Wskazówki dotyczące hodowli psów dla początkujących

Ostatnio aktualizowane: 07.09.24

 

Wielu miłośników psów marzy o tym, aby założyć własną hodowlę. Wiąże się to na pewno z ogromną odpowiedzialnością, dlatego decyzję w tym zakresie trzeba podjąć po zapoznaniu się z wszystkimi kwestiami za i przeciw. Odpowiednie przygotowanie i świadomość, z jakimi problemami przyjdzie nam się mierzyć zwiększa szansę na powodzenie. Co o hodowli powinna wiedzieć osoba początkująca? 

 

Kto nadaje się na hodowcę?

Na początku trzeba zastanowić się, kto tak naprawdę może zostać hodowcą. W teorii każdy, kto spełnia określone wymagania, jednak w praktyce sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Osoba, która myśli o założeniu hodowli musi mieć m.in. pewne cechy. Na początku należy zacząć od najważniejszego, czyli miłości do psów. Powinna być ona niemal bezgraniczna, bo tylko wtedy hodowca będzie w stanie zapewnić pupilom najlepszą opiekę i warunki do życia. Kolejną ważną sprawą jest czas. Hodowca musi mieć go dużo, aby móc dobrze zaopiekować się swoimi zwierzętami. Osoby zajmujące się hodowlą często nie mają “zwykłej” pełnoetatowej pracy, szczególnie jeśli zależy im na prężnej i rozszerzonej działalności. Rozpoczęcie hodowli psów wymaga też odpowiednich nakładów finansowych. Po pierwsze trzeba kupić psa z rodowodem z dobrej hodowli. Ponadto trzeba odpowiednio się wyposażyć m.in. kupić jedzenie, kosmetyki, akcesoria niezbędne przy porodzie, kojec dla psów i wiele innych produktów. Trzeba też pamiętać o szerokiej opiece weterynaryjnej, która, jak wiadomo, nie jest tania. Psy hodowlane są też wystawiane na wystawach, a to zabiera nie tylko czas, ale także generuje dodatkowe koszty. Osoba chcąca zostać hodowcą musi też dysponować odpowiednio dużą przestrzenią. Hodowla w mieszkaniu nie jest najlepszym pomysłem, zdecydowanie lepszy do tego będzie dom jednorodzinny z dużym ogrodem.

Dobra znajomość rasy

Każda osoba zainteresowana hodowlą musi zagłębić się w temat danej rasy i dowiedzieć się o niej możliwie najwięcej. Dobry hodowca jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań potencjalnego nabywcy, wykazać wady i zalety rasy i pomóc w podjęciu decyzji, czy pies będzie odpowiedni dla danej osoby. Hodując psy trzeba szczególnie dbać o warunki, w których przychodzą na świat i żyją, a osoba, która chce od nas kupić szczeniaka, powinna móc odwiedzić miejsce hodowli i sprawdzić warunki życia zwierząt. Sprawdzony hodowca daje dostęp do wszystkich istotnych informacji na temat zwierzęcia, czyli pozostawia do wglądu: rodowód rodziców szczeniaka, kartę krycia i miotu, a także metryczkę. Osoba zajmująca się hodowlą musi podchodzić do tego odpowiedzialnie, dotyczy to również sprzedaży zwierzęcia. 

 

Krycie

Trzeba zdawać sobie sprawę, że krycie jest tematem problematycznym i to z kilku względów. Przede wszystkim zwierzęta nie zawsze są skore do tego, aby współżyć, a wiadomo, że jest na to odpowiednio wyznaczony czas. Ponadto hodowca musi znaleźć dobrego reproduktora i zapłacić za jego użyczenie. Im bierzemy lepszego psa (dużo nagród, dobra kondycja), tym cena za niego wzrasta. Przed kryciem należy też zbadać u suczki progesteron, dzięki czemu będziemy mogli określić najlepszy czas na zapłodnienie. Często zdarza się, że krycie wymaga wyjazdu poza granicę kraju, zależnie od tego, skąd pochodzi reproduktor. 

 

Rozmnażanie w czasach upałów

Wiele osób zastanawia się, czy rozmnażanie w sezonach letnich jest dobrym wyjściem. Specjaliści wskazują, że każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, w zależności od suki. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć to, ile szczeniąt urodziło się w pierwszym sezonie letnim, jaką kondycję miała suka zarówno podczas ciąży, jak i porodu i karmienia. Jeśli suka miała kilka szczeniąt i znacznie straciła na wadze, prawdopodobnie nie będzie gotowa do kolejnego rozmnażania zbyt szybko. 

Koszty związane z ciążą i narodzinami

Chcąc założyć hodowlę, nie warto nastawiać się na łatwy i szybki zysk. Trzeba raczej być przygotowanym na spore wydatki. Przede wszystkim dieta suki ciężarnej wymaga pewnych modyfikacji, bo w pożywieniu powinny znaleźć się suplementy i witaminy, warto też zainwestować w preparaty na stawy. Niektóre rasy suk mogą wymagać porodu przez cesarskie cięcie, co wiąże się z kosztem nawet rzędu 1000 zł, w zależności od placówki weterynaryjnej. Po narodzinach trzeba zadbać nie tylko o osłabioną suczkę, ale też maleństwa. Potrzebne są kontrole weterynaryjne. Nierzadko suka wymaga zastrzyku przyspieszającego czyszczenie macicy, trzeba mieć też na uwadze wszystkie formalności, takie jak wyrobienie metryczek, zgłoszenie karty krycia, przegląd miotu i chipowanie. Wszystkie te rzeczy kosztują, a łączna kwota może być naprawdę wysoka. Niemniej jednak radość z narodzin i możliwość późniejszej sprzedaży powinna wszystko rekompensować. Jako podsumowanie można stwierdzić, że osoba chcąca zająć się hodowlą powinna to robić przede wszystkim z pasji i miłości do zwierząt, a nie chęci zarobku.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ