Ostatnio aktualizowane: 23.04.21

 

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy kojec, budujemy go od podstaw czy rekonstruujemy starą konstrukcję, warto najpierw zastanowić się, jakie materiały będą nam potrzebne. Mając wystarczającą wiedzę, narzędzia i chęć do pracy możemy stworzyć doskonały produkt końcowy, który przetrwa długie lata i będzie bezpieczny dla  czworonoga. Postępując zgodnie ze wskazówkami, możesz zbudować kojec przystosowany do potrzeb psa, a przede wszystkim dopasowany do wymiarów ogrodu. 

 

Od czego należy zacząć? 

Każdy wybieg dla psa powinien być na tyle duży, aby zwierzak mógł swobodnie spacerować i biegać. Minimalne wymiary kojca to 2,5 m x 2,5 m. Wymiary te zalecane są przez specjalistów, którzy traktują je jako konieczne minimum, aby pies mógł nauczyć się wypróżniać w najdalszym końcu wybiegu daleko od budy. Właściciele czworonogów, którzy planują przeznaczyć więcej miejsca na kojec, powinni zastanowić się, jaka konstrukcja będzie lepsza oraz jaki materiał będzie trwalszy. Dużym plusem budowania kojca od podstaw jest pełna kontrola nad projektem. Można zaprojektować kojec z wybiegiem, który będzie miał liczne udogodnienia w postaci wyściełanego miejsca do leżenia, wbudowanych misek na wodę i jedzenie, a także kilka zabawek. 

 

Narzędzia i materiały niezbędne do pracy 

Decydując się na budowę kojca dla naszego czworonoga, powinniśmy sprawdzić, czy mamy w garażu narzędzia niezbędne do pracy. Co będzie niezbędne? Oczywiście centymetr, bez którego nie będziemy w stanie wymierzyć długości, szerokości oraz wysokości naszej konstrukcji. Oprócz tego warto przygotować wkrętarko-wiertarkę, śrubokręty, przecinak do drewna i drutu, papier ścierny o różnych gradacjach, śruby, opaski elastyczne, wkręty, zawiasy do bramki, a także impregnat i pędzel. Do wkopania słupków do podłoża warto zaopatrzyć się w szpadel oraz gotową mieszankę cementu.  

Dobór właściwych materiałów

Wybór dobrej jakości materiałów to podstawa. Szczególnie jeśli przez większość czasu konstrukcja będzie narażona na działanie promieni słonecznych, deszcz, wilgoć i opady śniegu. W naszym klimacie nigdy nie wiadomo czy w ciągu roku będzie więcej dni słonecznych, czy deszczowych, dlatego też warto zdecydować się na ogrodzenie z ramą, która jest cementowana lub w inny sposób zakotwiczona w ziemi. Słupki powinny być wkopane na 0,5 metra głębokości i zacementowane., Głównym celem słupków jest utrzymanie ogrodzenia i całej konstrukcji bo dobry kojec dla psa powinien być stabilny.

 

Ogrodzenie

W zależności od tego, czy chcemy, aby kojec był ogrodzony siatką, metalowymi przęsłami ogrodzeniowymi czy drewnem należy zadbać o poprawny i bezpieczny montaż ogrodzenia, tak aby pies nie mógł skaleczyć się o wystający drut czy drzazgę. W przypadku siatki ogrodzeniowej należy zadbać o izolację wszystkich wystających elementów. Gotowe przęsła ogrodzeniowe mają zazwyczaj ostre zakończenia u dołu i u góry, dlatego też dobrze sprawdzą się w konstrukcji z twardym podłożem oraz zadaszeniem. Drewniane ogrodzenie będzie się ładnie prezentować, jeśli mamy wokół domu drewnianą altanę lub elementy wykończeniowe z drewna. Warto jednak pamiętać, że drewno jest wymagającym materiałem, który co roku należy konserwować. 

 

Nawierzchnia 

Jeśli chodzi o nawierzchnię, mamy kilka opcji. Wylewka betonowa sprawuje się bardzo dobrze, ponieważ gdy pada deszcz, nie robi się niemiły bałagan w postaci błota. Minusem takiej nawierzchni jest fakt, że jej zrobienie jest czasochłonne i wymaga większych umiejętności. Ciekawą alternatywą są jednak płyty chodnikowe, które kładzie się na wyrównany teren i mieszankę cementu z piaskiem. W sklepach budowlanych są również dostępne płyty tarasowe z tworzyw sztucznych, które układa się w podobny sposób jak panele podłogowe w mieszkaniu. Cena takich płyt tarasowych jest wyższa, ale nie ma konieczności układania ich na mieszance cementu i piasku. Można również pomyśleć o tym, aby część kojca wyłożyć nawierzchnią utwardzoną, a część zostawić w formie ściółki, tak aby pies miał kilka opcji, gdzie może się bawić i gdzie relaksować. 

Zadaszenie 

Dbając o zdrowie naszego pupila, warto zrobić zadaszenie kojca. Niekoniecznie musi być położone nad całą powierzchnią wybiegu, ale na pewno powinno się znaleźć tam, gdzie pies śpi, ma jedzenie i wodę oraz zabawki. Niezależnie od tego, czy wybierzemy pokrycie dachowe w formie blachy, plandeki czy płyt z tworzywa sztucznego, warto pomyśleć o rynnie odprowadzającej wodę. Nie musi być ona dookoła kojca, wystarczy umieścić rynnę w miejscu najbardziej newralgicznym, czyli tam, gdzie kończy się pochylenie dachu. Kładąc dach, można pomyśleć o jego izolacji, ponieważ w upalne dni promienie słoneczne będą skierowane bezpośrednio na kojec. Pomimo że pies będzie miał dostęp do swobodnie przepływającego powietrza, to temperatura od blaszanego dachu będzie i tak wysoka. 

 

Miejsce do zabawy 

Właściciele czworonogów, którzy mają fantazję i duży ogród, mogą bez przeszkód zrobić kojec, który będzie równocześnie miejscem do zabawy. Taka drobna przyjemność dla psa niekoniecznie musi się wiązać z dodatkowymi kosztami. Możliwe, że wszystko, czego potrzeba znajdzie się w przydomowym garażu. Tor przeszkód z zużytych opon, tunel do przechodzenia z plastikowej beczki czy drabinka do wspinaczki z drewnianej skrzyni to tylko kilka propozycji, które mogą sprawić wielką radość czworonożnym przyjaciołom. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments