Porady dla osób hodujących króliki domowe w ogrodzie

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Myślisz o tym, aby zakupić królika? Zastanawiasz się, gdzie postawić jego klatkę – wybrać mieszkanie czy może lepiej ogród? Jeśli tak, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znalazły się wskazówki dotyczące hodowli. Ten tekst spodoba się osobom początkującym, które szukają przydatnych informacji, aby odpowiednio przygotować się do opieki nad zwierzęciem.

Zakup odpowiedniej klatki 

Pierwszym zadaniem, które stoi przed osobą decydującą się na opiekę nad królikiem jest zakup odpowiedniej klatki. Wybór takich produktów jest naprawdę duży, interesujące modele można znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Jeśli chcemy, aby nasz pupil przebywał na zewnątrz, najlepszym wyborem będą drewniane klatki dla królików. Są one zwykle wykonane z solidnych materiałów gwarantujących długi czas użytkowania. Drut ochronny powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych np. ocynkowany. W sklepach dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe, bardziej rozbudowane modele, które poza miejscem do wypoczynku, zawierają też wybieg i inne akcesoria poprawiające komfort życia zwierzęcia. 

Wybieg

W akapicie wcześniej wspomnieliśmy o wybiegu, czyli miejscu, po którym królik może się swobodnie poruszać i nie ma ryzyka, że gdzieś ucieknie. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy sporo miejsca w ogrodzie i chcemy zapewnić swojemu pupilowi możliwie największy komfort. Możliwość opuszczenia w każdym momencie miejsca, w którym królik odpoczywa, jest tym, co doceni każde zwierzę. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne klatki, które składają się z domku dla królika i właśnie wybiegu. Zakup gotowego produktu to najprostsze i często najlepsze rozwiązanie, jednak można zdecydować się też na samodzielne wykonanie takiej zagrody. Ogrodzona powierzchnia przeznaczona dla królika powinna być odpowiednio duża, aby nie nudził się on w ciągu dnia. Trzeba też uwzględnić, czy w mieszkanku będzie żyło tylko jedno, czy może więcej zwierzątek. Należy pamiętać, że wybieg musi być stosownie zabezpieczony, tak aby królik nie miał szansy na ucieczkę. Ogrodzenie musi być zrobione z solidnych materiałów i być osadzone głęboko w ziemi. Warto, aby nad ogrodzeniem znajdował się daszek albo inna forma ochrony, bo to zabezpieczy króliki przed innymi drapieżnymi zwierzętami. 

 

Zapewnienie stałego dostępu do wody i odpowiednie karmienie

Bez względu na to, gdzie chcemy trzymać królika podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniego jedzenia i stałego dostępu do wody. Przyjmowanie sporej ilości płynów jest istotne, szczególnie kiedy królik jest głównie suchą paszę. Ważne jest także z punktu widzenia skuteczności przyswajania składników pokarmowych. Zaleca się, aby woda znajdowała się w specjalnych poidełkach przeznaczonych do mocowania na ścianie. Wtedy nie ma ryzyka, że podczas zabaw królik przewróci miskę i przez pewien czas, dopóki tego nie zobaczymy, nie będzie miał dostępu do wody. Wiele osób zachęca też do tego, aby montować na ścianach specjalne karmniki, a nie stawiać miski bezpośrednio na podłodze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nieco ograniczyć brudzenie się wyściółki. 

Utrzymanie klatki w czystości 

Wśród obowiązków każdego właściciela królików znajduje się regularne czyszczenie klatki. Trzeba pamiętać, że zwierzęta są w niej zamknięte i nawet jeśli mają dostęp do wybiegu, nie jest to zbyt duża powierzchnia. W związku z tym po pewnym czasie w mieszkaniu królika pojawia się coraz więcej odchodów, które trzeba oczywiście usunąć. Dobrym rozwiązaniem jest podwójne dno w klatkach, w którym na wyższej kondygnacji znajdują się niewielkie otwory, przez nie nieczystości wpadają do niższej szuflady. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej utrzymać klatkę w czystości, a usuwanie zabrudzeń przebiega znacznie szybciej. Większość właścicieli królików zgadza się z tym, że podłoga w klatce musi być odpowiednio przygotowana, tak aby zwierzę mogło wygodnie się na niej położyć i nie odczuwało nieprzyjemnego chłodu. Najczęściej na podłogę kładzie się ściółkę, którą trzeba regularnie wymieniać. To ważne, bo mogą rozwijać się w niej niebezpieczne dla zdrowia pasożyty, co z kolei może być przyczyną wielu chorób zwierzęcia.

 

Królik w domu czy w ogrodzie? 

Część osób pewnie zastanawia się, czy lepiej mieć królika w domu czy w ogrodzie? Wiele zależy tutaj od naszych możliwości. Jeśli nie mamy miejsca do trzymania zwierzęcia na zewnątrz, możemy umieścić klatkę w domu. Musimy wtedy pamiętać o tym, aby regularnie wypuszczać z niej swojego królika. Możemy też zdecydować się na zakup smyczy oraz szelek i wychodzić ze zwierzęciem na spacery. Króliki dobrze czują się też na zewnątrz, szczególnie jeśli mają do dyspozycji nie tylko domek, ale też odpowiednio przygotowany wybieg. Decydując się na umieszczenie pupila na ogrodzie trzeba pamiętać, że musi mieć on klatkę, która zapewni mu schronienie i skutecznie ochroni przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ