Ostatnio aktualizowane: 26.05.22

 

W momencie, kiedy Twój chomik postanowi uciec z klatki, nie musisz panikować. Powinieneś przede wszystkim zachować spokój oraz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jego poszukiwania mogą trwać nawet kilka godzin. W artykule zamieszczonym poniżej chcemy zaprezentować Ci kilka sposobów, które ułatwią Ci jego złapanie.

Poszukiwania chomika

W momencie, kiedy zorientujesz się, że w klatce nie ma chomika, powinieneś przede wszystkim zachować spokój. Jeżeli jesteś pewien, że znajduje się on w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz, zamknij szybko drzwi. Poszukując chomika, który uciekł Ci z klatki, musisz pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Postaraj się, aby podczas poruszania starać się robić wszystko jak najciszej. Zatkaj wszystkie szczeliny w ścianie oraz podłodze, a następnie upewnij się, że okna są zamknięte. Postaraj się uwięzić chomika na jak najmniejszym obszarze. W ten sposób będzie łatwiej Ci go złapać. Jeżeli w domu znajdują się inni mieszkańcy, powinieneś ich powiadomić o zaistniałej sytuacji. W ten sposób będą oni bardziej uważni i mogą pomóc Ci w odnalezieniu zguby. Ważne jest także to, aby zabezpieczyć wszystkie inne zwierzęta. Jeśli jest taka konieczność, należy pozbyć się pułapek lub trutki na szczury albo inne szkodliwych substancji. 

Jeżeli nie wiesz dokładnie, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, powinieneś przeszukać wszystkie pokoje. Chomiki najbardziej lubią ciemne oraz ciche miejsca. Szukaj w miejscach, które są rzadko używane. Sprawdź w pobliżu rur, grzejników, za toaletą i w wąskich szczelinach pomiędzy meblami. Chomiki są bardzo małymi zwierzętami, dlatego też można je także znaleźć w szafkach, za szufladami, pod lodówką, pralką lub pod łóżkiem. Podczas przeszukiwania ciemniejszych miejsc użyj latarki. W ten sposób będziesz mógł lepiej przyjrzeć się zaciemnionej przestrzeni i wykryć zwierzątko. Zastanów się, gdzie chomik najbardziej lubi spędzać czas, spróbuj przeanalizować jego zachowanie i poszukaj w miejscach, które pierwsze przyjdą Ci na myśl. Podczas poszukiwań dużą wskazówką są odchody zwierzęcia oraz porzucone przez niego nasiona. 

W sytuacji, kiedy poszukiwania nie przynoszą dobrego efektu, rozłóż w każdym pokoju ulubione jedzenie zwierzaka i pozostaw je na noc. Musisz pamiętać, aby we wszystkich pomieszczeniach zamknąć drzwi, co pozwoli zapobiec ewentualnemu przemieszczaniu się zwierzęcia. Jest bardzo prawdopodobne, że następnego dnia, z jednego ze stosików zniknie jedzenie. Wtedy będziesz miał pewność, w którym pomieszczeniu znajduje się Twój pupil. Dzięki temu zmniejszysz obszar poszukiwań zwierzaka. 

W jaki sposób złapać chomika?

Kiedy jesteś pewny, w którym pomieszczeniu znajduje się zwierzak, potrzebna Ci będzie klatka dla chomika. Pozostaw ją na podłodze z otwartymi drzwiczkami, a do jej wnętrza wsyp trochę karmy. Po pewnym czasie pupil może zechcieć wrócić do miejsca, które pachnie znajomo, i w którym czuje się bezpiecznie. 

Innym sposobem na złapanie uciekiniera jest położenie karmy na folii aluminiowej. W momencie, kiedy chomik na niej stanie, usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Wtedy musisz być bardzo uważny, aby nie przegapić możliwości złapania zwierzaka. Dobrym pomysłem jest także rozsypanie mąki w pobliżu pozostawionego jedzenia. Kiedy chomik będzie wracał do swojej kryjówki, jego stopy będą pozostawiać białe ślady. W ten sposób bez problemu odnajdziesz miejsce, w którym się znajduje. 

 

Jak zrobić pułapkę dla chomika z wiadra?

Aby zrobić dobrą pułapkę potrzebne Ci będzie małe wiaderko o głębokości ok. 20 cm. Musi być ono na tyle głębokie, aby gryzoń nie mógł się z niego wydostać, ale wystarczająco płytkie, aby nie spowodować obrażeń u zwierzaka. Wiaderko kładziemy na podłodze. Na jego dnie rozkładamy trociny, aby zamortyzować upadek. Na jego górnej powierzchni kładziemy cienki ręcznik lub serwetkę, na której układamy karmę. Z deski lub innego przedmiotu robimy schody do wiaderka, opierając je o jego brzeg. Na ich powierzchni rozkładamy nasionka pokarmu, tworząc ścieżkę do wiaderka. W momencie, kiedy chomik będzie nią podążał i stanie na znajdującej się na wiaderku serwetce, wpadnie do jego wnętrza i w ten sposób go uchwycisz. W sytuacji, jeżeli nie wykryłeś, w którym pomieszczeniu znajduje się uciekinier, pułapkę z wiaderka rozstaw w każdym pokoju. 

Jak zapobiec przyszłym ucieczkom chomika?

Aby zapobiec kolejnym ucieczkom chomika z klatki, powinieneś jak najlepiej ją zabezpieczyć. Należy sprawdzić, co spowodowało, że zwierzak zdołał z niej uciec, a następnie usunąć usterkę. Jeżeli ucieczki chomika powtarzają się bardzo często, zabezpiecz wejście do klatki za pomocą metalowego zamka na zewnątrz. Nie używaj elementu z plastiku, ponieważ może być on niebezpieczny oraz po pewnym czasie stać się bezużyteczny (zwierzak może go przegryźć). Sprawdź, czy w klatce nie ma żadnych nowych szczelin. Chomik mógł wyryć dziury w dolnej części klatki i po jej bokach. Najczęściej jest to możliwe w miejscach, które są słabo widoczne. 

Często zdarza się, że ucieczki zwierzaka spowodowane są tym, że nie lubi on miejsca, w którym znajduje się jego klatka. Innym powodem może być to, że domek pupila znajduje się w głośnym miejscu. W takiej sytuacji musisz przenieść klatkę do innego pomieszczenia, które nie jest nadmiernie uczęszczane przez ludzi oraz głośne zwierzęta, takie jak psy lub koty. 

Po ucieczce, kiedy złapiesz chomika i umieścisz go z powrotem w klatce, musisz go ciągle obserwować. Jeżeli wygląda on nieszczęśliwego i smutnego, powinieneś rozważyć zakup nowego rodzaju pokarmu lub zabawek. Możliwe, że Twój pupil potrzebuje uwagi. W takiej sytuacji powinieneś starać się poświęcać mu więcej czasu.

 

 

Dodaj komentarz

8 KOMENTARZ

XXX

January 24, 2022 at 11:37 am

Bardzo dziękuję dzięki temu mój chomik się odnalazł i jest już w swojej klatce

Odpowiadać
Zespół ZwD

February 4, 2022 at 11:40 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Zwierzewdomu com

Odpowiadać
Wiktoria

November 14, 2021 at 7:31 pm

Mój chomik cały czas ucieka nie wiem czemu

Odpowiadać
Stela

July 8, 2021 at 9:56 am

W sobotę zbiegł z akwarium chomik syryjski samczyk okolo 5 tygodni , nie ula się go złapać w oniedzialek wlazł pod podłogę i nie wiem jak go z tamtad wyciągnąć

Odpowiadać
Zespół ZwD

July 20, 2021 at 1:27 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Sugerowalibyśmy upewnić się, że chomik swobodnie jest w stanie samodzielnie wyjść spod podłogi i ustawić na niego pułapkę, próbując go zwabić smakołykami. Jeśli to nie pomoże, warto by było zapytać się weterynarza, który może znać sposoby zwabienia zwierzaka.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzęWDomu.com

Odpowiadać
julia

January 3, 2021 at 2:20 pm

dzieki temu mój chomik już od dawna nie ucieka

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 8, 2021 at 11:19 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Prosimy o rozwinięcie tematy, gdyż nie do końca rozumiemy problem. Są to zdjęcia poglądowe pobrane z banku zdjęć.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzęWDomu.com

Odpowiadać
Zespół ZwD

January 4, 2021 at 1:18 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać