Typowe problemy zdrowotne chomika
Chomik to popularne zwierzę domowe, które jest miłością wielu osób. Właściciele pupili zwykle dokładają wszelkich starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i szczególnie dbają o ich zdrowie. Jeśli jednak u gryzonia pojawia się apatia czy brak apetytu albo sierść staje się szorstka i matowa, może być to oznaką jakiejś choroby. Z czym najczęściej chomiki mają problem? Kiedy należy niezwłocznie udać się ze swoim zwierzakiem do weterynarza?
Przeziębienie
Stosunkowo często u chomików pojawia się przeziębienie, które objawia się podobnie, jak zachorowanie u człowieka. U zwierzęcia może pojawić się apatia, katar, kichanie czy nawet trudności z oddychaniem. Przeziębione chomiki zwykle mają zdecydowanie mniejszy apetyt i dlatego mogą tracić na wadze. Jeśli zauważymy niepokojące objawy u swojego pupila, najlepiej od razu udać się do weterynarza. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do zapalenia płuc lub oskrzeli. Istotną wskazówką jest to, aby nie dotykać swojego chomika, kiedy sami jesteśmy przeziębieni, bo możemy go zarazić.
Pasożyty
Chomiki są też narażone na działanie pasożytów. U zwierząt może wystąpić kilka chorób, w zależności od tego, jaki pasożyt je zaatakuje. Warto więc dobrze obserwować swoje zwierzę i znać charakterystyczne objawy określonych chorób, aby móc w porę zareagować. U naszego chomika mogą pojawić się np. pchły, które są widoczne na sierści. Pchły szybko się poruszają i pozostawiają po sobie odchody przypominające czarny kurz. Jeśli chomik drapie się mocniej niż dotychczas, a na jego sierści widać zabrudzenia, możliwe, że zaatakowały go właśnie pchły. Mógł się on zarazić od innych zwierząt przebywających w domu. Oznacza to, że kuracja przeciwpchelna powinna być przeprowadzona u wszystkich pupili. Zazwyczaj jednak nie jest możliwe stosowanie tego samego środka u wszystkich, więc należy zachować odpowiednią ostrożność przy dobieraniu preparatów. Najlepiej zapytać o radę zaufanego weterynarza.
Chomika mogą też zaatakować świerzbowce. Świerzb powoduje ból i podrażnienie, może objawiać się suchą skórą i utratą włosów. Nie atakuje on tylko skóry, ale może też pojawić się w uszach. Wtedy też będzie zbierać się w nich dużo woskowiny. Chomik może zarazić się różnymi robakami. Kiedy do tego dojdzie, pojawia się biegunka i zwierzę zaczyna tracić na wadze. Takie symptomy zazwyczaj świadczą o pojawieniu się pasożyta wewnętrznego.
Kolejnym problemem może okazać się nużyca. Nużeniec to jeden z gatunków roztoczy, który występuje na skórze zwierzęcia. Wtedy też można zaobserwować problemy z suchą, zrogowaciałą skórą i to, że chomik dużo się drapie. Po czasie można zauważyć przerzedzanie się włosów i pojawienie się tzw. łysych placków. W wypadku występowania tej choroby reakcja właściciela musi być bardzo szybka. W tym przypadku wizyta u weterynarza jest koniecznością.
Guzy
Starsze chomiki mają często problemy z nowotworami, które pojawiają się u starszych zwierząt, a szczególnie samic. Warto więc dokładnie oglądać swojego chomika i sprawdzać, czy na skórze nie ma żadnego zgrubienia w postaci guza nowotworowego. W przypadku jego występowania często dodatkowo można zauważyć, że ogólny stan naszego zwierzęcia się pogorszył, a futro gdzieniegdzie jest przerzedzone. Guz nowotworowy stanowi śmiertelne zagrożenie, dlatego wizyta u weterynarza jest konieczna.
Choroba mokrego ogona
Innym zagrożeniem dla naszego zwierzęcia jest choroba mokrego ogona (mokrego tułowia), znana także pod nazwą ciekły chomik. To śmiertelna choroba bakteryjna, na którą narażone są w szczególności chomiki dżungarskie i syryjskie. Dotyka ona często młode zwierzęta, a powodem jej pojawienia się może być osłabienie organizmu spowodowane przez stres. Do innych przyczyn zalicza się uwarunkowania genetyczne i nieodpowiednie warunki hodowli. Typowym objawem dla choroby mokrego ogona jest pojawienie się silnej biegunki. To choroba stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia. Chomik może umrzeć na skutek wygłodzenia, odwodnienia lub wypadnięcia jelita przez odbyt.
Jak dbać o zdrowie swojego chomika?
Chomiki, tak jak i wszystkie inne zwierzęta, są narażone na różne choroby. Można jednak próbować im zaradzić. Punktem wyjścia jest zapewnienie swojemu pupilowi najlepszych warunków do życia. Odpowiednio duża klatka do chomika stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia. W klatce musi znajdować się poidełko, w którym woda będzie systematycznie wymieniana, miejsce na karmę, a także domek. Zwierzę będzie mogło się w nim skryć i odpocząć. Należy też umieścić w środku kołowrotek pozwalający zachować chomikowi odpowiednią kondycję i tym samym zdrowie. Ważne jest, aby obserwować swoje zwierzę, trzeba sprawdzać, czy wygląd skóry i sierści się nie zmienił. Jeśli coś nas niepokoi, lepiej wybrać się do lekarza weterynarii, który dokładnie przebada chomika i stwierdzi, czy dzieje się z nim coś złego. W przypadku występowania jakiekolwiek choroby szybka reakcja jest kluczowa.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ