Najpopularniejsze rasy małych, domowych psów

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Małe psy to zwierzęta, które z chęcią przygarniamy do mieszkań oraz domów. Pupile często wyglądają uroczo, dlatego nie sposób się w nich nie zakochać. Niewielkie czworonogi mogą bez problemu podróżować ze swoim opiekunem. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rasy małych psów. 

 

Yorkshire terrier

Mówiąc o miniaturowych psach, jedną z pierwszych ras, która przychodzi nam do głowy, jest York. Mimo uroczego wyglądu yorki są odważnymi i walecznymi czworonogami. Bardzo dobrze czują się w roli stróża domu lub podwórka. Psy rasy yorkshire terrier można wytresować, ponieważ chętnie się uczą i bez problemu podporządkowują się właścicielowi. Yorkshire terrier to rasa stworzona do domowych warunków. Dobrze odnajduje się w rodzinnym gronie. Pieski osiągają od 18 do 23 cm wzrostu i ważą do 3,2 kg. Ich ciało pokrywają długie i delikatne  włosy. 

 

Pudel miniaturowy

Psy rasy pudel miniaturowy, są przyjazne i towarzyskie. Bez trudu przywiązują się do domowników, obcych ludzi i zwierząt. Lubią, kiedy właściciel poświęca im dużo uwagi. Pieski dobrze czują się w towarzystwie dzieci, podczas zabawy lubią być głaskane. Pudla można wytresować, ponieważ chętnie bierze udział w szkoleniu. Pudel miniaturowy najlepiej radzi sobie u osób, które prowadzą aktywny tryb życia, ponieważ pupile tej rasy są bardzo ruchliwe. Psy mają bujną, kręconą sierść. Można je spotkać w wielu umaszczeniach, np.: niebieskim, szarym, brązowym, morelowym lub kremowym. Pudel miniaturowy osiąga ok. 30 cm wysokości i waży od 12 do 14 kg. 

Jamnik krótkowłosy

Pieski rasy jamnik krótkowłosy, odznaczają się odwagą. Pomimo niewielkiego wzrostu, są energiczne i chętne do zabawy. Pupil bez trudu przywiązuje się do rodziny, uwielbia być w centrum zainteresowania, dlatego źle znosi samotność. Jamniki to inteligentne zwierzęta, jednak nauka tresury w ich przypadku może być pracochłonna. Warto nauczyć je podstawowych komend, ale nie wymagać dużego posłuszeństwa. Pieski mają krótką sierść, ważą ok. 9 kg i osiągają od 17 do 25 cm wzrostu.

 

Shih tzu

Dla osób, które szukają psa do towarzystwa, dobrym wyborem będzie shih tzu.  Kundel lubi spać, być głaskany, przytulany i brany na kolana. Shih tzu jest łagodny oraz przyjaźnie nastawiony do ludzi, jednak musimy go chronić przed towarzystwem dzieci, które mogą zrobić mu krzywdę. Tresurę psa najlepiej zacząć, kiedy zwierzę jest szczeniakiem. Podczas szkolenia warto wykazać się stanowczością oraz dużą cierpliwością, ponieważ pupil lubi być uparty. Rasa shih tzu charakteryzuje się długą oraz jedwabiście miękką sierścią. Waga czworonogów waha się w przedziale od 4 do 8 kg, osiągają do 28 cm wzrostu.

 

Chihuahua

Psy chihuahua mimo niewielkich rozmiarów są bardzo energicznymi i odważnymi zwierzętami. Cechują się dużą lojalnością wobec właściciela. Lubią być adorowane i rozpieszczane. Pieski są bardzo małe, z tego względu często można spotkać je w torebkach opiekunki. Przy prawidłowym chowie chihuahua może żyć ok. 16 lat. Zwierzęta tej rasy charakteryzują się dużymi uszami, które są nieproporcjonalne do ciała. Osiągają od 15 cm do 23 cm długości, a ich waga liczy od 1,5 do 3 kg.

 

Buldog francuski

Buldogi francuskie uważane są za sympatyczne pieski. Dzięki swojemu urokowi są w stanie zaprzyjaźnić się z każdym miłośnikiem zwierząt, a także innymi pupilami znajdującymi się w domu. Czworonogi są towarzyskie, dlatego dobrze czują się wśród dzieci. Lubią się przytulać i być głaskane. Można je bez problemu wytresować. Buldogi przez przysadzistą budowę, sprawiają wrażenie silnych zwierząt. Osiągają wysokość 30 cm oraz wagę od 8 do 14 kg. Ciało piesków pokryte jest krótkim, błyszczącym futrem, które występuje w różnorodnych odcieniach. Najpopularniejszymi z nich są: czarny, biały, kremowy oraz moręgowaty.

Mops

Mopsy uważane są za urocze i zabawne zwierzęta, które uwielbiają być w centrum uwagi. Niekiedy lubią psocić. Pupile są pełne uczuć, chcą się przytulać i  być głaskane. Mimo krótkich łap zwierzaki są bardzo ruchliwe, ale jednocześnie lubią spokój i lenistwo. Mopsy dużo śpią, a przy tym chrapią. Pokryte są gładkim, krótkim oraz miękkim futerkiem, które zazwyczaj jest jednobarwne. Najczęściej występuje w czarnym, morelowym lub płowym kolorze. Masa ich ciała liczy ok. 7 kg, a długość dorosłego zwierzaka to ok. 35 cm.  Decydując się na przygarnięcie mopsa, powinieneś zaopatrzyć się w legowisko. Dobrym rozwiązaniem będzie buda dla małego psa. W ten sposób pupil będzie miał miejsce, w którym może spokojnie wypoczywać.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ