Ranking 9 najlepszych klatek dla świnki morskiej w 2024

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Klatka dla świnki morskiej – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Miłośnicy świnek morskich muszą zmierzyć się z zakupem klatki dla swojego pupila. Wybór nie jest prosty, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli. Pomocny w wyborze może okazać się nasz ranking, w którym umieściliśmy najlepsze produkty w 2024 roku, wybrane przez konsumentów. Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się produkt Zolux Classic 100 cm. Duże wymiary, ciekawy kolor oraz solidne wykonanie sprawiają, że konsumenci często decydują się na ten właśnie model. Na uwagę zasługuje również duża, piętrowa klatka C&C. Jest to wysokiej jakości produkt, który można rozbudować o dodatkowe elementy, dlatego jest tak popularny wśród miłośników świnek morskich.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka jest bardzo duża. Na uwagę zasługują także dobrze przemyślane detale, takie jak dobór odpowiedniej farby do pokrycia prętów czy wysokość kuwety uniemożliwiająca zwierzątku na przykład rozrzucanie sianka czy karmy poza klatkę.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę na małą ilość klamerek, które mocują klatkę do kuwety. Dlatego te elementy wydają się słabo połączone. Zestaw jest skromny, ponieważ dodatkiem jest tylko paśnik.

Podsumowanie

Klatka w praktyce okazuje się trwałym i solidnym rozwiązaniem, a mała ilość klamerek nie przekłada się na wytrzymałość mocowania. Ta klatka doskonale odpowiada potrzebom naszego pupila. Jest tania i dlatego też cieszy się popularnością.

Drugi wybór

Zalety

Szereg unikatowych rozwiązań, łącznie ze specjalnym tworzywem, z jakiego wykonana jest kuweta, sprawiają, że to produkt wysokiej jakości. Konsumenci doceniają także możliwość rozbudowy klatki o dodatkowe elementy oferowane przez producenta.

Wady

Produkt zajmuje dużo miejsca, dlatego może okazać się niepraktycznym rozwiązaniem jeśli planujemy hodować tylko jedno zwierzątko lub mamy mało miejsca w mieszkaniu. Wysoka i bezpieczna kuweta może ograniczać mniejszym zwierzątkom widoczność.

Podsumowanie

Wysoka jakość wykonania, otwarta od góry klatka oraz możliwość rozbudowy to powody, dla których warto zwrócić uwagę na ten produkt.

Rozważ też

Zalety

Jakość wykonania klatki jest bardzo dobra. Dzięki zabezpieczeniu prętów specjalną powłoką oraz likwidacji wszystkich wystających elementów to bezpieczny produkt. Plusem są także duże drzwiczki, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się zwierzątka.

Wady

Klatka jest prosta i skromnie wyposażona – ma w zestawie tylko paśnik. Kuweta ma sporą wysokość (17 cm), więc może ograniczać widoczność mniejszym świnkom.

Podsumowanie

Klatka jest rozwiązaniem prostym i skromny, jednak zupełnie wystarczającym śwince morskiej. Ewentualne zabawki bądź dodatkowe akcesoria są dostępne w sklepach zoologicznych, więc ich brak w zestawie nie jest dużą wadą, natomiast jakość wykonania klatki oraz korzystna cena przekonują do jej nabycia.

 

 

9 najlepszych klatek dla świnki morskiej. Opinie w 2024 roku

 

Ważny jest wybór odpowiedniej klatki, aby zapewnić zwierzątku wszystko, czego potrzebuje. Ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów i wybór odpowiedniego może być kłopotliwy, przygotowaliśmy ranking klatek dla świnek morskich, który na pewno ułatwi wybór właściwej.

 

Klatka dla świnki morskiej 100 cm

 

1. Klatka Zolux Classic 100cm Szaro-Seledynowy

 

ZOLUX Classic to metalowa klatka z wysoką kuwetą z tworzywa sztucznego. Z powodzeniem nadaje się do zamieszkania przez chomika, ale także nieco większe zwierzątko, takie jak świnka morska, chomik, koszatniczka czy królik. 

Prezentowana klatka dla świnki morskiej 100 cm ma podstawę o wymiarach: 63 cm x 103 cm i szerokie przednie drzwiczki, umożliwiające łatwe sięganie po zwierzątko. Na uwagę zasługuje specjalny paśnik na sianko znajdujący się w zestawie oraz wytrzymała, bezołowiowa farba epoksydowa pokrywająca pręty. Ułatwia ona utrzymanie klatki w czystości oraz jest bezpieczna i trwała.

Zolux Classic to dobra i tania klatka dla świnki morskiej, o czym świadczą pozytywne recenzje użytkowników. Jest ona duża i wygodna dla zwierzątka. Konsumenci zwracają uwagę na wysoką jakość wykonania oraz trwałość klatki i jej poszczególnych elementów. 

 

 

 

 

Klatka piętrowa dla świnki morskiej

 

2. Piętrowa Duża Klatka C&C dla świnki morskiej 

 

Klatka C&C to godny polecenia produkt, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Cena produktu jest stosunkowo wysoka, jednak tak dopracowane detale, jak na przykład rozmiar oczek w siatce przekładający się na większe bezpieczeństwo nawet małych zwierzątek, są warte takich pieniędzy.

Ta klatka piętrowa dla świnki morskiej jest duża, ponieważ ma wymiary  110 cm x 75 cm x 75 cm. Jest piętrowa, co dodatkowo zapewnia więcej przestrzeni naszemu zwierzakowi i daje możliwość zainstalowania większej ilości zabawek, takich jak zjeżdżalnie czy stopnie do biegania w górę i dół. Docenić należy także otwartą górę, dzięki czemu mamy lepszy kontakt ze zwierzątkiem i zmniejszony zostaje stres związany z otwieraniem klatki i wyjmowaniem pupila przez niewielki otwór.

Co więcej, producent daje możliwość modułowego rozbudowywania klatki o kolejne piętra czy atrakcje dla zwierzaka. Produkt marki C&C to naprawdę dobra klatka dla świnki morskiej, dopracowana w każdym detalu, o czym świadczą wysokie oceny i liczne pozytywne recenzje użytkowników.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 120 cm

 

3. Klatka dla świnki morskiej, dla królika M84 K120

 

Polecanym produktem jest duża i prosta klatka polskiego producenta M84 K120. Z powodzeniem może być domek także dla królików czy innych większych gryzoni. W zestawie znajduje się łatwy w montażu i demontażu, praktyczny, metalowy paśnik na sianko. 

Opisywana klatka dla świnki morskiej 120 cm charakteryzuje się sporymi rozmiarami, wynoszącymi: 120 cm x 53 cm x 42 cm. Dzięki niewielkiej odległości między prętami wynoszącej zaledwie 2,5 cm, klatka jest bezpieczna także dla mniejszych zwierzątek, ponieważ nie ma ryzyka utknięcia czy ucieczki przez zbyt szeroko rozstawione pręciki. Produkt jest zabezpieczony srebrną, nierdzewną powłoką galwaniczną (tak zwanym ocynkiem), zabezpieczającą przed korozją czy uszkodzeniami. 

Opinie o klatkach dla świnki morskiej tego producenta są naprawdę bardzo dobre. Użytkownicy chwalą jakość wykonania oraz solidność produktu. Zwracają też uwagę na bezpieczne połączenia elementów, bez żadnych wystających prętów. Klatka jest doceniana za duże drzwiczki, dzięki którym dostęp do niej jest wygodny. 

 

 

 

 

Duża klatka dla świnki morskiej

 

4. Duża klatka C& C dla świnki morskiej 110 cm

 

Duża klatka dla świnki morskiej to kolejna, zwracająca uwagę propozycja marki C&C. Podobnie jak w innych klatkach tej firmy, producent zdecydował się na otwartą górę, dzięki czemu kontakt człowieka ze zwierzątkiem jest prostszy, a stres związany z wyciąganiem świnki morskiej zdecydowanie mniejszy.

Klatka ma długość 110 cm, szerokość – 75 cm i wysokość – 37 cm. Wysokość kuwety to 12 cm. Wspomniany element jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej – użytkownik ma do wyboru kolory: Srebrnoszary, niebieski, żółty i czarny. Klatkę można rozbudować o kolejne moduły, zarówno w formie dodatkowych pięter, jak i zabawek: Zjeżdżalni, ramp czy kołowrotków. 

Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, klatka jest naprawdę wartym uwagi produktem. Jakość wykonania, za którą jest tak ceniona przez użytkowników, przejawia się nie tylko w przemyślanym rozmiarze oczek klatki, ale także kuwecie wykonanej ze specjalnego, trwałego tworzywa, które nie odbarwia się nawet po długotrwałym kontakcie ze zwierzęcymi fekaliami.

 

 

 

 

Drewniana klatka dla świnki morskiej

 

5. Duża Drewniana Klatka dla świnki morskiej

 

Drewniana klatka dla świnki morskiej nada się dla entuzjastów naturalnych materiałów oraz osób, którym zależy na estetycznych walorach. Wykonana z drewna, wyróżnia się pięknym wyglądem, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, co można podziwiać przez wykonaną ze specjalnej siatki ściankę oraz sufit. Trzy piętra połączone są specjalnymi rampami, będącymi świetną zabawką dla świnki. 

Klatka ma wymiary: 95 cm x 50 cm x 50 cm, a domek zlokalizowany na najwyższym piętrze jest sześcianem o boku około 12 cm. Między piętrami o wysokości 15 cm zamontowano rampy o szerokości 7 cm. 

Użytkowników przypadła do gustu jakość wykonania oraz trwałość. Dzięki specjalnej szufladzie zamontowanej pod klatką jej czyszczenie jest proste. Drobna siatka oraz ścianki z tworzywa zamontowane w przedniej ścianie ułatwiają kontakt ze zwierzątkiem oraz obserwowanie go.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 80 cm

 

6. Ferplast Klatka Cavie 80

 

Ferplast Klatka Cavie 80  wygląda, jak zwykła klatka z wysoką, plastikową kuwetą, ale w rzeczywistości to dobrze wyposażone mieszkanko dla naszego pupila. W zestawie znajduje się nie tylko paśnik (jak ma to miejsce w większości klatek), ale także miska i poidełko oraz domek. 

Klatka ma wymiary: 78 cm x 48 cm x 42 cm, a zamiast drzwiczek, odchylany bok, dzięki czemu dostęp do zwierzątka oraz ewentualne przenoszenie go jest łatwe. Oddzielana kuweta znacznie ułatwia utrzymanie czystości w klatce i pozwala na czas jej pielęgnacji pozostawić świnkę na podłodze, zabezpieczoną tylko górną częścią. 

Ta klatka dla świnki morskiej 80 cm jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, między innymi fioletowym, białym i czerwonym. Użytkownicy chwalą ją za uchylną ściankę, łatwość utrzymania w czystości, a także trwałość. To świetny produkt dla osób chcących zapewnić swojemu zwierzątku dobre warunki do życia.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej tanio

 

7. Klatka dla świnki morskiej, dla królików

 

Dobrą propozycją jest prosta klatka dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, między innymi granatowym, czerwonym i zielonym. W zestawie znajduje się paśnik, który ułatwia gryzoniowi jedzenie oraz zabezpiecza sianko przed zabrudzeniem.

Klatka dla świnki morskiej ma wymiary: 70 cm x 35 cm x 37 cm i wysoką kuwetę, która zabezpiecza przed rozsypywaniem się sianka czy wyściółki dookoła klatki. Produkt ma niewielkie, otwierane do przodu drzwiczki. Klatka mocowana jest do kuwety za pomocą specjalnych klipsów, dzięki czemu można ją łatwo zdemontować na czas czyszczenia. Pręciki klatki pokryto specjalnym tworzywem sztucznym, które zabezpiecza przed korozją oraz uszkodzeniami. 

Test klatek dla świnki morskiej ten produkt zdaje się przeszedł bardzo dobrze. Jest chętnie wybierany przez użytkowników nie tylko z powodu korzystnej ceny, ale także wysokiej jakości wykonania. Dzięki możliwości oddzielenia kuwety od klatki zwierzątko może być skutecznie zabezpieczone przed ucieczką na czas czyszczenia klatki.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 140 cm

 

8. Klatka dla Królika, dla świnki Morskiej Ferplast Królik 140 Plus 57072570

 

Klatka dla świnki morskiej 140 cm Ferplast to doskonała opcja dla osób, którym zależy nie tylko na wysokiej jakości wykonania, ale też estetyce. Produkt jest utrzymany w burgundowo-czarnej kolorystyce, składa się z klasycznych elementów typowych dla klatki oraz drewnianej dostawki w formie domku. 

Wymiary produktu to: 142 cm x 60 cm x 50 cm, dzięki czemu będzie wystarczający także, jeśli zdecydujemy się na więcej niż jedno zwierzątko. Zaletą klatki jest możliwość jej całkowitego zdemontowania. Elementy mogą zostać schowane w specjalnie wygospodarowanym na ten cel miejscu w podstawie. W zestawie z klatką otrzymamy oprócz domku także poidełko, paśnik oraz miseczkę na karmę.

Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, na pewno będziemy zadowoleni z opisywanej klatki. Użytkownicy doceniają ją za jakość i estetykę wykonania, ale także za rozbudowany zestaw i możliwość złożenia oraz schowania elementów w bezpieczne miejsce.

 

 

 

 

Klatka dla świnki morskiej 70 cm

 

9. Klatka dla królika, świnki morskiej 70 cm

 

W rankingu musiała znaleźć się prosta i tradycyjna klatka dla świnki morskiej 70 cm. Dostępna jest ona w różnych wariantach kolorystycznych: Szarym, granatowym, błękitnym, zielonym, bordowym oraz czarnym. Na uwagę zasługują specjalne, plastikowe narożniki zabezpieczające użytkownika oraz zwierzątko przez ewentualnym skaleczeniem przez ostre krawędzie klatki. 

Wymiary produktu to: 70 cm x 37 cm x 40 cm, natomiast wysokość samej kuwety jest na tyle duża, że gwarantuje zabezpieczenie przed rozrzucaniem sianka i wyściółki poza klatkę. Odległość między prętami wynosi 2,5 cm – to stosunkowo gęste rozstawienie prętów, więc zwierzę nie może uciec czy utknąć w oczku siatki.

Ta klatka dla świnki morskiej z wyposażeniem ma niewielkie wymiary w porównaniu z innymi popularnymi modelami. To produkt atrakcyjny cenowo sprawdzający się w przypadku małych świnek morskich. Atutem klatki jest wysoka jakość wykonania i zabezpieczenia narożników specjalnymi wkładkami z tworzywa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla świnki morskiej kupić?

 

Decydując się na domowe zwierzątko, chcemy traktować je, jak nowego członka rodziny i zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Jeśli jednak nigdy nie mieliśmy do czynienia ze świnką morską, możemy nie wiedzieć, na co zwracać uwagę i jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać. Na szczęście, z poniższym poradnikiem powinno być to nieco łatwiejsze.

Aby wiedzieć, jaka jest najlepsza klatka dla świnki morskiej, należy najpierw nieco zapoznać się ze zwyczajami tych uroczych zwierzątek. Świnki morskie, biologom znane jako kawie domowe, pomimo wizualnego podobieństwa do chomików, mentalnie bardzo się od nich różnią. Dlatego należy mieć świadomość, że klatki przeznaczone dla chomików nie będą dobrym miejscem dla świnki morskiej bez zmiany aranżacji wnętrza klatki. Przede wszystkim, świnki morskie to znacznie bardziej stateczne zwierzęta niż chomiki i nie lubią tak bardzo kręcenia się w kółeczku czy wchodzenia po schodkach i rampach. Najlepsza klatka dla świnki morskiej to taka, która będzie charakteryzować się niezbyt wysokim sufitem oraz dużą powierzchnią podłogi.

Wymiary klatki

Przyjmuje się, że absolutnym minimum jest klatka o długości i szerokości 80 cm x 50 cm i o wysokości 40 cm, jednak – jeśli mamy taką możliwość – możemy kupić większą. Klatka dla świnki morskiej nie powinna być krótsza niż 60 cm. Idealnym rozwiązaniem jest klatka mająca 100 cm długości, bo zapewnia ona śwince morskiej komfort, a nam umożliwia swobodne umieszczanie w klatce dodatkowych atrakcji. Odpowiedź na pytanie, jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać, zależy także od tego, ile zwierzątek planujemy w niej trzymać, ponieważ wraz ze wzrostem ilości świnek, powinna się także zwiększać długość i – o ile to możliwe – szerokość klatki. Przykładowo, dla dwóch świnek minimalna długość klatki to 120 cm.

 

Rozstaw prętów

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rozstaw prętów w klatce. Powinien być na tyle mały, aby uniemożliwić zwierzątku ucieczkę, a zarazem na tyle duży, aby świnka nie zaklinowała się tam na przykład główką czy łapką. Przyjmuje się, że optymalny rozstaw prętów w klatce dla kawii domowej to około 2-2,5 cm. Przy takim rozstawie świnka może swobodnie oprzeć łapki o poprzeczne pręty, jednak nie ma możliwości ucieczki czy wciśnięcia głowy między nie.

 

Rodzaje klatek

Rodzaj klatki powinien być dobrany na podstawie indywidualnych potrzeb i preferencji, warto jednak przed podjęciem tej decyzji mieć świadomość pewnych wad i zalet poszczególnych rozwiązań. Przykładowo, ażurowe, plastikowe klatki są lekkie i charakteryzują się dobrą wentylacją. Co więcej, to także klatki dla świnki morskiej w dobrych cenach, jednak – co wydaje się typowe dla produktów wykonanych wyłącznie z plastiku – nie są wytrzymałe, a czasami nieładnie się prezentują. Niektórzy decydują się na plastikową klatkę z wysoką kuwetą, jednak nie jest to trafiona propozycja dla świnki morskiej. Są to klatki o lekkiej konstrukcji, jednak wysoka kuweta oraz ograniczenie klatki ściankami i daszkiem mają wpływ na słabą wentylację pomieszczenia. Konsekwencją tego jest zawilgocona ściółka oraz nieprzyjemna atmosfera wewnątrz, co może przekładać się nie tylko na przykry zapach, ale także powodować choroby naszego pupila. Należy także mieć na uwadze, że przez zbyt wysoką kuwetę, świnka będzie mieć ograniczone pole widzenia na pomieszczenie, w którym przebywa i domowników, co może przyczyniać się do zwiększenia stresu i ewentualnych problemów behawioralnych. Równie kiepskim pomysłem jest trzymanie kawii w akwarium lub terrarium.

Co prawda jest to estetyczne rozwiązanie, które umożliwia wzajemne widzenie się świnki i domowników, jednak nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, a czyszczenie jest kłopotliwe. Ważną kwestią jest także cena, ponieważ szklane terraria są drogie. Ponadto szkło, jako materiał nie jest do końca bezpieczny. Ryzyko potłuczenia bądź nadkruszenia krawędzi ścianki jest wysokie, a wyszczerbione krawędzie czy nadtłuczone elementy mogą być niebezpieczne zarówno dla świnki, jak i dla jej właściciela. Najlepszym miejscem dla świnki wydają się metalowe klatki z kuwetą wykonaną ze sztucznego tworzywa. Przede wszystkim, są one najwygodniejsze zarówno dla świnki morskiej, jak i dla osoby, która będzie je czyścić. Takie modele są co prawda droższe i cięższe od klatek wykonanych wyłącznie z plastiku, jednak są też ładniejsze oraz wytrzymalsze. Co więcej, zapewniają właściwą wentylację oraz dają możliwość rozbudowy klatki o różne dodatki.

 

 

FAQ

 

P1: Jak duża powinna być klatka dla świnki morskiej?

Wybór odpowiedniej powierzchni klatki dla naszej świnki morskiej to kluczowe zadanie podczas zakupów. Należy pamiętać, że minimalny wymiar klatki dla naszego pupila to 80 cm x 50 cm, a jej najmniejsza dopuszczalna wysokość to 40 cm. Są to minimalne wartości, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby klatka była większa. Warto pamiętać, że nasza świnka nie będzie czuła się komfortowo w domku krótszym niż 60 cm – optymalną długością będzie 100 cm, gdyż zmieścimy więcej elementów wyposażenia. Nie zapominajmy także o rozstawie prętów w klatce – najlepszym rozwiązaniem jest rozstaw co 2 – 2,5 cm. Takie odległości uniemożliwiają śwince ucieczkę i wciskanie głowy między poprzeczki. 

 

P2: Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej?

W każdej klatce dla świnki morskiej powinno znaleźć się kilka podstawowych elementów. Zalicza się do nich poidełko, którego pojemność może wynosić około 0,5 litra. Poidełka można zawiesić na prętach wewnątrz klatki lub umieścić je po zewnętrznej stronie. Nie zapominajmy również o misce na pokarm wykonanej z solidnego materiału, gdyż plastikowe modele mogą szybko ulec zniszczeniu. Ważny jest także paśnik, który musimy często uzupełniać świeżym sianem. Dodatkowo w klatce możemy umieścić zabawki i inne akcesoria, na przykład hamak.

P3: Ile kosztuje klatka dla świnki morskiej?

Przed podjęciem decyzji o zakupie świnki morskiej, warto przemyśleć koszty utrzymania zwierzątka, do których zalicza się leczenie i żywność, a także klatka i jej wyposażenie. Świnki morskie nie są drogie w utrzymaniu, jednak każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, jaki koszt poniesie, kupując klatkę i akcesoria do niej. Jest to wydatek od 60-80 złotych do nawet 200 zł. Wszystko zależy od rozmiarów produktu, użytych do jego produkcji materiałów i dołączonego wyposażenia. Pamiętajmy, że za domek dla świnki i ewentualne zabawki musimy dopłacić. 

 

P4: Gdzie ustawić klatkę dla świnki morskiej?

Po zakupie klatki dla świnki morskiej powinniśmy zastanowić się, gdzie ją ustawić w mieszkaniu. Najlepszym i najbardziej wygodnym miejscem jest podłoga, gdyż zwierzątko może bez przeszkód samodzielnie wyjść z klatki i nie jest narażone na upadek i stres (świnki morskie mają lęk wysokości). Unikajmy miejsc, które są bardzo nasłonecznione oraz w pobliżu kaloryferów. Ponieważ zwierzątka są towarzyskie, umieśćmy klatkę w miejscu, z którego będą miały z nami kontakt, jednak nie będą narażone na nadmierny hałas. Pamiętajmy, aby do mieszkanka pupila nie miały dostępu inne zwierzęta, np. kot czy pies. 

 

P5: Czy klatkę dla świnki morskiej można zastąpić akwarium?

Zdecydowanie odradzamy zastąpienie klatki dla świnki morskiej akwarium. Szklany domek nie zapewnia dobrego przepływu powietrza, a latem jest w nim gorąco. Taki produkt jest także ciężki, więc okazuje się trudny do przenoszenia. Akwarium jest także nieporęczne i pojawiają się problemy z zainstalowaniem w nim paśnika czy poidełka. Taki domek wymaga również częstszego czyszczenia niż zwykła klatka ze względu na słabą cyrkulację powietrza. Opary wydzielające się z odchodów mogą powodować różne choroby u zwierzątka. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ