Ostatnio aktualizowane: 05.08.20

 

Buda, w której pies przebywa przez cały rok powinna być właściwie ocieplona, aby zwierzęciu nie doskwierał chłód w okresie zimowym. Odpowiednia izolacja zmniejsza ubytki ciepła i chroni przed wilgocią, co dobrze wpływa również na trwałość konstrukcji. Jeśli nie wiesz, czym i jak ocieplić budę dla psa, poniżej znajdziesz kilka porad, które ułatwią ten proces.

 

Ocieplenie ścian

Ocieplana buda dla psa będzie komfortowym schronieniem dla czworonoga, nawet podczas zimy, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni C. Izolacja domku dla zwierzęcia powinna znaleźć się na każdej ze ścian konstrukcji. Pierwszym krokiem w ocieplaniu jest wybranie odpowiedniego materiału, który nie przepuszcza wiatru, jest solidny i szczelny. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz. Jeżeli budujesz schronienie dla psa z drewnianych desek, możesz zastosować dwie warstwy, zachodzące na siebie w taki sposób, aby szczeliny się nie pokrywały. Drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, co uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, które mogą powodować pękanie desek. Niezależnie, czy stosujesz drewno, czy płyty OSB, pomiędzy dwie warstwy ścianek umieść materiał termoizolacyjny. Najlepszy do tego celu będzie styropian, ponieważ inne popularne rozwiązania, takie jak wełna mineralna, łatwo pochłaniają wilgoć. Ocieplenie budy wykonuje się w taki sam sposób, jak budynków mieszkalnych, czyli stosując kleje mineralne lub poliuretanowe.

Odizolowana podłoga

Równie ważne, jak ocieplenie ścian budy, jest odizolowanie podłogi od chłodu i wilgoci z gleby. Grunt jest mocno wyziębiony, szczególnie w okresie zimowym, i nieodpowiednie zabezpieczenie podłoża sprawi, że zwierzę będzie odczuwało dotkliwe zimno. Do stworzenia podłogi w budzie warto wykorzystać płytę OSB, deskę lub sklejkę, które należy wcześniej zaimpregnować. Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie ilości chłodu i wilgoci dostających się do wnętrza jest zastosowanie maty lub folii izolacyjnej. Są to niedrogie i łatwe w montażu materiały, które znacząco poprawią komfort Twojego pupila. Wiele osób zaleca wyścielenie podłogi słomą, którą można łatwo wymieść i zastąpić nową. Jednak ze względu na zdrowie zwierzęcia, nie warto decydować się wykonanie ściółki z wysuszonej trawy, ponieważ może wywoływać alergię i uczulenie u niektórych psów.

 

Dach

Często popełnianym błędem jest wykorzystanie blachy do stworzenia dachu w psiej budzie. Materiał ten łatwo się nagrzewa w okresie letnim, co powoduje nieznośny upał w środku. W zimie blacha nie zatrzymuje ciepła, które szybko ulatnia się na zewnątrz. Z tego powodu lepiej zastosować inne materiały, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę w budzie. Jedną z możliwości jest wykonanie zadaszenia z papy dachowej, która jest łatwa w montażu i przystępna cenowo. Ponadto ma dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego znacząco niweluje ubytki ciepła. Możesz wykorzystać również płytę OSB, jednak musi być ona odpowiednio ocieplona. Takie rozwiązania mogą wydawać się mało estetyczne. Z tego powodu dobrym pomysłem jest użycie gontu bitumicznego, który wykazuje dobre właściwości izolacyjne, a przy tym ładnie wygląda. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać blachę do pokrycia zadaszenia budy, możesz to zrobić tylko, jeśli będzie ona ułożona na drewnianym suficie. Taką konstrukcję zaizoluj styropianem, podobnie jak w przypadku ścian. Rozwiązanie to umożliwi Ci wykonanie dachu z blachy lub innego, dowolnego materiału.

Maty termorefleksyjne

Maty termorefleksyjne to produkty, które pozwolą szybko i łatwo zaizolować nawet gotową już budę. Wystarczy wyłożyć nimi wszystkie miejsca, od podłogi po sufit. Większość mat przyczepianych jest za pomocą rzepów, ale można wykorzystać do tego także zszywki. Takie ocieplenie dobrze izoluje budę od wilgoci i zimna, co sprawi, że pies będzie czuł się komfortowo. Maty dokładnie przylegają do każdej powierzchni, minimalizując ubytki ciepła. Warto kupić produkt dobrej jakości, aby nie odklejał się i nie deformował pod działaniem wilgoci. Dodatkowym atutem mat termorefleksyjnych jest to, że są hipoalergiczne i bezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Dobrze izolowana buda oznacza komfort dla psa nie tylko zimą. W lecie styropian lub mata termorefleksyjna chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie Twojego pupila.

 

Ogrzewana buda

Budy z ogrzewaniem, najczęściej podłogowym, zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli psów. Taki dom dla pupila to droga inwestycja, jednak zapewni zwierzęciu komfortowe warunki w chłodnych okresach. Ogrzewaną budę można zrobić także w domu. Najprostszym sposobem jest zainstalowanie panelu z termostatem, który dowolnie zaprogramujesz. To niewielkie urządzenie będzie uruchamiać się, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej określonej przez Ciebie wartości. W rezultacie panel nie będzie pobierał więcej energii elektrycznej, niż jest to konieczne. Koszty za prąd wzrosną tylko o kilkanaście do kilkudziesięciu złotych, ale znacząco podniesie się komfort Twojego psa. Obok panelu możesz zamontować także licznik, który pozwoli Ci kontrolować pobory energii. Jeżeli dodatkowo ocieplisz budę tradycyjnym sposobem, wysoka temperatura utrzyma się wewnątrz przez długi czas. Dzięki temu panel będzie potrzebował mniej czasu na ogrzanie wnętrza, zmniejszając zużycie energii elektrycznej i poniesione koszty.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments