Opinie o polskim owczarku nizinnym

Ostatnio aktualizowane: 25.02.24

 

PON, czyli polski owczarek nizinny to nasza rodzima rasa, stąd też zwierzęta te cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Wykorzystywane są one często jako psy stróżujące i do towarzystwa. Polski owczarek nizinny zalicza się do grupy psów pasterskich. Jakie ma on wymagania? Dla kogo ta rasa będzie najlepsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

 

Pochodzenie polskiego owczarka nizinnegoPies polski owczarek nizinny to zwierzę, które rzeczywiście, jak wskazuje nazwa, pochodzi z naszego kraju. Zalicza się go do grupy średnich owczarków europejskich. Przyjmuje się, że przodkiem polskiego owczarka był terrier tybetański. Psy tybetańskie pojawiły się w Europie podczas wędrówki ludów, a później najazdu Hunów. Przodkowie omawianej rasy pojawili się na naszym kontynencie już w IX w., jednak o psie pasterskim można mówić od ok. XIII wieku, kiedy to w Polsce powszechna była hodowla owiec. Można powiedzieć, że PON wykształcił się na polskich folwarkach. Psa wykorzystywano do zaganiania owiec.

W późniejszym okresie jednak hodowla owiec stała się mniej popularna, a tym samym liczba psów malała. W dwudziestoleciu międzywojennym niejako opieką nad tą rasą zajęła się księżna Zofia Czetwertyńska, która próbowała prowadzić coś na kształt hodowli, a swoje psy określała mianem owczarków polskich. W okresie przed wybuchem II wojny światowej przymierzano się do tego, aby oficjalnie zarejestrować rasę, ale późniejsze wydarzenia skutecznie to uniemożliwiły. Co istotne, w czasie wojny polskie owczarki nizinne niemal wyginęły. Z udokumentowanym pochodzeniem przeżyły tylko dwa psy, dlatego też walka o tę rasę nie należała do prostych. 

Niemniej jednak znalazły się osoby, którym zależało na tych zwierzętach. Już w 1948 roku pojawił się pierwszy miot, a rok później hodowlą polskich owczarków nizinnych zajęła się dr Danuta Hryniewicz. Założyła ona hodowlę „Kordegarda”, a jej pies imieniem Smok odegrał znaczącą rolę w rozwoju omawianej rasy. To właśnie na jego podstawie, podczas wystawy w Bydgoszczy, opracowano pierwszy wzorzec rasy. Pełne prawa na arenie międzynarodowej PON zdobył w 1964 roku, kiedy to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała go i zarejestrowała jego wzorzec. Warto wiedzieć, że polski owczarek nizinny był pierwszą polską rasą, która zyskała popularność poza granicami kraju. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że wśród uznanych przez FCI polskich ras nie ma dużo przedstawicieli. Poza polskim owczarkiem nizinnym jest chart polski, gończy polski, ogar polski i polski owczarek podhalański.

Polski owczarek nizinny – charakter

Wiele osób chce, aby w ich domu na stałe zagościł polski owczarek nizinny. Usposobienie tego psa jest przyjazne, co wpływa na jego popularność wśród miłośników zwierząt. PON to pies wyjątkowo inteligentny, dlatego można go wiele nauczyć. Polski owczarek przywiązuje się do swoich właścicieli. Jest to wprawdzie pies pasterski, ale obecnie zdecydowanie bardziej pasuje do niego określenie rodzinny i do towarzystwa. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawiciele tej rasy wykazują pewien stopień niezależności, co oznacza, że potrafią być nieposłuszne i nierzadko pojawia się w nich chęć, aby postawić na swoim. PON nie zalicza się do ras bezwzględnie posłusznych, dlatego też odpowiednio przeprowadzone szkolenie i stała praca nad psem są obowiązkami właściciela. Jeśli owczarek nizinny nie będzie miał jasno postawionych granic, możemy nie poradzić sobie z jego zachowaniem. Natrafiając na problemy szkoleniowe, nie warto się zniechęcać. Prędzej czy później praca z psem powinna przynieść oczekiwane efekty.

Polskie owczarki nizinne są stosunkowo głośne i informują właścicieli o tym, że w pobliżu znajduje się ktoś obcy. Wynika to z tego, że zwierzęta czują się odpowiedzialne za właściciela i swoje terytorium. Biorąc do swojego domu przedstawiciela tej rasy, trzeba być świadomym, że próby zapanowania nad hałasem mogą okazać się nieskuteczne. Owczarki nizinne szczekają, kiedy zauważą podejrzane ruchy. 

Warto docenić to, jaki charakter ma polski owczarek nizinny. Opinie na temat tej rasy są bardzo dobre. Przyjazne, pogodne usposobienie i brak agresji to cechy, które stanowią jedne z najważniejszych zalet PONów. Mimo że psy te bywają głośne, ich usposobienie i oddanie właścicielom wynagradza ewentualne nieprzyjemności. Psy te cenione są również za to, że dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Na zakup polskiego owczarka nizinnego chętnie decydują się rodziny z dziećmi. Pies wykazuje duże zrozumienie w stosunku do najmłodszych, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzę ma dość. W takich wypadkach owczarek nizinny najczęściej pokazuje zęby, lekko warczy i ucieka do miejsca, w którym będzie mógł zaznać więcej spokoju.

Wygląd

Wygląd psa określony został dokładnie we wzorcu FCI nr 251 stworzonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Data publikacji oryginalnego wzorca rasy to rok 1998. Z dokumentu można dowiedzieć się, że wymiary, a dokładniej wysokość w kłębie u psów wynosi 45 cm – 50 cm, a u suk 42 cm – 47 cm. Kłąb liczy się od poziomu ziemi do najwyższego punktu tułowia. Stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia wynosi 9:10. Polski owczarek nizinny jest psem średniej wielkości, ma krępą, muskularną budowę.

Rasę tę wyróżnia gęste owłosienie. Całe ciało psa pokrywa sierść o miękkim podszyciu. Włosy są proste, czasami zdarzają się też lekko faliste. Opadają one z czoła i lekko przysłaniają oczy, co jest charakterystyczne. Z wzorca FCI wynika, że wszystkie umaszczenia są dopuszczalne. Ogon może być krótki, szczątkowy lub krótko cięty. Jeśli nie jest on cięty, ma sporą długość i jest obficie owłosiony. Nos ma ciemną barwę odpowiednią do umaszczenia. Nozdrza są duże. Oczy mają średnią wielkość i orzechową barwę. Uszy z kolei są wiszące, mają kształt nieco podobny do serca i wyróżnia je to, że są szerokie u nasady.

 

Pielęgnacja i opieka

Polski owczarek nizinny ma szatę, która składa się nie tylko z miękkiego podszerstka, ale też twardego i grubego włosa okrywowego. Jeśli pies jest zadbany, czyli otrzymuje dobrej jakości pożywienie, a jego pielęgnacja jest regularna, dbałość o wygląd nie jest problematyczna. Wiele osób docenia to, że włosy, które gubi PON są łatwe do usunięcia, ponieważ nie wbijają się w tapicerkę i dywany. W okresie linienia powinno się czesać owczarka nizinnego zdecydowanie częściej, ponieważ wychodzący podszerstek zostaje na ciele (wymaga usunięcia). Polskiego owczarka nizinnego nie powinno się za często kąpać. Należy też za każdym razem poświęcić dużo czasu na jego suszenie. Często jest tak, że z wierzchu sierść wydaje się sucha, ale podszerstek pozostaje mokry. Wtedy też na włosach łatwo i szybko powstają kołtuny.

Ważną kwestią jest także codzienne sprawdzanie miejsc, w których łatwo robią się kołtuny. Mowa tutaj o sierści za uszami, między łapami i na policzkach. Jeśli włosy tam będą wyglądały na zlepione, trzeba od razu je wyczesać. Jeśli w porę nie zareagujemy, pojawią się problemy z pielęgnacją.

 

Z uwagi na to, że PON-y mają długą sierść, należy od samego początku przyzwyczajać je do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tego wymaga nasz polski owczarek nizinny. Już szczeniaki należy uczyć tego, aby dawały się bez problemu czesać i aby w razie potrzeby można było je łatwo wycierać i spłukać wodą po spacerze. Szczególnie w okresie jesiennym jest to niezbędne, ponieważ długa sierść szybko się brudzi. 

Mając PON-a, z reguły nie trzeba martwić się o strzyżenie sierści. Polski owczarek nizinny może jednak tego wymagać, jeśli większość czasu przebywa na zewnątrz. Ostrzyżony polski owczarek nizinny jest łatwiejszy w pielęgnacji. Decydując się na umieszczenie zwierzęcia na zewnątrz, trzeba szczególnie dbać o to, aby spędzać z nimi sporo czasu i zapewnić mu odpowiednią długość spacerów i zabaw. Trzeba też sprawdzić, jakie budy dla psa są polecane i wybrać taki produkt, który zapewni naszemu pupilowi komfort i odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Problemy zdrowotne

Z uwagi na wygląd i przyjazne usposobienie popularnością cieszy się polski owczarek nizinny. Adopcja czy zakup tego psa muszą być jednak dobrze przemyślane. Zwierzę to, choć ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem, jest też narażone na pewne choroby. Znawcy rasy wskazują, że PON-y mają skłonność do dysplazji stawu biodrowego. Polski owczarek nizinny jest też narażony na zanik siatkówki, który może powodować całkowitą ślepotę. Wspomniane choroby są dziedziczone, dlatego tak ważne jest, aby wybierać psy pochodzące ze sprawdzonej hodowli. Dobrze prowadzony i utrzymany PON może przeżyć nawet 14 lat.

Polski owczarek nizinny – hodowla

Ile kosztuje polski owczarek nizinny? Cena psa pochodzącego ze sprawdzonej hodowli zaczyna się od ok. 3000 zł, a nierzadko sięga nawet 4000 zł czy 5000 zł. Cena za zwierzę nie powinna mieć dla nas kluczowego znaczenia. Zdecydowanie bardziej liczy się to, w jakich warunkach przyszło ono na świat, skąd pochodzą jego rodzice, a dokładniej, czy hodowla, z której bierzemy pupila, jest godna polecenia. Pojawiają się osoby, które mimo wszystko chcą zaoszczędzić i zdecydować się na zakup psa z niesprawdzonego źródła (polski owczarek nizinny bez rodowodu). Cena takiego zwierzęcia rzeczywiście jest niższa, ale nie mamy możliwości zabierania go na wystawy. Ponadto psy z pseudohodowli często mają problemy ze zdrowiem, a w okresie szczenięcym nie zawsze mają zapewnione godne warunki do rozwoju.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ