i wysokość – 60 cm. Odległość między prętami wynosi 2,3 cm, a wysokość kuwety jest równa 16,5 cm. 

 

Design

Czynnikiem wpływającym na popularność produktu jest jego design. Łatwo dopasować klatkę do wystroju wnętrza. Ma ona szare elementy, które dobrze komponują się właściwie z każdym kolorem. Nie bez znaczenia są też koszty zakupu Ferplast Casita 120. Cena modelu nie jest wygórowana, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę estetykę jego wykonania.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Najważniejsze zalety:

Klatka dla królików jest zrobiona z solidnych materiałów, a potwierdza to przeprowadzony test Ferplast Rabbit 100 i pozytywne opinie wystawiane przez użytkowników. Wraz z produktem sprzedawane jest niezbędne wyposażenie stanowiące podstawowe akcesoria, które muszą znaleźć się w każdej klatce dla gryzoni. Są one zrobione z wytrzymałych tworzyw. 

 

Najważniejsze wady:

Za wadę właściciele królików uznają to, że klatka nie jest otwierana od góry, a jedynie od boku. W związku z tym czasami pojawiają się problemy z tym, aby swobodnie wyciągnąć znajdujące się w środku akcesoria i dokładnie wyczyścić produkt. Niemniej jednak z czasem można się do tego przyzwyczaić.

 

Werdykt: 9.6/10

Choć nie jest to model bez wad, jego popularność jest spora. Wpływ na to ma bez wątpienia przystępna cena Ferplast Rabbit 100. Klatka dla królików ma prosty design. Kratki są stalowe, a kuweta szara. Jej mocowanie jest proste, nie trzeba poświęcać zbyt dużo czasu na to, aby poprawnie złożyć klatkę i móc wstawić do niej swojego pupila.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Podstawowe informacje

Przed zakupem warto nie tylko poznać opinie o Ferplast Rabbit 100, ale także przeczytać podstawowe informacje na temat produktu. Dzięki nim będzie można łatwo określić, czy jest to model, którego potrzebujemy. Prezentowana klatka dla królików ma wymiary: 95 cm x 57 cm x 46 cm. Kuweta jest dostępna w wersji jasno i ciemnoszarej. 

Bezpieczeństwo użytkowania

Myśląc o zakupie klatki dla królików miniaturek, każdy odpowiedzialny właściciel stawia na wysokim miejscu bezpieczeństwo jej użytkowania. W przypadku opisywanego modelu nie musimy się martwić o ten aspekt. Farbę, którą użyto do zabezpieczenia krat wyprodukowano na bazie wody. Producent zapewnia, że lakier nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia. Odstęp między kratami wynosi ok. 2 cm, więc nie ma ryzyka, że królik przeciśnie się między nimi albo będzie miał możliwość włożenia tam głowy (co mogłoby doprowadzić do jej zaklinowania się). Należy pamiętać o tym, aby klatki nie stawiać wysoko na meblach, bo istnieje ryzyko, że się ona przechyli i przewróci na podłogę. Nie można na niej też stawiać żadnych przedmiotów.

 

Dodatkowe akcesoria

Warto podkreślić, że poza samą klatką, w komplecie znajdują się także inne przydatne akcesoria. Zestaw zawiera m.in. paśnik, który montuje się do kratek. Jest on przeznaczony na sianko, które, z uwagi na swobodny dostęp do paśnika można szybko wymienić. Dodatkowo kupujący otrzymuje poidło na wodę, a także miskę na karmę. Znajdująca się w klatce antresola jest swego rodzaju domkiem, w którym królik może się skryć, kiedy chce odpocząć. Osoby, które zdecydowały się kupić tę klatkę uważają, że wszystkie wymienione akcesoria są zrobione z należytą starannością. Nie trzeba się obawiać, że nie spełnią one swojego zadania i trzeba będzie wymienić je na nowe (co generowałoby dodatkowe koszty).

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Myślisz o tym, aby zakupić królika? Zastanawiasz się, gdzie postawić jego klatkę – wybrać mieszkanie czy może lepiej ogród? Jeśli tak, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znalazły się wskazówki dotyczące hodowli. Ten tekst spodoba się osobom początkującym, które szukają przydatnych informacji, aby odpowiednio przygotować się do opieki nad zwierzęciem.

Zakup odpowiedniej klatki 

Pierwszym zadaniem, które stoi przed osobą decydującą się na opiekę nad królikiem jest zakup odpowiedniej klatki. Wybór takich produktów jest naprawdę duży, interesujące modele można znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Jeśli chcemy, aby nasz pupil przebywał na zewnątrz, najlepszym wyborem będą drewniane klatki dla królików. Są one zwykle wykonane z solidnych materiałów gwarantujących długi czas użytkowania. Drut ochronny powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych np. ocynkowany. W sklepach dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe, bardziej rozbudowane modele, które poza miejscem do wypoczynku, zawierają też wybieg i inne akcesoria poprawiające komfort życia zwierzęcia. 

Wybieg

W akapicie wcześniej wspomnieliśmy o wybiegu, czyli miejscu, po którym królik może się swobodnie poruszać i nie ma ryzyka, że gdzieś ucieknie. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy sporo miejsca w ogrodzie i chcemy zapewnić swojemu pupilowi możliwie największy komfort. Możliwość opuszczenia w każdym momencie miejsca, w którym królik odpoczywa, jest tym, co doceni każde zwierzę. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne klatki, które składają się z domku dla królika i właśnie wybiegu. Zakup gotowego produktu to najprostsze i często najlepsze rozwiązanie, jednak można zdecydować się też na samodzielne wykonanie takiej zagrody. Ogrodzona powierzchnia przeznaczona dla królika powinna być odpowiednio duża, aby nie nudził się on w ciągu dnia. Trzeba też uwzględnić, czy w mieszkanku będzie żyło tylko jedno, czy może więcej zwierzątek. Należy pamiętać, że wybieg musi być stosownie zabezpieczony, tak aby królik nie miał szansy na ucieczkę. Ogrodzenie musi być zrobione z solidnych materiałów i być osadzone głęboko w ziemi. Warto, aby nad ogrodzeniem znajdował się daszek albo inna forma ochrony, bo to zabezpieczy króliki przed innymi drapieżnymi zwierzętami. 

 

Zapewnienie stałego dostępu do wody i odpowiednie karmienie

Bez względu na to, gdzie chcemy trzymać królika podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniego jedzenia i stałego dostępu do wody. Przyjmowanie sporej ilości płynów jest istotne, szczególnie kiedy królik jest głównie suchą paszę. Ważne jest także z punktu widzenia skuteczności przyswajania składników pokarmowych. Zaleca się, aby woda znajdowała się w specjalnych poidełkach przeznaczonych do mocowania na ścianie. Wtedy nie ma ryzyka, że podczas zabaw królik przewróci miskę i przez pewien czas, dopóki tego nie zobaczymy, nie będzie miał dostępu do wody. Wiele osób zachęca też do tego, aby montować na ścianach specjalne karmniki, a nie stawiać miski bezpośrednio na podłodze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nieco ograniczyć brudzenie się wyściółki. 

Utrzymanie klatki w czystości 

Wśród obowiązków każdego właściciela królików znajduje się regularne czyszczenie klatki. Trzeba pamiętać, że zwierzęta są w niej zamknięte i nawet jeśli mają dostęp do wybiegu, nie jest to zbyt duża powierzchnia. W związku z tym po pewnym czasie w mieszkaniu królika pojawia się coraz więcej odchodów, które trzeba oczywiście usunąć. Dobrym rozwiązaniem jest podwójne dno w klatkach, w którym na wyższej kondygnacji znajdują się niewielkie otwory, przez nie nieczystości wpadają do niższej szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej utrzymać klatkę w czystości, a usuwanie zabrudzeń przebiega znacznie szybciej. Większość właścicieli królików zgadza się z tym, że podłoga w klatce musi być odpowiednio przygotowana, tak aby zwierzę mogło wygodnie się na niej położyć i nie odczuwało nieprzyjemnego chłodu. Najczęściej na podłogę kładzie się ściółkę, którą trzeba regularnie wymieniać. To ważne, bo mogą rozwijać się w niej niebezpieczne dla zdrowia pasożyty, co z kolei może być przyczyną wielu chorób zwierzęcia.

 

Królik w domu czy w ogrodzie? 

Część osób pewnie zastanawia się, czy lepiej mieć królika w domu czy w ogrodzie? Wiele zależy tutaj od naszych możliwości. Jeśli nie mamy miejsca do trzymania zwierzęcia na zewnątrz, możemy umieścić klatkę w domu. Musimy wtedy pamiętać o tym, aby regularnie wypuszczać z niej swojego królika. Możemy też zdecydować się na zakup smyczy oraz szelek i wychodzić ze zwierzęciem na spacery. Króliki dobrze czują się też na zewnątrz, szczególnie jeśli mają do dyspozycji nie tylko domek, ale też odpowiednio przygotowany wybieg. Decydując się na umieszczenie pupila na ogrodzie trzeba pamiętać, że musi mieć on klatkę, która zapewni mu schronienie i skutecznie ochroni przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Dbanie o zdrowie swojego domowego zwierzęcia stoi wysoko na liście priorytetów u właścicieli. Jeśli mowa o chomikach, ważną kwestią jest kontrolowanie stanu ich uzębienia. Zdrowe zęby są niezbędne do tego, aby zwierzę mogło swobodnie jeść i dobrze się czuło. Jak dbać o zęby u chomika? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Podstawowe informacje

Chomiki to małe gryzonie, u których górne i dolne zęby przednie znane jako siekacze, są pokryte żółto-pomarańczową powłoką i rosną przez całe życie. W związku z tym tak istotne jest, aby rosnące przednie zęby były regularnie ścierane. Jeśli zostanie to zaniedbane, mogą pojawić się poważne problemy dentystyczne. Warto też wiedzieć, że chomiki mają worki policzkowe, czyli nieunerwione fałdy błony śluzowej znajdujące się w jamie gębowej. Worki mają zdolność do rozciągania się, więc chomiki mogą w nich z powodzeniem przenosić pokarm czy schować go przed innymi. Niekiedy worki znajdują zastosowanie do przenoszenia młodych albo odstraszania przeciwników. 

Problemy dentystyczne u chomików

Na samym początku zwróciliśmy uwagę na to, że siekacze rosną chomikom przez całe życie. Dlatego też wymagają ścierania, aby nie przeszkadzać zwierzęciu np. w zamykaniu pyska. Zbyt długie siekacze mogą wbijać się w język i dziąsła i powodować ich skaleczenie. Chomiki, u których występuje problem ze zbyt wyrośniętymi siekaczami, mają tendencję do gryzienia prętów. Trzeba zadbać o to, żeby wybrana przez nas klatka do chomika była solidnie wykonana i nie uległa uszkodzeniu. Mocne tworzywa stanowią jednak zagrożenie dla zwierzęcia. W trakcie gryzienia prętów może dojść do złamania zęba, co w konsekwencji może powodować dyskomfort w trakcie jedzenia, a nawet ból. Stąd też tak ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki w postaci dobrze skomponowanej diety i odpowiednich zabawek. W przypadku złamania siekaczy pojawia się problem związany ze zwiększonym ryzykiem skaleczenia podniebienia. 

 

Torebki policzkowe – problemy

Omawiane wcześniej torebki policzkowe również mogą być źródłem pewnych problemów zdrowotnych. Na torebkach po uderzeniu mogą pojawić się ropnie i duże obrzęki. Chomik może tak mocno pocierać policzki, że woreczki przewrócą się na zewnątrz i będą wystawać z jamy ustnej. Taka sytuacja powoduje problemy z jedzeniem i ogólny dyskomfort. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionej sytuacji należy udać się do doświadczonego lekarza weterynarii. 

Problemy z zębami u chomików – jak im zapobiegać?

Sama znajomość problemów zdrowotnych, jakie mogą się pojawić u chomików to jedno. Druga sprawa to skuteczne sposoby ich zapobiegania. Jak dbać o zęby u chomika? Kluczową kwestią jest niewątpliwie odpowiednio skomponowana dieta. Chomiki poza zwykłą, suchą karmą powinny otrzymywać też przeznaczone i bezpieczne dla nich owoce i warzywa. Dzięki nim dieta naszego zwierzęcia będzie bardziej urozmaicona, a jedzenie takich produktów przyczyni się do polepszenia stanu uzębienia. Wybór odpowiedniej karmy jest ważny, ale z pewnością nie jest to proste zadanie. Wartą wspomnienia wskazówką jest to, aby nie kupować karmy mielonej i tłuczonej, ponieważ nie pozwala ona w żadnym stopniu na ścieranie zębów. Zmieniając jedzenie, należy robić to stopniowo i dokładnie obserwować swojego chomika.

Jeśli nie chcemy, aby siekacze urosły bardziej niż to potrzebne, chomiki domowe muszą mieć odpowiednią zabawkę do gryzienia, która pozwoli na sukcesywne ścieranie zębów. Jeśli mowa o tego typu akcesoriach, ich wybór jest naprawdę szeroki. W sklepach zoologicznych można znaleźć standardowe gryzaki zabawki, a także gryzaki spożywcze, czyli przeznaczone do jedzenia. Te ostatnie mają najczęściej postać ziarnistych kolb albo twardych ciastek. Wybór gryzaków spożywczych powinien być uwarunkowany przede wszystkim ich składem. To na niego, a nie na atrakcyjność pod względem wyglądu, należy zwracać szczególną uwagę. Gryzaki w formie zabawek są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najlepiej wybierać takie zrobione z naturalnych materiałów, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Zabawki są dostępne oczywiście w sklepach zoologicznych, ale można też zrobić je samodzielnie, wykorzystując do tego na przykład gałązki z drzewa. Ta opcja jest jednak nieco mniej bezpieczna i nie każdy się na nią decyduje. 

Aby ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z policzkami, należy podawać chomikowi małe porcje jedzenia, które nie będą w stanie utknąć w worku. Istotną kwestią jest też to, aby nasze zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody. Dzięki temu policzki będą stale nawilżone i bardziej elastyczne, co zmniejszy ryzyko, że jedzenie się do nich przyklei. Równie ważną kwestią jest to, aby stale monitorować zachowanie i wygląd swojego chomika, a w razie wystąpienia niepokojących symptomów od razu udać się do weterynarza. Szybka reakcja jest wymagana w przypadku pojawienia się: obrzęków twarzy, intensywnej wydzieliny z nosa czy biegunki.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Chomik to popularne zwierzę domowe, które jest miłością wielu osób. Właściciele pupili zwykle dokładają wszelkich starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i szczególnie dbają o ich zdrowie. Jeśli jednak u gryzonia pojawia się apatia czy brak apetytu albo sierść staje się szorstka i matowa, może być to oznaką jakiejś choroby. Z czym najczęściej chomiki mają problem? Kiedy należy niezwłocznie udać się ze swoim zwierzakiem do weterynarza?

Przeziębienie

Stosunkowo często u chomików pojawia się przeziębienie, które objawia się podobnie, jak zachorowanie u człowieka. U zwierzęcia może pojawić się apatia, katar, kichanie czy nawet trudności z oddychaniem. Przeziębione chomiki zwykle mają zdecydowanie mniejszy apetyt i dlatego mogą tracić na wadze. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u swojego pupila, najlepiej od razu udać się do weterynarza. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc lub oskrzeli. Istotną wskazówką jest to, aby nie dotykać swojego chomika, kiedy sami jesteśmy przeziębieni, bo możemy go zarazić.

 

Pasożyty

Chomiki są też narażone na działanie pasożytów. U zwierząt może wystąpić kilka chorób, w zależności od tego, jaki pasożyt je zaatakuje. Warto więc dobrze obserwować swoje zwierzę i znać charakterystyczne objawy określonych chorób, aby móc w porę zareagować. U naszego chomika mogą pojawić się np. pchły, które są widoczne na sierści. Pchły szybko się poruszają i pozostawiają po sobie odchody przypominające czarny kurz. Jeśli chomik drapie się mocniej niż dotychczas, a na jego sierści widać zabrudzenia, możliwe, że zaatakowały go właśnie pchły. Mógł się on zarazić od innych zwierząt przebywających w domu. Oznacza to, że kuracja przeciwpchelna powinna być przeprowadzona u wszystkich pupili. Zazwyczaj jednak nie jest możliwe stosowanie tego samego środka u wszystkich, więc należy zachować odpowiednią ostrożność przy dobieraniu preparatów. Najlepiej zapytać o radę zaufanego weterynarza.

Chomika mogą też zaatakować świerzbowce. Świerzb powoduje ból i podrażnienie, może objawiać się suchą skórą i utratą włosów. Nie atakuje on tylko skóry, ale może też pojawić się w uszach. Wtedy też będzie zbierać się w nich dużo woskowiny. Chomik może zarazić się różnymi robakami. Kiedy do tego dojdzie, pojawia się biegunka i zwierzę zaczyna tracić na wadze. Takie symptomy zazwyczaj świadczą o pojawieniu się pasożyta wewnętrznego.

Kolejnym problemem może okazać się nużyca. Nużeniec to jeden z gatunków roztoczy, który występuje na skórze zwierzęcia. Wtedy też można zaobserwować problemy z suchą, zrogowaciałą skórą i to, że chomik dużo się drapie. Po czasie można zauważyć przerzedzanie się włosów i pojawienie się tzw. łysych placków. W wypadku występowania tej choroby reakcja właściciela musi być bardzo szybka. W tym przypadku wizyta u weterynarza jest koniecznością.

 

Guzy

Starsze chomiki mają często problemy z nowotworami, które pojawiają się u starszych zwierząt, a szczególnie samic. Warto więc dokładnie oglądać swojego chomika i sprawdzać, czy na skórze nie ma żadnego zgrubienia w postaci guza nowotworowego. W przypadku jego występowania często dodatkowo można zauważyć, że ogólny stan naszego zwierzęcia się pogorszył, a futro gdzieniegdzie jest przerzedzone. Guz nowotworowy stanowi śmiertelne zagrożenie, dlatego wizyta u weterynarza jest konieczna. 

 

Choroba mokrego ogona

Innym zagrożeniem dla naszego zwierzęcia jest choroba mokrego ogona (mokrego tułowia), znana także pod nazwą ciekły chomik. To śmiertelna choroba bakteryjna, na którą narażone są w szczególności chomiki dżungarskie i syryjskie. Dotyka ona często młode zwierzęta, a powodem jej pojawienia się może być osłabienie organizmu spowodowane przez stres. Do innych przyczyn zalicza się uwarunkowania genetyczne i nieodpowiednie warunki hodowli. Typowym objawem dla choroby mokrego ogona jest pojawienie się silnej biegunki. To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Chomik może umrzeć na skutek wygłodzenia, odwodnienia lub wypadnięcia jelita przez odbyt.

Jak dbać o zdrowie swojego chomika?

Chomiki, tak jak i wszystkie inne zwierzęta, są narażone na różne choroby. Można jednak próbować im zaradzić. Punktem wyjścia jest zapewnienie swojemu pupilowi najlepszych warunków do życia. Odpowiednio duża klatka do chomika stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia. W klatce musi znajdować się poidełko, w którym woda będzie systematycznie wymieniana, miejsce na karmę, a także domek. Zwierzę będzie mogło się w nim skryć i odpocząć. Należy też umieścić w środku kołowrotek pozwalający zachować chomikowi odpowiednią kondycję i tym samym zdrowie. Ważne jest, aby obserwować swoje zwierzę, trzeba sprawdzać, czy wygląd skóry i sierści się nie zmienił. Jeśli coś nas niepokoi, lepiej wybrać się do lekarza weterynarii, który dokładnie przebada chomika i stwierdzi, czy dzieje się z nim coś złego. W przypadku występowania jakiekolwiek choroby szybka reakcja jest kluczowa.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Zakup zwierzęcia domowego jest poważną decyzją. Powinna być ona dobrze przemyślana, nie można jej podejmować w jeden dzień. Chomik nie jest kłopotliwym pupilem, dlatego też opieka nad nim nie jest bardzo skomplikowana. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie zakupu chomika oraz zaprezentowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci się przygotować do hodowli gryzonia we własnym domu.

 

Czy chomik jest odpowiednim zwierzęciem dla dziecka?

Chomiki należą do bardzo spokojnych zwierząt o łagodnym usposobieniu. Z tego względu powinny się one sprawdzić dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że jest to dosyć małe i delikatne zwierzę, dlatego też nie należy pozwalać małym dzieciom na zabawę z nim bez nadzoru osoby dorosłej. Gryzoniowi można łatwo wyrządzić krzywdę, a małe dzieci podczas zabawy mogą traktować go jak zwykłą zabawkę. Opieka pociechy nad chomikiem ma także bardzo dużo zalet. Na przykład może ona lepiej poznać świat zwierząt, a także nauczyć się odpowiedzialności za drugą istotę. Hodowla chomików nie jest skomplikowana. Wystarczy go karmić i regularnie wypuszczać z klatki. W ten sposób będzie miał on możliwość pobiegania po większej powierzchni. Powinniśmy jednak pamiętać, aby zablokować trudno dostępne miejsca. Przynajmniej dwa razy w tygodniu musimy posprzątać klatkę oraz wymienić ściółkę. Musimy pamiętać, aby zwierzę miało codziennie świeżą wodę do picia oraz wystarczającą ilość pożywienia. Chomiki to zwierzęta, które bardzo lubią być głaskane i przytulane, dlatego też dzieci mogą mieć dużo radości podczas opieki nad nimi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gryzonia, musimy pamiętać, że długość jego życia wynosi zaledwie od 1,5 do 3 lat. Z tego względu warto przygotować dziecko na to, że ich pupil nie będzie żył tak długo jak człowiek.

Czy chomik jest dobrym zwierzęciem do domu?

Chomiki ze względu na niewielkie rozmiary oraz miłe usposobienie są stworzone do domowej hodowli. Mogą przebywać także w mieszkaniach, jednak należy pamiętać, by klatka dla chomika, zajmowała przynajmniej 4000cm2 (np. 100 cm x 40 cm). Gryzoń nie jest kłopotliwy, jest on w stanie bardzo szybko przystosować się do nowego miejsca oraz nowych właścicieli. W łatwy sposób można go oswoić. Potrzebujemy zaledwie kilku dni, aby małe stworzenie się do nas przyzwyczaiło i z ufnością wchodziło nam na rękę. Chomiki nie wymagają stale naszej obecności, dlatego też bez większego problemu można je zostawiać samotnie na cały dzień. Podczas dłuższych nieobecności powinniśmy jednak pamiętać, aby zapewnić wystarczające zapasy jedzenia oraz picia.

 

Jaki gatunek chomika wybrać?

Obecnie w większości sklepów zoologicznych mamy do wyboru kilka gatunków chomików. Między sobą różnią się one głównie wielkością oraz kolorem i długością futerka. Najczęściej możemy spotkać chomiki:

Dżungarskie – osiągają one zazwyczaj do 9 cm długości. Okres ich życia jest dosyć krótki i wynosi ok. 1,5 roku. Ich ciało pokryte jest krótką sierścią, a przez całą długość grzbietu biegnie podłużna ciemna kreska. Ponieważ ten gatunek chomików jest dosyć mały i delikatny, nie poleca się go małym dzieciom.

Syryjskie – mogą one osiągnąć długość nawet do 20 cm. Długość ich życia wynosi średnio 3 lata. Należą one do hałaśliwych gryzoni, które cechują się wzmożoną aktywnością w nocy. Dlatego też ważne jest, aby klatka zwierzęcia znajdowała się poza pokojem, w którym śpimy. Jednocześnie jest to bardzo popularna rasa.

Chińskie – długość ich ciała liczy do 12 cm. Gatunek ten żyje do 3 lat. Cechą charakterystyczną chomików chińskich są długie ogony. Bywają one bardzo aktywne zarówno w trakcie dni, jak i w nocy.

Campbella – to gatunek azjatycki. Długość życia chomików campbella jest bardzo krótka, ponieważ są one w stanie dożyć zaledwie 1,5 roku. Gryzoń ten jest bardzo energiczny. Jego aktywność przejawia się głównie w nocy.

Roborovskiego – jest to najmniejszy gatunek. Długość ich ciała liczy zaledwie 4,5 cm. Hodowcy zalecają, aby trzymać je w akwarium, ponieważ wybierając klatkę, musimy liczyć się z tym, że zwierzę może z łatwością uciec przez druciane pręty. Gryzonie te żyją stosunkowo długo, bo ponad 3 lata. Nie nadają się one dla małych dzieci, ponieważ są bardzo delikatne, strachliwe i trudno jest je oswoić.

Co powinniśmy zakupić, decydując się na chomika?

Największym kosztem, jaki musimy ponieść, jest zakup klatki. W zależności od wielkości oraz wyposażenia jej cena mieści się w przedziale od 120 zł do nawet 400 zł. Oczywiście można kupić również model za kwotę poniżej 100 zł, jednak może on nie być w pełni wyposażony. Najbardziej przydatnymi akcesoriami, w które powinna być wyposażona każda klatka, są: miseczka na jedzenie, poidło, domek oraz zabawka np. kołowrotek, tunel lub huśtawka. Koszt pojedynczego chomika to zazwyczaj koszt ok. 10 zł. Późniejsze koszty utrzymania zwierzęcia są niewielkie. Wystarczy jedynie dokupować jedzenie oraz ściółkę (cena trocin to ok. 10 zł). Chomikowi poza jedzeniem warzyw oraz owoców powinniśmy dostarczać także odpowiednich minerałów oraz witamin. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalną karmę, która kosztuje ok. 10 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

W momencie, kiedy Twój chomik postanowi uciec z klatki, nie musisz panikować. Powinieneś przede wszystkim zachować spokój oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego poszukiwania mogą trwać nawet kilka godzin. W artykule zamieszczonym poniżej chcemy zaprezentować Ci kilka sposobów, które ułatwią Ci jego złapanie.

Poszukiwania chomika

W momencie, kiedy zorientujesz się, że w klatce nie ma chomika, powinieneś przede wszystkim zachować spokój. Jeżeli jesteś pewien, że znajduje się on w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz, zamknij szybko drzwi. Poszukując chomika, który uciekł Ci z klatki, musisz pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Postaraj się, aby podczas poruszania starać się robić wszystko jak najciszej. Zatkaj wszystkie szczeliny w ścianie oraz podłodze, a następnie upewnij się, że okna są zamknięte. Postaraj się uwięzić chomika na jak najmniejszym obszarze. W ten sposób będzie łatwiej Ci go złapać. Jeżeli w domu znajdują się inni mieszkańcy, powinieneś ich powiadomić o zaistniałej sytuacji. W ten sposób będą oni bardziej uważni i mogą pomóc Ci w odnalezieniu zguby. Ważne jest także to, aby zabezpieczyć wszystkie inne zwierzęta. Jeśli jest taka konieczność, należy pozbyć się pułapek lub trutki na szczury albo inne szkodliwych substancji. 

Jeżeli nie wiesz dokładnie, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, powinieneś przeszukać wszystkie pokoje. Chomiki najbardziej lubią ciemne oraz ciche miejsca. Szukaj w miejscach, które są rzadko używane. Sprawdź w pobliżu rur, grzejników, za toaletą i w wąskich szczelinach pomiędzy meblami. Chomiki są bardzo małymi zwierzętami, dlatego też można je także znaleźć w szafkach, za szufladami, pod lodówką, pralką lub pod łóżkiem. Podczas przeszukiwania ciemniejszych miejsc użyj latarki. W ten sposób będziesz mógł lepiej przyjrzeć się zaciemnionej przestrzeni i wykryć zwierzątko. Zastanów się, gdzie chomik najbardziej lubi spędzać czas, spróbuj przeanalizować jego zachowanie i poszukaj w miejscach, które pierwsze przyjdą Ci na myśl. Podczas poszukiwań dużą wskazówką są odchody zwierzęcia oraz porzucone przez niego nasiona. 

W sytuacji, kiedy poszukiwania nie przynoszą dobrego efektu, rozłóż w każdym pokoju ulubione jedzenie zwierzaka i pozostaw je na noc. Musisz pamiętać, aby we wszystkich pomieszczeniach zamknąć drzwi, co pozwoli zapobiec ewentualnemu przemieszczaniu się zwierzęcia. Jest bardzo prawdopodobne, że następnego dnia, z jednego ze stosików zniknie jedzenie. Wtedy będziesz miał pewność, w którym pomieszczeniu znajduje się Twój pupil. Dzięki temu zmniejszysz obszar poszukiwań zwierzaka. 

W jaki sposób złapać chomika?

Kiedy jesteś pewny, w którym pomieszczeniu znajduje się zwierzak, potrzebna Ci będzie klatka dla chomika. Pozostaw ją na podłodze z otwartymi drzwiczkami, a do jej wnętrza wsyp trochę karmy. Po pewnym czasie pupil może zechcieć wrócić do miejsca, które pachnie znajomo, i w którym czuje się bezpiecznie. 

Innym sposobem na złapanie uciekiniera jest położenie karmy na folii aluminiowej. W momencie, kiedy chomik na niej stanie, usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Wtedy musisz być bardzo uważny, aby nie przegapić możliwości złapania zwierzaka. Dobrym pomysłem jest także rozsypanie mąki w pobliżu pozostawionego jedzenia. Kiedy chomik będzie wracał do swojej kryjówki, jego stopy będą pozostawiać białe ślady. W ten sposób bez problemu odnajdziesz miejsce, w którym się znajduje. 

 

Jak zrobić pułapkę dla chomika z wiadra?

Aby zrobić dobrą pułapkę potrzebne Ci będzie małe wiaderko o głębokości ok. 20 cm. Musi być ono na tyle głębokie, aby gryzoń nie mógł się z niego wydostać, ale wystarczająco płytkie, aby nie spowodować obrażeń u zwierzaka. Wiaderko kładziemy na podłodze. Na jego dnie rozkładamy trociny, aby zamortyzować upadek. Na jego górnej powierzchni kładziemy cienki ręcznik lub serwetkę, na której układamy karmę. Z deski lub innego przedmiotu robimy schody do wiaderka, opierając je o jego brzeg. Na ich powierzchni rozkładamy nasionka pokarmu, tworząc ścieżkę do wiaderka. W momencie, kiedy chomik będzie nią podążał i stanie na znajdującej się na wiaderku serwetce, wpadnie do jego wnętrza i w ten sposób go uchwycisz. W sytuacji, jeżeli nie wykryłeś, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, pułapkę z wiaderka rozstaw w każdym pokoju. 

Jak zapobiec przyszłym ucieczkom chomika?

Aby zapobiec kolejnym ucieczkom chomika z klatki, powinieneś jak najlepiej ją zabezpieczyć. Należy sprawdzić, co spowodowało, że zwierzak zdołał z niej uciec, a następnie usunąć usterkę. Jeżeli ucieczki chomika powtarzają się bardzo często, zabezpiecz wejście do klatki za pomocą metalowego zamka na zewnątrz. Nie używaj elementu z plastiku, ponieważ może być on niebezpieczny oraz po pewnym czasie stać się bezużyteczny (zwierzak może go przegryźć). Sprawdź, czy w klatce nie ma żadnych nowych szczelin. Chomik mógł wyryć dziury w dolnej części klatki i po jej bokach. Najczęściej jest to możliwe w miejscach, które są słabo widoczne. 

Często zdarza się, że ucieczki zwierzaka spowodowane są tym, że nie lubi on miejsca, w którym znajduje się jego klatka. Innym powodem może być to, że domek pupila znajduje się w głośnym miejscu. W takiej sytuacji musisz przenieść klatkę do innego pomieszczenia, które nie jest nadmiernie uczęszczane przez ludzi oraz głośne zwierzęta, takie jak psy lub koty. 

Po ucieczce, kiedy złapiesz chomika i umieścisz go z powrotem w klatce, musisz go ciągle obserwować. Jeżeli wygląda on nieszczęśliwego i smutnego, powinieneś rozważyć zakup nowego rodzaju pokarmu lub zabawek. Możliwe, że Twój pupil potrzebuje uwagi. W takiej sytuacji powinieneś starać się poświęcać mu więcej czasu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.25

 

Klatka dla świnki morskiej – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Miłośnicy świnek morskich muszą zmierzyć się z zakupem klatki dla swojego pupila. Wybór nie jest prosty, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli. Pomocny w wyborze może okazać się nasz ranking, w którym umieściliśmy najlepsze produkty w 2025 roku, wybrane przez konsumentów. Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się produkt Zolux Classic 100 cm. Duże wymiary, ciekawy kolor oraz solidne wykonanie sprawiają, że konsumenci często decydują się na ten właśnie model. Na uwagę zasługuje również duża, piętrowa klatka C&C. Jest to wysokiej jakości produkt, który można rozbudować o dodatkowe elementy, dlatego jest tak popularny wśród miłośników świnek morskich.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka jest bardzo duża. Na uwagę zasługują także dobrze przemyślane detale, takie jak dobór odpowiedniej farby do pokrycia prętów czy wysokość kuwety uniemożliwiająca zwierzątku na przykład rozrzucanie sianka czy karmy poza klatkę.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na małą ilość klamerek, które mocują klatkę do kuwety. Dlatego te elementy wydają się słabo połączone. Zestaw jest skromny, ponieważ dodatkiem jest tylko paśnik.

Podsumowanie

Klatka w praktyce okazuje się trwałym i solidnym rozwiązaniem, a mała ilość klamerek nie przekłada się na wytrzymałość mocowania. Ta klatka doskonale odpowiada potrzebom naszego pupila. Jest tania i dlatego też cieszy się popularnością.

Drugi wybór

Zalety

Szereg unikatowych rozwiązań, łącznie ze specjalnym tworzywem, z jakiego wykonana jest kuweta, sprawiają, że to produkt wysokiej jakości. Konsumenci doceniają także możliwość rozbudowy klatki o dodatkowe elementy oferowane przez producenta.

Wady

Produkt zajmuje dużo miejsca, dlatego może okazać się niepraktycznym rozwiązaniem jeśli planujemy hodować tylko jedno zwierzątko lub mamy mało miejsca w mieszkaniu. Wysoka i bezpieczna kuweta może ograniczać mniejszym zwierzątkom widoczność.

Podsumowanie

Wysoka jakość wykonania, otwarta od góry klatka oraz możliwość rozbudowy to powody, dla których warto zwrócić uwagę na ten produkt.

Rozważ też

Zalety

Jakość wykonania klatki jest bardzo dobra. Dzięki zabezpieczeniu prętów specjalną powłoką oraz likwidacji wszystkich wystających elementów to bezpieczny produkt. Plusem są także duże drzwiczki, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się zwierzątka.

Wady

Klatka jest prosta i skromnie wyposażona – ma w zestawie tylko paśnik. Kuweta ma sporą wysokość (17 cm), więc może ograniczać widoczność mniejszym świnkom.

Podsumowanie

Klatka jest rozwiązaniem prostym i skromny, jednak zupełnie wystarczającym śwince morskiej. Ewentualne zabawki bądź dodatkowe akcesoria są dostępne w sklepach zoologicznych, więc ich brak w zestawie nie jest dużą wadą, natomiast jakość wykonania klatki oraz korzystna cena przekonują do jej nabycia.

 

 

9 najlepszych klatek dla świnki morskiej. Opinie w 2025 roku

 

Ważny jest wybór odpowiedniej klatki, aby zapewnić zwierzątku wszystko, czego potrzebuje. Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów i wybór odpowiedniego może być kłopotliwy, przygotowaliśmy ranking klatek dla świnek morskich, który na pewno ułatwi wybór właściwej.

 

Klatka dla świnki morskiej 100 cm

 

1. Klatka Zolux Classic 100cm Szaro-Seledynowy

 

ZOLUX Classic to metalowa klatka z wysoką kuwetą z tworzywa sztucznego. Z powodzeniem nadaje się do zamieszkania przez chomika, ale także nieco większe zwierzątko, takie jak świnka morska, chomik, koszatniczka czy królik. 

Prezentowana klatka dla świnki morskiej 100 cm ma podstawę o wymiarach: 63 cm x 103 cm i szerokie przednie drzwiczki, umożliwiające łatwe sięganie po zwierzątko. Na uwagę zasługuje specjalny paśnik na sianko znajdujący się w zestawie oraz wytrzymała, bezołowiowa farba epoksydowa pokrywająca pręty. Ułatwia ona utrzymanie klatki w czystości oraz jest bezpieczna i trwała.

Zolux Classic to dobra i tania klatka dla świnki morskiej, o czym świadczą pozytywne recenzje użytkowników. Jest ona duża i wygodna dla zwierzątka. Konsumenci zwracają uwagę na wysoką jakość wykonania oraz trwałość klatki i jej poszczególnych elementów. 

 

 

 

 

Klatka piętrowa dla świnki morskiej

 

2. Piętrowa Duża Klatka C&C dla świnki morskiej 

 

Klatka C&C to godny polecenia produkt, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Cena produktu jest stosunkowo wysoka, jednak tak dopracowane detale, jak na przykład rozmiar oczek w siatce przekładający się na większe bezpieczeństwo nawet małych zwierzątek, są warte takich pieniędzy.

Ta klatka piętrowa dla świnki morskiej jest duża, ponieważ ma wymiary  110 cm x 75 cm x 75 cm. Jest piętrowa, co dodatkowo zapewnia więcej przestrzeni naszemu zwierzakowi i daje możliwość zainstalowania większej ilości zabawek, takich jak zjeżdżalnie czy stopnie do biegania w górę i dół. Docenić należy także otwartą górę, dzięki czemu mamy lepszy kontakt ze zwierzątkiem i zmniejszony zostaje stres związany z otwieraniem klatki i wyjmowaniem pupila przez niewielki otwór.

Co więcej, producent daje możliwość modułowego rozbudowywania klatki o kolejne piętra czy atrakcje dla zwierzaka. Produkt marki C&C to naprawdę dobra klatka dla świnki morskiej, dopracowana w każdym detalu, o czym świadczą wysokie oceny i liczne pozytywne recenzje użytkowników.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 120 cm

 

3. Klatka dla świnki morskiej, dla królika M84 K120

 

Polecanym produktem jest duża i prosta klatka polskiego producenta M84 K120. Z powodzeniem może być domek także dla królików czy innych większych gryzoni. W zestawie znajduje się łatwy w montażu i demontażu, praktyczny, metalowy paśnik na sianko. 

Opisywana klatka dla świnki morskiej 120 cm charakteryzuje się sporymi rozmiarami, wynoszącymi: 120 cm x 53 cm x 42 cm. Dzięki niewielkiej odległości między prętami wynoszącej zaledwie 2,5 cm, klatka jest bezpieczna także dla mniejszych zwierzątek, ponieważ nie ma ryzyka utknięcia czy ucieczki przez zbyt szeroko rozstawione pręciki. Produkt jest zabezpieczony srebrną, nierdzewną powłoką galwaniczną (tak zwanym ocynkiem), zabezpieczającą przed korozją czy uszkodzeniami. 

Opinie o klatkach dla świnki morskiej tego producenta są naprawdę bardzo dobre. Użytkownicy chwalą jakość wykonania oraz solidność produktu. Zwracają też uwagę na bezpieczne połączenia elementów, bez żadnych wystających prętów. Klatka jest doceniana za duże drzwiczki, dzięki którym dostęp do niej jest wygodny. 

 

 

 

 

Duża klatka dla świnki morskiej

 

4. Duża klatka C& C dla świnki morskiej 110 cm

 

Duża klatka dla świnki morskiej to kolejna, zwracająca uwagę propozycja marki C&C. Podobnie jak w innych klatkach tej firmy, producent zdecydował się na otwartą górę, dzięki czemu kontakt człowieka ze zwierzątkiem jest prostszy, a stres związany z wyciąganiem świnki morskiej zdecydowanie mniejszy.

Klatka ma długość 110 cm, szerokość – 75 cm i wysokość – 37 cm. Wysokość kuwety to 12 cm. Wspomniany element jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej – użytkownik ma do wyboru kolory: Srebrnoszary, niebieski, żółty i czarny. Klatkę można rozbudować o kolejne moduły, zarówno w formie dodatkowych pięter, jak i zabawek: Zjeżdżalni, ramp czy kołowrotków. 

Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, klatka jest naprawdę wartym uwagi produktem. Jakość wykonania, za którą jest tak ceniona przez użytkowników, przejawia się nie tylko w przemyślanym rozmiarze oczek klatki, ale także kuwecie wykonanej ze specjalnego, trwałego tworzywa, które nie odbarwia się nawet po długotrwałym kontakcie ze zwierzęcymi fekaliami.

 

 

 

 

Drewniana klatka dla świnki morskiej

 

5. Duża Drewniana Klatka dla świnki morskiej

 

Drewniana klatka dla świnki morskiej nada się dla entuzjastów naturalnych materiałów oraz osób, którym zależy na estetycznych walorach. Wykonana z drewna, wyróżnia się pięknym wyglądem, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, co można podziwiać przez wykonaną ze specjalnej siatki ściankę oraz sufit. Trzy piętra połączone są specjalnymi rampami, będącymi świetną zabawką dla świnki. 

Klatka ma wymiary: 95 cm x 50 cm x 50 cm, a domek zlokalizowany na najwyższym piętrze jest sześcianem o boku około 12 cm. Między piętrami o wysokości 15 cm zamontowano rampy o szerokości 7 cm. 

Użytkowników przypadła do gustu jakość wykonania oraz trwałość. Dzięki specjalnej szufladzie zamontowanej pod klatką jej czyszczenie jest proste. Drobna siatka oraz ścianki z tworzywa zamontowane w przedniej ścianie ułatwiają kontakt ze zwierzątkiem oraz obserwowanie go.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 80 cm

 

6. Ferplast Klatka Cavie 80

 

Ferplast Klatka Cavie 80  wygląda, jak zwykła klatka z wysoką, plastikową kuwetą, ale w rzeczywistości to dobrze wyposażone mieszkanko dla naszego pupila. W zestawie znajduje się nie tylko paśnik (jak ma to miejsce w większości klatek), ale także miska i poidełko oraz domek. 

Klatka ma wymiary: 78 cm x 48 cm x 42 cm, a zamiast drzwiczek, odchylany bok, dzięki czemu dostęp do zwierzątka oraz ewentualne przenoszenie go jest łatwe. Oddzielana kuweta znacznie ułatwia utrzymanie czystości w klatce i pozwala na czas jej pielęgnacji pozostawić świnkę na podłodze, zabezpieczoną tylko górną częścią. 

Ta klatka dla świnki morskiej 80 cm jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, między innymi fioletowym, białym i czerwonym. Użytkownicy chwalą ją za uchylną ściankę, łatwość utrzymania w czystości, a także trwałość. To świetny produkt dla osób chcących zapewnić swojemu zwierzątku dobre warunki do życia.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej tanio

 

7. Klatka dla świnki morskiej, dla królików

 

Dobrą propozycją jest prosta klatka dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, między innymi granatowym, czerwonym i zielonym. W zestawie znajduje się paśnik, który ułatwia gryzoniowi jedzenie oraz zabezpiecza sianko przed zabrudzeniem.

Klatka dla świnki morskiej ma wymiary: 70 cm x 35 cm x 37 cm i wysoką kuwetę, która zabezpiecza przed rozsypywaniem się sianka czy wyściółki dookoła klatki. Produkt ma niewielkie, otwierane do przodu drzwiczki. Klatka mocowana jest do kuwety za pomocą specjalnych klipsów, dzięki czemu można ją łatwo zdemontować na czas czyszczenia. Pręciki klatki pokryto specjalnym tworzywem sztucznym, które zabezpiecza przed korozją oraz uszkodzeniami. 

Test klatek dla świnki morskiej ten produkt zdaje się przeszedł bardzo dobrze. Jest chętnie wybierany przez użytkowników nie tylko z powodu korzystnej ceny, ale także wysokiej jakości wykonania. Dzięki możliwości oddzielenia kuwety od klatki zwierzątko może być skutecznie zabezpieczone przed ucieczką na czas czyszczenia klatki.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 140 cm

 

8. Klatka dla Królika, dla świnki Morskiej Ferplast Królik 140 Plus 57072570

 

Klatka dla świnki morskiej 140 cm Ferplast to doskonała opcja dla osób, którym zależy nie tylko na wysokiej jakości wykonania, ale też estetyce. Produkt jest utrzymany w burgundowo-czarnej kolorystyce, składa się z klasycznych elementów typowych dla klatki oraz drewnianej dostawki w formie domku. 

Wymiary produktu to: 142 cm x 60 cm x 50 cm, dzięki czemu będzie wystarczający także, jeśli zdecydujemy się na więcej niż jedno zwierzątko. Zaletą klatki jest możliwość jej całkowitego zdemontowania. Elementy mogą zostać schowane w specjalnie wygospodarowanym na ten cel miejscu w podstawie. W zestawie z klatką otrzymamy oprócz domku także poidełko, paśnik oraz miseczkę na karmę.

Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, na pewno będziemy zadowoleni z opisywanej klatki. Użytkownicy doceniają ją za jakość i estetykę wykonania, ale także za rozbudowany zestaw i możliwość złożenia oraz schowania elementów w bezpieczne miejsce.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 70 cm

 

9. Klatka dla królika, świnki morskiej 70 cm

 

W rankingu musiała znaleźć się prosta i tradycyjna klatka dla świnki morskiej 70 cm. Dostępna jest ona w różnych wariantach kolorystycznych: Szarym, granatowym, błękitnym, zielonym, bordowym oraz czarnym. Na uwagę zasługują specjalne, plastikowe narożniki zabezpieczające użytkownika oraz zwierzątko przez ewentualnym skaleczeniem przez ostre krawędzie klatki. 

Wymiary produktu to: 70 cm x 37 cm x 40 cm, natomiast wysokość samej kuwety jest na tyle duża, że gwarantuje zabezpieczenie przed rozrzucaniem sianka i wyściółki poza klatkę. Odległość między prętami wynosi 2,5 cm – to stosunkowo gęste rozstawienie prętów, więc zwierzę nie może uciec czy utknąć w oczku siatki.

Ta klatka dla świnki morskiej z wyposażeniem ma niewielkie wymiary w porównaniu z innymi popularnymi modelami. To produkt atrakcyjny cenowo sprawdzający się w przypadku małych świnek morskich. Atutem klatki jest wysoka jakość wykonania i zabezpieczenia narożników specjalnymi wkładkami z tworzywa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla świnki morskiej kupić?

 

Decydując się na domowe zwierzątko, chcemy traktować je, jak nowego członka rodziny i zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Jeśli jednak nigdy nie mieliśmy do czynienia ze świnką morską, możemy nie wiedzieć, na co zwracać uwagę i jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać. Na szczęście, z poniższym poradnikiem powinno być to nieco łatwiejsze.

Aby wiedzieć, jaka jest najlepsza klatka dla świnki morskiej, należy najpierw nieco zapoznać się ze zwyczajami tych uroczych zwierzątek. Świnki morskie, biologom znane jako kawie domowe, pomimo wizualnego podobieństwa do chomików, mentalnie bardzo się od nich różnią. Dlatego należy mieć świadomość, że klatki przeznaczone dla chomików nie będą dobrym miejscem dla świnki morskiej bez zmiany aranżacji wnętrza klatki. Przede wszystkim, świnki morskie to znacznie bardziej stateczne zwierzęta niż chomiki i nie lubią tak bardzo kręcenia się w kółeczku czy wchodzenia po schodkach i rampach. Najlepsza klatka dla świnki morskiej to taka, która będzie charakteryzować się niezbyt wysokim sufitem oraz dużą powierzchnią podłogi.

Wymiary klatki

Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest klatka o długości i szerokości 80 cm x 50 cm i o wysokości 40 cm, jednak – jeśli mamy taką możliwość – możemy kupić większą. Klatka dla świnki morskiej nie powinna być krótsza niż 60 cm. Idealnym rozwiązaniem jest klatka mająca 100 cm długości, bo zapewnia ona śwince morskiej komfort, a nam umożliwia swobodne umieszczanie w klatce dodatkowych atrakcji. Odpowiedź na pytanie, jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać, zależy także od tego, ile zwierzątek planujemy w niej trzymać, ponieważ wraz ze wzrostem ilości świnek, powinna się także zwiększać długość i – o ile to możliwe – szerokość klatki. Przykładowo, dla dwóch świnek minimalna długość klatki to 120 cm.

 

Rozstaw prętów

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rozstaw prętów w klatce. Powinien być na tyle mały, aby uniemożliwić zwierzątku ucieczkę, a zarazem na tyle duży, aby świnka nie zaklinowała się tam na przykład główką czy łapką. Przyjmuje się, że optymalny rozstaw prętów w klatce dla kawii domowej to około 2-2,5 cm. Przy takim rozstawie świnka może swobodnie oprzeć łapki o poprzeczne pręty, jednak nie ma możliwości ucieczki czy wciśnięcia głowy między nie.

 

Rodzaje klatek

Rodzaj klatki powinien być dobrany na podstawie indywidualnych potrzeb i preferencji, warto jednak przed podjęciem tej decyzji mieć świadomość pewnych wad i zalet poszczególnych rozwiązań. Przykładowo, ażurowe, plastikowe klatki są lekkie i charakteryzują się dobrą wentylacją. Co więcej, to także klatki dla świnki morskiej w dobrych cenach, jednak – co wydaje się typowe dla produktów wykonanych wyłącznie z plastiku – nie są wytrzymałe, a czasami nieładnie się prezentują. Niektórzy decydują się na plastikową klatkę z wysoką kuwetą, jednak nie jest to trafiona propozycja dla świnki morskiej. Są to klatki o lekkiej konstrukcji, jednak wysoka kuweta oraz ograniczenie klatki ściankami i daszkiem mają wpływ na słabą wentylację pomieszczenia. Konsekwencją tego jest zawilgocona ściółka oraz nieprzyjemna atmosfera wewnątrz, co może przekładać się nie tylko na przykry zapach, ale także powodować choroby naszego pupila. Należy także mieć na uwadze, że przez zbyt wysoką kuwetę, świnka będzie mieć ograniczone pole widzenia na pomieszczenie, w którym przebywa i domowników, co może przyczyniać się do zwiększenia stresu i ewentualnych problemów behawioralnych. Równie kiepskim pomysłem jest trzymanie kawii w akwarium lub terrarium.

Co prawda jest to estetyczne rozwiązanie, które umożliwia wzajemne widzenie się świnki i domowników, jednak nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, a czyszczenie jest kłopotliwe. Ważną kwestią jest także cena, ponieważ szklane terraria są drogie. Ponadto szkło, jako materiał nie jest do końca bezpieczny. Ryzyko potłuczenia bądź nadkruszenia krawędzi ścianki jest wysokie, a wyszczerbione krawędzie czy nadtłuczone elementy mogą być niebezpieczne zarówno dla świnki, jak i dla jej właściciela. Najlepszym miejscem dla świnki wydają się metalowe klatki z kuwetą wykonaną ze sztucznego tworzywa. Przede wszystkim, są one najwygodniejsze zarówno dla świnki morskiej, jak i dla osoby, która będzie je czyścić. Takie modele są co prawda droższe i cięższe od klatek wykonanych wyłącznie z plastiku, jednak są też ładniejsze oraz wytrzymalsze. Co więcej, zapewniają właściwą wentylację oraz dają możliwość rozbudowy klatki o różne dodatki.

 

 

FAQ

 

P1: Jak duża powinna być klatka dla świnki morskiej?

Wybór odpowiedniej powierzchni klatki dla naszej świnki morskiej to kluczowe zadanie podczas zakupów. Należy pamiętać, że minimalny wymiar klatki dla naszego pupila to 80 cm x 50 cm, a jej najmniejsza dopuszczalna wysokość to 40 cm. Są to minimalne wartości, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby klatka była większa. Warto pamiętać, że nasza świnka nie będzie czuła się komfortowo w domku krótszym niż 60 cm – optymalną długością będzie 100 cm, gdyż zmieścimy więcej elementów wyposażenia. Nie zapominajmy także o rozstawie prętów w klatce – najlepszym rozwiązaniem jest rozstaw co 2 – 2,5 cm. Takie odległości uniemożliwiają śwince ucieczkę i wciskanie głowy między poprzeczki. 

 

P2: Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej?

W każdej klatce dla świnki morskiej powinno znaleźć się kilka podstawowych elementów. Zalicza się do nich poidełko, którego pojemność może wynosić około 0,5 litra. Poidełka można zawiesić na prętach wewnątrz klatki lub umieścić je po zewnętrznej stronie. Nie zapominajmy również o misce na pokarm wykonanej z solidnego materiału, gdyż plastikowe modele mogą szybko ulec zniszczeniu. Ważny jest także paśnik, który musimy często uzupełniać świeżym sianem. Dodatkowo w klatce możemy umieścić zabawki i inne akcesoria, na przykład hamak.

P3: Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej?

Przed podjęciem decyzji o zakupie świnki morskiej, warto przemyśleć koszty utrzymania zwierzątka, do których zalicza się leczenie i żywność, a także klatka i jej wyposażenie. Świnki morskie nie są drogie w utrzymaniu, jednak każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, jaki koszt poniesie, kupując klatkę i akcesoria do niej. Jest to wydatek od 60-80 złotych do nawet 200 zł. Wszystko zależy od rozmiarów produktu, użytych do jego produkcji materiałów i dołączonego wyposażenia. Pamiętajmy, że za domek dla świnki i ewentualne zabawki musimy dopłacić. 

 

P4: Gdzie ustawić klatkę dla świnki morskiej?

Po zakupie klatki dla świnki morskiej powinniśmy zastanowić się, gdzie ją ustawić w mieszkaniu. Najlepszym i najbardziej wygodnym miejscem jest podłoga, gdyż zwierzątko może bez przeszkód samodzielnie wyjść z klatki i nie jest narażone na upadek i stres (świnki morskie mają lęk wysokości). Unikajmy miejsc, które są bardzo nasłonecznione oraz w pobliżu kaloryferów. Ponieważ zwierzątka są towarzyskie, umieśćmy klatkę w miejscu, z którego będą miały z nami kontakt, jednak nie będą narażone na nadmierny hałas. Pamiętajmy, aby do mieszkanka pupila nie miały dostępu inne zwierzęta, np. kot czy pies. 

 

P5: Czy klatkę dla świnki morskiej można zastąpić akwarium?

Zdecydowanie odradzamy zastąpienie klatki dla świnki morskiej akwarium. Szklany domek nie zapewnia dobrego przepływu powietrza, a latem jest w nim gorąco. Taki produkt jest także ciężki, więc okazuje się trudny do przenoszenia. Akwarium jest także nieporęczne i pojawiają się problemy z zainstalowaniem w nim paśnika czy poidełka. Taki domek wymaga również częstszego czyszczenia niż zwykła klatka ze względu na słabą cyrkulację powietrza. Opary wydzielające się z odchodów mogą powodować różne choroby u zwierzątka.