Jak dbać o zęby u chomika?
Dbanie o zdrowie swojego domowego zwierzęcia stoi wysoko na liście priorytetów u właścicieli. Jeśli mowa o chomikach, ważną kwestią jest kontrolowanie stanu ich uzębienia. Zdrowe zęby są niezbędne do tego, aby zwierzę mogło swobodnie jeść i dobrze się czuło. Jak dbać o zęby u chomika? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.
Contents
Podstawowe informacje
Chomiki to małe gryzonie, u których górne i dolne zęby przednie znane jako siekacze, są pokryte żółto-pomarańczową powłoką i rosną przez całe życie. W związku z tym tak istotne jest, aby rosnące przednie zęby były regularnie ścierane. Jeśli zostanie to zaniedbane, mogą pojawić się poważne problemy dentystyczne. Warto też wiedzieć, że chomiki mają worki policzkowe, czyli nieunerwione fałdy błony śluzowej znajdujące się w jamie gębowej. Worki mają zdolność do rozciągania się, więc chomiki mogą w nich z powodzeniem przenosić pokarm czy schować go przed innymi. Niekiedy worki znajdują zastosowanie do przenoszenia młodych albo odstraszania przeciwników.
Problemy dentystyczne u chomików
Na samym początku zwróciliśmy uwagę na to, że siekacze rosną chomikom przez całe życie. Dlatego też wymagają ścierania, aby nie przeszkadzać zwierzęciu np. w zamykaniu pyska. Zbyt długie siekacze mogą wbijać się w język i dziąsła i powodować ich skaleczenie. Chomiki, u których występuje problem ze zbyt wyrośniętymi siekaczami, mają tendencję do gryzienia prętów. Trzeba zadbać o to, żeby wybrana przez nas klatka do chomika była solidnie wykonana i nie uległa uszkodzeniu. Mocne tworzywa stanowią jednak zagrożenie dla zwierzęcia. W trakcie gryzienia prętów może dojść do złamania zęba, co w konsekwencji może powodować dyskomfort w trakcie jedzenia, a nawet ból. Stąd też tak ważne jest, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki w postaci dobrze skomponowanej diety i odpowiednich zabawek. W przypadku złamania siekaczy pojawia się problem związany ze zwiększonym ryzykiem skaleczenia podniebienia.
Torebki policzkowe – problemy
Omawiane wcześniej torebki policzkowe również mogą być źródłem pewnych problemów zdrowotnych. Na torebkach po uderzeniu mogą pojawić się ropnie i duże obrzęki. Chomik może tak mocno pocierać policzki, że woreczki przewrócą się na zewnątrz i będą wystawać z jamy ustnej. Taka sytuacja powoduje problemy z jedzeniem i ogólny dyskomfort. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionej sytuacji należy udać się do doświadczonego lekarza weterynarii.
Problemy z zębami u chomików – jak im zapobiegać?
Sama znajomość problemów zdrowotnych, jakie mogą się pojawić u chomików to jedno. Druga sprawa to skuteczne sposoby ich zapobiegania. Jak dbać o zęby u chomika? Kluczową kwestią jest niewątpliwie odpowiednio skomponowana dieta. Chomiki poza zwykłą, suchą karmą powinny otrzymywać też przeznaczone i bezpieczne dla nich owoce i warzywa. Dzięki nim dieta naszego zwierzęcia będzie bardziej urozmaicona, a jedzenie takich produktów przyczyni się do polepszenia stanu uzębienia. Wybór odpowiedniej karmy jest ważny, ale z pewnością nie jest to proste zadanie. Wartą wspomnienia wskazówką jest to, aby nie kupować karmy mielonej i tłuczonej, ponieważ nie pozwala ona w żadnym stopniu na ścieranie zębów. Zmieniając jedzenie, należy robić to stopniowo i dokładnie obserwować swojego chomika.
Jeśli nie chcemy, aby siekacze urosły bardziej niż to potrzebne, chomiki domowe muszą mieć odpowiednią zabawkę do gryzienia, która pozwoli na sukcesywne ścieranie zębów. Jeśli mowa o tego typu akcesoriach, ich wybór jest naprawdę szeroki. W sklepach zoologicznych można znaleźć standardowe gryzaki zabawki, a także gryzaki spożywcze, czyli przeznaczone do jedzenia. Te ostatnie mają najczęściej postać ziarnistych kolb albo twardych ciastek. Wybór gryzaków spożywczych powinien być uwarunkowany przede wszystkim ich składem. To na niego, a nie na atrakcyjność pod względem wyglądu, należy zwracać szczególną uwagę. Gryzaki w formie zabawek są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najlepiej wybierać takie zrobione z naturalnych materiałów, które nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Zabawki są dostępne oczywiście w sklepach zoologicznych, ale można też zrobić je samodzielnie, wykorzystując do tego na przykład gałązki z drzewa. Ta opcja jest jednak nieco mniej bezpieczna i nie każdy się na nią decyduje.
Aby ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z policzkami, należy podawać chomikowi małe porcje jedzenia, które nie będą w stanie utknąć w worku. Istotną kwestią jest też to, aby nasze zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody. Dzięki temu policzki będą stale nawilżone i bardziej elastyczne, co zmniejszy ryzyko, że jedzenie się do nich przyklei. Równie ważną kwestią jest to, aby stale monitorować zachowanie i wygląd swojego chomika, a w razie wystąpienia niepokojących symptomów od razu udać się do weterynarza. Szybka reakcja jest wymagana w przypadku pojawienia się: obrzęków twarzy, intensywnej wydzieliny z nosa czy biegunki.
December 31, 2020 at 1:15 pm
Zdjęcia super, chomiki trzymane razem, a na kolejnym jest ser w klatce chomika litości…
Odpowiadać