Ostatnio aktualizowane: 26.05.22

 

Zakup zwierzęcia domowego jest poważną decyzją. Powinna być ona dobrze przemyślana, nie można jej podejmować w jeden dzień. Chomik nie jest kłopotliwym pupilem, dlatego też opieka nad nim nie jest bardzo skomplikowana. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie zakupu chomika oraz zaprezentowaliśmy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci się przygotować do hodowli gryzonia we własnym domu.

 

Czy chomik jest odpowiednim zwierzęciem dla dziecka?

Chomiki należą do bardzo spokojnych zwierząt o łagodnym usposobieniu. Z tego względu powinny się one sprawdzić dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że jest to dosyć małe i delikatne zwierzę, dlatego też nie należy pozwalać małym dzieciom na zabawę z nim bez nadzoru osoby dorosłej. Gryzoniowi można łatwo wyrządzić krzywdę, a małe dzieci podczas zabawy mogą traktować go jak zwykłą zabawkę. Opieka pociechy nad chomikiem ma także bardzo dużo zalet. Na przykład może ona lepiej poznać świat zwierząt, a także nauczyć się odpowiedzialności za drugą istotę. Hodowla chomików nie jest skomplikowana. Wystarczy go karmić i regularnie wypuszczać z klatki. W ten sposób będzie miał on możliwość pobiegania po większej powierzchni. Powinniśmy jednak pamiętać, aby zablokować trudno dostępne miejsca. Przynajmniej dwa razy w tygodniu musimy posprzątać klatkę oraz wymienić ściółkę. Musimy pamiętać, aby zwierzę miało codziennie świeżą wodę do picia oraz wystarczającą ilość pożywienia. Chomiki to zwierzęta, które bardzo lubią być głaskane i przytulane, dlatego też dzieci mogą mieć dużo radości podczas opieki nad nimi. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gryzonia, musimy pamiętać, że długość jego życia wynosi zaledwie od 1,5 do 3 lat. Z tego względu warto przygotować dziecko na to, że ich pupil nie będzie żył tak długo jak człowiek.

Czy chomik jest dobrym zwierzęciem do domu?

Chomiki ze względu na niewielkie rozmiary oraz miłe usposobienie są stworzone do domowej hodowli. Mogą przebywać także w niewielkich domach oraz mieszkaniach, ponieważ klatka dla chomika, nie zajmuje wiele miejsca. Gryzoń nie jest kłopotliwy, jest on w stanie bardzo szybko przystosować się do nowego miejsca oraz nowych właścicieli. W łatwy sposób można go oswoić. Potrzebujemy zaledwie kilku dni, aby małe stworzenie się do nas przyzwyczaiło i z ufnością wchodziło nam na rękę. Chomiki nie wymagają stale naszej obecności, dlatego też bez większego problemu można je zostawiać samotnie na cały dzień. Podczas dłuższych nieobecności powinniśmy jednak pamiętać, aby zapewnić wystarczające zapasy jedzenia oraz picia.

 

Jaki gatunek chomika wybrać?

Obecnie w większości sklepów zoologicznych mamy do wyboru kilka gatunków chomików. Między sobą różnią się one głównie wielkością oraz kolorem i długością futerka. Najczęściej możemy spotkać chomiki:

Dżungarskie – osiągają one zazwyczaj do 9 cm długości. Okres ich życia jest dosyć krótki i wynosi ok. 1,5 roku. Ich ciało pokryte jest krótką sierścią, a przez całą długość grzbietu biegnie podłużna ciemna kreska. Ponieważ ten gatunek chomików jest dosyć mały i delikatny, nie poleca się go małym dzieciom.

Syryjskie – mogą one osiągnąć długość nawet do 20 cm. Długość ich życia wynosi średnio 3 lata. Należą one do hałaśliwych gryzoni, które cechują się wzmożoną aktywnością w nocy. Dlatego też ważne jest, aby klatka zwierzęcia znajdowała się poza pokojem, w którym śpimy. Jednocześnie jest to bardzo popularna rasa.

Chińskie – długość ich ciała liczy do 12 cm. Gatunek ten żyje do 3 lat. Cechą charakterystyczną chomików chińskich są długie ogony. Bywają one bardzo aktywne zarówno w trakcie dni, jak i w nocy.

Campbella – to gatunek azjatycki. Długość życia chomików campbella jest bardzo krótka, ponieważ są one w stanie dożyć zaledwie 1,5 roku. Gryzoń ten jest bardzo energiczny. Jego aktywność przejawia się głównie w nocy.

Roborovskiego – jest to najmniejszy gatunek. Długość ich ciała liczy zaledwie 4,5 cm. Hodowcy zalecają, aby trzymać je w akwarium, ponieważ wybierając klatkę, musimy liczyć się z tym, że zwierzę może z łatwością uciec przez druciane pręty. Gryzonie te żyją stosunkowo długo, bo ponad 3 lata. Nie nadają się one dla małych dzieci, ponieważ są bardzo delikatne, strachliwe i trudno jest je oswoić.

Co powinniśmy zakupić, decydując się na chomika?

Największym kosztem, jaki musimy ponieść, jest zakup klatki. W zależności od wielkości oraz wyposażenia jej cena mieści się w przedziale od 120 zł do nawet 400 zł. Oczywiście można kupić również model za kwotę poniżej 100 zł, jednak może on nie być w pełni wyposażony. Najbardziej przydatnymi akcesoriami, w które powinna być wyposażona każda klatka, są: miseczka na jedzenie, poidło, domek oraz zabawka np. kołowrotek, tunel lub huśtawka. Koszt pojedynczego chomika to zazwyczaj koszt ok. 10 zł. Późniejsze koszty utrzymania zwierzęcia są niewielkie. Wystarczy jedynie dokupować jedzenie oraz ściółkę (cena trocin to ok. 10 zł). Chomikowi poza jedzeniem warzyw oraz owoców powinniśmy dostarczać także odpowiednich minerałów oraz witamin. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalną karmę, która kosztuje ok. 10 zł, oraz wapno – 5 zł.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Krystian

December 5, 2020 at 8:43 am

Super, dzisiaj kupuje chomika. Zdecydowałem się po 2 mies. Dlaczego tak długo? Ze względu na długość życia gryzonia… Nie licząc tego zdecyduje się na kupno chomika, który żyje najdłużej. Dzięki wielkie za porady, przydadzą się 🙂

Odpowiadać
Zespół ZwD

December 25, 2020 at 10:39 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać