Czy w zimie pies może przebywać w budzie?

Ostatnio aktualizowane: 25.02.24

 

Buda jest dla psa niezbędna, gdy przebywa on w ogrodzie. To w niej zwierzę może odpocząć, spędzić noc oraz schronić się przed deszczem i słońcem. Jednak kiedy  temperatura na zewnątrz spada, a na ziemi leżą duże zaspy śniegu, czy pies może zostać w budzie? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Czy każdy pies może zostać na zewnątrz?

Psy odczuwają niskie temperatury inaczej niż ludzie. Zwierzęta są lepiej przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych. Mają sierść, która pokrywa się specjalnym tłuszczem, warstwę dodatkowego puchu przy skórze i wyższą niż człowiek temperaturę ciała. Dzięki temu mogą znieść lekkie mrozy bez uszczerbku na zdrowiu. Jednak nie każdy pies może łatwo przetrwać zimę, ponieważ wiele zależy od rasy, wieku i ogólnej kondycji zwierzęcia oraz tego, jakie warunki mu zapewnisz. Zwierzę młode i zdrowe lepiej poradzi sobie w mroźnej temperaturze niż pies, który ma za sobą choroby i wiele lat życia. Ponadto są rasy, które lepiej znoszą niesprzyjające warunki, ponieważ są do nich odpowiednio przystosowane. Do tej grupy należą najczęściej psy wywodzące się z krajów, w których nieustannie panują niesprzyjające warunki i są to między innymi siberian husky, bernardyn, czy owczarek podhalański. Zwykłe „kundelki” i psy krótkowłose nie są dobrze przystosowane do ujemnych temperatur i na okres zimowy powinno się zabrać je w ciepłe miejsce. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy zwierzę może pozostać na zimę na zewnątrz, jest sierść – gęsta i długa zapewni mu odpowiednią ochronę.

Odpowiednie schronienie

Zwierzę, które zostanie na zewnątrz na okres zimowy musi mieć odpowiednie schronienie przed wiatrem i zimnem. Dobra buda powinna być ocieplona, najlepiej styropianem i zadaszona materiałem, który izoluje ciepło (blacha nie jest do tego odpowiednia). Jeżeli zbudowana jest z desek, upewnij się, że nie ma między nimi szpar, przez które będzie przedostawał się do środka wiatr. Duża buda dla psa powinna być dokładnie zaizolowana, ponieważ im większa powierzchnia, tym szybciej wnętrze się wychładza. Zadbaj również o ocieplenie podłogi, bo z gleby przedostaje się najwięcej zimna i wilgoci. Możesz również umieścić konstrukcję budy na platformie oddzielającej podłoże, na którym śpi pies, od zimnej ziemi. Pamiętaj również, żeby umieścić wewnątrz legowisko, które nie będzie pochłaniało wilgoci, co zapewni psu komfortowe warunki. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie w budzie ogrzewania. Może to być panel wyposażony w termostat, na którym ustawisz czas włączenia się urządzenia. Takie rozwiązanie nie powoduje dużego wzrostu kosztów, a może bardzo poprawić jakość życia psa. Nie można jednak nagrzewać wnętrza do bardzo wysokich temperatur, bo nagłe wyjście z budy i zmiana otoczenia może prowadzić do przeziębienia się psa. Na okres zimowy warto umieścić w budzie drzwiczki, może to być zwykły kawałek grubego materiału. Zasłoni on wejście, co zniweluje ubytki ciepła wewnątrz budy i jeżeli zdecydujesz się na panel ogrzewający, skrócą czas jego pracy.

 

Jak przygotować psa do zimy?

Nie tylko jego schronienie, ale również sam pies musi być odpowiednio przygotowany do zimy. W okresie mrozów i przed nimi trzeba zadbać o właściwą dietę zwierzęcia. Pokarm na zimę powinien zawierać dużo tłuszczu i kwasów omega-3 i omega-6. Warto w tym okresie podawać pupilowi duże ilości mięsa, najlepiej tłustego, a jeśli karmisz zwierzę domowym jedzeniem, możesz dołożyć do niego łyżkę smalcu lub oleju. Podawaj większe posiłki niż w okresie letnim, ale najlepiej w kilku porcjach w ciągu dnia. Dobrze, aby były one ciepłe, ale nie gorące. Nie zapominaj również o świeżej wodzie, sprawdzaj regularnie, czy nie zamarzła ona w misce, ponieważ lizanie lodu lub śniegu przez zwierzę może doprowadzić do przeziębienia i chorób. Warto również wzbogacić dietę psa o preparaty witaminowe i szczepionki, które wzmacniają jego odporność.

W okresie zimowym powinno się zadbać także o sierść i łapy psa. Dieta bogata w tłuszcz zwiększa produkcję ochronnego łoju na skórze. Można również stosować dodatkowe preparaty z witaminami pomagającymi chronić naskórek przed wysuszeniem, podrażnieniami i swędzeniem. Wybierając obrożę unikaj takiej, która ma w sobie metalowe elementy. Przyjmują one temperaturę otoczenia, w efekcie mogą prowadzić do odmrożenia na ciele zwierzęcia. Łapy psa są szczególnie narażone na działanie niskich temperatur i soli drogowej, dlatego po każdym spacerze można zabrać psa do domu i umyć łapy ciepłą wodą lub po prostu wytrzeć ręcznikiem. Warto stosować także wazelinę, oliwę lub specjalistyczne środki do smarowania nóg zwierzęcia. Psom o krótkiej sierści można zakładać dodatkowe ubranka, które będą chronić je przed mroźnym wiatrem. Jeżeli Twój pupil jest długowłosy, pamiętaj o wyczesywaniu i rozplątywaniu kołtunów, ponieważ zmniejszają one naturalną ochronę przed zimnem. Jeżeli strzyżesz swojego czworonoga, zrób to po raz ostatni w październiku, aby jego sierść mogła odpowiednio przygotować się na okres zimowy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ