7 przydatnych trików, które pomogą zbudować kojec dla psa

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Wielu właścicieli czworonogów pozwala biegać swoim zwierzętom po podwórku lub stara się zapewnić im dostateczną aktywność fizyczną w formie długich spacerów. Niekiedy jednak nie jesteśmy w stanie poświęcić psu tyle czasu, aby każdego dnia zagwarantować mu ruch na świeżym powietrzu. Z tego właśnie powodu, warto pomyśleć o zbudowaniu kojca, co jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż zamykanie psa w domu czy pomieszczeniu gospodarczym.  

 

Od czego należy zacząć? 

W momencie, kiedy zdecydujemy się na budowę kojca, należy wziąć pod uwagę parę kwestii. Wybór idealnej lokalizacji jest zwykle pierwszym i najważniejszym krokiem podczas budowy zagrody dla czworonoga. Kojec dla psa powinien być zlokalizowany w zacienionym miejscu, aby pies nie męczył się podczas upałów. Ponadto znalezienie idealnego miejsca pozwoli odpowiednio dobrać materiały, które zostaną wykorzystane do budowy. Należy pamiętać o tym, że inne materiały wykorzystamy do budowy wolnostojącej konstrukcji, a inne do zbudowania kojca połączonego bezpośrednio z domem czy garażem. 

 

Jakie wymiary powinien mieć kojec? 

Wybieg dla psa powinien mieć minimum 2,5 metra długości i 2,5 metra szerokości. Jednak im więcej przestrzeni zagospodarujemy na kojec, tym lepiej. Pies mający dużo ruchu jest o wiele spokojniejszy, nie choruje, nie cierpi z powodu zwyrodnień stawów oraz innych dolegliwości. Oprócz swobodnego wybiegu powinniśmy zadbać o zadaszenie kojca. Dobry projekt obejmuje podłogę oraz dach z lekkim spadkiem, aby woda mogła swobodnie odpływać. Pozwoli to uniknąć powstania wielkiej kałuży, podczas obfitych opadów deszczu, a także ochroni naszego pupila przed deszczem. 

Jakie podłoże będzie najlepsze? 

Decydując się na budowę kojca, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Stawianie gotowej konstrukcji na trawie, prędzej czy później będzie wiązało się z koniecznością utwardzenia podłoża, niezależnie od wagi psa. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie konstrukcji na twardej podłodze. Ciekawą alternatywą dla wylewki betonowej będzie własnoręczne ułożenie płyt typu jumbo lub płyt parkingowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Tego typu podłoże jest bezpieczne dla czworonogów oraz łatwe w utrzymaniu czystości przez cały rok. Dodatkowo warto zainwestować w zakup agrowłókniny, która zapobiega pojawianiu się chwastów. 

 

Ogrodzenie z konstrukcją metalową oraz siatką

Ogrodzenie w formie siatki zawsze było najczęściej preferowaną metodą zarówno grodzenia kojców, jak i posiadłości. W przeciwieństwie do innych metod, łączenie siatki jest zwykle bardzo proste, a co ważne gotowe przęsła są dostępne od ręki w przystępnej cenie. Ponadto siatka ma specjalną powłokę zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Siatka jest o wiele bardziej odporna na rdzę i zużycie, co sprawia, że jest jedną z najchętniej wybieranych form grodzenia. Na rynku dostępne są również gotowe, ocynkowane elementy, pozwalające na łatwy montaż nawet dla niedoświadczonego majsterkowicza. Tego typu konstrukcje są zwykle bardzo trwałe i znacznie mniej wymagające od konstrukcji drewnianych. Oczywiście każdy materiał wymaga stałej pielęgnacji i konserwacji. W przypadku kojców metalowych co kilka lat powinno się nanosić specjalną farbę antykorozyjną. Poprawi ona nie tylko trwałość materiału, ale również estetykę. W końcu obowiązkiem właścicieli psów jest uczynienie ich środowiska życia tak czystym i wygodnym, jak to tylko możliwe. 

 

Czy konstrukcja drewniana jest trwała?  

Decydując się na zakup drewnianego kojca, powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób materiał został zakonserwowany. Drewno wymaga odpowiedniej konserwacji i co roku należy usunąć starą powłokę lakierniczą i nanieść nową. Szczególnie dotyczy to konstrukcji drewnianych umieszczonych na zewnątrz, które są narażone na działanie niskiej i wysokiej temperatury oraz opady deszczu, czyli właśnie takie na jakie jest narażony psi kojec. Dodatkowo  drewno jest mniej odporne na zużycie. Niektóre psy lubią gryźć drewno, które pod wpływem nacisku szczęki staje się dobrym materiałem na psi gryzak. Z tego właśnie powodu, właściciele niesfornych pupili powinni często dokonywać przeglądu kojca i od razu eliminować powstałe uszkodzenia. 

Kopanie pod ogrodzeniem

Ulubioną zabawą psów trzymanych na wolności jest kopanie. Dotyczy to szczególnie właścicieli rasy Alaskan Malamut, które kopanie mają wpisane w DNA. Rozkopane skalniaki,  kopce kreta oraz dziury pod ogrodzeniem to tylko nieliczne przykłady pomysłowości czworonogów. Co w sytuacji, kiedy obawiamy się, że pies ucieknie z kojca? Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie dodatkowego wzmocnienia w formie wysokich, wkopanych krawężników, które uniemożliwiają przekopanie się na druga stronę. Tego typu wzmocnienie nie będzie potrzebne, jeśli ustawimy kojec na betonowych płytach. Jednak jeśli koniecznie będzie umieszczenie konstrukcji bezpośrednio na ziemi, to możemy wykorzystać betonowe krawężniki, aby powstrzymać czworonoga przed ucieczką. 

 

Bezpieczna wysokość ogrodzenia

Zakup odpowiedniej wielkości kojca dla psów różnych ras może okazać się dość problematyczny. Szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie myśleliśmy o tego typu konstrukcji w naszym ogrodzie. Decydując się na zakup gotowego kojca, powinniśmy pomyśleć o możliwości wyskoczenia psa górą. Szczególnie jeśli w środku kojca stoi buda, która ulokowana jest w rogu. Takie ustawienie budy w rogu daje zwierzęciu świetną okazję, aby wspiąć się na dach budy i przeskoczyć na drugą stronę. Dlatego też warto zainwestować w dobry kojec z zadaszeniem, który uniemożliwia psu ucieczkę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ