Ranking 12 najlepszych klatek dla chomika w 2024

Ostatnio aktualizowane: 27.05.24

 

Klatka dla chomika – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie masz pewności, która klatka dla Twojego chomika będzie odpowiednia? Aby pozbyć się wszystkich wątpliwości, powinieneś zapoznać się z opisami modeli umieszczonych w poniższym rankingu. Wytypowaliśmy do niego tylko te produkty, które inni kupujący uznali za wytrzymałe i bezpieczne dla gryzoni. Popularnością cieszy się klatka dla chomika, myszki, gryzoni + trociny + karma. W zestawie znajdują się wszystkie akcesoria, które są potrzebne Twojemu pupilowi. Klatkę można łatwo zdjąć z plastikowej kuwety, odpinając boczne zatrzaski. Dwie pary drzwiczek, z przodu i na górze, zapewniają wygodny dostęp do zwierzęcia. Polecamy Ci również klatkę Teddy Lux Rocky G137, do której także dołączono kilka akcesoriów. Jest ona solidna, a w dodatku łatwa do utrzymania w czystości. Poza tym model nie zajmuje dużo miejsca na półce.

12 najlepszych klatek dla chomika. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej znajdziesz ranking klatek dla chomika. Dzięki niemu możesz się przekonać, które modele wśród wszystkich dostępnych na rynku zasługują na szczególną uwagę. Opisane w zestawieniu produkty są chwalone przez konsumentów za solidność i możliwość zapewnienia gryzoniom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klatka dla chomika dostępna jest z pełnym wyposażeniem, w skład którego wchodzi między innymi kołowrotek i domek. Klatkę montuje się do kuwety za pomocą łatwych w obsłudze zaczepów. Zestaw jest odpowiedni dla wszystkich małych gryzoni, zarówno chomików, jak i myszek. Dwie pary drzwiczek ułatwiają wyjmowanie zwierzęcia z klatki.

Wady

Poszczególne akcesoria nie są dobrze dopasowane do klatki, karuzela jest za duża, podobnie jak poidełko. Metalowe pręty mają wiele ostrych zakończeń. Drzwiczki ciężko się otwierają.

Podsumowanie

Każdy miłośnik małych zwierząt ucieszy się z chomika lub myszki. Pupil musi mieć jednak dobre warunki, dlatego najlepiej sprawdzi się klatka z całym wyposażeniem. Łatwo się ją otwiera, co ułatwia karmienie i wyjmowanie zwierzęcia. Klatka ma dwa piętra, co zapewnia pupilowi dużo miejsca do zabawy.

Drugi wybór

Zalety

W zestawie są wszystkie akcesoria, których potrzebuje chomik. Mowa tu o: domku, kołowrotku, miseczce, tunelach, platformach oraz pięterkach do wspinania. Mimo że klatka jest stosunkowo duża, nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni na biurku czy półce.

Wady

Jak przekonują niektórzy hodowcy, kuweta mogłaby być o kilka centymetrów wyższa. Czasami zdarza się, że chomik wysypuje część wyściółki poza klatkę, a ciągłe sprzątanie jej może stać się uciążliwe.

Podsumowanie

Klatka jest dostępna w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych, dlatego może stać się dodatkową dekoracją pokoju. Wykonano ją z materiałów bezpiecznych dla zwierząt, które dodatkowo wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Rozważ też

Zalety

Klatka jest wykonana z plastiku, który nie jest podatny na pęknięcia. W dodatku nie ma on w składzie substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie gryzonia. Model wyposażono w uchwyt pozwalający na bezpieczne przenoszenie go z miejsca na miejsce.

Wady

Pojawiają się opinie, że zabawie chomika w kołowrotku towarzyszy zbyt duży hałas. Powstające przy tym dźwięki nie są przyjemne, dlatego wiele osób decyduje się na wymianę kołowrotka na inny.

Podsumowanie

Model ma przezroczyste ścianki, więc przez cały czas możemy obserwować, co robi gryzoń. Wyjmowanie go ze środka nie jest trudne, gdyż klatkę wyposażono w dwie pary drzwiczek.

 

 

Klatka dla chomika syryjskiego

 

1. Klatka dla Chomika, Myszki, Gryzoni + Trociny + Karma

 

Jeśli chcesz mieć w domu małe zwierzątko, musisz zapewnić mu odpowiednie schronienie. W tym celu dobrze sprawdzi się klatka dla chomika, myszki, gryzoni + trociny + karma. W zestawie znajduje się pełne wyposażenie, w skład którego wchodzą: Kołowrotek, poidełko, karmidełko, tunel oraz domek. Klatka ma dwa piętra, co zapewnia zwierzęciu dużo miejsca do zabawy. U góry znajduje się domek, a na dole kołowrotek. Układ wyposażenia można jednak dowolnie zmieniać.

Klatka ma drzwiczki z przodu i na górze. W efekcie można łatwo karmić zwierzę oraz wyjmować je, aby się z nim pobawić. Klatka dostępna jest w kilku kolorach, co sprawia, że można dopasować ją do wystroju wnętrza. Górną część można łatwo oddzielić od kuwety, wystarczy jedynie odpiąć boczne zaczepy. W zestawie z klatką znajduje się także jedzenie dla chomików oraz opakowanie trocin do wypełnienia plastikowego pojemnika.

Miłośnicy zwierząt, którzy zdecydowali się na zakup klatki dla swoich pupili są zadowoleni z wyboru. Wyposażenie zapewnia miejsce do spania, zabawy i jedzenia dla małych gryzoni. Klatkę łatwo się czyści, górną część można wygodnie zdjąć po odpięciu bocznych zacisków.

 

 

 

 

Klatka dla chomika dżungarskiego

 

2. Klatka dla chomika Teddy Lux Rocky G137

 

Osoby, którym potrzebna jest klatka dla chomika dżungarskiego powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Teddy Lux Rocky G137. Został on wykonany z czarnej siatki z drutu, dolną częścią konstrukcji jest plastikowa kuweta o wysokości 7 cm. Całkowite wymiary modelu to: szerokość – 27 cm, wysokość – 37 cm oraz długość – 41 cm.

Odstępy między prętami wynoszą 1 cm, dlatego nie trzeba się obawiać, że chomikowi uda się przez nie przecisnąć. Razem z klatką otrzymujemy w zestawie niezbędne wyposażenie, czyli: kołowrotek, domek, tunele, platformę, miseczkę oraz pięterka. Model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Kupującym spodobało się to, że klatka ma nie jedną, ale dwie pary drzwiczek, co znacząco ułatwia dostęp do środka. Duża liczba akcesoriów sprawia, że zamknięte wewnątrz zwierzę na pewno nie będzie się nudzić. W dodatku model nie ogranicza znacząco wolnej przestrzeni.

 

 

 

 

Duża klatka dla chomika

 

3. Zolux Klatka dla Chomika Duo RODY3

 

Duża klatka dla chomika Zolux RODY3 ma 2-piętrową konstrukcję. Wyróżnia się ona przede wszystkim oryginalnym designem. Z pewnością nie wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia. Model wyposażono w: miseczkę, poidełko, tunel, balkonik oraz kołowrotek.

Produkt jest solidny, wykonano go z dobrego gatunkowo plastiku, który nie ma w składzie toksycznych substancji. Wymiary klatki to: wysokość – 40 cm, szerokość – 26 cm i długość – 40 cm. W razie potrzeby można ją przenieść w inne miejsce, pozwala na to wygodny uchwyt umieszczony w górnej części konstrukcji.

Jak wykazały poddane analizie opinie o klatkach dla chomika, model Zolux RODY3 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród hodowców gryzoni, także myszoskoczków czy myszy. Jeśli pojawi się taka konieczność, klatkę można z łatwością rozbudować, aby zwierzęta zyskały więcej wolnej przestrzeni.

 

 

 

 

Klatka dla chomika plastikowa

 

4. Ferplast Tube Line Combi 2 klatka dla chomika

 

Produkt Ferplast Tube Line Combi 2 jest wykonany z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego. Nie trzeba się obawiać, że umieszczone w środku zwierzę przegryzie ściankę i ucieknie. Klatka jest modułowa, co oznacza, że można do niej dołączyć dodatkowe elementy, aby gryzoń miał więcej miejsca.

Przedstawiony model ma wymiary: 79,5 cm x 29,5 cm x 26,3 cm. Jest on kolorowy i dlatego ciekawie prezentuje się na półce czy biurku. Co ważne, do kompletu dołączono niezbędne akcesoria, dlatego nie trzeba kupować ich osobno. Są to: miseczka, poidełko oraz domek.

Czy plastikowa klatka dla chomika spodobała się konsumentom? Przeanalizowane komentarze na jej temat wykazały, że tak. Model doceniono m.in. za łatwe czyszczenie. Aby wymienić wyściółkę wystarczy odłączyć kuwetę od górnej części konstrukcji, co nie wymaga użycia siły.

 

 

 

 

Klatka dla chomika 60×40

 

5. Duża klatka dla chomika szczurka REX III

 

3-piętrowy model REX III wyróżnia się solidnością oraz estetycznym designem. To klatka dla chomika o wymiarach 60 x 40 cm, w której zwierzę ma dostatecznie dużo miejsca do zabawy i wypoczynku. W zestawie znajdziemy trzy drabinki do wspinania, miseczkę na pokarm, a także domek oraz dwie karuzele o średnicy 13,5 cm.

Ciekawe jest to, że możemy sami zdecydować, w jakim kolorze będzie kuweta oraz drabinki: beżowym lub czarnym. To daje nam możliwość dopasowania klatki do wystroju wnętrza. Opisywany model nie zajmie dużo miejsca na biurku, może stać np. w pokoju dziecka.

Za jedną z podstawowych zalet produktu konsumenci uznali łatwe czyszczenie kuwety. Poza tym wiele osób uważa, że to dobra klatka dla chomika, jak i myszy czy innych, równie małych gryzoni. Pręty są blisko siebie, zwierzę nie przeciśnie się pomiędzy nimi i nie ucieknie.

 

 

 

 

Mała klatka dla chomika

 

6. Zolux Klatka dla chomika Indoor 40 cm

 

Zolux INDOOR to mała klatka dla chomika, do której dołączono kilka akcesoriów. Są to: kołowrotek, gniazdo oraz kładka. Całkowite wymiary produktu są równe: wysokość – 37,5 cm, szerokość – 20,5 cm oraz głębokość – 23 cm. Można go ustawić na biurku, nie powinien zajmować za dużo miejsca na blacie.

Kuweta została wykonana z wytrzymałego plastiku bez szkodliwych substancji w składzie. Nie jest ona podatna na pęknięcia i inne uszkodzenia. Górną część konstrukcji pokryto epoksydową, bezołowiową farbą w grafitowym kolorze. Ładnie kontrastuje ona z pomarańczowymi akcesoriami.

Według hodowców gryzoni to dobra i tania klatka dla chomika, która estetycznie się prezentuje. Jej czyszczenie nie jest trudne, radzą sobie z tym nawet dzieci. Model jest solidny, w dodatku można go bez trudu przenieść w inne miejsce.

 

 

 

 

Klatka dla chomika 80×40

 

7. Inter-Zoo Klatka dla chomika Tommy

 

Klatka INTER-ZOO TOMMY ma plastikową kuwetę, a umieszczone w jej wnętrzu elementy zostały wykonane z drewna. Mowa tu o domku oraz schodkach z tarasem. Do zestawu dołączono ponadto miseczkę i kołowrotek do zabawy.

Prezentowany model jest na tyle duży, że w środku można umieścić dodatkowe akcesoria, których potrzebuje gryzoń. To klatka dla chomika o wymiarach 80 x 40 cm, która nadaje się też dla myszy oraz myszoskoczków.

Rozstaw między drutami wynosi 1 cm, co daje pewność, że gryzoń nie wydostanie się sam na zewnątrz. Możemy szybko wyjąć go ze środka, pozwalają na to dwie pary drzwiczek. Kupującym spodobało się to, że pokrywająca pręty farba nie odpryskuje, potwierdził to też test klatek dla chomików.

 

 

 

 

Klatka dla chomika z rurami

 

8. Ferplast Combi 1 klatka dla chomika

Model Ferplast Combi 1 został wykonany częściowo z tworzywa sztucznego, a częściowo z metalu. To zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Oddzielenie górnej części konstrukcji od dolnej nie jest trudne, wystarczy odpiąć boczne klipsy. Z tego względu czyszczenie klatki nie powinno zająć dużo czasu.

Wymiary produktu są równe: 40,5 cm x 29,5 cm x 26 cm. Akcesoria, które zostały dołączone do kompletu to: kołowrotek, miska, tunel, jak również domek. Co ciekawe, to klatka dla chomika z rurami, którą można z łatwością rozbudować o kolejne moduły, aby gryzoń zyskał więcej wolnej przestrzeni.

Model przypadł do gustu w szczególności dzieciom. Według nich klatka ciekawie wygląda na biurku, a jednocześnie nie zajmuje za dużo miejsca. Chomik może się w niej swobodnie bawić, biegać i spać.

 

 

 

9. Klatka dla gryzoni Vitapol 30X23X31

 

Vitapol to klatka dla małego gryzonia – chomika lub myszki. Wymiary produktu to: 30 cm x 23 cm x 31 cm. Jest on sprzedawany w zestawie z domkiem, miską, poidłem i kołowrotkiem. Zarówno klatka, jak i inne elementy kompletu, wykonane są z solidnych, bezpiecznych materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu małego zwierzaczka.

Prezentowany model składa się z solidnej postawy z tworzywa sztucznego oraz zewnętrznej klatki wykonanej ze stali. Jest on dość obszerny, więc mały zwierzak nie będzie miał problemu z poruszaniem się po klatce.

Metalowy uchwyt do przenoszenia ułatwi Ci transportowanie zwierzaka, na przykład do weterynarza. Klatka nie jest zbyt ciężka, więc nie będzie stanowić dużego obciążenia.

Warto wspomnieć, że produkt dostępny jest w kilku atrakcyjnych wersjach kolorystycznych. Konsumenci, którzy zdecydowali się na ten model bardzo pozytywnie oceniają jego solidne wykonanie i atrakcyjny wygląd. Poza tym w swoich recenzjach niejednokrotnie podkreślają, że to dobra i tania klatka dla chomika.

Dobrym wyborem dla chomików jest Vitapol 30X23X31. Jego wymiary wynoszą 30 cm x 23 cm x 20 cm. Ta klatka dla chomika do 50 zł jest dobrze wyposażona. Jest ona wykonana z plastiku oraz z metalu.

 

Zalety

Wykonanie: Model jest wykonany z dobrego gatunkowo plastiku, który w żadnym stopniu nie jest niebezpieczny dla zwierzątek. Z kolei stosunkowo gruby drut siatki nie przerwie się pod wpływem gryzienia lub innych niedogodności.

Wygoda wyciągania ściółki: Dolną część klatki można wyciągnąć tak, jak szufladę. Dlatego możesz bardzo łatwo pozbyć się ściółki oraz innych nieczystości po pupilach.

Wyposażenie: W środku znajduje się kilka elementów, które z pewnością przydadzą się chomikom. Jest to między innymi miseczka, kołowrotek oraz pojnik.

Konstrukcja klatki: Wysoka kuweta sprawia, że ściółka nie wydostaje się poza nią, dzięki czemu można utrzymać dom w czystości. Pręty są ustawione gęsto, aby zwierzątko przez przypadek nie utknęło pomiędzy nimi.

 

Wady

Drzwiczki: Użytkownicy uważają, że drzwiczki czasem się zacinają. W rezultacie korzystanie z klatki może być trochę utrudnione, szczególnie jeśli chcesz coś zrobić bardzo szybko, np. dać pupilowi jeść.

 

 

 

 

10. Klatka dla gryzoni Model drut ocynk

 

Na naszej liście znajduje się Model Drut Ocynk o wymiarach: wysokość – 45 cm, szerokość – 33 cm i długość – 51 cm. Model zapewnia pupilom dość dużo miejsca do zabawy oraz biegania. Z kolei wysokość kuwety wynosi 11 cm i jest to wystarczające, aby ze środka na podłogę nie wysypywała się ściółka.

Posiadacze chomików chwalą wykonanie prezentowanego modelu. Ocynkowany drut jest wytrzymały, jego przegryzienie jest praktycznie niemożliwe. Nie musisz się martwić o to, że w klatce chomiki nie będą bezpieczne. Dolna część modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego. Służy ona jako kuweta, a dzięki łatwemu mechanizmowi demontażu można ją swobodnie wsuwać i wysuwać.

Wyposażenie klatki to miseczka, kołowrotek, 3 drabinki, po których chomiki mogą się wspinać, oraz domek. W środku znajduje się również tunel, przez który pupile przechodzą. Jego średnica wynosi 4 cm. Właścicielom bardzo podoba się wyposażenie.

Model Drut Ocynk jest dobrą klatką dla chomików, której wymiary to 45 cm x 33 cm x 51 cm. Jest on wykonany z drutu (pokrytego ocynkiem) oraz tworzywa sztucznego. Klatka jest dobrze wyposażona.

 

Zalety

Ciekawe wyposażenie: Dzięki wyposażeniu, na które składa się tunel, miseczka, pięterka, domek i inne elementy, chomik czuje się, jak w domu. Może się łatwo schronić, a Ty nie musisz dokupować dodatkowych elementów.

Solidne wykonanie: Ocynkowany drut jest solidny, nie można go łatwo uszkodzić. Masz pewność, że przez długi czas nie straci swojego kształtu, tak samo, jak kuweta z tworzywa sztucznego.

Wymiary: Klatka jest duża, chomik ma dużo miejsca do biegania i z pewnością będzie się w niej dobrze czuł.

 

Wady

Umieszczenie tunelu: Właściciele chomików uważają, że tunel nie jest dobrze przytwierdzony. Można to naprawić samemu (lepsze mocowania), lecz na to potrzeba trochę czasu.

 

 

 

 

11. Zolux Klatka Indoor Vision Dla Chomika

 

Prezentujemy piękną klatkę Zolux Indoor Vision . Jest ona odpowiednia dla: chomików, myszoskoczków i myszy. Wymiary produktu to: 28 cm x 38 cm x 55 cm. Szerokość między pręcikami wynosi zaledwie 7 mm, więc Twoje zwierzątko nie zdoła samo opuścić wnętrza.

Jest to atrakcyjny model, w szaro-pomarańczowym kolorze, który zyskał uznanie posiadaczy zwierząt. Nie jest to najtańszy produkt, ale wiele osób zdecydowało się na jego zakup, głównie ze względu na solidne wykonanie. Głęboka, plastikowa kuweta jest łatwa pielęgnacji. Górną część stanowi przezroczyste plexi, więc wiórki z klatki nie wysypują się na zewnątrz, a do tego nasze dzieci mogą obserwować swojego pupila, a my nie musimy obawiać się, że zostaną pogryzione.

Zestaw zawiera: domek, kołowrotek, miseczkę i kładkę, czyli wszystko to, co jest potrzebne zwierzątkom, aby miały trochę ruchu. Żeby łatwiej nam było wyjąć gryzonia, na górze klatki znajduje się kratka pomalowana bezpieczną farbą.

Polecamy Zolux Indoor Vision, klatkę o wymiarach 24 cm x 34 cm x 50 cm. Model jest szaro-pomarańczowy. Dolna część klatki jest jednocześnie kuwetą.

 

Zalety

Duże drzwiczki: Duże drzwiczki, które znajdują się w górnej części klatki sprawiają, że wkładanie pokarmu oraz dostanie się do samych zwierzaków nie stanowi żadnego problemu.

Wyposażenie: W środku klatki znajduje się kilka przydatnych elementów, jak kołowrotek poidełko i inne. Dzięki ich obecności oszczędzasz swój czas.

Widoczność: Na bokach klatki nie ma prętów. W rezultacie można łatwo obserwować, co w danym momencie robi chomik i zawsze mieć go na oku.

 

Wady

Kołowrotek: Niektórzy właściciele gryzoni zauważyli, że kołowrotek ociera się o jeden z prętów klatki. Jest on przymocowany na stałe, więc nie można go przestawić.

Wykonanie: Użytkownicy uważają, że plastik, z którego wykonano model jest dość delikatny, więc trzeba szczególnie uważać, aby go nie uszkodzić.

 

 

 

 

12. Ferplast Mini Duna Klatka Dla Chomika

 

Chcemy Ci przedstawić Ferplast Mini Duna, czyli klatkę o wymiarach: 55 cm x 39 cm x 27 cm. Jest ona odpowiednia dla chomika oraz innych gryzoni. Produkt wykonano z tworzyw sztucznych oraz metalu.

Klatka zyskała uznanie posiadaczy chomików, bo jest duża, a do tego łatwa w utrzymaniu czystości. System klipsów bocznych sprawia, że górny i dolny element są dobrze przytwierdzone, a ich rozłączenie w celu oczyszczenia wnętrza nie stanowi problemu.

Prezentowany model dostępny jest w wielu atrakcyjnych kolorach, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do swoich wnętrz. Opinie o klatkach dla chomika tego producenta są bardzo pozytywne. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Wiele osób uważa, że produkt jest solidnie wykonany, bezpieczny i wygodny w obsłudze. Warto w niego zainwestować.

Ferplast Mini Duna to klatka dla chomików oraz dla trochę większych gryzoni. Wymiary modelu wynoszą 55 cm x 39 cm x 27 cm. Sprzęt jest wykonany z tworzywa sztucznego.

 

Zalety

Łatwe oddzielanie części: Górną oraz dolną część produktu oddzielają solidne klipsy. Można je łatwo odpiąć, kiedy zdecydujesz, że czas wysprzątać kuwetę.

Możliwość obserwacji: Model nie zawiera żadnych szczebelków, jest to przezroczysty plastik, więc można cały czas obserwować, co aktualnie robi chomik.

 

Wady

Wykonanie: Klatka jest w całości wykonana z plastiku. Niektórzy uważają, że łatwo powstają na niej rysy.

Brak wyposażenia: W środku klatka jest pusta, producent nie gwarantuje żadnych dodatków w postaci tuneli lub kołowrotków, te trzeba zakupić samemu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klatkę dla chomika kupić?

 

Co prawda chomik jest małym zwierzątkiem, ale potrzebuje dostatecznie dużej i właściwie urządzonej klatki. Zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia jest bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na jego samopoczucie, a także zdrowie. Jeśli zapoznasz się z informacjami zawartymi w poradniku, nie będziesz już dłużej zastanawiać się, jak wygląda najlepsza klatka dla chomika.

Budowa

Co prawda małe gryzonie można hodować w akwarium dla rybek, ale część osób uważa, że nie jest to idealne rozwiązanie, choćby ze względu na bardziej kłopotliwą wymianę wyściółki. Klatka nierzadko okazuje się nie tylko łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, ale i np. w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Do wyboru mamy modele klasyczne, a także wyglądające, jak pudełka. Te pierwsze są zbudowane z metalowych prętów, a materiałem wykonania dna jest tworzywo sztuczne (określa się go mianem kuwety). Jedną z największych zalet klasycznych klatek jest gwarancja stałej cyrkulacji powietrza, co zapobiega podwyższaniu się poziomu wilgotności w ich wnętrzu, a tym samym szybszego gnicia podłoża. Urządzenie wnętrza nie stanowi problemu, gdyż na prętach można bez trudu przymocować huśtawki, drabinki i inne akcesoria. Niemniej jednak często się zdarza, że gryzonie wyrzucają wyściółkę na zewnątrz, więc koniecznością staje się częste sprzątanie półki. Z kolei modele wyglądające, jak pudełka są prawie w całości wykonane z przezroczystego plastiku. Pręty znajdują się tylko w górnej części konstrukcji, co może ograniczać dopływ świeżego powietrza i zwiększać ryzyko nadmiernego wzrostu temperatury w środku, gdy klatka stoi w nasłonecznionym miejscu.

 

Wymiary

Co trzeba wziąć pod uwagę próbując ustalić, jaka jest najlepsza klatka dla chomika? Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, jak dużo wolnej przestrzeni będzie miało mieszkające w niej zwierzę. Gdy gryzoń ma zbyt mało miejsca do zabawy, biegania, ale i wypoczynku stanie się przygnębiony lub nawet agresywny. Z czasem może stracić on apetyt i stać się bardziej narażony na poważne choroby. Pamiętajmy, że w dobrze urządzonej klatce mają znaleźć się niezbędne elementy, takie jak kołowrotek, miseczka, poidełko i domek do spania. Trzeba też wyznaczyć jeden kąt, który stanie się dla gryzonia toaletą. Mówi się, że minimalne wymiary klatki dla chomika to 60 cm x 40 cm, ale w sklepach można znaleźć też nieco mniejsze modele. One także mogą okazać się dobrym wyborem, jeśli są zbudowane nie z jednego, ale kilku poziomów. Wtedy na pewno uda nam się urządzić wnętrze tak, aby zwierzę mogło się swobodnie poruszać.

 

Odległość między prętami

Klatka powinna zapewniać chomikowi maksymalny poziom bezpieczeństwa, a na to w dużej mierze wpływa odległość dzieląca pręty. Jeśli będą one za daleko od siebie, gryzoń z łatwością się przeciśnie i ucieknie, więc np. po powrocie z pracy możemy zastać pustą klatkę. Zaleca się, aby hodowcy chomików syryjskich wybierali modele z prętami oddalonymi od siebie na maksymalnie 1,5 cm. W przypadku gryzoni dżungarskich zalecany odstęp to 1 cm, a Roborowskiego 0,5 cm (są najmniejsze i bardzo zwinne).

 

Akcesoria

Przeważnie razem z klatką dostajemy potrzebne chomikowi akcesoria, dlatego nie musimy samodzielnie ich dobierać. Zwykle jest to: miseczka na pokarm, poidełko, kołowrotek, domek i ewentualnie tunele do biegania. Czasami niektóre elementy trzeba dokupić samodzielnie, ale wtedy mamy możliwość dobrania takich, które są w pełni dostosowane do potrzeb gryzonia. Model z pełnym wyposażeniem często jest droższy. Jednak mając wątpliwości, jaką klatkę dla chomika wybrać warto wziąć pod uwagę, że zazwyczaj produkt sprzedawany z akcesoriami jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż skompletowanie wszystkich potrzebnych przedmiotów osobno.

 

Łatwe czyszczenie

Regularne czyszczenie klatki chomika jest konieczne, podobnie jak wymiana wyściółki. Czynności te nie powinny zajmować zbyt dużo czasu, inaczej wykonywanie ich szybko stanie się uciążliwe. Musimy upewnić się, że odłączenie dolnej części konstrukcji od górnej nie wymaga użycia dużej siły. Na szczęście zwykle wystarczy odpięcie bocznych klipsów, co zajmuje kilka sekund.

Możliwości rozbudowy

Choć chomiki są małymi zwierzętami potrzebują stosunkowo dużo wolnej przestrzeni do życia. Nie możemy umieszczać kilku gryzoni w jednej, małej klatce. Jeśli planujemy stopniowo powiększać swoją domową hodowlę, powinniśmy poszukać modelu dającego możliwość rozbudowy w pionie lub poziomie. Na szczególną uwagę zasługują klatki modułowe, które łączy się ze sobą przy pomocy dodatkowych tuneli. Zwierzęta mogą przez nie przebiegać do kolejnych części, co sprawia im dużo radości.

 

Klatki dla chomika w dobrych cenach

Zakup solidnej i dużej klatki dla chomika nie zawsze wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Niewielkie modele kosztują mniej niż 100 zł, nawet z wyposażeniem. Jednak nie dotyczy to produktów o większych wymiarach, np. zbudowanych z kilku poziomów. Za nie trzeba zapłacić średnio 120 – 400 zł, ale wiele osób uważa, że mimo wszystko nie są to wygórowane ceny.

 

 

FAQ

 

P1: Jak urządzić klatkę dla chomika?

To, w jaki sposób urządzimy chomikowi klatkę ma istotny wpływ na jego samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Niezbędne elementy wyposażenia to przede wszystkim: poidełko, karmidełko (najlepiej gliniane lub porcelanowe), kołowrotek, domek z kilkoma otworami oraz gałązki owocowych drzew. Pamiętajmy, aby miejsce, w którym gryzoń je znajdowało się z daleka od jego toalety. Należy również zadbać o odpowiednią wyściółkę. Jak twierdzą hodowcy, dobrze sprawdza się w szczególności taka z suszonych kaczanów kukurydzy, choć możemy również zdecydować się na podłoże z trocin. Niewskazane jest rozsypywanie piasku, chyba że ma to być tylko niewielki fragment pełniący funkcję piaskownicy do zabawy.

 

P2: Jak powinna wyglądać klatka dla chomika?

Klatka dla chomika musi mieć odpowiedni rozmiar. Uważa się, że optymalne wymiary podstawy to 60 cm x 40 cm, ale może być ona nieco mniejsza lub nawet większa. Najważniejsze jest to, aby gryzoń miał dostatecznie dużo wolnej przestrzeni do zabawy. Co prawda klatka nie musi być bardzo wysoka, ale byłoby dobrze, gdyby zwierzę mogło się swobodnie wspinać (sprawi mu to sporo radości). Wewnątrz niej trzeba odpowiednio rozmieścić niezbędne elementy, w tym poidełko, domek, karmidełko oraz kołowrotek. Żeby gryzoń się nie nudził warto dokupić także niewielki hamak, huśtawkę lub tunel. Nie zapomnijmy o tym, żeby jeden róg klatki przeznaczyć na toaletę.

P3: Gdzie kupić klatkę dla chomika?

Klatkę dla chomika można kupić niemal w każdym stacjonarnym sklepie z artykułami dla zwierząt. Daje to możliwość obejrzenia wszystkich dostępnych modeli i wybór jednego, który naszym zdaniem będzie odpowiadał gryzoniowi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie klatki przez Internet, w ten sposób można sporo zaoszczędzić. W sklepach online zwykle jest szerszy asortyment, więc z łatwością znajdziemy dostatecznie duży model dla jednego lub kilku chomików. Poza tym nie musimy się martwić, że trudno nam go będzie przewieźć w samochodzie, gdyż kurier dostarczy nam zamówienie bezpośrednio do domu.

 

P4: Co lepsze dla chomika – klatka czy akwarium?

Często osoby planujące zakup chomika zastanawiają się, czy inwestycja w klatkę to zawsze właściwe rozwiązanie. Niektórzy hodowcy umieszczają swoje gryzonie w akwarium przeznaczonym dla ryb, co nierzadko wzbudza kontrowersje. Jednak jeśli zbiornik jest odpowiednio duży i zwierzę może się po nim swobodnie poruszać, nie ma potrzeby inwestowania w klatkę. Często słyszy się, że akwarium może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo. Wynika to z tego, że zwierzę nie przeciśnie się przez kraty, co mogłoby się skończyć upadkiem na podłogę z dużej wysokości. Z drugiej strony klatka o właściwych wymiarach sprawdzi się równie dobrze, więc w tej kwestii dużo zależy m.in. od tego, jakim budżetem dysponujemy. Akwaria przeważnie są nieco tańsze.

 

P5: Ile kosztuje klatka dla chomika?

Za niewielką klatkę dla chomika o wymiarach odpowiadających zalecanemu minimum zwykle zapłacimy mniej niż 100 zł. Większe modele kosztują średnio od 120 zł do 400 zł. Cena zależy nie tylko od wielkości, ale i materiału wykonania czy producenta. Trzeba też pamiętać, że klatki z akcesoriami w zestawie są nieco droższe niż te bez wyposażenia. Niemniej jednak zwykle ich zakup jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, bo niektóre elementy są chomikowi niezbędne, więc i tak będziemy musieli je skompletować. To, ile kosztuje klatka nie powinno być dla nas najważniejsze. Bardziej istotne jest to, czy chomik będzie się w niej dobrze czuł.

 

 

Dodaj komentarz

11 KOMENTARZ

Maria

February 28, 2022 at 2:11 pm

Dzień dobry zgłaszam prośbę o edycje artykułu gdyż tylko jedna z wyżej wymienionych klatek jest odpowiednia dla chomików, w innych się męczą więc nie polecam w ten sposób szukać klatki dla gryzonia. Polecam sprawdzić minimalne wymiary klatki dla danego gatunku chomika i się do nich stosować a nie do wprowadzającego w błąd artykułu. dla chomika syryjskiego minimalna klatka to w Polsce: 80×40 cm a w Niemczech 100x 50 cm, dla chomików karłowatych jest to w Polsce 60 x40 a w Niemczech 100×50 lub 125×50 dla chomików Roborowskiego. Wymogi te spełnia tylko jedna z wyżej wymienionych klatek!! nie powinien nikt dopuścić tak wprowadzającego w błąd artykółu przez który dużo osób kupi klatkę za małą i zwierze będzie się męczyć. Pozdrawiam ~amujburak

Odpowiadać
Anna

June 5, 2022 at 6:44 pm

Czy mogę prosić jaka jest najlepsza klatka dla chomika syryjskiego

Odpowiadać
Miłosz

September 19, 2021 at 5:55 am

Dzień dobry, na zdjęciu profilowym jest taka dziewczynka, a obok niej jest klatka.
Czy wiecie gdzie ją kupić?

Odpowiadać
Maria

February 28, 2022 at 2:13 pm

Nie kupować gdyż ma rury i nadaje się tylko do kosza

Odpowiadać
Zespół ZwD

September 27, 2021 at 7:53 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Podobne klatki są produkowane przez firmę Ferplast. Proszę na przykład spojrzeć się na model Laura.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwierzeWDomu.com

Odpowiadać
tak

March 16, 2021 at 9:18 pm

że w ogóle ludzie trzymają w tych klatkach chomiki- te klatki nadają sie tylko do kosza

Odpowiadać
Zespół ZwD

April 4, 2021 at 6:29 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać
Jago

January 25, 2021 at 12:04 am

Jedynie nr. 7 jest dobry. Chomiki to zwierzęta na ziemne czyli pięterka są zbędne, a rury mają słabą cyrkulację powietrza i chomik wdycha opary z moczu. Minimum dla chomika dżungarskiego to 60×40 a syryjskiego 80×40.

Odpowiadać
Ewelina Płomin

June 24, 2021 at 9:17 pm

Niestety nie, minimum to 5000cm² dla chomika dżungarskiego i syryjskiego, dla roborowskiego zaś minimum to 6000cm² i jest to potwierdzone badaniami. Chomiki w mniejszych klatkach najczęściej miały stereotypię, czyli chorobę psychiczną wywołaną za małą klatką. Objawia się agresją, wspinaniem się po prętach i gryzienie ich

Odpowiadać
Łukasz

August 13, 2021 at 6:37 pm

Proszę pamiętać Ewelinę o źródło tych informacji?

Odpowiadać
Zespół ZwD

February 4, 2021 at 7:50 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół ZwD

Odpowiadać