Jak długo można trzymać psa w kojcu?

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Zdarzają się sytuacje, w których trzeba ograniczyć swobodę psa, ze względu na bezpieczeństwo jego lub innych osób. Niezależnie czy zostawiasz go samego na parę godzin w domu, czy też wykonujesz niebezpieczne prace w ogrodzie, kojec to dobre rozwiązanie na chwilowe zamknięcie zwierzęcia. Ważne jest, aby nie umieszczać tam pupila na zbyt długo, a w poniższym artykule dowiesz się, ile czasu pies może w nim spędzić.

Kojce dla psa są przydatnymi akcesoriami w domu i ogrodzie, kiedy trzeba chwilowo odizolować zwierzę. Szeroki wybór modeli pozwala dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Na rynku istnieją wersje przeznaczone do użytkowania na zewnątrz, całkowicie zabudowane lub bez zadaszenia, jak również modele, które instaluje się w domu. Dzięki temu można zamknąć psa, gdy w pobliżu bawi się małe dziecko, lub gdy przychodzą goście, a pies jest agresywny. Kojec umożliwia również ograniczenie zwierzęciu możliwość chodzenia po wszystkich pomieszczeniach, gdy nikogo nie ma w domu. Wersje zewnętrzne pozwalają zamknąć psa na czas wykonywania niebezpiecznych dla niego prac w ogrodzie, takich jak koszenie lub używanie ciężkiego sprzętu budowlano-ogrodniczego. Nie powinno się jednak zostawiać zwierzęcia odizolowanego od pozostałych domowników na bardzo długi czas.

Jak długo pies może przebywać w kojcu?

Na pytanie, jak długo można zamknąć pupila w kojcu, nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od charakteru i rasy psa, a także jego wychowania. Niektóre rasy potrzebują ciągłego kontaktu z właścicielem, dlatego zostawianie ich na dłużej niż kilka godzin, może prowadzić do osowienia i zmian w zachowaniu pupila. Jeżeli zamknięcie potrwa kilka dni, zwierzę może zacząć wykazywać oznaki depresji, wygryzając sierść na łapach i ogonie. Kolejnym ważnym aspektem jest charakter psa. Niektóre zwierzęta lubią spokój i odpoczynek, inne są energiczne. W zależności od zachowania Twojego pupila możesz zostawić go w kojcu na jedną lub więcej godzin. Psy żywiołowe mogą się szybko znudzić na ograniczonym terenie i wykazywać skłonności do niszczenia. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy kojec znajduje się w domu, ponieważ zwierzę może wtedy drapać ściany lub meble, które znajdują się w jego zasięgu. Decydując się na zamknięcie psa, trzeba również zwrócić uwagę na to, jak był on wychowywany — czy zwykle spędzał większość czasu z ludźmi, czy też pozostawał sam? W pierwszym przypadku, gdy zwierzę nie jest przyzwyczajone do częstego przebywania bez właściciela, długi okres w kojcu prawdopodobnie wpłynie na niego źle. Ustalenie ilości godzin, które pies może spędzić w kojcu, jest trudne. Przede wszystkim należy obserwować zachowanie psa, a gdy zauważysz niepokojące zachowania, zmniejsz czas zamknięcia do minimum.  

 

Wiek psa

W kojcu można zamykać zarówno szczenięta, jak i psy dorosłe, jednak czas, w którym pozostają w środku, różni się w zależności od wieku zwierzęcia. Umieszczenie kojca w domu, w którym znajduje się szczeniak, jest dobrym rozwiązaniem na przyzwyczajenie go do nowego otoczenia. Takie miejsce będzie stanowiło dla psa bezpieczne schronienie, w którym może odpocząć i obserwować nieznane środowisko. Ważne jednak, aby kojec znajdował się w pomieszczeniu, w którym domownicy przebywają najczęściej, żeby zwierzę przyzwyczaiło się do ich obecności i nie czuło się opuszczone. Niezależnie od wieku psa, podczas pierwszych kontaktów z kojcem, trzeba zachować cierpliwość i nie zmuszać pupila do wejścia do środka. Jeżeli wsadzimy go tam siłą, osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego – pies będzie bał się tego miejsca, zamiast czuć się w nim bezpiecznie. Warto również poczekać z zamykaniem drzwi kojca, niech zwierzę zdąży zapoznać się z nim, mając możliwość swobodnego wyjścia. Czas, w którym pupil może przebywać wewnątrz kojca, zależy od wieku, młode szczenięta do 10. tygodnia życia nie powinny przebywać w nim dłużej niż godzinę. Psy do 14. tygodnia życia można zamknąć nawet do 3 godzin, a im starsze zwierzę, tym bardziej można wydłużać czas spędzony w kojcu. Nigdy nie powinien on jednak przekraczać połowy dnia. Warto również pamiętać, że młode psy mogą załatwiać swoje potrzeby wewnątrz kojca, ponieważ nie potrafią jeszcze kontrolować czynności fizjologicznych. Nie wolno karać za to zwierzęcia, trzeba przygotować się na taką ewentualność, skoro zamykasz szczeniaka na ograniczonej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi kartonami lub papierem, dzięki czemu będzie można łatwo wyczyścić wnętrze kojca. 

Co umieścić w kojcu?

Kiedy zdecydujesz się na zamknięcie psa w kojcu, pamiętaj, że musisz umieścić wewnątrz kilka rzeczy, przede wszystkim miskę z jedzeniem i świeżą wodą. Niezależnie od tego, jak długo pies pozostanie w zamknięciu, musi mieć on ciągły dostęp do wody. Warto również umieścić wewnątrz legowisko, dzięki któremu zwierzę będzie mogło wygodnie leżeć i spać, czekając na właściciela. Można również włożyć do kojca kilka zabawek, aby uniknąć znudzenia się zwierzęcia, które może prowadzić do niepożądanych zachowań. Pamiętaj, że pies musi czuć się bezpiecznie wewnątrz kojca i uznawać je za część swojego terytorium.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ