Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

W momencie, kiedy Twój chomik postanowi uciec z klatki, nie musisz panikować. Powinieneś przede wszystkim zachować spokój oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego poszukiwania mogą trwać nawet kilka godzin. W artykule zamieszczonym poniżej chcemy zaprezentować Ci kilka sposobów, które ułatwią Ci jego złapanie.

 

Poszukiwania chomika

W momencie, kiedy zorientujesz się, że w klatce nie ma chomika, powinieneś przede wszystkim zachować spokój. Jeżeli jesteś pewien, że znajduje się on w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz, zamknij szybko drzwi. Poszukując chomika, który uciekł Ci z klatki, musisz pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Postaraj się, aby podczas poruszania starać się robić wszystko jak najciszej. Zatkaj wszystkie szczeliny w ścianie oraz podłodze, a następnie upewnij się, że okna są zamknięte. Postaraj się uwięzić chomika na jak najmniejszym obszarze. W ten sposób będzie łatwiej Ci go złapać. Jeżeli w domu znajdują się inni mieszkańcy, powinieneś ich powiadomić o zaistniałej sytuacji. W ten sposób będą oni bardziej uważni i mogą pomóc Ci w odnalezieniu zguby. Ważne jest także to, aby zabezpieczyć wszystkie inne zwierzęta. Jeśli jest taka konieczność, należy pozbyć się pułapek lub trutki na szczury albo inne szkodliwych substancji. 

Jeżeli nie wiesz dokładnie, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, powinieneś przeszukać wszystkie pokoje. Chomiki najbardziej lubią ciemne oraz ciche miejsca. Szukaj w miejscach, które są rzadko używane. Sprawdź w pobliżu rur, grzejników, za toaletą i w wąskich szczelinach pomiędzy meblami. Chomiki są bardzo małymi zwierzętami, dlatego też można je także znaleźć w szafkach, za szufladami, pod lodówką, pralką lub pod łóżkiem. Podczas przeszukiwania ciemniejszych miejsc użyj latarki. W ten sposób będziesz mógł lepiej przyjrzeć się zaciemnionej przestrzeni i wykryć zwierzątko. Zastanów się, gdzie chomik najbardziej lubi spędzać czas, spróbuj przeanalizować jego zachowanie i poszukaj w miejscach, które pierwsze przyjdą Ci na myśl. Podczas poszukiwań dużą wskazówką są odchody zwierzęcia oraz porzucone przez niego nasiona. 

W sytuacji, kiedy poszukiwania nie przynoszą dobrego efektu, rozłóż w każdym pokoju ulubione jedzenie zwierzaka i pozostaw je na noc. Musisz pamiętać, aby we wszystkich pomieszczeniach zamknąć drzwi, co pozwoli zapobiec ewentualnemu przemieszczaniu się zwierzęcia. Jest bardzo prawdopodobne, że następnego dnia, z jednego ze stosików zniknie jedzenie. Wtedy będziesz miał pewność, w którym pomieszczeniu znajduje się Twój pupil. Dzięki temu zmniejszysz obszar poszukiwań zwierzaka. 

W jaki sposób złapać chomika?

Kiedy jesteś pewny, w którym pomieszczeniu znajduje się zwierzak, potrzebna Ci będzie klatka dla chomika. Pozostaw ją na podłodze z otwartymi drzwiczkami, a do jej wnętrza wsyp trochę karmy. Po pewnym czasie pupil może zechcieć wrócić do miejsca, które pachnie znajomo, i w którym czuje się bezpiecznie. 

Innym sposobem na złapanie uciekiniera jest położenie karmy na folii aluminiowej. W momencie, kiedy chomik na niej stanie, usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Wtedy musisz być bardzo uważny, aby nie przegapić możliwości złapania zwierzaka. Dobrym pomysłem jest także rozsypanie mąki w pobliżu pozostawionego jedzenia. Kiedy chomik będzie wracał do swojej kryjówki, jego stopy będą pozostawiać białe ślady. W ten sposób bez problemu odnajdziesz miejsce, w którym się znajduje. 

 

Jak zrobić pułapkę dla chomika z wiadra?

Aby zrobić dobrą pułapkę potrzebne Ci będzie małe wiaderko o głębokości ok. 20 cm. Musi być ono na tyle głębokie, aby gryzoń nie mógł się z niego wydostać, ale wystarczająco płytkie, aby nie spowodować obrażeń u zwierzaka. Wiaderko kładziemy na podłodze. Na jego dnie rozkładamy trociny, aby zamortyzować upadek. Na jego górnej powierzchni kładziemy cienki ręcznik lub serwetkę, na której układamy karmę. Z deski lub innego przedmiotu robimy schody do wiaderka, opierając je o jego brzeg. Na ich powierzchni rozkładamy nasionka pokarmu, tworząc ścieżkę do wiaderka. W momencie, kiedy chomik będzie nią podążał i stanie na znajdującej się na wiaderku serwetce, wpadnie do jego wnętrza i w ten sposób go uchwycisz. W sytuacji, jeżeli nie wykryłeś, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, pułapkę z wiaderka rozstaw w każdym pokoju. 

Jak zapobiec przyszłym ucieczkom chomika?

Aby zapobiec kolejnym ucieczkom chomika z klatki, powinieneś jak najlepiej ją zabezpieczyć. Należy sprawdzić, co spowodowało, że zwierzak zdołał z niej uciec, a następnie usunąć usterkę. Jeżeli ucieczki chomika powtarzają się bardzo często, zabezpiecz wejście do klatki za pomocą metalowego zamka na zewnątrz. Nie używaj elementu z plastiku, ponieważ może być on niebezpieczny oraz po pewnym czasie stać się bezużyteczny (zwierzak może go przegryźć). Sprawdź, czy w klatce nie ma żadnych nowych szczelin. Chomik mógł wyryć dziury w dolnej części klatki i po jej bokach. Najczęściej jest to możliwe w miejscach, które są słabo widoczne. 

Często zdarza się, że ucieczki zwierzaka spowodowane są tym, że nie lubi on miejsca, w którym znajduje się jego klatka. Innym powodem może być to, że domek pupila znajduje się w głośnym miejscu. W takiej sytuacji musisz przenieść klatkę do innego pomieszczenia, które nie jest nadmiernie uczęszczane przez ludzi oraz głośne zwierzęta, takie jak psy lub koty. 

Po ucieczce, kiedy złapiesz chomika i umieścisz go z powrotem w klatce, musisz go ciągle obserwować. Jeżeli wygląda on nieszczęśliwego i smutnego, powinieneś rozważyć zakup nowego rodzaju pokarmu lub zabawek. Możliwe, że Twój pupil potrzebuje uwagi. W takiej sytuacji powinieneś starać się poświęcać mu więcej czasu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

W znajdującym się poniżej artykule przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych marek specjalizujących się w produkcji klatek dla chomików. Możemy zagwarantować, że każda z nich cieszy się nie tylko bardzo dobrymi opiniami, które z łatwością możemy znaleźć na portalach społecznościach, ale także wysoką jakością wykonania dostarczanych na rynek produktów.

 

Zolux

Zolux jest francuską marką, której działalność rozpoczęła się w 1933 roku, w niewielkim składzie zbożowym, który był zlokalizowany w centrum francuskiego departamentu Charente-Martime. Jej założycielami byli Madeline oraz Fernand Haurit. Swoją działalność rozpoczęli oni od sprzedaży nasion, z czasem rozszerzając ofertę o sprzedaż zboża przeznaczonego dla ptaków oraz małych ssaków. Stworzyli w ten sposób współczesny rynek zoologiczny. Sama marka Zolux powstała w 1971 roku. Jej produkty sprzedawane są wyłącznie w punktach specjalizujących się w obrocie produktami zoologicznymi. W ofercie producenta znajdują się zarówno przysmaki dla zwierząt domowych (psów, kotów, ryb, ptaków, małych ssaków oraz zwierząt hodowlanych), a także akcesoria takie jak: klatki, drapaki, żwirki dla kotów, legowiska, akwaria, terraria, miski oraz zabawki. Głównym celem producenta jest dbałość o dobry stan zwierząt. Marka, w swojej działalności kieruje się uczciwością, udowadniając w ten sposób swoim klientom oraz dostawcom, że warto im zaufać.

Działa w sposób odpowiedzialny, stale ograniczając ilość zużywanych do produkcji materiałów oraz wybierając jak najczystsze surowce. Rozwijając swoją działalność, dąży do tego, aby zmniejszyć odległość pomiędzy zakładami produkcyjnymi a magazynami. Zolux jest otwarta na wszelkiego rodzaju działalność oraz współpracę z organizacjami, których celem jest aktywność na rzecz ekologii oraz ochrony środowiska przyrodniczego. Klatki dla chomika tego producenta są dopracowane w każdym szczególe. Są masywne i wytrzymałe. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w wiele akcesoriów, m.in. labirynty, kołowrotki, dozowniki itp. Marka Zolux dba o to, aby wytwarzane przez nią produkty, były w jak największym stopniu komfortowe dla zwierząt.

 

Ferplast

Każdy ranking klatek dla chomika zawiera produkty Ferplast. To włoska marka, specjalizująca się w produkcji akcesoriów i klatek dla zwierząt. Powstała ona w 1966 roku, we włoskiej wiosce o nazwie Cost of Arzignano (północna część Włoch), kiedy to jej twórca wyprodukował pierwszą żelazną klatkę dla ptaków myśliwych. Początkowo nie widziano możliwości rozwoju tego typu produktów, jednak z czasem zyskały one coraz większą popularność. Zakłady produkcyjne Ferplast znajdują się w trzech krajach (Włochy, Słowacja oraz Ukraina). Wytwarzane przez firmę produkty eksportowane są do 85 krajów całego świata. Producent w swojej ofercie ma przedmioty przeznaczone dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb oraz gadów. Produkuje m.in. obroże, smycze, kagańce, legowiska, torby, klatki, akwaria oraz kuwety. Ferplast dąży do tego, aby każdy wytwarzany przez nich produkt cechował się wysoką jakością wykonania oraz komfortem użytkowania. Marka dba o środowisko, zwraca uwagę na aspekt ekologiczny wytwarzanych przez siebie przedmiotów. Klatki dla chomików, które produkuje Ferplast, są wykonywane z najwyższej jakości materiałów, które nie są szkodliwe dla zwierząt. Spośród dostępnych na rynku modeli wyróżniają się one swoim wyglądem. Są chętnie wybierane przez dzieci, ponieważ za sprawą niespotykanego designu mogą stanowić stylowy element dekoracyjny dziecięcego pokoju.

Inter-Zoo

Inter-Zoo to marka, która została założona w 1996 roku. Jej twórcami są Małgorzata oraz Tadeusz Sawiccy. Od początku swojego istnienia producent specjalizuje się w produkcji bardzo wysokiej jakości klatek przeznaczonych do hodowli zwierząt domowych, dlatego obecnie jest jednym z liderów w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Magazyny oraz zakłady produkcyjne Inter-Zoo zlokalizowane są w miejscowości Osieczany, oddalonej ok. 30 km od Krakowa. Firma, chcąc sprostać coraz to nowszym wymaganiom, w trakcie projektowania oraz produkcji, zwraca szczególną uwagę na jakość oraz wygląd oferowanych produktów. Co roku na terenie zakładów produkcyjnych prowadzone są inwestycje, pomagające w ciągłym rozwoju firmy. Do procesu produkcji wykorzystywane są wyspecjalizowane maszyny, a zatrudnieni w zakładach pracownicy odznaczają się bardzo wysokimi kwalifikacjami. Dzięki temu każdy wytwarzany produkt spełnia europejskie standardy. Produkowane klatki są eksportowane do ponad 25 krajów, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Rosji. Każda z wytwarzanych klatek, produkowana jest z wytrzymałych materiałów. Właściciele dbają o to, aby akcesoria prezentowały się estetycznie i były bezpieczne dla zwierząt. Klatki nie tylko okazują się wygodne dla chomików i zabezpieczają przed je ucieczką, ale też stanowią element dekoracyjny pomieszczenia.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Zakup zwierzęcia domowego jest poważną decyzją. Powinna być ona dobrze przemyślana, nie można jej podejmować w jeden dzień. Chomik nie jest kłopotliwym pupilem, dlatego też opieka nad nim nie jest bardzo skomplikowana. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie zakupu chomika oraz zaprezentowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci się przygotować do hodowli gryzonia we własnym domu.

 

Czy chomik jest odpowiednim zwierzęciem dla dziecka?

Chomiki należą do bardzo spokojnych zwierząt o łagodnym usposobieniu. Z tego względu powinny się one sprawdzić dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że jest to dosyć małe i delikatne zwierzę, dlatego też nie należy pozwalać małym dzieciom na zabawę z nim bez nadzoru osoby dorosłej. Gryzoniowi można łatwo wyrządzić krzywdę, a małe dzieci podczas zabawy mogą traktować go jak zwykłą zabawkę. Opieka pociechy nad chomikiem ma także bardzo dużo zalet. Na przykład może ona lepiej poznać świat zwierząt, a także nauczyć się odpowiedzialności za drugą istotę. Hodowla chomików nie jest skomplikowana. Wystarczy go karmić i regularnie wypuszczać z klatki. W ten sposób będzie miał on możliwość pobiegania po większej powierzchni. Powinniśmy jednak pamiętać, aby zablokować trudno dostępne miejsca. Przynajmniej dwa razy w tygodniu musimy posprzątać klatkę oraz wymienić ściółkę. Musimy pamiętać, aby zwierzę miało codziennie świeżą wodę do picia oraz wystarczającą ilość pożywienia. Chomiki to zwierzęta, które bardzo lubią być głaskane i przytulane, dlatego też dzieci mogą mieć dużo radości podczas opieki nad nimi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gryzonia, musimy pamiętać, że długość jego życia wynosi zaledwie od 1,5 do 3 lat. Z tego względu warto przygotować dziecko na to, że ich pupil nie będzie żył tak długo jak człowiek.

Czy chomik jest dobrym zwierzęciem do domu?

Chomiki ze względu na niewielkie rozmiary oraz miłe usposobienie są stworzone do domowej hodowli. Mogą przebywać także w niewielkich domach oraz mieszkaniach, ponieważ klatka dla chomika, nie zajmuje wiele miejsca. Gryzoń nie jest kłopotliwy, jest on w stanie bardzo szybko przystosować się do nowego miejsca oraz nowych właścicieli. W łatwy sposób można go oswoić. Potrzebujemy zaledwie kilku dni, aby małe stworzenie się do nas przyzwyczaiło i z ufnością wchodziło nam na rękę. Chomiki nie wymagają stale naszej obecności, dlatego też bez większego problemu można je zostawiać samotnie na cały dzień. Podczas dłuższych nieobecności powinniśmy jednak pamiętać, aby zapewnić wystarczające zapasy jedzenia oraz picia.

 

Jaki gatunek chomika wybrać?

Obecnie w większości sklepów zoologicznych mamy do wyboru kilka gatunków chomików. Między sobą różnią się one głównie wielkością oraz kolorem i długością futerka. Najczęściej możemy spotkać chomiki:

Dżungarskie – osiągają one zazwyczaj do 9 cm długości. Okres ich życia jest dosyć krótki i wynosi ok. 1,5 roku. Ich ciało pokryte jest krótką sierścią, a przez całą długość grzbietu biegnie podłużna ciemna kreska. Ponieważ ten gatunek chomików jest dosyć mały i delikatny, nie poleca się go małym dzieciom.

Syryjskie – mogą one osiągnąć długość nawet do 20 cm. Długość ich życia wynosi średnio 3 lata. Należą one do hałaśliwych gryzoni, które cechują się wzmożoną aktywnością w nocy. Dlatego też ważne jest, aby klatka zwierzęcia znajdowała się poza pokojem, w którym śpimy. Jednocześnie jest to bardzo popularna rasa.

Chińskie – długość ich ciała liczy do 12 cm. Gatunek ten żyje do 3 lat. Cechą charakterystyczną chomików chińskich są długie ogony. Bywają one bardzo aktywne zarówno w trakcie dni, jak i w nocy.

Campbella – to gatunek azjatycki. Długość życia chomików campbella jest bardzo krótka, ponieważ są one w stanie dożyć zaledwie 1,5 roku. Gryzoń ten jest bardzo energiczny. Jego aktywność przejawia się głównie w nocy.

Roborovskiego – jest to najmniejszy gatunek. Długość ich ciała liczy zaledwie 4,5 cm. Hodowcy zalecają, aby trzymać je w akwarium, ponieważ wybierając klatkę, musimy liczyć się z tym, że zwierzę może z łatwością uciec przez druciane pręty. Gryzonie te żyją stosunkowo długo, bo ponad 3 lata. Nie nadają się one dla małych dzieci, ponieważ są bardzo delikatne, strachliwe i trudno jest je oswoić.

Co powinniśmy zakupić, decydując się na chomika?

Największym kosztem, jaki musimy ponieść, jest zakup klatki. W zależności od wielkości oraz wyposażenia jej cena mieści się w przedziale od 120 zł do nawet 400 zł. Oczywiście można kupić również model za kwotę poniżej 100 zł, jednak może on nie być w pełni wyposażony. Najbardziej przydatnymi akcesoriami, w które powinna być wyposażona każda klatka, są: miseczka na jedzenie, poidło, domek oraz zabawka np. kołowrotek, tunel lub huśtawka. Koszt pojedynczego chomika to zazwyczaj koszt ok. 10 zł. Późniejsze koszty utrzymania zwierzęcia są niewielkie. Wystarczy jedynie dokupować jedzenie oraz ściółkę (cena trocin to ok. 10 zł). Chomikowi poza jedzeniem warzyw oraz owoców powinniśmy dostarczać także odpowiednich minerałów oraz witamin. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalną karmę, która kosztuje ok. 10 zł, oraz wapno – 5 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Po długotrwałym namyśle zdecydowałeś się na zakup chomika? W takim razie kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej klatki dla zwierzęcia, aby miało ono miejsce do swobodnego życia. Jest to jeden z najistotniejszych etapów, dlatego też decyzję o wyborze najlepszego modelu trzeba podjąć bez pośpiechu. Wybór odpowiedniej klatki jest istotny dla zapewnienia odpowiednich warunków do życia dla zwierzęcia oraz wpływa na samopoczucie oraz na zdrowie gryzonia.

 

Jak powinna być zbudowana klatka?

Część osób uważa, że małe gryzonie można hodować w szklanym akwarium, które jest przeznaczone dla rybek. Rozwiązanie to jest jednak nieco kłopotliwe, w momencie czyszczenia oraz wymiany ściółki, głównie ze względu na ciężar naczynia. Klatki zazwyczaj są lekkie, dlatego nie powinniśmy mieć większego problemu z ich przenoszeniem z miejsca na miejsce. Modele klasyczne zbudowane są z prętów, a dolna część wykonana jest z tworzywa sztucznego. Największą zaletą klasycznych klatek jest stała cyrkulacja powietrza. Zapobiega ona zwiększaniu się poziomu wilgoci, a tym samym proces gnicia ściółki jest spowolniony. Urządzenie wnętrza klatki nie powinno nikomu sprawić większego problemu, ponieważ na metalowych prętach możemy zamontować różne akcesoria, takie jak: huśtawki, drabinki itp. 

Jakie wymiary powinna mieć klatka dla chomika?

Podczas wyboru klatki dla chomika jedną z najistotniejszych kwestii jest jej rozmiar. Gryzonie powinny mieć dużą ilość miejsca do zabawy oraz biegania, ponieważ w innym przypadku staną się przygnębione, a nawet agresywne. Z upływem czasu może to spowodować także utratę apetytu zwierzęcia, co może doprowadzić do wystąpienia  u niego bardzo poważnych chorób. Hodowcy twierdzą, że minimalne rozmiary klatki dla pojedynczego chomika powinny wynosić: 60 cm x 40 cm. Często w sklepach zoologicznych możemy spotkać także mniejsze modele, które są dobrym wyborem jedynie w przypadku, gdy są zbudowane z kilku poziomów. W takiej sytuacji nie powinniśmy mieć problemu z urządzeniem jej wnętrza w taki sposób, aby nasze zwierzę mogło się w niej swobodnie poruszać. Istotne jest także, aby klatkę dla naszego gryzonia wyposażyć w kołowrotek, miseczkę na pokarm, poidełko oraz domek do spania. Elementy te zajmują dodatkową przestrzeń, dlatego też tak bardzo istotne jest, aby miejsce, w którym przebywa nasz pupil, było większych rozmiarów.

 

Odległość między prętami

Wybierając odpowiedni model klatki dla naszego gryzonia, musimy także zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Istotna jest odległość między prętami. Jeżeli będzie ona zbyt duża, chomik bez problemu będzie się mógł przez nią przecisnąć i uciec. Może to sprawić, że po powrocie do domu zastaniemy pustą klatkę, a nasz gryzoń będzie w tym czasie buszował po mieszkaniu. Hodowcy zalecają, aby w przypadku chomików syryjskich maksymalna odległość między prętami wynosiła 1,5 cm, dżungarskich – 1 cm, a w przypadku  Raborowskich – 0,5 cm.

 

W jakie akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć?

W większości sklepów zoologicznych nabędziemy klatkę wraz z potrzebnymi akcesoriami. Zazwyczaj jest to: miseczka na pokarm, poidełko na wodę, kołowrotek, domek oraz tunele do biegania. Jednak czasem zdarza się, że wybrany przez nas model nie jest wyposażony w jeden z wymienionych elementów. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do dokupienia pozostałych akcesoriów. Chomiki są niewielkimi zwierzętami, jednak potrzebują one sporej przestrzeni do życia. Nie powinniśmy ich umieszczać w bardzo małej klatce. Niektóre mniejsze modele mają możliwość dodatkowej rozbudowy. W ich przypadku dodanie dodatkowego poziomu jest bardzo pomocne. Swoją uwagę powinniśmy w szczególności zwrócić na klatki modułowe, które mają możliwość łączenia za pomocą dodatkowych tuneli, którymi chomik może się przemieszczać. 

Dlaczego nasz chomik powinien mieć kołowrotek?

Chomiki są zwierzętami, które uwielbiają biegać. Często zdarza się, że w klatce nie mają zbyt dużo miejsca lub nie są wypuszczane z niej, aby sobie pobiegać. Dlatego warto wyposażyć domek zwierzaka w kołowrotek. Dla gryzonia bieganie nie jest tylko zabawą. Przede wszystkim to potrzeba, która wynika z jego natury. 

 

Czy klatka dla chomika wykonana własnoręcznie to dobry wybór?

Klatkę dla chomika możemy także wykonać samodzielnie. Nie musimy jej nabywać w sklepie zoologicznym. Można ją zrobić np. z kartonu, jednak musimy wiedzieć, że materiał ten nie jest wytrzymały i nasz gryzoń, może go w łatwy sposób przegryźć. Kolejną propozycją jest wykonanie klatki z drewna lub z plastikowych szyb. Materiały te są bardziej wytrzymałe i modele wykonane z nich powinny nam posłużyć nawet przez wiele lat. Możemy zbudować także model, na wzór tych, które dostępne są w sklepach zoologicznych i wykonać go przy użyciu cienkiego i sztywnego drutu. Decydując się na samodzielne zbudowanie „mieszkania” dla naszego zwierzęcia, musimy pamiętać, aby było ono wystarczająco duże, a także, aby było wykonane z materiałów, które są w pełni bezpieczne dla pupila. Wiele inspiracji, jak wykonać konstrukcję klatki, możemy znaleźć w Internecie.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zakupem zwierzęcia domowego, jednak do tej pory nie wiedziałeś, na jakie powinieneś się zdecydować? Jeżeli zależy Ci na tym, aby nie był on duży, dobrą propozycją będzie wybór chomika. To niewielkie, niewymagające zwierzątko. Gryzoń ten jest delikatny, dlatego nie nadaje się dla dzieci poniżej 9. roku życia.

 

Kto ma się opiekować chomikiem?

Przed zakupem zwierzęcia domowego powinniśmy zastanowić się, kto ma nad nim sprawować główne obowiązki. Jeżeli decydujemy się na zakup zwierzaka dla naszego dziecka, musimy pamiętać o tym, że chomik należy do dosyć delikatnych gryzoni, dlatego nie będzie to dobre zwierzę dla małych dzieci do 9. roku życia. W ich przypadku powinniśmy kontrolować zabawę z chomikiem oraz dbać o to, aby nie stała mu się krzywda. Dla starszych dzieci posiadanie pupila jest dobrą opcją, ponieważ dzięki temu można nauczyć pociechy odpowiedzialności. Kupując zwierzę dla dziecka, powinniśmy przygotować je na to, że okres jego życia może być stosunkowo krótki. W przypadku chomika wynosi on od 2 do 3 lat. Najlepiej jest, jeśli decyzję o zakupie podejmuje osoba, która ma zamiar sprawować największą opiekę nad nowym domownikiem.

Koszty utrzymania chomika

Miesięczny koszt utrzymania chomika jest niewielki. Decydując się na zakup gryzonia, powinniśmy przygotować dla niego miejsce do mieszkania. Najlepszym wyborem są klatki. Ich cena zależy od wielkości oraz akcesoriów, w jakie są one wyposażone. Na rynku możemy spotkać klatki, które w zestawie mają różnego rodzaju labirynty, domki, miseczki na pokarm, poidełko, kołowrotek. Każdy z tych elementów możemy także dokupić samodzielnie według własnych preferencji oraz potrzeb gryzonia. Modele z pełnym wyposażeniem często są droższe i mogą kosztować od 120 zł do 400 zł. Klasyczną wersję małej klatki z niewielkim wyposażeniem można kupić za kwotę do 100 zł. Pokarmem chomików zazwyczaj są warzywa (marchew, brokuł, szpinak, ogórek, burak, rzepa, pomidor, pietruszka, liście kalafiora, słodka papryka), owoce (jabłka, gruszki, winogrona, maliny, truskawki, banany, arbuzy), nasiona (kukurydza, pszenica, len, jęczmień, owies, pestki słonecznika oraz dyni), zioła (mniszek pospolity, koper, liście maliny, krwawnik pospolity, starzec zwyczajny, koniczyna, gwiazdnica pospolita), owady (larwy mącznika), a także gotowane jajka, biały ser, gotowane ryby, krewetki czy rodzynki. Większość z wymienionych produktów można zakupić za niewielką cenę w każdym supermarkecie. W sklepach zoologicznych dostępne są w sprzedaży różnego rodzaju gotowe karmy dla gryzoni, które możemy zakupić w cenie od 5 zł do 30 zł. 

 

Obowiązki wobec zwierzątka

Chomiki wymagają dziennie co najmniej dwugodzinnej opieki. W związku z tym, przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu powinniśmy się zastanowić, czy jesteśmy w stanie poświęcić zwierzęciu wystarczającą ilość czasu. Przeciętna długość życia tego gryzonia wynosi od 2 do 3 lat. Dlatego biorąc zwierzę do domu, decydujemy się na opiekę nad nim przez dłuższy czas. Często się zdarza, że gryzonie chorują. Dlatego bardzo ważne jest, aby stale je obserwować w celu rozpoznania ewentualnych dolegliwości. Niepokojące dla nas powinno być, kiedy chomik nie ma apetytu, mało się rusza, często przebywa w skulonej pozycji oraz ma mętne spojrzenie. W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja. Najlepiej będzie, jak w momencie zauważenia wymienionych objawów, od razu zawieziemy go do weterynarza.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup zwierzaka, musimy mu przygotować odpowiednie miejsce, w którym będzie mógł swobodnie hałasować, bez względu na to, czy jest dzień czy też noc. Jeżeli mamy już miejsce, możemy kupić klatkę z niezbędnymi akcesoriami, takimi jak poidełko, miska na jedzenie oraz zabawki (labirynty, czy kołowrotek). Chomiki to zwierzęta, które większą część swojego życia przebywają w klatce, dlatego też powinniśmy pamiętać, aby była ona odpowiedniej wielkości. Każde zwierzę trzeba przede wszystkim karmić. Oprócz ziaren, kukurydzy, nasion słonecznika czy też płatków owsianych, warto urozmaicać dietę także gotowymi kolbami, które możemy nabyć w sklepie zoologicznym. Zakup twardych produktów jest bardzo istotny, ponieważ chomikom nieustannie rosną zęby, które muszą ścierać, dlatego stosowanie przekąsek w twardej postaci jest bardzo ważne. Powinniśmy także dodać, że dietę gryzoni należy wzbogacić w witaminy, które możemy nabyć w każdym sklepie specjalizującym się w sprzedaży pokarmu oraz akcesoriów dla zwierząt. Klatka dla chomika powinna być co jakiś czas czyszczona, konieczna jest także regularna wymiana ściółki. Najlepiej, jeżeli czynność tę będziemy wykonywać 2 razy w tygodniu. Unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się nieprzyjemnego zapachu.

 

Czy ktoś z domowników ma alergię na zwierzęta domowe?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu zwierzęcia domowego powinniśmy się upewnić, czy żaden z domowników nie ma alergii na sierść. Jest ona dosyć dokuczliwa i może wprowadzić dyskomfort podczas opieki nad gryzoniem. Zakup zwierzęcia jest poważną decyzją, dlatego trzeba wyeliminować wszelkie wątpliwości, aby w późniejszym okresie nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy zmuszeni oddać zwierzę komuś innemu.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Chomik to popularne zwierzę domowe, które jest miłością wielu osób. Właściciele pupili zwykle dokładają wszelkich starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i szczególnie dbają o ich zdrowie. Jeśli jednak u gryzonia pojawia się apatia czy brak apetytu albo sierść staje się szorstka i matowa, może być to oznaką jakiejś choroby. Z czym najczęściej chomiki mają problem? Kiedy należy niezwłocznie udać się ze swoim zwierzakiem do weterynarza?

 

Przeziębienie

Stosunkowo często u chomików pojawia się przeziębienie, które objawia się podobnie, jak zachorowanie u człowieka. U zwierzęcia może pojawić się apatia, katar, kichanie czy nawet trudności z oddychaniem. Przeziębione chomiki zwykle mają zdecydowanie mniejszy apetyt i dlatego mogą tracić na wadze. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u swojego pupila, najlepiej od razu udać się do weterynarza. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc lub oskrzeli. Istotną wskazówką jest to, aby nie dotykać swojego chomika, kiedy sami jesteśmy przeziębieni, bo możemy go zarazić.

Pasożyty

Chomiki są też narażone na działanie pasożytów. U zwierząt może wystąpić kilka chorób, w zależności od tego, jaki pasożyt je zaatakuje. Warto więc dobrze obserwować swoje zwierzę i znać charakterystyczne objawy określonych chorób, aby móc w porę zareagować. U naszego chomika mogą pojawić się np. pchły, które są widoczne na sierści. Pchły szybko się poruszają i pozostawiają po sobie odchody przypominające czarny kurz. Jeśli chomik drapie się mocniej niż dotychczas, a na jego sierści widać zabrudzenia, możliwe, że zaatakowały go właśnie pchły. Mógł się on zarazić od innych zwierząt przebywających w domu. Oznacza to, że kuracja przeciwpchelna powinna być przeprowadzona u wszystkich pupili. Zazwyczaj jednak nie jest możliwe stosowanie tego samego środka u wszystkich, więc należy zachować odpowiednią ostrożność przy dobieraniu preparatów. Najlepiej zapytać o radę zaufanego weterynarza.

Chomika mogą też zaatakować świerzbowce. Świerzb powoduje ból i podrażnienie, może objawiać się suchą skórą i utratą włosów. Nie atakuje on tylko skóry, ale może też pojawić się w uszach. Wtedy też będzie zbierać się w nich dużo woskowiny. Chomik może zarazić się różnymi robakami. Kiedy do tego dojdzie, pojawia się biegunka i zwierzę zaczyna tracić na wadze. Takie symptomy zazwyczaj świadczą o pojawieniu się pasożyta wewnętrznego.

Kolejnym problemem może okazać się nużyca. Nużeniec to jeden z gatunków roztoczy, który występuje na skórze zwierzęcia. Wtedy też można zaobserwować problemy z suchą, zrogowaciałą skórą i to, że chomik dużo się drapie. Po czasie można zauważyć przerzedzanie się włosów i pojawienie się tzw. łysych placków. W wypadku występowania tej choroby reakcja właściciela musi być bardzo szybka. W tym przypadku wizyta u weterynarza jest koniecznością.

 

Guzy

Starsze chomiki mają często problemy z nowotworami, które pojawiają się u starszych zwierząt, a szczególnie samic. Warto więc dokładnie oglądać swojego chomika i sprawdzać, czy na skórze nie ma żadnego zgrubienia w postaci guza nowotworowego. W przypadku jego występowania często dodatkowo można zauważyć, że ogólny stan naszego zwierzęcia się pogorszył, a futro gdzieniegdzie jest przerzedzone. Guz nowotworowy stanowi śmiertelne zagrożenie, dlatego wizyta u weterynarza jest konieczna. 

 

Choroba mokrego ogona

Innym zagrożeniem dla naszego zwierzęcia jest choroba mokrego ogona (mokrego tułowia), znana także pod nazwą ciekły chomik. To śmiertelna choroba bakteryjna, na którą narażone są w szczególności chomiki dżungarskie i syryjskie. Dotyka ona często młode zwierzęta, a powodem jej pojawienia się może być osłabienie organizmu spowodowane przez stres. Do innych przyczyn zalicza się uwarunkowania genetyczne i nieodpowiednie warunki hodowli. Typowym objawem dla choroby mokrego ogona jest pojawienie się silnej biegunki. To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Chomik może umrzeć na skutek wygłodzenia, odwodnienia lub wypadnięcia jelita przez odbyt.

Jak dbać o zdrowie swojego chomika?

Chomiki, tak jak i wszystkie inne zwierzęta, są narażone na różne choroby. Można jednak próbować im zaradzić. Punktem wyjścia jest zapewnienie swojemu pupilowi najlepszych warunków do życia. Odpowiednio duża klatka do chomika stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia. W klatce musi znajdować się poidełko, w którym woda będzie systematycznie wymieniana, miejsce na karmę, a także domek. Zwierzę będzie mogło się w nim skryć i odpocząć. Należy też umieścić w środku kołowrotek pozwalający zachować chomikowi odpowiednią kondycję i tym samym zdrowie. Ważne jest, aby obserwować swoje zwierzę, trzeba sprawdzać, czy wygląd skóry i sierści się nie zmienił. Jeśli coś nas niepokoi, lepiej wybrać się do lekarza weterynarii, który dokładnie przebada chomika i stwierdzi, czy dzieje się z nim coś złego. W przypadku występowania jakiekolwiek choroby szybka reakcja jest kluczowa.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Dbanie o zdrowie swojego domowego zwierzęcia stoi wysoko na liście priorytetów u właścicieli. Jeśli mowa o chomikach, ważną kwestią jest kontrolowanie stanu ich uzębienia. Zdrowe zęby są niezbędne do tego, aby zwierzę mogło swobodnie jeść i dobrze się czuło. Jak dbać o zęby u chomika? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

 

Podstawowe informacje

Chomiki to małe gryzonie, u których górne i dolne zęby przednie znane jako siekacze, są pokryte żółto-pomarańczową powłoką i rosną przez całe życie. W związku z tym tak istotne jest, aby rosnące przednie zęby były regularnie ścierane. Jeśli zostanie to zaniedbane, mogą pojawić się poważne problemy dentystyczne. Warto też wiedzieć, że chomiki mają worki policzkowe, czyli nieunerwione fałdy błony śluzowej znajdujące się w jamie gębowej. Worki mają zdolność do rozciągania się, więc chomiki mogą w nich z powodzeniem przenosić pokarm czy schować go przed innymi. Niekiedy worki znajdują zastosowanie do przenoszenia młodych albo odstraszania przeciwników. 

Problemy dentystyczne u chomików

Na samym początku zwróciliśmy uwagę na to, że siekacze rosną chomikom przez całe życie. Dlatego też wymagają ścierania, aby nie przeszkadzać zwierzęciu np. w zamykaniu pyska. Zbyt długie siekacze mogą wbijać się w język i dziąsła i powodować ich skaleczenie. Chomiki, u których występuje problem ze zbyt wyrośniętymi siekaczami, mają tendencję do gryzienia prętów. Trzeba zadbać o to, żeby wybrana przez nas klatka do chomika była solidnie wykonana i nie uległa uszkodzeniu. Mocne tworzywa stanowią jednak zagrożenie dla zwierzęcia. W trakcie gryzienia prętów może dojść do złamania zęba, co w konsekwencji może powodować dyskomfort w trakcie jedzenia, a nawet ból. Stąd też tak ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki w postaci dobrze skomponowanej diety i odpowiednich zabawek. W przypadku złamania siekaczy pojawia się problem związany ze zwiększonym ryzykiem skaleczenia podniebienia. 

 

Torebki policzkowe – problemy

Omawiane wcześniej torebki policzkowe również mogą być źródłem pewnych problemów zdrowotnych. Na torebkach po uderzeniu mogą pojawić się ropnie i duże obrzęki. Chomik może tak mocno pocierać policzki, że woreczki przewrócą się na zewnątrz i będą wystawać z jamy ustnej. Taka sytuacja powoduje problemy z jedzeniem i ogólny dyskomfort. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionej sytuacji należy udać się do doświadczonego lekarza weterynarii. 

Problemy z zębami u chomików – jak im zapobiegać?

Sama znajomość problemów zdrowotnych, jakie mogą się pojawić u chomików to jedno. Druga sprawa to skuteczne sposoby ich zapobiegania. Jak dbać o zęby u chomika? Kluczową kwestią jest niewątpliwie odpowiednio skomponowana dieta. Chomiki poza zwykłą, suchą karmą powinny otrzymywać też przeznaczone i bezpieczne dla nich owoce i warzywa. Dzięki nim dieta naszego zwierzęcia będzie bardziej urozmaicona, a jedzenie takich produktów przyczyni się do polepszenia stanu uzębienia. Wybór odpowiedniej karmy jest ważny, ale z pewnością nie jest to proste zadanie. Wartą wspomnienia wskazówką jest to, aby nie kupować karmy mielonej i tłuczonej, ponieważ nie pozwala ona w żadnym stopniu na ścieranie zębów. Zmieniając jedzenie, należy robić to stopniowo i dokładnie obserwować swojego chomika.

Jeśli nie chcemy, aby siekacze urosły bardziej niż to potrzebne, chomiki domowe muszą mieć odpowiednią zabawkę do gryzienia, która pozwoli na sukcesywne ścieranie zębów. Jeśli mowa o tego typu akcesoriach, ich wybór jest naprawdę szeroki. W sklepach zoologicznych można znaleźć standardowe gryzaki zabawki, a także gryzaki spożywcze, czyli przeznaczone do jedzenia. Te ostatnie mają najczęściej postać ziarnistych kolb albo twardych ciastek. Wybór gryzaków spożywczych powinien być uwarunkowany przede wszystkim ich składem. To na niego, a nie na atrakcyjność pod względem wyglądu, należy zwracać szczególną uwagę. Gryzaki w formie zabawek są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najlepiej wybierać takie zrobione z naturalnych materiałów, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Zabawki są dostępne oczywiście w sklepach zoologicznych, ale można też zrobić je samodzielnie, wykorzystując do tego na przykład gałązki z drzewa. Ta opcja jest jednak nieco mniej bezpieczna i nie każdy się na nią decyduje. 

Aby ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z policzkami, należy podawać chomikowi małe porcje jedzenia, które nie będą w stanie utknąć w worku. Istotną kwestią jest też to, aby nasze zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody. Dzięki temu policzki będą stale nawilżone i bardziej elastyczne, co zmniejszy ryzyko, że jedzenie się do nich przyklei. Równie ważną kwestią jest to, aby stale monitorować zachowanie i wygląd swojego chomika, a w razie wystąpienia niepokojących symptomów od razu udać się do weterynarza. Szybka reakcja jest wymagana w przypadku pojawienia się: obrzęków twarzy, intensywnej wydzieliny z nosa czy biegunki.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Chomiki są popularnymi zwierzętami domowymi wybieranymi chętnie dla dzieci, ale nie tylko. Za ich zaletę uznaje się to, że nie wymagają one dużej opieki, bo większość czasu przebywają w klatce. Niemniej jednak, tak jak każdemu innemu zwierzęciu, tak i chomikom, trzeba poświęcać odpowiednio dużo uwagi, dbać o ich zdrowie, prawidłowe odżywianie i regularne wizyty u weterynarza. Poniżej kilka rad dotyczących tego, jak utrzymać swojego pupila w dobrej kondycji.

 

Podstawowe informacje

Podstawą dbania o swojego chomika jest jego odpowiednie żywienie i zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody. Jest to jednak minimum, a za tymi obowiązkami kryją się jeszcze inne. Trzeba mieć na uwadze to, że zwierzę większość swojego czasu spędza w klatce, dlatego też należy zapewnić mu trochę rozrywki. Warto, aby chomik każdego dnia miał choćby chwilę na to, aby pobiegać poza klatką. Oczywiście wymaga to odpowiedniego nadzoru ze strony właściciela. Po pierwsze należy zadbać o to, aby chomik się nie zgubił, a po drugie, aby znajdował się z dala od innych zwierząt, które mogą mu zrobić krzywdę. Warto zakupić swojemu zwierzęciu odpowiednie zabawki, tak aby nie nudziło się ono w trakcie przebywania w klatce. Oznaką znudzenia może być np. gryzienie prętów klatki czy przejadanie się. Kupując chomika warto też sprawdzić, czy dany gatunek chętnie przebywa z innymi chomikami, czy raczej woli samotne życie. 

Żywienie chomika

Aby zwierzę było zdrowe, musi otrzymywać odpowiednie jedzenie. Jest to ważne nie tylko z uwagi na dostarczanie odpowiedniej ilości energii, ale też ze względu na zdrowie psychiczne i stymulację mózgu. Dobrze dobrany pokarm przynosi wiele korzyści dla naszego zwierzęcia. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele różnych karm dla chomików, a wybór tej jedynej powinien być uwarunkowany nie ceną, a dobrym składem. Dodatkiem do codziennej porcji karmy mogą być nasiona czy małe kawałki warzyw i owoców. Niektórzy właściciele chowają dodatkowe jedzenie w luźny papier, tak aby chomik miał większą zabawę ze zdobywania pokarmu. Jeśli musi chwilę natrudzić się, aby ostatecznie zjeść przysmaki, stanowi to dla niego dodatkową rozrywkę i urozmaicenie codzienności.

 

Klatka dla chomika – jak powinna wyglądać?

Co jest lepsze – mała klatka dla chomika czy większa? Wiele zależy tutaj od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy. Domek zwierzęcia powinien być na tyle duży, aby miał on możliwość swobodnego poruszania się po nim i zabawy. W klatce bez problemu musi zmieścić się kołowrotek, poidełko, miska na jedzenie, a także domek czy dodatkowe tunele. Jeśli klatka będzie za mała, może stać się to przyczyną pojawienia się u chomika agresji. Warto pamiętać, że chomiki lubią się wspinać, zakopywać i chować, więc dobrym wyborem będzie klatka wielopoziomowa. Przy zakupie tego akcesorium należy brać pod uwagę także łatwość utrzymania klatki w czystości. Niektórzy decydują się na umieszczenie swojego chomika w akwarium, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Akwarium nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, co może powodować pewne problemy. Odchody chomika mają intensywny zapach, który może okazać się drażniący dla dróg oddechowych.

Polecane zabawki dla chomika

Chomikowi potrzebne są odpowiednie zabawki, które będą zapewniać mu rozrywkę i stymulować pracę mózgu. Wśród polecanych akcesoriów znajdują się skrzynki i tunele, które bez trudu znajdziemy w dobrym sklepie zoologicznym. Niektóre dostępne na rynku klatki mają już takie wyposażenie w standardzie. Rury zrobione z polichlorku winylu (PVC) są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Nie trzeba jednak inwestować w zabawki ze sklepu, bo można je zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego np. rolki z papieru toaletowego. Taka zabawka jest mniej trwała, ale nic nie kosztuje.

Każdy chomik powinien mieć w swoim domku solidnie zrobione koło treningowe, które pozwoli mu zachować odpowiednią wagę. Bez takiego akcesorium nasze zwierzę nie tylko szybko przybierze na wadze, ale też będzie się nudziło. Kupując koło dla chomika, należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. Dobrze, jeśli koło jest zrobione z plastiku albo innego gładkiego i łatwego w czyszczeniu tworzywa. Akcesorium powinno działać niemal bezgłośnie, tak aby nie denerwowało domowników. Bardzo często chomiki używają zabawki w nocy, kiedy wszyscy śpią. Jeśli koło będzie generowało spory hałas, nie będziemy mogli zasnąć. Wśród zabawek powinny znaleźć się również gryzaki, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniego stanu uzębienia (zwierzę musi ścierać rosnące cały czas przednie zęby). Jeśli chomik będzie miał zabawki do gryzienia, istnieje mniejsza szansa, że będzie chciał gryźć np. pręty klatki, co mogłoby się okazać dla niego niebezpieczne (ryzyko uszkodzenia zębów).

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Myślisz o tym, aby zakupić królika? Zastanawiasz się, gdzie postawić jego klatkę – wybrać mieszkanie czy może lepiej ogród? Jeśli tak, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znalazły się wskazówki dotyczące hodowli. Ten tekst spodoba się osobom początkującym, które szukają przydatnych informacji, aby odpowiednio przygotować się do opieki nad zwierzęciem.

 

Zakup odpowiedniej klatki 

Pierwszym zadaniem, które stoi przed osobą decydującą się na opiekę nad królikiem jest zakup odpowiedniej klatki. Wybór takich produktów jest naprawdę duży, interesujące modele można znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Jeśli chcemy, aby nasz pupil przebywał na zewnątrz, najlepszym wyborem będą drewniane klatki dla królików. Są one zwykle wykonane z solidnych materiałów gwarantujących długi czas użytkowania. Drut ochronny powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych np. ocynkowany. W sklepach dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe, bardziej rozbudowane modele, które poza miejscem do wypoczynku, zawierają też wybieg i inne akcesoria poprawiające komfort życia zwierzęcia. 

Wybieg

W akapicie wcześniej wspomnieliśmy o wybiegu, czyli miejscu, po którym królik może się swobodnie poruszać i nie ma ryzyka, że gdzieś ucieknie. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy sporo miejsca w ogrodzie i chcemy zapewnić swojemu pupilowi możliwie największy komfort. Możliwość opuszczenia w każdym momencie miejsca, w którym królik odpoczywa, jest tym, co doceni każde zwierzę. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne klatki, które składają się z domku dla królika i właśnie wybiegu. Zakup gotowego produktu to najprostsze i często najlepsze rozwiązanie, jednak można zdecydować się też na samodzielne wykonanie takiej zagrody. Ogrodzona powierzchnia przeznaczona dla królika powinna być odpowiednio duża, aby nie nudził się on w ciągu dnia. Trzeba też uwzględnić, czy w mieszkanku będzie żyło tylko jedno, czy może więcej zwierzątek. Należy pamiętać, że wybieg musi być stosownie zabezpieczony, tak aby królik nie miał szansy na ucieczkę. Ogrodzenie musi być zrobione z solidnych materiałów i być osadzone głęboko w ziemi. Warto, aby nad ogrodzeniem znajdował się daszek albo inna forma ochrony, bo to zabezpieczy króliki przed innymi drapieżnymi zwierzętami. 

 

Zapewnienie stałego dostępu do wody i odpowiednie karmienie

Bez względu na to, gdzie chcemy trzymać królika podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniego jedzenia i stałego dostępu do wody. Przyjmowanie sporej ilości płynów jest istotne, szczególnie kiedy królik jest głównie suchą paszę. Ważne jest także z punktu widzenia skuteczności przyswajania składników pokarmowych. Zaleca się, aby woda znajdowała się w specjalnych poidełkach przeznaczonych do mocowania na ścianie. Wtedy nie ma ryzyka, że podczas zabaw królik przewróci miskę i przez pewien czas, dopóki tego nie zobaczymy, nie będzie miał dostępu do wody. Wiele osób zachęca też do tego, aby montować na ścianach specjalne karmniki, a nie stawiać miski bezpośrednio na podłodze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nieco ograniczyć brudzenie się wyściółki. 

Utrzymanie klatki w czystości 

Wśród obowiązków każdego właściciela królików znajduje się regularne czyszczenie klatki. Trzeba pamiętać, że zwierzęta są w niej zamknięte i nawet jeśli mają dostęp do wybiegu, nie jest to zbyt duża powierzchnia. W związku z tym po pewnym czasie w mieszkaniu królika pojawia się coraz więcej odchodów, które trzeba oczywiście usunąć. Dobrym rozwiązaniem jest podwójne dno w klatkach, w którym na wyższej kondygnacji znajdują się niewielkie otwory, przez nie nieczystości wpadają do niższej szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej utrzymać klatkę w czystości, a usuwanie zabrudzeń przebiega znacznie szybciej. Większość właścicieli królików zgadza się z tym, że podłoga w klatce musi być odpowiednio przygotowana, tak aby zwierzę mogło wygodnie się na niej położyć i nie odczuwało nieprzyjemnego chłodu. Najczęściej na podłogę kładzie się ściółkę, którą trzeba regularnie wymieniać. To ważne, bo mogą rozwijać się w niej niebezpieczne dla zdrowia pasożyty, co z kolei może być przyczyną wielu chorób zwierzęcia.

 

Królik w domu czy w ogrodzie? 

Część osób pewnie zastanawia się, czy lepiej mieć królika w domu czy w ogrodzie? Wiele zależy tutaj od naszych możliwości. Jeśli nie mamy miejsca do trzymania zwierzęcia na zewnątrz, możemy umieścić klatkę w domu. Musimy wtedy pamiętać o tym, aby regularnie wypuszczać z niej swojego królika. Możemy też zdecydować się na zakup smyczy oraz szelek i wychodzić ze zwierzęciem na spacery. Króliki dobrze czują się też na zewnątrz, szczególnie jeśli mają do dyspozycji nie tylko domek, ale też odpowiednio przygotowany wybieg. Decydując się na umieszczenie pupila na ogrodzie trzeba pamiętać, że musi mieć on klatkę, która zapewni mu schronienie i skutecznie ochroni przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Króliki domowe to słodkie zwierzątka, o których marzy sporo osób. Opieka nad nimi jest jednak wymagająca, dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie królika, warto dowiedzieć się istotnych rzeczy na temat jego pielęgnacji. Jak przygotować klatkę dla zwierzęcia? Ile czasu trzeba poświęcać mu w ciągu dnia i jak częste są wizyty u weterynarza? 

 

Odpowiednie przygotowanie, czyli potrzebne akcesoria dla królika

Do najważniejszych kwestii można zaliczyć przygotowanie klatki i wszystkich niezbędnych akcesoriów na przyjęcie królika. Osoby, które po raz pierwszy będą w swoim domu gościły takie zwierzątko mogą nie wiedzieć, czego dokładnie ono potrzebuje. Podstawowym wyposażeniem jest klatka dla królików, która powinna być na tyle duża, aby pupil czuł się swobodnie. Najlepiej, jeśli jest ona otwierana od góry i od boku, bo wtedy łatwiej się ją czyści. Razem z klatką zwykle otrzymujemy też drobne akcesoria, takie jak paśnik, poidełko i miska na karmę. Przydatne są też różnego rodzaju konstrukcje np. domki, w których zwierzę może się skryć i odpocząć. Aby królik się nie nudził warto kupić mu zabawki. Popularne są kule z trawy morskiej i wikliny, a także tunele korkowe.

Zabawa – ile czasu potrzebuje królik domowy?

Zakup zwierzęcia to odpowiedzialna decyzja, bo opieka nad nim wymaga systematyczności. Królik to zwierzę, które zazwyczaj jest najbardziej aktywne rano i wieczorem, wtedy warto się z nim pobawić. Pamiętajmy też, że ciągłe przebywanie w klatce nie jest dla niego dobre, więc codziennie trzeba go wypuszczać, choćby na godzinę, ale zalecane jest dłużej, aby mógł pobiegać po większym pomieszczeniu. Jeśli nie będziemy tego robić, królik stanie się nerwowy i mogą pojawić się inne problemy zdrowotne. Wypuszczając pupila trzeba pamiętać, aby mieć go pod kontrolą, szczególnie na początku, bo może on uszkodzić różne przedmioty, w tym przewody (co może być dla niego niebezpieczne). Codzienny ruch jest ważny, bo dzięki niemu można zapobiec zwyrodnieniu kręgosłupa czy nadwadze. Zwierzę potrzebuje kontaktu ze swoim właścicielem i musi mieć urozmaiconą codzienność, a dokładniej kontakt z bodźcami z zewnątrz. 

 

Królik domowy, kiedy mamy w domu dzieci

Czy królik domowy to dobry wybór, kiedy mamy w swoim domu dzieci? I tak, i nie. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że choć zwierzęta wyglądają bardzo przyjemnie i w związku z tym prawie każdy marzy o ich przytuleniu, nie lubią one podnoszenia. Dzieciom, szczególnie małym, trudno wytłumaczyć, że królik nie ma ochoty na czułości. Jeśli nasza pociecha będzie na siłę próbowała przekonać do siebie zwierzę, może je ono podrapać. Trzeba też podkreślić, że króliki potrzebują spokoju i dlatego nie najlepiej znoszą hałas, cenią sobie też samotność. Pociecha, która ma bardzo dużo energii i jest ciekawa świata może więc nie być dla niego najlepszym opiekunem. Oczywiście, decyzję o zakupie królika do domu, w którym mieszkają dzieci należy podjąć indywidualnie, mając na uwadze zarówno potrzeby zwierzęcia, jak i oczekiwania maluchów.

Wizyty u weterynarza

Królik wymaga odpowiedniej opieki i nie mamy tutaj na myśli jedynie codziennej aktywności poza klatką, karmienia i wspólnej zabawy. Obowiązkiem każdego właściciela jest też dbanie o zdrowie swojego pupila. Króliki są delikatne, więc jeśli coś w ich zachowaniu czy wyglądzie zaczyna nas niepokoić, warto szukać pomocy u osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Sygnałem alarmowym może być m.in.: kichanie, guzki i rany na skórze, rozwolnienie czy inne problemy z wypróżnianiem. Chorobą będącą śmiertelnym zagrożeniem dla królika jest wirusowa myksomatoza. Aby się przed nią ochronić należy regularnie szczepić naszego pupila (co około pół roku). 

 

Pielęgnacja domowego królika

Kolejną kwestią, o której nie można zapominać, jest dbanie o wygląd naszego pupila. Króliki krótkowłose same pielęgnują swoją sierść, po prostu ją wylizując. Niemniej jednak podczas takich zabiegów zwierzę może połykać nadmiar sierści, a to skutkuje problemami z jelitami. Aby uniknąć takich powikłań warto od czasu do czasu wyczesywać swojego domowego królika. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt bez trudu znajdziemy szczotkę odpowiednią dla naszego zwierzęcia. Jej zakup nie powinien okazać się zbyt dużym wydatkiem. Warto też podkreślić, że do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak wyczesywanie sierści, skracanie pazurków i kontrola uzębienia, trzeba przyzwyczajać królika od małego. W innym wypadku możemy mieć problem z tym, aby zapanować nad zwierzęciem (może być ono bardzo płochliwe).

Można łatwo stwierdzić, że posiadanie królika w domu nie jest tak łatwe, jak z pozoru może się wydawać. Zwierzę wymaga naszego zaangażowania i każdego dnia trzeba poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Do obowiązków właściciela nie należy tylko dbanie o jedzenie i dostęp do świeżej wody, ale też zabawa, pielęgnacja i opieka zdrowotna.