5 dużych ras psów polecanych do domu

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Tobie i Twoje rodzinie marzy się duży pies? Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wzięcie czworonoga to duża odpowiedzialność i dlatego też tę decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Niektórzy decydują się na psa ze schroniska, innym zależy na konkretnej rasie, dlatego wybierają zwierzaka od hodowcy. Jeśli należysz do drugiej grupy i interesują Cię duże psy, przeczytaj ten artykuł.  

Akita 

Akita to rasa psa zaliczana do grupy psów pierwotnych i szpiców. Została ona wyhodowana w Japonii z myślą o walkach psów, a z czasem Akity używano także do polowań. Obecnie rasa ta pełni funkcje stróżująco-obronne, jest to pies do towarzystwa. Czasami zwierzęta tej rasy są wykorzystywane przez armię lub policję. Akita to zwierzę o umiarkowanym temperamencie, które, choć mocno przywiązane do właściciela, wykazuje jednocześnie powściągliwość w okazywaniu uczuć. Ta rasa nie jest do końca polecana do domów z małymi dziećmi, choć specjaliści podają, że prawidłowe wychowanie jest w tej kwestii kluczowe. Należy pamiętać, że Akita to pies myśliwski wykazujący pasję łowiecką i odznaczający się zawziętością. Najlepiej prowadzić go w miarę łagodnie, ale przy tym konsekwentnie. 

Alaskan malamute

Kolejna polecana duża rasa to Alaskan malamute, czyli pies zaprzęgowy w typie szpica. Zalicza się go do ras pierwotnych, czyli tych psów, których materiał genetyczny mało różni się od genów wilka. W przeszłości zwierzęta te były często używane do przenoszenia ładunków i ciągnięcia sań. Psy tej rasy mają dużo energii, dlatego też potrzebują odpowiedniego właściciela, który zadba o codzienną aktywność i urozmaici im dzień. Alaskan malamute to zwierzę lubiące nowe wyzwania, wykazujące się mocnych charakterem i chęcią do pracy. Pies jest oddany właścicielowi, ale pozostaje w jakimś stopniu niezależny. Do ludzi jest nastawiony spokojnie i przyjaźnie, więc nie nadaje się na stróża. Warto podkreślić, że psy tej rasy lubią życie w rodzinie, są polecane też do domów z dziećmi. Alaskany wykazują się cierpliwością, jednak trzeba pamiętać, że to silne zwierzęta. Podczas zabaw z dziećmi wymagana jest więc kontrola osoby starszej. Nie jest też zalecane, aby dzieci wyprowadzały samodzielne psa na spacer, bo istnieje ryzyko, że smycz przy mocniejszych szarpnięciu wyślizgnie się z dłoni. 

 

Berneński pies pasterski

Wiele osób na swojego towarzysza wybiera berneńskiego psa pasterskiego zaliczanego do grupy szwajcarskich psów pasterskich. To typ dogowaty zaliczany do psów pracujących. Zwierzę osiąga masę zwykle ponad 40 kg (dotyczy to zarówno psów, jak i suk). Wzrost zwierzęcia waha się w przedziale od 58 cm do 70 cm. Berneński pies pasterski to łagodny pies, który świetnie nadaje się do większej rodziny. Zwierzę to jest cierpliwe i wyrozumiałe, dlatego nawiązuje dobry kontakt z dziećmi. Berneńczyki lubią przebywać z człowiekiem, więc potrzebują sporo uwagi. Są też przyjazne dla innych zwierząt, szczególnie jeśli wychowują się z nimi od małego. Mogą przebywać sporo na zewnątrz, więc warto przejrzeć dostępne w sklepach kojce dla psa, aby móc przygotować bezpieczne miejsce dla zwierzęcia. Psy tej rasy często chorują na nowotwory i mogą cierpieć na dysplazję stawów biodrowych. 

 

Nowofundland

Nowofundlandy określa się czasami mianem łagodnych gigantów. Są to duże psy o sporej masie, które szybko rosną. Mogą mieć czarne, biało-czarne albo brązowe umaszczenie. Waga psa może wynosić nawet do 69 kg, a suki do 55 kg. Nowofundlandy to psy o łagodnym charakterze, które świetnie sprawdzą się w przypadku rodziny (także z dziećmi). Są uznawane za jedne z najbardziej sympatycznych zwierząt na świecie. Szczególnie w okresie szczenięcym trzeba kontrolować aktywność zwierzęcia, aby nie przesadzić z jej intensywnością. Nowofundlandy uwielbiają wodę i pływanie. Przeciętnie trzeba zapewnić takiemu psu około godziny aktywności, choć jest to minimum.

Samojed

Samojedy to urocze, duże psy, które stają się największą miłością wielu wielbicieli psów. Mają one duży temperament, uwielbiają nowe wyzwania i potrzebują odpowiednio dużo ruchu. Idealnym kompanem będzie dla nich wysportowana osoba, która, tak jak one, lubi być w ruchu. Zaletą samojedów jest to, że mają dobry kontakt z dziećmi, są cierpliwe i lubią się z nimi bawić. Psy tej rasy nie są agresywne ani strachliwe, lubią poznawać nowych ludzi i z reguły odnoszą się do nich przyjacielsko. W związku z tym samojed nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rasa ta jest dumna i zachowuje niezależność. Nie można oczekiwać, że pies w 100% podporządkuje się właścicielowi, choć nie należy się też obawiać, że będzie nieposłuszny. Samojedy są hałaśliwe i obficie się lenią, mogą też być zaborcze. Zwierzęta tej rasy szybko się uczą, lubią aktywność, nie mają problemów z agresją i dobrze dogadują się z dziećmi.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ